Шавжны сэдвээр ахлах бүлэгт Fckm. Сэдвийн хүрээнд хүрээлэн буй ертөнцийн талаархи хичээлийн тойм (ахлах бүлэг): интеграцийн бүрэлдэхүүн хэсгийг эрэлхийлж, дэлхийн (танин мэдэхүй) цогц дүр төрхийг бий болгох шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.

Өглөө

Өглөөний гимнастик.

Яриа" Хүүхдүүд шавьжны талаар юу мэддэг вэ?

Даалгаврууд : шавьж, тэдгээрийн олон талт байдал, өвөрмөц шинж чанар, хоол тэжээл, хөдөлгөөний талаархи хүүхдийн мэдлэгийг тодруулах; хэллэг яриа хөгжүүлэх, тухайн сэдвээр үгсийн санг идэвхжүүлэх.

"Шавж" сэдвээр зураг зурах.

FEMP дээр бие даасан ажил (Даша Ф., Дима, Леша).

Даалгаврууд : хүүхдүүдийг тоолох дасгал хийх, объектыг зөв тоолж сурах, олж авсан ур чадвараа янз бүрийн асуудлыг шийдвэрлэхэд ашиглах.

Хичээлийн үүрэг (Лида).

Даалгаварууд: өгсөн үүрэг хариуцлага, үр дүнтэй ажиллах хүсэл эрмэлзэл.

Залруулах, хөгжүүлэх тоглоомын бүсэд хүүхдийн бие даасан үйл ажиллагаа.

Даалгаварууд: үүсэх сайн дурын анхаарал, ойлголт, харааны санах ой, загварын дагуу ажиллах чадвар, гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

"ШАВЖНЫ ЭХНИЙ ТУСЛАМЖ" хавтас гулсагч хийх.

Танин мэдэхүйн хөгжил (FTsKM) "Эдгээр гайхалтай шавжнууд."

Зорилтот : хүүхдүүдийг шавьжны олон янзын ертөнцтэй танилцуулах; анхаарал, ой санамж, төсөөллийг хөгжүүлэх; хүрээлэн буй ертөнцийн олон янз байдлыг сонирхох, түүний олон янз байдлыг хадгалах хүсэл эрмэлзлийг төлөвшүүлэх (Н.Е. Веракса "Цогцолбор судалгаа", 309-р хуудас).

"Зүлгэн дээрх хатагтайнууд" програм (хамтын ажил).

Зорилтот: хамтын үйл ажиллагааны ерөнхий үр дүнд сонирхолтой хандлагыг бий болгох. Төсөөллийг хөгжүүлэхийн тулд хатагтайн дүр төрхийг хэрэглээний хэлбэрээр илэрхийлэх хүсэл эрмэлзэл.

Хөгжим

Алхах

Эрвээхэй харж байна.

Даалгаврууд : ажиглалтын үр дүнд үндэслэн бүх шавжны онцлог шинж чанартай эрвээхэйний бүтцийн онцлогийг тодруулахад хүүхдүүдийг урих; эрвээхэйний бүтэц, зан үйлийн онцлог. Байгальд хүндэтгэлтэй хандахыг төлөвшүүлэх.

Гадна тоглоомууд "Ирэх зураас", "Гурав дахь нэмэлт".

Даалгаварууд: хүүхдийн тоглоомын үйлдлийг зөв хийх чадварыг сайжруулах, тоглоомын санааг өргөжүүлэх. Хөдөлгөөний хурд, урвалын хурд, уян хатан байдлыг хөгжүүлэх.

Ажил : сайт цэвэрлэх.

Хувь хүний ​​ажил

хөдөлгөөний хөгжил (Егор, Серёжа, Саша).

Даалгаврууд : үсрэлт хийх үед сайн түлхэлт, зөөлөн буух чадварыг нэгтгэх.

"Надад олоход туслаач" дидактик тоглоом

Даалгаварууд: хүүхдүүдэд нөхдийнхөө гадаад төрхийг (үсний өнгө, нүд, өндөр, хувцасны эд зүйлс) дүрслэхийг заа.

Ажиглах чадварыг хөгжүүлэх, хүүхдийн яриаг идэвхжүүлэх.

Уралдаан алхалт "Олимпод бэлдэж байна."

Даалгаврууд : хүүхдүүдийг үндсэн хөдөлгөөнийг зөв гүйцэтгэх дасгал хийх, сайн сайхан байдлаас хамааран хөдөлгөөний хурдыг зохицуулж сурах. Хүүхдийн биеийн үйл ажиллагааг нэмэгдүүлэх.

Алсын материалтай бие даасан тоглоомууд.

Оройн хоолонд бэлдэж байна. Оройн хоол.

Унтах бэлтгэл.

"Хөдөлмөрч зөгий" шүлгийг сурах.

Даалгаварууд: уран зохиолын сонирхлыг төрүүлэх, хүүхдийн ой санамжийг хөгжүүлэх.

Хоолны газрын үүрэг

(Даша Н.).

Даалгаварууд: Гүйцэтгэсэн ажлын ач холбогдлын талаар хүүхдүүдтэй ярилцах, үйлдлээ төлөвлөхийг заах, төлөвлөгөөгөө чанд баримтлах.

"Зочинтой салах ёс гүйцэтгэх" соёлын зан үйлийн ур чадварыг бий болгох.

Даалгаварууд: салах ёс гүйцэтгэх үед хүүхдүүдийг дүрмүүдтэй танилцуулах, янз бүрийн нөхцөл байдалд зан үйлийн хэв маягийг авч үзэх.

Үдээс хойш / орой

"Цэцэрлэг" дүрд тоглох тоглоомын урьдчилсан ажил: дидактик тоглоом "Хэн үүнийг хийж байна?"; "Бид нөхөрсөг залуус" дууг сурах.

Даалгаварууд: хүүхдүүдийн туршлага, мэдлэгийг баяжуулах, системчлэх, тоглоомд хүлээн авсан мэдээллийг ойлгох, ашиглахад сургахад хувь нэмэр оруулах.

Бичиг үсэгт бэлдэж байна. Хаврын ажил санал болгож байна (Семён, Катя, Никита В.).

Даалгаварууд: загварын дагуу энгийн, нийлмэл өгүүлбэр зохиох чадварыг бүрдүүлэх; яриаг харилцааны хэрэгсэл болгон хөгжүүлэх.

Чөлөөт сэдвээр зураг зурах. Долоо хоногийн сэдвээр будах ажил.

Хүүхдийн сонголтоор самбар дээр хэвлэсэн тоглоомууд.

Даалгаварууд: хүүхдүүдэд энэ төрлийн тоглоомыг бие даан зохион байгуулах, тоглоомын газар бэлтгэх, дүрмийг дагаж мөрдөхийг заах.

"Доктор" дүрд тоглох тоглоом.

Даалгаварууд: хүүхдийн дүрэм, тоглоомын ерөнхий төлөвлөгөөний дагуу ажиллах чадварыг нэгтгэх.

Алхах

Ажиглалт : 5-р сард мод.

Даалгаврууд : хэд хэдэн ажиглалтын үр дүнд үндэслэн хүүхдүүдийг урьж, модны цэцэглэлт, тэдгээрийн навчис харагдах байдлын талаар ярих. Төрөл бүрийн ургамлын шинж чанарыг тайлбарла.

"Галуу - галуу" хөдөлгөөнт тоглоом.

Даалгаварууд: хүүхдэд аман дохиогоор ажиллах чадварыг төлөвшүүлэх, харилцан ярианы яриаг хөгжүүлэх.

Оройн хоол

Даалгаварууд: Тоглоомыг бие даан зохион байгуулах, түншүүдтэй хэлэлцээр хийх, тоног төхөөрөмж сонгох чадварыг бий болгох.

Боловсролын ажлыг төлөвлөх.

Долоо хоногийн сэдэв нь “Хаврын сүүл. Шавж".

Өглөө

Өглөөний гимнастик.

Ёс зүй, зан үйлийн соёлын тухай яриа "Багатай яриа".

Даалгаврууд : Хүүхдэд хүүхэдтэй харилцахдаа соёлтой зан төлөвийг төлөвшүүлэх, тэдэнтэй зөв харилцах, ахмадын үүрэг гүйцэтгэх, хариуцлага хүлээх.

Даалгаварууд: өдрийн хэсгүүд, өдрийн янз бүрийн цаг үед хүүхдийн үйл ажиллагааны талаархи хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх. Яриандаа таамаглалын бүтцийг ашиглаж, хариултыг маргаж сур.

Хичээлийн үүрэг (Миша).

Даалгаварууд: өгөгдсөн ажлын хариуцлага, үр дүнтэй ажиллах хүсэл эрмэлзлийг бий болгох

"Цэцэрлэг" дүрд тоглох тоглоом.

Даалгаврууд Хүүхдэд нийгэм-соёлын чадамжийг бүрдүүлэх: тоглоомд ердийн нийгмийн үүргийг гүйцэтгэх чадвар (гэр бүл, иргэн, ажилчин), гэр бүл, өрхийн өдөр тутмын нөхцөл байдалд ажиллах, дэлхий дээрх тэдний байр суурь, үүргийг тодорхойлох чадвар. тэдний эргэн тойронд, гэр бүл, хамт олон.

Хүүхдүүдийн амжилт, зан үйлийн талаархи бие даасан яриа (Даши Ф., Дани Х., Дани П.); хүүхдийн урлагийн үзэсгэлэн.

Боловсролын үйл ажиллагааг зохион байгуулсан

Яриа хөгжүүлэх "Шавж".

Зорилтот: хүүхдүүдийг шавьжны нэрстэй танилцуулах, "шавж" гэсэн ерөнхий ойлголтыг толь бичигт нэгтгэх. Шавжнууд юу иддэг, ямар ашиг тустайг хэлж өг, цуврал зураг дээр үндэслэн үлгэр зохиож сур(Н.Э. Теремкова "5-7 насны ONR-тэй хүүхдүүдэд зориулсан ярианы эмчилгээний гэрийн даалгавар", 28-р хуудас, цомог 4).

Зурах "Эрвээхэй нуга дээгүүр нисдэг."

Зорилтот : хүүхдүүдэд энгийн хуйвалдааныг зураг дээр тусгаж, хүрээлэн буй орчны амьдралын зургийг дамжуулахыг заах; өргөн зурвас дээр зургуудыг цэгцлэх. Үргэлжилсэн шугамаар эрвээхэйний контурыг дамжуулж сур. Усан будаг, гуашийг зурахдаа хослуулж сур. Гоо зүйн ойлголтыг хөгжүүлэх (Т.С. Комарова, 110-р хуудас).

Биеийн тамирын дасгал (биеийн менежерийн төлөвлөгөөний дагуу)

Алхах

Шоргоолжны мөрийг ажиглах.

Даалгаврууд : ушоргоолжны зан байдал, амьдрах орчин, харилцааны талаархи мэдлэгийг тодруулах; экологийн соёлын үндэс суурийг бүрдүүлнэ.

Гадна тоглоомууд "Баавгай ба зөгий", "Хоосон газар".

Даалгаварууд: тоглоомын дүрмийг дагаж мөрдөхийг хүүхдүүдэд заах. Яриа, уян хатан байдал, урвалын хурдыг хөгжүүлэх.

Ажил: веранда шүүрдэж байна.

Хувь хүний ​​ажил. Бөмбөгтэй дасгал хийх: бөмбөгийг газар цохиж, хоёр гараараа барина (Тимофей, Данья П., Егор).

Даалгаврууд : хөдөлгөөний зохицуулалтыг хөгжүүлэх.

"Ялаа - нисдэггүй" дидактик тоглоом.

Даалгаварууд: хүүхдийн сонсголын ойлголтыг хөгжүүлэх, анхаарлыг төвлөрүүлэх, дохионы дагуу ажиллах чадварыг бий болгох.

Элсэн тоглоомууд.

Даалгаварууд: элсэн байшинг хийх явцад хүүхдүүдийг түүний шинж чанаруудтай танилцуулах, дараа нь тэдэнтэй тоглоход зориулж элсэн байшинг хэрхэн хийхийг заах.

Спорт тоглоом бадминтон.

Даалгаврууд : тоглоомын элементүүдийн хүүхдийн гүйцэтгэлийг сайжруулах. Нүдийг хөгжүүлэх, нөлөөллийн хүч, чиглэлийг зохицуулах чадварыг бий болгох.

Оройн хоолонд бэлдэж байна. Оройн хоол.

Унтах бэлтгэл.

"Баавгай шумуул" үлгэрийг унших.

Даалгаврууд : уран зохиолын сонирхлыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх, хүүхдийн ой санамжийг хөгжүүлэх.

Хоолны газрын үүрэг

(Полин).

Даалгаварууд: хүүхдийн ширээ засах ур чадварыг дээшлүүлэхэд хувь нэмэр оруулах, жижүүрийн үүргийг эхнээс нь дуустал бие даан гүйцэтгэхэд сургах.

Соёлын болон эрүүл ахуйн ур чадварыг бий болгох.

Даалгаварууд: хүүхдүүдэд өөрсдийгөө угаах, шүдээ угаахыг заа. Өөрийнхөө гадаад төрх байдалд эрэлт хэрэгцээтэй хандлагыг бий болго.

Үдээс хойш / орой

Унтсаны дараа эрүүлжүүлэх үйл ажиллагаа: гимнастикийг сэрээх, массажны замаар алхах.

Энэхүү тоглоом нь "Ялаа-Цокотуха" үлгэрээс сэдэвлэсэн жүжиг юм.

Даалгаварууд: үлгэрийн агуулгын талаархи мэдлэгээ нэгтгэх; яриа, пантомимийн илэрхийлэлийг хөгжүүлэх; шавьжны талаарх мэдлэгээ нэгтгэх.

FEMP дээр бие даасан ажил. Дидактик тоглоом "Өөр юу вэ?" (Саша, Дима,).

Даалгаврууд : хүүхдүүдийг арав дотор тоолох дасгал хий. Олонлогийг хэсэг болгон хуваах чадварыг нэгтгэх, багц ба түүний хэсэг хоорондын харилцааг бий болгох.

Харааны үйл ажиллагааны бүсэд байгаа хүүхдүүдийн бие даасан үйл ажиллагаа: цус харвалт, stencils .

"Ногоон хот" ширээний тоглоом.

Даалгаврууд : хүүхдийн тоглоомын санаа, ур чадварыг сайжруулах, өргөжүүлэх, хүүхдүүдийг хамтдаа тоглохыг заах, шаардлагатай нөхцлийг бүрдүүлэх, хамтарсан үйл ажиллагааны дарааллыг тохиролцох.

Алхах

Нар харж байна.

Даалгаварууд: үд дунд нарны туяа өндөр байдагт хүүхдүүдийн анхаарлыг хандуулах; тэнгэрийн хаяан дээрх нарны байрлалыг сүүдрийн уртаар тогтоож сурах.

Гадна тоглоомууд "Будаг", "Хулганы хавх".

Даалгаврууд : гинжээр гүйж, бие биенээсээ барьж сурах, удирдагчийн дохиог сонсох;анхаарал, хурд, авхаалж самбаа хөгжүүлэх.

Оройн хоол

Барилгын материалын тоглоомууд.

Даалгаврууд : шаардлагатай барилга байгууламж барихад зориулж дизайнерын нарийн ширийн зүйлийг бие даан сонгох чадварыг хүүхдүүдэд бий болгох. Төсөөлөл, уран зөгнөлийг хөгжүүлэх.

Боловсролын ажлыг төлөвлөх.

Долоо хоногийн сэдэв нь “Хаврын сүүл. Шавж".

Өглөө

Өглөөний гимнастик.

"Эрвээхэйний тухай яриа".

Даалгаварууд: эрвээхэйний гадаад төрх, амьдрах орчны талаархи мэдлэгийг тодруулах, яриаг хөгжүүлэх.

Тоглоом - хойд дүр "Хэрэв та эрвээхэй байсан бол ».

Даалгаварууд: төсөөлөл, ой санамж, хамгаалалтгүй шавьжны нүдээр ертөнцийг харах чадварыг хөгжүүлэх.

Хэл яриаг хөгжүүлэх бие даасан ажил (Полина, Семён, Юлия).

Даалгаварууд: Хүүхдүүдэд нэр үгийн харьцуулсан зэрэглэлийг бий болгох дасгал хийх, янз бүрийн ярианы бүтцэд нэр үгийн харьцуулсан зэргийг ашиглахыг заах.

Хичээлийн үүрэг (Егор).

"Тосгонд эмээтэйгээ хамт" дүрд тоглох тоглоом.

Даалгаврууд : хүүхдийн тоглоомын санаа, ур чадварыг сайжруулах, өргөжүүлэх; дүрд тоглох тоглоом зохион байгуулах хүслийг бий болгох.

Хүүхдүүдийн сонголтоор бие даасан тоглоомууд.

Эцэг эхчүүдэд боловсролын үйл явцын талаар мэдээлэл өгөх, хүүхэдтэй хамт урлагийн бүтээл уншихад чиглүүлэх.

Боловсролын үйл ажиллагааг зохион байгуулсан

Танин мэдэхүйн хөгжил (FEMP) "Геометрийн дүрсүүд. Орон зай дахь чиг баримжаа.

Зорилтот : тоолох саваагаар тоо хийх аргыг үргэлжлүүлэн сурах; 10 дотор тоолох дасгал хийх; тоонуудын "хөрш"-ийг нэрлэж сур. Цаасан дээр чиг баримжаа олгох дасгал хийх; "зүүн", "баруун", "хооронд", "доод" гэх мэт үгсийг ашиглан асуулт тавьж сурах. (V.P. Новикова "Цэцэрлэг дэх математик", 79-р хуудас).

Хөгжим (хөгжмийн найруулагчийн төлөвлөгөөний дагуу)

Алхах

Ажиглалт: 5-р сард шувууны интоор.

Даалгаврууд : шувууны интоорыг авч үзэх, залуу навч, нахиа харуулах, шувууны интоор дээр навч, цэцэг харагдахтай холбоотой шинж тэмдгүүдийн талаар ярихад хүүхдүүдийг урь.

Гадна тоглоомууд "Бид хөгжилтэй залуус" "Хун галуу".

Даалгаварууд: тоглоомын дүрмийг дагаж мөрдөж сурах, хурдан, ухаалаг үйлдэл хийх; гүйлтийн дасгал хийх.

Ажил: ургамлын ор услах.

Хөдөлгөөнийг хөгжүүлэх бие даасан ажил (Соня, Саша, Даша Н.).

гар утасны тоглоом "Овооноос овойлт хүртэл."

Даалгаварууд: үсрэх дасгал хийх;өөртөө итгэх итгэлийг хөгжүүлэх.

Экологийн бөмбөг тоглоом "Би мэднэ".

Даалгаварууд: байгалийн объектуудын нэрийг засах (шавж, шувуу, амьтан, загас, мод, цэцэг).

Хүүхдийн бие даасан тоглоомын үйл ажиллагаа.

Даалгаварууд: харилцааны чадварыг бий болгох: бусад хүмүүстэй харилцах арга барилыг эзэмших; ярианы үйл ажиллагааны янз бүрийн хэлбэрүүд; бүлэгт хамтран ажиллах арга замууд.

Элсэн тоглоомууд.

Даалгаварууд: Дараагийн тоглолтонд зориулж барилга хэрхэн хийхийг сурах.

Оройн хоолонд бэлдэж байна. Оройн хоол.

Унтах бэлтгэл.

Уншиж байна И.Крыловын "Соно ба шоргоолж" үлгэрүүд.

Даалгаварууд: уран зохиолын сонирхлыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлсээр байна.

Хоолны газрын үүрэг (Лида).

Даалгаварууд: хоолны газрын үйлчлэгчийн үүргээ бие даан, ухамсартай биелүүлэх, ширээ засах, хоол идсэний дараа аяга таваг угаах зэрэгт хүүхдүүдэд заах.

Соёлын болон эрүүл ахуйн ур чадварыг бүрдүүлэх: "Угаагч" дасгал.

Даалгаварууд: шаардлагатай бол гар, нүүрээ угаахыг хүүхдүүдэд заах, өөрийгөө хянах чадвар.

Үдээс хойш / орой

Унтсаны дараа эрүүлжүүлэх үйл ажиллагаа: гимнастикийг сэрээх, массажны замаар алхах.

Мэдрэхүйн боловсролын чиглэлээр ажиллана.

Даалгаварууд: усны янз бүрийн шинж чанаруудын талаархи хүүхдийн мэдлэгийг системчлэх, янз бүрийн мэдрэхүйг хамруулах чадварыг идэвхжүүлэх.

Дидактик тоглоом "Би хэн бэ?" (Серёжа, Дима, Тимофей).

Даалгаварууд: хүүхдүүдэд одоо, өнгөрсөн, ирээдүйн цаг дээр өөрсдийнхөө тухай түүх-дүрслэл бичихийг заах. Хүүхдийн бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх.

Эмийн жороор ажиллах.

Даалгаварууд: график моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Харааны үйл ажиллагааны бүсэд байгаа хүүхдийн бие даасан үйл ажиллагаа: будах ажил.

Даалгаврууд : нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Барилгын материалын тоглоомууд: дизайнаар дизайн хийх.

Даалгаварууд: хүүхдүүдэд барилга байгууламж барихыг зааж, тэднийг зодох.

Алхах

Ургамлын ажиглалт.

Даалгаварууд: хүүхдүүдийг сайт дээрх ургамлыг авч үзэхийг урьж, ургамлын өсөлт, хөгжлийн шинэ шинж тэмдгүүдэд анхаарлаа хандуулж, тэдгээрийн талаар ярилц.

гар утасны тоглоом "Гурав дахь дугуй".

Даалгаварууд: тоглоомын дүрмийн дагуу ажиллахыг хүүхдүүдэд заах, гүйх үед үндсэн хөдөлгөөний гүйцэтгэлийг сайжруулах. Урвалын хурд, уян хатан байдлыг хөгжүүлэх.

Оройн хоол

Хүүхдийн сонирхолд нийцсэн тоглоомын үйл ажиллагаа .

Даалгаврууд : хүүхдийн бие даасан байдал, идэвхтэй байдал, чөлөөт цагийг сонирхолтой, ашигтай өнгөрөөх чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын ажлыг төлөвлөх.

Долоо хоногийн сэдэв нь “Хаврын сүүл. Шавж".

Өглөө

Өглөөний гимнастик.

"Би хүмүүсийн дунд байна" сэдэвт яриа.

Даалгаврууд Хүүхдэд нийгэм-соёлын чадамжийг бүрдүүлэх: нийгмийн ердийн үүргийг гүйцэтгэх мэдлэг, туршлагыг эзэмшсэн байх (хүү-охин, ах-эгч, ач, зээ). Эргэн тойрон дахь ертөнцөд өөрийн байр суурь, үүргийг тодорхойл.

Яриа хөгжүүлэх бие даасан ажил: "Нэг - олон" дидактик тоглоом (Дима, Катя, Серёжа).

Даалгаварууд: нэрлэсэн болон генитив тохиолдолд олон тооны нэр үг үүсгэх чадварыг хөгжүүлэх (зөгий - зөгий - зөгий)

Тоглоомын талбай дахь хүүхдийн бие даасан үйл ажиллагаа.

Даалгаварууд: хүүхдүүдэд тоглоомыг бие даан зохион байгуулах, өөрийн сонирхсон мэргэжлийг олоход сургах.

Эцэг эхчүүдийг гэртээ шавьжны зургийг авч цомогт буулгахад урь.

Хүүхдүүдийн амжилт, зан үйлийн талаархи бие даасан яриа (Дани П., Сережа, Катя).

Боловсролын үйл ажиллагааг зохион байгуулсан

Танин мэдэхүйн хөгжил (FTsKM) "Шоргоолжнууд - ойн эмх цэгцтэй хүмүүс."

Зорилтот: хүүхдүүдийг шоргоолжинд халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх, байгалийг хайрлах хайрыг төлөвшүүлэх, шоргоолжны тухай, тэдний амьдралын хэв маягийн талаархи хүүхдийн мэдлэгийг гүнзгийрүүлэх, ойн амьдрал дахь шоргоолжны үүргийн талаархи ойлголтыг бий болгох. Сонирхол, анхаарал, сэтгэлгээ, санах ойг хөгжүүлэх, уялдаа холбоотой яриа, өгүүлбэрийг зөв бүтээх чадварыг хөгжүүлэх.

Биеийн тамирын дасгал (гадна)

Алхах

Ажиглалт шавьжны хувьд.

Даалгаврууд : нимбэгний эрвээхэйг ажиглах ажлыг зохион байгуулж, хүүхдүүдийг ажиглалтын үр дүнд үндэслэн үлгэр бичихийг урьж, эрвээхэй, түүний үйлдлийг дүрслэн харуул.

Гадна тоглоомууд: "Шувууны нислэг", "Бүү баригд".

Даалгаварууд: янз бүрийн чиглэлд гүйх дасгал хийх;удаан, хурдан гүйлтийг хөгжүүлэх.

Ажил : бүлгийн талбайн нутаг дэвсгэрийг цэвэрлэх.

Хөдөлгөөнийг хөгжүүлэх бие даасан ажил. Бөмбөгийг хол хаях (Егор, Данья Х.,

Семён)

Даалгаварууд: баруун, зүүн гараараа бөмбөгийг зайнд шидэх ур чадварыг нэгтгэх.

Дидактик тоглоом « Эвдэрсэн утас".

Даалгаварууд: хүүхдийн сонсголын ойлголт, анхаарал, дуу хоолойны хүчийг зохицуулах чадварыг хөгжүүлэх.

"Лабиринт" цэцэрлэгийн нутаг дэвсгэр дээр эрүүл мэндийн гүйлт.

Даалгаварууд: хүүхдүүдийг гүйх дасгал хийх, тэсвэр тэвчээр, биеийн үйл ажиллагааны чадварыг хөгжүүлэх. Хүүхдэд цэцэрлэгийн нутаг дэвсгэрийг чиглүүлэх, хөдөлгөөний маршрутыг дагаж мөрдөхийг заах.

Бие даасан тоглоомын үйл ажиллагаа.

Оройн хоолонд бэлдэж байна. Оройн хоол.

Унтах бэлтгэл.

Д.Н.-ийн үлгэрийг уншиж байна. Мамин-Сибиряк "Комар-Комаровичийн үлгэр".

Даалгаврууд : уран зохиолын сонирхлыг төрүүлэх.

Хоолны газрын үүрэг

(Даша Ф.).

Даалгаварууд: жижүүрийн үүрэг хариуцлагатай холбоотой ур чадварыг дээшлүүлэхэд хувь нэмэр оруулах. Хоёр дахь хоолыг тараахад хүүхдүүдийг оролцуулж, ширээн дээрээс аяга таваг цэвэрлэх.

Соёлын болон эрүүл ахуйн ур чадварыг хөгжүүлэх: "Пати бялуу" тоглоомын дасгал.

Даалгаварууд: хүүхдүүдэд гараа цэвэр байлгахыг заах, шаардлагатай бол угаах.

Үдээс хойш / орой

Унтсаны дараа эрүүлжүүлэх үйл ажиллагаа: гимнастикийг сэрээх, массажны замаар алхах.

Энэхүү тоглоом нь В.Бианчигийн “Гэртээ яарсан шоргоолж шиг” үлгэрээс сэдэвлэсэн жүжиг юм.

Даалгаварууд: үлгэрийн агуулга, гадаад төрх байдал, шавьжны хөдөлгөөний арга барилыг нэгтгэх, ярианы илэрхийлэлийг хөгжүүлэх.

Үе мөчний гимнастик "Proboscis" (Леша, Миша, Серёжа).

Даалгаварууд: хаалттай уруулыг урагш татах дасгал хийх.

Бичгийн бие даасан ажил (Даня П., Лида, Саша).

Даалгаварууд: Хүүхдийн график моторын чадварыг хөгжүүлэх.

Харааны үйл ажиллагааны бүсэд байгаа хүүхдүүдийн бие даасан үйл ажиллагаа: цус харвалт, stencils.

Номын буланд байгаа хүүхдүүдийн бие даасан үйл ажиллагаа: дуртай номны чимэглэлийг үзэх.

Даалгаварууд: зураач зурсан зурган дээрх дүрүүдийг хэрхэн илэрхийлж байгааг харахыг хүүхдүүдэд заах.

Алхах

Ажиглалт цаг агаар .

Даалгаврууд : хүүхдүүдийг цаг агаарын шинж чанарыг тодорхойлоход урьж, цаг агаарын үндсэн шинж чанарыг (үүлэрхэг, температур, салхи, хур тунадас) харуулсан дохионы тэмдэг дээр үндэслэн "Өглөө, оройн цаг агаар" хамтарсан харьцуулсан үлгэр зохио.

Спорт тоглоом бадминтон.

Даалгаврууд : дугуй цохих техникийг сайжруулах, хүүхдүүдийг тоглохыг заах, хамтрагчдаа анхаарлаа хандуулах. Нүд, уян хатан байдал, урвалын хурдыг хөгжүүлэх.

Оройн хоол

Хүүхдүүдийн сонголтоор дүрд тоглох тоглоомууд.

Даалгаварууд: удирдамжийн шууд бус аргыг ашиглан хүүхдүүдийг бие даан тоглоомын төлөвлөгөө гаргахад чиглүүлэх; орлуулах объектыг ашиглах чадварыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн зорилго:

Залруулах, хүмүүжүүлэх:

  • Шавжны гадаад байдал, амьдралын хэв маягийн талаархи санаа бодлыг бий болгох
  • Сэдвийн үгсийн санг сайжруулах, өргөжүүлэх (шавж, эрвээхэй, цох, царцаа, хатагтай, соно, далавч, сарвуу, сахал)
  • Ерөнхий ойлголтыг бий болгох шавьж
  • Ярианы дүрмийн бүтцийг сайжруулах (угийн тохиолдол, олон тооны нэр үг үүсгэх, ашиглах), эсрэг утгатай, "учир нь" цогц нэгдэл бүхий өгүүлбэр зохиох.
  • Үгсийн дуу авианы шинжилгээ хийх чадварыг сайжруулах

Залруулж хөгжүүлэх:

  • Тохиромжтой яриаг хөгжүүлэх
  • Фонемик дүрслэлийг хөгжүүлэх
  • Харааны анхаарлыг хөгжүүлэх
  • Нарийн болон ерөнхий моторт чадварыг хөгжүүлэх
  • Мэдрэхүйн үйл явцыг хөгжүүлэх

Залруулах, хүмүүжүүлэх:

  • Хамтын ажиллагаа, харилцан ойлголцол, сайн санаа, бие даасан байдал, санаачлага, хариуцлагын чадварыг төлөвшүүлэх
  • Байгальд хүндэтгэлтэй хандах

Лексик материал:

соно, царцаа, эрвээхэй, ялаа, гинжит, шумуул, зөгий, зөгий, зөгий, цох, шоргоолж, мантис, аалз, жоом, эмгэн хумс, хорхой, царцаа, хачиг, өт.

Хичээлийн явц:

I. Зохион байгуулалтын мөч.

II. Гол хэсэг.

Залуус аа, өнөөдөр бидний хичээл ер бусын байдлаар эхлэх болно - үлгэрээр ... Алс хол, халуун дулаан тэнгисийн цаана, хэзээ ч өвөл байдаггүй, үлгэрийн хаант улсад бяцхан дагина амьдардаг байв. Энэ жижиг хаант улсын оршин суугчид цэцэг байв. Цэцэг нь эзэгтэйдээ маш их хайртай байсан бөгөөд түүнд цэцгийн нектар өгч, ер бусын, сайн гайхамшгийг бүтээжээ. Бяцхан дагины төрсөн өдөр ойртож байсан бөгөөд цэцэг энэ үйл явдлыг хүндэтгэн бөмбөгтэй байхаар шийджээ. Гэхдээ асуудал нь цэцэг бүжиглэж чадахгүй байсан, учир нь тэдний үндэс нь газарт бат бөх үндэслэсэн байв. Цэцэг гэрийн эзэгтэйд зовлон бэрхшээлийнхээ талаар хэлэв. Бяцхан дагина дуртай цэцэгтээ туслахаар шийдэв. Шөнөдөө тэрээр амтат цэцгийн тоосноос ид шидийн шүүдэр бэлтгэж, нарны анхны туяагаар хотынхоо бүх цэцэгсийг цацав. Өө гайхамшиг! Цэцгүүдээс эрвээхэйнүүд нисч, урьд өмнө хэзээ ч байгаагүй үзэсгэлэнтэй тод цэцэгстэй төстэй байсан тул тэдгээрийг ялгах боломжгүй байв. Хүүхдүүд эрвээхэйг цэцэгтэй (сайхан, хөнгөн, дэгжин) харьцуулдаг. Энэхүү гайхамшгийг харсан цэцэгт хотын бусад оршин суугчид бяцхан дагина төрсөн өдрийг тэмдэглэхээр яаравчлав. Баярт хэн ирсэнийг хөгжмийн тусламжтайгаар олж мэдэхийг хичээ. Хүүхдүүд баяр руу зөгий ниссэн, царцаа үсэрч байсан гэх мэтээр таамаглаж байна. Бид бүх үлгэрийн зочдыг нэг үгээр яаж нэрлэх вэ? (шавж) Тэдэнтэй илүү сайн танилцацгаая.

Нисдэг шавжнууд далавч, хөл, хатгууртай байдаг. Эрвээхэй, соно, цох, зөгий дөрвөн далавчтай, ялаа, шумуул хоёр далавчтай. Шумуул, ялаа, зөгий болон бусад шавжнууд нислэгийн үеэр чимээ шуугиан, чимээ шуугиан, чимээ гаргадаг. Тэдний аялгуу нь далавчаа цохих давтамжаас хамаардаг: илүү олон удаа цохих тусам чимээ нь нимгэн болдог. Тиймээс шумуулууд нимгэн дуугарч, далавчаа секундэд мянга хүртэл удаа хийсгэдэг; зөгий басс дуугарч, далавчаа секундэд хоёр зуун дөчин удаа хийсгэдэг; эрвээхэй чимээгүйхэн нисч, ердөө тав, есөн цохилт хийдэг.

Соно, эрвээхэй, зөгий зөгий нь цэцэгнээс татдаг нектараар хооллодог. Зэрлэг зөгий модны хөндийд үүрээ үүсгэж, тэнд зөгийн балыг хадгалдаг.

Шумуул бол харанхуй болсны дараа ихэвчлэн нисдэг цус сорогч шавж юм. Ялаа бүх бохир газар мөлхөж, сарвуу дээрээ маш олон бактер тээж явдаг. Тэд хоолонд буухыг зөвшөөрөх ёсгүй.

Мөн нисдэггүй шавж байдаг: царцаа өвсөөр үсэрдэг; шоргоолжнууд шоргоолжны үүр үүсгэдэг.

Катерпиллар бол модонд амьдардаг ойн хортон шавьж юм.

Шавж нь маш их ашиг тустай байдаг: хүмүүс шоргоолжноос шоргоолжны хүчлийг авч, эм үйлдвэрлэхэд ашигладаг; зөгийөөс - олон ашигтай бодис агуулсан зөгийн бал нь насанд хүрэгчид болон хүүхдүүдэд хайртай.

Нисдэг шавжнууд цэцэгнээс цэцэг рүү нисч, арын хөл дээрээ цэцгийн тоос авч, улмаар ургамлын нөхөн үржихүйд хувь нэмэр оруулдаг.

Эцэст нь, шавжнууд нь шувуудын хоол хүнс бөгөөд булшин, хараацай зэрэг шувууд оршин тогтнох боломжгүй байсан, учир нь тэд зөвхөн нисдэг шавжаар хооллодог бөгөөд тус бүр нь зуны улиралд нэг сая хүртэл янз бүрийн мидж барьдаг.

Ярианы хөдөлгөөнт тоглоом "Соно"(хөдөлгөөний импровизаци)

Соно-соно,
маргад нүд,
Далавч нь хурдан тархдаг
Манай тойргийг хурдан дугуйл!

Лексик-дүрмийн тоглоом, дасгалууд

"Шавжнуудыг нэрлэ"

"Шавж" сэдвээр толь бичгийг идэвхжүүлэх

"Хашааны самбар"
Хэрэв та намайг шавьж гэж нэрлэхийг сонсвол алгаа ташаарай.

"Үг сонгох"
Шавж гэдэг үгэнд зориулсан үйл үгийн сонголт: нисэх, дэлбэрэх, мөлхөх, үсрэх, хөхөх, хазах, хатгах, цуглуулах, уух, дуугарах, дуугарах, дуугарах, зовоох, хорлох, туслах, нисэх, нуугдах, унтах, сэрэх, гарах , ажиллах, тэвчих.

"Хэн яаж хөдөлдөг вэ"
Эсэргүүцлийн утгатай нийлмэл өгүүлбэрийн эмхэтгэл.

Шоргоолж мөлхөж, эрвээхэй ...
Катерпиллар мөлхөж, царцаа ...
Эрвээхэй ялаа, эмгэн хумс...
Цох нь мөлхөж, соно ...
Соно нисдэг, өт нь ...
Эмгэн хумс мөлхөж, соно ...
Аалз мөлхөж, зөгий ...
Царцаа үсэрч, шумуул ...
Жоом мөлхөж, соно ...
Эрвээхэй нисч, ялаа ...

"4 дэх нэмэлт"
"Учир нь" нарийн төвөгтэй холболтын хэрэглээ

Зөгий, зөгий, соно, үнэг.
Шоргоолж, ялаа, дэгээ, зөгий.
Соно, цох, катерпиллар, нохой.
Шумуул, царцаа, эрвээхэй, хэрэм.

"Аварга шавж"
Томруулах утгатай үгсийн хэрэглээ.

Энэ бол аалз биш, аалз юм.
Энэ бол цох биш, цох юм.
Шоргоолж биш шүү дээ.
Энэ бол шумуул биш, шумуул юм.
Энэ бол өт биш, харин өт юм.
Энэ бол зөгий биш, харин зөгий юм.
Энэ бол алдаа биш, харин алдаа юм.
Энэ бол жоом биш, харин барамч юм.

"Би хэнийг харсан юм»
Олон тооны нэр үгийн генитив тохиолдлын хэрэглээ. Хүүхэд талбайгаас тоглоомон шавж аваад ...

Энэ бол цох юм. Би маш олон цохыг харсан.
Энэ бол аалз. Би олон аалз харсан.

« Үгийг үе болгон хуваа
Анхааралтай сонс, намайг хэдэн үетэй дуудна гэж бүү эвшээ.

« Зургийг цуглуул»
Эвхдэг оньсого.

"Би хэнийг нэрлэхийг хүсч байгаагаа таагаарай"
Сонсголын анхаарлыг хөгжүүлэх, үгийн бүтцийн бүтэц.

Гацсан, гацсан, би залгая ..
Са-са-са, би залгаж байна ..
Мар-мар-мар, би шумуул дууддаг.
Ла-ла-ла, би залгаж байна ..

Залуус аа, дагина төрсөн өдрийн охины бөмбөгөнд хэн ирсэн бэ? Тийм шүү, шавжнууд. Бүх зочид төрсөн өдрийн охинд бэлэг өгсөн (таблет дээрх дууны сонсголгүй байдал, хатуулаг-зөөлөн байдлын дагуу зургийг тараана)

III. Хичээлийн хураангуй.

"Шавж" сэдэвт тойм хичээл ахлах бүлэгшинэчлэгдсэн: 2014 оны 5-р сарын 14-нд: Оксана Шилова

Өнчин, эцэг эхийн асрамжгүй үлдсэн хүүхдүүдэд зориулсан бүс нутгийн улсын боловсролын төрийн байгууллага, "Өнчин, асрамжийн газартай. Черниговка

Хийсвэр

Хөгжил, залруулгын нэгдмэл бүрэлдэхүүн хэсгийг эрэлхийлж, дэлхийн (танин мэдэхүй) цогц дүр төрхийг бий болгох боловсролын үйл ажиллагааг чиглүүлэх.

Ахлах бүлэг

СЭДЭВ: "Шавж"

асран хамгаалагч

Челядина Светлана Владимировна

2014 он.

Зорилтот: "Шавж" сэдвээр хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх.

Даалгаварууд:

Залруулах, хүмүүжүүлэх:

"Шавж" сэдвээр толь бичгийг идэвхжүүлэх,шавьж, тэдгээрийн онцлог шинж чанаруудын талаархи санаа бодлыг нэгтгэх, өргөжүүлэх;

Багасгах дагавар бүхий нэр үг үүсгэх; нэр үгийг тоонуудтай тохирно;

Оньсого тааж, хариултаа зөвтгөж сур.

Залруулж хөгжүүлэх:

Харилцан уялдаа холбоотой яриа, ярианы сонсгол, харааны ой санамж, анхаарлыг хөгжүүлэх;

Хурууны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх;

Залруулах, хүмүүжүүлэх:

Байгаль, ашиг тустай шавжийг хайрлах, хүндлэх сэтгэлгээг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

Шавжтай сэдэвчилсэн зургууд: соно, зөгий, шоргоолж, эрвээхэй, хатагтай, цох, бөмбөг, хуваах зураг.

Урьдчилсан ажил:

Яриа, "Шавж" цувралын зургуудыг үзэх;

Шавжны тухай шүлэг унших, оньсого тааварлах, шавьжны зураг зурах, хуруугаараа тоглоом цээжлэх;

Шавжны тухай танилцуулга үзэх;

Байгаль дахь шавьжийг ажиглах.

Хичээлийн явц:

1. Зохион байгуулалтын үе:

  • Өвлийн улиралд эхэлж буй улирлыг жагсаа.
  • Одоо ямар улирал вэ?
  • Хаврын гурван сар гэж юу вэ?
  • Одоо хэдэн сар вэ?
  • Хаврын дараа ямар улирал ирдэг вэ?

2. Шавжны тухай сэдэвчилсэн яриа:

асран хамгаалагч оньсого уншиж, хүүхдүүд таамаглаж, зургийг олж, соронзон самбар дээр тавина.

  • Тэр дөрвөн далавчтай

Бие нь сум шиг нимгэн.

Бас том, том нүд

Тэд түүнийг ... (соно) гэж дууддаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Та үүнийг соно гэж яаж таамагласан бэ, ямар үг хариултыг олоход тусалсан бэ?

  • Анхилуун цэцгийн шүүсийг ууж,

Бидэнд лав, зөгийн бал хоёуланг нь өгдөг.

Тэр бүх хүмүүст сайхан байдаг

Түүний нэр ... (зөгий).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Зөгий гэдгийг таахад ямар үг тусалсан бэ?

  • Тэр бол жинхэнэ ажилчин.

Маш их хөдөлмөрч.

Өтгөн ойд нарс модны дор

Зүүгээр байшин барих(шоргоолж).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Шоргоолж гэдгийг таахад ямар үг тусалсан бэ?

Шоргоолж бол ашигтай шавж юм. Тэд толгой, цээж, хэвлий, гурван хос хөлтэй. Тэд маш жижиг бөгөөд маш хөдөлмөрч байдаг.

Тэднийг "ойн дэг журам" гэж нэрлэдэг. Нэг өдрийн дотор тэд олон тооны хортой шавжийг устгадаг. Шоргоолжнууд шоргоолжны үүрэнд амьдардаг.Шоргоолжийг хамгаалж, хамгаалах ёстой!

  • Тэр тод, үзэсгэлэнтэй

Гоёмсог, хөнгөн далавчтай.

Тэр цэцэг шиг харагдаж байна

Мөн цэцгийн шүүс уух дуртай(эрвээхэй).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Энэ эрвээхэй гэж танд ямар үг хэлсэн бэ?

Хамгийн гол нь 5, 6-р сард эрвээхэй байдаг. Тавдугаар сард далавч дээрээ хар толботой цагаан эрвээхэй цэцэрлэгийн дээгүүр нисч эхэлдэг. Навчнаас навч руу нисч, эрвээхэй төмсөгөө түүн дээр тавьдаг бөгөөд үүнээс катерпиллар гарч ирдэг. Катерпиллар дүүрсэн үедээ наалдамхай тороор ороож, хүр хорхойн үүр эсвэл хризалис болдог. Хүр хорхойн үүр дотор зузаан катерпиллийг үзэсгэлэнтэй эрвээхэй болгон хувиргах ажил хийгдэж байна.

Эрвээхэй цэцгүүд дээр суугаад нектараараа хооллодог бөгөөд түүнийг хөхтөөрөө гаргаж авдаг.

  • Тэр бүх хорхойноос илүү хөөрхөн,

Ар тал нь час улаан өнгөтэй.

Мөн дээр нь дугуйлна

Хар цэгүүд.(Ladybug).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Мөн энэ оньсогоонд энэ нь хатагтай гэж ямар үг хэлсэн бэ?

Нугад хийлч амьдардаг,
Фрак өмсдөгмөн тойрон алхдаг. (Царцаа.)

Хүүхдүүдийн хувьд царцааны бүтцийн онцлог шинж чанарыг тодруулсан болно.

Царцааны бие нь гонзгой, толгой нь ижил хэлбэртэй нүдтэй зууван хэлбэртэй. Мөчрүүд нь урт (ялангуяа хойд мөчрүүд) маш урт гуя, доод хөлтэй үсэрч буй төрөл юм.

3. Биеийн тамирын хичээл:

Мөрөө дээшлүүл

Үсрээрэй, царцаанууд!

Үсрэх, үсрэх.

Сууж, суугаад, өвс идэж,

Чимээгүй байдлыг сонс

Илүү өндөр, өндөр, өндөр

Хөлийн хуруугаараа амархан үсэр

Багш оньсого хийдэг:

Дулаан өдөр, хавар, тавдугаар сард,

Миний тухай хүн бүр мэддэг.

Би ялаа ч биш аалз ч биш.

Би шуугиж байна! Би бол Май... (Алдаа)

Цог хорхойн биеийн хэсгүүдийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Хөл нь хаана бэхлэгдсэн бэ?(Цээж рүү.)

Бие нь юугаар бүрхэгдсэн бэ?(Хатуу далавч.)

Толгой дээр юу байна? (Нүд, чих, ам, антен.)

Кокчаферын ил тод нимгэн далавчнууд нуугдмал, харагдахуйц байдаг
тэд зөвхөн нислэгт байдаг. Тавдугаар сард болсон учраас ингэж нэрлэсэн
тэд гарч ирдэг. Ялангуяа оройн цагаар олон байдаг. Тэд нам дор нисдэг
газраас дээш, чимээ шуугиантай. Цох нь модны холтосыг хаздаг.

Зурган дээр дүрслэгдсэн хүмүүсийг нэг үгээр яаж дуудах вэ?

Бүх шавжны гол онцлог нь юу вэ? (Бүх шавж 6 хөлтэй.)

Залуус аа, шавьжнууд юунд зориулагдсан вэ? (шувууны хоол болох, ургамлыг тоос хүртээх) Хүүхдүүдийн хариулт.

Хурууны гимнастик:

Би хөгжилтэй Maybug байна,Нударга, индекс хуруугаа шахаж,

Би эргэн тойрон дахь бүх цэцэрлэгийг мэднэ.жижиг хуруугаа хажуу тийш нь тараана - "сахлаа",

Би зүлгэн дээр эргэлддэгтэднийг хөдөлгө.

Тэгээд намайг Жужу гэдэг!

4. Дидактик тоглоом"Хэн явсан бэ" Тэгээд би шалгах болно хэн нь хамгийн анхааралтай вэ?

Энд манай шавжнууд байна, чи нүдээ аниад би тэдний нэгийг нь арилгана. Та надад хэнийг устгасан, хэн алга болсныг хэлэх хэрэгтэй болно?

(тоглоомыг 2-3 удаа тоглодог).

Гэхдээ манай гаригаас шавж алга болвол ургамал, амьтан, шувууд алга болно гэдгийг та мэднэ. Тэд бие биенгүйгээр оршин тогтнох боломжгүй. Шавж бол байгалийн нэг хэсэг юм. Тиймээс та шавжийг устгаж чадахгүй, зөвхөн тэднийг хамгаалж, хайрлаж, хамгаалж чадна.

5. Дидактик тоглоом "Нэг - тав"

6. "Намайг энхрийлэн дууд" дидактик тоглоом (бөмбөгтэй)

шумуул - шумуул

цох - цох цох

зөгий - зөгий

Сахал - сахал

Сарвуу - сарвуу

толгой - толгой

Шоргоолж - шоргоолж

шоргоолжны үүр - шоргоолжны үүр

Нисэх - нисэх

соно - соно

7. "Өгүүлбэрээ дуусга" дидактик тоглоом

Maybug нь том, хатагтай нь ... (жижиг).

Тавдугаар сарын цох нь богино далавчтай, соно ... (урт).

Цох нь зузаан сахалтай, эрвээхэй ... (нимгэн).

Катерпиллар мөлхөж, эрвээхэй ... (нисдэг).

Зөгий нисч, аалз ... (мөлхдөг).

Царцаа үсэрч чадна, гэхдээ хатагтай ... (үгүй).

Зөгий үүрэнд амьдардаг, шоргоолжнууд ... (шоргоолжны үүрэнд).

Эрвээхэй нь цэцгийн нектараар хооллодог бөгөөд аалз ... (ялаа ...).

Сайн байна уу залуусаа, та маш сайн ажилласан.

Дэлхий дээр маш олон шавьж байдаг. Хэвлий дээр тэд ховилтой мэт хөндлөн судалтай байдаг. Эндээс "шавж" гэдэг нэр "ховил" гэсэн үгнээс гаралтай. Шавж бол идэштэн: тэд бүгдийг иддэг: ногоон, жижиг шавж. Шавжнууд нь том, жижиг байдаг. Зарим нь нисч, бусад нь мөлхөж эсвэл үсэрдэг. Байгальд тэд зөвхөн дулаан (хавар, зун) үед л гарч ирдэг. Шавжнууд шувууд иддэг. Шавжны дунд хортон шавьж байдаг - хүн, амьтны өвчин тээгч; бас ашигтай байдаг - тэд ургамлыг тоос хүртэж, бүтээгдэхүүн, түүхий эдээр (зөгийн бал, лав, торго) хангадаг.

8. Тоглоом: "Өөрчлөлт"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, би "Нэг, хоёр - одоо би дагина болсон" гэж хэлэхийг хүсч байна. Тэгээд би чамайг шидэт саваагаар шавж болгоно. Шавжны хүүхдүүд нисч, үсэрч, нисч, шумуул ("z-z-z"), зөгий ("zh-zh-zh"), ялаа ("z-z-z"), зөгий ("w-w-w") -д хамаарах өвөрмөц дуу чимээ гаргадаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид ойн цоорхойд амарч, цэцэрлэгтээ буцах цаг боллоо. Гэвч дагина хүүхдүүдийн урмыг хугалахаасаа өмнө тэднээс шавьж байх нь сайн эсвэл муу эсэхийг олж мэдэхийг хүсдэг.

9. Хичээлийн үр дүн:

Өнөөдөр бид хичээл дээр юу ярьсан бэ? Та ямар шавьж мэддэг вэ? Нэр. Та юу сурсан бэ? Танд юу таалагдсан бэ?

Зүссэн зургуудыг цуглуулж, шавжийг нэрлэ.

(Хүүхдүүд ширээн дээр ирээд зургийг цуглуулдаг).

Та ямар шавьж цуглуулсан бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.


Елена Черникова
Цэцэрлэгийн ахлах бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан "Шавж" ертөнцийн цогц дүр зургийг бүрдүүлэх тухай GCD-ийн хураангуй.

Хийсвэршууд боловсролын үйл ажиллагаа

ертөнцийн цогц дүр төрхийг бий болгох.

Сэдэв. Шавж

тухай мэдлэгийг нэгтгэн дүгнэх шавьж.

Харилцааны чадварыг хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулах хүүхдүүд.

Хурууны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.

Нэр үгэнд үйл үг сонгох дасгал.

сонирхлыг төлөвшүүлэх шавьжмөн тэднийг хүндэтгэх.

Тоног төхөөрөмж, материал.

Зуны улирал, өнгөлөг эрвээхэй, цэцэгсийг дүрсэлсэн зураг (хүүхэд бүрийн хувьд товчлуур, бөмбөг, дүрсэлсэн чимэглэл шавьж.

Хүүхдүүд зуны улирлыг дүрсэлсэн зургуудыг хардаг. Багшийн асуултад хариулна уу.

Ямар улирлыг харуулсан бэ?

Чи яагаад тэгж бодов?

Нар гарч, дулаарч, халуун болж, өдөр урт болж, өвс ургаж, модны ногоон навчис, цэцэг дэлгэрч, шувууд, амьтад үр удмаа өсгөж байна гэх мэтээр хүүхдүүд хариулдаг.

Тоглоом "Эрвээхэй ба цэцэг".

Бид чамтай хамт олон цэцэг ургадаг нугад ирлээ. Би хүүхдүүдэд эрвээхэй тарааж, эрвээхэйг нуухад нь туслахыг тэднээс хүсдэг шувууд: эрвээхэй нь харагдахгүй цэцэг дээр суух ёстой. Хүүхдүүд эрвээхэйг зөв цэцэг олоход тусалдаг.

Залуус аа, бид хаант улсад байна шавьж. Тэд өөрсдийнхөө талаар сонирхолтой зүйлийг мэдэхийг үнэхээр хүсдэг.

Хүүхдүүд хос хосоороо зураг зурж, үлгэр зохиодог шавьж.

Этюд "Катерпиллар" (чимээгүй кино).

Creeble-cable-booms, Caterpillars болж хувираарай!

Энэ цонхгүй хачин байшин

Хүмүүс дууддаг "хүр хорхойн үүр",

(хүүхдүүд нуруун дээрээ хэвтэж, хөлийг тойргийн төвд байрлуулна)

Энэ байшинг мөчир дээр эргүүлж,

Катерпиллар дотор нь унтдаг.

(зүүн тал руугаа эргэж, хацрын доор гараа)

Өвөлжин сэрэхгүй унтдаг,

(баруун тал руугаа эргэх)

Гэвч өвөл өнгөрчээ.

(нуруугаараа хэвтэх, сунгах)

Гуравдугаар сар, дөрөвдүгээр сар, дусал, хавар

(удаан суух)

"Сэрээрэй, нойрмог толгой",

(суух)

Хаврын хурц наран дор

(босох, зогсож байхдаа сунгах)

Катерпиллар унтаж чадахгүй байна,

Тэр эрвээхэй болсон!

(дугуйгаар гүйх, даллах "далавч")

бөмбөг тоглоом "Үг сонгох" (тойрогт зогсох).

Тэд юу хийж чадах вэ шавьж?

-шавьж нисч чаддаг, сэгсрэх, мөлхөх, шуугих, хазах, хатгах, шуугих, идэх, залхаах ....

Багш асуулт асууж бөмбөг шидэж, хүүхэд бөмбөгийг барьж аваад үйлдлийн үгийг дууддаг.

Дасгал "Ид шидийн шавьж» .

Хүүхдүүд хоёр хосоороо сууж, ширээн дээр эрвээхэй, олон өнгийн товчлуурууд байдаг.

Би танд эдгээр эрвээхэйг ид шид болгон хувиргахыг санал болгож байна. Хүүхдүүд контурын дагуу товчлууруудыг тавьдаг.

Тоглоом тоглоцгооё "Өгүүлбэрээ дуусга"

Би эхлүүлж, та өгүүлбэрээ дуусга.

1Хэрэв та эвэртний үүрийг харвал танд хэрэгтэй (зайл, түүнд бүү хүр).

2Хэрэв шумуул таныг хазвал .... хэрэгтэй. (шумуулын тосоор түрхэх).

3 Та шоргоолжны үүрийг устгаж чадахгүй, учир нь шоргоолжнууд. (хортой устгах шавьж, катерпиллар) .

Харилцааны чадварыг хөгжүүлэх тоглоом "Аалзны шугам".

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож, гараа барьж, орооцолдож, гар дээрээ гишгэж, удирдагч тэднийг задалдаг.

Баг бүрдүүлэх дуун дууслаа.

Хичээлийн төгсгөлд хүүхдүүд тойрог дээр зогсож, гар барьж, Тэд хэлэхдээ:

Бид бүгд найрсаг залуус

Бид сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд.

Бид хэнийг ч гомдоохгүй.

Хэрхэн халамжлах вэ, бид мэднэ!

Бид хэнийг ч асуудалд орхихгүй! Бид авахгүй, гэхдээ бид асуух болно!

Бүгд сайн байг, баяр баясгалантай, гэрэл гэгээтэй байх болно!

Тусгал.

Залуус аа, та бидний үйл ажиллагааны тоглоом юуг онцгой санаж, юунд дуртай байсан бэ?

Сэдэв: Диаграмм ашиглан шавжны тухай дүрсэлсэн үлгэр зохиох.
Хөтөлбөрийн агуулга:
· төлөвлөгөө - диаграмм ашиглан шавьжны тухай дүрсэлсэн үлгэр зохиохыг хүүхдүүдэд заах;
мэдэгдлийн уялдаа холбоо, задрал, тасралтгүй байдлыг үргэлжлүүлэн заах;
бие даасан ярианд дуудлагын өөрийгөө хянах чадварыг нэгтгэх;
удамшлын үед нэр үгийн хэрэглээг засах;
"Шавж" сэдвээр толь бичгийг идэвхжүүлэх;
санах ой, анхаарал, аман болон логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх;
Шавжны амьдралд байнгын сонирхлыг бий болгох.
Хичээлийн материал: шавьжны захидал бүхий дугтуй, төлөвлөгөө - диаграмм (интернетээс авсан, зохиогч - MaksFro95), шавж эсвэл тоглоомыг дүрсэлсэн зураг - шавж, шавжны багц бүхий камомилийн зураг ("Chamomile"-ийн үзүүлэн материал "Тоглож, тоо" цуврал, "Уран зөгнөлийн орон" хэвлэлийн газар, зохиолч - Светлана Вохринцева).
Урьдчилсан ажил: зураг, тоглоом, хүүхдийн сэтгүүл, нэвтэрхий толь үзэх, К.Чуковскийн "Цокотуха ялаа", "Жоом", "Ойн харш" М.Михайлов, "Шоргоолж гэртээ хэрхэн яарав" В.Бианчигийн "Аз жаргалтай алдаа" үлгэрийг унших " G. Skrebitsky, хүүхэлдэйн кино үзэх, "Эрвээхэй" програм, шавьжны дүрс бүхий гоёл чимэглэлийн хавтанг загварчлах.
Хичээлийн явц
Хүүхдүүд бүлэгт байна. Багш тоглоом тоглохыг санал болгож байна.

"Дөрөв дэх нэмэлт" тоглоом
Багш дөрвөн үг дууддаг бөгөөд хүүхдүүд нэмэлт үгийг чихээр нь тодорхойлж, сонголтоо тайлбарлах ёстой.
- Цох, зөгий, шоргоолж, муур;
- заан, эрвээхэй, зөгий, катерпиллар;
- хатагтай, шумуул, таваг, соно;
- Зул сарын гацуур мод, жоом, ялаа, царцаа;
- аалз, эрвээхэй, шумуул, ор.
Хүүхэд хариулдаг, багш хэнд бөмбөг эсвэл бөмбөг шиддэг.
Тоглолтын дараа хаалга тогшиж байна. Шуудангийн ажилтан Печкин хувцас өмссөн туслах багш шавьжнаас захидал авчирдаг. Багш захидлыг уншиж, хүүхдүүдэд хэлэв:
-Осол гарсан. Өвөл зэрлэг байгальд шавьж гаргахыг хүсэхгүй байгаа нь харагдаж байна. Тиймээс шавжнууд танаас тусламж хүсч байна. Тэдэнд туслахын тулд Зимад шавжны тухай хэлэх хэрэгтэй, учир нь тэр тэднийг хэзээ ч харж байгаагүй. Та яагаад бодож байна вэ? (Өвлийн улиралд шавьж байдаггүй).
-Хэрвээ Зимад таны түүх таалагдвал тэр шавьжийг явуулах нь гарцаагүй. Тиймээс бид хичээх хэрэгтэй. Гэхдээ эхлээд хуруугаа сунгацгаая.
Барьсан хурууны тоглоом "Зөгий"
Өчигдөр манайд ирсэн
Судалчлагдсан зөгий.
(гарын хөдөлгөөн хийх)
Мөн түүний зөгий-зөгийний ард -
Мөн хөгжилтэй эрвээхэй
Хоёр цох, соно
(бид эрхий хуруунаас эхлээд хуруугаа нугалав).
Гар чийдэнгийн нүд шиг.
(хуруугаараа тойрог хийж, нүд рүү нь авчрах),
Бужигнасан, ниссэн (алгаа даллах)
Ядарснаасаа болоод унав (бид алгаа ширээн дээр тавьдаг).
Мөн танд хэлэхэд хялбар болгохын тулд би зураг бэлдсэн - зөвлөмж. Тэднийг харцгаая (зурагнуудыг хараад юу, яаж хэлэхээ тодорхойл).

1. Гинжин дэх түүх, багш бүдүүвч дээрх зүйл тус бүрээс асуулт асууж, хүүхдүүдээс бүрэн хариулт өгөхийг хүснэ.
Дараа нь нэг хүүхэд ижил зургийг ашиглан түүхийг эхнээс нь дуустал өгүүлдэг.
Үүний дараа багш хүүхдүүдийг шавьжны дүрс бүхий дурын зургийг сонгож, диаграммын цэгүүдийг дагаж түүх зохиохыг урьж байна. (3-4 хүнд хэлээрэй).
Физминутка
Би бол том соно
Маш дугуй нүд
Би нисдэг тэрэг шиг эргэлдэж байна
Баруун, зүүн, хойш, урагш.
Би ниссэн, ниссэн
Ядарсан нь мэдсэнгүй.
Тэр chamomile дээр суугаад дахин нисэв.
(Хүүхдүүд текстийг дагадаг)
Соно нисч, далавчаа дэвсэж байсан бөгөөд үүнээс гэнэт хөнгөн сэвшээ салхи үлээв. (Хүүхдүүд үлээж, уруул нь хоолойтой).
Тэгээд шавжнууд гарч ирэн, тэд чамайг чөлөөлсөндөө баярлаж, хөгжилтэй байцгаая. Бид нугад chamomile хараад гайхсан. Chamomile юу байсан бэ? (том, цагаан, үзэсгэлэнтэй, дэгжин). Шавжнууд зугаацаж, нисч, нисч, маш их ядарсан тул камомил дээр амрахаар шийджээ. Тэд суугаад, хүн бүрт хангалттай зай байсан, chamomile том байна.
- Камомил дээр ямар шавж суудаг вэ?
- Хэн хаана байгааг хэлье?
Тэгээд тоглоцгооё тоглоом "Өгүүлбэрийг дуусга."
Шоргоолжны дэргэд сууж байна ... (цэцэг)
Ladybug мөлхөж байна ... (навч)
Зөгий ... доор нуугдав (навч)
Катерпиллар ... дээр суудаг (цэцэг)
Эрвээхэй дээгүүр нисч байна ... (цэцэг)
Цох нь ... доор суудаг (цэцэг)
Соно эргэн тойрон нисдэг ... (цэцэг)
- Шавжнууд chamomile дээр амарч, суухаас залхаж, нуугдаж тоглохоор шийдэв. Нэг нь нуугдаж, дараа нь нөгөө нь нуугдана. Бас тоглож, хэн нуугдсаныг таахыг хичээцгээе?
Тоглоом "Хэн явсан бэ?" (анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэх)
Үр дүн : "Өвөл" дууны дууны бичлэг тоглогдоно. Тэрээр шавьжны тухай сонирхолтой түүхүүдэд хүүхдүүдэд талархаж, дараа жил хүртэл хүүхдүүдтэй баяртай гэж хэлэв.
Ном зүй:
1. Кузнецова Е.К., Тихонова И.А., 5-6 насны хүүхдийн яриаг хөгжүүлэх, залруулах: Хичээлийн тэмдэглэл. - М.: TC Sphere, 2007. - 96 х. ("Хөгжлийн хөтөлбөр" цуврал).
2. Шорыгина Т.А. Шавж. Тэд юу вэ? Сурган хүмүүжүүлэгч, багш, эцэг эхчүүдэд зориулсан ном. - М .: "GNOM ба D хэвлэлийн газар", 2004. - 48 х. (Байгалийн ертөнцөд аялах, ярианы хөгжил)

Үүнтэй төстэй нийтлэлүүд

2022 parki48.ru. Бид хүрээ байшин барьж байна. Тохижилт. Барилга. Суурь.