Пропозиція слово мороз. Тема: Готуємось до ЄДІ. (Склад слова. Словотвір.) Проста пропозиція Пекучим морозом обпалює обличчя

Тема: Готуємось до ЄДІ. (Склад слова. Словотвір.) Проста пропозиція.

24.07.2013 13141 0

Цілі: повторити види простих речень; згадати синтаксичний аналіз речення, виховувати мовне чуття.

Тип уроку: урок застосування зун.

Устаткування: таблиця «Пропозиція», «Синтаксичний розбір простої пропозиції», картки на тему «Словосполучення», с./р. «Склад слова. Словотвір» (див. додаток).

Хід уроку.

I. Перевірка домашнього завдання. Робота за картками.

1.Учні читають самостійно складені пропозиції та аналізують їх.

2. Робота за картками (3 чол.)

ІІ. Словникова розминка.

· Запишіть слова, поясніть орфограму.

Ні зги не видно, затьмарювати, свинячий, розмежовувати, транс'японський, надіндустріалізація, передимпресіоністський, панцир, реквієм, силует, опік легень, опік легені, поєднання, пунктуаційний, граматика, рослини, що стелиться, внаслідок повені, несподівано-негадан на розмаш, сільськогосподарський, юннат, теракт, продюсер.

· Графічно виділіть орфограми, поясніть лексичне значення слів.

I.Робота на тему уроку.

· Читання §70-73, 75, 76, 78.

· Складання таблиці "Види пропозицій".

Структурно-комунікативні характеристики пропозиції

Види пропозицій щодо заданих характеристик

За метою висловлювання

Оповідальні, запитальні, спонукальні

За емоційним забарвленням

окликувальні, неокликувальні

За формою заперечення чи затвердження

Ствердні, негативні

За наявності граматичної основи

Прості, складні

За будовою граматичної основи

Односкладові, двоскладові

За наявності другорядних членів

Поширені, нерозповсюджені

По заміщеності синтаксичних позицій

Повні, неповні

За наявності ускладнюючих конструкцій

Ускладнені, неускладнені

· Вправи 366, 369, 371 виконуються усно.

IV. Повторення теми «Односкладові речення».

· Читання теоретичного матеріалу на с. 250.

V. Закріплення.

· Виконайте такі завдання у зошитах.

1. Попишіть речення, вставте пропущені літери та розділові знаки. Визначте тип односкладових речень:

Пекучим морозом оп..ляє обличчя. Немов пісня мені чується дитинство. Ідеш лісом переб..ра..ш в голові слово за словом і так їх пр..кін..ш і так. Звідки вони взялися.? А буває так що знайдеш слово пояснення і радієш. Не одразу йду п.. як н.. відірвуся від чудес..них сторінок поезії. Легко і радісно... але на душі.

2. Перетворіть написане, надавши зображеним діям узагальненого характеру.

Для відпочинку найкращого місця не знайду. Влітку в лісі просто гублюся від великої кількості та різноманітності квітів. Скільки насолоди отримую від віршів Пушкіна, Лермонтова, Некрасова.

3. Визначте тип односкладових речень (пропозиції не списувати).

а) Глухо стукає у грудях.

б) Милуєшсязадумливими соснами.

в) Заспівай, світик,не соромся!

г) Дуже важливо жити більшими інтересами.

д) Тут вчать плавання.

е) Лежачи хліба не дістанеш.

3. Знайдіть у реченні граматичну основу. Визначте тип пропозиції щодо наявності головних членів.

Удари,брязкіт, постріли, крики, плескіт води, розриви ручних гранат. (А. Толстой.)

· Дайте визначення пропозицій, у яких головним членом є підлягає. Наведіть приклади.

· Яку стилістичну роль відіграють називні пропозиції? У якому стилі вони широко використовуються?

VI. Підсумок уроку.

VII. Домашнє завдання.

1. Підготуватися до усного опитування (§70-73, 75, 76, 78). Скласти план усної відповіді "Види пропозицій".

2. Вправа 372.

САМОСТІЙНА РОБОТА ЗА ТЕМОЮ «СКЛАД СЛОВА. СЛОВООСВІТА». (ЄДІ. ЗАВДАННЯ В1)

Алгоритм дій:обов'язкове читання речення (пропозицій), в якому знаходиться слово - визначення належності слова до будь-якої частини мови - підбір «найближчого родича» - порівняння вихідного слова зі знайденим - відокремлення словотворчої морфеми та визначення правильної відповіді.

I.З речення 12 випишіть слово, утворене приставно-суфіксальним способом.

Ні, книга не стала гіршою, вона, як і раніше, виконує своє призначення, вона так само терпляче і доброзичливо вчить людину, передає їй дбайливо зібрану нашими предками мудрість.

ІІ.З речення 22-23 випишіть слово, утворене приставно-суфіксальним способом.

Багаторічні спостереження показали йому, що людина, яка ніколи нікому не співчувала, нічиїх страждань не співпереживала, опинившись перед власною бідою, виявляється не готовою до неї. Жалюгідним і безпорадним він зустрічає таке випробування.

ІІІ.З речень 5-8 випишіть слово, утворене безсуфіксним способом (за допомогою нульового суфікса).

Там тиснява: у дверях, у турнікетів, у ескалаторів, у підземних переходах. У жовтому електричному світлі тече і тече мовчазна людська річка. Надвечір надивишся, наслухаєшся, втомишся, ледве мариш. Знову – метро, ​​його підземелля.

IV.З речень 7-9 випишіть слово, утворене безсуфіксним способом (за допомогою нульового суфікса).

Якщо тобі не довелося стати тим, ким хотілося, можливі два гідні виходи. Або подолати всі зовнішні та внутрішні перешкоди і спробувати все-таки піти дорогою, обраною в юності. Успіху обіцяти ніхто не може, а проблеми тут великі!

V.З пропозицій 27-28 випишіть слово, утворене приставковим способом.

На відміну з інших видів мистецтва, література вимагає не чуттєвого, а інтелектуального розуміння. Читач створює образи героїв, проникає у підтекст твору роботою думки.

VI.З пропозицій 9-11 випишіть слово, утворене приставним способом.

Треба сказати, що за моє юнацьке життя витвори Олександра Гріна кілька разів робилися чи не забороненими. А Славко завжди зберігав вірність романтиці та знав «Червоні вітрила» напам'ять.

- Ти б хоч комір опустив, - сказав я.

VII.Визначте спосіб утворення слова РОЗУМІЛЕННЯ (пропозиція 18).

Право на вільні роздуми про те, що було, є та буде, має будь-яка людина.

VIII. Вкажіть спосіб утворення слова БЕЗПЕЧНО (пропозиція 3).

Справді, ми не цінуємо повітря і не думаємо про нього, поки нормально і безперешкодно дихаємо.

IX.З речень 20-21 випишіть слово, утворене суфіксальним способом.

Він глянув на нас і раптом сказав:

- Дякую за подарунок!

X.Практичні завдання:

1) Складіть три-чотири варіанти завдання В1.

2) Побудуйте словотвірний ланцюжок наступних слів: розгруповуватись, незвіданий, переливчастий, подрібнювати, незмінний, полив (квітів), підфарбовувати, відокремлювати, неабияк, черпак.

  • Гірські дороги були міцно збиті морозом.
  • Треба було вибирати між морозом та чадом.
  • Птахи падали на землю, вбиті на льоту морозом.
  • Стало страшно холодно, оскільки дощ змінився морозом.
  • Тоді земля лежала, скута морозом, все довкола було біло.
  • Земля, повітря, місяць, зірки скуті разом, склепані морозом.
  • Нудно було їм лежати вночі на холодній, скутій морозом землі.
  • Від зустрічного вітру заходить дихання, пекучим морозом обпалює обличчя.
  • Дерево, схоплене нічним морозом, голосно рипнуло в нього над головою.
  • А спітнівши від таких навантажень, прохоплювалися вночі морозом і занедужали.
  • Пахло від нього морозом і вином, коли нахилився він над ліжком.
  • Віддираючи кроками оковані морозом дошки, хтось пройшов по ганку.
  • Її бурхлива течія сперечалася з морозом, і тільки в тихих заводах тримався лід.
  • Поліцейський офіцер, нехтуючи морозом, стояв біля входу, сяючи своїм мундиром.
  • Сніг повалив густіше, але вітер здував його з дороги, ще раніше міцно скованої морозом.
  • Лапи їх рожевіли у воді, оранжево-червоні, схожі на запалене морозом осіннє листя.
  • Таїлися в яскраві біля покинутої криниці, вдихаючи розріджене морозом повітря.
  • Незважаючи на невдачу повстання, батько приїхав збуджений, охоплений московським морозом.
  • Хіба що змарнів, та очі, ніби прихоплені зсередини морозом, стали холоднішими і жорсткішими.
  • Ніч із тридцятиградусним морозом пройшла над полем бою, а така ніч без багаття смертельна.

Слайд 2

Перевірте свої знання

З головним членом – присудком () Безперечно - особисті З головним членом – підлягаючим () Невизначено-особисті називні Односкладові пропозиції Узагальнено-особисті безособові

Слайд 3

Вкажіть певно особисті пропозиції:

Люблю димок спаленої урожаю. Постарайся виконати цю роботу акуратно. Ми милувалися чудовою картиною природи. Картину пензля Шишкіна минулого року реставрували. О/л. О/л.

Слайд 4

Вкажіть невизначено особисті пропозиції:

Як затято яскраво горить кожен листок берез, осик, горобин. У лісі всю ніч безперервно свищуть, клацають, дзвенять. У школі нашого селища захоплюються настільним тенісом. Мене затримали після уроків. неопр./особ. неопр./особ. неопр./особ.

Слайд 5

Вкажіть невизначено особисті пропозиції з узагальненим значенням:

Бачу гори та долини. Без праці не витягнеш рибку зі ставка. Вас просять до телефону. Не знайдеш краще за рідну сторону. Поясніть правопис закінчення дієслова - їж непр./особ. з узагальн. знач. непр. / Особистий. з узагальн. знач.

Слайд 6

У безособовій пропозиції

головний член може бути виражений: 1) Безособовим дієсловом 2) Особистим дієсловом у безособовому вживанні 3) Словами категорії стану 4) Інфінітивом 5) Словами немає, не було 6) Словами треба, потрібно, необхідно ...

Слайд 7

Потренуємося

Вкажіть безособові пропозиції А. Бездонну бочку водою не наповниш. Б. Приготуйтеся до уроку. В. Запалило грозою дерево. Р. Незабаром світатиме.

Слайд 8

Обґрунтуйте, що пропозиції безособові

1. Ні без явно посиленої працьовитості ні талантів, ні геніїв. 2. Знову навесні у вікно моє пахнуло, і дихається втішніше і вільніше. 3. Просто мені нездужав цей час. 4. Тягне гірким димком. 5. У мене не було сили підвестися. 6. Сніг пропав – і тепло, і світло.

Слайд 9

Конструювання пропозицій Переробте двоскладову пропозицію на безособову

Я не здоровий. Маля не спить. Наближається вечір. Сніг замів дорогу. У тебе є книжка?

Слайд 10

Конструювання пропозицій Переробте двоскладову пропозицію в безособову самоперевірку

Мені нездужає. Малюкові не спиться. Вечіріє. Снігом замело дорогу. У тебе немає книжки?

Слайд 11

РОБОТА З ПІДРУЧНИКОМ (В3, В6, В7, В8, В9)

Упр. 217, с. 92. («П») Записати речення, вказати, яке значення висловлюють ці речення. 2) Кер. 218. Наголосити на них присудки, визначити, чим виражені, скласти схеми. весь клас - 1,2,3 попер. - Індив. - Сааков А. - 4 попер. Салов Вадим - 5 предл., Пащенко А. - 6 предл. Кравцов К. - 7 предл.

Слайд 12

Назвіть односкладові речення. Вкажіть їхній вигляд

1)До півночі окраєць місяця почервоніла від цього пилу, і шматочок неба навколо нас теж висвітився червоним. 2) У такі хвилини завжди чекаєш чогось незвичайного. 3) Вуха сови, як пеленгатор, визначають точку, де копошиться жертва. 4) Але вухатий її назвали не за справжні вуха, а за два пучки пір'їнок, що стирчать на лобі. 5) Ніч. 6) Холодно. 7) Хочеться спати. 8) І раптом щось зовсім поруч свиснуло. 9) Затріщало. Відповідь: 2 (Опр./л), 4 (неопр./л), 5 (називн.), 6 (безл.),7 (безл.), 9 безл.)

Слайд 13

Робота з текстом. Стиснення тексту (С1) (однорідні члени речення)

Зовсім не вірилося, що так недавно в лісі росли гриби. Чиста та безплідна була земля під деревами. Хоч весь ліс обійди, не зарозовіє перед очима жодної хвилі. Сухо, чисто, світло від листя у лісі. Ляжеш на галявині на сонці, пригрієшся, заслухаєшся легкого шарудіння листя і не помітиш, як на тебе накидає невагомого тонкого золота. А то раптом налетить порив вітру, і закрутиться в лісі шурхотлива золота хуртовина. Завдання: знайдіть у тексті безособові речення.

Слайд 14

Тестові завдання Встановіть відповідність. Види речень.

Пекучим морозом обпалює обличчя Вивчай, зіставляй факти Дні пізньої осені лають зазвичай У ліс дров не возять а) конкретне-особисте б) невизначено- особисте в) узагальнено-особисте г) безособове Відповідь: 2- а; 3 – б; 1 – г; 4-в

Слайд 15

Сказане виражене?

Пахне сіном над луками 2) Герасима вже не було на подвір'ї 3) В очах у мене потемніло а) безособовим дієсловом б) безособовою формою особистого дієслова в) слова з негативними значеннями Відповідь: 2-в; 1-б; 3-а

Слайд 16

Домашнє завдання. Підготувати розповідь за схемою «Односкладові речення». - Всім., Завдання з упр. 217 (розбори) Твори - мініатюри на теми «Ранок» або «Зимові замальовки» з використанням безособових пропозицій. Індив. - упр 223 (за завданням) Заповніть лист самооцінки, здайте їх і зошити на перевірку.

Слайд 17

Підіб'ємо підсумок

Що нового дізналися на уроці? У чому зазнавали труднощів? Які завдання вам сподобалось виконувати? Чому?

Переглянути всі слайди



Схожі статті

2024 parki48.ru. Будуємо каркасний будинок. Ландшафтний дизайн. Будівництво. Фундамент.