Є в початковій осені коротка. Тютчев є в осені первісної. Пропонуються на вибір дві теми творів-мініатюр

205 років від дня народження Федора Тютчева

10-й клас

Вірш Ф.І. Тютчева
«Є в осені первісної...»

Інтегрований урок літератури та російської мови

Цілі:

- Розвиток навичок лінгвістичного аналізу поетичного тексту;

– підготовка та написання твору-мініатюри на одну із запропонованих тем;

– формування естетичного смаку та залучення учнів до творчості Ф.І. Тютчева;

– виховання уваги до поетичного слова та любові до поезії.

ХІД УРОКУ

1. Слово про поета(Розповідає учень).

Народився Ф.І. Тютчев у самому серці Росії – у селі Овстуг Брянського повіту Орловської губернії у дворянській сім'ї 1803 року.

Є в осені первісної
Коротка, але чудова пора –

І променисті вечори…



Лише павутиння тонке волосся



На відпочиваюче поле.

Серпень 1857 р.

Після довгих років життя за кордоном сім'я Тютчева оселилася в столиці - Санкт-Петербурзі. А влітку домашні виїжджали відпочити до села.

Доповнення вчителя.

Вірш, який ми сьогодні читатимемо, був написаний 22 серпня 1857 року шляхом з Овстуга до Москви. Перший автограф написаний олівцем на звороті листка із переліком поштових витрат. Вперше вірш було опубліковано 1858 року у журналі «Російська бесіда» і увійшло до зборів віршів 1868 року.

Прослухаємо вірш і намагатимемося представити намальовану поетом картину.

2. Виразне читання вірша учителем або прослуховування його на аудіокасеті.

3. Аналіз вірша.(Розмова, лінгвістичний аналіз вірша.)

Яку картину ви подумки побачили?

Про що, на вашу думку, вірш?

У вірші ми побачили картину ранньої осені. Але, на мою думку, воно не тільки про це. Як і всякий справжній витвір мистецтва, він має кілька смислів. Давайте спробуємо відшукати й інші, ті, які не відкриваються читачеві відразу, а вимагають кропіткої, напруженої роботи та зусиль нашого розуму, серця та уяви одночасно.

У вірші немає назви, отже, ми називатимемо його на першому рядку – «Є в осені первісної...».

Як ви думаєте, а як міг би Тютчев назвати цей вірш ? («Осінь», «Рання осінь», «Золота осінь».)

Але чомусь поет відмовився від цих варіантів. Як ви вважаєте, чому?

(Тому, мабуть, що хотів розповісти не тільки про осінь, а й про щось.)

За відсутності назви, чи, як його називають у науці, при нульовому назві, ми маємо особливо уважно поставитися до першого рядку – «Є в осені первісної...». Для нас вона буде назвою вірша. На першому місці, у сильній позиції, у рядку стоїть слово є.

Що воно означає?

(Є– означає «існує, буває, є».)

До якої частини мови належить слово є?

(Це дієслово. Він стоїть у 3-й особі од. числа, а його початкова форма – бути.)

Воно називає дію як тимчасову чи постійну? Те, що є, існує, є постійно, завжди, незалежно від якихось причин. І це коротке ємне слово відразу ж дає нам можливість мислити, розмірковувати про щось вічне, незалежне від людини.

На другому місці у рядку – в осені.

Як ви розумієте значення слова осінь?

(Ця пора року, яка настає після літа.)

Вчені-лінгвісти звернули увагу на те, що в мові є такі слова, які, окрім свого значення, можуть викликати у нас у свідомості безліч асоціацій, порівнянь, вони здатні як би будити нашу уяву. До таких слів відноситься і слово осінь. Окрім пори року, воно ще означає час, коли люди збирають урожай, коли тепло змінюється першими холодами. А тому слово осіньє позначенням, символом засинає у природі життя. Адже в цей час все в природі готується до довгого зимового сну, спокою.

Але восени кілька етапів. Тютчев у першому рядку в сильну позицію (кінець рядка) ставить слово, яке називає цей етап, – первісна.

Як ви знаєте значення цього слова?

(«Перший», «початковий, новий», «ранній» – про осінь.)

Значення «перший», «початковий», «новий», «ранній» ми, звісно, ​​усвідомлюємо, оскільки синонімічні слова.

Чому ж Тютчев вибрав для вірша саме слово початковий?Чим воно відрізняється від решти слів? (Вся подальша робота потребує постійного звернення до тлумачних словників).

(У слові первісний два корені: перш-і -почав-.)

У цьому слові два синонімічні корені, які визначають ранню осінь двічі. Отже, автору було важливо привернути нашу увагу саме до цієї характеристики осені.

Таке довге, або складне, на відміну від односкладових, більш урочисто.

«У віршах Тютчева такі “довгі” та урочисті слова допомагають із самого початку переключити читацьке сприйняття “на високу хвилю”, переводять його у незвичайний, непрозовий вимір”. ( Маймін Є.А. Російська філософська поезія: Поети-любомудрі, А.С. Пушкін, Ф.І. Тютчев. М., 1976)

Навіщо ж поетові знадобилося «перекласти» наше читацьке сприйняття у такий незвичайний вимір?

(Тютчеву хотілося, щоб ми думали, а це довге слово початковийпосилює роздуми. Воно створює у читачів настрій роздумів.)

Цікавим є факт, на який звернули увагу дослідники творчості Тютчева: виявляється, поет дуже часто вживав у своїх віршах довгі слова. Майже у кожному є одне чи два складних, тобто. довгих, слова, і часто словом поет ніби намагався прикрасити вірш.

(Дуже повільно, неквапливо, роздумуючи.)

Цей рядок задає повільний, урочистий ритм усьому віршу.

Є в осені первісної
Коротка, але чудова пора –
Весь день стоїть як кришталевий,
І променисті вечори...

Другий рядок – Коротка, але чудова пора. Зверніть увагу: два визначення осені, а між ними коротеньке слово Проте.

Якою частиною мови воно є?

(Але– це спілка. У простій пропозиції союз може пов'язувати однорідні члени речення та показує різницю, відмінність того, що вони позначають.)

Алепротиставляє значення двох слів одне одному.

Коротка, але чудова пора- це яка? Як ви розумієте зміст рядка?

(Цей час в осені особливий, тому що він одночасно і дивовижний за красою, і дуже короткий. А отже, дуже дорогий кожному з нас.)

У природі лише кілька таких днів. Вона нам їх дарує перед довгою холодною зимою, щоб ми згадували цю чудовупору довго-довго. Кожна людина розуміє це, тому їй хочеться запам'ятати, сфотографувати ці дні в пам'яті. Він прагне якомога повніше увібрати в себе останнє тепло, що швидко минає, і останню красу осінньої природи.

Весь день стоїть як кришталевий,
І променисті вечори...

Зверніть увагу в третьому та четвертому рядках на іменники: деньі вечора.

У якій формі вони використані?

(Іменник деньстоїть у формі однини, а іменник вечора– у множині.)

Можливо, поет помилився: адже не лише вечорів багато, а й днів, отже, треба було б сказати дні?

(Слово деньв однині, тому ми ніби бачимо окремість, особливість кожного дня.

Форма однини як би укрупнює предмет, робить його особливим, виділяє з інших.)

Вслухайтеся в рядок: ... день стоїть як би кришталевий. Який художній прийом тут використовує автор? (Порівняння.)

Чому ж як би,а не як?

(З використанням як бипорівняння виходить м'яким. Начебто поет його нікому не нав'язує, просто йому так здається.)

І нам, читачам, це як бинемов дозволяє підбирати свої порівняння. І цю низку можна продовжувати. День... як би кришталевий– дивовижне авторське порівняння. Кришталь- Це «рід, сорт скла».

Що ж у них спільного?

(День такий же ясний, прозорий, як кришталь, тому що осіннє повітря поступово стає холоднішим.)

(Осінній день такий самий дзвінкий, як кришталь, тому що звук розноситься далеко і чітко чути.)

(День крихкий, як кришталь. Ми розуміємо, що осіння погода непостійна, у будь-який час може налетіти вітер і скінчиться тиша, спокій, безтурботність.)

Чудово ви пояснили сенс порівняння день... як би кришталевий.

Чому ж вечора променисті?

(Це слово довге і складається з двох коренів – -промінь-і -Зар-.)

З погляду освіти слів це правильно. Колись давно справді усвідомлювалися ці два корені. Але з погляду сучасного стану російської мови це один корінь -Променезар-.А що означає слово променистий?

(Світлий, ясний, теплий.)

Так. А форма множини дає нам відчути, що таких вечорів багато, вони йдуть один за одним, щоб кожен із нас наостанок насолодився ними.

Першу строфу закінчує знак крапки. Що передає крапка?

(Многоточие – важливий знак для поета, тому що в ньому багато сенсу. По-перше, ця картина – день... як би кришталевийі променисті вечори- Неймовірно прекрасна, і ми самі можемо уявити її ще докладніше. По-друге, багатокрапка означає велику паузу між строфами, оскільки в другій строфі розповідається вже про інше. Цей знак готує нас до сприйняття наступної думки.)

Прочитайте першу строфу виразно.

А тепер послухайте другу строфу.

Де бадьорий серп гуляв і падав колос,
Тепер уже пусто все – простір скрізь, –
Лише павутиння тонке волосся
Блищить на пустому борозні.

Що ви уявили, слухаючи цю строфу?

(Поле, де кипить робота. Кипить тому, що серп названо словом бадьорий,тобто. живий, активний, жвавий.)

(І ще тому, що дія серпа – не тиснув, не працював, а – гуляв. У цьому слові – те, як він працював, – «легко, весело, граючи».)

Правильно. У цьому рядку повторюється вживання іменників серп, колосв однині. Поясніть це.

(Тут поет спеціально використовує форму однини, хоча ми розуміємо, що діє багато предметів. Ми ще й відчуваємо «вагомість, одиничність» кожного важливого для поета предмета.)

У другому рядку навмисно поруч зібрані слова, які позначають простір.

Назвіть та прокоментуйте їх.

(Пусто і простір.)

Ці слова малюють неосяжний, не охоплений оком простір. І посилюють враження неоглядності такі слова – всіі скрізь.

Третій рядок починається зі слова лише. Поясніть його значення.

(Лишеозначає «тільки». Це частка, яка виділяє в тексті опис пустої борозни на тлі неоглядного простору. Це «вутина тонке волосся Блищить...».)

Що ви «бачите» своїм внутрішнім зором?

(Дуже довгі нитки павутиння. Вони розтягуються від предмета до предмета дуже далеко.)

Тютчев у цьому рядку – дуже тонкий спостерігач. Давайте подумаємо, а як можна було б про це явище написати інакше.

(Павутинка, ниточка павутиння.)

Але поет вибрав павутиння тонке волосся. Чому? Адже в словах павутинняі ниточка павутиннявже є вказівка ​​на "тонкість" павутиння. Отже, вся справа у слові волосся.

(Волосся є у людини. І якщо поет додає це слово в рядок, то тонке волосся павутиння - виходить як у людини. Значення слів тонке волосся павутинняприводить нас до думки, що поет написав не лише про ранню осінь, а й про людину. Тут використовується художній прийом – уособлення.

Ця фраза справді дуже важлива розуміння всіх смислів вірша. Чому?

(Ми починаємо розуміти, що вірш не лише про природу, а й про людей, про людину.)

Подивіться уважно на першу строфу і знайдіть у ній слово, яке ніби «перегукується» з тонким волоссям павутиння.

(Це слово осінь,адже воно означає ще й пізню пору людського життя.)

Подумайте, про який час у житті можна так сказати: весна життя, літо життя, осінь життя?

(Про дитинство, про юність, про зрілість, про старість.)

Кожен із нас чудово це розуміє, а поет лише допомагає по-новому відчути начебто зрозумілі та знайомі з дитинства слова.

Зверніть увагу у четвертому рядку на слова на пусті борозни.Як ви їх знаєте?

(Святка- означає "порожня". На ній ніхто не працює.)

У сучасній російській мові це слово означає «вільний від справ, занять, що проводить час у ледарстві, неробство». Значення "ніким і нічим не зайнятий, не заповнений, порожній, порожній" визнається застарілим. На XIX столітті це було чи не основне значення слова. У визначенні пустийвиступали і такі відтінки значення, як «чужий турбот і тривог, занурений у спокій».

Л.М. Толстой, захоплений віршем Ф.І. Тютчева особливо виокремив саме цю фразу. А про епітет пустаписьменник зауважив: «Тут це слово пустийначебто безглуздо і над віршах не можна, а тим часом цим словом відразу сказано, що роботи закінчено, всі прибрали, і виходить повне враження».

(Перший рядок у швидкому темпі, енергійно, а другий, третій та четвертий – повільно, задумливо.)

І від цих слів ми самі відчуваємо спокій, безтурботність, тепло. Цей вірш дає нам можливість поміркувати про вічне.

В останньому рядку вірша слова, які перебувають у сильній позиції, а тому дуже важливі для поета – відпочиваючі поля.

Про яке поле можна сказати?

(На якому вже не ведуться ніякі роботи. А раніше його стосувалися руки людини, тому поле тут – земля олюднена (серп, колос, борозна), одухотворена. До того ж поле – це частина землі, яку охоплює погляд спостерігача, мислителя.)

Ми уважно прочитали весь вірш.

Як ви тепер дасте відповідь на запитання, про що воно?

(У вірші поет розповів не лише про прекрасну добу ранньої осені, а й про «осінній» час у житті будь-якої людини.)

(Тютчев написав про те, що в нашому житті завжди є час спокою, хоча потім може прийти і час "бур". Це неминуче. Але людина повинна приймати це смиренно, мудро, спокійно.)

Приготуйтеся до виразного читання вірша.

4. Пропонуються на вибір дві теми творів-мініатюр:

1) Як я уявляю «дивну пору» осені за віршем Ф.І. Тютчева.

2) "Дивна пора" ранньої осені з вікна мого будинку.

Зразки письмових робіт учнів 10 класу

1. Як я уявляю «дивну пору» осені за віршем Ф.І. Тютчева «Є в осені первісної...».

Тютчев – майстер віршованих краєвидів. Але в його віршах, що оспівують явища природи, немає бездумного милування. Природа викликає у поета роздуми про загадки світобудови, про вічні питання людського буття. У творах Тютчева природа не представлена ​​як тло, вона одухотворена, відчуває.

У вірші немає назви, що надає йому глибший зміст. Вірш оповідає про осінній порі, що настає у природі, а й у душі людини.

Автор використовує такі мистецькі засоби як порівняння (Весь день стоїть як би кришталевий ...),уособлення (де бадьорий серп гуляв).Це надає виразність мови, сприяє повнішому розкриттю художнього образу. Пропозиції з трьома крапками говорять про незакінченість думки поета. Автор змушує читача замислитися, поміркувати.

Під час читання вірша представляється осінній сонячний день ранньої осені. Середина бабиного літа.

Осінь, як відомо, час збирання врожаю. У вірші Тютчев показує поля, де ще нещодавно кипіла робота:

Де бадьорий серп гуляв і падав колос,
Тепер уже пусто все – простір скрізь...
Лише павутиння тонке волосся
Блищить на пустому борозні.

Пусте повітря, птахів не чути більше,
Але далеко ще до перших зимових бур –
І ллється чиста і тепла блакить
На відпочиваюче поле.

(Олександра Чепель)

2. "Дивна пора" ранньої осені з вікна мого будинку. (За віршем Ф.І. Тютчева «Є в осені первісної...»)

Осінь. Яка ж прекрасна ця пора року! Природа починає готуватися до сну, але це не заважає їй бути чудовою. Небо стає блакитним. Навіть улітку не завжди можна побачити таке чисте та гарне небо. А сонце... Воно світить так яскраво і життєрадісно, ​​ніби хоче подарувати нам усе найкраще перед тим, як сховатися за сірими хмарами майбутніх холодних, дощових та похмурих днів. Незважаючи на те, що дерева скидають своє вбрання, а листя лежать вже на землі, утворюючи строкатий килим, природа стає ще прекраснішою.

Як приємно спостерігати цю картину з вікна свого рідного дому чи прогулюючись осіннім лісом. Легко та приємно стає на душі від цієї картини. Але в той же час і сумно через те, що стоять останні теплі дні, а потім настануть холодні сірі дні осені і прийде сувора (судячи з прикмет) зима.

«Бабине літо» (як називають у народі цей період осені) – це одна яскрава мить серед тьмяних осінніх днів. І сумно, що серед людської суєти багато хто часом не помічає цієї краси. Адже кожну мить, кожну мить, яку дає людині природа, залишають у душі незабутнє враження, якийсь слід, якісь асоціації. Саме на це й хотів привернути нашу увагу чудовий російський поет Ф.І. Тютчев.

(Анастасія Заплаткіна)

3. "Дивна пора" ранньої осені з вікна мого будинку. (За віршем Ф.І. Тютчева «Є в осені первісної...»).

"Є в осені первісної коротка, але чудова пора", - писав Ф.І. Тютчев. «Але що такого дивного в цій порі року?» - Запитайте ви. Справді, що може бути прекрасного в тому, що птахи відлітають на південь, що не чути пташиного співу, як це буває навесні, в тому, що на вулиці сльота і бруд, у тому, що йдуть дощі і дмуть холодні вітри. Але є восени такий період, який називається «бабине літо». Це лише десять днів чи трохи більше. Саме про цей осінній проміжок і пише у своєму вірші Ф.І. Тютчев.

Спробуйте прокинутися рано-осіннього ранку і подивитися у вікно! Ви побачите, як промені сонця, що ще недавно прокинулося, таємниче і не поспішаючи ковзають по верхівках дерев. У повітрі паморочиться хоровод із листя. Листя, немов різнокольорове конфетті, повільно опускається на землю, утворюючи м'який килим. А глянувши на світло-блакитне небо, ви відчуєте воістину умиротворення та спокій. Але, на жаль, такі красиві дні бувають восени недовго. Найчастіше погода буває похмурою. Але це не біда! Затопіть піч і прислухайтеся до того, як весело потріскують палаючі поліни, як краплі дощу стукають у вікно.

Для мене осінь – це час, коли можна хоч трохи забути про життєві труднощі та помріяти про майбутнє.

І все ж таки не варто восени засиджуватися вдома: краще одягтися тепліше і піти в ліс, позбирати гриби, поспостерігати за тим, як тварини готуються до настання суворої зими. Осінь – це дивовижна пора року.

(Луїза Кабірова)

Т.В. СОРОКІНА,
Ульянівська обл.

5-й клас

Ф.І. Тютчев.
«Є в осені первісної...»

Конспект уроку з аналізу поетичного тексту

Цілі:продовжити формування в учнів уміння читати та сприймати пейзажну лірику; Навички аналізу віршованого тексту.

ХІД УРОКУ

1. Слово вчителя про поета.

Федір Іванович Тютчев майже двадцять років провів за кордоном, працюючи у російській дипломатичній місії. Коли він повернувся до Росії, то оселився в Петербурзі, зрідка приїжджаючи до свого рідного села Овстуг у Брянській губернії. Такі поїздки допомагали Тютчеву по-новому відчути втіху і красу російської природи.

22 серпня 1857 року поет разом із дочкою Марією прямує з Овстуга до Москви. Дорога стомлювала, батько та дочка спали. І раптом він узяв з її рук листок із переліком поштових станцій та дорожніх витрат і на його обороті почав швидко писати:

Є в осені первісної
Коротка, але чудова пора –
Весь день стоїть як кришталевий,
І променисті вечори...

Де бадьорий серп гуляв і падав колос,
Тепер уже пусто все – простір скрізь, –
Лише павутиння тонке волосся
Блищить на пустому борозні.

Марія, бачачи, як рука в батька нетерпляче тремтить, а коляска, що підскакує на вибоїнах, не дає писати, бере в нього олівець і папір і сама під його диктовку закінчує вірш:

Пусте повітря, птахів не чути більше,
Але далеко ще до перших зимових бур –
І ллється чиста і тепла блакить
На відпочиваюче поле...

2. Аналіз вірша.

Аналізуємо вірш під час розмови, основні думки записуємо в зошит.

У вірші «Є в осені первісної...» Федір Іванович Тютчев передає читачеві свій настрій, свої дорожні враження від осіннього пейзажу, свої роздуми.

– На скільки строф ділиться вірш? Про що йдеться у кожній строфі?

У першому чотиривірші поет описує картину природи, що він бачить. У другій строфі він згадує про час жнив, а потім уважно вдивляється в павутиння на стерні. (На пустому борозні). У третій строфі він говорить про те, що попереду чекають зимові бурі, але зараз поет не хоче про них думати і насолоджується останнім теплом.

– Які епітети вживає поет?

Для створення настрою ніжного смутку та урочистості Тютчев вживає виразні епітети: в осені первісної, чудова пора, бадьорий серп, на пустому борозні (на пусте– тобто на відпочиваючій, на якій закінчено роботу), чиста і тепла блакить, відпочиваюче поле.

Знаходимо метафори: серп гуляв, блакит ллється. Поет порівнює павутину з волоссям: лише павутиння тонке волосся блищить;блакитне небо він називає блакиттю. Ми слідом за поетом представляємо поле як велику відпочиваючу людину.

Природа завмерла в очікуванні, і стан спокою допомагають передати в першому чотиривірші всього два дієслова: єі стоїть.

– Який спосіб римування у цих строфах? Що він допомагає передати? Спостерігайте за довжиною рядків.

Ми уявляємо, що поет задумливо дивиться на осіннє поле і розмірковує неквапливо. Цей стан задуму передає різний спосіб римування (у перших строфах римування перехресне, у третій кільцеве, або оперізуюче), різна довжина рядків: довгі рядки в 10 складів римуються з більш короткими в 8 складів, рядки в 11 складів – з рядками з 9 с. Коротші рядки йдуть слідом за довгими, ритм ніби збивається, і це створює враження, ніби людина втомилася і хоче відпочити.

Пустеє повітря, птахів не чути більше, (11 складів)

Але далеко ще до перших зимових бур – (12 складів)

І ллється чиста і тепла блакить (11 складів)

На відпочиваюче поле... (9 складів)

Описуючи осінній день, Тютчев передає читачам красу природи, настрій смутку та спокою.

3. Виразне читання вірша Ф.І. Тютчева.

4. Твір-мініатюра «Подорож золотого листочка».

Т.В. СОРОКІНА,
Ульянівська обл.

Є в осені первісної
Коротка, але чудова пора –
Весь день стоїть як кришталевий,
І променисті вечори...

Де бадьорий серп гуляв і падав колос,
Тепер уже пусто все – простір скрізь, –
Лише павутиння тонке волосся
Блищить на пустому борозні.

Пусте повітря, птахів не чути більше,
Але далеко ще до перших зимових бур –
І ллється чиста і тепла блакить
На відпочиваюче поле...

Аналіз вірша Ф. І. Тютчева «Є в осені первісної ...»

Федір Іванович Тютчев – неперевершений російський поет, сучасник Пушкіна, Жуковського, Некрасова, Толстого, який залишив багату творчу спадщину. Сенс життя для Тютчева у коханні. Не тільки до жінки, а й до природи, Батьківщини, всього живого. Лірика його багатогранна. У ньому можна назвати: філософські, громадянські, пейзажні і любовні мотиви.

Поет захоплювався природою рідного краю, сумував за нею, коли працював і жив у Європі. Вона знаходить глибоке свій відбиток у творчості. Цей поетичний світ, відтворений на основі особистих вражень, настільки яскравий і точний, що здається, ніби ти знаходився поряд із поетом, коли милувався краєвидами, описаними в тексті.

Вірш «Є в осені первісної...» виник 22 серпня 1857 року. Того дня поет повертався разом із дочкою з маєтку Овстуг до столиці. І був вражений пейзажем, що оточував їх. Москва не могла похвалитися незайманою, чистою, природною красою. У великому місті не такі помітні зміни у погоді. Знудившись мальовничими просторами, захоплений Федір Іванович відразу робить поетичний малюнок у своєму блокноті, який незмінно його супроводжував.

Лірична пейзажна замальовка дарує нам картину початку осені. Був кінець серпня, але вже відчувалися зміни у повітрі, погоді, дерева починали одягатися у золото та мідь. Літо відступило, але буквально на кілька кроків. Цю тонку грань переходу від однієї пори року до іншої зобразив поет.

Вірш пронизаний ліризмом, гострим почуттям передчуття чогось нового. Федір Іванович із уважністю, властивою лише творчим людям, зазначає, що описаний період дуже короткий, його не кожен зможе вловити. Ще не запущений процес в'янення, підготовки до зими та навколишній світ дарує найяскравіші фарби на прощання.

Природа Тютчева одухотворена, сповнена образів. Наділення погодних явищ життям, усвідомленої діяльністю властиво багатьом письменникам. Одним із перших принцип художнього паралелізму використовував М. Ю. Лермонтов.

Автор знайомить нас із таїнствами ранньої осені. Навіть самому поетові не вистачає слів, щоб відобразити особливості побаченого часу та своє захоплення. Він використовує порівняння серпневого дня із кришталем. Він такий же прекрасний, у ньому відбивається весь світ, але водночас тендітний, швидкоплинний, його неможливо утримати, зафіксувати. А вечори ще більш чудові, вони «променисті».

Ще не настала календарна осінь, але природа має свої закони. Вже не чути співу птахів, зібрано врожай, поля відпочивають, трохи сумуючи, що більше не затребувані. Срібляться водоймища, над якими встає туман вечорами, він і надає їм «променистості».

Пішла літня спека, ночі тепер прохолодні. А журавлі, зібравшись у клин, з протяжними криками подалися у бік південних країв. Про близьку осінь говорить також «павутине тонке волосся». Повітря наповнене тишею, спокоєм, кругом панує гармонія. Природа завмерла в очікуванні, ось-ось настане золотий вересень. Всі розуміють, що ще далеко до настання снігових бур, від цього ще приємніше, веселіше на душі у людей, лісових звірів та інших живих істот.

У цьому вірші немає похмурого краєвиду, який ми можемо зустріти у Фета. Поет позбавляє нас опису вмираючої природи і похмурої пори. До цього ще далеко. Оголені дерева, холодні дощі, вітер, що зриває останнє листя – до цього ще є час. Час, щоб насолодитися красою, щастям.
Опису сприяють засоби художньої виразності, підібрані поетом.

Сам Тютчев рідко бачив російську осінь. Цей період він частіше зустрічав у Європі. Тому йому побачене було особливо цінним.

Прочитаний вірш залишає радість, умиротворення – емоції, подібні до почуттів, випробуваних самим автором.

Є в осені первісної

Коротка, але чудова пора -

Прозоре повітря, кришталевий день,

І променисті вечори…

Де бадьорий серп гуляв і падав колос,

Тепер уже пусто все - простір скрізь, -

Лише павутиння тонке волосся

Блищить на пустому борозні ...

Пусте повітря, птахів не чути більше,

Але далеко ще до перших зимових бур -

І ллється чиста і тепла блакить

На відпочиваюче поле.

Інші редакції та варіанти

3   Весь день стоїть як би кришталевий

Автографи - РДАЛІ. Ф. 505. Оп. 1. Од. хр. 22. Л. 3;

Альбом Тютч. - Бирилевий; Вид. 1868.С. 175 і наст. вид.

КОМЕНТАРІ:

Автографи (3) - РДАЛІ. Ф. 505. Оп. 1. Од. хр. 22. Л. 3, 4; Альбом Тютч. - Бірільовий.

Перша публікація – РБ. 1858. Ч. ІІ. Кн. 10. З. 3. Увійшло Вид. 1868. С. 175; Вид. СПб., 1886. С. 222; Вид. 1900. С. 224.

Друкується автографом РГАЛІ.

Перший автограф РГАЛІ (л. 3) написаний олівцем на звороті аркуша з переліком поштових станцій та дорожніх витрат на шляху з Овстуга до Москви. Рукописний текст почерк нерівний, написання деяких букв видає дорожню тряску. Починаючи з 9-го рядка, зі слів «птахів не чути більше», текст дописано рукою дочки поета М. Ф. Тютчева. Нею ж зроблено пояснювальну послід на фр. яз.: «Написано в колясці на третій день нашої подорожі». Другий автограф РГАЛІ (л. 4) білий. У третьому автографі з Альбома Тютч. - Бірильовийперед текстом дата на фр. яз.рукою Ерн. Ф. Тютчева: «22 серпня 1857». В автографах представлені варіанти 3-го рядка: олівцевий автограф РГАЛІ - «Весь день стоїть як кришталевий», цей же варіант в автографі з Альбома Тютч. - Бірильовий, білий автограф РГАЛІ - «Прозоре повітря, кришталевий день».

У РБ 3-й рядок друкується за варіантом білого автографа РДАЛІ, в наступних виданнях - за варіантом чорнового автографа РДАЛІ та автографа з Альбома Тютч. - Бірільовий.

Датується згідно посліду Е. Ф. Тютчева в автографі з Альбома Тютч. - Бірильовий 22 серпня 1857 р.

І. З. Аксаков вважав, що у цьому вірші яскраво проявляється тютчевское «уміння передавати кількома рисами всю цілісність враження, всю реальність образу»: «Тут не можна нічого додати; всяка нова риса була б зайва. Достатньо одного цього «тонкого волосся павутиння», щоб однією цією ознакою воскресити в пам'яті читача колишнє відчуття подібних осінніх днів у всій його повноті» ( Біогр.С. 90-91).

Л. Н. Толстой відзначив вірш буквою «К.!» (Краса!) ( ТІ.С. 147). Особливу увагу він звернув на епітет "пустої". 1 вересня 1909 р. Толстой у розмові з А. Б. Гольденвейзером, згадавши рядки: «Лише павутиння тонке волосся // Блищить на пустому борозні», зауважив: «Тут це слово «пустий» начебто безглуздо і над віршах не можна , А тим часом, цим словом відразу сказано, що роботи закінчені, всі прибрали, і виходить повне враження. У уміння знаходити такі образи і полягає мистецтво писати вірші, і Тютчев цього був великий майстер» (Гольденвейзер А. Б. Поблизу Толстого. М., 1959. З. 315). Трохи пізніше, 8 вересня, розмовляючи з В. Г. Чортковим, письменник повернувся до цього вірша і сказав: «Мені особливо подобається «пуста». Особливість поезії у цьому, що у ній одне слово натякає багато» ( Толстой у восп.С. 63).

В. Ф. Саводник зарахував вірш «до кращих зразків об'єктивної лірики Тютчева» та зазначив, що він «дуже типовий для тютчевської манери зображення природи. Об'єктивність, повна простота, точність і влучність епітетів, іноді зовсім несподіваних («кришталевий» день), вміння схопити дрібну, але характерну для зображуваного моменту рису («павутина тонке волосся»), і разом з тим передати і загальне враження, - почуття світлого спокою, безтурботної покірності, - ось найголовніші риси, що характеризують художні прийоми Тютчева. Лінії його малюнка напрочуд прості і благородні, фарби неяскраві, але м'які і прозорі, і вся п'єса справляє враження майстерні акварелі, тонкої і витонченої гармонійним поєднанням фарб» ( Саводник.С. 172-173).

Схожі статті

2022 parki48.ru. Будуємо каркасний будинок. Ландшафтний дизайн. Будівництво. Фундамент.