Слова на іменники. Конспект логопедичного заняття з формування звуковимови та навчання грамоті «Звуки -. Літера х

Ірина Бабичкіна
Конспект логопедичного заняттяз формування звуковимови та навчання грамоти «Звуки [х]-[х']. Літера х»

Конспект логопедичного заняття з формування звуковимови та навчання грамоти.

Склала: вчитель- логопед Бабичкіна І. А.

Тема: Звуки Х та Х’. Літера Х.

Ціль: Удосконалення звуковимови. Навчання грамоти.

Завдання: Закріпити навички чіткої вимови досліджуваних звуків. Уточнити артикуляційний уклад звуків. Розвивати фонематичний слух. Вчити виділяти звук«Х»на початку, середині, кінці слова. Працювати над аналізом та синтезом складів та слів. Розвивати граматичний устрій(узгоджувати числівники з іменниками у категорії Р. п). Знайомити з літерою Х. Розвивати дрібну та загальну моторику.

Устаткування: зображення літери Х; картинки – хом'як, халат, хурма, холодильник, парфуми, хек (на дошку); картинки із зображенням предметів зі звуком«Х»на початку, у середині, наприкінці слова (роздатковий матеріал); схеми визначення місця звуку у слові; каса літер; зображення букв на дошці – Х,А,У,М,О,П.

Хід заняття:

1. Орг. момент.

Сідає спочатку той, хто назве перший звук у словах: кіт, лялька, танк, торт, Катя, кит, тінь.

2. Знайомство зі звуками«Х»і "Хь"

Логопедвиставляє на дошку картинки:

халат, хом'як, хурма, холодильник.

Задає питання: - Що зображено на картинках

Діти перераховують.

Який звукнайчастіше чується у назвах картинок?

(Звук Х)

3. Повідомлення теми.

Логопед повідомляє дітей, про те, що на заняття вони будуть

працювати зі звуком Х і Хь, а також познайомляться з літерою Х.

4. Артикуляційний уклад звуку.

Логопед пояснює, що при вимові звуку Х, видихається теплий струмінь повітря. Губи злегка розтягнуті убік.

5. Характеристика звуків.

Логопед пояснює, що звук Х приголоснийтвердий, глухий. Пояснює, що звукХ може бути і м'яким – Хь, і зустрічається у таких словах як горіхи, парфуми, хек.

6. Виділення звуку на слух.

Діти мають виділити звук Х із ряду складів: ка, та, ха, ма, па, ха, ми, пи, по, хо, хи, ам, ом, ах, ох, ук, ун, ин, их.

7. Вправа «Підбери схему».

Визначити позицію звуку«Х»у словах (початок, середина, кінець).

Кожній дитині дається картинка, кожен називає своє слово,

чергово, і називає місце звуку у слові. Ставить свою картинку до

потрібну схему. Слова: півень, халат, хом'як, горіх, муха, вухо.

8. Гра «Чого не стало?»

У логопеда в руках цифри(від 2 до 4)та картинки. Спочатку він

показує, а потім прибирає будь-яку цифру та картинку. Діти

повинні відповісти, чого не стало: «Не стало двох кішок Не стало трьох

матрьошок. Не стало чотирьох кубиків. Не стало двох яблук» і т.д.

При проголошенні слів: «двох», «трьох», «чотирьох»підкреслювати з

9. Фізмінутка.

Вправа «Зобразимо тварин».

"Хом'як". Руки зігнуті перед грудьми. Пензлі опущені.

Повороти тулубом праворуч, ліворуч. Щечки надуваємо.

"Півень". Крокувати високо піднімаючи ноги, на місці. Плескати зігнутим

у ліктях руками з боків. Високо підняти голову. Губи витягнути.

Уточнити чи є звукХ у назвах цих тварин?

10. Знайомство з літерою Х.

11. Розгляд літери.

Уточнити скільки елементів складається?

Обведення літери пальцем.

Малювання літери у повітрі.

12. Складовий аналіз.

Гра « Літера сховалась»

Логопедвикладає на дошці слова з пропущеною літерою Х. Діти

визначають яка буква загубилася: у…о, му…а, пу….

Промовляють складами слова.

13. Підсумок заняття.

Логопедуточнює у дітей з якими звуками познайомилися на

заняття?

Просить назвати будь-яке слово зі звуком Х.

Публікації на тему:

Конспект логопедичного заняття з формування правильної звуковимови у підготовчій групі «Звук [ц]. Літера Ц»Програмний зміст: Закріпити навичку правильної вимови звуку [ц]; навчити визначати позицію звуку [ц] у словах; познайомити з літерою.

Конспект логопедичного заняття з навчання грамоті для дітей із ФФНР «Звуки [Л] та [Л']. Літера Л»МЕТА: Познайомити дітей зі звуками Л, Ль, та літерою Л. ЗАДАЧІ: Корекційно-освітні: Познайомити дітей із механізмом освіти.

Конспект логопедичного заняття з навчання грамоти у підготовчій групі для дітей з ГНР «Звуки [Х] – [Х`]. Літера Х»КОНСПЕКТ ЛОГОПЕДИЧНОГО ЗАНЯТТЯ З НАВЧАННЯ ГРАМИ В ПІДГОТОВЧІЙ ГРУПІ ДЛЯ ДІТЕЙ З ОНР Тема: «Звуки Х – Х`. Літера Х».Лексична.

Конспект заняття з навчання грамоті «Литера М. Звуки [м] - [м']»МДОУ дитячий садок комбінованого вигляду№24 «Казка» м. Тамбов Конспект заняття з навчання грамоти підготовчій групіТема:.

Конспект заняття з навчання грамоти у підготовчій групі «Звуки [c], . Літера С»«Звуки [с], [с']. Літера «С» Програмний зміст: Ознайомити з новими звуками [с], [с'] та літерою «С». Продовжувати навчати дітей звуковому.

Конспект заняття з навчання грамоті «Звуки [л], [л»]. Літера Л. Прийменники»Цілі заняття: познайомити дітей з літерою Л; формувати навички свідомого читання; сприяти розвитку зв'язного мовлення; вивчати правил.

Здрастуйте, дорогі мої читачі!

У рубриці вчимо буквизгодна літера «Х». Урізноманітніть свої заняття, знайомлячись з літерою Х, запропонуйте спочатку придумати слова зі звуком Х. Запропонуйте дитині викласти літеру або виліпити, до речі, цей прийом використовуйте майже на кожному занятті, тільки змінюйте матеріал для викладання.

Ну а я як завжди приготувала для вас практичний матеріал: художнє слово, ігри, кросворди

Літера «Х»

Веселі вірші

Хна ножиці схожа, Але в роботі, а не лежачи.

Хочеш – шиєш.

Хочеш – сам себе стрижеш.

У Степанов

Радо сонцю небушко,

Полюшка соняшнику.

Рада скатертини хлібці:

Він на ній, як сонечко.

Х- Забавна іграшка,

Дерев'яний вертушка.

Дерев'яна вертушка

Вітру вільному подружку.

В. Степанов

Чи не рогати ми, не злі.

Кузли ми, а не козли.

Тримаємо ми в руках колоду,

Щоб не випало воно.

Є. Тарлапан

Хліб! Чи не набридне він?

Без нього обійтися і не пробуй!

Без нього людині біда!

Ні важливіше праціхлібороба!

Хвіст є у слоненя –

Маленький він тільки.

Хвіст у дорослого слона

Великим ніколи не буде.

Серце так і ляже страх! Ох!

Ох, біда вже близька!

Так і чекає на мене дошка.

Вдаю, що я глухий!

Хоч би в класі світло згасло!

Ух! Ох! Ех! Ох! Ух!.. не викликали.

Ц. Ангелів

На ходулях скорохід

Збирається у похід.

Скоромовки

Прислів'я та приказки

1. Хліб – усьому голова.

2. Гарною господинею будинок стоїть.

3. Сніг на полях – хліб у засіках.

4. Зроблено поспіхом – зроблено на сміх.

5. Добре того вчити, хто хоче все знати.

Ігри

Гра «Літера загубилася».

Вставте пропущені літери:

– алва, – ліб, – ітрець, – олод, – ризантеми, оре –, пету –, сме –, шоро –, наспі –.

Гра "Рифма".

Придумайте риму до слова сміливець.

Відповідь: молодець, втікач, огірок, холодець, шибеник, кінець.

Гра «Звук заблукав».

1. Не роби з нього доі ( му хі) слона.

2. Голода ( х олода) не бійся, до поясу мийся.

Гра «Півсловечка за вами».

Придумайте слова, що починаються зі складів:

хор ... (- овод, -ошо, -оми), хол ... (- один, -лм, -ст), хом ... (- ут, як), хар ... (- актор, -Чевня), хал ... (- ва, -ат, -іф).

Гра «Слово розсипалося».

Зберіть слово, що розсипалося.

Білих ( хліб).

Гра "Знайдіть слова".

1. Лесенко. 2. С к о з н а я б у к в а.

– – х – – х – –

– – – х – – х – –

– – – – х – – х – –

– – – – – х – – х – –

Можливий варіантвідповіді: Можливий варіант відповіді:

пух, порох, пастух. хохма, тахта, вахта, махер.

Гра «Перетворення слів – чарівний ланцюжок».

Від хода- До кроку.

Відповідь: хід – код – кіт – мат – мат – маг – крок.

Гра "Анаграми".

Халва ( хвала), хаос ( соха).

Гра «З одного слова – кілька».

Підберіть слова, які починаються з літер, що становлять слово халва. (Х ор, лелека, лев, виделка, ананас.)

Примітка. Завдання можна ускладнити, підбираючи слова лише з тем. Н а п р і м е р: тварини, рослини, одяг, продукти тощо.

Гра «Складач».

Підберіть слова з літер, що становлять слова:

хоробрість (Хор, тхор, хоробр, раб, зріст, рот, кинь, брат, барс, оса, сміття, сто, бор, трос.)

хлібозавод (Хліб, хлів, холод, лев, лоза, ода, біда, обоз, овод, завод, поклик, зів, зоб, вода, доза.)

Гра «Складемо нові слова».

З літер цього слова складіть нові слова.

Гра «Доскажи слівце».

Гра «Складовий аукціон».

Хі… (- хикати), хіт ... (- рий, -рець, -рість), хо ... (- роший, -честь), храб ... (- рий, -рість, -рець), вуха ... (- живати).

Гра "Де звук?".

1. Визначте місце звуку [ х] у словах: ахати, хліб, колгоспник, орати, входити, запах.

2. Бавайте один раз у долоні, якщо почуєте звук [ х].

Роблено поспіхом – зроблено на сміх. Хліб всьому голова.

Кросворд

У перший кросворд впишіть назви рослин, а в другому – назви трьох тварин і одного плазуна.

Відповідь: хрін, хурма, бавовна, хризантема; кнур, хом'як, тхір, хамелеон.

Перевертень

Добре. Шурхіт.

Шарада

З літерою Хмене на собі носять,

З літерою Зу їдальні просять.

(Халат - залат.)

Загадки

Відгадати легко і швидко: М'який, пишний і запашний, Він і чорний, він і білий,

А буває підгорілий.

(Хліб.)

Легкий, а не пух, м'який, а не мох,

Білий, а не сніг, але одягне всіх.

(Бавовна.)

Влітку тато наш привіз

У білій скриньці мороз.

А тепер мороз сивий

Будинки влітку та взимку.

Береже продукти:

М'ясо, риба, фрукти.

(Холодильник.)

Я влаштовуюсь спритно:

У мене з собою комора.

Де кладовка? За щокою!

Ось я хитренький який!

(Хом'як.)

Ріс спочатку на волі в полі,

Влітку цвів і колосився,

А коли обмолотили,

Він на зерно раптом перетворився.

Із зерна – у борошно та тісто,

У магазині зайняв місце.

(Хліб.)

До дерева притиснеться І вгору змійкою в'ється. А під осінь вийди в сад -

Грона жовті висять.

(Хміль.)

У нашій кухні цілий рік

Дід Мороз у шафі живе.

(Холодильник.)

Білий, худий коренеплід,

Під землею він росте.

І хоча він гіркий,

Ціль:формувати правильна вимовазвуків [х], [х′] у складах, словах, фразах, відрізняти їх у слух й у вимові з інших звуків.

Завдання:

  • Розвивати фонематичний слух; вчити дітей правильно вимовляти звуки [х], [х′] у мові, відрізняючи їхню відмінність від інших звуків російської.
  • Виділяти звуки [х], [х′]. початку, в середині та в кінці слова.
  • Продовжувати формувати вміння робити самостійно повний звуко-складовий аналіз коротких слівперетворювати слова.
  • Вправляти у складанні простих двох, трисловних речень та викладанні схем до них.
  • Ознайомити з літерою Х, складати слова з літер.
  • Закріплювати навичку вимови звуків [х], [х′] у віршах та скоромовках.
  • Розвивати увагу, пам'ять, мислення, моторику.
  • Запобігати перевтомі дітей.

Інтегровані освітні галузі:

"Пізнання", "Комунікація", "Соціалізація", "Здоров'я".

Види дитячої діяльності: комунікативна, пізнавально – дослідна, ігрова, рухова.

Матеріал демонстраційний: іграшка Хрюша; картинки демонстраційні (халат, хобот, мухомори, мухи, півень, соняшник, холодильник, художник, хліб, сухарі); літери; картки для читання складів; кольорові схематичні позначення звуків.

Матеріал роздавальний: пенали з позначеннями для звукового аналізу слів та побудови речень; каси букв; дзеркала; оксамитові аркуші паперу для ниткопису; літери для гри "Живі літери".

Хід НІД

Організаційний момент

Психогімнастика

— Зобразіть, як старенька бабуся піднімається сходами, їй важко, вона стогне: «Ох, ох, ох!» Ви допомогли їй і розповіли про цю маму. Мама зраділа: "Ах, ах, ах!" На святі ви танцювали: «Ех, ех, ех!» І зовсім втомилися: "Ух, ух, ух!"

Повідомлення теми заняття.

Виставляється іграшка Хрюша - хвалько.

— Сьогодні у нас у гостях Хрюша. Цей Хрюша такий хвалько! Він стверджує, що про все знає.

- Хрюша, а чи знаєш ти, з якого звуку починається твоє ім'я? (Зі звуку [к]). Ви згодні з ним?

— Який перший звук ви почули у словах Хрюша, хвалько? (Звук [х]).

Сьогодні ми будемо слухати і вимовляти звук [х] та [х′]. Звук [х′] - братик звуку [х]. Вони дуже схожі і водночас різні. Сьогодні ми навчимося їх розрізняти.

Характеристики звуку.

Символ звуку: дідусь хропе: ХХХ…

— Подивіться у дзеркало, як правильно вимовляється звук [х]:

- губки та зубки вільні;

- кінчик язика опущений вниз, а спинка язика присунута до твердого піднебіння, утворюючи щілину теплого повітря;

— шийка «мовчить».

Характеристика: [х] - приголосний (язичок створює перешкоду повітрі), глухий, буває твердим і м'яким і позначається синім і зеленим кружечком без дзвіночка (на дошку міститься буква «Х» та її звукові позначення).

Розвиток фонематичного сприйняття.

— Давайте повчимо Хрюшу відрізняти звук [х] від інших звуків, пограємо в гру «Злови звук».

Х, П, М, Х, К, Р, Т, Х, Л, Т, К, Х

Ха, хо, пу, ки, хи, та, па, ха, ах, ом, ох, ап, ет, ех

Хліб, молоко, батон, мох, вухо, качка, риба, хвости, хмари, посуд, хобот.

Вправа «Пропой пісеньки».

Читання та співання прямих та зворотних складів зі звуком [х].

Гра «Додай звук», який загубився зі слів.

Пету…, пасту…, лопу…, горо.., відди…, запа…, шоро…, мо.., сме…, стра….

Гра «Заміни перший звук» у слові на звук [х].

Салат – халат, голод – холод, сміття – хор, рік – хід, звалити – хвалити, гудіти – худнути, Гліб – хліб.

Вимова «Х» у словах.

- Хрюша хоче загадати вам загадки. Він каже, що у відгадках є звук «Х». Перевіримо?

М'який, запашний, смачний свіжий, з хрусткою скоринкою, (ХЛІБ).

— Де слова чується звук [х]?

Строката крякуша, ловить жаб, ходить перевальцем, спотикалочкою. (КАЧКА)

Маленька, чорна, по кімнаті летить, дзвінко дзижчить. (МУХА).

- Яка картинка тут зайва? (качка)

- Назвемо ці картинки, яка з них зайва? Чому?

Соняшник, пензлик, халат, мухомор.

Художник, сухарі, тарілка, холодильник.

— А тепер виправлятимемо слова, які Хрюша не навчився правильно вимовляти.

На склі сидить мута. (Ні, муха). Картину малює тудожник. (Художник). Ось сафар. (цукор). У слона фобот. (Хобот).

— У нашого Хрюші є друг хом'ячок Хомка. Давайте зробимо зарядку разом із ним.

Фізмінутка.

Хомка - хомка, хом'ячок, смугастий бочок.
Хомка рано встає щічки миє, шию тре.
Підмітає Хомка хатку і виходить на зарядку.
Раз два три чотири п'ять!
Хомко хоче сильним стати.

Знайомство з літерою "Х".

— На що схожа літера Х?

Літера «Х» з пальчиків: схрестити вказівні пальцілівої та правої рук.

Друк її пальцем на столі, на спині сусіда.

Ниткопис літери "Х".

Звуковий аналіз слів.

Давайте покажемо Хрюше та Хомке, як ми вміємо виконувати звуковий аналіз слів. Дівчатка викладають із кружечків, а потім із букв розрізної абетки слово «мухи», а хлопчики слово «ялиця».

(Аналіз слів: — Скільки звуків у слові? Скільки голосних? Скільки згодних? Дзвінких? Глухих? Твердих? М'яких?)

Перетворення слів за допомогою букв розрізної абетки:

Муха – мухи, ялиця – ялиці.

Складання речень з 2 – 3 слів зі словами «муха» та «ялиця». (Згадаймо, як позначається схематично "пропозиція", "слово-предмет", "слово-дія")

Муха летить. Ялиця росте.

Гра у підгрупі «Слово розсипалося».

Складемо слова з літер.

(Звуковий супровід – виття вітру). - Слова розсипалися. Складемо слова з літер. Подивіться, з зворотного бокулітери є значок. Зберіться у підгрупи за значками та складіть свої слова.

1 підгрупа: пух. 2 підгрупи: мох. 3 підгрупа: вухо. 4 підгрупа: Хома.

Гра "Живі літери".

Складемо слово: вуха, хатка, луна, рогач, мухи.

Промовляння звуків [х], [х′] у скоромовках, віршах.

Добре хвалити, хихикати,
Худо - хвалитися і пхикати.
Чубаті реготушки, регітом реготали:
Хі-хі-хі, ха-ха-ха, хо-хо-хо, хе-хе-хе.

Вправа "Подарунки для Хрюші".

(З опорою на малюнки).

— Хлопці давайте подаруємо Хрюші подарунки з його улюбленим звуком у назвах. Наприклад: — Я подарую Хрюші холодильник, щоб він зберігав у ньому продукти. (Діти складають пропозиції)

Підсумок заняття.



Схожі статті

2024 parki48.ru. Будуємо каркасний будинок. Ландшафтний дизайн. Будівництво. Фундамент.