Скласти план на тему різноманітність живої природи. Презентація Царства живої природи презентація до уроку з біології (5 клас) на тему. Заплановані результати навчання

Урок з ФГОС у 5 класі

Тема: Різноманітність живої природи

Мета уроку: ознайомити учнів із різноманітністю природи та її класифікацією; розглянути взаємозв'язки у природі та значення природи для людини; виховувати дбайливе ставлення до природи.

Обладнання: картки (роздавальний матеріал на парту), презентація.

Хід уроку

I. Організаційний момент, повідомлення теми та цілей уроку

Доведи слово і дізнаєшся тему нашого уроку:СЛАЙД 1

Подивися, мій любий друже, що довкола?

Небо світло-блакитне. Сонце світить золоте,

Вітер листя грає. Хмара в небі пропливає.

Поле, річка та трава. Гори, повітря та листя,

Птахи, звірі та ліси. Грім, тумани та роса.

Людина та пора року -Це все навколо ... (природа)

Правильно, тема нашого уроку: «Різноманітність живої природи». Сьогодні ми ознайомимося з різноманітністю природи та її класифікацією. Розглянемо взаємозв'язку у природі та значення природи для людини.

ІІ. Робота за темою

1. Різноманітність природи та її класифікація.

Що таке природа? (Все, що нас оточує і не зроблено руками людини.)СЛАЙД 2

Природу класифікують або розподіляють за групами на живу та неживу.

Робота з картками: розділи на живу та неживу природу

2. Як відрізнити живу природу від неживої?СЛАЙД 3-9

3. Як називається наука, що вивчає живу природу? (Біологія.)

У деякому царстві, у деякій державі жили – були….Ні – ні, не цар із царицею….Кожне з цих царств особливе. Вони не за тридев'ять земель, а поруч із нами, навколо нас…. Це чотири царства живої природи.СЛАЙД 10-15

Фізкультхвилинка.

Давайте хлопці тепер на уважність прослухайте, скільки грибів ми зібрали:

У ліс осінній стежкою

Ми несемо свої кошики.

Зберемо гриби - опеньки,

Сироїжки та маслюки.

Убралися мухомори

У яскраво-червоні візерунки,

Рижик ховається у листочках

Боровик стоїть на купині.

Цілий день у лісі гуляли,

Багато ми грибів набрали.

До якого царства належить квітка (рослин), заєць (тварин), гриб (грибів) та останній малюнок (бактерій)?Робота з картками

4. Розмова на тему "Значення природи для людей".СЛАЙД 16-22

А до якої природи відноситься людина: до живої чи неживої? (Людина належить до живої природи.)

Якщо людина прийде в ліс з добром і не зашкодить стовбуру дерева, його коріння, то не загинуть гриби, чим буде харчуватися тваринам, та й сама людина повернеться з лісу не з порожнім кошиком.

А якщо людина прийде до лісу зі злом, зламає гілки чи зріже стовбур дерева ножем, що станеться? (Дерево загине. Не буде грибів, білки нічого буде їсти.)

Так, усім буде гірше. Гірше буде і людині, адже рослини очищають повітря від пилу, а людині, як і рослинам, вона необхідна для дихання. І для людини навколишня природа має велике значення.

Подивіться осінній букет. Які почуття він викликає у вас? (Він подобається нам.) Значить, природа – джерело краси (встановлюється другий опорний знак). Що вам ще подобається у природі?

Вам подобається купатися у річці, озері? Чому? (Стаєш здоровішим, зміцнюється мускулатура.) Отже, природа - джерело здоров'я (встановлюється третій опорний знак).

Природа викликає різні почуття: захоплення, подив, радість, інколи ж і смуток. Коли ми бачимо зламану гілку, засмічене джерело, які почуття у вас виникають? (Нам їх шкода, хочеться допомогти.)

А коли ви помилувалися вродою осіннього лісу, яке почуття у вас з'явилося? (Радості, здивування.)

Чи змогли б ви завдати шкоди природі? (Хочеться зробити щось хороше, не хочеться ні з ким сваритися. Любов до природи, турбота про неї роблять людину добрішою.).

- Вчитель читає уривок із вірша азербайджанського поета Самета Вургуна:

Давайте пройдемося повільно по лузі.

І привіт скажемо кожній квітці

Я мушу над квітами нахилитися,

Не для того, щоб рвати чи зрізати,

А щоб побачити добрі їхні обличчя

І добре обличчя їм показати.

Уривок із книги Б. Зубкова

Осінь. В'яне, жовтіє листя. Тільки не хочеться листям з деревом розлучатися. А вітер міцнішає, норовить листок відірвати, на холодну землю кинути. Але один лист краю загнув, майже трубочкою згорнувся. Підставляє вітру круглі боки трубочка-лист, вітер на неї з усіх боків дме, а зірвати не може. Чому?

Давайте, хлопці, зробимо досвід! Візьміть за краї аркуш паперу та підніміть його. Лист одразу зігнеться. Згорніть папір трубочкою. Туго-туго поверніть. Тепер спробуйте таку трубочку зігнути, зламати. Важко? Отож! Ось чому і вітер безсилий проти аркуша, зігнутого трубочкою.

Якось побачив чоловік такий лист. І додумався міст через річку теж на кшталт аркуша-трубочки. Великий міст, за тисячу метрів завдовжки. Вийшов міст дуже міцний. Тому що він був схожий на лист дерева, згорнутий у міцну, тверду трубочку».СЛАЙД 23

III Закріплення

Розгляньте малюнки та підберіть пропозицію, що відповідає цьому малюнку.СЛАЙД 24-29

  • Природа охороняє здоров'я.
  • Природа захоплює нас своєю красою.
  • Природа дає нам тепло, світло, повітря, воду та їжу.
  • Природа дає різні матеріали для господарства.
  • Природа дарує нам радість відкриттів.
  • Природа вчить нас доброті.

IV Домашнє завдання.записи в зошиті, зробити малюнок, що відображає почуття людини до природи.

V Рефлексія.

Я впізнав

Мені було цікаво

Хочу знати


Розділи: Біологія

Цілі уроку:

  1. Ознайомлення учнів із царствами живих організмів.
  2. Дати уявлення про різноманітність живих організмів.
  • розширити знання школярів на предмет;
  • розвивати в учнів увагу та спостережливість; допитливість та інтерес до предмета;
  • виховувати дбайливе ставлення до природи.

Обладнання: комп'ютер, телевізор, роздатковий матеріал: "Схеми класифікації тварин та рослин", презентація "Різноманітність життя на Землі".

Хід уроку

I. Вступна частина.

Організаційний момент. (Перевіряю готовність дітей до уроку)

ІІ. Основна частина уроку. Вивчення нового матеріалу.

Вітаю. Сьогодні у нас із вами незвичайний урок. Його тема “ Різноманітність живих організмів”.

(Слайд №1)

Про різноманітність живої природи можна говорити дуже і дуже багато... Але, якщо чесно, то й часу у нас достатньо... Адже живу природу ви вивчатимете на уроках біології всі роки навчання в школі. Сьогодні ми пригадаємо, що вам уже відомо про живу природу і дізнаємося щось нове та цікаве.

(Слайд №2)

Почнемо наш урок з "Розминки".

(Слайд №3)

Діти відповідають на запитання "Розминки"

  1. Що вивчає природознавство?
  2. Що таке природа?
  3. Назвіть ознаки живих організмів.
  4. Коли почався розвиток життя Землі?
  5. Що є одиницею будови живих організмів?

Діти відповідають питання, взаємно виправляючи і доповнюючи одне одного.

Нас оточує величезний світ живих організмів. Вчені ділять їх у кілька царств – великих груп.

1. Бактерії.

2. Найпростіші.

4. Рослини.

5. Тварини.

(Слайд №4)

Перше царство, з яким ми знайомимося – це царство Бактерії.

(Слайд №5)

На землі існує близько 2500 видів цих організмів. Вони видно нам лише за сильного збільшення. Світ бактерій вкрай різноманітний, оскільки вони різняться формою, за розмірами, а головне з тієї ролі, що вони грають у природі. А роль цих мікроскопічних організмів дуже велика. Вчені називають їх "санітарами нашої планети", адже завдяки їм руйнуються і зникають з лиця Землі померлі організми. Велика роль бактерій у передачі небезпечних захворювань людини та тварин. Розгляньте на слайді фотографії та малюнки, на яких вони зображені.

Наступне царство – царство Найпростіші.

(Слайд №6)

Бактерії та найпростіші – одноклітинні організми. Клітина бактерії немає ядра, а клітинах всіх інших організмів ядра є.

Ці організми найчастіше зустрічаються у водному середовищі. Вони теж дуже малі, але як ми бачимо з нашого слайду, вони теж відрізняються своїм різноманіттям, та й на Землі їх зустрічається 40000 видів.

(Слайд №7)

Гриби, звичайно, кожен знає: білий, підберезник, лисичка, мухомор, бліда поганка... Але не всім відомо, що до царства грибів належать і ті, що живуть на деревах трутовики, дріжджі, які використовують коли печуть смачні пироги, а також цвілеві гриби. Усього вчені налічують близько 100 000 видів грибів.

Ви бачите, що серед грибів є мікроскопічні форми. Гриби теж відіграють важливу роль у природі. І мені хочеться повторювати знову і знову, що зайвих організмів у природі – НІ!

(Слайд №8)

До вашої уваги представляється одне з найкрасивіших царств природи - це царство Рослин. Воно включає 350000 видів.

Я пропоную вам подивитися, порівняти та подумати, чим відрізняються рослини, які ви бачите на слайдах.

(Слайди №8-4)

Відповідають діти.

Представники царства рослин відрізняються від інших багатоклітинних організмів тим, що утворюють на світлі з вуглекислого газу та води поживні речовини (гриби та тварини поглинають лише готову їжу). Рослини ділять на кілька великих груп: водорості, мохи, папороті, хвойні, квіткові.Загалом у царстві рослин близько 350 тис. видів. Є серед них і великі та маленькі. Найменшою рослиною серед квіткових вважається плаваюча ряска з водойм Австралії - її довжина 0,6 мм і ширина 0,33 мм. Найвищою хвойною рослиною є секвоя. висота окремих дерев сягає 80-100 м-коду.

Підводжу підсумки: рослини поділяються на кілька груп, відрізняються своїми розмірами та формами, залежно від їх видової приналежності та умов зростання.

Пропоную дітям розглянути "Схеми класифікації рослин" і скласти подібну схему зі слів: хвойні, конвалія, рослини, ялина, суниця, сосна, квіткові.

(Слайд №15)

Царство Тварин становить 1 мільйон 500 тисяч видів.

(Слайди №16-23)

Це найрізноманітніше царство, адже воно таке численне. Його представники поширилися по всій земній кулі.

Яких тварин ви знаєте? А чим вони харчуються?

Розрізняють безхребетних та хребетнихтварин. У перших, як і свідчить назва, немає хребта, а в других він є. До безхребетних відносяться черв'яки, молюски, голкошкірі, членистоногіта деякі інші групи тварин. Хребетні – це риби, земноводні, плазуни, птахи, ссавці.Розгляньте "Схеми класифікації тварин" і складіть подібну схему зі слів: безхребетні, птахи, метелики, горобець, жаба, ворона, земноводні, тварини, хребетні, комахи.

Ось і закінчилося наше знайомство із різноманітністю живих організмів.

Прошу вас здати “Схеми класифікацій рослин та тварин” та схеми, які склали ви самі.

ІІІ. Домашнє завдання: розглянути малюнки на сторінках 110-111. Приготувати повідомлення, міні-твір про вашу улюблену тварину.

IV. Заключна частина уроку.

Добіг кінця наш урок. І на закінчення мені хочеться сказати, що різноманітний світ природи дуже тендітний і вимагає до себе дбайливого та уважного ставлення людей усіх країн.

(Слайд №24)

Цей слайд закликає кожного з нас зберігати Землю, наш спільний будинок.

(Слайд №26)

До побачення! Урок завершено. Дякую за увагу!

Список літератури (слайд №25):

"Природознавство-5 клас", А.А.Плешаков, Н.І.Сонін.

Робочий зошит до підручника "Природознавство"

Фотографії та малюнки знайдені за допомогою пошукової системи GOOGLE.

Коли ми говоримо про від-чи-чі-ях живої і неживої при-ро-ди, по-лез-но пред-ставити камінь і кішку або со-ба-ку. Від-чі-я є, і вони оче-вид-ни. Як же їх визнає наука?

До осо-бен-но-стям жи-во-го су-ще-ствавона від-но-сить слід-ду-ю-щі при-су-щі прак-ти-че-ски всім живим ор-га-низ-мам про-цес-си: пи-та-ня, ди-ха- ня, ви-де-ле-ня, роз-мно-же-ня, по-рух-ність, роз-драж-ність, при-спо-соб-лен-ність, зростання і роз-ви-тіе.

Без-умовно, камінь може бути рухомим, якщо його кинути, може розмножуватися, якщо його розбити, може навіть вирости, якщо він має кри -стал-ли-че-ську при-ро-ду і на-хо-дит-ся в на-си-щен-ном со-ле-вом рас-тво-ре (рис. 1).

Мал. 1. Дії з каменем

Для цього потрібно зовнішнє вплив, при цьому камінь навряд чи почне питатися, роздратуватися і зітхати від такої несправедливості. . В осо-бен-но-стях жи-во-го і нежи-во-го на-хо-дят від-ра-же-ня влас-ства жи-во-го, котрі вже ні з чим не пе-ре-пу-та-єш. Що ж це за влас-ства?

1. В ор-га-низ-мах та їх клітинах містяться ті ж хі-мі-чеські еле-менти, що і в тілах неживої при-роди. Але в клітинах живих істот є ще й органічні речовини, ко-то-рие по-лу-чи-ли таке на-зва-ние, тому що вперше були ви-де-ле-ни з живих істот, з ор-га-низ- мов. Це білки, жири, уг-ле-во-ди і нук-ле-і-но-ві кис-ло-ти. Ці речовини об-разу-ють упо-ря-до-чен-ні струк-ту-ри (рис. 2).

Мал. 2. Молекула ДНК

Але тільки на-хо-дя в кліт-ці, ор-га-ні-че-ські ве-ще-ства обес-пе-чи-ва-ють про-яв-ле-ня життя. Причому найважливіша роль у житті-де-я-тель-но-сті ор-га-низ-мов від-во-дит-ся в першу чергу нук-ле-і-но- вим кис-ло-там і біл-кам. Вони обес-пе-чи-ва-ють са-мо-ре-гу-ля-цію всіх про-цес-сов в ор-га-ніз-мі, його са-мо-во-про-із-ве-де -ня, а значить, і саме життя.

За-пам-ним: білки, жири, уг-ле-во-ди і нук-ле-і-но-ві кис-ло-ти - основ-ні ком-по-нен-ти жи-во-го .

2. Основ-ний струк-тур-ний і функ-ці-о-наль-ної одиницімайже всіх живих ор-га-низ-мов яв-ля-є-ся клітка. Майже, тому що на Землі прекрасно відчувають себе віруси, які представляють собою неклітинну форму життя. В ор-га-низ-мах, у ко-то-рих багато клітин-мно-го-клі-точ-них, з клітин фор-мі-ру-ють-ся тканини, тканини об-ра- зу-ють ор-га-ни, ко-то-рие у свою чер-гу об'є-ня-ють-ся в си-сте-ми ор-га-нів (рис. 3).

Мал. 3. Об'єднання клітин у систему органів

Така упо-ря-до-чен-ність стро-е-ня і функцій ор-га-низ-мов обес-пе-чи-ва-є устой-чи-вість і нор-маль-не про-те- ка життя життя.

3. Обмін речовин- це со-во-куп-ність всіх хі-мі-че-ських ре-ак-цій, всіх пре-вра-ще-ний речовин, по-сту-па-ю-щих в ор-га-нізм із зовнішнього середовища в про-цес-се пита-ня і ди-ха-ня. Бла-го-да-ря про-мене-ну речовин зі-хра-ня-є-ся упо-ря-до-чен-ність про-цес-сов жиз-не-де-я-тель-но- сти і цілісність са-мо-го ор-га-низ-ма, під-дер-жи-ва-ет-ся по-сто-ян-ство внут-рен-ній середовища в кліт-ці і в ор-га-низ-ме загалом. Т. е. обмін речовин і енер-гії обес-пе-чи-ва-є по-сто-ян-ну зв'язок ор-га-низ-ма з середовищем і під-тримання його життя (Рис. 4).

Мал. 4. Зв'язок організму із середовищем

4. Раз-мно-же-ня. Живе завжди по-яв-ля-ється від жи-во-го. По-это-му запитання «Що було раніше: ку-ри-ця чи яйце?» для загальної біологічної логии неважливий. У кінцевому підсумку ку-ри-ця все одно від-про-з-во-дит ку-ри-цу, а че-ло-век вос-про-із-во-дит че-ло-ве- ка. По-цьому життя можна розглядати як відтворення собі по-доб-них істот або са-мо-во-про-з-ве-де- ня (рис. 5). І це дуже важливе влас-ність жи-во-го, ко-то-рое обес-пе-чи-ва-є безперер-ність сут-ство-ва-ня життя.

Мал. 5. Розмноження

5. Якщо вдарити камінь, він не від-вітить і ніяк не від-ре-а-ги-ру-є. З со-ба-кою цей фокус не пройде: на агрес-сію хижак від-ві-тит агрес-сі-ей. Тому що живі істоти ак-тив-но ре-а-гі-ру-ють на дії фак-то-рів зовнішнього середовища, про-яв-ляя, таким об-ра -Зом, раз-дра-жи-мість. Імен-но роз-дра-жи-мість (рис. 6) поз-во-ля-є ор-га-низ-мам ор-ен-ти-ро-вати-ся в навколишньому середовищі і , слід-до-ва-тель-но, ви-живати в зме-ня-ю-щих-ся умов-ви-ях. Навіть рослини, які, здавалося б, позбавлені рухомості, можуть реагувати на зміну. ня. Багато способів роз-во-ра-чити листя в сто-ро-ну сонця, щоб одержати більше світла, а деякі, на- приклад ми-мо-за сором-ли-ва, сво-ра-чи-ва-ють ли-стья, якщо до них при-кос-нути-ся. Це теж прояв-ле-ня раз-дра-жи-мо-сті.

Мал. 6. Подразливість

6. При-спо-соб-лен-ність.Якщо об-ра-тить увагу на зовнішній вигляд жи-ра-фа, можна побачити, що він іде-аль-но при-спо-соб-лен до су-ще-ство-ва- ня в умовах аф-рі-кан-ської са-ван-ни. Довга шия допомагає добувати йому їжу там, де її ніхто не може дістати, довгі ноги - швидко бігти і відбиватися від хиж -Ні-ків (рис. 7).

Мал. 7. Пристосованість жирафу

Але в Арк-ті-ці жираф не ви-живе, зате там себе прекрасно відчувають білі медведі (рис. 8).

Мал. 8. Пристосованість білого ведмедя

7. При-спо-саб-ли-вать-ся ор-га-низ-ми можуть мил-ли-о-ни років, і це на-зи-ва-є-ся ево-лю-ція. Ево-лю-ція - це ще одне важ-ніше своє ство жи-во-го.

8. Живі ор-га-низ-ми з те-че-ні-єм вре-ме-ні з-мене-ють-ся, найчастіше необ-ра-ти-мо. Ці зміни-ня на-зи-ва-ють роз-ві-ти-єм.

Роз-ви-тіе, як пра-ві-ло, со-про-во-да-ет-ся ро-стом, уве-ли-че-ні-єм маси тіла або його роз-ме-ра, пов'язаний -но-го з по-яв-ле-ні-єм нових клітин.

Ево-лю-ція - це теж роз-ви-тіе, але не од-но-го від-дель-но-го ор-га-низ-ма, а всього жи-во-го світу в цілому. Розвиток звичай-но йде від простого до складного і до великих при-спо-соб-лен-ності ор-га-низ-ма до середовища оби-та- ня. Так обес-пе-чи-ва-ет-ся то багато-го-обра-зіє живих суспільств, ко-то-рое ми можемо наблю-дати сьогодні.

Ми розглянули відмінності живої природи від неживої, по-зна-ко-ми-лися з об-щи-ми влас-ства-ми живих ор-га-низ-мов. У слі-ду-ю-ший раз ми по-го-во-римо про багато-го-об-раз-зі живих істот на нашій пла-не-ті і про рівні ор-га-ні-за -ції жи-во-го.

Список літератури

  1. Пасічник В.В. Біологія Бактерії, гриби, рослини. 6 кл. – К.: Дрофа, 2011 – 304 с.
  2. Бахчієва О.А., Ключникова Н.М., Пятуніна С.К. та ін. Природознавство 5. - М.: Навчальна література, 2012
  3. Єськов К.Ю. та ін Природознавство 5 за ред. Вахрушєва А.А. - М: Балас, 2013
  4. Плешаков А.А., Сонін Н.І. Біологія Введення у біологію. 5 кл. - М: Дрофа, 2013.
  1. Інтернет портал «Tepka.ru» ()
  2. Інтернет портал «Uchitelbiologii.ru» ()
  3. Інтернет портал «Tepka.ru» ()

Домашнє завдання

  1. Які процеси притаманні всім живим організмам?
  2. Що таке обмін речовин та чому він сприяє?
  3. Який зв'язок між розвитком та еволюцією?

Назва уроку

Різноманітність живої природи. Царства живих організмів. Відмінні ознаки живого.

Мета уроку: ознайомити учнів із різноманітністю природи та її класифікацією; розглянути взаємозв'язки у природі та значення природи для людини; виховувати дбайливе ставлення до природи.

Завдання уроку:

Освітні: розширити знання школярів на предмет; дати уявлення про різні царства, про загальні ознаки царств, класифікацію.

Розвиваючі: створити умови для засвоєння знань на тему уроку, розвивати логічне мислення учнів: вчити виділяти головне, порівнювати.

Виховні: виховувати культуру поведінки під час фронтальної роботи, індивідуальної роботи.

Форма уроку: урок комбінований

Методи:

Основний: постановка питань проблемного змісту; самостійна робота в індивідуальних картах.

Додаткові: частково – пошуковий.

Етапи уроку

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

I. Проблемна ситуація та актуалізація знань.

Доведи слово і дізнаєшся тему нашого уроку:

Подивися, мій любий друже, що довкола?

Небо світло-блакитне. Сонце світить золоте,

Вітер листя грає. Хмара в небі пропливає.

Поле, річка та трава. Гори, повітря та листя,

Птахи, звірі та ліси. Грім, тумани та роса.

Людина та пора року - Це все навколо... (природа)

Правильно, тема нашого уроку: «Різноманітність живої природи». Сьогодні ми ознайомимося з різноманітністю природи та її класифікацією. Розглянемо взаємозв'язку у природі та значення природи для людини.

Включаються в урок у взаємодії з учителем.

Вирішують проблему. Формулюють тему, мету уроку.

ІІ. Вивчення нового матеріалу.

1. Різноманітність природи та її класифікація.

Що таке природа? (Все, що нас оточує і не зроблено руками людини.)

Природу класифікують або розподіляють за групами на живу та неживу.

Робота з картками: розділи на живу та неживу природу

2. Як відрізнити живу природу від неживої?

3. Як називається наука, що вивчає живу природу? (Біологія.)

У деякому царстві, у деякій державі жили – були….Ні – ні, не цар із царицею….Кожне з цих царств особливе. Вони не за тридев'ять земель, а поруч із нами, навколо нас…. Це чотири царства живої природи. стор. підручника 16 рис. 8

Різноманітність тваринного світу

Фізкультхвилинка

«Правила поведінки у лісі».

Якщо учні згодні з правилом, то ляскають у долоні, якщо ні – тупотять.

1. Гілки не ламайте, дерева не калечьте, ні травинку, ні лист даремно не рвіть.

2. У лісі можна пограти, листям кидатися, вінки плести, букети рвати. Подумаєш, зелені ще багато виросте.

3. Нарешті можна пошуміти, покричати, аукати, нікому при цьому не заважаючи.

4. Намагайтеся не шуміти, бо ліс злякається, причаїться, і ви не дізнаєтесь жодної таємниці.

5. Витрішкувату жабу, повзучого вужа, неповоротку жабу, неприємних гусениць можна прогнати, а краще б їх зовсім не було.

6. Звірі всякі важливі, звірі всякі потрібні: кожен із них робить у природі свою справу.

7. Якщо ви бачите нову, невідому рослину або тварину, то намагайтеся дізнатися її назву.

8. Якщо ви збираєте дикі плоди та гриби, не знищуйте те, на чому вони росли: дерева, чагарники, грибниці.

9. Ставтеся до тварин у лісі як старший брат, без жорстокості, не заважайте їм.

10. Окрім ягід та грибів забирайте з лісу лише приємні спогади та захоплення його красою.

Вчитель. Молодці, хлопці, ви знаєте, як правильно поводитися в лісі і ніколи не завдасте шкоди природі.

Відповідають на ці вчителі.

Складають усно невеликий монологічний вислів із заданого питання, робота з роздавальним матеріалом

(картками)

(перегляд відео фрагмента)

Фізкультхвилинка

V. Самостійна робота та самоперевірка.

Розподіл учнів за групами. Користуючись підручником, складіть схему

Відмінності живого від неживого

Робота у групах. Вміння

розрізняти наводити приклади;

оперувати певними біологічними термінами.

VI. Включення до системи знань та повторення.

Ознаки живого:

Заповнити схеми:

Схеми взаємозв'язку живих організмів у природі:

а) Живе → неживе.

(Багато корисних копалин утворилися із залишків живих організмів, наприклад: торф, кам'яне вугілля, вапняк.)

б) Неживе → живе.

(Повітря, вода, тепло, світло, мінеральні солі є необхідними умовами життя живих організмів.)

в) Рослини → тварини.

(Рослини виділяють кисень, яким дихають тварини. Рослини створюють місце існування тварин, забезпечують їм притулок, служать матеріалом для спорудження гнізд птахам.)

г) Людина →природа.

(Людина охороняє природу.)

Ланцюг живлення зі списку живих організмів:

(Рослина → коник → шпак → сокіл.)

Схема значення живих організмів для людини

Живі організми: корисні (використовуються в медицині, у будівництві, в легкій промисловості; служать продуктами харчування тощо); шкідливі (шкідники у с/г, хвороботворні організми тощо)

(перегляд відео фрагмента)

Заповнення схем

Підбивають підсумки уроку.

VI. Завдання додому

Консультує та пояснює

д/з: § 3підручника; відповісти на питання параграфа.

Записують домашнє завдання, запитують

Муніципальне бюджетне загальноосвітнєуустанова

«Середня загальноосвітня школа №24»

Конспект уроку (біологія) у 5 класі

Тема: «Різноманітність живої природи. Царства живих організмів. Відмінні ознаки живого»

Вчитель біології, хімії:

Стаселько Олена Олегівна,

2015р.

м. Братськ



Схожі статті

2024 parki48.ru. Будуємо каркасний будинок. Ландшафтний дизайн. Будівництво. Фундамент.