Цэцэрлэгт сансрын нисгэгчдийн өдрийн хувилбар. Бэлтгэл бүлэг. "Цэцэрлэгт сансрын нисгэгчдийн өдөр" хичээлийн хураангуй

Сценари спортын наадам, өдөрт зориулавТом хүүхдүүдэд зориулсан сансрын нисгэгч сургуулийн өмнөх насны"Сансрын аялал"


Хачко Светлана Николаевна багш биеийн тамир MBDOU № 15 "Ручёк", Бердск

Энэхүү бүтээн байгуулалт нь сургуулийн өмнөх насны ахимаг насны хүүхдүүдэд зориулагдсан бөгөөд сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын биеийн тамирын багш, багш нарт зориулагдсан болно.

Зорилтот:Холимог биеийн тамирын дасгалаар тэсвэр тэвчээрийг хөгжүүлэх.

Үндсэн чиглэлүүдийн даалгавар.
Эрүүл мэнд:
- булчингийн тогтолцооны булчинг бэхжүүлэх.
Боловсролын:
- хүүхдийн сансрын талаарх мэдлэгийг өргөжүүлэх, нэгтгэх;
- буухиа уралдаанд моторт ур чадварыг нэгтгэх янз бүрийн төрөлүйл ажиллагаа;
Боловсролын:
- эх оронч үзэл, эх дэлхийгээ хайрлах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.
- биеийн тамирын дасгал хийх хүслийг төлөвшүүлэх, багшийн дохиогоор ажиллахдаа анхаарал хандуулах.

Урьдчилсан ажил:
Танхимын чимэглэл: гэрэл зургийг Ю.А. Гагарин; нарны аймаг, сансрын хөлөг, тойрог замын станц, таталцалгүй сансрын нисгэгч, сансрын хувцастай сансрын нисгэгчийг дүрсэлсэн зургууд.
Хүүхдүүд энэ сэдвээр шүлэг сурч байна
Эцэг эхчүүдэд зориулсан үдэшлэгийн урилга хийх

Тоног төхөөрөмж:
4 тавиур,
10 цагираг,
шанага 12 ширхэг,
хүүхдийн тоогоор тууз,
хүүхдийн тоогоор бөмбөг,
4 хуванцар савхөлний цоорхойтой,
2 фитбол,
Шар будаатай 2 зүссэн хуванцар сав,
2 аяга,
2 хувин,
өнгөлөг бөмбөг 40 ширхэг,
хойт од болон одны том одны бүдүүвч дүрс бүхий хоёр соронзон самбар.

Амралтын явц.

Тэргүүлэх:Сайн байцгаана уу эрхэм зочид. Өнөөдөр бид үүнд цугларсан нь тохиолдлын хэрэг биш юм баярын танхим. 1961 оны 4-р сарын 12-нд манай гаригийн анхны хүн Ю.А сансарт ниссэн. Гагарин.


Яруу найраг
1.
Сансрын пуужинд
"Зүүн" нэртэй
Тэр бол дэлхий дээрх анхны хүн юм
Би одод хүртэл гарч чадсан.
Энэ тухай дуу дуулдаг
Хаврын дусал
Үүрд ​​хамт байх болно
Гагарин, дөрөвдүгээр сар.
(В. Степанов)

2.
Өнөөдөр зугаалах цаг алга
Бид өөр зүйлд завгүй байна:
Ер бусын гаригууд
Бид хамтдаа юм хийдэг.
Тэднийг орон зайд эргүүлээрэй
Пуужингууд тэдэн рүү нисч байна!
Зоригтой сансрын нисэгчид
Цэцэрлэг тоглож байна.

3.
Бид зоригтой нисгэгчид
Бид илүү хурдан болохыг хүсч байна
Жинхэнэ пуужинд
Бид сансарт ниснэ.

Бидний дээр одод гэрэлтдэг
Өндөрт гэрэлтэх болно,
Оросын далбааг мандуулъя
Ангараг болон саран дээр.
(Я. Серпина)

Тэргүүлэх:Залуус аа, бид дэлхий дээр амьдардаг гэдгийг та бүгд мэднэ. Дэлхий бол сансар огторгуйн хязгааргүй орон зайд хөвж буй асар том бөмбөг юм. Сансар огторгуй хүнийг үргэлж сонирхож ирсэн. Эцсийн эцэст, өөр газар амьдрал байгаа эсэхийг мэдэх нь чухал юм уу? Сансар огторгуйд олон нууц хадгалагдсаар байна...

Тэргүүлэх:Залуус та сансрын нисгэгч болохыг хүсч байна уу?
Таны бодлоор сансрын нисгэгч ямар байх ёстой вэ? (эрүүл, хүчтэй, боловсролтой, ухаалаг, хөдөлмөрч, зоригтой, зоригтой, тууштай, тэсвэр тэвчээртэй).
Хэрэв та үнэхээр их хичээвэл
Хэрэв та үнэхээр хүсч байвал
Та диваажинд очиж болно
Тэгээд нар руу ниснэ
Нухацтай хэлэхэд хөгжилтэй биш,
Сартай танилц
Үүнийг тойрон бага зэрэг алхаарай
Тэгээд дахин гэртээ харь.

Тэргүүлэх:Анхаар! Анхаар! Бүх охид хөвгүүдийг сансар огторгуйд аялахыг урьж байна.
Өнөөдөр манай сансрын буудалд "Мир" ба "Комета" гэсэн 2 баг ажиллаж байна.
Цагирагуудыг шалан дээр хоёр мөрөнд байрлуулна. Цагираг нь хөлөг онгоцны тасалгаа юм.

Сансрын нисгэгчдийн уриа:
Пуужинг удирдахын тулд
Та зоригтой, хүчтэй байх хэрэгтэй
Сул дорой хүмүүсийг сансарт хүлээн зөвшөөрдөггүй.
Эцсийн эцэст нисэх нь амар ажил биш юм!

Тэргүүлэх:Сансрын нисэгчид, анхаарлаа хандуулаарай. Зүүн тийш эргэн тойрон алхаж, марш.

Тоглоом "Пуужин хөөргөгч".

Биднийг хурдан пуужингууд хүлээж байна (Хөлийн хуруун дээр алхах)
Гаригууд руу нисэхийн тулд. (Өсгий дээрээ алхах)
Бидний хүссэн зүйл (Доошоо хазайж, гараа хажуу тийш нь сунга)
Бид энэ рүү нисэх болно. (Босоо босоод гараа нурууныхаа ард)
Гэхдээ тоглоомонд нэг нууц бий (Гараа толгойны ард)
Хоцорсон хүмүүст зай байхгүй! (Сууж, нуруугаа шулуун)

Үгсийн төгсгөлд хүүхдүүд зугтаж, хоёр хосоороо пуужин, цагираг авдаг.
Оддыг харагч дагина орж ирэв.

Үлгэр оддыг харагч:Сайн байна уу хүүхдүүдээ. Би бол дагина - зурхайч. Би одод, нар, сар болон бусад гаригуудыг үзэх дуртай. Үүний тулд надад дуран, сансрын датчик, дуран гэх мэт олон төрлийн хэрэгсэл бий. Би радио дурангийн дэргэд маш их цаг зарцуулдаг. Түүний тусламжтайгаар би гаригуудыг тойрон аялдаг. Залуус аа! Хаашаа явж байгаа юм бэ? Намайг хамт аваад яв.

Тэргүүлэх:Сайн байна! Сансар огторгуйд төөрөхгүйн тулд бид замаа одоор тэмдэглэж, Оддын дагина үүнд туслах болно.

Үлгэр оддыг харагч:Би бүх зүйлийг, бүх зүйлийг мэддэг, хамгийн том од - Алтан гадас! Би үүнийг таны оддын жагсаалтад оруулах болно. (Соронзон самбарт наалддаг). Байршлыг нь мэдсэнээр сансар огторгуйд аялахад хялбар байдаг тул та том оврын одны одыг ч олж болно. Энэ нь таны оддын жагсаалтад харагдахыг хүсч байна уу? Дараа нь та хийж үзэх хэрэгтэй сансрын аялал. Даалгаврыг гүйцэтгэсний төлөө би танд од өгөх болно.


Тэргүүлэх:Багууд нислэгт бэлтгэж байна. Сансрын хувцасаа өмсөөд пуужин руугаа яваарай. Гар бол бидний хамгаалах бүс юм.
Багууд бэлэн үү? Суудлын бүсээ бүслээрэй. Дэлхий, чи хөөрөхийг зөвшөөрдөг үү? Бид 3-2-1 Эхлэх (нэг дуугаар) тооллогыг эхлүүлнэ.
Нислэгийн захирал (дуудлагын тэмдэг): "Мир", "Сүүлт од", хөөрөх боломжтой боллоо!

Тэргүүлэх: 3,2,1, эхэл! Нисье! “Spice” хамтлагийн хөгжим эгшиглэж байна
Бид таталцлын хүчгүй байдалд орлоо (Дууны хөгжим хүртэл).
Та бие халаалтаа маш чадварлаг хийсэн бөгөөд үүний төлөө баг бүр од авдаг. Оддыг харагч дагина оддыг гардуулж өгдөг.

Саран дээрх анхны зогсоол. (Ханаанд байрлуулсан дүрслэлийг үзүүл).
Асуултууд:
1. Сар гэж юу вэ? (Дэлхийн хиймэл дагуул)
2. Сар дэлхийгээс том уу эсвэл нарнаас жижиг үү?
3. Сар яагаад одноос том юм шиг санагддаг вэ? (Дэлхийд ойрхон)
4. Сар ямар гэрэлд нисэх вэ? (Туссан)
Сартай тэгш бус гадаргуу, үүнтэй зэрэгцэн явахад хэцүү, сарны нисдэг тэрэгнүүд бидэнд туслах болно. Багууд гарааны газруудыг эзэлдэг.

1 буухиа уралдаан.
"Сарны роверууд дээр суу." Луноход - 5л-ийн хуванцар сав, хөлний цоорхойтой. Сарны хөлгүүдийг хөл дээрээ тавиад урт алхаад зогсолт, нуруу руу алхаарай.

Тэргүүлэх:Бид пуужин руу буцаж байна. Би дэлхийтэй ойрхон байрладаг гаригууд руу сансрын аялал хийхийг санал болгож байна. Манай гараг нарнаас гурав дахь нь юм. Бид нарнаас хоёр дахь гараг болох Сугар руу нисч байна. (Хөгжмийн дагалдах чимээ). Суудлын бүсээ бүслээрэй. Сугар бол өтгөн агаараар хүрээлэгдсэн хамгийн халуун гариг ​​юм нүүрстөрөгчийн давхар исэл.
Бид буух гэж байна. Суудлын бүсээ тайл. Манай гараг маш халуун байдаг тул бид үсрэх замаар дэлхийг тойрон хөдөлдөг. Венереболчууд бидэнд туслах болно.

2 буухиа уралдаан.
"Бэлхийн бөмбөлөг дээр үсрэх." Бөмбөг дээр үсрэх - фитбол.

Оддыг харагч дагина оддыг гардуулж өгдөг.

Тэргүүлэх:Бид аялалаа үргэлжлүүлж байна. Бид Ангараг гараг руу нисч байна. Хүүхдүүд багана дээр зогсож, гараа толгой дээрээ атгадаг. (Хөгжмийн дагалдах чимээ). Шөнийн тэнгэрт гариг ​​улаан элсээр бүрхэгдсэн тул улаан өнгөтэй харагддаг бөгөөд тэндээс бүх гол горхи ширгэсэн элс маш их байдаг. Дэлхийд тусалцгаая - улаан элс цуглуулцгаая. Бид бууж байна.

3 Буухиа уралдаан.
- Ангарагийн элсийг хөдөлгөе. Баг бүрийн дэргэд хоосон сав байдаг. Лангуун дээр ил тод хуванцар лонхтой, улаанаар будсан шар будаа байдаг. Шилэн аягатай хүүхэд лангуу руу гүйж, "элс" аваад баг руу гүйж, саванд хийнэ. Шилийг дараагийн хүнд шилжүүлнэ.

Тэргүүлж байна.Бид аялалаа үргэлжлүүлж байна. Бид пуужингуудыг эзэлдэг. ( Хөгжмийн дагалдан). Бид Буд гараг руу нисч байна. Энэ бол наранд хамгийн ойр байдаг гариг ​​бөгөөд энэ гаригт хиймэл дагуул байдаггүй. Энэ гараг өдөртөө халуун байж, шөнөдөө хүйтэн жавартай бороо орж болно. Өчигдөр Буд гариг ​​дээр маш олон солир унасан тул дэлхийг судлахад хялбар болгох үүднээс тэдгээрийг зайлуулцгаая.

4 Буухиа уралдаан.
"Сансрын хог хаягдлыг зайлуул." Баг бүр танхимд тараагдсан өнгөлөг бөмбөгийг сагсандаа цуглуулдаг. Оддыг харагч дагина оддыг гардуулж өгдөг.
Одоо таныг оюуны даалгавар хүлээж байна.

Үлгэрийн зурхайчийн оньсого.
Орчлон ертөнцийн хамгийн том, хамгийн халуухан од? (Нар)
Дэлхийн байгалийн хиймэл дагуул? (Сар)
Сансарт нисдэг хүн? (сансрын нисгэгч)
Тэдний сансарт нисч буй онгоцны нэр юу вэ? (Сансрын хөлөг)
Сансарт ниссэн анхны сансрын нисгэгч хэн бэ? (Юрий Гагарин)
Нэр нь юу байв сансрын хөлөг, Гагарин аль дээр анхны нислэгээ хийсэн бэ? ("Зүүн")
Манай улс жил бүрийн дөрөвдүгээр сарын 12-нд ямар баяр тэмдэглэдэг вэ? (Сансрын нисгэгчдийн өдөр)

Оддыг харагч дагина оддыг гардуулж өгдөг.

Тэргүүлэх:Бидний аялал үргэлжилж байна.

5 буухиа уралдаан.
"Бид согнетотронтой хиймэл дагуулуудыг угсарна."
Цагираг хэлбэрээр гүйхдээ та бүхэл бүтэн багийнхныг нэг нэгээр нь цуглуулах хэрэгтэй.

Оддыг харагч дагина оддыг гардуулж өгдөг.

Уралдаан "Том баавгайг цуглуул."
Залуус аа, та аяллынхаа үеэр хичнээн од цуглуулсан бэ? Гэртээ буцаж очиход туслах одны хүснэгтийг хийцгээе. Хүүхдүүд Big Dipper цуглуулдаг. Оддыг харагч дагина одны одны сүүлчийн одыг шилжүүлэн өгч байна.

Тэргүүлэх:Баярлалаа дагина. Та бидэнд сайн тусалсан. Бид эх дэлхийдээ буцаж ирэх цаг болжээ. Оддын газрын зураг бидэнд туслах болно. (Хөгжмийн дагалдан). Бид эх дэлхийдээ амжилттай газардлаа. Ийнхүү сансрын аялал дуусч, та бид хоёр эх орондоо, бүх гаригуудын хамгийн шилдэг нь болох Дэлхий дээр буцаж ирлээ.

Хүүхэд:
Нэг цэцэрлэгт гариг ​​байдаг
Энэ хүйтэн орон зайд.
Зөвхөн энд ой мод шуугиантай,
Нүүдлийн шувуудыг дуудаж,
Энэ бол тэдний цэцэглэдэг цорын ганц зүйл юм
Ногоон зүлгэн дэх хөндийн сараана,
Мөн соно зөвхөн энд байна
Тэд гайхан гол руу харна...
Хамтдаа:
Өөрийн гарагийг халамжил -
Эцсийн эцэст үүнтэй адил зүйл байхгүй!
(Я.Л. Яким)

Дуу "Хүүхдийн гараг"хүүхдүүд гүйцэтгэдэг.
(үгийг В. Кузнецов, Л. Шилов, хөгжим Н. Берестова)

Тэргүүлэх:Та гайхалтай сансрын нисгэгчдийг бүтээсэн. Одоо би танд бэлэг, сайхан шагнал өгөхийг хүсч байна.

Эхлээд багш мэргэшлийн ангилалЖукова T. B. MBDOU цэцэрлэгийн №27 "Березка" ерөнхий хөгжлийн төрөл SCHMR MO

Хичээлийн зорилго:

  • Хүүхдийн сансрын талаарх мэдлэгийг өргөжүүлэх, гүнзгийрүүлэх.
  • Хүүхдүүдийг Оросын баяр - Сансрын нисгэгчдийн өдөр, сансрын баатруудтай танилцуулах ажлыг үргэлжлүүлээрэй.
  • Анхны сансрын нисгэгч А.Гагарин орос хүн байсан гэж хүүхдүүдийг бахархаж сурга.
  • Хүүхдийн сансар огторгуй, гаригуудын талаархи санаа бодлыг бэхжүүлэх нарны систем.
  • Сансрын нисгэгч мэргэжлийг хүндэтгэх, сансарт хүнээ анх илгээсэн аугаа эх орон, Орос орныг алдаршуулсан ард түмнээрээ бахархах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.
  • Ийм ёс суртахууныг хүүхдүүдэд ойлгуулах хүчтэй хүсэл эрмэлзэлтэй чанаруудалдартай хүн болоход тусалдаг тэсвэр тэвчээр, айдасгүй байдал гэх мэт.
  • ашиглан асуултуудад хариулж сур янз бүрийн төрөлэнгийн ба нийлмэл өгүүлбэрүүд.
  • Харилцан туслалцахыг төлөвшүүлэх найрсаг харилцаа, байгууллага дахь спортын тоглоомууд, түүнчлэн багаар ажиллах, үйл ажиллагаагаа зохицуулах чадвар.

Толь бичгийг баяжуулах:

Сансрын нисгэгч, сансрын нисгэгч, Нарны систем, гаригуудын нэрс: Буд, Сугар, Дэлхий, Ангараг, Бархасбадь, Санчир, Тэнгэрийн ван, Далай ван, Плутон. Орбитын станц, тойрог зам, дуран, агаар мандал, жингүйдэл.

Тоног төхөөрөмж:

Танхимыг одод, Ю.Гагарины хөрөг,

В.Терешкова, С.П.Королев, К.Циолковский, пуужингийн зураг "Зүүн" , Нарны аймаг, Дэлхий гараг. Тоглоомын ширээ, 4 сагс, Бөмбөлөг 20ш, 2 цохиур, 2 хос сэрвээ, 2 халбага, 4 таваг, өнгөт хайрга 20 ширхэг, ээрэх бөмбөг, шүүгчдэд зориулсан чипс, багийн бэлгэ тэмдэг, хоёр өнгийн багийн хүзүүний алчуур, сансрын пуужингийн эд анги, 2 пуужин барих схем , үсэг бүхий карт, дугтуй, 2 соронзон самбар, элсэн цаг.

Урьдчилсан ажил:

Сансрын нисгэгчид, нарны аймаг, гаригуудын тухай яриа. Сансар огторгуйн талаархи зургуудыг харж байна. Уншиж байна "Оддын хөлөг онгоцууд" В.П.Бороздиний түүхээс "Сансрын зам" Ю.Гагарин өгүүллэгээс. Лото, сансар огторгуйн тухай домино, DVD кино үзэх "Ангараг руу аялах" , "Гурав дахь гаригийн нууц" , "Одод юу гэж хэлдэг" . Тухайн сэдвээр зурах, баримал хийх "Орон зай" , applique "Харийн" , сэдвээр эцэг эхтэй хамтран гар урлал хийх "Сансрын аялал" . Уралдаанд оролцох "Сансрын агуу аялал" MBDOU-д "TsRR-d/s "Ласточка" Оддын хот. Сансарт байх хугацаандаа захидал харилцаатай байсан туршилтын сансрын нисгэгч О.Г.Артемьевыг хичээлд урьсан.

Видео дагалдах:

Илтгэлүүд "Манай гайхалтай гараг" , "Сансрын аялал" ,

слайд шоу "Тэд ОУСС-д хэрхэн амьдардаг вэ" .

Хөгжмийн дагалдан:

  • "Дэлхийн таталцал" үг Р.Рождественский, хөгжим Д.Тухманов.
  • Хамтлаг тоглосон сансрын хөгжим "Орон зай" .
  • "Манай хөгжилтэй баг" хөгжим Ю.Чичков, үгийг К.Ибряев, П.Синявский.
  • "Том дугуй бүжиг" хөгжим Б.Савельева, дууны үг. Л.Рубальская.
  • Тоглоомын хөгжмийн дэлгэцийн амраагч.

Хичээлийн явц:

Өрөө бүрхэг, дэлгэцэн дээр видео гарч ирнэ. "Манай гайхалтай гараг" . Дуу тоглож байна "Дэлхийн таталцал" үгс

Р.Рождественский, Д.Тухмановын хөгжим. Хүүхдүүд цээжин дээрээ багийн нэр бүхий эмблемтэй, ороолттой ороолттой гарч ирдэг. Хүүхдүүд хөгжмийн өөрчлөлтийг хийдэг. Хөгжмийн төгсгөлд тэд хагас тойрог хэлбэрээр жагсана.

1 хүүхэд:

Олон зууны турш дэлхийн хүмүүс мөрөөдөж ирсэн
Тэнгэрийг байлдан дагуулаарай
Шувууд нисч, салхи шиг,
Тэгээд пуужингаар одод руу нис.

2 дахь хүүхэд:

Тэгээд 20-р зуун ирлээ.
Нэг хүн мөрөөдлөө биелүүлсэн.
Энэ мэдээ дэлхий даяар тархав:
Сансарт анхны хүн байна!

3 дахь хүүхэд:

Сансарт байгаа хүн!
Сансарт байгаа хүн!
Энэ мэдээ дэлхий дээгүүр нисч байв!
Сансарт байгаа хүн!

Сансарт байгаа хүн!
Хүн бүр үүнийг хэр удаан мөрөөдөж байсан бэ!

4 дэх хүүхэд:

Түүний сүнс тэнгэрт тэмүүлж,
Мөн тэнгэрт тохирсон инээмсэглэл,
Тэр маш сайн байсан
Энэ нь бүх ард түмнийг баярлуулсан.

5 дахь хүүхэд:

Тэр анхны, тиймээс баатар байсан,
Харь гаригийн орон зайг байлдан дагуулж,
Тэрээр төрөлх байшингаа алган дээрээ тавив.
Чимэглэлийн бүх нарийн ширийн зүйлийг анхаарч үзсэн.

6 дахь хүүхэд:

Улс орон баярлаж, гоншигноно:
- Гагарин тойрог замаас буцаж ирэв!
Мөн хавар хаа сайгүй гэрэлтэж байв ...
Дэлхий нийт түүнд талархаж байв.

7 дахь хүүхэд:

Гагарины алдар, хүндэтгэл!
Манай ард түмэн бүгд баярлаж байна.
Түүнээс хойш хагас зуун жил өнгөрчээ.
Тэгээд одоо тэр хүнийг зогсоох зүйл алга.

8 дахь хүүхэд:

Сансрын станцууд зургаан сарын турш ажилладаг.
Мөн маш олон хүмүүс тойрог замд аль хэдийн орчихсон байна.
Эрдэмтэн, жуулчид хоёулаа.
Ахиц дэвшил маш хурдан явагдаж байна.

Илтгэгч:

Эдгээр нь бидний хүүхдүүдийн мөрөөдөл юм
Пуужинд одод руу яараарай.
Одоохондоо тоглоцгооё,
Гэхдээ өнөөдөр бид бас сансарт ниснэ.

Хүүхдүүд хөгжимд сандал дээр сууна.

Илтгэгч:

Залуус аа! Өнөөдөр ер бусын, баяр ёслолоор чимэглэгдсэн энэ танхимд та бид хоёр цугларлаа. Манай улс удахгүй ямар баяр тэмдэглэхийг та мэдэх үү? Тийм ээ, сансрын нисгэгчдийн өдөр!

Сансрын нисгэгч гэж юу вэ? (Сансрын нисгэгч бол сансрын нислэгийн шинжлэх ухаан юм.)

Орон зай гэж юу вэ? (Энэ бол дэлхийн гаднах бүх орон зай юм.)

Сансар огторгуй бол хүн энэ дэлхий дээр амьдарч байгаа цагтаа бүх сониуч зан, сониуч зан нь хатах хүртлээ судлах хязгааргүй орон зай юм.

Дэлхий дээр ядаж нэг удаа оддыг биширээгүй хүн гэж байдаггүй байх. Од гарагуудын нууцлаг ертөнц эрт дээр үеэс хүмүүсийн анхаарлыг татаж, нууцлаг байдал, гоо үзэсгэлэнгээрээ тэднийг татсаар ирсэн. Сансар огторгуй нь хүмүүст үргэлж сонирхолтой байсаар ирсэн бөгөөд энэ нь хүмүүст хичнээн олон нууц, нууцыг агуулдаг вэ! Эцсийн эцэст, та жишээлбэл, өөр гариг ​​дээр амьдрал байгаа эсэхийг мэдэхийг үнэхээр хүсч байна уу? Мөн түүний оршин суугчид ямар харагддаг вэ? Би бас манай гараг дэлхий ямар харагддагийг асар өндрөөс харахыг хүссэн. Эхлээд хүмүүс онгоц, нисдэг тэрэг зохион бүтээж, дэлхийн агаарын бүрхүүлд нисч эхлэв.

Үүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ, залуусаа, хэн нэгэн надад хэлж чадах уу? (Агаар мандал). Зөв. Гэвч онгоцоор бусад гариг ​​руу нисэх боломжгүй байсан. Та яагаад бодож байна вэ? (Дэлхий дээр тэдний даван туулж чадахгүй хүндийн хүч байдаг.)Хүмүүс үүгээр зогссонгүй. Тэднийг сансар огторгуй татав. Тэгээд тэд өөр гаригууд руу аваачих машин зохион бүтээхийг мөрөөдөж эхлэв. Хэн үүнийг санаачилсаныг санаж байна уу? пуужингийн хөдөлгүүр? (Энэ бол дизайнер Сергей Павлович Королев байсан.)Олон орны хүмүүс өөр гариг ​​руу нисэх талаар бодож байсан. Гэтэл манайд хүн анх удаа сансарт ниссэн.

Дэлхий даяар санаж байгаа энэ хүн хэн байсан бэ? (хүүхдийн хариулт).

Тийм ээ, энэ бол манай нисгэгч Юрий Алексеевич Гагарин байсан юм. Дэлхий дээрх бүх хүмүүс энэ өдрийг мэддэг - анхны хүн сансарт гарсан өдөр. Энэ өдөр, энэ баярыг манай Орос улс нээж өгсөнд бид бахархаж байна! Анхны сансрын нисгэгч сансарт өнгөрүүлсэн 108 минут бусад судлаачдын замыг зассан Гадаад орон зай.

Сансар огторгуйг ойлгосноор хүн төрөлхтөнд бахархах зүйл бий. Дэлхийн хүмүүсийн эдгээр агуу амжилтыг хэн нэрлэх вэ?

Хүүхдүүдийн хүлээгдэж буй хариултууд:

Валентина Терешкова бол дэлхий дээрх дэлхийн анхны эмэгтэй сансрын нисэгч юм. Хүний сансар огторгуйд орох. Тэр бол Оросын сансрын нисгэгч Алексей Леонов юм. Дэлхийн хиймэл дагуул хөөргөх. Америкийн сансрын нисэгчид саран дээр нисч, газардлаа.

Эхэлсэн дэлхийн тойрог замЭрдэмтэд шинэ нээлт хийж, гүний сансрын зургийг авах боломжийг олгодог хамгийн хүчирхэг Хаббл телескоп. Сансрын нисэгчид удаан хугацаанд нисч, ажилладаг тойрог замд тойрог замын цогцолборыг хөөргөх. Нисэх онгоцуудАнгараг гаригт хүрэв. Ангараг гаригийн ровер олон нээлт хийж, Улаан гаригийн талаарх бидний мэдлэг, ойлголтыг өргөжүүлсэн. Ангараг гариг ​​руу хүн нисэхийг бэлтгэж байна.

Илтгэгч:

Тийм ээ, залуусаа, энэ амжилтын жагсаалт шинэ нээлтүүдээр байнга шинэчлэгддэг. Энэ гайхалтай зүйл рүү шумбаж үзье нууцлаг ертөнц.

Үзүүлэн харуулах "Сансрын аялал" .

Илтгэгч:

Та нарт кино таалагдсан уу? Та залуу сансрын нисгэгчдийн корпус болохыг хүсч байна уу? Тэгэхээр дараа нь!

Сансрын нисгэгч болохын тулд
Бид шаргуу ажиллах хэрэгтэй:
Өдрийг дасгал хөдөлгөөнөөр эхлүүлж,
Сайн сур!

Тэд үүнийг хөлөг онгоцонд авч болно
Зөвхөн хүчтэй, авхаалжтай хүмүүс.
Тэгээд л боломжгүй юм
Энд сургалт байхгүй!

Анхаар! Залуу сансрын нисэгчид: анхаарлаа хандуулаарай! Анхны сансрын сургалтанд - урагшаа!

Физминутка "Сансрын нисэгчид"

Бид маш их хичээх болно (хүүхдүүд гараа цээжнийхээ өмнө бөхийлгөж хөдөлгөөн хийдэг)
Хамтдаа спортоор хичээллэх:
Салхи шиг хурдан гүй (Хөлийн үзүүр дээр гүйх)
Усанд сэлэх нь дэлхийн хамгийн сайхан зүйл юм. (Гараар цохилт хийх)

Дахин суугаад бос (Хөхлөх)
Мөн дамббелл өргө. (Шулуул бөхийлгөсөн гардээш)
Маргааш хүчтэй болцгооё
Бид бүгдийг сансрын нисгэгчээр хүлээн авах болно! (Бүсэн дээр гараа)

Сайн хийлээ! Тайвшир!

Энэ ямар мэргэжил вэ - сансрын нисгэгч, энэ нь хүнээс ямар чанарыг шаарддаг вэ? Ямар хүн сансрын нисгэгч болж чадах вэ?

(Хүчтэй, зоригтой, авхаалжтай, зоригтой, шийдэмгий, тууштай, ухаалаг, сониуч.)Тийм шүү, залуус аа! Хүн ийм зан чанарыг эзэмшсэн тохиолдолд түүнийг хүндэлж, хайрлах болно. Сансрын нисгэгч байх нь нэр төрийн хэрэг, мэдээж хэцүү, гэхдээ бас маш сонирхолтой! Саяхан сансар огторгуйн хөлгөөс буцаж ирсэн туршилтын сансрын нисгэгчтэй танилцахыг хүсч байна, бид түүнд захидал бичиж, манай сансрын гар урлалын үзэсгэлэнгийн зургийг илгээсэн. Олег Артемьевтэй уулз.

Бид сансрын нисэгчийг танхимын төвд урьж байна. Хөвгүүд түүнд зориулж сандал ширээ бэлдэж байна. Охид түүнд цэцэг өгдөг.

Олег Артемьев:

Өдрийн мэнд залуусаа!

(Жингүйдлийн тухай түүх, сансрын хоол, слайд шоуны хамт сансарт алхах тухай.)

Илтгэгч:

Олег Германович, залуус бид хоёр сансар огторгуйн талаар маш их зүйлийг сурсан, гэвч тэдэнд чамаас асуух асуулт байсаар байна. Залуус аа, танд хамгийн их сонирхдог зүйлийнхээ хариултыг авах боломж байна. Асуулт асуугаарай!

Хүүхдүүд сансрын нисэгчээс асуулт асуудаг. Ярилцлагын үеэр тэрээр хүүхдүүдэд асуулт асуудаг.

Олег Артемьев:

Та үнэхээр мундаг, сансар огторгуйн талаар маш их зүйлийг мэддэг, залуу сансрын нисгэгчдийн сургуульд элсэх боломжтой гэж бодож байна.

Илтгэгч:

За тэгвэл би та бүхнийг сансрын нисгэгчдийн сургуульд урьж байна. Та, Олег Германович, бид таныг өнөөдрийн шалгалтыг үнэлэх шүүгчдийн бүрэлдэхүүнд урьж байна.

Энд өнөөдөр хоёр сансрын баг хүч чадал, авхаалж самбаа, хурд, эр зоригоороо өрсөлдөнө. Бидэнтэй уулзаарай!

Арын хөгжим сонсогдож, хүүхдүүд танхимын төв рүү явна. Дуу дуулж байна "Манай хөгжилтэй баг" хөгжим Ю.Чичков, үгийг К.Ибряев, П.Синявский.

1. Сансрын талбайн талбай дээрх шиг бид хашаа руу гүйж,

Хамтдаа ажилдаа орцгооё.
Та байшингийн ойролцоох савлуураас дасгалын машин хийх хэрэгтэй.
Жингүйдэлд дасах хэрэгтэй.
Найрал дуу: Хэрэв бид сансарт нисэхийг хүсвэл удахгүй нисэх болно.

Манайх хамгийн найрсаг байх болно,

манай хөгжилтэй багийнхан!

2. Хэрэв бидэнд нислэгт гарах скафандр байхгүй бол,
Бид өөрсдөө хийж чадна.
Хуучин гэрлийн шил нь сансрын хувцас өмсөхөд тохиромжтой.
Тэгээд цаасан хайрцаг- Адилхан.

3. Бид жигнэмэгийн салат, чихрийн винигрет хийсэн.
Зуурмагийн оронд тэд хоолойг дүүргэсэн.
Мэдээжийн хэрэг, сансрын оройн хоолны урилга
Манай Тузик үүнийг хамгийн түрүүнд хүлээн авсан.

4. Хэрэв бид бүгд сансрын нисгэгчид биш юм бол
Та тойрог замын цогцолборын талаар мөрөөддөг үү?
Маргааш ч, өнөөдөр ч, одоо ч гэсэн бид санал нэг байна
Сансарт пуужин жолоодох.

Илтгэгч: Ахмад аа, багуудаа танилцуул.

Сансрын баг "Сүүлт од" .

Уриа: У "Сүүлт од" Хэзээ ч унахгүй гэсэн уриа байдаг!

Сансрын баг "Пуужин" .

Уриа: "Бид пуужингийн баг" Бид аль ч гариг ​​руу нисэх болно!"

Сансрын нисгэгчдийн сургуульд өнөөдрийн шалгалтыг тангарагтны шүүх дүгнэнэ. (Суудалдаа суудаг тангарагтны шүүгчдийн танилцуулга.)

Зөв гүйцэтгэсэн даалгавар бүрийн хувьд баг нь чип авах болно.

Одоо анхаарлаа хандуулаарай!

Ахмадууд аа, над дээр ирж, ширээн дээрээс дугтуйнуудыг ав.

1 даалгавар.

Дугтуйнд үсэг бүхий картууд байна.

Багууд хөлөг онгоцныхоо нэрийг дуустал нийтлэх ёстой элсэн цагэлс урсдаг. Тооллогоо эхлүүлцгээе!

Дүгнэлт: Сансрын нисгэгч байх ёстой "АНХААРАЛТАЙ, УХААЛАГ, ЧАДВАРТАЙ"

Даалгавар 2:

Сануулж өгөөч, хүн болон түүний эргэн тойронд байгаа эд зүйлс жингээ хасдаг нөхцөл байдлыг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Жингүйдэл.)

Манай тэмцээнийг нэрлэж байна "Жингүйдэл" . Баг бүрийн тоглогчид хүлээн авдаг бөмбөлөг. Та үүнийг эхнээс нь дуустал зөөж, нэг гараараа хурдасгаж, шалан дээр хүрэхгүй байхыг хичээх хэрэгтэй.

Тооллогоо эхлүүлцгээе!

Тав, дөрөв, гурав, хоёр, нэг - эхлэх!

Дүгнэлт: Сансрын нисгэгч ХУРДАН, АВЧАН байх ёстой

Тоглоом "Бардамнагчид" .

Залуус аа, одоо би та нарын оюун ухааныг шалгах болно. Заримдаа хүмүүс бүх зүйлийг хэтрүүлэх дуртай бөгөөд үүнийг онгироо гэж нэрлэдэг.

Тоглоом тоглоцгооё "Бардамнагчид" .

Нэгэн өдөр харь гарагийн хүн дэлхий рүү нисч ирээд өөрийн гаригийнхаа талаар гайхуулж эхлэв.

Манай гараг хамгийн үзэсгэлэнтэй.
Хүүхдүүд: Манайх бүр илүү үзэсгэлэнтэй.
-Манай тэнгис хамгийн гүн.
Хүүхдүүд: - Мөн бидэнтэй хамт энэ нь илүү гүн юм.

Манай уулс хамгийн өндөр нь.
Хүүхдүүд: - Манайх илүү өндөр.
-Манай гол мөрөн цэвэрхэн.
Хүүхдүүд: - Манайх илүү цэвэрхэн.

Манай талх амттай.
Хүүхдүүд: - Манайх илүү амттай.
-Манай алим чихэрлэг.
Хүүхдүүд: - Манайх илүү амттай.

Сайн байна залуусаа! Та эх дэлхийгээ маш их хайрладаг гэдгийг би харж байна!

Даалгавар 3:

Сансарт пуужин хөөргөхөөс өмнө эрдэмтэд сансрын хөлгүүдийн диаграммыг зохион бүтээж, зурж, зохион бүтээгчид уг зургийг ашиглан угсардаг. Энэ тэмцээн гэж нэрлэгддэг "Дизайн хэлтэс" . Танд пуужин барих төлөвлөгөөний диаграммыг өгөх болно. Тоглогч бүр эхэнд нэг хэсгийг авч, диаграммыг чанд мөрдөж, пуужин барьдаг. Тооллогоо эхлүүлцгээе!

Тав, дөрөв, гурав, хоёр, нэг - эхлэх!

Дүгнэлт: Сансрын нисгэгч хүн багаар АЖИЛЛАХ ЧАДВАРТАЙ, УХААЛАГ БАЙХ ёстой.

Даалгавар 4:

Та бусад гаригуудыг хармаар байна уу?

Гэхдээ гаригууд руу аялахын тулд тэдний гадаргуу дээр биднийг хүлээж буй нөхцөл байдлыг мэдэх хэрэгтэй. Дараагийн тэмцээнд бид гаригуудын талаар юу мэддэгээ шалгах болно.

Нарны аймагт хэдэн гараг байдаг вэ?

Гаригууд оддоос юугаараа ялгаатай вэ?

Наранд хамгийн ойр байгаа гаригийн нэр юу вэ? (Мөнгөн ус)

Өглөөний од гэж аль гаригийг нэрлэдэг вэ? (Сугар)

Ямар гараг гэж нэрлэдэг "цэнхэр" ? (Дэлхий)

Ямар гараг гэж нэрлэдэг "улаан" ? (Ангараг гараг)

Хамгийн том гарагНарны систем? (Бархасбадь)

Аль гаригийн эргэн тойронд цагираг байдаг вэ? (Санчир гариг)

Аль гариг ​​хажуугаараа эргэдэг вэ? (Тэнгэрийн ван)

Нарнаас найм дахь гаригийг хэн нэрлэж чадах вэ? (Далай ван)

Даалгавар 5:

Сансарт нисэхээр бэлтгэж буй сансрын нисгэгч хүнд хэцүү нөхцөлд амьд үлдэх сургуулийг туулдаг. урьдчилан таамаглаагүй нөхцөл байдал. Тэр бүх зүйлийг, тэр байтугай гэнэтийн зүйлийг ч хийх чадвартай байх ёстой. Бидний дараагийн тэмцээнийг зарлаж байна "Хавчаа хөдөлгө" ! Тоглогч сэрвээгээ зүүж, барианы шугам руу гүйж, саад бэрхшээлийг даван туулж, тэдгээрийг буулгаж, дараагийн тоглогч руу дамжуулах ёстой.

Тооллогоо эхлүүлцгээе!

Тав, дөрөв, гурав, хоёр, нэг - эхлэх!

Дүгнэлт: Сансрын нисгэгч хүн Тэвчээртэй, БЭРХШЭЭЛИЙГ даван туулахад бэлэн байх ёстой.

Тэргүүлэх:

Манай тэмцээн өндөрлөлөө. Бид тангарагтны шүүгчдээс өнөөдрийн шалгалтыг үнэлэхийг хүсч байна.

Шүүгчид үг хэлж байна. Тэмцээний төгсгөлд нөхөрлөл ялах ёстой.

Илтгэгч:

Залуус аа, том тойрог дээр зогсоод миний гарт юу байгааг харцгаая (хүүхдийн хариулт). Тиймээ чиний зөв. Энэ бол дэлхийн бөмбөрцөг, манай гаригийн загвар юм. Дэлхий бол гайхамшиг, нууцаар дүүрэн үзэсгэлэнтэй гариг ​​юм. Дэлхий дээр хүмүүс, амьтан, ургамал амьдардаг, тэд бүгд аз жаргалтай байх ёстой, мөн хүмүүс байгальд анхаарал тавих ёстой. Манай гараг ямар үзэсгэлэнтэй болохыг хараарай. Түүнийг бас дууддаг "цэнхэр" гариг. Та яагаад бодож байна вэ? (Хүүхдийн хариулт.)Энэ нь зөв, дэлхий дээр маш их ус байдаг. Ийм гоо үзэсгэлэнг мөхөхөөс урьдчилан сэргийлэхийн тулд бид түүнд болгоомжтой хандах хэрэгтэй.

Хүүхэд:

"Нэг гариг ​​байдаг - цэцэрлэг,
Энэ хүйтэн орон зайд.
Зөвхөн энд ой мод шуугиантай,
Нүүдлийн шувууд гэж нэрлэдэг шувууд.

Энэ бол тэдний цэцэглэдэг цорын ганц зүйл юм
Ногоон зүлгэн дэх хөндийн сараана,
Соно л энд байна,
Тэд гайхан гол руу харна.

Эх дэлхийгээ халамжил
Эцсийн эцэст үүнтэй адил зүйл байхгүй!"

Тэргүүлэх:

Залуус аа, манай гаригт сайн сайхан бүхнийг хүсэн ерөөе!

(М. Дунаевскийн хөгжмийн зохиол сонсогдож байна "Өөрчлөлтийн салхи" . Бөмбөрцөг барьсан хүүхдүүд хүслээ илэрхийлж байна. Бөмбөрцөг тойрог хэлбэрээр эргэлддэг.)

Хүүхэд:

Эх дэлхийгээ асарч байгаарай!
Түүнийг хайрлаж, үнэл.
Түүнийг хамгаалж, хамгаалж,
Хэнийг ч битгий гомдоо!

Хүүхдүүд дуу тоглодог "Том дугуй бүжиг"

(хөгжим Б.Савельев, үгийг Л.Рубальская)

1. Бид дэлхий дээр төрсөн,
Аз жаргалтай амьдрахын тулд.
Хамт тоглохын тулд
Хүчтэй найзууд болохын тулд.

Бие бие рүүгээ инээмсэглэх
Мөн цэцэг өг
Амьдралд бүрэн дүүрэн байхын тулд
Бидний бүх мөрөөдөл.

Найрал дуу: За тэгвэл зохион байгуулъя
Том дугуй бүжиг,
Эх дэлхийн бүх хүмүүс ээ
Тэд бидэнтэй хамт зогсох болно.

Хаа сайгүй дуугарах болтугай
Зөвхөн баяр хөөртэй инээд
Үггүй дуу байг
Хүн бүрт ойлгомжтой.

2. Бид сальто хийхийг хүсч байна
Ногоон зүлгэн дотор
Мөн тэднийг хөвөхийг хараарай
Цэнхэр үүлс

Мөн сэрүүн гол руу
Зуны халуунд шумбаарай
Тэгээд алган дээрээ барьж ав
Халуун мөөгний бороо.

3. Бид дэлхий дээр төрсөн,
Аз жаргалтай амьдрахын тулд.
Тиймээс тэр цэцэг, инээмсэглэдэг
Бие биедээ өг.

Уй гашуу арилахын тулд
Асуудал алга болсон.
Хурц нар руу
Үргэлж гэрэлтдэг байсан.

Олег Артемьев: Та өөрийгөө зоригтой, хүчтэй, нөхөрсөг залуус гэдгээ харуулсан. Энэ бол анхны сансрын нисгэгч байсан. Насанд хүрсэн хойноо та нарын нэг нь сансрын нисгэгчдийн ангид орно гэдэгт итгэлтэй байна.

Таны хичээл зүтгэлийн төлөө бүх оролцогчдод сертификат олгоно "Сансрын нисгэгч болоход бэлэн" мөн сансар огторгуйн тэмдэг бүхий дурсгалын тууз. (Мартагдашгүй бэлэг гардуулах.)

Үргэлж ийм хөгжилтэй, сониуч зантай, сургуулиа сайн сурч, ирээдүйд сайн хүмүүс болохыг хүсч байна.

Илтгэгч:

Цаг хугацаа үл анзаарагдам урсан өнгөрөв
Мөн найзуудтайгаа салах цаг болжээ.
Бидний амьдрал дахь бүх зүйл маш хурдан байдаг,
Амьдралаа дэмий хоосон өнгөрөөх цаг гарга!

Мөрөөдөж, бүтээ, тоглож, найзууд бол,
Хязгааргүй зай таныг бүгдийг нь дуудаж байг.
Дэлхий ертөнц эцэс төгсгөлгүй бөгөөд судлагдаагүй,
Манай залуусыг олон нээлт хүлээж байна!

Хүүхдүүд болон сансрын нисгэгчид дурсгалын зураг татуулж байна.

Хүүхдэд зориулсан тоглоомын хөтөлбөр

Дизайн ба таяг: "Үл мэдэгдэх гаригууд руу аялах нь" зурагт хуудас, Ю.Гагарин, В.Терешкова, Белка, Стрелка нарын том гэрэл зургууд; тэмцээнд зориулсан олон өнгийн цаасан одод, ялагчдад зориулсан шагналын од, "ид шидтэй" зүйл бүхий гайхалтай авдар; цаас, харандаа, будаг.

Тэргүүлж байна.Сайн байна уу, эрхэм залуус аа! Зоригтой алсын хараатай хүмүүс, алсын хараатай хүмүүсийг энэ танхимд харж, хожим нь тэднээс ер бусын хүмүүс болж төлөвшихөд таатай байна! Дөрөвдүгээр сарын 12-нд дэлхийн ямар баяр тохиодгийг хэн хэлж чадах вэ? Энэ бол Нисэх ба сансрын нисгэгчдийн өдөр юм!

Эрт дээр үеэс од гаригсуудын нууцлаг, оньсого мэт ертөнц түүнд нэвтэрч, эзэмшихийг мөрөөддөг хүмүүсийн анхаарлыг татсаар ирсэн. Дэлхийн нэгээс олон үеийнхэн оддын дээгүүр нисэхийн тулд сансрын хөлөг хэрхэн бүтээх талаар толгойгоо гашилгасаар ирсэн. Энэ мөрөөдөл нь урьд өмнө хэзээ ч байгаагүй зүйлээр боломжтой болсон техникийн дэвшил. Хүн сансарт нэвтэрснээр л алс холын нууцлаг ертөнц ойртож, хүртээмжтэй болсон.
Хүмүүс зөвхөн өндрийн дээд амжилт тогтоохыг хүсдэггүй, харин тэнгэрийг сайтар мэдэж, шинжлэх ухаанчаар судлахын тулд сансрын хөлөгт олон мянган километрийн зайг харж чаддаг нүд, орчлон ертөнцийг сонсох чих, цэгийг удирдаж чадах гар хэрэгтэй байсан. дэлхийн далай тэнгисийн хязгааргүйд төөрсөн хөлөг онгоц. “Нүд”-ийг байршлын мэргэжилтнүүд, “чих”-ийг радио одон орон судлаачид, “гарыг” автоматжуулалтын мэргэжилтнүүд бүтээжээ. IN ерөнхий ажилОлон мянган бүтээлч сэтгэлгээг идэвхжүүлж, олон мянган чадварлаг, авъяаслаг гарууд удаан хүлээсэн нислэгүүдийг хийсэн сансрын хөлөг бүтээв.
Залуус аа, одоо надад хэлээч, хүн төрөлхтний түүхэнд анх удаа сансарт хөлгөөр ниссэн хүмүүс хэн бэ? (Хүүхдүүд хариулдаг.) ​​Зөв! Энэ бол 1961 оны 4-р сарын 12-нд Восток сансрын хөлгөөр сансарт ниссэн манай нутаг нэгт Юрий Алексеевич Гагарин (Гагарины хөрөг) байв. Гэвч сансрын нисэгч Гагарины үхэшгүй мөнхийн эр зориг болохоос хэдхэн жилийн өмнө буюу 1957 оны арваннэгдүгээр сарын 3-нд сансар огторгуйн амьгүй, хүйтэн, үргэлж хар орон зайд амьд зүрх цохилж байв. Хиймэл дагуулын герметик кабинд нэгэн нохой амьдарч, амьсгалж, дэлхийг тойрон нисч... Түүний нэрийг хэн санаж байна вэ? Тийм шүү, Лаика. Лаикагийн дараа дахин хоёр алдартай нохой сансарт гарч ирэв. Тэдний нэр хэн байсан бэ? Энэ нь зөв, Белка, Стрелка нар. (Нохойн зургийг үзүүлж байна.) Бид ч бас сансарт зочилсон Гвинейн гахай, сармагчин, тоть, хулгана, туулай - бүгдээрээ хүн төрөлхтний агуу мөрөөдлийг биелүүлэхэд шударгаар үйлчилсэн. Он жилүүд өнгөрөх тусам сансар огторгуйг байлдан дагуулах томоохон бүх нийтийн музей байгуулагдах бөгөөд нэг танхим нь сансар огторгуйн дөрвөн хөлт баатрууд болох сансрын нисгэгчдийн үл мэдэгдэх ертөнцийг судлахад харамгүй хамтрагчдад зориулагдсан байх болно.
Сансрын хөлөг дээр эрчүүд төдийгүй эмэгтэйчүүд ч баатарлаг нислэг үйлдэж байсан. Мөн анхны эмэгтэй сансрын нисгэгч...

(Хүүхдүүд Валентина Терешкова гэж дууддаг, зургийг харуул.)

Түүнээс хойш олон сансрын нисэгчид өөр өөр улс орнуудзочилсон орон зай: Америк, Япон, Хятад, Франц гэх мэт.
Өмнө нь зөвхөн тусгайлан бэлтгэгдсэн, мэргэжлийн хүмүүс сансарт нисдэг байсан. боловсролтой хүмүүс. Өнөөдөр та жуулчны хувиар сансарт нисч чадна гэж төсөөлөөд үз дээ, гэхдээ та үүний төлөө асар их мөнгө төлөх болно. Яг л явган аялал хийж байгаа юм шиг.
Бид ч бас ийм чамин “аялал”-д гарцгаая. Гараа өргө, хэн сансарт нисэхийг хүсдэг вэ? Агуу их! Тэгээд чи бид хоёр САНСАР ХҮРЭЭнд нисэх болно. Нисэх үед төхөөрөмж ямар дуу чимээ гаргадаг вэ? У-у-у-у! Нисье, нисье! Бид ирлээ! Бүх хөдөлгүүр унтарсан!
Ингээд та бид хоёр анхны гариг ​​дээр ирлээ. Өмнө нь энд хүн хөл тавьж байгаагүй. Үүнийгээ нэрлэе. (Хүүхдүүд нэр бодож олдог бөгөөд үүнээс хамааран Удирдагч гаригийн оршин суугчдыг нэрлэдэг.) Тэд энд амьдардаг. Бид тэдэнтэй ярьж сурах хэрэгтэй. Тэд дэлхийн хүмүүсийн хэлийг ойлгодоггүй ч бид тэдэнтэй уулзахаар ниссэн тул ямар нэгэн байдлаар мэндлэх ёстой. Одоо бид тантай хамт үүнийг сурахыг хичээх болно.

Хүүхдэд зориулсан тоглоомын хөтөлбөр

(Тэр танхимын голд хэд хэдэн хүнийг урина. Тэд дохио зангаагаар мэндлэх ёстой бөгөөд эдгээр дохио зангаа бие биедээ давтагдах ёсгүй. Өрсөлдөөнт тоглоом явагдаж, хөтлөгч ялагчийг урамшуулж, хүн бүрийг дараагийнх руу нисэхийг урина. нисэх баг.)
Бид ирлээ! Мөн энэ гарагийг Альфасентаври гэдэг. Бид хэнийг харж байна! Хараач, залуусаа, биднийг Pinwheel хэмээх харь гарагийн хүн угтаж байна!
Вертуйчик. Энэ сайхан байна! Бидэнд зочид байна! Маш их баяртай, маш их баяртай байна! Тэгэхээр та тэд дэлхийгээс өөрөөс нь хүртэл ирсэн гэж хэлж байна уу? Энэ нь та магадгүй ухаалаг бөгөөд сансрын асуудлыг ойлгодог гэсэн үг юм. Одоо шалгаж үзье. Оньсого таавар!

1. Цэнхэр үстэй дээл дэлхийг бүхэлд нь бүрхсэн. (Тэнгэр.)
2. Эмээгийн овоохойн дээр тэнгэрийн хэсэг өлгөөтэй байна.
Нохой хуцдаг
Гэхдээ тэд үүнийг авч чадахгүй. (Сар.)
3- Цэлмэг шөнө
Ээж, түүний охид алхаж байна.
Тэр охиддоо хэлдэггүй:
Унтаарай, орой боллоо!
Учир нь ээж бол сар,
Мөн охидууд - ... (Одууд.)
4. Би гомдоллох болно, би гомдоллох болно, -
Би диваажинд ниснэ. (Нисдэг тэрэг.)
5. Тэнгэрийн хаяанд үүл байхгүй,
Гэтэл тэнгэрт шүхэр нээгдэв.
Хэдэн минутын дараа тэр доош буув .... (Шүхэр).
6. Гайхамшигт шувуу, час улаан сүүл,
Оддын сүрэгт ирлээ. (Пуужин.)

Сайн байна, дэлхийн хүмүүс! Миний бүх оньсого тайлагдсан! Танд цаашдын нислэгийн мэнд хүргэе! (Навч.)
Тэргүүлж байна. Нисье! W-w-w-w... Бид нисэж байна... бид нисэж байна... Бид ирлээ! Бид Stardalia гариг ​​дээр байна. Учир нь энэ нэрийг авсан их хэмжээнийгадаргуу дээр унасан одод. Тэд унасаар л... (Олон өнгийн цаасан оддыг шалан дээр цацна.) Сансар огторгуйгаас бэлэг дурсгал болгон цуглуулцгаая.

Тоглоом "Хэн илүү хурдан оддыг цуглуулах вэ"

5 хүн оролцож байна. Удирдагч тав хүртэл тоолж байхад залуус шалнаас аль болох олон од авах ёстой. "Зогс!" команд дээр. Зогс. Оролцогч бүрийн цуглуулсан оддыг тоолж, удирдагч ялагчийг нэрлэж, түүнд Хүндэт од (том улаан од) өгдөг. Тэр ялагдсан залууст битгий бухимдаарай гэж зөвлөдөг, учир нь... Тэдний цуглуулсан оддыг бэлэг болгон үлдээдэг. Хүүхдүүд суудалдаа буцаж ирдэг.

Тэргүүлж байна.Аяллаа үргэлжлүүлье. Нисье! W-w-w-w... Бид нисэж байна... бид нисэж байна... Бид ирлээ! Энэ удаад, залуусаа, бид саран дээр ирлээ. Сар бол дэлхийн хиймэл дагуул (Сарны зураг) бөгөөд одоогоор бид унтаж байгаа хүмүүс юм. Тиймээс бид агаарын "сар" -аар тоглох болно.
(6 хүнээс бүрдсэн хоёр багийг элсүүлсэн. Залуус багана дээр зогсож, гараа дээш өргөв. Баг бүрийн тэргүүлэгч тоглогчдод бөмбөлөг өгдөг бөгөөд тэд эргэхгүйгээр ард зогсож буй тоглогчийн гарт өгөх ёстой. дараагийн тоглогч руу дамжуулалт гэх мэт. Сүүлчийн тоглогч бөмбөгийг хамгийн түрүүнд гартаа авсан баг ялалт байгуулна.)
Нисье!.. Чи бид хоёр үлгэрийн гараг дээр ирлээ. ("Үлгэрийн" авдрыг тайзан дээр гаргаж ирэв.) Залуус аа, хараарай, бид эндээс ямар сайхан үлгэрийн авдар оллоо!
(Цээжийг онгойлгож, хүүхдүүдийг "Энэ ямар үлгэрийнх болохыг таах уу?" Тоглоом тоглохыг урьж, дараа нь тэр цээжнээсээ тодорхой үлгэрийн зохиол дээр гарч ирсэн "шидэт" зүйлсийг нэг нэгээр нь гаргаж авдаг. тэргүүлэх мөчүүд.)

Энэ миний гарт ямар жимс байна вэ? (Алим.)

Алим хаана байдаг та ямар үлгэр мэддэг вэ? (“Цасан цагаан ба долоон одой”, “Үхсэн гүнж ба долоон баатар хоёрын үлгэр”).
Одоо миний гарт юу байгаа вэ? (Улаан цэцэг.) Ийм үзэсгэлэнтэй цэцэг ямар үлгэрт гардаг вэ? ("Улаан цэцэг".)
Энэ миний гарт ямар гутал байна вэ? (Ачаалах) За, энэ нь ямар үлгэрийн баатарт хамаарах вэ? ("Гутал өмссөн идээ".)
Энэ юу вэ? (Өндөг.)

Өндөг нь чухал үүрэг гүйцэтгэдэг үлгэрүүдийг нэрлэ. (“Тахианы мах Ряба”, “Мэлхийн гүнж”).

Энэ юу болохыг таагаарай? (Товчхондоо.)

Тэр ямар үлгэрт гардаг вэ? ("Thumbelina.")
Энэ ямар төрлийн объект вэ? (Термометр.)

Мөн ямар үлгэрийн баатар үүнийг ашигладаг вэ? ("Доктор Айболит".)

Одоо миний гарт юу байгаа вэ? (вандуй.) Тэр ямар үлгэрт тодорхой дүрд тоглосон бэ? ("Лавай дээрх гүнж").
Сайн байна залуусаа! Та үлгэрийн гаригийн оршин суугчдын өмнө нүүр царайгаа алдаагүй - та үлгэрийг сайн мэддэг. Одоо сансрын хөлөг дээрх аялалаа үргэлжлүүлье. Нисье! W-w-w-w... Бид нисч байна, бид нисч байна... Бид ирлээ! Хөдөлгүүрүүдийг унтраацгаая! Ийнхүү бид тэнүүчлэх эцсийн цэгтээ хүрч, эх дэлхий болох Дэлхий дээр буулаа. Энд хүн, амьтан, шувууд, загас, шавж гэх мэт тоо томшгүй олон төрөл зүйл амьдардаг гэдгийг та мэднэ... Тэдний зарим нь нисч, зарим нь алхаж, зарим нь мөлхдөг ... Би танд "Ялаа эсвэл хийдэг" тоглоом тоглохыг санал болгож байна. нисдэггүй." Хэрэв би нисдэг биет эсвэл амьтныг нэрлэвэл, хэрэв тэр нисэхгүй бол та гараа өргөхгүй; Болгоомжтой байгаарай!
(Жишээ асуулт: Бүргэд нисдэг үү? Ямаа нисдэг үү? Нисдэг тэрэг нисдэг үү? Гиппопотам нисдэг үү? Ширээ нисдэг үү? Тахиа нисдэг үү? Г.м.)

Гайхалтай, залуусаа! Тэгээд одоо ноцтой бүтээлч уралдаан зарлаж байна. Хэд хэдэн багт хуваагдаж, бидний хэзээ ч очиж үзээгүй гайхалтай гаригуудыг зур. Тэдэнд сонирхолтой нэр өгч, яагаад тэд онцгой ялгаатай байдгийг хэлэхийг хичээ.
(Хүүхдүүд даалгавраа эхлүүлж, дараа нь удирдагч хүүхдүүдийг шагнана.)
Үл мэдэгдэх гаригуудаар хийсэн бидний аялал дууслаа. Бид танхимдаа буцаж ирлээ эх дэлхий. Тэдний хэлснээр "Алс байх нь сайхан, гэхдээ гэртээ байх нь дээр." Тиймээс бид эх дэлхийгээ хайрлаж, хамгаалцгаая! Өмнө нь шинэ уулзалт, Залуус аа!

Нийтлэл үзсэн: 2,114

Урьдчилсан ажил. Н.Носовын "Саран дээр мэдэхгүй" номыг унших (1-р хэсэг). Сансар огторгуй, сансрын нисгэгчдийн тухай кино зураг, чимэглэлийг үзэх. Боловсролын уран зохиолтой танилцах (ашигласан уран зохиолыг үзнэ үү).

Өглөө. Бүлэг нь одны газрын зураг ашиглан чимэглэгдсэн байдаг: гаригууд болон оддын дүрсийг хана, монхор дээр байрлуулсан. Зацепиний "сансрын" хөгжим сонсогддог ("6-р сарын 31" киноноос). Мэдэхгүй (насанд хүрсэн) бүлэгт ирдэг.

мэдэхгүй:Сайн уу залуусаа! Би та бүхэнд мэдээ хүргэж байна: богино өмд Цэцэг хоттусламж хүссэн дохио хүлээн авсан. Энэ дохио нарны аймгийн аль нэг гаригаас иржээ.

Та эдгээр гаригуудын нэрийг мэдэх үү? (Хүүхдийн хариулт.)

Зөв! Тиймээс Цэцэгт хотын манай одон орон судлаач тэр даруй дуран аван дэлхийн хүмүүст маш сонирхолтой нэгэн гариг ​​руу чиглүүлэв.

Аль нь, та таамагласан уу? (Хүүхдийн хариулт.)

Энэ нь Ангараг руу, гэхдээ би юу ч хараагүй. Тиймээс тэр дурангаараа бүх гаригийг харсан боловч...

Мөн тусламж үзүүлэх дохио байнга ирдэг. Тэгээд би шийдсэн, магадгүй та бидэнд тусалж чадах уу? Та бидэнд нэг бус удаа тусалсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Мэдээжийн хэрэг, бид туслах болно, гэхдээ бид үүнд маш нухацтай хандах хэрэгтэй. Бидэнд нарны аймгийн газрын зураг хэрэгтэй ч байхгүй.

мэдэхгүй:Надад ийм газрын зураг байгаа, үүнийг манай Галактикийн өргөн уудам нутгаар сансрын хөлөгөөрөө аялж яваа миний мэдэх сансрын нисгэгч надад өгсөн юм. Тэр энд байна.

Мэдэхгүй газрын зураг харуулж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Би юу ч ойлгохгүй байна. Нарны аймгийн төв нь нар юм. Бид үүнийг газрын зургийнхаа дундаас харж байна. Бүх гаригууд тойрог замдаа нарыг тойрон хөдөлдөг гэдгийг бид мэднэ. Хараач: гаригуудын тойрог замыг газрын зураг дээр харуулав өөр өөр өнгө, гэхдээ гаригууд цэгцтэй байдаггүй. Бид өөрсдөө газрын зураг дээр тэдгээрийг зааж өгөх ёстой.

мэдэхгүй:Бидэнд бас сансрын хөлөг хэрэгтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Гэхдээ бидэнд хөлөг онгоц байхгүй. Юу хийх вэ? Энэ нь хэрхэн бүтээгдсэнийг бид мэдэхгүй, бидэнд зөвхөн энэ зураг байгаа.

Зургийг харуулж байна. Хүүхдүүдийн бүх саналыг сонсдог. Зургийн дагуу сансрын хөлөг бүтээж болно гэсэн хэмжээнд багш яриагаа хүргэж байна.

Дунногийн удирдлаган дор пуужин бүтээж, хөлөг онгоцны ахмад болон түүний туслахуудыг сонгож, хөлөг онгоцон дээрх үүрэг хариуцлагыг хуваарилдаг.

Сансрын хөлгийг барьж байх үед охид "Нислэгт бэлд" тоглоом тоглодог.

Тоглоомын явц : Нислэгт шаардлагатай олон зүйлээс сонгох, тэдгээрийг сансарт хэрхэн ашиглах талаар тайлбарлах шаардлагатай (хоол, дэвтэр, харандаа, жижиг тоглоом бүхий хоолой).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бид сансрын хувцас бүтээх хэрэгтэй байна. Сансрын нисгэгч ямар байдгийг санаж байна уу? Тэр пуужин хөөрөх, сансарт алхах үед юу өмсдөгийг надад хэлээч?

Хүүхдүүд хариултаа зөвтгөдөг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тэдний хувцсыг тусгай цехэд оёдог тул бид хэсэг хугацаанд загвар зохион бүтээгч болж, хувийн хувцсаа боловсруулж, цаасан дээр зурахыг хичээх болно.

Хүүхдүүд сансрын нисгэгчийн хувцас зурдаг.

мэдэхгүй:Одоо бүх зүйл бэлэн боллоо, та сансрын аялалд явж болно. Газрын зургийг бүү мартаарай. Дэлхийн ихэнх хэсгийг далайгаар бүрхсэн тул манай гараг сансраас цэнхэр өнгөтэй харагддаг. Бид дэлхийн загварыг тойрог замд байрлуулна цэнхэр өнгө. Бид пуужинд суугаад хамгаалалтын бүсээ зүүдэг. Эхэлцгээе! Сугар руу нисье!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бидний аяллын эхний зорилго бол дэлхийн хөрш болох СУЛАР гараг юм. Сугар гаригийг мөнгөлөг тойрог замд оруулъя. Үүнийг нууцлаг гараг гэж нэрлэдэг. Энэ гарагийг сансраас хичнээн харлаа ч үүлний цагаан манангаас өөр юу ч харагдахгүй.

мэдэхгүй:Цэцэгт хотын зураач маань ингэж зуржээ.

Дүрслэл эсвэл зураг харуулж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ бол оньсого гариг ​​тул бид бас оньсого тааварлацгаая, гэхдээ одоогоор мэдээжийн хэрэг Сугар гаригийн тухай биш, харин манай дэлхийн тухай.

Хар ороолт дээр

Шар будаа асгарч,

Кокерел ирлээ.

Мөн ховхлох нь тийм ч хялбар биш юм. (Одод)

Эхлэл ч үгүй, төгсгөл ч үгүй

Толгойн ар тал, нүүр байхгүй.

Хөгшин залуугүй бүгд мэднэ

Тэр бол асар том бөмбөг. (Дэлхий)

Шөнийн цэнхэр өнгөөр ​​чимэглэсэн

Мөнгөн улбар шар,

Зөвхөн долоо хоног өнгөрчээ -

Үүнээс нэг хэсэг үлдсэн байв. (Сар)

тэнгэрт алхдаг

Бийргүй зураач.

Хүрэн будаг

Хүмүүсийг үзэсгэлэнтэй болгодог. (Нар)

Ойн дээгүүр, уулсын дээгүүр

Хивс дэвсэж байна.

Тэр үргэлж, үргэлж тархсан байдаг

Чиний дээр бас миний дээр

Заримдаа тэр саарал, заримдаа хар,

Энэ нь тод цэнхэр өнгөтэй. (Тэнгэр)

Мэдэхгүй: Өө, та нар ямар ухаантай юм бэ! Гэхдээ бид замд гарах цаг болжээ!

Нисье!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бидний дараагийн зорилт бол наранд хамгийн ойр байдаг МӨНГӨН УСАГ юм. Буд гарагийг шар тойрог замд оруулъя. Мөнгөн усны тэнгэрт нар асар том харагдаж байна. Энэ нь маш халуун тул гаригийн гадаргуу дээрх зарим металлыг хайлуулдаг. Болгоомжтой байгаарай! Шалбагар, бүр хайлсан цагаан тугалга, хар тугалгатай нуур байвал яах вэ.

Мэдэхгүй: Би металл эд зүйлс байдаг тоглоом мэднэ. Ялангуяа Винтик, Шпунтик нарын урланд тоглох нь маш сонирхолтой юм. Тоглоомыг "Ол металл объект».

Тоглоомын явц : жижиг уутанд цуглуулсан янз бүрийн зүйл. Хүүхэд гараа цүнхэнд хийж, металл зүйл олж, нэр өгөх ёстой бөгөөд үүний дараа уг зүйлийг цүнхнээс гаргаж, хүн бүрт үзүүлнэ.

мэдэхгүй:Би бас "Ямар сонсогдож байгааг таах" нэртэй өөр тоглоом мэднэ. Манай алдарт хөгжимчин надад энэ тоглоомыг зааж өгсөн.

Тоглоомын явц: хэнгэрэг, алх, сэрүүлэг, чимээ шуугиан, халбага (модон ба металл), бөмбөр, шүгэл, металлофон, аяга, халбага, гурвалжин гэх мэт ямар дуугарч байгааг чихээр нь тодорхойлох хэрэгтэй. Боломжтой бол металл ноот сонсогддог хэрэгслийг нэрлээрэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид энд явж байна (зураг үзүүлнэ), та сансар огторгуйн кроссворд тааваараа гаригийг юу гэж нэрлэдэгийг олж мэдэх боломжтой.

Кроссворд үзүүлж, асуултуудыг уншина. Тэднийг таних тусам нүднүүдийг үсгээр дүүргэж, тодруулсан нүднүүдээс гаригийн нэрийг уншина.

Кроссвордод зориулсан асуултууд:

1. Сансарт ниссэн анхны хүнийг нэрлэ. (Юри)

2. Нарыг тойрон эргэдэг тэнгэрийн биеийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Гараг)

3. Нийтлэг нэрээр нэгдсэн оддын бүлгийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Од эрхэс)

4. Гадаадын сансрын нисгэгч. (сансрын нисгэгч)

5. Одон орон судлалын ажиглалт хийх цэгийн дуранг... (телескоп) гэнэ.

6. Сансар огторгуй дахь огторгуйн хөдөлгөөний замыг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Орбит)

Шийдвэрлэсэн кроссворд дараах байдалтай байх ёстой.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бархасбадь гарагийн загварыг улбар шар тойрог замд хавсаргая. Гэхдээ бид Бархасбадь дээр газардах боломжгүй. Энэ гараг хатуу гадаргуугүй. Энэ нь хийнээс бүрдэнэ. Бархасбадь гариг ​​дээр салхи шуурга, аянга цахилгаантай. Агаар нь амьсгалахад бүрэн тохиромжгүй байдаг. Гаригийн дотор хатуу цөм байдаг. Дэлхий гэлтгүй бүх гаригууд ийм цөмтэй байдаг.

Мэдэхгүй: Санчир гариг ​​бол гайхалтай цагиргуудаар хүрээлэгдсэн аварга том биет юм. Тэд гарагийг тойрон эргэдэг цас, мөсний хэсгүүдээс бүрддэг. Дэлхийгээс бид цаст хаант улсыг бүхэлд нь гурван цул цагираг хэлбэрээр хардаг. Холоос бүх зүйл ойроос тэс өөр мэт санагддаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ бүхнийг чи яаж мэдэж байгаа юм бэ, мэдэхгүй ээ?

Мэдэхгүй: Знайка надад үүнийг хэлсэн. Тэр маш их уншдаг янз бүрийн ном, үүнд одон орон судлал орно. Ерөнхийдөө Санчир гариг ​​нь хула цагираг эргүүлж буй охин шиг харагддаг.

Өө! Би нэг санаа олсон: одоо бид цагирагтай тоглоом тоглох болно. Хүсч байна? (Хүүхдийн хариулт.)

Тоглоомыг "Бүү цагираг" гэж нэрлэдэг.

Тоглоомын явц: Хүн бүр цагираг авч, тушаалаар (дохиогоор) гар, хөл, бэлхүүс дээрээ цагираг эргүүлдэг. Цагирагыг унахгүйгээр хамгийн удаан барьсан нь ялна.

Сурган хүмүүжүүлэгчб: Хэрэв хэн нэгэн үүнийг яаж хийхээ мэдэхгүй байвал яах вэ?

Мэдэхгүй: Дараа нь надад "Сансрын нисгэгчид" цагирагтай дахиад нэг тоглоом байна.

Аливаа тоглоомыг санал болгодог боловч тэдгээрийн доторх шинж чанар - цагираг шаардлагатай.

Тоглоомын явц : пуужингийн цагирагуудыг шалан дээр байрлуулсан бөгөөд тус бүр нь хоёр сансрын нисгэгчдэд зориулагдсан. Цагирагт байгаа газруудаас арай илүү тоглогчид байдаг. Хүүхдүүд, текстийг дуулж, тойрог хэлбэрээр алхаж байна:

Биднийг хурдан пуужингууд хүлээж байна

Гаригууд руу нисэхийн тулд.

Бидний хүссэн зүйл

Энэ рүү нисцгээе!

Гэхдээ тоглоомонд нэг нууц бий:

Хоцорсон хүмүүст зай байхгүй.

Залуус тойргоос тарааж, пуужинд хосоороо байр эзэлдэг. "Хөөрөх" командын дагуу тэд цагирагыг толгой дээрээ дээш өргөөд, нуруугаараа бие биедээ чиглүүлж, мөр, толгойны ар талдаа хүрч зогсдог. "Буудах" командын дагуу тэд цагирагыг шалан дээр буулгаж, доош сууна. Алдаа гаргасан эсвэл цагираг хаясан хүмүүс тоглоомоос хасагдана. Тэдний байрыг анх удаа пуужин харваж чадаагүй хүмүүс эзэлдэг. Тоглоом үргэлжилж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид тоглож байсан, одоо бид цааш нислээ. Урд нь Тэнгэрийн ван, ДАЛАЙ ван нар байна - Бархасбадь, Санчир гаригтай ижил хийн аварга, зөвхөн хамаагүй бага. Тэнгэрийн ваныг хөх, Далай ваныг ногоон тойрог замд байрлуулцгаая.

Мэдэхгүй: Эдгээр нь хийн аварга том биетүүд болохоор тэдэн дээр амьдрал байхгүй гэж үү?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Яг зөв. Гэхдээ бид тэнд амьдрал байж магадгүй гэж төсөөлж чадна. Хэрэв хүмүүс тэнд амьдардаг байсан бол тэд харах болно ...

мэдэхгүй:Хэрхэн?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид залуусаас ямар харагдахыг зурахыг хүснэ.

мэдэхгүй:Зөвхөн нэг нөхцөл. Тэнгэрийн ван гаригийн оршин суугчид цэнхэр өнгөтэй, Далай вангийн оршин суугчид ногоон өнгөтэй байх ёстой. Сайн уу? Би эдгээр гаригуудын оршин суугчдын хамгийн ер бусын хөрөг зургийг манай Цэцэгт хотын алдарт зураачид аваачих болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, даалгавар тодорхой байна уу? Тэгвэл эхэлцгээе...

Зураг зурах явцад хөгжим тоглодог.

Мэдэхгүй: Хөөх!!! Сайн Сайн!!! Би аль зургийг сонгохоо мэдэхгүй байна, тэд бүгд гайхалтай үзэсгэлэнтэй. Би бүгдийг нь авч болох уу? Би тэдэнд үнэхээр таалагдсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Удахгүй, цаашаа явцгаая. Хамгийн хүчирхэг телескоптой ч гэсэн зарим нь селестиел биетүүдбараг анзаарагдахгүй толбо шиг харагдаж байна.

Мэдэхгүй: Миний цамцан дээр бас жижиг толбо бий: энэ нь чанамалаас, энэ нь тосноос, энэ нь бэх, эсгий үзэг, шавар, шохой, нүүрс. Мөн та бага зэрэг бодож, төсөөллөө ашиглавал эдгээр толбоноос өөр өөр зураг хийж болно. Би гунигтай санагдах үедээ толбогоо оюун ухаанаараа хөдөлгөж эхэлдэг. Би үүнийг нэг минутын дотор мартдаг муу сэтгэлийн байдал, мөн би дахин хөгжилтэй байна. Ингэж тоглож үзээрэй, үнэхээр гайхалтай!

Мэдэхгүй янз бүрийн толботой цаасыг багшид өгөв.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Яасан инээдтэй юм бэ, чи тэдэнтэй юу хийж болохыг би төсөөлж ч чадахгүй байна.

мэдэхгүй:Гэхдээ залуус үүнийг даван туулах болно гэдэгт итгэлтэй байна. Тэд бүх зүйлийг маш хурдан хийдэг. Хараач.

Сурган хүмүүжүүлэгч, Дунно хоёрын хоорондох яриа хэлэлцээ үргэлжилж байх үед хүүхдүүд толбыг "амилуулж", амьтан, ургамлын дүр төрхийг өгдөг: цэцэг, шувуу, загас гэх мэт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хамгийн энгийн толбо ийм инээдтэй харагддагийг би мэдээгүй.

Мэдэхгүй: Бид нарны аймгийн маш олон гаригуудаар ниссэн ч бидний тусламж хэрэгтэй хүмүүсийг хэзээ ч олж чадаагүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Яарах хэрэггүй, мэдэхгүй. Бид хол авирсан, гэхдээ манай газрын зургийг харвал ганцхан тойрог зам үлдсэн - улаан. Энэ бол Ангараг гарагийн тойрог зам юм. Ангараг гараг нь улаан зэвэрсэн элсээр бүрхэгдсэн тул дэлхийн шөнийн тэнгэрт улаан өнгөтэй харагддаг.

мэдэхгүй:Ангараг дээр амьдрал бий юу?

Сурган хүмүүжүүлэгч:Эрдэмтэд ТИЙМ эсвэл ҮГҮЙ гэж хараахан хэлээгүй байна...

Ангараг гараг руу хөөргөсөн сансрын хөлөг эртний голын хуурай сайр мэт харагдах хавцлын зургийг авчээ. Энэ нь Ангараг дээр нэгэн цагт ус байсан гэсэн үг. Хэрэв ус байсан бол амьдрал байсан байх. Америкийн Викинг гар урлал хийсэн зөөлөн буултАнгараг гаригийн гадаргуу дээр, гэхдээ юу ч, хэн ч олдсонгүй.

мэдэхгүй:Мөн бид энэ гаригийн ер бусын оршин суугчдыг олохыг хичээх болно. Нээрээ залуусаа?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Таны авч явсан тоглоомнуудын дунд урьд өмнө авч байгаагүй шинэ, ер бусын тоглоомууд байдгийг би баттай мэдэж байна. Тэднийг ол.

"Тоглоомыг олох" тоглоом тоглогддог.

Тоглоомын явц : Хүүхдүүд тоглоомыг сайтар шалгана. Тэдний танилуудын дунд тэд шинэ хүмүүсийг олж илрүүлдэг, эдгээр нь ер бусын хүмүүс юм.

мэдэхгүй:Өө! Олдсон, олдсон! Бид тэднийг олсон. Тэд үнэхээр ер бусын бөгөөд бага зэрэг гунигтай байдаг. Бяцхан хүмүүс тоглоом гэж юу болох, түүнтэй хэрхэн тоглохоо мэдэхгүй байгаадаа гунигтай байгаагаа хэлэв. Тэгээд ч тэдэнд ийм хөгжилтэй байх газар байхгүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Юу хийх вэ, эдгээр бяцхан хүмүүст хэрхэн туслах вэ?

Хүүхдийн санал.

мэдэхгүй:Найзуудаа Дэлхий гараг руу, танай цэцэрлэгт аваачиж, тоглоомын өрөөгөө үзүүлж, хамтдаа тоглоцгооё.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм шүү, мэдэхгүй! Сансрын хөлөгт суудалдаа суу. Суудлын бүсээ бүслээд гэртээ нисээрэй! Замдаа оддыг харцгаая. Зарим одод том хэмжээтэй, алс холын дэнлүү шиг шатдаг. Бусад нь эсрэгээрээ хар тэнгэрт бараг харагдахгүй. Хэрэв та өөрийн төсөөллийг ашиглавал хамгийн том оддоос хачин жигтэй дүрсүүдийг бүтээж чадна - хувин ба гурвалжин, ромб, загалмай ... Эдгээр нь одны орд, шороон орд юм. тод ододОйролцоох тэнгэрт харагдахуйц . Удаан хугацааны турш хүмүүс тэднийг асар том амьтад, айдасгүй баатрууд, гайхалтай мангасууд гэж үздэг. Эртний түүхчид одны тухай сэтгэл хөдөлгөм түүхийг зохиож, тус бүрийг нь өгсөн сайхан нэр. Хараач (одны дүрслэлийг харуулж байна): энд Их аварга од, энд зурхайн одны ордууд байна. Үүнд: Матар, Aquarius, Pisces, Aries, Taurus, Gemini, Cancer, Leo, Virgo, Libra, Scorpio, Sagittarius.

Од эрхэсийг харуулах үед нам гүм, тайван хөгжим эгшиглэнэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Ингээд бид бүлгээрээ, шинэ найзуудтайгаа дэлхий дээр буулаа. Бидний сансрын аялал дууссан ч тоглоом үргэлжилсээр байна.

Мэдэхгүй: Тэгээд бид бүгд хамтдаа "GAME TECH" руу явдаг.

Үдээс хойш хүүхдүүд багшийн санал болгосон "орон зай" материалыг ашиглан өөрсдийн үзэмжээр тоглоом зохион байгуулдаг.

Ашигласан номууд:

1. Хөгжилтэй одон орон судлал. Тоглож уншцгаая. Харааны материалсургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан / Эмхэтгэсэн: T.V. Касименко, зураач С.Богачев, А.Артюк, Н.Щербаков. - М., 1995.

2. Сансарт. Цагаан будаа. Ю.Копейко. Ханын зургийн сонгон шалгаруулах үзэсгэлэн. "Хөөрөх" зохиолын зохиогч нь Ю. - М., 1989.

3. Хүүхдүүд сансрын тухай. Тоглоомын мэдээлэл ба дидактик багц/Төслийн менежер С.Аверин. - М., 2011.

4. Левитан Е. Одтой үлгэрүүд. Миний анхны одон орон судлалын ном. - М., 1994.

5. Levitan E. Алка болон түүний гаригийн найзууд хэрхэн бодож байсан. - М., 1999.

6. Носов Н.Дунно саран дээр. - М., 1987.

7. Хүүхдэдээ сансрын тухай ярьж өг. Харааны болон дидактик тусламж. -М., 2007.

Сансар огторгуйн сэдэв нь хүүхдүүдэд үргэлж сонирхолтой байдаг. Тиймээс 4-р сарын 12-нд сансрын нисгэгчдийн өдөр сурган хүмүүжүүлэгчид "Сансар огторгуй" сэдвээр амралт, тэмцээн, боловсролын хичээлүүдийг зохион байгуулдаг.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан удирдаачийг урьж байна боловсролын үйл ажиллагаасэдэвчилсэн яриа хэлбэрээр.

Сансрын нисгэгчдийн өдөрт зориулсан сэдэвчилсэн яриа "Хүн тэнгэрт мандлаа"

Зорилтот: сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн сансрын талаарх мэдлэгийг өргөжүүлэх, гүнзгийрүүлэх.

Даалгаварууд:

— хүүхдүүдийг Оросын эрдэмтэн К.Е. Циолковский, анхны сансрын пуужинг бүтээсэн түүх, анхны сансрын нисгэгч Ю.А. Гагарин;

- хүүхдийн алсын харааг өргөжүүлэх, тэдний төсөөллийг хөгжүүлэх;

- эх оронч үзэл, эх орныхоо төлөө бахархах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:одтой тэнгэр, сансар огторгуйг дүрсэлсэн уран зураг, К.Э. Циолковский, С.П. Королев, Ю.А. Гагарин, Байконурын сансрын буудлаас пуужин хөөргөсөн үеийн гэрэл зургууд, сансар судлаачдын тухай зургийн цомог.

Урьдчилсан ажил:одод, гаригууд, сансар огторгуй, сансрын нисгэгчдийн тухай яриа.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Хүн төрөлхтөн таталцлыг даван туулж, сансар огторгуйд гарах арга замыг олохоос өмнө олон зуун жил өнгөрчээ. Залуус аа, үлгэр, домог санаж яваарай. Тэд юугаар ч ниссэн үлгэрийн баатрууд! (Асаалттай сарьсан багваахайбүргэдүүд, нисдэг хивс, шидтэний сахал дээр, Бяцхан бөхөг морь, шидэт сумнууд дээр ...).

Хэдхэн зууны өмнө нүүдэл хийхэд хамгийн тохиромжтой "тээвэр" бол пуужин гэж хэн ч төсөөлөөгүй. Мини нунтаг пуужингууд эрт дээр үеэс салют үүсгэх эсвэл цэргийн үйл ажиллагаанд дохио илгээхэд ашиглагдаж ирсэн. Орос улсад өнгөрсөн зууны дундуур их бууны генерал К.И. Константинов. Түүний пуужингууд гурван километр хүртэлх зайг туулж чадна.

Дэлхийг гараг хоорондын орон зайд зөөвөрлөх чадвартай пуужингаар пуужинд анх харсан хүн бол Оросын агуу эрдэмтэн К.Е. Циолковский. Тэрээр энэ тухай "Газар бол бидний өлгий, гэхдээ та өлгийд мөнх амьдрах боломжгүй" гэж хэлсэн. Пуужинд агаар хэрэггүй бөгөөд энэ нь хоосон орон зайд, сансар огторгуйд нисч, тэнд асар их хурдтай байж чадна гэсэн үг юм. Анхны пуужинг бүтээхийн тулд маш их хөдөлмөр зарцуулсан. Үүнийг Оросын эрдэмтэд, ажилчид, инженерүүд барьсан. Манай улсад анх удаа дэлхийн хиймэл дагуул хөөргөсөн. Залуус аа, та анхны сансрын нисгэгч хэн байсныг мэдэх үү? Та энэ хүний ​​талаар юу мэдэх вэ? Анхны сансрын нислэгийг хэзээ хийсэн бэ?

Насанд хүрсэн хүн хүүхдүүдийн хариултыг сонсож, тодруулах асуулт асуудаг.

Юрий Алексеевич Гагарин анх "Восток-1" хөлгөөр сансарт ниссэн. Түүний "Хуш" дуудлагын тэмдгийг манай гаригийн бүх оршин суугчид хүлээн зөвшөөрсөн. Гагарин сансарт ердөө 108 минут зарцуулж, дэлхийг тойрон ганцхан эргэлт хийсэн ч энэ нь зөвхөн эхлэл буюу хүн төрөлхтний сансар огторгуйг судлах эхлэл байсан юм. Түүнээс хойш хагас зуун жил өнгөрсөн ч энэ хугацаанд эрэгтэй, эмэгтэй олон орны сансрын нисэгчид сансарт ниссэн байна. Сансарт анхны хүн ниссэн нь олон улсын эрин үеийг нээсэн сансрын станцууд, Дэлхийтэй хамгийн ойр байгаа гаригууд - Ангараг, Сугар гаригуудыг судлах хүсэл. Яруу найрагч Александр Твардовский сансарт анх ниссэн өдрийн тухай шүлгүүддээ хэрхэн өгүүлснийг сонсоорой.

Аа, энэ өдөр дөрөвдүгээр сарын арван хоёр,

Тэр хүмүүсийн зүрх сэтгэлийг хэрхэн нэвт шингээсэн.

Дэлхий өөрийн эрхгүй эелдэг болсон юм шиг санагдав.

Би ялалтандаа цочирдсон.

Тэр ямар төрлийн бүх нийтийн хөгжим дуугарав,

Тэр баяр нь тугны өнгөлөг дөл дотор,

Смоленскийн нутгийн үл мэдэгдэх хүү байхад. Дэлхий гаригаас хүлээн авсан. Дэлхийн оршин суугч, энэ баатарлаг нөхөр,

Түүний сансрын хөлөгт

Урьд өмнө хэзээ ч байгаагүй дугуй хэлбэртэй,

Тэнгэрийн гүнд тэр түүний дээгүүр даллав...

"Сансрын нисэгчид" динамик түр зогсолт

Багш заримыг нь харуулдаг биеийн тамирын дасгал, хүүхдүүдийг өөрсдийн үйл ажиллагаанд оролцуулах.

Сансрын нисгэгч болохын тулд хүүхдүүд ээ.

Бага наснаасаа л хэрэгтэй

Захиалга өгөхдөө дас:

Ороо зас

Биеийн тамирын дасгал хий.

Шулуун зогсож, мөр өргөн,

Гараа дээш өргө, шулуун бай.

Ийм дасгалуудаас

Та илүү хүчтэй, хүчирхэг болно.

Дидактик тоглоом "Холбоос сонго"

Ярилцлагад төрөл зүйл нэмэхийн тулд, дидактик тоглоом"Холбоо ав."

Цэнхэр талбайн дунд -

Том галын хурц гэрэл.

Гал энд удаан хөдөлж,

Дэлхий ээжийг тойрон эргэлддэг,

Цонхонд баяр хөөртэй гэрэл асч байна.

За, мэдээжийн хэрэг, энэ нь ... (нар).

Цэлмэг шөнө

Ээж, түүний охид алхаж байна.

Тэр охиддоо хэлдэггүй:

- Унт, орой боллоо! -

Учир нь ээж бол сар юм

Тэгээд охидууд ... (одууд).

А үсэг, А үсэг -

Цагаан толгойн толгой.

Вова мэднэ, Света мэднэ,

"А" нь ... (пуужин) шиг харагдаж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч. 1961 оны 4-р сарын 12-ны нарлаг өглөө. Пуужин тэнгэрт хурдан гүйж, шатаж буй түлшний ул мөр үлдээв. Ийнхүү түүхэн дэх анхны хүнтэй сансрын хөлөг Байконур сансрын буудлаас хөөрөв. Манай эх орон нэгт Юрий Алексеевич Гагарин дэлхийн анхны сансрын нисгэгч болжээ.

Юрий Гагарин 1934 оны 3-р сарын 9-нд төрсөн. Энэ залуугийн хувь заяанд анхандаа ер бусын зүйл байгаагүй. Тэрээр багаасаа л диваажингийн тухай мөрөөддөг байсан. Гэхдээ тэр үед ямар хүү онгоц жолоодохыг хүсээгүй вэ? Тэгээд Юрий сөнөөгч онгоцны нисгэгч болсон. Тэгээд 1959 онд би туршилтын ангид элсүүлэх тухай мэдсэн шинэ технологи, нэн даруй элсэлтийн тайлангаа ирүүлсэн. Сансрын нисгэгчдийг сонгох нь маш хэцүү байсан: 3000 сайн дурын ажилтнаас ердөө 20 нь л бүх зүйлийг харгалзан үзсэн. эрүүл энх, өндөр, жин, тэсвэр тэвчээр, технологийн мэдлэг... Бэлтгэл эхэлсэн. Даралтын камер нь пуужин хөөргөхөд хүн тэсвэрлэх ёстой нөхцлийг бүрдүүлсэн. Ууртай эргэдэг центрифуг дээр тэд "сансрын" хэт ачааллыг дуурайж, биеийн хүчийг туршиж үзсэн ... Сургалт маш хэцүү байсан. Гэвч Юрий Гагарин бүх зүйлийг тэвчиж, тэр байтугай хошигнож, нөхдөө зоригжуулжээ. Бүх анхны ерөнхий дизайнер сансрын пуужингуудСергей Павлович Королев Гагариныг анхааралтай ажиглаж, "Энэ тайван, хөгжилтэй залуу анхны сансрын нисгэгч болно" гэж шийдэв. Тэгээд ийм зүйл болсон.

Өнөөдөр сансрын нислэгүүд дэлхийн оршин суугчид бидний хувьд ердийн зүйл болжээ. Бусад гаригуудыг судлах нь тийм ч хол биш гэж үздэг. Харин үүний эхлэлийг манай Оросын сансрын нисгэгч тавьсан. Саран дээр алхсан анхны дэлхийн хүн Америкийн сансрын нисгэгч Нил Армстронг Юрий Гагарины нислэгийн талаар "Тэр биднийг бүгдийг сансарт дуудсан" гэж хэлжээ.

Багш ярилцахыг санал болгож байна дараагийн асуултууд: Анхны сансрын нислэгт юу хэцүү байсан гэж та бодож байна вэ? Таны бодлоор сансрын нисгэгч ямар чанаруудтай байх ёстой вэ? Та өөрөө сансрын нисгэгч болохыг хүсч байна уу?

Гуляевын дуулсан "Тэр ямар залуу байсныг та мэдэх үү..." дууг (хөгжим нь А. Пахмутова, үгийг Н. Добронравов) дуулж, энэ үеэр хүүхдүүд Ю сансар огторгуйг судлахад.

Тэр ямар залуу байсныг чи мэдэх үү?

Оддын замыг нээсэн хүн үү?

Гал түймэр, аянга цахилгаан байв

Сансрын хөлдөлт

Тэгээд тэр чимээгүйхэн хэлэв.

Тэр: "Явцгаая!"

Тэр гараа даллав

Яг л Питерская, Питерская,

Дэлхий дээгүүр эргэв.

Видео. "Чи түүнийг ямар залуу байсныг мэднэ"



Үүнтэй төстэй нийтлэлүүд

2024 parki48.ru. Бид хүрээ байшин барьж байна. Ландшафтын дизайн. Барилга. Суурь.