Тест «Рослини рідного краю. Конспект НОД у старшій групі «Рослини –лікарі рідного краю

Урок «Рослини рідного краю»

Цілі:

    узагальнення та систематизація знань учнів про різноманіття рослин;

    повторення відмітних ознак різних груп рослин;

    розширення знань про рослини Кемеровської області;

    формування уявлення про цінність людини світу рослин;

    виховання дбайливого ставлення, любові до природи свого краю;

    розвиток уваги, мислення, пізнавального інтересу та мови учнів, розвиток вміння порівнювати, аналізувати, узагальнювати.
    Обладнання:

    комп'ютер;

    презентація до уроку «Рослини рідного краю»;

    Рослини Кемеровської області.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

ІІ. Повідомлення теми та цілей уроку.

Відгадайте загадку: Дихає, росте, а ходити не може.

Що це? (Рослина).

Як ви вважаєте, про що йтиметься на уроці? (Про рослини.) - Отже, тема нашого уроку: "Рослини рідного краю”. Ми згадаємо відомі факти, дізнаємося нові, дізнаємося про рослини Кемеровської області, занесені до Червоної книги, виконаємо цікаві вправи.

ІІІ. Узагальнення рослин. 1) Групи рослин. - Спочатку нам необхідно згадати те, що ми вже знаємо. Скажіть, які групи діляться всі рослини? - Рослини поділяються на три групи: дерева, чагарники та трав'янисті рослини.

Згадаймо відмітні ознаки різних груп рослин. Охарактеризуйте дерево.

2) Дерева. - Дерево - це рослина з одним добре розвиненим стеблом, що здеревів - стовбуром, гілки починаються на деякій відстані від землі і утворюють крону.

У лісостеповій зоні Кемеровської області ростуть ліси, що складаються з берези, осики та інших дерев.

Це листяні дерева, форма листа – широка пластина.

Відгадавши наступну загадку, ви дізнаєтеся, які ще дерева ростуть у нашій області. Що влітку та взимку в сорочці однієї? (Ялина сосна).

Які це дерева?

Хвойні дерева, форма листа голки.

Які ще представники хвойних рослин ви знаєте? (Ялиця, модрина, кедр.).

Правильно. Тільки ростуть вони у тайгових лісах. - Як ви вважаєте, чи потрібні дерева в нашому місті? Чому?

Без дерев у місті не обійтися, бо вони не лише дають нам кисень, а й оберігають наші будинки від пилу, шкідливих речовин, приймаючи все це на своє листя.

Правильно. Подивіться, скільки кілограмів пилу на рік приймають на свої крони дерева, які посадили під вікном.

    Дуб - 54кг на рік.

    Клен - 33кг на рік.

    Сосна - 35кг на рік.

    Ялина – 32кг на рік.

3) Гра "Відгадай дерева". -А тепер відгадайте загадки, і назвіть дерева

Кудрі в річку опустила і щось засумувала. (Іва.)

Клейкі бруньки, зелені листочки з білою корою стоїть під горою. (Береза.)

Серед літа хуртовина: його пух летить і стелиться. (Тополя.)

Яке із цих дерев часто називають символом Росії?

Березу.

Чому? (Відповіді дітей.)

4) Чагарники.

А тепер давайте згадаємо, до якої групи рослин належить бузок?

Бузок – це чагарник.

Охарактеризуйте чагарник.

Чагарник - це рослина з кількома невеликими стволиками, що здерев'яніли, з гілками, що починаються відразу від землі.

Назвіть відомі вам чагарники. (Шипшина, бузина, бузок…)

5) Трав'янисті рослини.

До якої групи рослин можна віднести ромашку? (Ромашка відноситься до трав'янистих рослин.) Охарактеризуйте трав'янисті рослини. Чим вони відрізняються від дерев та чагарників?

Трав'янисті рослини мають м'яке зелене стебло з листям та квітками. Вони майже завжди нижчі від дерев і чагарників. Виняток становить банан, що має висоту 7 метрів.

Назвіть трав'янисті рослини. (Відповіді дітей.)

На луках, уздовж доріг, по схилах ярів нашого краю можна побачити пирій, полин, тимофіївку, ковилу.

6) Рослина – землі прикраса.

Кажуть: "Рослина – землі прикраса”. Як ви розумієте сенс цієї приказки? (Відповіді дітей).

Зелені рослини прикрашають міста, селища та житла. Без квітів та дерев неможливо уявити ні вулиці міст, ні старовинні палацові ансамблі. І в будні, і у свята рослини поряд із нами.

7) Гра "Відгадай квіти". - Так, квіти радують нас своєю красою та ароматом. Та ось біда, літери в словах перемішалися, подумайте та відгадайте назви квітів.

АКМ (МАК), ЛЬПТЮАН (ТЮЛЬПАН), РЦІНАС (НАРЦІС), ОНПІ (ПІОН)

ІІІ. Ознайомлення з рослинами Червоної книги Кемеровської області.

Значна роль рослин у житті. Він використовує їх як продукти харчування, і як будівельний матеріал. Рослини прикрашають життя людини. І ми повинні подбати про природу, щоб зберегти її у здоровому вигляді. "Охороняти природу - значить охороняти Батьківщину". Ці слова має пам'ятати кожна людина.

Багато видів рослин починають зникати з нашої планети. Щоб цього не відбувалося, люди задумалися про збереження рідкісних видів. Для цього ведеться Червона книга. Червона книга – особлива книга. Вона попереджає: Обережно! Може статися біда!».

І це справді так. Якщо ми не захистимо рослини, що потрапили до Червоної книги, вони загинуть. У Червоній книзі Кемеровської області є інформація про рослини, які потребують термінової допомоги, захисту. Деякі рослини страждають від витоптування. Багато бід рослинному світу приносить непомірний збір лікарської сировини, коли обривають все до останньої квітки. Деякі трави зникають з вини квітникарів – любителів. Вони викопують рослини у лісі та намагаються вирощувати у своїх садах. Більшість викопаних рослин не приживаються, гине. Людина, яка зірвала квітку, напевно, не думає, що, можливо, занапастила ще одну рослину виду, що зникає.

Познайомтеся з деякими рослинами з Червоної книги нашої області.

Латаття чисто біле.

Адонікс Весняний.

А чи знаєте ви, що вдень латаття ніжиться на воді. І люди милуються нею, А вночі пірнає вона під воду. Стисне латаття білі пелюстки в кулачок і пірне з головою. Спить усю ніч у глибині. Ясний буде ранок – знову вирине вона з води. Знову розгорне латаття пелюстки назустріч сонцю і буде радувати всіх.

VII. Підсумок уроку.

Сподобався вам урок? Продовжіть пропозицію, обравши початок словами… «Я дізнався(ла)», «Я повторив(ла)», «Я здивувався(ась)», «Я запам'ятав(ла)».

Одним із головних завдань викладання біології та екології є здійснення зв'язку навчання з життям, практикою; суспільно корисною працею. У вихованні дбайливого, відповідального ставлення до природи, прищепленні навичок правильного користування природними ресурсами велику роль відіграє вивчення в школі лікарських рослин: учні ближче знайомляться з природою рідного краю, набувають знання з морфології, систематики та екології рослин, їх використання на практиці, починають вивчати інформацію з даних питань, що підвищує культурний рівень, збагачує знання з ботаніки та біології загалом, долучає до праці та охорони навколишнього середовища. Вивчення лікарських рослин рідного краю (визначення місць проростання, видового складу та запасів сировини) дає можливість розвивати стійкий інтерес до біології. Природні запаси дикорослих рослин – велике національне багатство нашої країни. Але ці запаси не безмежні. Все гостріше постають питання їх обліку та охорони. Необхідно чітко регулювати або зовсім виключити збирання рослин, ресурси яких на сьогодні обмежені. У науковій медицині Росії використовують понад 200 видів вищих рослин. Нині понад 40% лікарських препаратів, що застосовуються в медицині, виготовляється із сировини лікарських рослин, а при лікуванні серцево-судинних, гінекологічних захворювань, печінки та шлунково-кишкового тракту – 77%. Таким чином, природні запаси дикорослих лікарських рослин є основною сировинною базою для хіміко-фармацевтичної промисловості та аптечної мережі (понад 70%). Робота з вивчення лікарських рослин у школі може проводитися у таких формах: урок, екскурсія, експозиція, вирощування та постановка дослідів з лікарськими рослинами на навчально-дослідній ділянці, суспільно корисна робота зі збирання лікарських рослин; при виконанні літніх завдань, при організації гуртків, факультативів, класних годинників, вікторин, конференцій і т.д. У цьому навчальному посібнику зібрані відомості про найпоширеніші лікарські рослини нашого району, дано опис їх лікувальних властивостей. У лікарських рослин мають великі запаси біля району є карти з позначенням місць їх концентрації у районі. Нині дедалі більше випускників шкіл обирають професії медика та фармацевта. Школярів цікавлять питання здоров'я людини, способи лікування та ін. впливів на організм, у тому числі вплив лікарських рослин на здоров'я людини і т.д. Даний посібник допоможе вчителю при проведенні та організації уроків та позакласних занять, особливо нагоді при проведенні елективних курсів та факультативів з природничих дисциплін, краєзнавчої роботи. Школярі можуть самостійно підготуватися до занять з цієї теми, використовуючи інформацію посібника. Цей навчальний посібник краще вивчати у блоці з навчальним посібником «Отрутинні рослини Челябінської області» т.к. серед лікарських та дикорослих рослин зустрічаються отруйні рослини. Кожен школяр повинен розрізняти отруйні рослини. Це запобігатиме випадкам неправильного збору сировини, отруєнь серед школярів, дасть більш повну характеристику флори своєї місцевості.

Стадія проекту:

Проект у стадії реалізації

Мета проекту:

Створення умов для ознайомлення дітей зі світом лікарських рослин рідного селища, сформувати уявлення про значення рослин у оздоровленні та збереженні здоров'я людини. Вивчити можливість використовувати рослини замість хімічних препаратів. Виховання в дітей віком основ здорового життя. Активізувати в дітей віком ініціативу, увагу, пам'ять, збагачення словникового запасу.

Завдання проекту:

Освітні завдання. Уточнити та розширити знання дітей про назви лікарських рослин, про їхню історію та цінності для здоров'я, правил користування. Познайомити з різноманітністю цілющих рослин, їх значимістю для всього живого на планеті, а також з художньою літературою для створення цілісного образу об'єкта, що вивчається. Дізнатися, які лікарські рослини знаходяться у найближчому оточенні: на території дитячого садка та рідного селища. Залучити дошкільнят до природоохоронної діяльності.
Розвиваючі завдання: Розвивати у дошкільнят допитливість, спостережливість, мовлення, а також уміння порівнювати та аналізувати. Розвивати словниковий запас дітей та їх знання про лікарські рослини. Розвивати почуття та емоції дошкільнят, отримані у процесі пізнання через організацію продуктивних видів діяльності.
Виховні завдання: Виховувати комунікативні навички, самостійність, працьовитість дошкільнят, а також дбайливе ставлення до природи.

Досягнуті результати за останній рік:

Усвідомлено правильне ставлення дітей до рослин, які допомагають здоров'ю людини.

Діти розвинувся пізнавальний інтерес, розширилися ставлення до природі.

Сформувалися знання про лікарські рослини.

Збагатився досвід дітей у сфері екологічного виховання.

Сформовано поважне ставлення до рідної природи та дбайливе до неї ставлення.

Вивчено правила поведінки у лісі.

Розвинений інтерес до природи.

Соціальна значущість проекту:

Зазвичай ми не замислюємося, звідки беруться ліки. Все просто: якщо людина захворіла – йдемо в аптеку та купуємо. Відомо, що є спеціальні заводи, які випускають різні лікарські препарати. Але виявляється, рослини також можна використовувати як аптеку. Лікарські рослини були відомі людині практично з його появи Землі. Стародавні люди знали про цілющі властивості багатьох рослин і вміло використовували їх для лікування різних захворювань. Лікування травами було відоме в Росії з давніх-давен і було настільки популярне, що обробці лікарських рослин приділяли велику увагу навіть царі. Петро наказав створити аптекарські школи та «аптекарські городи» - перші плантації лікарських рослин у Росії. Багато чого змінилося з того часу в Росії, але інтерес до цілющих трав не згас, навпаки, зараз він особливо великий.
З настанням зими ми стали частіше хворіти: з'явився кашель, нежить, біль у горлі. Ліки пити не любимо. І у нас виникла ідея: одужати нам допоможуть лікарські рослини. Ми зрозуміли, що нам потрібні додаткові теоретичні відомості, і вирішили зайнятися пошуком потрібної інформації. На нашій планеті росте безліч видів рослин: дикорослих, культурних, корисних та отруйних, трав'янистих та деревоподібних. Ми хочемо розповісти про ті рослини, які називають корисними, лікарськими. Це рослини, що ростуть найчастіше дико в природі, вони є корисними для людини, оскільки мають цілющі властивості, тому їх називають лікарськими травами або чагарниками. Завдяки своїм цілющим властивостям ці рослини широко застосовуються в народній медицині, для лікування та профілактики різних захворювань, багато рослин використовують навіть у фармацевтичній промисловості, для виготовлення ліків. Турбота про здоров'я дитини в даний час займає пріоритетні позиції в дошкільній освіті. Одним із засобів збереження та зміцнення здоров'я є оздоровчі сили природи.
Спостерігаючи і розглядаючи рослини в групі, на вулиці, і дізнавшись, що звичайні рослини найближчого оточення можуть допомогти здоров'ю людини, ми вирішили дізнатися про їх значущість у житті людей, їх цілющі властивості. Тому разом із вихованцями було розроблено екологічний проект «Лікарські рослини рідного селища».

Заходи, проведені в рамках проекту:

Заходи, проведені з жовтня 2017-березень 2018 року (брали участь вихователь та діти підготовчої до школи групи):
- Бесіди про лікарські рослини: «Про що розповіла квітка мати-й-мачухи?», «Запашна м'ята від усіх хвороб приємна!», «Подорожник – великий мандрівник!», «Звичайна календула», «Скромна кульбаба», «Корисна кропива », «Ромашка - «біла сорочка», «Як хороший сьогодні наш лопух!».
- НОД «Рослини довкола нас. Лікарські рослини», «Аптека на підвіконні: лікарські рослини». - Дидактичні ігри: «Що лікує ця рослина?», «Яка частина рослини цілюща?», «Математичні пазли», «Зелена аптека», лото «Рослини», «Вірки-корінці», «Дізнайся за описом», «Вгадай, яка ти рослина».
- Читання художньої літератури: загадок, віршів, прислів'їв, творів - Т.Крюкова «Лісова аптека», М.А.Кузнєцова, А.С.Рєзнікова «Сказання про лікарські рослини», М.М. Пришвін "Золотий луг";
Н. Павлова «Хитрий кульбаба»;
Г. В. Лебедєва «Кульбаба»;
«Легенди про кульбабу»; В.Біанки «Про трави»; О.Стрижов «Город на узліссі». - --Спостереження за лікарськими рослинами.
- Вирощування та висаджування розсади на ділянку дитячого садка, догляд за нею. - ведення щоденника спостережень за рослинами.
- Малювання лікарських рослин.
- Аплікація «Кульбаба», «Ромашкове поле»
Заходи, проведені у квітні 2018 року (брали участь вихователь, діти підготовчої до школи групи та їхні батьки):
- Створення альбому лікарських рослин, складений із дитячих малюнків, «Здоров'я в кошичку».
- Картотека "Аптека на підвіконні: лікарські кімнатні рослини".
- Книжки-малюки «Лікарські рослини», зроблені батьками з дітьми.
- Вікторина «Знавці лікарських рослин».
- Театралізоване дійство «Подорож у казковий ліс».

Охоплення проекту:

Проект спрямований на дітей старшого дошкільного віку, вік 6-7 років

Навколишній світ Тест «Рослини рідного краю» 3 клас 1. У якої рослини плоди мають гачки та причіпки? а). лопух б). гусяча цибуля в). сон трава г). мати – і – мачуха 2. Цей чагарник часто зустрічається у наших ялинниках. Його часто пересаджують з лісу до міських парків і скверів за красу: листя овальне, розташоване на темно - сірих гілках супротивно, зверху яскраво - зелене, а знизу блідо - зелене. Коли цвіте, то здається, що весь кущ усипаний зірками. а). чорниці б). лохина в). жимолість г). Барбарис 3. Відгадай загадку про найпоширеніше дерево нашого краю: По окрузі славиться Зелена красуня. Сарафан як дзвін, По землі та волоком. Шапочка - з узлісся, З гострою маківкою. а). сосна б). модрина в). береза ​​г). ялина 4. Дивовижна рослина ялинового лісу. Його можна було б назвати квітку – семиквітку. а). чорниці б). майник в). седмичник г). кислиця 5. Ця ніжна трав'яниста рослина ялинового лісу не терпить різкого світла, ударів, гучного крику. Цвіте у травні – червні. А коли відцвітає, на місці квіток утворюються плоди – коробочки, а в них дуже дрібне, майже як порошинки, насіння.

а). кислиця б). седмичник в). майник г). чорниця 6. Рослина з темно-зеленим листям формою нагадує копито. а). ветреница б).копитень в). медунка г). гусяча цибуля 7. Відгадай загадку про рослину, занесену до Червоної книги. Нам запах свіжості лісової Приносить пізньої весни Квітка запашна, ніжна З кисті білої. а). купальниця б). примула в). конвалія г). кислиця 8. Ця рослина ніколи не буває зеленою, найчастіше сірувато – біла, сірувато – зелена, а іноді жовта. Росте дуже повільно. У цієї рослини немає стебел, листя, коріння. а). котячі лапки б). верес в). чебрець г). лишайник 9. Цю рослину ще називають прострілом. Дуже гарні його квіти. У кожної рослини він всього один - великий яскраво - бузковий дзвіночок з яскраво - жовтими тичинками. Квітка з'являється раніше за листя. а). котячі лапки б). чебрець в). сон трава г). лишайник 10. Ця рослина на вигляд звичайнісінька, а поторкаєш - ось так диво: одна сторона у листя тепла і вкрита м'яким гарматою, а інша - гладка і тому холодна. а). котячі лапки б). гусяча цибуля в). сон трава

г). мати – і – мачуха 11. Там, де цієї рослини багато, здалеку здається, що лежить на землі кучерява, у великих завитках, шкірка. Звідси й інша назва – баранчики. а). первоцвіт б). гусяча цибуля в). сон трава г). мати – і – мачуха 12. Відгадай загадку про найпоширенішу рослину краю: По всіх країнах славиться Струнка красуня: Білі одяги, Золото – сережки, З розплетеною косою Вмивається росою. Вітер пасма ворушить - Заплітати їх не велить. а). клен б). береза ​​в). верба г). осика 13. Вічнозелений чагарник. а). чорниці б). брусниці в). жимолість г). лохина 14. Ця рослина красива, але отруйна. а). гусяча цибуля б). купальниця в). конвалія г).медуниця Ключі до тесту: 1 – а, 2 – в, 3 – г, 4 в, 5 – а, 6 – б, 7 – в, 8 – г, 9 – в, 10 – г, 11 – а, 12 – б, 13 – б, 14 – б.

Щоб скористатися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

МАДОУ Дитячий садок загальнорозвиваючого виду з пріоритетним провадженням діяльності з художньо-естетичного спрямування розвитку вихованців №12 «Щасливий острівець» РОСЛИНИ РІДНОГО КРАЮ

АІР БОЛОТНИЙ Аїр росте по берегах рік і водойм на мулистому, піщаному грунті. У корені знаходиться ефірна олія, що нагадує пряний запах. У листі знаходиться вітамін С. Коріння використовується у виробництві лікерів, гірких горілок, фруктових есенцій, сиропів (як замінник імбиру, кориці, мускатного горіха). Використовується в парфумерії та миловаріння. З основ листових пластин варять ароматне варення. Відвар лепехи використовують для збудження апетиту як у людини, так і у тварин.

Брусниця Не ялиця і не ялина я, Але в рідному лісовому краю Цілий рік я зеленію, Холодів не визнаю. (Брусниця)

Береза ​​Берези дуже високі. Стовбури білі з чорними цятками. Весною дерева скидають верхній шар берести. На білій бересті чітко виділяються темні рисочки та смужки, через які берези дихають: у спеку вони відкриваються і пропускають повітря до коріння дерев. Дуже любить сонячне світло, простір, не боїться морозів. Мешкає дуже довго 150-180 років. Звірі та птахи із задоволенням п'ють березовий сік (ведмідь, мурахи, метелики, зяблики, малиновки, синиці, дятли). Березовою корою та молодими гілочками любить ласувати заєць. З березової берести плели ноги, козуби, туески для ягоди та грибів, робили берестяні ріжки, на яких грали пастухи. У давнину люди писали на бересті листи.

Вороняче око Повіяло вітерець, захиталися травинки, і ніби глянуло на тебе з трави чорне уважне пташине око. Це ягода. Тільки брати її до рота не можна, дуже небезпечно - ВОНА Отруйна.

Васильки Дивляться в небо волошки Синіми очима. Золоті колоски. Ходить жито хвилями. Українська легенда розповідає: покохала синьоокого селянського хлопця Василя красуня русалка, почала кликати його з собою в річку. Але як не любив її Василько, а не міг, не хотів залишити своє поле, землю. «Ах, так, - розгнівалася русалка, - ну і будь ти вічно у своєму полі!». І перетворила його на синю квітку. Але іноді піднімається вона над блакитною хвилею, вдивляється в поле. Щоб побачити сині очі волошка.

Дуб Зачіпаючи хмари головою сивою, Дуб стоїть могутній з думою віковою. Буря птахом чорним раптом засвище кроні. Дуб стоїть спокійний, наче цар у короні. Дивиться у піднебессі всіх в окрузі вище! Багато знає пісень, багато чує казок.

Материнка Лікарська рослина.

Ялина Що ж це за дівчина: Не швачка, не майстриня, Нічого сама не шиє, А в голках цілий рік? (ялина) Ялинова деревина йде на найкращі сорти паперу, штучний шовк, шерсть, шкіру, спирти, гліцерин, пластмаси. Біла, злегка блискуча деревина ялини є незамінною при виготовленні музичних інструментів.

Суниця На землі в траві червоніє Слаще робиться, дозріває Смачна, та невелика Ягода та...(Суниця) Ягода приємна, Дуже ароматна. Ти під кущик заглянь-ка, Там червоніє - ... (суниця)

Верба Ще в лісі туманно, глухо, Але над річкою, під урвищем Одяглася золотистим пухом І розпустила кучері верби. Наче хмара спустилася З небес на маленькі бруньки, Зазеленіла, перетворилася На живі теплі грудочки. Верба має гладкий сріблястий стовбур, вузьке довгасте листя. Квіти (верби) вкриті пухнастими волосками Іва любить вологий ґрунт і росте по берегах річок, озер і струмків, на схилах ярів. Іву цінують за ранній вербовий мед, за квіти, з яких готують ліки для лікування ран та наривів. Людина використовує вербові гілки для плетіння кошиків, коробів, меблів.

Кропива Листя і стебла покриті безліччю пекучих волосків, в них знаходяться клітки, що містять їдку рідину. Її пагони та листя їстівні, вони багаті на вітаміни А,С,К. Кропива зупиняє кровотечі.

Клен Закрутила осінь руді хуртовини, Золоте листя з кленів полетіло. Закрижився листя строкатий хоровод, Заблищав на калюжах перший тонкий лід.

Дзвіночок Дінь-дон, дінь-дон! Льється ніжний передзвін, Так дзвенить у глушині лісовий Дзвін луговий.

Липа – засіб від застуди. Знають усі про те всюди. Хоч непоказний липи колір, Але корисніших чаю немає, При ангінах і застудах П'ють цілющий липи чай.

Конвалія За стародавньою легендою, царівна Волхова полюбила юнака Садко, тоді як Садко віддав своє серце дівчині полів та лісів Любаві. Засмучена Волхова вийшла на берег і почала плакати. І там, де падали сльозинки царівни, виросли конвалії – символ чистоти, любові та болю ніжного дівочого серця. Казки стверджують, що конвалія – це пророслі намистинки з намиста Білосніжки, що розсипалися, і щасливий срібний сміх русалки Мавки, що перлинами розкотився лісом, коли вона вперше відчула радість кохання.

Малина Від застуди всім на диво Виросла в саду… (малина)

Мати-і-мачуха Розпускається раніше за всіх трав. Невисоке стебло, покрите м'яким гарматою, що захищає квітку від холоду, до стебла щільно притиснуті схожі на лусочки бурі гострі листочки. Квіти зібрані у велике суцвіття, тому що кожна квітка окремо занадто мала і тендітна, щоб протистояти негоді. Росте на сонячних глинистих ярах, на грядці. Бджоли і джмелі, що прокинулися після довгої зими, летять до квіток мати-й-мачухи за медом. Листя, прикладене до грудей, притягує жар. Корисно пити настій (чай) для очищення легень.

Кульбаба Впустив сонце промінчик золотий Виріс кульбаба перший молодий У нього зелений. Золотий колір Він великий сонце маленький портрет.

Подорожник Лікар виріс біля дороги – він хворий лікує ноги. (Подорожник) Багаторічна трав'яниста рослина. Назвали так за те, що селиться різними дорогами, не боїться спеки. Лист подорожника використовують у вигляді примочок для загоєння ран.

Горобина Ствол зі світло-сірою гладкою корою. Листя ажурне, кругле, із зубчастими краями. Цвіте у травні. Плоди яскраво-червоні, із соковитою м'якоттю. Світлолюбна. Ягодами горобини харчуються дрозди, синиці, шпаки, сопілці, ворони, їжаки, лосі, ведмеді. З горобини готують варення, сік. Горобина зацвітає – настав час сіяти льон. Горобина цвіте рядно – багато буде вівса. Пізній розквіт горобини - до осені. Якщо вродиться горобина – жито буде гарне.

Ромашка Стоять у полі сестрички, Жовте вічко, Білі вії. (Ромашка) Багаторічна рослина. Розмножується насінням та розподілом кореневища. У природі росте на сонячних узліссях, галявинах, вирубках, у луках і полях. Людина вирощує на клумбах. Бджоли, метелики, джмелі бачать ромашку здалеку і летять до неї за медом.

Сосна Що ж це за дівчина: Не швачка, не майстриня, Нічого сама не шиє, А в голках цілий рік. (Сосна)

Тополя Тополя - висока струнка дерево з зеленувато - сірими гладкими стовбурами і густою зеленою кроною. Наприкінці травня на деревах з'являються суцвіття-сережки. Потім вони дозрівають і лопаються, і тополина хуртовина замітає вулиці. Тополя невибаглива і дуже швидко росте. З деревини тополі роблять папір, а нирки тополі використовують для виробництва кремів, парфумів та одеколонів.

Хвощ польовий Віддає перевагу піщаним, досить багатим, помірно вологим грунтам. Рослина має кровоспинну дію. Порошком хвоща присипають рани та виразки у свійських тварин. Пагони їстівні. Фарбує шерсть у жовтий та зелений колір.

Черемха Квіти черемха зелена, квіти! Немов царівна в казковому вбранні, За вітром розкидавши суцвіть пасма, Запашною крейдою шелесті! І нехай ніхто не занесе сокиру, Тебе не срубає і не покалічить, І не сумніває твій весільний убір - Убір Весни-царевни вінчальний. Стовбур покритий темною шорсткою корою, довгасте листя. Розквітає в травні і стоїть, наче наречена у білому мереживному вбранні. Запах черемхи сильний і дурманливий, відтягує від дерева мух, комарів, вбиває багато шкідливих мікробів. З ягід варять варення, киселі.

Шипшина Я на троянду так схожий, Хіба що не так хороший, Але мої плоди Всім придатні для їжі. Чагарник із гострими колючками. Цвіте білими чи рожевими квітками. Росте у лісі, а також може вирощуватися людиною. Плоди червоного кольору дуже вітаміни. Олію з шипшини застосовують для лікування ран та опіків.


Схожі статті

2023 parki48.ru. Будуємо каркасний будинок. Ландшафтний дизайн. Будівництво. Фундамент.