"Үг, өгүүлбэр дэх L авиаг автоматжуулах" сэдэвт ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй. Аудио автоматжуулалтын ганцаарчилсан хичээл

Зорилго:

  • Залруулах, хүмүүжүүлэх: ярианд шүүмжлэлтэй хандлагыг хөгжүүлэх; хэлээ тайван байлгах чадварыг хөгжүүлэх; дууг зөв илэрхийлэх; "л" авиаг үе, үгээр дуудах чадварыг нэгтгэх.
  • Залруулах, хөгжүүлэх: хөгжил нарийн моторт ур чадвар, харааны болон сонсголын анхаарал, авиа-үсгийн дүн шинжилгээ хийх, үгийн синтез хийх чадвар; фонемик сонсголыг хөгжүүлэх; хэлний үзүүрийн хөдөлгөөн, уян хатан байдал, түүнийг хянах чадварыг хөгжүүлэх; орон зайд ойлголт, чиг баримжаа хөгжүүлэх, "баруун", "зүүн" гэсэн ойлголтыг хөгжүүлэх.
  • Залруулах, хүмүүжүүлэх: хичээлд сонирхолтой байх, өөрийгөө хянах чадвар, цэвэр байдал, сахилга батыг төлөвшүүлэх.

Ярианы материал:[л] авиатай үе ба үг, [л] авиатай урагш, хойшоо үе, оньсого, ярианы халаалт, эд зүйл, амьтан, хүнсний ногоо гэх мэт.

Тоног төхөөрөмж: articulatory sound profile [l]; объектын зураг, "Лунтик ба түүний найзууд", сэвэг зарамны хайрцаг, үений эгнээ, "l" дууг автоматжуулах гарын авлага, компьютер, ажлын дэвтэр, усан оргилуур үзэг, гурван өнгийн өнгийн харандаа (цэнхэр, улаан, ногоон).

Хичээлийн явц

I. Зохион байгуулах цаг.

1. Хичээлийн сэдэв, зорилгыг тогтоох.[слайд 1](танилцуулга үзнэ үү)

– Өнөөдөр та бид хоёр [л] авиаг үе, үгээр хэрхэн сайхан, зөв ​​дуудаж сурах болно. Уншиж, бичиж чаддаггүй нууцлаг амьтан манайд ирсэн. Түүний нэр дээрх үсгүүд холилдсон тул тэр тэдгээрийг хэрхэн зөв хослуулахаа мэдэхгүй байна. Тэр чимээгүйхэн суугаад таны ажлыг харна. Хэрэв та бүх даалгаврыг гүйцэтгэвэл бид зочныхоо нэрийг олж мэдээд түүнийг компьютерийн дэлгэц дээр харах боломжтой болно. Бид түүнд туслах уу?

II. Үндсэн үе шат.

- Босоо суугаад, нуруугаа шулуун, гараа өвдөг дээрээ тавь.

1. Үе мөчний гимнастик.

- Эхлээд хэлээ ажиллуулъя.

“Гамшсан мэлхий”, “Хусуур”, “Дэггүй хэлийг шийтгэ”, “Амттай чанамал”, “Савлуур”, “Уурын завь”, “Турк”, “Зураач”, “Дээд шүдийг цэвэрлэх”, “Дууг нь барих [l] ]” .

Тоглоом "Хөлбөмбөг", "Шилэн дэх шуурга". Дасгал "Өө!"

"Би хамраараа агаар амьсгалж, уушгиа дүүргээд, одоо амьсгалаа гаргаад "Ааа!" гэж хашгирав. урт, урт. Гэвч зочин биднийг сонсохгүй байна. Бид түүнийг ямар дуугаар дуудах вэ? (Чанга). Түүнийг дуудъя - хамраараа амьсгалж, урт, чанга амьсгалаа гарга: "А-оо-оо-оо!"

3. Хурууны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.[гулс 2 ]

- Константин, манай зочин нэр нь бидний зөв дуудаж сурч байгаа дуугаар эхэлдэг гайхалтай гаригаас ирсэн юм. (Энэ гараг бол Сар юм.)

-Тийм ээ, чи сэвэг зарамаар энэ авиаг илэрхийлэх үсэг хийх хэрэгтэй.

- Та эхний даалгавраа гүйцэтгэсэн, би баатрын нэрний эхний үсгийг нээв (L үсэг).

3. Дууны акустик-артикуляцийн шинж чанар. [гулс3]

Уруул, шүд, хэл, хоолойны ажил, агаарын урсгал зэргийг харгалзан үздэг.

– [л] авиаг зөв дуудахдаа үе мөчний эрхтнүүд хэрхэн ажилладагийг санаж, харуул. [l] дууг дуудах үед уруул юу хийдэг вэ? Хэл хаана байна? (Уруулыг инээмсэглэн сунгаж, шүд нь харагдахуйц, хэл нь дээд шүдэнд наалдаж, хэлний ирмэгийг доошлуулж, гадагшлах агаарын урсгалыг нэвтрүүлэх боломжийг олгоно.)

4. Тусгаарлагдсан хэлбэрээр дуу авианы дуудлага.

5. Дууны акустик шинж чанар.

– Константин, [l] дууг хаалттай дууддаг. Тэр ямархуу хүн бэ? ([l] гийгүүлэгч авиа.)

- 1-р эгнээний эгшигтэй холбож үзье. (LA, LO, LU, LY, LE.) Энэ нь ямар сонсогдох вэ? (Тууштай.)

-Яагаад? (1-р эгнээний эгшиг нь гийгүүлэгч авианы хатуулаг өгдөг.)

– Энэ дууг ямар өнгийн чип илэрхийлж байгааг тодорхойлоорой? (Цэнхэр.)

- Би баатрын нэрний дараагийн үсгийг нээлээ (U үсэг).

6. Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх.

Тоглоом "Л" авиатай үгийг барьж ав.

Хэрэв та [l] дуутай үг сонсвол алгаа таших.

Завь, гар, хивс, ширээ, цана, сар, пирамид, тохой, нум, малгай, дээвэр, бөмбөрцөг, усны цорго, акул, саван.

- Би баатрын нэрний дараагийн үсгийг (N үсэг) нээв.

7. Динамик түр зогсолт.

8. Дууны автоматжуулалт[л] үе болон үгээр. [гулс4]

Үгийн аналогийг ашиглан дууны сургалт. Үгийн давталт, дуу хоолойгоор стрессийг онцлон, алга таших.

ЛА ла ла ла ла

lo lo lo lo lo

ЛУ лу лу лу лу ЛУ

LY LY LY LY LY LY

Тоглоом "Захиаг ол"

- Эдгээр үсгүүдээс L үсгийг олж нэрлэе, дараа нь бидэнтэй хамт аялж болохын тулд бүх L үсгийн хөлийг дугуйлъя.

– Би нэрний үсгийг нээнэ (Т үсэг).

Ла-ла - сарвуу ла-ла - чийдэн

Lo-lo - морь lo-lo - халбага

Лу-лу - нум лу-лу - томруулдаг шил

Ly-ly - цана ly-ly - сэрээ

Тоглоом "Зүүлт засах"

- Шинэ жил удахгүй болно. L үсэг нь зул сарын гацуур модыг чимэглэхээр шийджээ Шинэ он. Зул сарын гацуур модыг зүүлтгүй гэж юу вэ? Гэвч зүүлт дэх хэд хэдэн булцуу шатсан. Тэднийг олоход нь тусалцгаая. Үгийн төгсгөлд шатсан гэрлийн чийдэнгийн L дээр. Мөн ажиллаж байгаа гэрлийн чийдэн дээр L... (үгийн эхэнд). Бүх үеийг уншина уу.

Хүүхдүүд олон өнгийн гэрлийн чийдэнг сонгож, зул сарын гацуур модыг чимэглэдэг..

- Зул сарын гацуур модноос өөр хаана зүүлт зүүж болох вэ?

10. “Баруун”, “зүүн”, “доод”, “дээд”, “хооронд” гэсэн ойлголтууд дээр ажиллах.

– Баруун гараараа зүүн чихээ барь; баруун нүдээ зүүн гараараа харуулах;

- Зүүн гараараа толгойны араас бариад, баруун гарбаруун өвдөг дээрээ хүр.

Тоглоом "L дууны оньсого". [слайд 5]

- Өрөөнд L тавиур байна. Эхлээд дээд тавиур дээр байгаа зүйлийг нэрлэ, дараа нь - доод талд, эцэст нь - үлдсэн хэсэгт. Одоо L танаас асуулт асуух болно. Тэдэнд зөв хариулахыг хичээ.

- Алимны баруун талд юу байдаг вэ? (Манжин)

- Хүүхэлдэйний зүүн талд юу байгаа вэ? (Юла)

– Сонгины доор, халбаганы баруун талд юу байдаг вэ? (Алх)

– Хусуур, алх хоёрын хооронд юу байдаг вэ? (Сонгино)

– Сэрээний доор, сэрээний дээгүүр юу байдаг вэ? (Алим)

7. "Дөрөв дэх дугуй" тоглоом.[гулс6]

– Мөрөөс нэмэлт зургийг олж, сонголтоо тайлбарлана уу.

Хандгай, хэрэм, чоно, үнэг;

үхэр, хэрэм, ямаа, нохой.

- Би захидлыг нээнэ (I үсэг).

11. “Үенээс үг бүтээх” тоглоом, эдгээр үгсээр өгүүлбэр зохио. [гулс7]

Үг хэллэгүүд: MA, LYSH; ЦАНА.

- Би сүүлчийн үсгийг (К үсэг) нээнэ.

– Одоо та манай баатрын нэрийг мэдэж байгаа, түүний нэрийг ЛҮНТИК гэдэг. [слайд 8]

III. Хичээлийн хураангуй.[гулс9] (танилцуулга, хөгжмийг үзнэ үү)

– Хичээлийн үеэр ямар дууг бататгасан бэ?

- Хичээл таалагдсан уу?

Хэл ярианы эмчилгээний ганцаарчилсан хичээл: "Дууны автоматжуулалт [l]. орос ардын үлгэр"Манжин"

Зорилго:Энэ хичээл нь ярианы эмч нарт зориулагдсан болно. (Харааны бэрхшээлтэй хүүхэд (нүдний хараа), OHP түвшин 4
ЗОРИЛТ:Үе, үг, өгүүлбэрт /L/ дууг автоматжуулах.
Даалгаварууд:дууг дуудах [l].
- Үе, үгэнд [л] авиаг зөв дуудах дасгал хийх.
-Хэд хэдэн үгнээс [л] авиаг ялгах чадварыг нэгтгэх.
-Үйл үгийн угтвар үгсийг хэрхэн бүрдүүлэх талаар үргэлжлүүлэн суралц.
-Антоним үг бүтээх дадлага хийх
-Идэвхжүүлэх толь бичиг, хөгжүүлэх логик сэтгэлгээ.
- ярианы амьсгалыг хөгжүүлэх;
- үе мөчний аппаратыг хөгжүүлэх;
- фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх;
- дүрмийн бүтэц, уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх;
- сонсголын болон харааны анхаарал, нарийн моторт ур чадвар, ой санамжийг бүрдүүлэх, хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

"Манжин" ширээний театрын дүрүүд, вандуйтай таваг, хоосон таваг, толь.

Хичээлийн явц:

байшин байдаг, байшингийн ард тоонууд нуугдсан байдаг.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Өнөөдөр бид ангид ямар үлгэрийн баатруудтай уулзахыг тааварлаарай:
Ургац хураахын тулд,
Өвөө залгах ёстой байсан:
Эмээ, ач охин,
Алдаа, муур
Тэр ч байтугай жижигхэн хулгана.
Тиймээс тэр газарт хатуу суув
Том шар... (манжин).

2. Артикуляцийн гимнастик.

Өвөө сэрлээ (Хүүхэд өвөөгийнхөө дүрсийг тавьдаг), цонхоо нээлээ ("Цонх" дасгал)Тэгээд дасгал хийж эхэлсэн ("Савлуур" дасгал)Аяга цай уусан ("Аяга" дасгал)сааталтай ("Амттай чанамал" дасгал).Өвөө цэцэрлэгт гарав ("Хашаа" дасгал)мөн манжин тарихаар шийдэж, нүх ухаж эхлэв ("Хүрз" дасгал).Манжин ургаж эхлэв ("Дарвуулт" дасгал).
Хүүхэд толины өмнө дасгал хийдэг.

2. Тэр өглөө, оройд усалдаг:
- l-l-l. (Хүүхдийн анхаарлыг [l] дууг дуудахдаа хэлний байрлалд хандуулдаг.)

Би манжингийн эргэн тойрон дахь өвсийг урсгаж: -ла-ла-ла, ло-ло-ло, ly-ly-ly, le-le-le, lu-lu-lu.
Дэлхийг сулруулсан: ал-ол-ул, ол-ул-ул, ул-ул-эл, ул-эл-ал.
Манжин ургахад тэр түүнийг татаж эхлэв. pla-pla-ple, clo-clou-clou, sle-sla-slu.
Гэхдээ тэр үүнийг гаргаж чадахгүй.
Хүүхэд ярианы эмчийн дараа үгийн хэлхээг давтана.
4.

Өвөө... эмээ гэж дуудлаа

Эмээ гүйж, халааснаасаа вандуй тарааж, үгсээс [l] дууг алддаг. Нэг вандуй сонгоод үгийг зөв хэл:
..ампа пи..зуу..
..бид... хөөсний тухай..
Хүүхэд вандуйг ширээн дээрээс таваг руу шилжүүлж, үгсийг хэлдэг.
Тэд манжингаа зулгаах боловч гаргаж чадахгүй.

Хүүхэд эмээгийн барималыг өвөөгийн ард тавьдаг.

Тэд ач охиноо дуудсан.

Ач охин толины өмнө суугаад өөрийгөө тольдон толиноос "Би хөөрхөн байна уу?" Гэж асууна. Толин тусгал түүнд: "Хонгор минь" гэж хариулав. - "Би сайхан байна уу? Би хөгжилтэй байна уу? Би дуулгавартай байна уу? Би зоригтой юу? Би хайртай юу?
Таны ач охинд толь юу гэж хариулсан бэ?
Хүүхэд эерэг аялгуугаар хариулдаг.
Ач охин цэцэрлэг рүү гүйсэн боловч замдаа шумуул түүн рүү нисэв. Тэр гараа даллаж, шумуул барьж, шумуул гэдэг үгэнд байгаа [l] дууг сонсоод баяр хөөртэйгөөр хашгирав: "Би үүнийг барьж авлаа!" Ач охиндоо тусал, үгсийг анхааралтай сонсоорой: завь-халбага-муур, мод-лаа-цацраг, лангуу-өнхрөх-бурка, ширээ-сандал тогших.
Хүүхэд ач охиныхоо барималыг тавьдаг.

Ач охин цэцэрлэгт гүйж ирэв. Тэд манжингаа зулгаах боловч гаргаж чадахгүй.

6. Тэд ядарсан байсан тул амрахаар шийдсэн.

Хурууны гимнастик.

хурууны дасгал "Өвөө" - гараараа дээрээс доош хүртэл төсөөлөлтэй сахал үзүүл.
хурууны дасгал "Эмээ" - ороолтны булангуудыг эрүүний доор хэрхэн боож байгааг харуул.
"Манжин" хурууны дасгал.- Хоёр гараараа дээрээс доошоо агаарт тойрог зурж, доод хэсэгт нь үзүүртэй үзүүртэй - манжин хэлбэртэй байна.
хурууны дасгал "Нум".- хоёр гарынхаа хурууг хавчих ба хурууны үзүүрийг найм хэлбэрээр холбоно.
хурууны дасгал "Нохой". - дунд, нэргүй ба эрхий хуруусугалж, дэвсгэрийг холбоно уу - энэ бол нохойны "нүүр" юм. Долоовор болон жижиг хуруугаа дээш өргө - эдгээр нь "чих" юм.
хурууны дасгал "Муур" - Бөгж авахын тулд дунд болон цагираган хуруугаа эрхий хуруугаараа холбоно уу - энэ бол муурны "нүүр" юм. Долоовор хуруужижиг хуруугаа өргө - муурны чих ингэж цухуйна.
хурууны дасгал "Хулгана" - Дунд болон нэргүй хурууны үзүүрийг эрхий хуруунд холбоно. Долоовор болон жижиг хуруугаа нугалж, үзүүрийг дунд болон нэргүй хуруунууд руу дар.

Тэд дуудсан... Алдаа

Энэ үед Алдаа, Муур хоёр маргаж байна: Алдаа нэг үг хэлж, муур түүнтэй маргаж, мууранд туслаач. Тоглоом "Өөрийг нь хэл"
Хөдөлмөр бол залхуурал юм. Хялбар - хэцүү.
Найзууд бол дайсан. Хялбар - хэцүү.
Ажилсаг - залхуу.
Хөгшин - залуу. Бүрэн - өлсөж байна.
Хөнгөн хүнд.
Жучка, муур хоёр гүйж ирсэн боловч манжингаа гаргаж чадсангүй.

Хүүхэд алдаа, муурны дүрсийг эмээгийн ард байрлуулна.

8. Дараа нь тэд хулгана гэж дуудсан.

Тоглоом "Үгийг хэл".Хулгана түүний нэрийг дуудахыг сонсов. Хэл ярианы эмч баримал дээр хулгана харуулж байна.
гэрээсээ гүйж гарав ...
зам дагуу ... тэр гүйв.
Би гүүрээр гол дээгүүр гүйж,
Би цэцэрлэг рүү гүйв ...
Би хаалга руу гүйв ...
өвөөгийн дэргэд... гүйгээд ирлээ.
Хүүхэд хулганы барималыг муурны ард байрлуулна.

Бид бүгдийг хамтдаа татаж, манжингаа сугалж авлаа!

Хэл ярианы эмч манжингийн загварыг гаргаж ирэв.

9. Хичээлийн хураангуй.

Ингээд үлгэр дуусна. Манжинг яагаад сугалж авсан гэж та бодож байна вэ?
Хүүхэд тайлбарлаж байна (учир нь тэд бүгд хамтдаа татагдаж, бие биедээ тусалсан)

DO №10 "Алма"

Ярианы эмч: Балмагамбетова.Г.К.

Бие даасан хичээлүүдийн хураангуй
"Дууны автоматжуулалт [L]"

Зорилго: Үг, үг, хэллэг дэх [l] дууг автоматжуулах.

Залруулах, хүмүүжүүлэх:

[l] дууг дуудахдаа зөв артикуляцийн хэв маягийг хөгжүүлэх.

[l] авиаг үе, үг,

Залруулах, хөгжүүлэх:

Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх,

Гөлгөр амьсгалыг хөгжүүлэх

Сонсголын болон харааны анхаарлыг хөгжүүлэх,

Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Залруулах - сурган хүмүүжүүлэх:

Тэвчээртэй байх, өөрийгөө хянах чадварыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: үе мөчний гимнастик бүхий шоо, устай сав, ширээний теннисний өнгөт бөмбөг, хайрцаг, саваа, цэцгийн дэлгэрэнгүй мэдээлэл (цагаан ба өнгөт), фламинго, тор, цайз, нүх хэлбэртэй хайрцаг.

Хичээлийн явц:

Зохион байгуулах цаг.

- Сайн уу. Сандал дээр суу. Өнөөдөр чи бид хоёр үлгэрт явна. Үүнд орохын тулд нүдээ аниад (Ярианы эмч цоож, шувуутай торыг ширээн дээр тавьдаг). Нүдээ нээгээд үлгэрийн эхлэлийг сонс. Нэгэн цагт байсан хөөрхөн шувуу. Тэр L дууг хэлж чадсангүй. Тэд түүнд энэ дууг дуудахад нь туслах шидтэн шилтгээнд амьдардаг гэж хэлэв. Тэгээд шувуу түүн рүү явав. Гэвч энэ нь муу ёрын шидтэн болж хувирав. Тэр түүнийг торонд хорьжээ. Фламингог аврах хэрэгтэй.

Хичээлийн сэдвийг мэдээлэх.

- Бид туслах уу? Түүнийг илбэчинээс аваръя? Чи бид хоёр Л авиаг дуудаж сурна.Үүний зэрэгцээ шувуунд сургана. Гэхдээ цайз руу хүрэх зам тийм ч амар биш юм. Илбэчин бидэнд урхи тавьсан бөгөөд тэдгээрийг тойрон гарахын тулд бид даалгавраа биелүүлэх хэрэгтэй. Гэхдээ та тэдгээрийг амархан зохицуулж чадна гэдэгт би итгэлтэй байна.

Гол хэсэг.

Артикуляцийн гимнастик.

– Бидний замд эхний хавх байна. Чулуу. Чулуу нь энгийн зүйл биш гэдгийг та харж байна. Эдгээр бүх ажлыг гүйцэтгэсний дараа бид түүнийг замаас нь эргүүлэх болно.

Кубын тал бүр дээр үе мөчний дасгалд тохирсон зураг байна.

Хашаа

Жолооч ирдэг
За, урд нь хашаа байна.
Энэ нь мөн хойшоо тоормослох болно.
Ингээд найман удаа дараалан.

Амаа илүү өргөн нээ

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв барина.

Хэл үсэрч байвал

Бид "А-а-а" гэж дуулж, тэр хэвтэж байна!

Бид хэдэн бин жигнэсэн

Цонхон дээр хөргөнө,

Бид тэднийг цөцгийтэй хамт идэх болно,

Ээжийг оройн хоолонд урьцгаая.

Би хэлээ өргөх болно

Тэгээд би таазаа будна

Нааш цааш хөдөл

Бидний хэл маш их баяртай байна!

Сайн байна, чи сайн хийлээ. Чи бид хоёр чулууг арилгасан.

Гөлгөр амьсгалыг хөгжүүлэх.

- Тэгээд бид голд хүрэв. Гэвч илбэчин гүүрийг эвдсэн тул одоо бид нөгөө тал руугаа гарч чадахгүй. Завь үлдсэн нь сайн хэрэг.

(Хүүхдийн өмнө устай тэгш өнцөгт сав, усан дээр өнгөт теннисний бөмбөг байдаг. Хүүхэд бөмбөгийг үлээж өгдөг).

Фонемик сонсголыг хөгжүүлэх. Тоглоом "Дууг барих"

- Одоо бид дараагийн урхинд ирлээ. Энэ бол шидтэн янз бүрийн амьтад унахын тулд ухсан нүх юм. Үүнийг чамаар дүүргэцгээе. Би одоо танд үгсийг хэлэх болно. Анхааралтай сонсох. Хэрэв үгэнд L авиа байвал нүх рүү чулуу шиддэг.

Лак, намуу, ширээ, зогсоол, холтос, лав, буйдан, цонх, шохой, сандал, байшин, сарвуу.

Та маш сайн ажиллаж байна. Одоо амьтад урхинд орохгүй нь гарцаагүй.

Су-Жок эмчилгээ "Гномууд"

Хараач, энд бас нэг саад байна. Муу шидтэн зам дээр гарц хаасан байна, энэ асуудлыг шийдье.

Нэгэн цагт гномууд байсан

Гайхалтай байшинд.

Одой аав мод жижиглэсэн,

Одой хүү тэднийг гэрт нь оруулав.

Гномын ээж шөл чанаж,

Одой охин давсалсан,

Гном эмээ сүлжмэл байсан,

Гномын авга эгч угаалга хийж байсан,

Өвөө цонхоо онгойлгож,

Бүх найзуудаа зочлохыг урьсан

Тоглоом "Өнгөгүй цэцэг".

"Чи бид хоёр цоорхойд очсон, гэхдээ хараарай: цэцэгс өнгөгүй байна." Илбэчин энд ч бас хичээсэн бололтой. Гэхдээ бид цэцгэнд хэрхэн өнгө оруулдгийг би мэднэ. Өнгөт дэлбээ авахын тулд та L авиатай хоёр үеийг зөв дуудах хэрэгтэй.

ал-ол, ол-ул, ул-эл, эл-ал, ла-ло, ло-лу, лу-лы, лы-ла,

(Хүүхэд ярианы эмчийн дараа үг хэллэгийг давтаж, цагаан дэлбээг өнгөтэй болгон өөрчилдөг).

Биеийн тамирын дасгал.

"Чи бид хоёр шидтэний урхинаас зайлсхийж жаахан залхсан гэж бодож байна." Жаахан амарцгаая.

(Хүүхэд ярианы эмчийн дараа үг, хөдөлгөөнийг давтдаг)

Дэлгэцийг анхааралтай ажиглаад "L" авиатай зургуудыг нэрлээрэй.

Дэлгэц дээр зургууд гарч ирнэ. Хүүхэд хариулдаг.

Тоглоомын цагаан "Өнгө"

Тоглоом "Алла юу хийсэн бэ"

– За, чи бид хоёр муу шидтэний шилтгээнд ирлээ. (Торыг зайлууллаа, нялх заан шилтгээний өмнө зогсож байна). Тэр биднийг энэ бүх хугацаанд ажиглаж байсан бөгөөд та түүний урхинаас хэрхэн овжин зайлсхийж байгааг, тэр айж, зугтаж байгааг харсан.

Хичээлийн хураангуй.

-Чи ямар мундаг залуу вэ. Тэгээд тэр урхинд орсонгүй, шидтэнг хөөж, Шувууг суллав. Хичээл таалагдсан уу? Танд ямар даалгавар таалагдсан бэ? Юу хийхэд хэцүү байсан бэ?

Дууны автоматжуулалт дээрх ярианы эмчилгээний ганцаарчилсан сесс [л]

(бэлтгэл бүлэг)

Зорилтот : үг, өгүүлбэр дэх [l] дууны автоматжуулалт.

Даалгаврууд :

засч залруулах, хөгжүүлэх:

Дууг бие даасан дуудлагаар засах (үе, үг, өгүүлбэрээр);

Артикуляторын моторт ур чадвар, хурууны нарийн моторт чадварыг сайжруулах;

Логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх;

Залруулгын ажлыг үргэлжлүүлнэ үү фонемик үйл явц(өгөгдсөн авианы үгэнд байгаа байдал, байршлыг тодорхойлох чадвар);

засч залруулах, хүмүүжүүлэх:

"Зэрлэг амьтад" сэдвээр энэ дууны үгсийн санг идэвхжүүлэх;

Хариулах чадварыг үргэлжлүүлэн заа асуулт асуувбүрэн, нэг үсэгт биш;

Үг ашиглах дадлага хийх - антоним;

Тоонуудыг нэр үгтэй тохирох дасгал хийх.

засч залруулах, хүмүүжүүлэх:

Ажилдаа сониуч зан, зохион байгуулалт, бие даасан байдлыг хөгжүүлэх;

Өөрийгөө хянах чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: толь; "хуурай усан сан"; тэмдэг - үе мөчний гимнастикийн картууд; тоглоом: Колобок, бөжин, үнэг, чоно, баавгайн бамбарууш, эмгэн хумс; зураг: чоно, хандгай, хэрэм, заан; зураг: үгс бүхий дасгалын хувьд - эсрэг утгатай

Хичээлийн явц:

I. Зохион байгуулалтын мөч

Яриа эмч: Өнөөдөр би чамайг үлгэрийн ой руу аялахыг урьж байна, гэхдээ та бид хоёр ганцаараа явахгүй. Одоо та хэнтэй хамт байгааг олж мэдэх болно. Зуурсан гурил зуураад "хуурай усан сан" -д хуруугаараа тоглоцгооё. ("хуурай усан сан" дахь тоглоом)

Зуурах, зуурсан гурил зуурах.

Зууханд зай бий.

Баруун талд гар,

бяцхан гар зүүн тал,

Энэ нь болсон ... (нүдээ аних) Колобок!

Та ямар хөөрхөн Колобок хийсэн бэ? Тэр бидэнтэй ангидаа үлдэж, таны сурсан бүх зүйлийг сурах болно.

II. Хичээлийн сэдэв, зорилгыг илтгэх

Колобок жижигхэн хэвээр байгаа, тэр саяхан [L] дууг яг л чам шиг дуудаж сурсан. Хамтдаа сурцгаая. Бид толинд очдог.

III. Гол хэсэг

Артикуляцийн гимнастик

Одоо та Колобоктой хамт үе мөчний гимнастик хийх болно, би чамд үлгэр ярих болно. Надад чиний хэл, уруулын тусламж хэрэгтэй болно. Оролдоод үзье.

("Хусуур", "Амттай чанамал", "Савлуур", "Турк" дасгалууд). Дасгал хийхдээ тэмдэглэгээ - картуудыг харуулав.

Сайн хийлээ! Одоо Колобок биднийг ой руу аялахыг урьж байна. Руу явцгаая?

2. Үгэнд дуу авианы автоматжуулалт. Луша үнэгтэй уулзаж байна.

Ярианы эмч: Тэр хэн бэ? Энэ бол үнэг Луша юм. Түүний нэрийг давт. Зальтай үнэг хүн бүрт төвөгтэй даалгавар өгөх дуртай.

Тоглоом "Дууг барих"

Ярианы эмч: Үгэнд авианы оршихуй, байр суурийг тодорхойлох. Самбар дээр байгаа зургуудыг харна уу.

Тэдгээрээс нэр нь [L] дууг агуулсан хүмүүсийг сонго. (хүүхдүүд 4 зураг сонгоно: чоно, хэрэм, хандгай, заан)

Эдгээр үгс дэх [L] авианы байршлыг тодорхойл: үгийн эхэнд, дунд эсвэл төгсгөлд.

Тоглоом "Үгийг хэл"

Одоо эдгээр зургуудыг ашиглан өгүүлбэрийг гүйцээж, бүтнээр нь давт.

Хөвсгөр... (хэрэм) хонхорхойд хоолоо бэлддэг.

Бут эвдэж, том ... ой дундуур алхаж байна. (хандгай).

... (заан) урт их биетэй.

Өвлийн улиралд өлссөн чоно ойд олз хайж байна ... (чоно).

Ярианы эмч: Хараач! Энд муу чоно Злюка ирж байна. Түүнийг сайн хүн болгоцгооё. Одоо би үгсийг хэлэх болно, харин та эсрэгээр нь хэлэх болно.

Тоглоом "Эсрэгээрээ"

Гунигтай

Харанхуй

Хар -

Сайн хооллодог -

Нимгэн -

Хуучин -

Яриа эмч: Одоо чоно сайхан сэтгэлтэй болсон.

Лапушка туулайтай уулзаж байна.

Колобок биднийг хаашаа дуудаж байгааг харцгаая. (Ярианы эмч Колобокыг зөв тийш нь эргүүлэв) Тэнд хэн сууж байгааг хараарай? (Бүжин) Энэ бол Лапушка туулай. Бүжингийн нэр юу болохыг давт. Тэр ямар нэгэн гунигтай байна. Юу болсон бэ? (хүүхэд яагаад бөжин уйлж байгааг асуув) Түүнд тоглох хүн байхгүй. Түүнтэй тоглоцгооё, сэтгэлийг нь сэргээе. Хайрт нь "Давтах" нэртэй тоглоом тоглохыг санал болгож байна.

"Давтах" тоглоом (биеийн тамирын дасгал)

Ярианы эмч: Би юу хийж байгаагаа харуулж, нэрлэх болно, та миний үйлдлийг давтаж, юу хийснийг надад хэлээрэй.

Ярианы эмч: Хүүхэд:

Би босдог. би сэрлээ.

Би сандал тавив. Би сандал тавив.

Би гараа өргө. Би гараа өргөв.

Би үсэрч байна. Би үсэрч байсан.

Би сандал дээр сууна. Би сандал дээр суулаа.

Би үзэг авч байна. Би үзэг авлаа.

Би бичиж байна. Би бичсэн.

Яриа эмч: Колобок биднийг баавгай Сластенатай танилцуулахыг хүсч байна. Явж түүнийг авцгаая.

Тоглоом "Амтат бөөрөлзгөнө"

Ярианы эмч: Хамгийн гол нь бяцхан баавгай амтат бөөрөлзгөнө дуртай. Түүний хэдэн бөөрөлзгөнө идсэнийг тоолоход нь тусалцгаая.

Нэг чихэрлэг бөөрөлзгөнө

Хоёр чихэрлэг бөөрөлзгөнө

Гурван чихэрлэг бөөрөлзгөнө

Дөрвөн чихэрлэг бөөрөлзгөнө

Таван чихэрлэг бөөрөлзгөнө

Тоглоом "Бөөрөлзгөнөөөс юу хийж болох вэ?"

Яриа эмч: Бөөрөлзгөнөөөс юу хийж болохыг бяцхан баавгайд хэлье.

(Бөөрөлзгөнө чанамал, бөөрөлзгөнө шүүс, бөөрөлзгөнө чанамал, бөөрөлзгөнө компот)

Яриа эмч: Колобок биднийг бутны дор харуулж байна. Тэр тэнд хэнийг харсан бэ? Уля эмгэн хумсыг хар даа.

Тоглоом "Syllabic гимнастик"

Хүүхэд ярианы эмч нарт зориулж хэд хэдэн үеийг хуулбарлаж, дуудлагыг хурууны дасгалын хамт "Хуруунууд сайн уу" гэж хэлдэг (тэргүүлэх гарын хуруунууд ээлжлэн эрхий хуруунд хүрдэг).

ал-ол ял-эл ал-ол-ул-ил

ол-ул эл-юл ул-ил-ал-ол

ст-ил юл-ёл ил-ул-ол-ал

Чи мундаг байна, та бүх даалгавраа биелүүлсэн, бид ойд хэнтэй уулзсанаа санацгаая.

Хичээлийн хураангуй.

Бид ойд хэнтэй уулзсан бэ?

Ойд уулзсан бидний найзуудын нэр хэн бэ?

Та өнөөдөр ямар дууг хэлж сурсан бэ?

Колобок таны [L] дууг хэрхэн дуудсан нь таалагдсан гэж бодож байна. Тэр чамайг сонсож, өөрөө сурсан. Ард нь Сайн ажилТэр танд энэ будах номыг бэлэг болгон өгөхийг хүсч байгаа бөгөөд ингэснээр та бидний ойд хамтдаа алхсаныг санах болно.

Дууны дуудлагыг засах ганцаарчилсан хичээлийн хураангуй

Сэдэв: "Үе, үг дэх [L] дууг автоматжуулах"

Гүйцэтгэсэн: багш ярианы эмч

MADO "TsRR - цэцэрлэг №10

"Нар"

Давлятянова Г.А.

Зорилтот:Үе, үгэнд [L] дууг автоматжуулах.

Сургалтын зорилго:

    Артикуляцийг тодруулж, тусгаарлагдсан дууны дуудлагыг засах [L].

    Үргэлжлүүлэн зөв зааж, дууг дууд [L]үе болон үгээр.

    Дууны байгаа байдал, байршлыг тодорхойлох дасгал [L]үгээр.

    Үргэлжлүүлэн зөв зааж, угтвар үгийг ашигла BY.

    Эр болон өнгөрсөн цагийн үйл үгсийг хүлээн зөвшөөрч сур эмэгтэйлэгболон тоо (нисэх, усанд сэлэх)

    Холбогдсон яриан дахь [L] ба [R] дууны дуудлагыг ялгах.

Засах даалгавар:

    Артикуляторын моторт ур чадвар, анхаарал, ярианы хөдөлгөөнийг зохицуулах, харааны санах ойг хөгжүүлэх; сэтгэлгээ, орон зайн чиг баримжаа, нарийн моторт ур чадвар.

Боловсролын даалгавар:

    Өөртөө итгэх итгэл, өрөвдөх сэтгэл, тэсвэр тэвчээр, үр ашигтай байдлыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

Сэдвийн зургууд: шалбааг, дэнлүү, морь;үе мөчний гимнастикийн дасгалын диаграмм, "Морь", "Савлуур", "Алхам"; цаасан салфеткааар хийсэн "аалзны тор",Айболитийн замын тухай цуврал зураг, "мэлхийн үений зам", график диктант хийх алаг цаасан дээрх уулсын зураг, резинэн тоглоом: 4 мэлхий, техникийн хэрэгсэлсургалт: компьютер дээрх танилцуулга.

Хичээлийн явц:

    Зохион байгуулах цаг. Фонемик сонсголыг хөгжүүлэх

    Артикуляцийн гимнастик.

    Ярианы амьсгалыг хөгжүүлэх - чиглэсэн агаарын урсгал."Төвлөрөл" дасгал

    Урвуу үе дэх [L] дууг автоматжуулах (компьютер ашиглан).

    гийгүүлэгч нийлсэн шулуун үетэй үгсийг өгүүлбэрт оруулах.Одоо цагт усанд сэлэх үйл үгийн залгалт.

    Нүдэнд зориулсан гимнастик.

    График диктант.

    Биеийн тамирын дасгал.

    Хичээлийн хураангуй.

Хичээлийн явц:

    Зохион байгуулах цаг.

Ярианы эмч: Өнөөдөр чи бид хоёр аялалд гарна. Мөн үгээр сонсогдох чимээ бидэнд туслах болно шалбааг, дэнлүү, морь. Энэ ямар дуу чимээ вэ? Энэ хэний дуу вэ? Зөв. Энэ бол онгоцны дуу юм.

Гэнэтийн мөч. Хараач, Айболит бидэн дээр ирлээ. Тэр яаралтай Африкт очиж өвчтэй амьтдыг эмчлэх шаардлагатай байна. Айболит биднээс түүнд туслахыг гуйж байна, тэр аль хэдийн хөгширсөн бөгөөд тэр зам дээрх бүх саад бэрхшээлийг даван туулж чадна гэдэгт итгэлгүй байна. Та туслахыг зөвшөөрч байна уу?

Хүүхэд: Тиймээ.

    Артикуляцийн гимнастик.

Ярианы эмч: Хараач, Айболит бидэнд замын газрын зургийг авчирсан. Үүнээс бид аялалаа замаас эхлүүлэх ёстойг харж байна. Мориндоо суугаад мордъё.

Артикуляцийн дасгал: "Морь"

Ярианы эмч: Бид зам дагуу явж, нурангид ирлээ. Энэ нурангиг буулгахын тулд та шаргуу ажиллах хэрэгтэй болно: бид модны их биеийг замаас өргөж, зайлуулдаг;

Артикуляцийн дасгал: "Савлуур"

Ярианы эмч: Бид эдгээр гуалиныг ой руу нүүлгэдэг бөгөөд ингэснээр хүмүүс болон амьтад бидний гишгүүртэй адил дээгүүр гишгэх шаардлагагүй болно.

Үе мөчний дасгал:"Алхам"

Хүүхэд: хэлэнд зориулсан дасгал хийдэг.

    Ярианы амьсгалыг хөгжүүлэх - чиглэсэн агаарын урсгал. "Төвлөрөл" дасгал

Ярианы эмч : Тэгээд бид зам дагуу яваад ойд хүрлээ, бид ой дундуур явж байна, харагтун, хаа сайгүй нимгэн аалзны тор өлгөөтэй, бидний нүүрэнд наалдсан байна. Бид үүнийг нүүрээрээ үлээх үү? Бид гөлгөр, гүнзгий амьсгаа аваад хэлээ аягаар өргөж, амьсгалаа гаргаснаар "аалзны тор" хамраас нисэв.

Хүүхэд анхаарлаа төвлөрүүлэх дасгал хийж байна.

    Шулуун үе дэх [L] дууг автоматжуулах.

Ярианы эмч : Бид алхаж, ой дундуур алхаж, намагт хүрэв. Мэлхийнүүд намагт амьдардаг, тэд дуугаа дуулж, биднийг сонсдоггүй. Энэ мэлхий дуулдаг - LA-LA-LA, түүний араас давт, хоёр дахь нь - LY - LY - LY, гурав дахь нь - LO-LO-LO, дөрөв дэх нь - LU - LU - LU. Тэдний дууг хамтдаа дуулъя, яах бол? Та үүнийг давтаж чадах уу? Манай мэлхийнүүд инээдтэй бөгөөд бид өргөн инээмсэглэлтэй байх ёстойг бүү мартаарай! (дууны хэллэгийг тодруулах)

Хүүхэд ярианы эмчийн дараа давтан хэлдэг:

ЛА-ЛИ-ЛО-ЛУ ЛИ-ЛО-ЛУ-ЛА

ЛО-ЛУ-ЛА-ЛИ ЛУ-ЛА-ЛИ-ЛО

    Урвуу үе дэх [L] дууг автоматжуулах.

Ярианы эмч : За, мэлхийнүүд биднээс юу биднийг ийм ойн гүнд хүргэв гэж асуудаг. Хэрэв бид мөрийг яг дагаж, ид шидийн үгсийн замыг давтвал тэд намаг газрыг тойрч гарахад тусалж чадна.

Хүүхэд мэлхийнүүдийн үений зам (No1) таблет дээр даалгаврыг гүйцэтгэдэг, (компьютер дээрх танилцуулга) хуруугаа нэг хумхаас нөгөө рүү шилжүүлж, хэрэв тэр буруу дуудвал тэр үед урвуу үг хэлэх; өмнөх дэгдээхэй рүү буцах (усны сараана навч - эгшигт эгшиг бүхий урвуу үеийг дуудах үед) - таблет No2 (PC дээрх танилцуулга)

АЛ-ОЛ-УЛ-ИЛ-ОЛ-УЛ-ЫЛ-АЛ..

ЯЛ-ЭЛ-ЁЛ-ЮЛ-ЯЛ-ЮЛ-ЭЛ-ЁЛ…

    Шулуун эгшигт, гийгүүлэгч нийлсэн [L] дууг автоматжуулах.

Ярианы эмч: Бидний өмнө гол урсаж байна, тэр гүн байна! Сал гатлахад тусална, гэхдээ тэр хаана байна, хэн ойлгох вэ? Шумуулууд эргэн тойрон нисч байсан, чи юу ч харахгүй байна! Мэлхийнүүдэд шумуулаас эргийг цэвэрлэхэд туслаарай! Мөн бид танд туслах болно - тэдгээрийн араас үгийн замыг давтана уу.

Хүүхэд гийгүүлэгч авиаг хослуулан үгийн замыг давтана. Таблет №3

SLA-SLY-SLO-SLU PLA-PLY-PLO-PLU

SHLA-SHLY-SHLO-SHLU GLAH-GLULY-GLLO-GLLU гэх мэт.

    гийгүүлэгч нийлсэн шулуун үетэй үгсийг өгүүлбэрт оруулах. Одоо цагт усанд сэлэх үйл үгийн залгалт.

Ярианы эмч: Тэр алсад юу байгааг хараач? Энэ л байна, манай сал! Сал дээр суугаад голын эрэг дээр хөвж явцгаая.

Та юу хийж байгаа юм бэ? /усанд сэлэх/,

Юун дээр? /сал дээр/.

Үүнийг нэг өгүүлбэрт хэрхэн зөв хэлэх вэ? /Би сал дээр хөвж байна.

Яг л миний тухай, Айболит, манай зочид, бүгд хамтдаа нэг зүйлийг хэлээрэй. /Би сал дээр хөвж байна, чи сал дээр хөвж байна, тэр сал дээр хөвж байна, тэр сал дээр хөвж байна, бид сал дээр хөвж байна, тэд сал дээр хөвж байна./

    Нүдэнд зориулсан гимнастик.

Ярианы эмч: Бид голын дагуух чулуун дундуур сэлж өнгөрөв. Бид эрэг рүү явлаа. Мөн бидний өмнө уул байна. Дээшээ хар, чи түүний оройг харж байна уу? Одоо хөл рүүгээ хар, зам хаана байна? Баруун тийшээ, дараа нь зүүн тийшээ хар: илүү аюулгүй зам байна уу?

Хүүхэд нүдний дасгал хийдэг.

    Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, цаасан дээр болон торонд сонсголын мэдрэмж, чиг баримжаа олгох.

Ярианы эмч: Бидний хүн нэг бүрд юу тохиолдохыг та хэзээ ч мэдэхгүй, уулын хоорондох замыг хүн бүрт зориулж зурсан бол илүү найдвартай байх болно гэж би бодож байна. Тэмдэглэлийн дэвтэрээ гаргаж "зам"-ыг бич.

Хүүхэд диктант дор график диктантын загварыг гүйцэтгэдэг.

    Биеийн тамирын дасгал.

Ярианы эмч: Одоо бид уулын оройд ирлээ, дараа нь юу хийх вэ? Бүргэд түүнийг Африкийн эрэг рүү агаараар авч явахыг санал болгов. Бүргэд бид хоёр ниссэн.

Хүүхэд "Бид өндөр нисдэг, бид бага нисдэг ..." биеийн тамирын дасгал хийдэг. Яриа эмч: Нисэх зуураа тоглох уу?

    Эрвээхэй, нисэх онгоц эсвэл цох уу? Өгүүлбэрийг гүйцээ:

Тэд ниссэн ...;

Ниссэн….;

Ниссэн...;

    Миний юу яриад байгааг таагаарай: акул, усан онгоц эсвэл загас уу? Өгүүлбэрийг гүйцээ:

Дарвуулт ...;

Бид усан онгоцоор явсан ...;

Хөвөгч...

    Доод шугам.

За, одоо бид Африкийн эрэгт хүрлээ, энд Айболит бид хоёр баяртай гэж хэлээд түүний төлөө дахин хэлье бидний зам Тэр яаж гэртээ харихаа мартахгүйн тулд.

Эхлээд тэр зам дагуу явж, ой дундуур явж, давалгаа дээгүүр сэлж, ууланд авирч, бүргэд дээр нисч, Африкт хүрэв.Өнөөдөр бид ямар дуугаар аялсан бэ? За ингээд бидний хичээл өндөрлөж байна.



Үүнтэй төстэй нийтлэлүүд

2024 parki48.ru. Бид хүрээ байшин барьж байна. Ландшафтын дизайн. Барилга. Суурь.