Конспект логопедичного заняття на тему «Автоматизація звуку Л у словах та реченнях. Індивідуальне заняття з автоматизації звуку

Цілі:

  • Корекційно-освітні: формування критичного ставлення до своєї мови; розвиток вміння утримувати мову у спокійному стані; виконання правильної артикуляції звуку; закріплення навички вимови звуку «л» у складах, словах.
  • Корекційно-розвиваючі: розвиток дрібної моторики, зорової та слухової уваги, навички звуко-літерного аналізу та синтезу слів; розвиток фонематичного слуху; розвиток рухливості та гнучкості кінчика мови, вміння ним керувати; розвиток сприйняття та орієнтування у просторі, відпрацювання поняття «правий» і «лівий».
  • Корекційно-виховні: виховання інтересу до занять, уміння контролювати себе, виховання акуратності, дисциплінованості.

Мовний матеріал:склади та слова зі звуком [л], прямі та зворотні склади зі звуком [л], загадки, мовні розминки, назва предметів, тварин, овочів тощо.

Обладнання:артикуляційний профіль звуку [л]; предметні картинки, «Лунтик та його друзі», коробочка з сочевицею, складові ряди, посібники з автоматизації звуку «л», комп'ютер, робочий зошит, авторучка, кольорові олівці трьох кольорів (синій, червоний, зелений).

Хід заняття

I. Організаційний момент.

1. Постановка теми та мети заняття.[слайд 1](Див. презентацію)

– Сьогодні ми з тобою продовжимо вчитися гарно та правильно вимовляти звук [л] у складах та словах. До нас у гості прилетіло загадкове звірятко, яке не вміє читати і писати. Літери в його імені переплуталися, він не знає, як правильно скласти. Він буде тихенько сидіти і спостерігати за твоєю роботою. Якщо впораєшся з усіма завданнями, ми дізнаємося ім'я нашого гостя, і зможемо побачити його на екрані комп'ютера. Допоможемо йому?

ІІ. Основний етап.

- Сядемо рівно, спину тримаємо правильно, руки на колінах.

1. Артикулаційна гімнастика.

- Для початку налаштуємо язичок на роботу.

"Жаба-хоботок", "Лопаточка", "Покараємо неслухняний язичок", "Смачне варення", "Гойдалка", "Пароплав", "Індик", "Маляр", "Чистимо верхні зубки", "Впіймаємо звук [л]" .

Гра "Футбол", "Шторм у склянці". Вправа "Ау!"

- Я вдихнула носом повітря, наповнила свої легені повітрям, а тепер видихаю і кричу: "Ау-у-у-у!" довго, довго. Але гість нас не чує. Яким голосом ми його зватимемо? (Гучним). Давай покличемо його - вдих носом, довгий видих і голосно: "А-у-у-у!".

3. Розвиток дрібної моторики пальців рук.[слайд 2 ]

– Костянтине, наш гість прилетів із дивовижної планети, назва якого починається зі звуку, який ми вчимося правильно вимовляти. (Це планета – Місяць.)

- Правильно, тобі необхідно викласти з сочевиці літеру, яка означає цей звук.

– Ти впорався з першим завданням, відкриваю першу букву в імені героя (літера – Л).

3. Акустико-артикуляційна характеристика звуку. [слайд3]

Розглядається положення губ, зубів, язика, робота голосових зв'язок, повітряний струмінь.

– Згадай та покажи, як працюють органи артикуляції при правильному виголошенні звуку [л]. Що роблять губи, коли ми вимовляємо звук [л]? Де знаходиться язичок? (Губи розтягнуті в посмішці, зуби видно, язичок упирається у верхні зуби, краї язика опускаються і пропускають повітряний струмінь, що виходить.)

4. Вимова звуку ізольованому вигляді.

5. Акустична характеристика звуку.

– Костянтине, звук [л] вимовляється з перепоною. Він який? (Звук [л] приголосний.)

- Поєднаємо його з голосними 1 ряду. (ЛА, ЛО, ЛУ, ЛИ, ЛЕ.) Як він звучатиме? (Твердо.)

– Чому? (Голосні 1 ряду дають твердість приголосного звуку.)

- Визнач, будь ласка, якого кольору фішка означає цей звук? (Синього.)

– Відкриваю наступну букву імені героя (літера У).

6. Розвиток фонематичного сприйняття.

Гра «Злови слово зі звуком «л».

Хлопни в долоні, якщо почуєш слово зі звуком [л].

Човен, рука, килим, стіл, лижі, місяць, піраміда, лікоть, цибуля, ковпак, дах, глобус, кран, акула, мило.

- Відкриваю чергову букву імені героя (літера Н).

7. Динамічна пауза.

8. Автоматизація звуку[л] у складах та словах. [слайд4]

Тренування звуку на аналогах слів. Повторення складів, виділяючи ударні голосом та бавовнами.

Ла Ла Ла Ла Ла Ла

ло ЛО ло ЛО ЛО

Лу Лу Лу Лу Лу Лу Лу

ли ЛИ ли ли ли ли ЛИ

Гра «Знайди літеру»

- Давай знайдемо серед цих літер літери Л і назвемо їх, а потім обведемо всім літерам Л ніжки, щоб вони могли з нами подорожувати.

– Відкриваю букву імені (літера Т).

Ла-ла – лапи ла-ла – лампа

Ло-ло - кінь ло-ло -ложка

Лу-лу – лук лу-лу – лупа

Ли-ли – лижі ли-ли – вила

Гра «Почини гірлянду»

- Скоро Новий рік. Літера Л вирішила нарядити ялинку на Новий рік. А яка ж ялинка без гірлянди? Але у гірлянді кілька лампочок перегоріли. Давай допоможемо Л знайти їх. На лампочках Л, що перегоріли, в кінці складу. А на справних лампочках Л… (на початку мови). Читайте всі склади.

Діти обирають справні різнокольорові лампочки та прикрашають ними ялинку.

– Куди ще, крім ялинки, можна повісити гірлянди.

10. Відпрацювання поняття «правий», «лівий», «під», «над», «між».

- Правою рукою візьмись за ліве вухо; лівою рукою покажи праве око;

- Лівою рукою візьмись за потилицю, правою рукоюторкнися правого коліна.

Гра "Загадки звуку Л". [Слайд 5]

– У кімнаті стоїть стелаж Л. Спочатку назви, що знаходиться на верхній полиці, потім – на нижній та в кінці – на решті. Тепер Л ставитиме вам запитання. Намагайтеся правильно відповісти на них.

– Що знаходиться праворуч від яблука? (Буряк)

- Що знаходиться ліворуч від ляльки? (Юла)

- Що знаходиться під цибулею і праворуч від ложки? (Молоток)

– Що знаходиться між лопаткою та молотком? (Цибуля)

– Що знаходиться під юлою та над вилкою? (Яблуко)

7. Гра "Четвертий зайвий".[слайд6]

- Знайдіть у ряду зайву картинку, поясніть свій вибір.

Лось, білка, вовк, лисиця;

корова, білка, коза, собака.

– Відкриваю букву (літера І).

11. Гра «Склади слова зі складів» і вигадай пропозицію з цими словами. [слайд7]

Склади: МА, ЛИШ; ЛИ, ЖИ.

– Відкриваю останню букву (літера К).

– Тепер ти знаєш, як звати нашого героя, його звуть – ЛУНТИК. [Слайд 8]

ІІІ. Підсумок заняття.[слайд9] (див. презентацію та музику)

- Який звук закріплювали на занятті?

– Сподобалося тобі заняття?

Індивідуальне логопедичне заняття: Автоматизація звуку [л]. Російська народна казка«Ріпка»

Призначення:заняття розроблено для логопедів. (Дитина з порушенням зору (амбліопія), ОНР 4 ур.
МЕТА:автоматизувати звук/Л/ у складах, словах та реченнях.
Завдання:вимовлення звуку [л].
- Вправляти у правильному виголошенні звуку [л] у складах та словах.
-Закріпити навичку виділення звуку [л] із низки слів.
-Продовжувати вчити утворювати дієти дієти.
-Вправляти в освіті антонімів
-Активізувати словниковий запас, розвивати логічне мислення.
- розвивати мовленнєве дихання;
- Розвивати артикуляційний апарат;
- Розвивати фонематичне сприйняття;
- розвивати граматичний лад та зв'язне мовлення;
- формувати та розвивати слухову та зорову увагу, дрібну моторику та пам'ять.

Обладнання:

герої настільного театру "Ріпка", тарілка з горохом, порожня тарілка, дзеркало.

Хід заняття:

стоїть будиночок, фігурки заховані за будиночком.

1. Організаційний момент.

Відгадайте, з героями якоїсь казки ми сьогодні зустрінемося на занятті:
Щоб урожай зібрати,
Дідусеві довелося покликати:
Бабця, онука,
Жучку, кішку
Та ще мишеня-крихту.
Так у землі сиділа міцно
Жовта велика... (ріпка).

2 . Артикуляційна гімнастика.

Прокинувся дід (Дитина ставить фігурку діда)відкрив вікно (Вправа «Віконце»)і почав робити зарядку (Вправа «Гойдалка»)Випив чашечку чаю (Вправа «Чашечка»)з варенням (Вправа «Смачне варення»).Вийшов дід на город (Вправа «Забор»)і вирішив посадити ріпку, почав копати ямку (Вправа «Лопата»). Почала ріпка рости (Вправа «Вітрило»).
Дитина виконує перед дзеркалом вправи.

2. Він її поливав вранці та ввечері:
- л-л-л. (Звертає увагу дитини на становище мови під час вимови звуку [л].)

Навколо ріпки траву полол: -ла-ла-ла, ло-ло-ло, ли-ли-ли, ле-ле-ле, лу-лу-лу.
Землю розпушував: ал-ол-ул, ол-ул-ил, вул-ил-ел, ил-ел-ал.
А коли ріпка виросла, почав її тягнути: пла-пли-пле, кло-клу-кли, сле-сла-слу.
Але витягти не може.
Дитина повторює за логопедом складові ланцюжки.
4.

Покликав дід... бабку

Біжить бабця, з кишені горошинки розсипає, а зі слів звук [л] втрачає. Підбери горошинку і скажи слово правильно:
..ампа пі..а сто..
..ожка ми..о піна..
Дитина перекладає горох зі столу в тарілочку та вимовляє слова.
Тягнуть вони ріпку, а витягнути не можуть.

Дитина ставить фігурку бабки за дідом.

Покликали... онучку.

А онука перед дзеркалом сидить, чепуриться та біля дзеркала питає: «Я мила?» А дзеркало їй відповідає: «Мила». - «Я славна? Я весела? Я слухняна? Я смілива? Я ласкава?»
Що внучці відповіло дзеркало?
Дитина відповідає із ствердною інтонацією.
Побігла внучка до городу, але дорогою на неї комарі налетіли. Плескає вона руками, ловить комарів, а коли почує в слові-комарику звук [л], радісно кричить: «Впіймала!» Допоможи внучці, слухай уважно слова: човна-ложка-кішка, палиця-банка-балка, будка-булка-бурка, стіл-стулстук.
Дитина ставить фігурку внучки.

Прибігла внучка до городу. Тягнуть ріпку, а витягнути не можуть.

6. Втомилися вони, вирішили відпочити.

Пальчикова гімнастика.

пальчикова вправа «Дід»- показати руками зверху вниз уявну бороду.
пальчикова вправа «Бабка»- показати, як підв'язують під підборіддям кутки хустки.
пальчикова вправа «Ріпка».- двома руками зверху вниз намалюйте у повітрі коло із загостреним кінчиком унизу - за формою ріпи.
пальчикова вправа «Бантік». складіть пальці обох рук щіпкою і з'єднайте кінчики пальців у вигляді вісімки.
пальчикова вправа "Собака". - середній, безіменний та великий пальцівитягніть, з'єднайте подушечки – це «морда» собачки. Вказівний палець і мізинець підніміть вгору - це вуха.
пальчикова вправа «Кішка»- середній і безіменний пальці з'єднайте з великим так, щоб вийшло колечко - це «мордочка» кішки. Вказівний палецьі мізинець підніміть - так стирчать котячі вушка.
пальчикова вправа «Мишка» - кінчики середнього та безіменного пальців з'єднати з великим пальцем. Вказівний та мізинець зігнути та притиснути кінчиками до середнього та безіменного пальців.

Покликали вони... Жучку

А Жучка і Кішка в цей час сперечаються: Жучка каже слово, а Кішка сперечається з нею, допоможи Кішці. Гра «Скажи навпаки»
Праця - ліньки. Легко – важко.
Друзі – вороги. Легко – важко.
Працьовитий - лінивий.
Старий – молодий. Ситий – голодний.
Легкий – важкий.
Прибігли Жучка та кішка, але ріпку витягнути не виходить.

Дитина ставить фігурки Жучки та Кішки за бабкою.

8. Покликали вони тоді... мишку.

Гра «Доскажи слівце».Почула мишка, що її звуть. Логопед вказує на фігурці мишки.
з дому … вибігла,
по доріжці... побігла.
Через місток річку... перебігла,
до городу... прибігла,
в хвіртку... забігла,
до діда близько... підбігла.
Дитина ставить фігурку мишки за кішкою.

Потягли всі разом і витягли ріпку!

Логопед витягує макет ріпки.

9. Підсумок заняття.

Ось і скінчилася казка. Як ти гадаєш, чому ріпку витягли?
Дитина пояснює. (бо тягнули всі разом, допомагали один одному)

ДО № 10 «Алма»

Логопед: Балмагамбетова.Г.К.

Конспект індивідуального заняття
"Автоматизація звуку [Л]"

Мета: автоматизувати звук [л] у складах, словах, фразах.

Корекційно-навчальна:

Виробити правильний артикуляційний уклад при вимові звуку [л].

Вправляти у чіткому виголошенні звуку [л] у складах, словах,

Корекційно - розвиваюча:

Розвивати фонематичний слух,

Розвивати плавний видих,

Розвивати слухову та зорову увагу,

Розвивати дрібну моторику.

Корекційно - що виховує:

Виховувати посидючість, самоконтроль.

Обладнання: кубик з гімнастикою артикуляції, контейнер з водою, кольоровий м'ячик для настільного тенісу, коробочка, палички, деталі квіточок (білі і кольорові), фламінго, клітинка, замок, коробочка у вигляді ями.

Хід заняття:

Організаційний момент.

- Доброго дня. Сідай на стільчик. Сьогодні ми з тобою вирушимо до казки. Щоб у неї потрапити – закрий очі (Логопед ставить на стіл замок, клітку з пташкою). Відкривай очі та послухай початок казки. Жила була гарний птах. Вона не вимовляла звуку Л. І підказали їй, що в замку живе чарівник, який допоможе їй говорити цей звук. І вирушила пташка до нього. Але це виявився злий чаклун. Він ув'язнив її в клітку. Фламінго треба рятувати.

Повідомлення теми заняття.

– Допоможемо? Давай врятуємо її від чаклуна? Ми з тобою навчимося вимовляти звук Л. Заодно і навчимо пташку. Але до замку дорога нелегка. Чаклун розставив нам пастки і щоб їх обійти, потрібно виконати завдання. Але я впевнена, ти легко з ними впораєшся.

Основна частина.

Артикуляційна гімнастика.

– На нашому шляху перша пастка. Камінь. Ти бачиш, що камінь не простий. Виконавши всі ці завдання, ми скотимо його зі шляху.

На кожній грані кубика картинка, що відповідає артикуляційній вправі:

Парканчик

Під'їжджає шофер,
Ну, а попереду – паркан.
Гальмує і назад.
І так вісім разів поспіль.

Відкриваємо рот ширше,

Тримаємо раз, два, три, чотири.

Якщо стрибає мова,

"А-а-а" співаємо, і він лежить!

Спекли млинців трошки,

Остудили на віконці,

Їсти їх будемо зі сметаною,

Запросимо на обід маму.

Підніму я язичок

І пофарбую стелю,

Рухатися вперед-назад

Язичок наш дуже радий!

Молодець, ти добре впорався. Камінь ми з тобою прибрали.

Вироблення плавного видиху.

– І дійшли до річки. Але чаклун зламав міст, і тепер ми не можемо перебратися на той берег. Добре, що човен залишився.

(Перед дитиною прямокутний контейнер із водою, на воді кольоровий тенісний м'ячик. Дитина дме на м'ячик).

Розвиток фонематичного слуху. Гра «Злови звук»

- Ось ми і підійшли до наступної пастки. Це яма, яку вирив чаклун, щоб туди потрапляли різні звірята. Давай ми її з тобою засиплемо. Я зараз називатиму тобі слова. Слухай уважно. Якщо у слові є звук Л, ти кидаєш у яму камінь.

Лак, мак, стіл, стоп, гавкіт, віск, диван, вікно, крейда, стілець, будинок, лапа.

Ти чудово працюєш. Тепер звірята точно не потраплять у пастку.

Су-Джок терапія «Гноміки»

Подивися, ще одна перешкода. Сердитий чаклун завалив прохід на дорозі, давай і з цим впораємося.

Жили-були гномики

У чудовому будиночку.

Тато-гном дрова рубав,

Гном-синок їх у будинок носив,

Мама-гном суп варила,

Дочка-гном його солила,

Гномик-бабуся в'язала,

Гномик-тітонька прала,

Дід - віконце відчиняв,

Усіх знайомих у гості кликав

Гра «Безбарвні квіти».

– Ми з тобою опинилися на галявині, але подивися: квіти безбарвні. Мабуть і тут чаклун постарався. Але я знаю, як ми зможемо додати фарби кольорів. Щоб отримати кольоровий пелюсток, потрібно вимовити правильно два мови зі звуком Л:

ал-ол, ол-вул, вул-ел, ел-ал, ла-ло, ло-лу, лу-ли, ли-ла,

(Дитина повторює склади за логопедом і змінює білу пелюсток на кольоровий).

Фізмінутка.

- Думаю, що ми трохи втомилися з тобою обходити пастки чаклуна. Давай відпочинемо трохи.

(Дитина повторює слова та рухи за логопедом)

Уважно подивися на екран і назвіть картинки, де є звук «Л».

На екрані з'являються зображення. Дитина відповідає.

Гра білий «Колір»

Гра «Що робила Алла»

— Ну, ось ми й прийшли з тобою до замку злого чаклуна. (Клітку прибрано, слоненя стоїть перед замком). Він за нами спостерігав увесь цей час, подивився, як ти спритно обходиш його пастки, що злякався і втік.

Підсумок заняття.

- Який ти молодець. І в пастки не потрапив, і чаклун прогнав, і Птаха звільнив. Тобі сподобалося на занятті? А яке завдання сподобалося? А що було важко виконувати?

Індивідуальне логопедичне заняття з автоматизації звуку [л]

(підготовча група)

Ціль : автоматизація звуку [л] у словах та реченнях.

Завдання :

корекційно - розвиваючі:

Закріплювати звук у самостійній вимові (у складах, у словах та в реченнях);

Удосконалювати розвиток артикуляційної моторики та дрібної моторики пальців рук;

Розвивати логічне мислення;

Продовжувати роботу з корекції фонематичних процесів(уміння визначати наявність та місце заданого звуку у словах);

корекційно-освітні:

Активізувати словниковий запас на цей звук на тему «Дикі тварини»;

Продовжувати навчати вмінню відповідати задане питанняповністю, не односкладно;

Вправляти у вживанні слів – антонімів;

Вправляти відповідно до іменників з іменниками.

корекційно-виховні:

Виховувати допитливість, організованість, самостійність у роботі;

Формувати навички самоконтролю.

Обладнання: дзеркало; "сухий басейн"; символи – картки для гімнастики артикуляції; іграшки: Колобок, зайчик, лисиця, вовк, ведмежа, равлик; малюнки: вовк, лось, білка, слон; картинки: для вправи зі словами - антонімами

Хід заняття:

I. Організаційний момент

Логопед: Сьогодні я запрошую тебе здійснити подорож до казкового лісу, проте ми з тобою підемо не одні. Ти зараз дізнаєшся, з ким. Давай замісимо тісто, пограємо пальчиками у «сухому басейні». (Гра у «сухому басейні»)

Місимо, місимо тісто.

Є у печі місце.

Ручки на правий бік,

ручки на лівий бік,

Вийшов... (закрий очі) Колобок!

Який симпатичний Колобок у тебе вийшов. Він залишиться з нами на занятті, і вчитиметься всьому, чого навчаєшся ти.

ІІ. Повідомлення теми та мети заняття

Колобок ще маленький, недавно навчився вимовляти звук [Л], як і ти. Давайте навчатися разом. Проходимо до дзеркала.

ІІІ. Основна частина

Артикуляційна гімнастика

Зараз ти робитимеш артикуляційну гімнастику разом із Колобком, а я розповідатиму вам казку. Мені буде потрібна допомога твоїй мови та губ. Давай спробуємо.

(Вправи «Лопаточка», «Смачне варення», «Гойдалка», «Індик»). Під час виконання вправ показуються символи – картки.

Молодець! А зараз Колобок запрошує нас у подорож до лісу. Ходімо?

2. Автоматизація звуку у словах. Зустріч із лисицею Лушею.

Логопед: Хто там? Це лисичка Луша. Повтори, як її звуть. Хитра лисичка любить давати всім хитрі завдання.

Гра «Злови звук»

Логопед: Визначення наявності та місця звуку в словах. Подивіться на картинки, які розташовані на панно.

Вибери їх ті, у назві яких є звук [Л]. (Діти вибирають 4 картинки: вовк, білка, лось і слон)

Визнач місце звуку [Л] у цих словах: на початку, середині або наприкінці слова.

Гра «Доскажи слівце»

А зараз, використовуючи ці картинки, закінчи пропозиції та повтори їх повністю.

У дуплі робить собі запаси пухнаста (білка).

Ламаючи кущі, йде лісом великий …. (Ліс).

Довгий хобот є у … (слона).

Взимку в лісі шукає собі здобич голодний... (вовк).

Логопед: Подивися! Ось іде злий вовк Злюка. Давай перетворимо його на доброго. Зараз я вимовлятиму слова, а ти скажеш навпаки.

Гра «Навпаки»

Сумний

Темний

Чорний –

Ситий -

Худий -

Старий –

Логопед: Тепер вовк став добрим.

Зустріч із зайчиком Лопушкою.

Подивимося, куди нас кличе Колобок. (Логопед котить Колобка в потрібну сторону) Подивися, хто це сидить? (Зайчик) Це зайчик Лапушка. Повтори, як звати зайчик. Він якийсь сумний. Що ж сталося? (Дитина запитує, чому зайчик плаче) Йому нема з ким пограти. Давай пограємося з ним, піднімемо йому настрій. Лапушка пропонує зіграти в гру, яка називається "Повтори".

Гра «Повтори» (фізхвилинка)

Логопед: Я показуватиму і називатиму те, що я роблю, а ти повторюй мої дії, і скажи, що ти зробив.

Логопед: Дитина:

Я встаю. Я встав.

Я ставлю стілець. Я поставив стілець.

Я піднімаю руку. Я підняв руку.

Я стрибаю. Я стрибав.

Я сідаю на стілець. Я сів на стілець.

Я беру ручку. Я взяв ручку.

Я пишу. Я писав.

Логопед: Колобок хоче нас познайомити з ведмедиком Сластеною. Пішли за ним.

Гра «Солодка малинка»

Логопед: Найбільше ведмежа любить солодку малину. Давай допоможемо йому порахувати скільки він з'їв малини.

Одна солодка малина

Дві солодкі малини

Три солодкі малини

Чотири солодкі малини

П'ять солодких малин

Гра «Що можна зробити з малини?»

Логопед: Давай розповімо ведмежатку, що можна зробити з малини.

(Малинове варення, малиновий сік, малинове повидло, малиновий компот)

Логопед: Колобок показує нам під кущ. Кого він там побачив? Подивися там равлик Уля.

Гра «Складова гімнастика»

Дитина відтворює серію складів за логопедом, супроводжуючи промовляння пальчикової гімнастикою «Пальчики вітаються» (пальці провідної руки по черзі стикаються з великим пальцем).

ал-ол ял-ел ал-ол-ул-іл

ол-вул ел-юл вул-іл-ал-ол

вул-іл юл-ел іл-ул-ол-ал

Ти молодець, впорався з усіма завданнями, давай згадаємо кого ми зустріли у лісі.

Підсумок заняття.

Кого ми зустріли у лісі?

Як звуть наших друзів, яких ми зустріли у лісі?

Який звук ти сьогодні вчився вимовляти?

Гадаю, що Колобку сподобалося, як ти вимовляв звук [Л]. Він і тебе послухав, і сам повчився. За гарну роботувін хоче подарувати тобі подарунок, ось це забарвлення, щоб ти згадував про нашу спільну прогулянку в ліс.

КОНСПЕКТ індивідуального заняття з корекції звуковимови

Тема: «Автоматизація звуку [Л] у складах та словах»

Виконала: вчитель – логопед

МАДОУ «ЦРР – дитячий садок №10

«Сонечко»

Давлятянова Г. А.

Ціль:автоматизація звуку [Л] у складах та словах.

Завдання навчальні:

    Уточнити артикуляцію та правильне ізольоване вимовлення звуку [Л].

    Продовжувати вчити правильно, вимовляти звук [Л]у складах та словах.

    Вправляти у визначенні наявності та місця звуку [Л]у словах.

    Продовжувати вчити правильно, вживати прийменник ПЗ.

    Вчити узгоджувати дієслова минулого часу в чоловічому та жіночому родіі числа (літали, пливли)

    Диференціація вимови звуків [Л] та [Р] у зв'язному мовленні.

Завдання корекційні:

    Розвивати артикуляторну моторику, увагу, координованість рухів із мовою, зорову пам'ять; мислення, просторове орієнтування, дрібну моторику.

Завдання виховні:

    Виховувати почуття впевненості у собі, почуття співпереживання, посидючість, працездатність.

Обладнання:

Предметні картинки: калюжі, лампа, кінь;схеми вправ артикуляційної гімнастики, «Кінька», «Гойдалка», «Сходинки»; «павутинка» з паперової серветки,серія сюжетних картинок про шлях Айболита, «складові доріжки жаб», малюнок гір на аркуші в клітинку для графічного диктанта, гумові іграшки: 4 жаби, технічні коштинавчання: презентація на ПК.

Хід заняття:

    Організаційний момент. Розвиток фонематичного слуху

    Артикуляційна гімнастика.

    Розвиток мовного дихання – спрямованого повітряного струменя.Вправа «Фокус»

    Автоматизація звуку [Л] у зворотних складах. (використання ПК).

    Введення слів із прямим складом зі збігом приголосних у фразу.Відмінювання дієслова плавати в даний час.

    Гімнастика для очей

    Графічний диктант.

    Фізмінутка.

    Підсумок заняття.

Хід заняття:

    Організаційний момент.

Логопед: Сьогодні ми з тобою вирушимо у подорож. А допомагатиме нам звук, який чується в словах калюжі, лампа, кінь. Який це звук? Чия це пісенька? Правильно. Це пісня літака.

Сюрпризний момент. Подивися до нас прийшов Айболіт. Йому треба терміново дістатися Африки, щоб вилікувати хворих звірів. Айболіт просить нас допомогти йому, він уже старий, і не впевнений, що впоратися з усіма перешкодами у дорозі. Ти згоден допомогти?

Дитина: Так.

    Артикуляційна гімнастика.

Логопед: Подивися, Айболіт приніс нам карту-схему шляху. Нею ми бачимо, що шлях ми маємо розпочати з дороги. Сядемо на коня і поскакали.

Артикуляційна вправа: «Кінька»

Логопед: Їхали ми, їхали дорогою, до завалу приїхали. Щоб розібрати цей завал, доведеться попрацювати: піднімаємо і прибираємо з дороги стовбури дерев;

Артикуляційна вправа: «Гойдалка»

Логопед: Переносимо ці колоди подалі в ліс, щоб людям і тваринам не довелося, як нам переступати ними, як сходами.

Артикуляційна вправа:«Сходи»

Дитина: виконує вправи для язичка.

    Розвиток мовного дихання – спрямованого повітряного струменя. Вправа «Фокус»

Логопед : Ось пішли ми по дорозі і дійшли до лісу, пробираємось через ліс, дивись, скрізь висить тонка павутина, яка прилипає нам до обличчя. Здуємо її з нашого обличчя? Набрали плавно глибокий вдих, підняли язичок філіжанкою і видихнули, так щоб павутинка злетіла з носа.

Дитина виконує вправу «Фокус»

    Автоматизація звуку [Л] у прямих складах.

Логопед : Ішли, ми йшли лісом, і до болота дійшли А в болоті мешкають жаби, співають вони свої пісеньки і не слухають нас. Ось ця жаба співає – ЛА-ЛА-ЛА, повтори за нею, друга співає – ЛИ – ЛИ – ЛИ, третя – ЛО-ЛО-ЛО, а четверта – ЛУ – ЛУ – ЛУ. Спробуємо заспівати їхні пісеньки разом, що вийде? Чи зможеш ти повторити? І не забудь, жаби у нас веселі і посмішка має бути широка! (Уточнення артикуляції звуку)

Дитина повторює за логопедом:

ЛА-ЛИ-ЛО-ЛУ ЛИ-ЛО-ЛУ-ЛА

ЛО-ЛУ-ЛА-ЛИ ЛУ-ЛА-ЛИ-ЛО

    Автоматизація звуку [Л] у зворотних складах.

Логопед : Ну, ось жаби запитують нас, що ж привело нас у таку глушину лісу Вони можуть нам допомогти обійти болото, якщо крокувати ми точно по сліду і повторюватимемо чарівні складові доріжки.

Дитина виконує завдання по планшету складових доріжок (№1) жаб, (презентація на ПК) переводячи з однієї купини палець на іншу, вимовляючи одночасно зворотний склад, якщо вимовляє неправильно, то повертається на колишню купину (аркуш латаття – при вимові зворотних складів з йотованими) голосними звуками) – планшет №2 (презентація на ПК)

АЛ-ОЛ-УЛ-ИЛ-ОЛ-УЛ-ИЛ-АЛ..

ЯЛ-ЕЛ-ЕЛ-ЮЛ-ЯЛ-ЮЛ-ЕЛ-ЕЛ...

    Автоматизація звуку [Л] у прямих складах, зі збігом приголосних звуків.

Логопед: Поперед нас чекає річка, ох вона і глибока! Переплисти допоможе пліт, тільки де він, хто зрозуміє? Розліталися комарі, ну не видно вже ні зги! Допоможіть нам жаби очистити берег від комарів! А ми теж вам допоможемо – повторюй за ними складові доріжки.

Дитина повторює складові доріжки зі збігом приголосних звуків. Планшет №3

СЛА-СЛИ-СЛО-СЛУ ПЛА-ПЛИ-ПЛО-ПЛУ

ШЛА-ШЛИ-ШЛО-ШЛУ ГЛА-ГЛИ-ГЛО-ГЛУ, і т.д.

    Введення слів із прямим складом зі збігом приголосних у фразу. Відмінювання дієслова плавати в даний час.

Логопед: Дивися, що це стоїть вдалині? Це він, наш пліт! Сядемо на пліт і попливемо річкою.

Ти що робиш? /пливу/,

На чому? /на плоту/.

Як сказати правильно, однією пропозицією? /Я пливу на плоту.

Скажи так само тільки про мене, Айболіта, наших гостей і про всіх разом. /я пливу на плоту, ти пливеш на плоту, він пливе на плоту, вона пливе на плоту, ми пливемо на плоту, вони пливуть на плоту./

    Гімнастика для очей

Логопед: Пропливли ми повз валунів по річці. Припливли до берега. А перед нами — гора. Подивися нагору, ти бачиш її вершину? А тепер подивися вниз під ноги, де ж стежка? Подивися праворуч, а потім ліворуч: чи немає надійної стежки?

Дитина виконує гімнастику для очей.

    Розвиток дрібної моторики, слухового сприйняття та орієнтації на аркуші паперу та в клітці.

Логопед: Думаю, буде надійнішою, якщо шлях між гір буде замальований у кожного з нас, мало що може з кожним статися. Діставай блокнотик, запиши «стежку».

Дитина виконує візерунок графічного диктанта під диктування.

    Фізмінутка.

Логопед: От і дісталися вершини гори, а що робити далі? Орел запропонував проводити до берегів Африки повітрям. Ми з орлом полетіли.

Дитина виконує фізхвилинку «Ми літаємо високо, ми літаємо низько…» Логопед: Поки ми летимо, пограємось?

    Вгадай, про що я говорю: про метелика, про літаки, чи про жука? Докажи фразу:

Літали …;

Літав….;

Літала ...;

    Вгадай, про що я кажу: про акулу, пароплав чи рибу? Докажи фразу:

Плів ...;

Плили ...;

Плила….

    Підсумок.

Молодець, от ми й дісталися берегів Африки, тут ми з Айболітом попрощаємось і повторимо для нього наш шлях щоб він не забув, як повернутися додому.

Спочатку він їхав дорогою, пробирався лісом, плив хвилями, ліз горами, летів на орлі і дістався Африки.З яким звуком ми сьогодні мандрували? Молодець, на цьому наше заняття закінчується.

Схожі статті

2022 parki48.ru. Будуємо каркасний будинок. Ландшафтний дизайн. Будівництво. Фундамент.