"Дуу ба Е үсэг" сэдвээр ярианы эмчилгээний хичээлийн тойм (ахлах бүлэг). Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн урд талын ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй "Эгшиг авиа"

Арга зүйн хөгжилхийсвэр хар"Гопедийн хичээл" сэдвээрДуу, үсэгЭ»

Зорилго: хүүхдүүдэд Е эгшиг ба Е үсэгтэй танилцуулах

Даалгаварууд:

Боловсролын:

хүүхдүүдийг Е дуутай танилцуулах,

дууг дүрслэх

үгийн үений тоог тодорхойлох;

цохилтын дууг илрүүлэх

өгөгдсөн авиатай үг хэлэх чадвартай байх,

унших чадварыг хөгжүүлэх

Рхөгжиж байна:

дууны анализ, синтезийг хөгжүүлэх,

фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх;

санах ой, анхаарал, харилцаа холбоог хөгжүүлэх аман яриа, нарийн моторт ур чадваргар

INболовсролынс:

харилцааны ур чадварыг хөгжүүлэх,

хайртай хүмүүсээ өрөвдөх сэтгэл, энэрэнгүй сэтгэлийг төлөвшүүлэх,

"Гэртээ ганцаараа", "Би төөрсөн", нөхцөл байдалд зан үйлийн дүрмийг боловсруулах.

багаар ажиллах ур чадвар

Хичээлийн төрөл: Шинэ материал сурах хичээл

Хичээлийн хэлбэр:хичээл - аялал

Ажлын хэлбэрүүд: хувь хүн, бүлэг.

Арга:тайлбар-зураглал, асуудал хайх, бие даасан ажил.

Эрүүл мэндийг хамгаалах технологи:

аюулгүй байдлын дүрэм, ариун цэврийн стандартыг дагаж мөрдөх;

ээлжлэн ажил, амралт (халаалт);

гэрлийн горимыг дагаж мөрдөх

Хичээлийн тоног төхөөрөмж: компьютер, мультимедиа төхөөрөмж, сэдэвт зураг, тараах материал

Анги: 1 а

Хичээлийн үргэлжлэх хугацаа: 40 мин.

Хичээлийн үеэр:

Зохион байгуулах цаг.

Сайн байна уу, эрхэм залуусаа. Та бүхнийг харсандаа маш их баяртай байна. Хичээл эхлэх цаг боллоо, асуултууддаа хариулах цаг боллоо. Суугаад хэлэх хүн: Жилийн хэдэн цаг, өдрийн цаг, долоо хоногийн өдөр, сар, огноо. (Хүүхэд бүр хүндрэлийн түвшингээр асуулт тавьдаг. Дадлагаас харахад хамгийн хэцүү нь. асуулт нь өдрийн цагийн тухай юм).

Сайн байна, бүгд байрандаа сууж байгаа нь та бүгд миний асуултад зөв хариулсан гэсэн үг юм.

Гол хэсэг. Хичээлийн сэдэв

Би хаалга тогшихыг дуурайдаг.

- Залуус аа, тэднийг хаалга тогших үед та юу асуух ёстой вэ? (Хүүхдүүд: "Тэнд хэн байна?")

— Гэртээ ганцаараа байхдаа хаалга онгойлгож болох уу? Тэгээд гэртээ ганцаараа биш байхдаа? Ийм нөхцөлд юу хийх нь дээр вэ? (Хүүхдүүд: "Насанд хүрсэн хүн дууд.")

- Залуус аа, одоо та ганцаараа биш, би та нартай хамт байна, насанд хүрсэн. Хаалгаа нээцгээе. Өө, тийм ээ, энд ... Оньсого тааварлаарай, хэн бэ?

Банзал, даашинз өмсдөг,

Хүүхэлдэйгээр тоглох дуртай.

Ээж нь огт хүү биш,

Тэр охиноо дуудах болно.

(Хүүхдүүд: "Охин")

- Манайд нэг охин ирсэн. Түүнд ямар буруу байгаа юм бэ? (Хүүхдүүд: "Тэр уйлж байна").

- Тэр яагаад уйлаад байгаа юм бэ? Түүнд юу тохиолдсон бэ? (Хүүхдийн хувийн туршлагаас авсан хариулт).

- Бид юу хийх гэж байна? (Хүүхдүүд: "Түүнд тусалцгаая").

-Тийм шүү залуусаа. Мөн туслахын тулд та түүнд юу тохиолдсон, түүний нэрийг хэн болохыг олж мэдэх хэрэгтэй. Охинтой уулзацгаая. Та ямар асуулт асуух ёстой вэ? (Хүүхдүүд: "Таны нэр хэн бэ?")

Би объектын дүрс бүхий зургуудыг зохион байгуулдаг: popsicle, лууван, намуу, автобус.

- Зурагт үзүүлсэн объектуудын эхний дуугаар охины нэрийг тааварлаарай,

Залуус аа, "Эмма" гэдэг үгийн эхэнд ямар дуу сонсогдож байна вэ? Та аль нь юу гэж бодож байна

Бид өнөөдөр танилцах дуу? (Хүүхдүүд: "Э дуугаар")

Тэр ямархуу хүн бэ? (Хүүхдүүд: "Дуу авиа нь [e]. Энэ бол эгшиг.")

- Стресстэй эсвэл стрессгүй дуу [e]? (Хүүхдүүд: "Цочрол").

Тоглоом "Дууг барих"

Миний үг дуусч байна. Өөрийнхөө үгийг [e] авиагаар бодоорой. Бид үгэнд [e] дууг хаана сонсдог вэ? (Тараах материал, үгийн диаграмм - шувуу, дуу - тойрогтой ажиллах)

- Сайн хийлээ.

- Хараач, [e] дууг үсгээр тэмдэглэж байна: хэвлэсэн болон бичсэн, том, жижиг үсгээр. (Зураг харуулах).

"e" үсэг ямар харагддаг вэ?

"S" дээрх "Е" үсэг нь гайхамшигтай,

Яг л толинд харж байгаа юм шиг,

Үүнтэй төстэй байдал гарцаагүй бий

Зөвхөн хэл байхгүй.

- Эмма, чамд юу тохиолдсон бэ?

Охин: "Өө, ай-ай-ай, би ээж, аавыг олохгүй" (хүүхдүүдтэй хамт сурах: гунигтай, чимээгүй, чанга).

-Тэгвэл түүнд юу тохиолдсон бэ, залуус аа? Та өөр хаана төөрч болох вэ? Хаана ч төөрчихгүйн тулд яах ёстой вэ?

"Сайн байна, чи юу хийхээ мэдэж байгаа, гэхдээ бяцхан Эмма мэдэхгүй байна." Түүнд ийм зүйл тохиолдсон ...

III. Судалсан материалыг нэгтгэх.

Эмма мөөг түүхээр ой руу явав. Тэр эхний замаар алхаж байна:

Хүүхэдтэй үсэг, үеийг унших (ялгах: үсэг ба үе, хэдэн үе, хэдэн үсэг хардаг, эгшиг ба гийгүүлэгч, үсгээр эхэлсэн үгсийг олох, үе, зам дээр үг олох, дуу авианы шинж чанар [e ]).

Би алхаж, алхсан боловч мөөг олсонгүй.

Эмма хоёр дахь замаар явав:

Би алхаж, алхаж байгаад үүнийг олсон:

Xkovator

- Чоно ямар үсэг идсэн бэ? Үгэнд хэдэн үе байдаг вэ? Тэдэнд ямар эгшгийг онцолсон бэ?

- Эмма үг хэлж тусалсан боловч мөөг олсонгүй. Эмма гурав дахь замаар алхаж, энд нэг бөжин харав.

Физминутка:

Саарал туулай өөрийгөө угааж,

Саарал туулай зочлох гэж байна,

Би чихээ угаасан, нүдээ угаасан,

Би амаа угаалаа. Би хамраа угаасан,

Би сүүлээ угааж, зочлохоор гүйв.

- Бөжин зугтаж, ребустай ном үлдээжээ. Үүнийг таамаглаж үзье:

Э

(Хүүхдүүд торонд соронзоор захидал хавсаргадаг, гэхдээ эхлээд энэ ажлыг ширээн дээр эгнээ, багаар хийдэг).

- Эмма ребустай тоглож байгаад төөрч байгаагаа гэнэт мэдэв. Тэр ойд суугаад чангаар уйлсан бөгөөд ойд түүнд ийм зүйл тохиолдсон ...

Мультимедиа төхөөрөмж ашиглан "Цуурай" хүүхэлдэйн киног үзэж байна.

- Залуус аа, Эммад хэн тусалсан бэ? (Хүүхдүүд: "Цуурай")

-Цуурай ихэвчлэн юу хийдэг вэ? (Хүүхдүүд: "Бүх бүрийн дараа давтана")

Тоглоом "Цуурай"

IV. Хичээлийн хураангуй

- Залуус аа, өнөөдөр манайд хэн ирсэн бэ? Түүнд юу тохиолдсон бэ? Эмма бид хоёр хаашаа аялсан бэ? Эмма ямар дуу авчирсан бэ? Түүнд тайлбар өгөөч? Залуус аа, Эммад та бүгдэд маш их таалагдсан бөгөөд тэр та нарт бүх бэлэг өгөхийг хүсч байна (Е-ээс эхэлсэн объект бүхий будах хуудас). Өнөөдөр танд юу хамгийн их таалагдсан бэ? Бид дахин аялах уу? Залуус аа, одоо бидний аялал дууслаа, бид сайхан босоод баяртай гэж хэлэв.

Би энэ сэдвээр тусгайлан хураангуй бичихээр шийдсэн, учир нь Е үсгээс эхлээд материалыг сонгох, түүгээр нөхцөл байдлыг тоглуулах нь нэлээд хэцүү бөгөөд хэцүү байдаг гэж би бодож байна. Магадгүй миний туршлага хэн нэгэнд хэрэг болох байх.

Ольга Чепайкина
Бичиг үсгийн сургалтанд бэлтгэх тухай хичээлийн тэмдэглэл бэлтгэл бүлэг"[E] дуу ба Е үсэг"

Хичээлийн тэмдэглэл

« Дуу ба E үсэг»

(Бичиг үсэгт бэлдэж байна)

Зорилго: Ур чадварыг бий болгох дуу чимээүгийн анализ, синтез. Үгийн санг баяжуулах, тодруулах, идэвхжүүлэх. Сайжруулалт дүрмийнхүүхдийн бүтэц, уялдаа холбоотой ярианы ур чадвар.

Боловсролын зорилтууд:

Хүүхдүүдэд боловсролын механизмын талаар ойлголт өгөх дуу E;

Онцлон тэмдэглэж сур Үеийн Е авиа, үг, өгүүлбэр;

Алс хойд нутгийн оршин суугчид болох Эскимосуудтай хүүхдүүдийг танилцуулж, идэвхтэй үгсийн санд шинийг оруулаарай. үгс: Эскимос, popsicle.

Заахшинэ үгсийн утгыг ойлгох, холбогдох үгсийг таних дасгал хийх.

Залруулах даалгавар:

Автоматжуулах Үе дэх Е авиа, үг, өгүүлбэр, текст;

Сурах эерэг хандлагыг бий болгох, хүүхдүүдэд шинэ зүйл сурах сонирхлыг бий болгох дуугарна.

Зөв психофизик функцууд: фонемик сонсгол, ерөнхий, нарийн болон articulatory моторт ур чадвар, нүүрний булчингууд, дуу хоолойны хүч чадал, анхаарлыг хөгжүүлэх.

Боловсролын даалгавар:

Яриадаа өөрийгөө хянах чадварыг хөгжүүлж, бүрэн дүүрэн ярих чадварыг хөгжүүлэх чадварлагасуусан асуултанд хариулна уу.

Тоглоом болон бусад хэлбэрээр хамтран ажиллах чадварыг хөгжүүлэх анги, бие даасан байдал, санаачлага, хариуцлага.

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Пантомим "Ойд алхах". Хүүхдүүд хамт алхаж байгаа дүр эсгэдэг өндөр өвс, гэнэтийн уналт болон довтолгоо.

Бид ой руу хол яваад төөрчихсөн.

Ойд төөрсөн хүмүүсийн байдлыг илэрхийл.

Бид ойд төөрсөн. (гунигтай)Цуурай! Цуурай!

Бүгд хашгирав "Өө!" (чанга)Энд хөгжилтэй байна.

Хэн ч хариу өгөхгүй. (харамсалтай)Тэр болгонд цуурай байдаг

Зөвхөн цуурай хариу өгдөг. Биднийг дуурайж байна.

Бидний цуурай чимээгүйхэн буцаж ирдэг “Өө! Өө!”Э.Благинина

Бид замаа олоод гэртээ буцаж байна.

Аль нь эхнийх вэ? дуу чимээ ECHO гэдэг үгийг сонссон уу?

Өнөөдөр бид сонсож, үг хэлэх болно дуу E, танилцацгаая E үсэг.

3. Акустик-артикуляцийн дүрс дуу чимээ.

Тусгаарлагдсан болон найрал дууны дуудлага дуу чимээАмны хөндийн, хүрэлцэх чичиргээ, акустик хяналтын холболттой (уруул инээмсэглэж, шүд нь нээлттэй, хэл нь доод шүдэнд байрладаг, агаар чөлөөтэй дамждаг, дууны утас ажилладаг).

Онцлог шинж чанартай дуу E. Эгшиг авиа, улаан чипээр тэмдэглэгдсэн. ДууТа үүнийг удаан хугацаанд чирч, дуулж, чангаар хашгирч болно, дуудлага хийхдээ дуу чимээАгаар нь ямар ч саад тотгор учруулахгүйгээр чөлөөтэй гарч ирдэг.

Хэл ярианы эмч эхлээд тусгаарлагдсан гэж хэлдэг дуугарна, дараа нь үе, үг, өгүүлбэр. Хүүхдүүд сонсвол алгаа таших хэрэгтэй дуу E.

5. Дуудлага үгээр дуугарна.

Хүүхдүүд ээ, одоо бид тантай хамт аялал хийх болно. Экскурс гэж юу вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт. Ямар нэгэн хүндрэл гарвал багшаас тайлбар өгнө үү.

Та аялал жуулчлалын жуулчид, би хөтөч болно. Нэр нь юу вэ ижил төстэй үгс? (Холбогдох үгс.)

Харьцангуй нэр үг үүсэх.

Бид гадаа гарна. Та гудамжинд ямар байшинг харсан бэ? (Нэг давхар, хоёр давхар, ...олон давхар)- Бүрэн санал болгож байна: Гэрт зөндөө юм байна... (шал). Бид тав хүртэл байна (шал). Таваас буусан (шал).

Дараа нь бид метрогоор явна. Газар доорхи метроны буудал руу хүмүүсийг доош буулгадаг шатыг юу гэж нэрлэдэг вэ? (урсдаг шат). Хүмүүсийг нэг буудлаас нөгөө буудал руу зөөдөг галт тэрэг гэж нэрлэдэг (галт тэрэг). Эдгээр галт тэргийг яагаад ингэж нэрлэдэг вэ? (Тэд цахилгаанаар тэжээгддэг). Өөр ямар төрлийн тээврийн хэрэгсэл цахилгаанаар ажилладаг вэ? (Трамвай, троллейбус).Цахилгаан гэдэг үгтэй холбоотой үгсийг бодож нэрлэцгээе (цахилгаан галт тэрэг, цахилгаан зүтгүүр, цахилгаан галт тэрэг, цахилгаанчин)

6. Сонголт шүлгийн дуу

Байшин дахь цахилгаан.

Шалан дээр гэрэл асаалттай байна.

Бид гэрлийг хэмнэх хэрэгтэй.

Чи санаж байна уу үгүй ​​юу?

-ээр үгсийг нэрлэ дуу E. Хэмнэх гэдэг үгийг та хэрхэн ойлгож байна вэ?

Дараа нь бид цахилгаан хэрэгсэл зардаг дэлгүүрт очно. Хүүхдүүд ээ, зургуудыг үзүүлж байна дуудсан: (төмөр - цахилгаан хэрэгсэл гэх мэт)Яагаад тэдгээрийг цахилгаан хэрэгсэл гэж нэрлэдэг вэ? Хүүхэд цахилгаан хэрэгсэл ашиглаж болох уу? Яагаад?

Аяллаа үргэлжлүүлье. Дахин галт тэргээр эсвэл өөрөөр хэлбэл цахилгаан галт тэргээр зөвхөн энэ удаад газар доор биш газар дээр явцгаая. Биднийг цахилгаан галт тэрэг жолооддог хүн угтдаг, үүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Жолооч). байгаа эсэх жолооч гэдэг үгийн Е авиа? Түүний нэр гэж эхэлдэг дуу E - Эдуард. Тэр биднийг хаашаа явсан гэж асуув.

(Бид аялалд явсан)Ийм асар том, хүчирхэг машин хэрхэн ажилладагийг харахын тулд галт тэрэг биднийг хотын гадаа хүргэв. (экскаватор). Экскаватор юу хийдэг вэ? Экскаватор жолооддог хүнийг хэн гэдэг вэ? (Экскаваторын оператор).

7. Хүүхдүүд бидэн дээр ирсэн Чукоткийн хойд хэсгээс цахилгаан утас. Эскимосчуудын хойд оршин суугчид биднийг умардыг үзэхийг урьж байна. Энэ үгийг давт. Бид тэдэнд попсикл бэлэглэх болно, энэ юу вэ? (Зайрмаг - амттай, чихэрлэг, хүйтэн). Бид хойд зүг рүү нисэх онгоцоор нисэх болно. (Airbus бол асар том онгоц. Онгоцонд маш олон зорчигч байдаг).

8. Биеийн тамирын хичээлийн минут.

Бид юун дээр нисч байсан бэ? Давт. Байгаа юу дуу E? Тэр хаана зогсож байна вэ? Elektrichka гэдэг үгийн хаана байна вэ? дуу E? Агаарын автобус нисэх онгоцны буудлаас хөдлөв. Одоо онгоцны буудал руу явцгаая. -ээс үгсийг давт дуу E(Airbus, нисэх онгоцны буудал, нисэх онгоцны буудал). Тэдэнд ямар нийтлэг зүйл байдаг вэ? "Аэро"- агаар гэсэн үг.

9. Эскимосууд попсикл идсэн. Тэд нэрийг нь мэдэхийг хүссэн том шувуу- EMU. Энэ үгийг ашиглан бичье дууны схем. Эдгээр шувууд Австралид амьдардаг. Тэд хойд хэсэгт амьдарч чадах болов уу? Яагаад?

10. Санал дээр ажиллах

Эмү гэдэг үгийг ашиглан өгүүлбэр зохио.

11. Танилцах E үсэг.

2. Дүгнэлт. Та ямар шинэ зүйл сурсан бэ анги? Шинэ үгсийг санацгаая дуу E.

Уран зохиол:

Пожиленко Е.А. Шидэт ертөнц дуу авиа, үг(ярианы эмч нарт зориулсан гарын авлага)М .: Хүмүүнлэг. Эд. VLADOS төв, 224 х. 1999 он

Сэтгэцийн хомсдолтой хүүхдүүдийг сургуульд бэлтгэх. Эд. С.Г.Шевченко

Н.В. Нищева "Засах ажлын систем". ХАМТ- Петербург: 2005

Г.Ванюхина "Речецветик". Екатеринбург 1993 он.

Волина В.В. "Тоглож сурах". М: 1994.

Гомзяк О.С. "Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд SOD-ийг даван туулах нэгдсэн арга". "Бид зөв ярьдаг". М: 2007.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

Өнөөдөр би том хүүхдүүдэд дууны дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх тоглоомыг танд толилуулж байна сургуулийн өмнөх нас. Тоглоом.

Хүүхдийг бичих, уншихад сургах эхний үйл явц бол дууны дүн шинжилгээ, үгийн синтез юм. Олон хүүхэд задлахад бэрхшээлтэй байдаг.

Зургийн сан:

Сэдэв : “[E] дуунд зочилж байна.”

Даалгаварууд:

· хүүхдүүдэд шинэ Е үсэг, шинэ дуу [E], түүний тухай танилцуулахангилал;

· өгөгдсөн авиатай үгсийг чихээр таних чадварыг хөгжүүлэх;

· үг, тэдгээрийн дууны хэв маягийг бий болгох чадварыг нэгтгэх, үгсийг үе болгон хуваах, үгэнд байгаа үе, дуу авиа, үсгийн тоог тодорхойлох;

· кроссворд шийдвэрлэх дадлага хийх, хөгжүүлэх логик сэтгэлгээ;

· мэдрэмжийг төлөвшүүлэхнөхөрлөл, харилцан туслалцаа, найздаа туслах хүсэл.

Тоног төхөөрөмж : том форматтай үсгийн бүртгэл, хувь хүний ​​үсгийн бүртгэлхүүхэд бүр, шоштой таваг, олон өнгийн дөрвөлжин багцууд нь улаан, цэнхэр, ногоон гэсэн үгний дууны загварыг бий болгохөнгө, оньсого, бие даасан ажилд зориулсан карт, харандаа, чимэглэл.

Хөдлөх

I . Зохион байгуулах цаг.

(Тоглоомуудыг ширээн дээр тавьдаг )

Залуус аа, ширээгээ хараад, хүссэн тоглоомоо сонгоод, аваад тойрог дээр зогс. (хүүхдүүд даалгавраа гүйцэтгэдэг)

- Дасгал: сонгосон тоглоомыг нэрлэх, энэ үгийн эхний дууг нэрлэх, дүрслэх.

II . Танилцуулга хэсэг.

Залуус аа, одоо бид танд бичиг үсгийн хичээлтэй байна. Энэ хичээлээр бид юу сурч байна вэ? (дуу, үсэг)

Дуу авиа үсэгнээс юугаараа ялгаатай вэ?

Ямар дуу чимээ гарч байна вэ?

Эгшиг авианы жишээг өг. (A O U Y I)

Ямар авиаг гийгүүлэгч гэж нэрлэдэг вэ?

Янз бүрийн гийгүүлэгч авианууд юу вэ? (ХООЛОЙ БА дүлий)

Тоглоомын дасгал "Хосолсон дууг нэрлэ"

Зорилтот: хосолсон гийгүүлэгч авианы талаархи мэдлэгээ нэгтгэх.

Явц: V-l дуут гийгүүлэгчийг нэрлэх ба хүүхдүүд дуугүй гийгүүлэгчийг дуудаж хариулна.

B – P Z - S V - F G - K F - WД-Т

III . Гол хэсэг.

1.Шинэ дуу авианы танилцуулга.

Би та нарт Эрик гэдэг хүүгийн тухай түүхийг хэлмээр байна. Сонсооч:

Эрик өвөөтэйгээ хамт ойд алхаж байв.

Эрик чангаар хашгирав: "Өө-өө" гэж ойгоос хэн нэгэн чимээгүйхэн: "Өө-өө" гэж хариулав.

Тэнд хэн хашгирав? гэж Эрик асуув.

"Энэ бол цуурай" гэж өвөө хэлэв.

Залуус аа, Эрик юу гэж хашгирсан бэ? (Хүүхдүүд чанга дуугаар хариулдаг: "Өө-өө.")

Тэд ойгоос түүнд хэрхэн хариулав? (Хүүхдүүд чимээгүйхэн хариулдаг: "Өө-өө.")

Өнөөдөр бид шинэ дууг сурах болно[E].

Та энэ авиаг эгшиг эсвэл гийгүүлэгч гэж бодож байна уу? (эгшиг)

Чи яагаад ингэж бодоов?

2. Дууны хэллэг [E].

Эрик хашгирахыг хэл нь сонсов. Тэр байшингаа нэлээд өргөн онгойлгож, шалан дээр хэвтээд, нуман хаалга руу бөхийж, өвөөгийнхөө араас "өө-өө" гэж давтаж эхлэв. Хүзүүний байшингаас агаар чөлөөтэй гарч, замдаа ямар ч саад бэрхшээл тулгардаггүй.

Хэл хэрхэн давтагдсан бэ? (Хүүхдүүд дууг давтана[E].)

3. "Дууг сонсох" тоглоомын дасгал

Зорилтот: Өгөгдсөн авиатай үгсийг чихээр таних чадварыг нэгтгэх.

Явц: V-l дууддаг өөр өөр үгс, мөн хүүхдүүд [E] дуутай үгийг сонсохдоо алгаа ташина.

(Би үгсийг уншсан: ширээ, байшин, цуурай, хашаа, хивс, экскаватор, зулзага, цох, попсикл, дээл, урсдаг шат, сандал, ном, буухиа уралдаан, эвкалипт, дэлгүүр, тоглоом, эскимо, аялал)

4.Е үсгийн танилцуулга.

Залуус аа, бидний дууддаг дуу авиа гэдгийг та мэднэ. Гэхдээ дуу бүрийг тодорхой үсгээр тэмдэглэдэг. Хараач (захиаг харуулж байна):

Э

Энэ бол Э:

Амаа ангайгаад

Бас том хэлээр.

(Г. Юдин)

5. Агаарт захидал бичих . - Одоо долоовор хуруугаа бэлдээрэй. Бид агаарт Е үсгийг бичнэ. (Би хүүхдүүд рүү нуруугаараа зогсож, баруун гараа өргөөд долоовор хурууБи агаарт захидал бичиж, өөрийн үйлдлүүдийн талаар тайлбар бичээрэй: цэг тавьж, зүүнээс баруун тийш, доошоо, дугуй, зүүн тийш хагас тойрог зурж, зогсоож, дундуур нь шулуун шугам зур. Хүүхдүүд миний араас давтана.)
6. Хурууны гимнастик.
Нэг эрхий хуруугаараа бослоо

Долоовор хуруу нь түүний ард,
Дунд нь нэргүйг сэрээдэг,

Тэр бяцхан хуруугаа өргөв.
Бүгд босож - "Уррай!", "Уррай!"

Тэд ажилдаа явах цаг болжээ..
Удирдамж:
Эрхий хуруунаас эхлээд хуруугаа сунгана

Хуруугаа илүү өргөнөөр сунга

Хуруугаа сайн дураараа хөдөлгө.
7. Буурцагнаас Е үсэг хийх .
- Буурцаг аваад E үсгийг урд талын ширээн дээр тавь (ажлын төгсгөлд хүүхдүүд шошыг буцааж байранд нь тавьдаг).

Залуус аа, Цасан цагаан бидэн дээр ирлээ. Тэр биднээс тусламж хүсч байна. Гномууд түүнтэй тоглохоор шийдэж, түүнд зориулж янз бүрийн даалгавар гаргаж, даалгавар бүрийг тусад нь дугтуйнд хийжээ. Хэр их байгааг хараарай (дугтуйг харуулж байна). Цасан цагаан энэ бүх ажлыг дангаараа гүйцэтгэхэд маш хэцүү байдаг. Түүнд тусалцгаая.

Дугтуй 1, даалгавар 1.

Тоглоомын дасгал "Зураг зурах"

Зорилтот: Хэсэг хэсгүүдээс бүхэл бүтэн зураг зохиох, хамтдаа ажиллах, үгэнд тодорхой үсгийн байрыг олох, үгийг үе болгон хуваах, даалгаврыг эв найртай, эв найртай гүйцэтгэх чадварыг нэгтгэх.

Явц: Зүссэн зургуудыг ширээн дээр тавьдаг. Хүүхдүүд хоёр багт хуваагддаг бөгөөд тус бүр өөрийн гэсэн хэсгүүдээс (экскаватор, цахилгаан галт тэрэг) зураг хийдэг. Төгсгөлд нь үг бүрийг үе болгон хувааж, тоог нь тодорхойлж, онцолсон үгийг тодруулах ёстой.

Дугтуй 2, даалгавар 2.

"Кроссворд тайлах" тоглоомын дасгал.

Зорилтот : кроссворд шийдвэрлэх, зургийг үгээр солих чадварыг хөгжүүлэх, логик сэтгэлгээ, хурдан оюун ухааныг хөгжүүлэх.

Хөдлөх : V-l соронзон самбар дээр кроссвордуудыг нэг нэгээр нь өлгөх ба хүүхдүүд тэнд шифрлэгдсэн үгсийг зохиодог. Зохиосон үг бүрийг үе болгон хуваадаг.

Эрвээхэй


Дэлгэц


Шуурга

Эскимо

Харааны гимнастик

Нэг удаа - зүүн тийш,

Хоёр - баруун тийш,

Гурав дээш

Дөрөв - доош

Одоо бид тойрог руу харж байна,

Дэлхийг илүү сайн харахын тулд. (Хүүхдүүд нүдээрээ дасгал хийдэг).

Дугтуй 3, даалгавар 3.

Хуваагдсан цагаан толгойн үсгээр ажиллах.

1. Модон дээр, цаасан дээр,

Шоколадтай цамцтай

Энэ нь зүгээр л авахыг хүсдэг.

Энэ юу вэ?., (булхай)

Оньсого таавар. Хайрцагт үг зохиох, дууны диаграмм хийх.

6 дуу, 6 үсэг.

2. Харанхуй ойд, ямар ч нарсны ард

Ойн гайхалтай гайхамшиг нуугдаж байна

Би хашгирах болно: "Өө!" мөн энэ нь хариулах болно,

Би инээх болно, инээх болно. (цуурай)

Оньсого таавар. Хайрцагт үг зохиох, дууны диаграмм хийх.

3 дуу, 3 үсэг.

Дугтуй 4, даалгавар 4.

Тоглоомын даалгавар "Үе болгон хуваах."

Зорилтот: Үгийг үе болгон хуваах, үгэнд хэдэн үеийг тодорхойлох чадварыг бэхжүүлэх.

Явц: V-l нь объект, түүний доор ижил хэмжээтэй 5 квадратыг дүрсэлсэн бие даасан зургуудыг тараадаг. Хүүхдүүд тухайн үгийг үе болгон хувааж, доод талд нь өгөгдсөн үгэнд хэдэн үе байгаа бол тэр хэмжээгээр дөрвөлжин өнгөөр ​​будах хэрэгтэй. Дүгнэлт хийхдээ даалгаврын хэд хэдэн хувилбарыг анхаарч үзээрэй.

Сайн байна уу залуусаа, тэд цасан цагаанд бүх даалгавраа шийдвэрлэхэд тусалсан. Одоо тэр гэртээ харьж, гномууд орой ажлаасаа буцаж ирэхэд тэр эдгээр бүх даалгаврыг тэдэнд хэлж, харуулах боломжтой болно.

III . Доод шугам.

Залуус аа, бид өнөөдөр ямар шинэ дуутай танилцсан бэ?
- Энэ ямар чимээ вэ?

Е үсгээр эхэлсэн орос үгс
Манай толь бичигт бага зэрэг:
хөөе, бас энэ нь.
Мөн экватор, буухиа уралдаан,
цахилгаан, дэлгэц
Тэд алс холын орнуудаас бидэнд ирсэн.
Гэхдээ бидний хэл тэдэнд дассан,
Манай хэл улам баялаг болсон.

Тусгал:

· өнөөдрийн үйл ажиллагаанд дуртай хүүхдүүд ногоон талбай босгоно

· үйл ажиллагаанд тийм ч их дургүй байсан хүүхдүүд цэнхэр дөрвөлжин өргөдөг

· Үйл ажиллагаанд дургүй хүүхдүүд улаан талбайг өргөв.

Тоног төхөөрөмж:"Цуурай" зураг. Олон давхар барилга(зураг эсвэл барилгын багц). Зураг: экскаватор, хөтөч, галт тэрэг, цахилгаан хэрэгсэл. Тэмдэг ба эгшиг. Схемийн зураг.

Хичээлийн явц

1. Байгууллагын мөч. "Цуурай" тоглоом. Бид ой руу явж, мөөг олно. Бид залуусыг хамтдаа дууд: "Ай, Ай!"

Хэн ч хариу өгөхгүй

Зөвхөн цуурай хариуд: "Ай, Ай".

2. Хичээлийн сэдвийг мэдээлэх.

Ойд байгаа хүүхдүүдэд юу нөлөөлсөн бэ?

ECHO гэдэг үгийн эхэнд бид ямар дууг сонсдог вэ?

Өнөөдөр бид Е үсэгтэй танилцаж, энэ дуугаар үгсийг хэрхэн зөв дуудахыг сурах болно.

3. Дууны диктант.

Тэмдэглэгээ эсвэл үсэг ашиглан эгшиг авианы цувралыг хуулбарлаж, тэдгээрийг тодорхой нэрлэ.

4. .

Уран зураг эсвэл загвар үзүүлэв олон давхар барилга, нэг давхар.

Байшингууд өөр юу эсвэл ижил үү?

Ялгаа нь юу вэ?-- (Нэг давхар, олон давхар).

Байшинд хэдэн давхар байдгийг олж мэдье?

Бид шатаар өгсөж байна гэж төсөөлөөд үз дээ.

(Нэгдүгээр давхар, хоёрдугаар давхар гэх мэт). Та ямар байшин, ямар давхарт амьдардаг вэ?

5. Биеийн тамирын дасгал.

Одоо бид аялалд явах болно. Хүүхдүүд бүлгийн эргэн тойронд галт тэрэг шиг хөдөлдөг.

6. Нарийн төвөгтэй үгсийн дуудлагыг эзэмших.

"Зүтгүүр" нь зургийн ойролцоо дохиогоор зогсдог. Хүүхдүүд үг хэллэгийг хэв маяг, үе шат, өгүүлбэрийн дагуу дууддаг.

7. .

Энэ бол амаа ангайсан Э. Бас том хэлээр. Бусад эгшгээс Е үсгийг олоорой.

Верюжская Марина
Урд талын тойм ярианы эмчилгээний сесссургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй "Эгшигт авиа [e]"

Даалгаврууд: хүүхдүүдэд танилцуулах дуу ба E үсэг, тодруулж сур эгшгийн урсгалаас гарах авиа. дасгал хийх газар [e] дууг үгээр илэрхийлнэ, үгсийг хэлэхэд хэцүү үг хэллэгбүтэц, үе болгон хуваах. Харьцангуй нэр үг үүсгэх дадлага хийх. Хөгжүүлэх фонемик үйл явц, нарийн моторт ур чадвар, логик сэтгэлгээ. Багшийн зааврыг сонсох чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: сэдэвт зураг, тэмдэг дуу [E], шош.

Хичээлийн явц:

Танилцуулга хэсэг.

I Зохион байгуулалтын мөч:

Тоглоом "Мэдээрэй артикуляциар дуу авиа» .

U, I, O, U, A, I, U, O, U.

II. Гол хэсэг.

Танилцаж байна дуу [E].

Оньсого тааж, эхнийхийг нь нэрлэ хариултанд дуугарна:

Бие махбодгүй амьдардаг

Хэлгүйгээр ярьдаг.

Түүнийг хэн ч харахгүй

Тэгээд бүгд сонсдог. (Цуурай)

Багш хүүхдүүдэд уран яруу дүрсийг үзүүлж, тайлбарладаг дуу [E]:

Инээмсэглэсэн уруул;

Шүд нь хоорондоо ойрхон;

Хэлний өргөн үзүүр нь доод шүдэнд хүрч, хэлний ар тал дээш өргөгдсөн;

Хүзүү "ажил".

Багш хүүхдүүдэд бэлэг тэмдэг харуулдаг дуу чимээ[E] ба тайлбарыг өгдөг дуу чимээ. Дуу [E] - эгшиг, үүнийг дуулж болно, улаанаар тэмдэглэсэн.

Найрал ба ганцаарчилсан яриа дуу [E].

Д/у "Сонсвол алгаа ташаарай дуу [E]» :

E, a, y, uh, o, uh, and; өө, аа, өө, өө; Эмма, Анна, Эдик, цуурай, Оля.

Д/у "Ярианы дасгал" (хүүхдүүд гинжийг давтана үе) :

pte – kte – bde – хаана

kte – bde – хаана – pte

Ди "Дөрөв дэх дугуй"

автобус, цуурай, жүрж, тарвас;

шал, цахилгаан зүтгүүр, дэлгэц, эмгэн хумс;

Эмма, Элеанор, Элла, Эдик.

Биеийн тамирын минут

Урсдаг шат нь азтай - гараа дээш өргө

Урсдаг шат доошоо бууж суу

Нэг давхар, хоёр давхар - босч, гараа урд нь тохойгоороо нугалав

Биднээс попсикл худалдаж аваарай - гараа хажуу тийш нь сунга

D/ бөмбөг тоглоом "Тэр хаана амьдардаг вэ? дуу чимээ. Албан тушаалын тодорхойлолт нэг үгээр [E] дуугарна. яруу найрагч, дэлгэц, эмблем, юу ч биш, popsicle.

Д/у "Давтах". Хэцүү үгсийг хэлэх Үгийн бүтэц, үе болгон хуваах, утгыг тайлбарлах үгс: эскадриль, олс алхагч, цахилгаан гагнуурчин, бригад, цахилгаан хэрэгсэл, хөтөч, эвкалипт, цахилгаан шат.

Ди "Юу дутуу байна?"(сэдвийн зургууд дээр үндэслэсэн дуу [аан]: popsicle train, emu тэмээн хяруул, эмблем, экскаватор).

Е үсгийг танилцуулж байна

S дээрх E үсэг нь гайхамшигтай,

Яг л толинд харж байгаа юм шиг.

Үүнтэй төстэй байдал гарцаагүй бий

Зөвхөн хэл байхгүй!

E үсэг ямар харагддаг вэ?

Буурцагнаас захидал бичих.

Үгээр өгүүлбэр зохиох "Эскимо". Тодорхойлолтыг сонгох.

III. Эцсийн хэсэг.

Доод шугам ангиуд.

Ямар нь дуу чимээ, мөн бид өнөөдөр ямар захидалтай уулзсан бэ? Тодорхойлолт өгнө үү дуу [E]. Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ? Аль даалгавар нь хамгийн сонирхолтой байсан бэ? Хамгийн хэцүү ажил юу байсан бэ? Сайн хийлээ!

Ном зүй

Агранович З.Е. Туслах ярианы эмч, эцэг эхчүүд: Фонемик дутуу хөгжлийг даван туулах гэрийн даалгаврын цуглуулга. ярианы талууд сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд. - Санкт-Петербург: Childhood-Press, 2004.

Үүнтэй төстэй нийтлэлүүд

2023 parki48.ru. Бид хүрээ байшин барьж байна. Ландшафтын дизайн. Барилга. Суурь.