Сургуульд бэлтгэх бүлгийн хүүхдүүдэд бичиг үсэг заах хичээлийн хураангуй. "Е дуу ба Е үсэг" Бэлтгэл бүлгийн ярианы хөгжлийн талаархи хичээлийн хураангуй

Залруулга хөгжүүлэх даалгавар.

Хүүхдэд үгийн бүтцээрээ бусдаас ялгаатай цувралаас нэг үгийг ялгаж сургах.

Амьд ба хоёрыг ялгаж сур амьгүй объектуудхолбогдох асуултуудыг асууж сурах: энэ хэн бэ? энэ юу вэ?

Хүүхдэд [E] дууг тодорхой хэлэхийг заа.

Хүүхдэд нарийн төвөгтэй үг хэллэгийг дуудах дасгал хий.

Хүүхдэд асуултын болон өгүүлэмжийн аялгууг цэг, асуултын тэмдэг ашиглан бичихэд заах.

Дасгал 1. Насанд хүрсэн хүн хэд хэдэн давхаргыг дуудаж, хүүхэд анхааралтай сонсож, үгийн бүтцээрээ бусдаас ялгаатай үгийг нэрлэнэ.

намуу - бак - тийм - банан;муур загас - com - цацагт хяруул -байшин; нимбэг - вагон - муур -нахиа; намуу - хорт хавдар - шүүр - сав.

Даалгавар 2.[E] дуутай танилцах. Оньсого таамаглаж, оньсогоны эхний дууг нэрлэ:

Бие махбодгүй амьдардаг

Хэлгүйгээр ярьдаг.

Түүнийг хэн ч харахгүй

Тэгээд бүгд сонсдог. (Цуурай)

Насанд хүрсэн хүн толины өмнө харуулж, хүүхдэд [E] дууны илэрхийлэлийг тайлбарлав.

Инээмсэглэсэн уруул;

шүд ойрхон байна;

Хэлний өргөн үзүүр нь доод шүдэнд хүрч, хэлний ар тал дээш өргөгдсөн;

Хүзүү нь "ажилладаг".

Дууны тэмдэг [E]: охин зулзага руу зэмлэн хэлэв: "Ээ..."


Онцлог шинж чанартайдуу [E]: дуу [E] нь эгшиг, үүнийг дуулж болно (хэл, уруул, шүд нь агаарын чөлөөтэй нэвтрэхэд саад болохгүй). Тэмдэглэл: улаан тойрог.

Даалгавар 3. фонетик дасгал.

Загас дэгээ тасарсан үед загасчид юу гэж хэлдэг вэ? "Өө... h!"

Даалгавар 4. Дидактик дасгал"[E) дууг сонсвол алгаа таш":

өө, өө, өө, өө, өө, өө...; өө, аа, өө, өө...; Эмма, Анна, Эдик, цуурай, Оля.

Даалгавар 5. Насанд хүрэгчдэд зориулсан цуврал үгсийг давт:

pte-kte-bde-хаана; kte-bde-where-pte.

Даалгавар 6.Хай илүүц үгдараалан (дууны байгаа эсэхээс хамааран [E]):

автобус, цуурай,жүрж, тарвас; энэ, цуурай, Эдик, антенн.

Даалгавар 7. [E] дуугаар эхэлсэн хүмүүсийн нэрийг санаарай (Элла, Эдик, Эдвард, Элеанор, Эмма).

Даалгавар 8.Хэд хэдэн зурсан объектуудаас нэрэнд нь дуу авиа байгаа [E] зүйлийг сонго.

Даалгавар 9. Үгсийн бүтцэд төвөгтэй үгсийг хүүхэдтэй үе шаттайгаар ярьж, эдгээр үгсийн утгыг түүнд тайлбарла. Үгсийг үе болгон хуваа. Хамгийн урт, хамгийн ихийг олоорой богино үг. Боломжтой бол үг бүрээр өгүүлбэр зохио.

татагч, эскадрил, цахилгаан гагнуурчин, цахилгаан зүтгүүр, цахилгаан индүү, аяллын хөтөч, цахилгаанчин, бригад, цахилгаан хэрэгсэл, эвкалипт, цахилгаан шат.

Даалгавар 10. Бүх амьд биетүүд асуултанд хариулдаг гэдгийг хүүхдэд тайлбарла. энэ хэн бэ?,болон амьгүй объектууд - асуултанд: энэ юу вэ?Амьд болон амьгүй биетүүдээс асуулт асууж сур.

Мөрийг үргэлжлүүлэх:

Энэ хэн бэ? Энэ бол охин, муур, нохой ...

Энэ юу вэ? Энэ бол машин, ширээ, хүрэм ...

"Дөрөв дэх нэмэлт" дидактик тоглоом (хөдөлгөөнт дүрс эсвэл амьгүй объектын үндсэн дээр):

машин, онгоц, ширээ, өвөө;хэрээ, булбул, сандал,үхэр.

Даалгавар 11.Е үсгийн танилцуулга.

Е үсэг амаа ангайв:

Нэг бол эвшээдэг, эсвэл дуулдаг.

О.Хоффман

Е үсэг өөр ямар харагддаг вэ?

Хуруунаас Е үсэг: баруун гарын эрхий ба долоовор хуруу нь хагас тойрог, зүүн гарын долоовор хуруу нь Е үсгийн "хэл" -ийг бүрдүүлдэг.

Үсгийн тоглоомууд.

Даалгавар 12.Үгийн бие даасан дуу авианы шинжилгээ Эдик:тойргоос диаграмм зурах; хуваасан цагаан толгойн үсгүүдийг хэвлэх, унших, хуурах.

Асуулт, мэдүүлэх өгүүлбэрүүдийг унших. Насанд хүрэгчдийн тусламжтайгаар диктант дор өгүүлбэр бичих, асуултын болон өгүүлэмжийн аялгууг бичгээр тусгах (цэг, асуултын тэмдэг ашиглах).

Энэ хэн бэ? Энэ бол муур. Энэ хэн бэ? Энэ бол Эдик. Энд хэн байна? Энэ бол ялаа.


МАДОВ" Цэцэрлэг№148, Рязань

Сургуулийн бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд бичиг үсэг заах хичээлийн хураангуй

Бэлтгэсэн багш - ярианы эмч Шитова Н.П.

Сэдэв: “[e] дууны танилцуулга. E үсэг.

Зорилтот: Эгшиг авиа, тэдгээрийн ялгах шинж чанаруудын талаархи ойлголтыг нэгтгэх.

Даалгаварууд:

боловсролын даалгавар. [e] дуу, Ee үсэгтэй танилцах. Шинэ үсгээр үе, үг унших чадварыг төлөвшүүлэх E. Дууны болон үгийн анализ, синтез хийх чадварыг сайжруулах. Бичих чадварыг сайжруулах.

Хөгжлийн даалгавар: Фонемик ойлголт, артикулятор, нарийн болон ерөнхий моторт чадварыг хөгжүүлэх, ярианы хөдөлгөөнийг зохицуулах.

боловсролын даалгавар. Бие даасан байдал, санаачлага, хариуцлага, сайн сайхан сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:Соронзон самбар, бичгийн хуудас "Цагаан толгой", интерактив самбар, хүүхдийн тоогоор эгшиг, сэдвийн зураг, харандаа, дэвтэр зэрэг итгэл үнэмшил.

Урьдчилсан ажил:биеийн тамирын хичээлийг сурах минут "Энэ бол амархан хөгжилтэй ...".

Хичээлийн явц:

  1. 1. Зохион байгуулах цаг . Хүүхдүүд сандлын дэргэд зогсож байна.

Ярианы эмч.Залуус аа, самбарыг хараарай, бидэнд эхний даалгавар байна. Энэ бол хоёр шар тойрог, тэд юу гэсэн үг вэ?

Хүүхдүүд.Та хоёр үеээс бүрдсэн үгийг санаж, нэрлэх хэрэгтэй.

Ярианы эмч.Зөв.

Хүүхдүүд ээлжлэн үг хэлж, суудалдаа сууна.

  1. 2. Гол хэсэг.

Ярианы эмч.Залуус дэлгэц рүү хараарай. Бид өнөөдөр зочинтой, гэхдээ тэр хэн бэ?

Хүүхдүүд.Энэ бол элф юм.

Ярианы эмч.Энэ нь зөв бөгөөд түүний нэрийг Эм гэдэг. Тэр чамтай тоглохыг хүсч байгаа учраас тэр чамд маш их зүйлийг бэлдсэн. сонирхолтой даалгавар. Эхлээд шүлгийг сонсоорой:

Энэ бол Элля, Эмма, Эдик

Тэд дугуй унадаг.

Дэлгэц дээр унадаг дугуйтай хүүхдүүдийн зураг харагдана.

Ярианы эмч.Залуус аа, энэ шүлэгт хамгийн их давтагддаг авиа юу вэ?

Хүүхдүүд.Дуу [e].

Ярианы эмч.Зөв. Үүнийг сонссон үгсийг нэрлэ, гэхдээ энэ дууг онцлон тэмдэглэ.

Хүүхдүүд үгсийг жагсаав.

Ярианы эмч.Энэ дууг хамтдаа хийцгээе. Анхаар, бид энэ дууг дуудах үед бидний аманд ямар ч саад байхгүй. Та [e] авиаг эгшиг эсвэл гийгүүлэгч гэж бодож байна уу?

Хүүхдүүд.Эгшиг.

Ярианы эмч.Зөв. Үүнийг дуулж болно. Одоо дуулах гээд үзье.

Тэд дуулдаг.

Ярианы эмч.Бид энэ дууг ямар тойрог гэж нэрлэх вэ?

Хүүхдүүд.Улаан.

Хэл ярианы эмч самбар дээр Е үсэг бүхий картыг байрлуулж, доор нь улаан тойрог байрлуулна.

"Гэрлэн дохио" дасгал

Ярианы эмч.Одоо тоглоцгооё. Би янз бүрийн дуу авиа, дараа нь үе, үгсийг дуудах болно, та [e] дууг сонсоход гэрлэн дохиог өсгөх хэрэгтэй.

Дасгал хийхэд ашигладаг дараагийн материал: e, p, s, e, a, e; em, ace, es, he; цуурай, Эдик, Анна, Эмма.

Ярианы эмч.Сайн хийлээ! Та энэ даалгаврыг гүйцэтгэсэн.

"Дөрөв дэх нэмэлт" тоглоом

Ярианы эмч.Элф Эм бидэнд дараагийн даалгавраа бэлдсэн. Дэлгэц рүү хараад нэмэлт зургийг олоорой.

Слайд үзүүлбэрүүд: popsicle, тарвас, цахилгаан галт тэрэг, экскаватор. Хүүхдүүд хамтдаа объектын нэрийг дуудаж, нэмэлт зүйлийг сонгоно.

Ярианы эмч.Энэ нь зөв, нэмэлт тарвас, учир нь [e] дуу чимээ байхгүй.

"Гинж" дасгал

Хүүхдүүд үе, үгсийг гинжээр уншдаг.

Ярианы эмч.Сайн хийлээ. Одоо жаахан тайвширцгаая.

Биеийн тамир:

"Амархан хөгжилтэй"
Амархан хөгжилтэй Биеийн баруун ба зүүн тийш эргэх.
Зүүн ба баруун тийш эргэдэг.
Бид бүгд удаан хугацааны туршид мэддэг -
Хана байна, цонх байна. Гараараа хана, цонхыг харуул.
Бид хурдан, овжин сууна.
Энд заль мэх нь аль хэдийн харагдаж байна.
Булчинг хөгжүүлэх
Та маш их суух хэрэгтэй. Хел тавих.
Тэгээд одоо байрандаа алхаж байна
Энэ бас сонирхолтой. Газар дээрээ алхаж байна.

Дасгал "Захиа тавих"

Ярианы эмч.Залуус аа, Е үсгийг хараарай. Энэ нь ямар элементүүдээс бүрддэг вэ?

Хүүхдүүд.Хагас тойрог, дундуур нь хэвтээ саваагаас.

Ярианы эмч.Зөв. Намайг самбар дээр шинэ захидал бичихийг хараарай. Эхлээд бид зүүн тийш нээлттэй хагас тойрог, дараа нь дундуур нь хэвтээ саваа бичнэ. Одоо бид захидлыг хилэн цаасан дээр буулгахыг оролдож байна.

Хүүхдүүд даалгавраа хийж байна. E үсэг нь утаснаас хилэн цаасан дээр тавигдсан.

Ярианы эмч.Та захидал хэрхэн бичигдсэнийг санаж байна уу? Одоо бид гартаа харандаа авч, хуруугаараа дасгал хийдэг. Хоёр алганы хооронд харандаагаар өнхрүүлээрэй -10 удаа. Хурууны үзүүрийн хооронд харандаагаа өнхрүүлээрэй - 10 удаа. Баруун гартаа том харандаа барь долоовор хуруу, том ба дунд, том ба нэргүй, том ба жижиг хуруу, нуруу. Сайн байна, одоо бид дэвтэр дээрээ ажиллаж эхэллээ, бид тантай захидал бичдэг Э.

Хүүхдүүд тэмдэглэлийн дэвтэрт захидал бичсэний дараа.

Ярианы эмч.Дараагийн даалгавраа чамтай хамт хийцгээе.

"Үгийг тайлах" дасгал

Ярианы эмч.Дэлгэц рүү хар. Элф Эм энэ үгийг шифрлэсэн бөгөөд үүнийг үг бүрийн эхний дуугаар тааж болно ( зурагтай дэлгэцэн дээр гулсуулна уу: Өө Xcavator, -тайтөлбөр, рууэнэ, болонтолгой, мХолоток, тухайбруч)

Хүүхдүүд.Энд шифрлэгдсэн үг байна popsicle.

Ярианы эмч.Зөв. Энэ үгийг бичиж, схемийг нь хийцгээе.

Хүүхдүүд.Эскимо гэдэг үгэнд: эхний авиа [e] нь улаан дугуйгаар тэмдэглэгдсэн эгшиг, [с] авиа нь хатуу гийгүүлэгч, цэнхэр дугуйгаар, [к '] авиа нь зөөлөн гийгүүлэгч, -ээр тэмдэглэдэг. ногоон, [болон] нь улаан дугуйгаар тэмдэглэгдсэн эгшиг, [м] авиа нь хөх дугуйгаар тэмдэглэгдсэн хатуу гийгүүлэгч, [о] нь улаан дугуйгаар тэмдэглэгдсэн эгшиг юм.

Ярианы эмч.Сайн хийлээ. Бид ч гэсэн энэ даалгавраа биелүүлсэн. Элф Эм танд өөр нэг даалгавар бэлдлээ. Хүн бүр ширээн дээр байгаа зургуудтай тул объектын нэр ямар дуугаар эхэлж байгааг тодорхойлж, энэ зургийг хүссэн үсгээр нь байрлуулах хэрэгтэй.

Хүүхдүүд үсэг байрлуулсан ширээнд ойртоно. Хэл ярианы эмч хүүхэд бүрээс зурган дээр зурсан зүйлээ нэрлэхийг хүсч, нэрний эхний дууг тодруулж, хүссэн үсгээр нь бичнэ.

3. Эцсийн хэсэг.

Ярианы эмч.Сайн байна, та нар бүгд элфийн танд зориулж бэлдсэн даалгавруудыг даван туулж чадсан. Түүний ид шидийн нутаг руу нисэх цаг болжээ.

Хүүхдүүд элфтэй баяртай гэж хэлдэг.

Ярианы эмч.Өнөөдөр юу хийснээ санацгаая хүүхдийн жагсаалт). Та нар өнөөдөр хичээлдээ сайн, идэвхтэй ажиллалаа.

Урьдчилан үзэх:

Сэдэв: Дуу [e], E, e үсэг.

Зорилтот: Эгшиг авиа, тэдгээрийн онцлог шинж чанаруудын талаархи ойлголтыг нэгтгэх.

Даалгаварууд:

Боловсролын:П [e] авиа ба E.e үсэгтэй танилцах; үгсийн дууны дүн шинжилгээ.

Хөгжиж байна: Дууны дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх.Харааны санах ойг хөгжүүлэх.Артикулятор, нарийн, ерөнхий моторт чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын: Өөрийгөө хянах чадварыг хөгжүүлэх.Нөхдийнхөө үгийг сонсох чадварыг хөгжүүл.

Материал: танилцуулга-5 мин.

Тайлбар толь бичгийн ажил:тэмээн хяруул Эму.

Алихантай ганцаарчилсан ажил -бүрэн хариулт өгч сурах.

GCD явц

1.Org. мөч
- Үгийн эхний авиаг нэрлэсэн хүн сууна: асттер, намар, гүйлс, цахилдаг, оюун ухаан, гудамж, нэр, ногоо, алгана, чих.

2. Над руу хараарай, тантай ярианы дүрмийг давтъя:

Өдөр бүр, үргэлж, хаа сайгүй

Ангид, тоглоомонд

Тийм ээ, бид тодорхой ярьж байна

Бид яарахгүй байна!

3. Залуус аа, одоо бид танд бичиг үсгийн хичээлтэй байна.Энэ хичээлээр бид юу сурч байна вэ? (дуу, үсэг)

Дуу авиа үсэгнээс юугаараа ялгаатай вэ?

(Бид дуу авиаг сонсож, дуудаж, үсэг уншиж, бичдэг)

Ямар дуу чимээ гарч байна вэ?

(эгшиг ба гийгүүлэгч)

Ямар авиаг эгшиг гэж нэрлэдэг вэ?(Тэдгээрийг дуулж, сунгаж, дуу авиаг хэлэх үед агаар нь саад тотгор учруулахгүй.)

Эгшиг нь ямар өнгөтэй вэ?(улаанаар)

Эгшиг авианы жишээг өг.(A O U Y Y I)

Эгшиг авианы тухай шүлгийг санаарай.

Эгшиг зурсан байна
дуугарах дуу,
уйлж магадгүй
Тэгээд хашгирав.
Харанхуй ойд
Залгаад залга
Гэхдээ тэд чадахгүй
Шүгэлдэж, гомдоллох.

Ямар авиаг гийгүүлэгч гэж нэрлэдэг вэ? (Битгий дуулаарай, саад бэрхшээл бий)

гийгүүлэгчийн жишээг өг. (R, M, T, V,…)

гийгүүлэгч авиа гэж юу вэ? (дуутай, дүлий)

Гийгүүлэгчийн тухай шүлгийг санаарай.

Бүх гийгүүлэгч нь санал нэг байна

Шивнэх, шивнэх, шүгэлдэх,

Бүр хурхирч, хашгирч,

Гэхдээ тэд дуулахыг хүсэхгүй байна

4. Нийтлэлийн сэдэв.
- Эля охин бидэнтэй уулзахаар ирсэн (слайд №1)
Түүний нэрний эхний дуу юу вэ?
Уруул ямар байна?
- Дуу дуулъя, татъя, аманд хаалт байна уу?
Э дуу ямар байх вэ?
- Өнөөдөр бид Элятай хамт аялалд явж байгаа бөгөөд бид Е дуутай үгсийг хайх болно.
5. Яриа цэнэглэх.
- Замдаа бид "давтан тоглоом" тоглох болно.
EM-EC EC-ET EM-EP EC-EC

EP-OP -AP UP-EP-OP IP-UP-EP
IP-EP-AP EP-AP-EP OP-UP-EP
6. Фонемик сонсголыг хөгжүүлэх. тоглоомын дасгал"Дууг сонсох"

Хүүхдүүд [E] дууг сонсохдоо алгаа ташина.

A, u, uh, and, oo, uh, u, uh, ee, es, op, ash, mind, ti, le, this, he, echo, popsicle, цох, буухиа уралдаан, дэлгүүр, аялал.
Үгэнд дуу авиа тусгаарлах.
- Эля гудамжаар алхаж, түүнийг жолоодож байхыг харав ... (экскаватор) (слайд дугаар 2) Энэ нь юунд зориулагдсан бэ? Экскаватор дээр хэн ажиллаж байна вэ? Экскаватор гэдэг үг хэдэн үетэй байгааг тоолоорой?

7. Харааны гимнастик

Нэг удаа - зүүн тийш,

Баруун тийш хоёр

Гурав дээш

Дөрөв - доош

Одоо бид эргэн тойрноо харж байна

Дэлхийг илүү сайн харахын тулд.(Хүүхдүүд нүдээрээ дасгал хийдэг).
8. Нийлмэл үг үүсгэх.
Эля цааш явж, ойртож байна .... - Эля юунд сайн бэ? (слайдын дугаар 3)
- Энэ байшин олон давхартай. Тэгэхээр энэ ямар байшин вэ? (олон давхар) Байшин нэг давхар байвал бид юу гэж нэрлэх вэ? Гурван давхар уу? Таван давхар уу?
- Байшин өөр ямар хэсгүүдтэй вэ? [E] дуу аль үгэнд сонсогддог вэ: цонх эсвэл шал уу?
9. Физик минут
10 . Дууны шинжилгээ.
- Эля цааш явж, гэнэт амьтны хүрээлэнг харав. (слайд дугаар 4) - Амьтны хүрээлэнд ямар амьтдыг харж байна вэ? (арслан, сармагчин, үнэг). Элла идэхийг хүсч байна. (слайд дугаар 5) Тэр чихэр эсвэл чихэр юу сонгох вэ? Яагаад? Эскимо гэдэг үгийг үе болгон хуваа.
- Эла амьтны хүрээлэнгийн оршин суугчдын нэгэнд таалагдсан. Энэ нь хэн бэ, та оньсого тааж мэдэх болно. (слайд 6)
- Энэ бол EMU тэмээн хяруул юм.
- Энэ үгийн диаграммыг хий. Нэг үгэнд хэдэн авиа байдаг вэ? Эхний дуу юу вэ? Сүүлийн үү? Нэг үгэнд хэдэн үе байдаг вэ?

11 . Саналтай ажиллах.
Бидний замд дэлгүүр байна. (слайдын дугаар 7). Энэ юу зардаг вэ? (цахилгаан хэрэгсэл)

Энэ үгэнд э авиа байна уу?
-Яагаад тэднийг ингэж дууддаг юм бэ?
- Эля дэлгүүрээс худалдаж авсан ... Тэр юу худалдаж авсан бэ? (слайдын дугаар 8)
Тэр яагаад хөргөгч худалдаж авсан бэ? Бусад цахилгаан хэрэгсэл юунд зориулагдсан вэ?
12. Захидалтай танилцах.
- Элятай хамт [E] дууг тодорхойлох үсэгтэй танилцацгаая. (слайдын дугаар 9)
- Тэр ямар харагддаг вэ? (слайдын дугаар 10)
Парадын гудамж! Парадын гудамж!
Үсрэх! Алиалагч бол Е үсэг юм!
Цэнхэр өнгөөр ​​талбайн дээгүүр Е үсэг нисдэг
Энэ хараацай хавар гэртээ буцаж ирдэг.

13. Хурууны гимнастик
14. Агаарт захидал бичиж байна.
Одоо долоовор хуруугаа бэлдээрэй. Бид Е үсгийг агаарт бичнэ. (Би хүүхдүүд рүү нуруугаараа зогсож, дээш өргө баруун гармөн долоовор хуруугаараа би агаарт захидал бичиж, өөрийн үйлдлүүдийг тайлбарлаж байна: цэг тавьж, зүүнээс баруун тийш, доошоо хагас тойрог хэлбэрээр шугам зурж, дугуйруулж, зүүн тийш, зогсоод, шулуун шугамыг зур. дунд. Хүүхдүүд миний араас давтана.)

15. Хүүхдийн үйл ажиллагааны хураангуй, үнэлгээ.
- Элигийн алхалт дууслаа, тэр бидэнтэй баяртай гэж хэлэв. (слайдын дугаар 12)
- Э авиатай ямар үг тааралдсанаа санацгаая.
- Дэлгүүрт ямар цахилгаан хэрэгсэл зарагдаж байсан бэ?

16. Тусгал.

Залуус аа, Эли сагсандаа эмотиконтой боловч өөр өөр байдаг. Харцгаая.

Ялгаа нь юу вэ?(сэтгэлийн байдал: баяр баясгалан, бодол санаа, уйтгар гуниг)

Хэрэв өнөөдөр хичээл дээр танд амар байсан бол та бүх даалгавраа даван туулсан - баяр хөөртэй эмотикон аваарай, хэрэв бэрхшээл тулгарвал та тэдгээрийг даван туулахыг хичээсэн - бодолтой эмотикон, хэрэв маш хэцүү байсан бол гунигтай.


Г, К дуу авиа байгаа зургуудыг санаарай.

2. Ерөнхий, жижиг ба хөгжил артикуляцийн хөдөлгөөн. Амьсгал, дуу хоолойг хөгжүүлэх чиглэлээр ажиллана.

1. Ерөнхий амралт. "Загас".

  1. Ерөнхий моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.
  1. Хөгжил нарийн моторт ур чадвар. "Акул".
  1. Нүүрний массаж.

Ерөнхий дүрмийн дагуу.

  1. Нүүрний булчингийн хөгжил:

Хөмсөг зангидах;

нүд ирмэх;

Хацраа ам руугаа тат.

6. Артикуляторын хөдөлгөөнийг хөгжүүлэх. Дасгал:

Эрүүний хувьд: эрүүгээ огцом доошлуулах:

Хэл нь уурлав

Тэр нударгаа чанга атгав.

Тэр хүчтэй гүйв

Хаалга онгойж, гарав!

Уруулын хувьд: уруул бол "уран бүтээлчид" (чимээгүй дуудна a-o-e-i-u сонсогдож байна- s).

Хэлний хувьд: "хусууртай хэл", "зүү", "бөгтөр", "аяга"; Текст дээр үйлдэл хийх

Баруун тийшээ хар

Зүүн тийш хар

Шалбааг хайж байгаа зам руу хар.

Юу ч олсонгүй, гэртээ ирлээ.

- Шумбагчид. Хүүхдүүд "шумбагч" болж хувирдаг. Ярианы эмч “Одоо бид усан доор бууна. Хамараар амьсгалах ("шумбах"), амаар амьсгалах ("гадаргуу") - 2 удаа.

8. Дуудлага, бичиг үсгийг хөгжүүлэх дасгал.

1. Сэдвийн зарлал.

Өнөөдөр бид Э дуутай танилцах болно.

2. Акустик - дууны артикулятор дүрс.

Е дууны тусгаарлагдсан дуудлага - найрал дуугаар, дангаар нь аман, хүрэлцэхүйц - чичиргээ, акустик хяналтын холболттой.

Дууны шинж чанар.

Э дуу нь эгшиг (агаар нь саад тотгор учруулахгүйгээр амаар чөлөөтэй гарч ирдэг) улаанаар тэмдэглэгдсэн байдаг.

3. Фонемик сонсголыг хөгжүүлэх.

Е дууг сонсохдоо улаан туг өргө.

4. Дуу, үсгийн холболт.

Энэ бол Э

Нээлттэй амтай

Бас том хэлээр.

Хуваагдсан цагаан толгойн Е үсгийг олох.

  1. Үе дэх дууг автоматжуулах.

EK, KE гэх мэт авианы шинжилгээ, үгийн нийлэгжилт.

Тэдгээрийг хуваасан цагаан толгойн үсгүүдээс эмхэтгэх, дэвтэрт хэвлэх.

  1. Үг, үг, өгүүлбэр, текст дэх дуу авианы автоматжуулалт.

A) - Е дуугаар эхэлсэн хүүхдүүдийн нэрийг сонго.

(Эдик, Эмма, Эля.)

б) Самбар дээрх зургуудыг нэрлэнэ үү. Нарийн төвөгтэй үгийн бүтэцтэй үгсийг үе болгон хуваах (эскалатор, эскадрил, экскаватор, эскадрил, цахилгаан). График схемийн бичлэг хийх.

C) Эдик гэдэг үгийн дууны дүн шинжилгээ, энэ үгийг хуваах цагаан толгойн үсгүүдээс эмхэтгэсэн.

D) Санал болгож буй схемийн дагуу Эдик гэсэн үгтэй өгүүлбэр зохиох:

__________ __________ _________ .

Эдик попсикл харав.

E) Энэ өгүүлбэрийг задалсан цагаан толгойн үсгүүдээс эмхэтгэсэн.

Шүлгээс Е авиатай үгсийг тодорхойлох.

Байшин дахь цахилгаан

Гэрэл шалан дээр байна

Бид гэрлийг хэмнэх хэрэгтэй.

Чи санаж байна уу үгүй ​​юу?

  1. Физкультминутка. "Хориотой хөдөлгөөн" тоглоом.
  2. Хөгжлийн дасгал лексик-дүрмийнярианы талууд.

Загасны зургийг харж байна. Загасны биеийн хэсгүүдийн нэр: толгой, заламгай, их бие, сүүл, сэрвээ. Ихэнх загасны бие хайрсаар бүрхэгдсэн байдаг бөгөөд загас усанд амьдардаг гэдгийг хэл ярианы эмч хүүхдүүдэд хэлдэг.

Тоглоом "Нэр: хэний сэрвээ, хэний сүүл, хэний толгой, хэний бие" (эзэмшлийн тэмдэг үүсгэх).

Цурхай: Акул:

Толгой - цурхай толгой - акул

Сүүл - цурхай сүүл - акул

Их бие - цурхай сэрвээ - акул

Сэрвээ - цурхай бие - акул

  1. Хичээлийн үр дүн, хүүхдийн үйл ажиллагааны үнэлгээ.

Өнөөдөр бид ямар дууны тухай ярьж байна вэ?

Энэ дууг тайлбарла. Загас хаана амьдардаг вэ?

Тэдний бие юугаар бүрхэгдсэн бэ?


ҮЙЛ АЖИЛЛАГАА 4

Сэдэв: Дуу үсгийн шинжилгээ "Дуу ба үсэг".

Зорилго, зорилго: хүүхдүүдийг д авиа, үсэгтэй танилцуулах; авианы үсэг, тэмдэгтийн хамаарлыг заах; Е дууны артикуляциягийн нормтой танилцах; фонемик ойлголт, дууны дүн шинжилгээ, синтезийн чадварыг хөгжүүлэх; хүүхдүүдийн үгсийн санг Е дуутай үгсээр баяжуулах; зөв бичгийн дүрмийн талаархи мэдлэгийг бүрдүүлэх; төгс төгөлдөр үйл үг ашиглан өгүүлбэр бүтээхэд сургах.

Тоног төхөөрөмж:ярианы эмчилгээний цомог, ангийн танилцуулга, проектор, зөөврийн компьютер, бие даасан толь

Хичээлийн явц

I. Зохион байгуулалтын мөч ( слайд 3)

(хүүхдүүд орж, мэндлэх)

Ярианы эмчийн тавтай морилно уу слайд 4

1. Үгийн авианы найрлагын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх. слайд 5

Ярианы эмчСанал болгож буй схемийн үгийг сонгоно уу

E үсгийг сонгоно уу.

1ист 3litk1 26l1k2

kr3 gi 1k1 pl3g

к1р1нд1ш к3к3р3з1 к2мн1т1

A-1, O-2, U-3 схемийн түлхүүр

2. Дууны шинжилгээг хөгжүүлэх замаар хичээлийн сэдэвтэй танилцах слайд 6

Зурган дээрх үгсийн эхний үсгээс охины нэрийг зохио. Үүнийг диаграммын дагуу бичнэ үү.

Ярианы эмч. Эмма гэдэг үгийн эхний авиа юу вэ? (E.) слайд 7Хичээлийн сэдэв нь Э авиа ба үсэг юм. слайд8

II үндсэн хэсэг

1. Э дууг дуудах (толин тусгалтай ажиллах). Артикуляцийн нормтой танилцах. слайд 9

2. Шаардлагатай үсэг, тэмдэгтэй Е авианы хамаарал

бичгээр зааж өгөх

Ярианы эмч Э үсгийн тухай түүхийг сонсоорой. слайд 10

E үсэг аз жаргалгүй байна

Өө, - гэж Е үсэг ярвайв, - тэд намайг цагаан толгойн бараг төгсгөлд оруулав ... Эк, намайг тэнд авчирсан! Өө, би эхлээд эхэлмээр байна! Хөөе захидал. Намайг үргэлжлүүлье! Гэхдээ захидалд:

Байгаа газраа бай. Мөн урт хэлээрээ дэмий ярих хэрэггүй. Чи хаана байх нь хамаагүй юу? Туслах нь чухал.

3 . Загварчлагдсан E үсгийг шалгах Шүлэг унших (та оюутныг бэлдэж болно).

Ангай амтай, том хэлтэй Е үсэг!

Хөөе хөөе! - хашгирч хашгирав. Хэл амнаас гарч байна!

Том, том үсгийг шалгаж, дэвтэрт бичих e слайд 11

4. Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх.

Яриа эмч: Дуу, үе, үгийг сонсож, Е дууг сонсвол улаан дөрвөлжин өргө.

Дуу авиа: a, o, i, e, a, u, e, a, o, e.

Үе: ep, in, at, then, uv, ev, ym, yk, ek.

Үг: Эмма, Алла, Эдик, Оля, Ира, Эльвира.

5. Үгийн түвшинд дууны шинжилгээг хөгжүүлэх.

Ярианы эмч: Эмма зураг авчирсан. Тэдгээрийг хянаж үзээд нэрлэ. Үг бүрийн утгыг тайлбарлахыг хичээ. Зургуудаас холбогдох ойлголтуудыг төлөөлсөн зургуудыг олоорой.

Зураг: popsicle, дэлгэц, экскаватор, нисэх онгоцны буудал, нисэх онгоцны буудал, урсдаг шат, эмблем, экскаватор, цахилгаан шат, цахилгаан галт тэрэг, цахилгаанчин. слайд 12

6. Физик минут слайд13

Текст дэх хөдөлгөөнийг гүйцэтгэх (импровизация).

Энэ бол нар, энэ

Энэ бол ширээ, энэ бол би!

7. Зөв бичгийн дүрэм боловсруулах. слайд14

Яриа эмч: Эммад зурагнуудын нэрийг үг хэллэгээр хэлж, бичнэ үү (самбар дээр бичнэ). Дуу чимээ гарч байгаа газар, байгааг зааж өгөх E. Шалгах слайд15

8. Үгийн санг баяжуулах слайд 16

Яриа эмч: Зургийг хараад нэрлэ. Тэдний нэрийг бичээд Е дууг тодруул.

(Хэрэв хүүхдүүд үг нэрлэхэд хэцүү бол ярианы эмч тэдэнд хэд хэдэн сонголтыг санал болгодог. Хэрэв тусламжийг буруу ашигласан бол ярианы эмч өөрөө энэ үгийн утгыг тайлбарладаг.)

Зургууд Эскимо, номын тавиур, аялал, дэлгэц, цахилгаан зүтгүүр, Эскимо. Шалгах дээр дарна уу

9. Төгс төгөлдөр үйл үг ашиглан өгүүлбэр зохиох слайд 17

Яриа эмч: Үгсийн багцаас өгүүлбэр зохио.

хашаа, зогсоол, дотор, экскаватор.

хүүхдүүд, аялал, явцгаая, цаашаа.

Эмма, popsicle, амттай, худалдаж авсан

Шалгах дээр дарна уу

III. Хичээлийн хураангуй

Дууны дуудлага, шинж чанар Е. слайд 18Е дууны үгийг эргэн санах, зохион бүтээх.

Хичээл өгсөнд баярлалаа слайд 19

Үүнтэй төстэй нийтлэлүүд

2022 parki48.ru. Бид хүрээ байшин барьж байна. Тохижилт. Барилга. Суурь.