Зэрлэг ан амьтдын олон янз байдлын сэдвээр төлөвлөгөө гарга. Сэдвийн дагуу биологийн хичээлд зориулсан Зэрлэг ан амьтдын хаант улсын танилцуулга (5-р анги). Төлөвлөсөн сургалтын үр дүн

5-р ангийн GEF-ийн хичээл

Сэдэв: Зэрлэг амьтдын олон янз байдал

Хичээлийн зорилго: оюутнуудыг байгалийн олон талт байдал, түүний ангилалтай танилцуулах; байгаль дахь харилцаа холбоо, хүний ​​хувьд байгалийн ач холбогдлыг авч үзэх; байгальд хүндэтгэлтэй хандах.

Тоног төхөөрөмж: карт (ширээнд зориулсан тараах материал), танилцуулга.

Хичээлийн үеэр

I. Зохион байгуулалтын мөч, хичээлийн сэдэв, зорилгын харилцаа холбоо

Нэг үг хэлээд бидний хичээлийн сэдвийг олж мэд.САЙД 1

Хараач, хайрт найз минь, эргэн тойронд юу байна?

Тэнгэр цайвар цэнхэр өнгөтэй. Нар алтлаг гэрэлтдэг

Салхи навчаар тоглодог. Тэнгэрт үүл хөвж байна.

Талбай, гол, өвс. Уулс, агаар, навчис,

Шувууд, амьтад, ой мод. Аянга, манан, шүүдэр.

Хүн ба улирал - Энэ бүхэн эргэн тойронд ... (байгаль)

Тийм ээ, бидний хичээлийн сэдэв: "Зэрлэг ан амьтдын төрөл зүйл". Өнөөдөр бид байгалийн олон янз байдал, түүний ангилалтай танилцах болно. Байгаль дахь харилцаа холбоо, байгаль хүний ​​хувьд ач холбогдлыг авч үзье.

II. Холбогдох ажил

1. Байгалийн олон янз байдал, түүний ангилал.

Байгаль гэж юу вэ? (Биднийг хүрээлж буй бүх зүйлийг хүний ​​гараар бүтээгээгүй.)САЙД 2

Байгаль нь амьд ба амьгүй гэж ангилдаг буюу бүлэгт хуваагддаг.

Карттай ажиллах: амьд ба амьгүй байгальд хуваагдана

2. Зэрлэг амьтдыг амьгүйгээс хэрхэн ялгах вэ?САЙД 3-9

3. Зэрлэг ан амьтдыг судалдаг шинжлэх ухааныг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Биологи.)

Тэд тодорхой хаант улсад, тодорхой мужид амьдарч байсан - тэд .... Үгүй - үгүй, хаан, хатан биш .... Эдгээр хаант улс бүр онцгой байдаг. Тэд хол биш, харин бидний хажууд, бидний эргэн тойронд байдаг. Эдгээр нь байгалийн дөрвөн хаант улс юм.САЙД 10-15

Физкультминутка.

Залуус бид хэдэн мөөг цуглуулсныг анхааралтай сонсоцгооё.

Зам дагуу намрын ойд

Бид сагсаа авч явдаг.

Мөөг цуглуулах - мөөг,

Руссула ба цөцгийн тос.

Хувцасласан ялаа агарик

Хурц улаан хээтэй

Рыжик навчис дотор нуугдаж байна

Boletus довцог дээр зогсож байна.

Өдөржингөө ойд алхсан

Бид маш олон мөөг авсан.

Цэцэг (ургамлын), туулай (амьтны), мөөгөнцөр (мөөгөнцөр), сүүлчийн хээ (бактери) аль хаант улсад хамаарах вэ?Картуудтай ажиллах

4. "Хүмүүст байгалийн ач холбогдол" сэдвээр ярилцлага.САЙД 16-22

Хүн ямар байгальд хамаарах вэ: амьд эсвэл амьгүй? (Хүн амьд байгальд хамаарна.)

Хэрэв хүн ойд сайхан сэтгэлээр ирж, модны их бие, үндсийг нь гэмтээхгүй бол мөөг нь үхэхгүй, амьтанд идэх зүйл байх болно, мөн хүн өөрөө ойгоос хоосон биш буцаж ирнэ. сагс.

Хэрэв хүн ойд муу муухайгаар орж ирвэл, мөчрийг хугалах эсвэл модны их биеийг хутгаар таславал юу болох вэ? (Мод үхнэ. Мөөг байхгүй, хэрэм идэх юмгүй болно.)

Тийм ээ, хүн бүр улам дордох болно. Ургамал нь агаарыг тоосноос цэвэрлэж, ургамал шиг хүн амьсгалахад шаардлагатай байдаг тул энэ нь хүнд хэцүү байх болно. Мөн хүний ​​хувьд хүрээлэн буй байгаль нь маш чухал юм.

Намрын цэцгийн баглааг хар. Энэ нь таны дотор ямар мэдрэмжийг төрүүлдэг вэ? (Бидэнд таалагдаж байна.) Энэ нь байгаль бол гоо үзэсгэлэнгийн эх үүсвэр юм (хоёр дахь лавлах тэмдэг нь тогтоогдсон). Та байгальд өөр юу дуртай вэ?

Та гол, нууранд сэлэх дуртай юу? Яагаад? (Та эрүүл болж, булчингууд чинь хүчтэй болно.) Энэ нь байгаль бол эрүүл мэндийн эх сурвалж гэсэн үг юм (гурав дахь лавлах тэмдэг бий болж байна).

Байгаль нь янз бүрийн мэдрэмжийг төрүүлдэг: баяр баясгалан, гайхшрал, баяр баясгалан, заримдаа уйтгар гуниг. Бид хагарсан мөчир, бөглөрсөн булгийг хараад танд ямар мэдрэмж төрдөг вэ? (Бид тэднийг өрөвдөж байна, бид туслахыг хүсч байна.)

Намрын ойн сайхныг биширч байхад танд ямар мэдрэмж төрсөн бэ? (Баяр баясгалан, гайхшрал.)

Та байгальд хор хөнөөл учруулж чадах уу? (Би сайн зүйл хийхийг хүсч байна, хэнтэй ч муудалцахыг хүсэхгүй байна. Байгальд хайртай, түүнийг халамжлах нь хүнийг илүү эелдэг болгодог.).

- Багш Азербайджан яруу найрагч Самет Вургуны шүлгээс эш татав:

Нуга дундуур аажуухан алхцгаая.

Мөн цэцэг болгонд мэнд хүргэе

Би цэцэг дээр бөхийх хэрэгтэй

Урагдаж, огтолж болохгүй

Мөн тэдний эелдэг царайг харах

Мөн тэдэнд сайхан царай үзүүлээрэй.

Б.Зубковын номноос ишлэл

Намар. Хуурай, навч шар өнгөтэй болно. Навч модноос салахыг би зүгээр л хүсэхгүй байна, салхи улам хүчтэй болж, навчийг урж, хүйтэн газар хаяхыг хичээдэг. Гэхдээ энд ирмэгийн нэг хуудас нугалж, бараг муруйсан байв. Хоолойн навч нь дугуй талыг нь салхинд гаргаж, салхи бүх талаас нь үлээж, харин урж тасдаж чадахгүй. Яагаад?

Залуусаа туршилт хийцгээе! Цаасан хуудсыг ирмэгээс нь барьж аваад дээш өргө. Хуудас нэн даруй нугалах болно. Цаасыг өнхрүүл. Хатуу өнхрүүл. Одоо ийм хоолойг нугалж үзээрэй, эвдээрэй. Хэцүү үү? Ингээд л болоо! Ийм учраас хоолойд нугалж буй навчны эсрэг салхи хүчгүй байдаг.

Нэг удаа хүн ийм навч харав. Мөн тэр голын дээгүүр гүүрийг навчны хоолой шиг бодсон. Мянган метрийн урттай том гүүр. Гүүр нь маш бат бөх болсон. Яагаад гэвэл энэ нь модны навч шиг харагдаж, хүчтэй, хатуу хоолойд эргэлдэж байв.САЙД 23

III Нэгтгэл

Зургийг хараад тухайн зурагт тохирох өгүүлбэрийг сонго.СЛАЙД 24-29

  • Байгаль бидний эрүүл мэндэд санаа тавьдаг.
  • Байгаль нь биднийг гоо үзэсгэлэнгээрээ баярлуулдаг.
  • Байгаль бидэнд дулаан, гэрэл, агаар, ус, хоол хүнс өгдөг.
  • Байгаль нь бидэнд эдийн засгийн янз бүрийн материалаар хангадаг.
  • Байгаль нь бидэнд нээлтийн баяр баясгаланг өгдөг.
  • Байгаль бидэнд сайхан сэтгэлийг заадаг.

IV Гэрийн даалгавар.Тэмдэглэлийн дэвтэрт бичих, хүний ​​байгалийг хайрлах сэтгэлийг харуулсан зураг зурах.

V Тусгал.

би олж мэдсэн

Энэ нь надад сонирхолтой байсан

би мэдмээр байна


Хэсэгүүд: Биологи

Хичээлийн зорилго:

  1. Оюутнуудыг амьд организмын хаант улсуудтай танилцуулах.
  2. Амьд организмын олон янз байдлыг тайлбарла.
  • Энэ сэдвээр сургуулийн сурагчдын мэдлэгийг өргөжүүлэх;
  • сурагчдын анхаарал, ажиглалтыг хөгжүүлэх; тухайн сэдвийн талаархи сониуч зан, сонирхол;
  • байгальд хүндэтгэлтэй хандах.

Тоног төхөөрөмж: компьютер, зурагт, тараах материал: "Амьтан, ургамлын ангиллын схем", "Дэлхий дээрх амьдралын олон янз байдал" танилцуулга.

Хичээлийн үеэр

I. Оршил.

Зохион байгуулах цаг. (Би хүүхдүүдийн хичээлд бэлэн байгаа эсэхийг шалгадаг)

II. Хичээлийн гол хэсэг. Шинэ материал сурах.

Сайн уу. Өнөөдөр бид танд ер бусын хичээл байна. Түүний сэдэв нь Амьд организмын олон янз байдал.

(Слайд дугаар 1)

Бид зэрлэг ан амьтдын олон янз байдлын талаар маш их ярьж болно ... Гэхдээ үнэнийг хэлэхэд бидэнд хангалттай цаг байна ... Эцсийн эцэст та сургуулийн бүх жил биологийн хичээлээр зэрлэг ан амьтдыг судлах болно. Өнөөдөр бид зэрлэг ан амьтдын талаар таны мэддэг зүйлийг санаж, шинэ, сонирхолтой зүйлийг сурах болно.

(Слайд дугаар 2)

Хичээлээ "Бие халаалт"-аар эхэлцгээе.

(Слайдын дугаар 3)

Хүүхдүүд "Бие халаалт" гэсэн асуултанд хариулдаг.

  1. Байгалийн түүх юу судалдаг вэ?
  2. Байгаль гэж юу вэ?
  3. Амьд организмын шинж чанарыг жагсаа.
  4. Дэлхий дээр амьдрал хэзээ эхэлсэн бэ?
  5. Амьд организмын бүтцийн нэгж юу вэ?

Хүүхдүүд асуултанд хариулж, бие биенээ засаж, нөхөж өгдөг.

Бид амьд организмын асар том ертөнцөөр хүрээлэгдсэн байдаг. Эрдэмтэд тэднийг хэд хэдэн хаант улсуудад хуваадаг - том бүлгүүд.

1. Бактери.

2. Хамгийн энгийн.

4. Ургамал.

5. Амьтад.

(Слайд дугаар 4)

Бидний танилцсан анхны хаант улс бол Бактерийн хаант улс юм.

(Слайдын дугаар 5)

Дэлхий дээр эдгээр организмын 2500 орчим зүйл байдаг. Тэд зөвхөн өндөр өсгөлтийн үед л бидэнд харагдана. Бактерийн ертөнц нь хэлбэр дүрс, хэмжээ, хамгийн чухал нь байгальд гүйцэтгэх үүргээрээ ялгаатай байдаг тул маш олон янз байдаг. Мөн эдгээр бичил биетүүдийн үүрэг маш их юм. Эрдэмтэд тэднийг "манай гарагийн эмх цэгцтэй хүмүүс" гэж нэрлэдэг, учир нь тэдний ачаар үхсэн организмууд дэлхийн гадаргуугаас устаж, алга болдог. Хүн, амьтанд аюултай өвчин дамжихад нянгийн үүрэг их. Тэдгээрийг дүрсэлсэн слайд дээрх гэрэл зураг, зургийг хар.

Дараагийн хаант улс бол Protozoa хаант улс юм.

(Слайдын дугаар 6)

Бактери ба эгэл биетэн нь нэг эсийн организм юм. Бактерийн эс нь цөмгүй, харин бусад бүх организм цөмтэй байдаг.

Эдгээр организмууд ихэвчлэн усан орчинд байдаг. Тэд бас маш жижиг боловч бидний слайдаас харахад тэдгээр нь олон янз байдгаараа ялгаатай бөгөөд дэлхий дээр 40,000 зүйл байдаг.

(Слайдын дугаар 7)

Мөөг, мэдээжийн хэрэг, хүн бүр мэддэг: порчини, балетус, chanterelle, дэгдэмхий мөөг, цайвар шар шувуу ... Гэхдээ мөөгний хаант улсад модон дээр амьдардаг мөөгөнцөр, амттай бялууг жигнэхэд ашигладаг мөөгөнцөр ордог гэдгийг хүн бүр мэддэггүй. түүнчлэн хөгц мөөг. Эрдэмтэд нийтдээ 100,000 орчим төрлийн мөөгтэй байдаг.

Мөөгөнцрийн дунд бичил харуурын хэлбэрүүд байдаг гэдгийг та харж байна. Мөөг нь мөн байгальд чухал үүрэг гүйцэтгэдэг. Байгаль дээр илүүдэл организм байдаггүй гэдгийг дахин дахин хэлмээр байна!!!

(Слайдын дугаар 8)

Таны анхаарал бол байгалийн хамгийн үзэсгэлэнтэй хаант улсуудын нэг - Ургамлын хаант улс юм. Үүнд 350,000 зүйл багтдаг.

Би таныг слайд дээр харж буй ургамлууд хэрхэн ялгаатай болохыг харж, харьцуулж, бодохыг урьж байна.

(Слайд №8-4)

Хүүхдүүд хариулдаг.

Ургамлын ертөнцийн төлөөлөгчид гэрэлд нүүрстөрөгчийн давхар исэл, уснаас шим тэжээл үүсгэдэг (мөөг, амьтад зөвхөн болгосон хоолыг шингээдэг) бусад олон эсийн организмаас ялгаатай. Ургамлыг хэд хэдэн том бүлэгт хуваадаг. замаг, хөвд, ойм, шилмүүст, цэцэгт ургамал.Ургамлын хаант улсад нийтдээ 350 мянга орчим зүйл байдаг. Тэдний дунд том, жижиг аль аль нь байдаг. Цэцэгт ургамлын дундах хамгийн жижиг ургамал бол Австралийн усан сангаас хөвдөг нугасны ургамал гэж тооцогддог - урт нь 0.6 мм, өргөн нь 0.33 мм. Хамгийн өндөр шилмүүст ургамал бол секвоиа юм. Бие даасан модны өндөр нь 80-100 м хүрдэг.

Дүгнэж хэлэхэд: ургамал нь төрөл зүйл, ургах нөхцлөөс хамааран хэд хэдэн бүлэгт хуваагддаг бөгөөд хэмжээ, хэлбэрээрээ ялгаатай байдаг.

Би хүүхдүүдэд "Ургамлын ангиллын схем" -ийг авч үзэж, шилмүүст, хөндийн сараана, ургамал, гацуур, гүзээлзгэнэ, нарс, цэцэглэдэг гэсэн үгсээс ижил төстэй схем хийхийг санал болгож байна.

(Слайдын дугаар 15)

Амьтны хаант улс нь 1 сая 500 мянган зүйл юм.

(Слайд №16-23)

Энэ бол маш олон тооны тул хамгийн олон янзын хаант улс юм. Түүний төлөөлөгчид дэлхий даяар тархсан.

Та ямар амьтдыг мэдэх вэ? Тэгээд тэд юу иддэг вэ?

Ялгах сээр нуруугүйтэн ба сээр нуруутан амьтадамьтад. Эхнийх нь нэрнээс нь харахад нуруугүй, харин сүүлийнх нь байдаг. Сээр нуруугүй амьтад орно өт, нялцгай биетэн, echinoderms, үе хөлтболон бусад амьтдын бүлэг. Сээр нуруутан амьтад загас, хоёр нутагтан, хэвлээр явагчид, шувууд, хөхтөн амьтад."Амьтны ангилалын схем" -ийг хянаж, сээр нуруугүйтэн, шувууд, эрвээхэй, бор шувуу, мэлхий, хэрээ, хоёр нутагтан, амьтан, сээр нуруутан, шавж гэсэн үгсийг ашиглан ижил төстэй схемийг хий.

Ийнхүү амьд организмын олон талт байдлын талаарх бидний танилцах ажил өндөрлөв.

Би та бүхнийг “Ургамал, амьтны ангилалын схем” болон өөрийн зохиосон схемүүдийг өгөхийг хүсч байна.

III. Гэрийн даалгавар: 110-111-р хуудсан дээрх зургуудыг хар. Өөрийн дуртай амьтны тухай мессеж, бяцхан эссэ бэлтгэ.

IV. Хичээлийн эцсийн хэсэг.

Бидний хичээл дууслаа. Эцэст нь хэлэхэд, байгалийн олон янзын ертөнц нь маш эмзэг бөгөөд бүх улс орны хүмүүсийн анхааралтай, анхааралтай хандлагыг шаарддаг гэдгийг хэлмээр байна.

(Слайдын дугаар 24)

Энэхүү слайд нь бидний хүн нэг бүрийг нийтлэг гэр болох Дэлхийд анхаарал халамж тавихыг уриалж байна.

(Слайдын дугаар 26)

Баяртай! Хичээл дууслаа. Анхаарал тавьсанд баярлалаа!

Ашигласан материал (слайдын дугаар 25):

“Байгалийн шинжлэх ухаан-5 анги”, А.А.Плешаков, Н.И.Сонин.

"Байгалийн судлал" сурах бичгийн ажлын ном

GOOGLE хайлтын систем ашиглан олсон зураг, зураг.

Амьд ба амьгүй байгалийн ot-li-chi-yah-ийн тухай ярихдаа чулуу, муур эсвэл нохой-ба-куг төсөөлөх нь ашигтай байдаг. From-li-chia байгаа бөгөөд тэдгээр нь тодорхой байна. Тэдгээрийг шинжлэх ухаан хэрхэн тодорхойлдог вэ?

руу ялангуяа-бен-но-stay of lifeтэр нь-гэхдээ-сууж дараах-du-u-u-ing-su-практик-ти-че-ски бүх амьд or-ga-niz-mum pro-processes: pi-ta-nie, dy-ha-nie, you-de-le-ning, төрөлжүүлэх, хөдөлгөөнт байдал, төрөлжилт, дасан зохицох чадвар, өсөлт, хөгжил.

Чулуу болзолгүйгээр шидвэл хөдлөх боломжтой, хугарвал үржих боломжтой, cr -has-a-che-байгальтай, ханасан зүүний уралдаанд явж байвал ургах боломжтой. (Зураг 1).

Цагаан будаа. 1. Чулуугаар хийсэн үйлдэл

Үүнийг хийхийн тулд гадны нөлөөлөл хэрэгтэй бол чулуу нь ийм шударга бус байдлаас болж уурлаж, санаа алдаж эхлэх магадлал багатай юм. Явж буй амьдралтай ижилхэн өмч хөрөнгөөс "хөдөлгөөнт" ба "амьдралгүй" хоёрын харилцаанд хэн нэгэн нь аль хэдийн юу ч үгүй ​​болжээ. - дахин идээрэй. Эдгээр шинж чанарууд юу вэ?

1. Ор-га-низ-максууд болон тэдгээрийн эсүүд нь амьгүй байгалийн биетэй ижил хи-ми-че-элементүүдийг агуулдаг. Гэхдээ амьд биетийн эсэд бас байдаг or-ga-no-che-things, хэн нэгэн-rye-lu-chi-ийм нэр, учир нь та анх удаа амьд оршнолуудаас де-ле-на байсан, ор-га-доор- мовоос. Эдгээр нь уураг, өөх тос, нүүрс ус, нукле ба шинэ хүчил юм. Эдгээр бодисууд нь өргөлтийн бүтцийг бий болгодог (Зураг 2).

Цагаан будаа. 2. ДНХ молекул

Гэхдээ зүгээр л торонд байхдаа эсвэл-га-ни-че-с-судалгаанууд нь амьдралын илрэлүүдийг өгдөг. Амьдралд хамгийн чухал үүрэг юу вэ-де-I-тел-но-сти or-ga-niz-mov from-to-dit-sya, юуны түрүүнд, нук-ле-ба-но- вым исгэлэн- энд тэнд, цагаан кам. Тэд ор-га-низ-мэ, түүний са-мо-вос-про-фром-вэ-дэ-дэки бүх про-сессийн са-мо-ре-гу-ла-ти-пэ чи-ва-ют са-мо-ре-гу-ла-ти- тиймээс амьдрал өөрөө.

Санаж байна уу: уураг, өөх тос, нүүрс-ле-ус-ди ба нук-ле-ба-хүчилгүй-lo-you - гол шинэ бүрэлдэхүүн хэсгүүд-po-nen-та амьд .

2. Шинэ бүтэц-аялал болон функц-qi-o-nal-нэгжийн үндэсбараг бүх амьд ор-га-низ-мов яв-ла-эт-ся эс. Бараг л дэлхий дээр vi-ru-sy сайхан мэдрэмж төрүүлдэг тул тэдгээрийн зарим нь эсийн бус амьдралын хэлбэрийг төлөөлдөг. org-ha-bottom-maxes-д, заримд нь маш олон эсүүд байдаг - олон-го-cle- үнэн зөв, эсүүдээс ми-ру-ют-ся даавуу, даавуу нь-ра-зу-ут эрхтэн үүсгэдэг. ga-ny, some-rye нь эргээд эрхтэн-га-новын системд нэгддэг (Зураг 3).

Цагаан будаа. 3. Эд эсийг эрхтэн тогтолцоонд нэгтгэх

Ор-га-низ-мовын структур вэ функ-гинин Ьэмин дэстэлэри нэ-чи-ва-эт тэнгили вэ Ьэмин Ьэмин-кичэк про-те-ка-тыны тэ’мин едир.

3. Бодисын солилцоо- энэ нь пи-та-ниа, амьсгалах-ха үйл явцын явцад гадаад орчноос ор-га-низмд орж буй бүх хи-ми-че-ре-акция, бодисын бүх төгс төгөлдөр байдлын нэгдэл юм. -ниа. Bla-go-yes-rya-ий тухай-миний-сайн зүйлс so-storage-nya-is-s-up-rya-to-chen-ness pro-processs of life-de-I-tel-no-sti эс болон ор-га-низ-мэ дэх дотоод орчны sa-mo-or-ga-niz-ma, under-der-zh-va-et-sya-sto-yan-stvo-ийн бүрэн бүтэн байдал. бүхэл бүтэн. Өөрөөр хэлбэл, бодис, энергийн солилцоо нь ор-га-низ-ма-ийн хүрээлэн буй орчин, түүний амьдралын дэмжлэгтэй зуун ян холболтоор хангадаг-pe-chi-va-et (Зураг 4).

Цагаан будаа. 4. Организмын хүрээлэн буй орчинтой харилцах

4. Олон. Амьд нь үргэлж амьдаас гарч ирдэг. Тийм ч учраас "Өмнө нь юу болсон бэ: ку-ри-ца эсвэл өндөг?" ерөнхий биологийн нева эхнэрүүдэд зориулсан. Эцсийн эцэст, ку-ри-ца дитээс ку-ри-цу руу дахин дэмжсэн хэвээр, мөн ман-ло-век ч-ло-века-аас дахин дэмжсэн хэвээр байна. Ийм байдлаар амьдралыг амьтад шиг өөртөө дахин pro-of-ve-de-ing буюу өөрийгөө-vos-pro-from-ve-de- гэж үзэж болно (Зураг 5). Энэ бол амьдралын маш чухал өмч бөгөөд амьдралын тасралтгүй байдлыг баталгаажуулдаг зүйл юм.

Цагаан будаа. 5. Нөхөн үржихүй

5. Хэрэв та чулууг цохих юм бол энэ нь дахин ve-tit биш, ямар ч байдлаар-re-a-gi-ru-et. Нохойтой бол энэ заль мэх ажиллахгүй: махчин амьтан түрэмгийллийн эсрэг түрэмгийллийн эсрэг хариу үйлдэл үзүүлэх болно. Учир нь амьд оршнолууд идэвхтэй боловч гадаад орчны хүчин зүйлсийн үйлдлээр дахин а-ги-ру-ют, илэрдэг, ийм байдлаар -зом, цочромтгой байдал. Тухайлбал, энэ нь өөр өөр (Зураг 6) хүрээлэн буй орчин дахь ори-эн-ти-ро-ва-ся-д ор-га-низ-мам ори-эн-ти-ро-ва-ся болон , хажууд-ва-тел-гэхдээ, та -me-n-th-s-th-x нөхцөл-vi-yah-д амьдардаг. Тэр ч байтугай уралдаан, зарим-хөх тариа, энэ нь бололтой, бид-тэр-би-д-хөдөлгөөн-no-sti, намайг-not- niya-аас дээр дахин-а-ги-ро-VAT болно. Илүү их гэрэл авахын тулд нарны зуун ро-худагт навчийг тараах олон арга байдаг бөгөөд зарим нь ми-мо-for ичгүүртэй-ли-вай, чиний-ра-чи-ва-ютийн жишээ юм. навч, хэрэв та тэдэнд хүрвэл. Энэ нь бас raz-dra-zhi-mo-sti-ийн илрэл юм.

Цагаан будаа. 6. Цочромтгой байдал

6. Фитнесс.Хэрэв та жи-ра-фагийн дүр төрхийг анхаарч үзвэл энэ нь хамгийн тохиромжтой, гэхдээ аф-ри-кан-ски са-ван-ны нөхцөлд ню-д зохицсон болохыг харж болно. Урт хүзүү нь түүнийг хэн ч авч чадахгүй хоол хүнс авахад тусалдаг урт хөл - махчин -ни-ковоос хурдан гүйдэг (Зураг 7).

Цагаан будаа. 7 Анааш фитнесс

Харин Арк-ти-кед анааш амьдардаггүй, харин цагаан зөгийн бал-ве-ди тэнд үзэсгэлэнтэй санагддаг (Зураг 8).

Цагаан будаа. 8 Цагаан баавгай фитнесс

7.-spo-sub-whether-wa-sya эсвэл-ha-down-бид сая-li-o-us жил болно, энэ нь na-zy-va-et-sya юм. хувьсал. Хувьсал бол амьдралын өөр нэг чухал өмч юм.

8. Амьд, эсвэл-га-доод-бид хүмүүс-че-но-идэх цаг-me-no-аас me-nya-yut-sya, ихэнхдээ энэ нь шаардлагатай-ра-ти-мо. Эдгээр нь-me-not-niya on-zy-va-yut идэх цаг.

Хөгжил нь баруун-ви-lo, хамтран удирдагчийн хувьд-тийм-энэ нь өсөлт, биеийн жин эсвэл түүний хэмжээ нэмэгдэхтэй холбоотой - гэхдээ шинэ эсүүд гарч ирэхтэй холбоотой.

Evolution-lu-tion нь бас хөгжил, гэхдээ нэгээс-дель-но-го эсвэл-га-низ-магаас биш, харин бүхэл бүтэн амьд ертөнцийн хөгжил юм. Хөгжил нь ихэвчлэн энгийнээс нарийн төвөгтэй рүү, org-ga-niz-ma-ийн чадвараар obi-ta орчин ния руу шилждэг. Тиймээс хангах-pe-chi-va-et-sya гэж олон-o-ra-zie амьд амьтад, бид энэ жил хэн нэгнийг ажиглаж болно.

Бид амьд ба амьгүй байгалийн ялгааг судалж, амьд организмын ерөнхий шинж чанаруудтай танилцсан. Дараагийн удаа бид манай гараг дээрх амьд биетүүдийн олон зүйлийн талаар болон амьдралын ор-га-ни-за-гийн түвшний тухай ярих болно.

Ном зүй

  1. Пасечник В.В. Биологи. Бактери, мөөгөнцөр, ургамал. 6 эс - М .: тоодог, 2011 - 304 х.
  2. Бахчиева О.А., Ключникова Н.М., Пятунина С.К. ба бусад Байгалийн түүх 5. - М .: Боловсролын уран зохиол, 2012
  3. Эсков К.Ю. болон бусад Байгалийн түүх 5 хэвлэл. Вахрушева А.А. - М .: Баласс, 2013 он
  4. Плешаков А.А., Сонин Н.И. Биологи. Биологийн танилцуулга. 5 эс - М .: тоодог, 2013 он.
  1. "Tepka.ru" интернет портал ()
  2. "Uchitelbiologii.ru" интернет портал ()
  3. "Tepka.ru" интернет портал ()

Гэрийн даалгавар

  1. Бүх амьд организмд ямар процессууд байдаг вэ?
  2. Бодисын солилцоо гэж юу вэ, энэ нь юу нөлөөлдөг вэ?
  3. Хөгжил, хувьслын хооронд ямар хамааралтай вэ?

Хичээлийн нэр

Зэрлэг ан амьтдын олон янз байдал. амьд организмын хаант улсууд. амьд хүмүүсийн шинж тэмдэг.

Хичээлийн зорилго: оюутнуудыг байгалийн олон талт байдал, түүний ангилалтай танилцуулах; байгаль дахь харилцаа холбоо, хүний ​​хувьд байгалийн ач холбогдлыг авч үзэх; байгальд хүндэтгэлтэй хандах.

Хичээлийн зорилго:

Боловсролын: Энэ сэдвээр сургуулийн сурагчдын мэдлэгийг өргөжүүлэх; янз бүрийн хаант улсуудын тухай ойлголт өгөх, хаант улсуудын нийтлэг шинж чанарууд, ангиллын талаар.

Хөгжиж байна: Хичээлийн сэдвийн талаархи мэдлэгийг өөртөө шингээх нөхцлийг бүрдүүлэх, оюутнуудын логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх: гол зүйлийг тодруулах, харьцуулахыг заах.

Боловсролын: урд талын ажил, бие даасан ажилд зан үйлийн соёлыг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн хэлбэр: хосолсон хичээл

Арга:

Үндсэн: асуудалтай агуулгын асуулт тавих, бие даасан газрын зураг дээр бие даан ажиллах.

Нэмэлт: хэсэгчлэн - хайх.

Хичээлийн үе шатууд

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

I. Асуудлын нөхцөл байдал, мэдлэгийг шинэчлэх.

Нэг үг хэлээд бидний хичээлийн сэдвийг олж мэд.

Хараач, хайрт найз минь, эргэн тойронд юу байна?

Тэнгэр цайвар цэнхэр өнгөтэй. Нар алтлаг гэрэлтдэг

Салхи навчаар тоглодог. Тэнгэрт үүл хөвж байна.

Талбай, гол, өвс. Уулс, агаар, навчис,

Шувууд, амьтад, ой мод. Аянга, манан, шүүдэр.

Хүн ба улирал - Энэ бүхэн эргэн тойронд ... (байгаль)

Тийм ээ, бидний хичээлийн сэдэв: "Зэрлэг ан амьтдын олон янз байдал". Өнөөдөр бид байгалийн олон янз байдал, түүний ангилалтай танилцах болно. Байгаль дахь харилцаа холбоо, байгаль хүний ​​хувьд ач холбогдлыг авч үзье.

Багштай хамтран хичээлд оруулсан.

Тэд асуудлыг шийддэг. Хичээлийн сэдэв, зорилгоо тодорхойлох.

II. Шинэ материал сурах.

1. Байгалийн олон янз байдал, түүний ангилал.

Байгаль гэж юу вэ? (Биднийг хүрээлж буй бүх зүйлийг хүний ​​гараар бүтээгээгүй.)

Байгаль нь амьд ба амьгүй гэж ангилдаг буюу бүлэгт хуваагддаг.

Карттай ажиллах: амьд ба амьгүй байгальд хуваагдана

2. Зэрлэг амьтдыг амьгүйгээс хэрхэн ялгах вэ?

3. Зэрлэг ан амьтдыг судалдаг шинжлэх ухааныг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Биологи.)

Тэд тодорхой хаант улсад, тодорхой мужид амьдарч байсан - тэд .... Үгүй - үгүй, хаан, хатан биш .... Эдгээр хаант улс бүр онцгой байдаг. Тэд хол биш, харин бидний хажууд, бидний эргэн тойронд байдаг. Эдгээр нь байгалийн дөрвөн хаант улс юм. сурах бичгийн хуудас 16 зураг. найм

Амьтны ертөнцийн олон янз байдал

Биеийн тамирын минут

"Ойд биеэ авч явах дүрэм."

Хэрэв сурагчид дүрмийг зөвшөөрвөл алгаа ташина, үгүй ​​бол дэвснэ.)

1. Мөчир хугалж болохгүй, модыг тахир дутуу болго, өвсний ир, навчийг дэмий урж болохгүй.

2. Та ойд тоглож, навч шидэж, хэлхээ нэхэж, цэцгийн баглаа урж болно. Бодоод үз дээ, ногоон байгууламж ихтэй болно.

3. Эцэст нь та хэнд ч саад учруулахгүйгээр чимээ шуугиан, хашгирах, дуудах боломжтой.

4. Дуу чимээ гаргахгүй байхыг хичээгээрэй, тэгэхгүй бол ой айж, нуугдаж, нэг ч нууцыг сурахгүй.

5. Мөлхөгч нүдтэй мэлхий, мөлхөгч могой, болхи бах, муухай катерпиллийг хөөж болно, гэхдээ огт байхгүй байсан нь дээр.

6. Бүх төрлийн амьтад чухал, бүх төрлийн амьтан хэрэгтэй: тэд бүгд байгальд өөр өөрийн гэсэн зүйлийг хийдэг.

7. Хэрэв та шинэ, үл мэдэгдэх ургамал, амьтан харвал түүний нэрийг олж мэдэхийг хичээ.

8. Хэрэв та зэрлэг жимс, мөөг цуглуулдаг бол тэдгээрийн ургасан зүйлийг устгаж болохгүй: мод, бут сөөг, мицели.

9. Ойд байгаа амьтадтай ах шиг харьцаж, харгислалгүйгээр, тэдэнд саад болохгүй.

10. Жимс, мөөгнөөс гадна ойгоос зөвхөн тааламжтай дурсамж, гоо үзэсгэлэнг нь биширдэг.

Багш аа. Сайн байна уу залуусаа, та ойд хэрхэн биеэ авч явахаа мэддэг бөгөөд байгальд хэзээ ч хор хөнөөл учруулахгүй.

Багшийн асуултад хариулна уу.

Өгөгдсөн асуултын талаар амаар жижиг монолог зохиох, тараах материалтай ажиллах

(картаар)

(видео фрагментийг үзэх)

Биеийн тамирын минут

V. Бие даан ажиллах, өөрийгөө шалгах.

Оюутнуудыг бүлэгт хуваарилах. Сурах бичгээ ашиглан диаграмм зур

"Амьд ба амьгүй хоёрын ялгаа"

Бүлгийн ажил. Ур чадвар

ялгах жишээ өгөх;

тодорхой биологийн нэр томъёог ашиглах.

VI. Мэдлэг, давталтын тогтолцоонд оруулах.

амьд шинж тэмдэг:

Графикуудыг бөглөнө үү:

Байгаль дахь амьд организмын харилцааны схемүүд:

a) Амьд → амьгүй.

(Амьд организмын үлдэгдэлээс олон ашигт малтмал үүссэн, жишээлбэл: хүлэр, нүүрс, шохойн чулуу.)

б) Амьд бус → амьд.

(Агаар, ус, дулаан, гэрэл, эрдэс давс нь амьд организмын амьдралын зайлшгүй нөхцөл юм.)

в) Ургамал → амьтан.

(Ургамал амьтдын амьсгалж буй хүчилтөрөгчийг ялгаруулдаг. Ургамал нь амьтдын амьдрах орчинг бүрдүүлж, тэднийг хамгаалах байраар хангаж, шувууны үүр барих материал болдог.)

г) Хүн → байгаль.

(Хүн байгалийг хамгаалдаг.)

Амьд организмын жагсаалтаас хүнсний сүлжээ:

(Ургамал → царцаа → оддын → шонхор.)

Хүний хувьд амьд организмын ач холбогдлын схем

Амьд организм: ашигтай (анагаах ухаан, барилга, хөнгөн үйлдвэрт ашигладаг; хоол хүнс гэх мэт); хортой (хөдөө аж ахуйн хортон шавьж, эмгэг төрүүлэгч гэх мэт)

(видео фрагментийг үзэх)

Схемүүдийг бөглөх

Хичээлийг дүгнэж байна.

VI. Гэрийн даалгавар

Зөвлөж, тайлбарла

d / z: сурах бичгийн § 3; догол мөр дэх асуултуудад хариулна уу.

Гэрийн даалгавраа бичиж, асуулт асуу

Хотын төсвийн ерөнхий боловсролцагтбайгуулах

"24-р дунд сургууль"

5-р ангийн хичээлийн хураангуй (биологи).

Сэдэв: “Зэрлэг ан амьтдын олон янз байдал. амьд организмын хаант улсууд. Амьд хүмүүсийн ялгах шинж чанарууд

Биологи, химийн багш:

Стаселко Елена Олеговна,

2015 он

Братск

Үүнтэй төстэй нийтлэлүүд

2022 parki48.ru. Бид хүрээ байшин барьж байна. Тохижилт. Барилга. Суурь.