"Сансрын аялал" сансрын нисгэгчдийн өдөрт зориулав. Ахлах бүлгийн сансрын нисгэгчдийн өдрийн хичээлийн хураангуй

Нэмэлт боловсролын багш

Кузьмина Елена Юрьевна

Пикалево

Сэдэв : "Сансрын нисгэгчдийн өдөр"

Зорилтот: Сансрын тухай, сансрын нисгэгчдийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

Даалгаварууд:

Боловсролын:

  • геометрийн хэлбэрийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх;
  • объектын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх;
  • гаригуудын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх нарны систем;
  • Оросын сансрын нисгэгчдийн талаархи мэдээллийг нэгтгэх.

Боловсролын:

  • коллективизмын боловсрол;
  • багаар ажиллах чадвар;
  • эх оронч үзлийн боловсрол.

Хөгжиж байна:

Хөгжил сэтгэцийн үйл явц: анхаарал, санах ой,

Төсөөлөл, ойлголт, сэтгэлгээ;

  • яруу найргийг илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлэх;
  • сайн дурын чанарыг хөгжүүлэх;
  • физик өгөгдлийг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: цагираг, Бөмбөлөг, аудио бичлэгийг "зай

хөгжим", тооны карт, зурагт хуудас,

Геометрийн дүрс, тэмдэг.

СУДАЛГААНЫ ЖУРАМ:

I. Зохион байгуулах цаг. Танилцуулга яриа.

Тэргүүлэх:

Залуус аа, манайд ямар баяр тэмдэглэдэгийг хэлж өгөөч

108 минутын турш. Түүний нэр хэн байсан бэ?

Юрий Гагарин - Орос хүн, жижигхэн тосгонд төрсөн бөгөөд шаргуу хөдөлмөр, тэсвэр тэвчээр, мэдлэгийнхээ ачаар маш их амжилтанд хүрсэн. Тэгээд одоо, олон хүн ирсэн үед өөр өөр улс орнуудДэлхий, сансрын нисгэгч болохын тулд та маш шаргуу ажиллах хэрэгтэй: эрүүл, хүчтэй, их зүйлийг мэддэг, хүмүүстэй харьцаж чаддаг байх, үүнд та багаасаа бэлдэх хэрэгтэй.

"Юрий Гагарин" шүлэг

Юрий Гагарин урт наслаарай

Манай анхны нисгэгч сансрын нисгэгч,

Тэр бидэнд сансарт хүрэх замыг нээж өгсөн,

Пуужингууд гаригууд руу нисдэг.

Бас юутай ч зүйрлэшгүй олон

Бид сансарт пуужин өргөх болно!

Бас хэд нь үл мэдэгдэх

Бид шинэ гаригуудыг нээх болно.

II. Тоглоом "Та итгэх үү?"

1. ... сансарт анхны нислэгүүд шүүр дээр хийсэн гэж үү?

2. ... хүнээс өмнө хулгана, нохой, шавьж сансарт ниссэн гэж үү?

3. ... заан Кеша хүнээс өмнө сансарт ниссэн гэж үү?

4. ... хүмүүс удахгүй нар руу ниснэ гэж үү?

Тэргүүлэх:

Өнөөдөр бид сансрын аялал хийх гэж байна.

Одоо бид хэнтэй хамт сансарт нисэхийг олж мэдэх болно.

Шүлэг (шүлгийг хүүхэд уншдаг)

Нислэгт бүх зүйл бэлэн, бүх залуус пуужин хүлээж байна.

Онгоц хөөрөхөөс хэдхэн минутын өмнө бүх залуус дараалан зогсож,

Тэгээд санаа зовж, тэд хэлэхдээ: сансрын газрын зураг байна,

Мөн үүн дээр сарны зам руу явна. Эхлэхээс таван минутын өмнө

Таван богино минут. Бүгд бидэнтэй хамт байна уу? Бүгд энд байна уу?

"Сансар руу нисэх" шүлэг(хүүхдүүд шүлэг уншдаг)

  • Бид өөр гаригууд руу нисч байна. Үүнийг бид танд зарлаж байна.

Бүх тоглоомон хүмүүс бидэнтэй хамт нисэхийг хүсч байна.

  • Туулай пуужинд наалдаж байна, би та нартай хамт ниснэ, хүүхдүүд ээ,

Соёот чоно байдаггүй аль ч гариг ​​руу.

  • Хулганууд - үйрмэгүүд инээв, бид нисэв - айгаагүй.

Өндөр бол гоо үзэсгэлэн болохоос ганц муур биш.

  • Тедди баавгай хүртэл одод руу нисэхийг хүсдэг.

Тэгээд тэр том баавгайтай цэнхэр тэнгэрт уулзах болно.

Тэргүүлэх:

Гэхдээ сансрын нисгэгчдийн корпуст элсэх боломжтой эсэхийг шалгахын тулд

Анхаарал татах тоглоом тоглоцгооё« Нисдэг - нисдэггүй.

ОНГОЦ, УУРЫН ЗАВЬ, ПУУЖИН, АЧААНЫ МАШИН, Нисдэг тэрэг, МЕТРО

III. Багийн хэлтэс.(ахмадуудын сонголт)

Тэргүүлэх:

Багууд янз бүрийн орон зайд сансарт ниснэтөхөөрөмжүүд.

Бидний сууж буй сансрын хөлгийг геометрийн дүрсээс бүтээ

Нисээд явцгаая.

(геометрийн дүрсийн найрлага)

Баг бүр өөрийн орон зайд аль болох хурдан босох ёстой

Усан онгоц. Үүнийг хийхийн тулд та бөгсөөр (цагираг) дамжин өнгөрөх хэрэгтэй.

IV. Тоглоом "Бид сансарт юу авч явдаг"

Тэргүүлэх:

Залуус аа, тэр цагаас хойш сансарт аялах явдал үргэлж байсаар ирсэнурт,

Юу ч авч явахаа бүү мартаарай.

Нэг үг хэл:

  • Нислэг хийж байна

Нисгэгч өөртэйгөө юу авч явах вэ?

Аяга, халбага, шанага,

Манай орос ... (матрешка, төмс).

  • Найз нөхөд бидэнд маш их хэрэгтэй байна

Бид хуруу шил ... (нимбэгний ундаа, мармелад, шоколад) авдаг.

  • Гуманоидтой харилцах

Бидэнд гар чийдэн хэрэггүй, харин Галактик ... (толь бичиг).

V. Нислэгийн бэлтгэл.

"Сансрын скаутууд" шүлгүүд(хүүхдүүд шүлэг уншдаг)

1. Эрдэмтдийн оюун санаанд олон жил амьдарсан нандин мөрөөдөл,

Гариг хоорондын орон зайд пуужингийн тусламжтайгаар хөөр.

2. Луноход - бүх төрлийн тээврийн хэрэгсэл сарнаас бидэнд мэндчилгээ илгээдэг,

Тэрээр "Бүх зүйл эмх цэгцтэй байна" гэж хэлдэг, тэр хүн бүрийг өөртэй нь уулзахыг урьж байна.

3. Зүүдлэгч нар цуглараарай, энд сар цонхонд өлгөөтэй байна,

Удахгүй Луноход орно, саран дээр давхина.

4. Сарны далайгаар, борооны далайгаар

Хүмүүсийн элч дугуй дээр хөвж байна.

Телевизийн дэлгэц дээр харагдана

Оросын улсын Луноходын ул мөр.

Тэргүүлэх:

Анхаар! Бүгд хөөргөхөд бэлэн байгаарай!

Эхлэхэд бэлэн байна!

Суудлын бүсээ бүслээрэй!

Суудлын бүсээ бүслээрэй!

Хөдөлгүүрийг эхлүүл!

Хөдөлгүүрийг асаах хэрэгтэй байна!

Харилцагчдыг идэвхжүүл!

Эргэлтийн контактууд байна!

5,4,3,2,1 - эхлэх!

Өө! Өө! Өө! (Сансрын хөгжим тоглож байна)

Бид дэлхийгээс салсан. Багажны сумыг дагана уу.

Сумнууд минийх, чиний гар. Миний араас хөдөлгөөнийг давт.

Сансар огторгуйд болгоомжтой байх нь чухал(биеийн тамирын хичээлийн минут).

VI. Тоглоом "Гэнэтийн объект"

Тэргүүлэх:

Нисдэг биетүүдтэй уулзах замдаа бид тэднийг тойрон нисэхийн тулд тэдгээрийг мэдэх хэрэгтэй

Дөрвөлжин. Зураг бүрийн доор та баруун талд нь карт тавих хэрэгтэй

Тоо. (баг бүрт хэд хэдэн тоо, тоо өгсөн)

VII. Тоглоом "Сансрын сургууль"

Тэргүүлэх:

Сансрын экспедицийн бүх бэрхшээлийг даван туулахын тулд хүн дэлхий дээрх сургуульд сайн суралцах ёстой. Магадгүй дэлхийгээс алс хол орших бусад гаригуудад харь гарагийн ухаантнууд бас байдаг байх. Мөн тэд хүүхдүүдээ сургадаг. Бид ийм сургуульд сурдаг гэж төсөөлөөд үз дээ. Тэнд юу заадаг вэ? Энэ нь бас жишээ, асуудлыг шийдэхийн тулд болж байна.

Багийн даалгавар.

1. Жишээ шийд. Оруулах хүссэн тэмдэгодны оронд.

4*1=5 4*1=3 7*1=6 7*1=8

2*2=4 4*2=2 9*2=7 5*2=7

2. Асуудлыг шийдвэрлэх.

Сансрын буудалд 5 пуужин байсан бөгөөд хоёр пуужин ниссэн. Хэдэн пуужин үлдсэн бэ?

Хүү тэнгэрт гурван од, дараа нь хоёр одыг харав. Хэдэн одтой

Та хүүг харсан уу?

Яруу найраг "Сансрын нислэг"(хүүхдүүд шүлэг уншдаг)

1. Тэнгэрт алсын одод шатаж байна,

Тэд манай хүүхдүүдийг зочлохыг урьж байна.

Бид замд гарахад тийм ч их хугацаа байхгүй

Тэгээд бид энд байна нислэг бэлэн боллоо.

2. Хөтлөгч “Анхаар, хөөр!” гэж команд өгнө.

Мөн бидний пуужин урагшлах болно.

Баяртай нүдээ анивчиж хайлна

Бидний хайрт эх дэлхийн алтан гэрэл.

3. Бид чамтай найзлахыг хүсч байна, Луна.

Ингэснээр та ганцаараа уйддаггүй.

Нууцлаг Ангараг, биднийг жаахан хүлээ.

Бид замдаа чамайг харах боломжтой болно.

4. Манай эрдэмтдэд зам цэвэр,

Тэд сансрын манан дунд байх болно.

Гэхдээ эдгээр замууд зөвхөн хэрэгтэй болно,

Дэлхий дээрх илүү сайн амьдралын төлөө.

5. Алс холын ертөнц рүү зам тавьж өгье,

Бид сар руу пуужингаар нисэх болно.

Хэрэв бид тэнд үе тэнгийнхэнтэйгээ уулзвал.

Бид таныг манайхаар зочлохыг урьж байна.

6. Залуус аа, ангидаа яараарай.

Сурахгүй бол бүх зүйл бүтэхгүй.

Сансрын нисгэгчид бидний дунд өсч торниж байна.

Гэхдээ мэдлэггүй бол тэд Ангараг руу аваачихгүй.

VIII. Тоглоом "Санчир гаригийн цагиргууд"

Тэргүүлэх:

Таны гарт цагиргууд байгаа тул тэдэнтэй байг онох хэрэгтэй.

(баг тус бүр хэдэн цагираг цохисныг бид тоолдог).

IX. Асуулт

Тэргүүлэх:

Сансрын урт нислэгийн өмнө бид үүнд бэлтгэж байсан.

Их зүйл сурсан. Одоо би таны мэдлэгийг шалгах болно. зөв хариултын төлөө

Токен нь од юм.

Анхны сансрын нисгэгчийн нэр хэн бэ? Тэр хэзээ сансарт гарсан бэ?

Манай гаригийн нэр юу вэ?

Бидэнд хамгийн ойр байдаг од юу вэ?

Нарны аймгийн ямар гаригуудыг та мэдэх вэ?

Дэлхийн хиймэл дагуул?

Сансарт ямар амьтад байсан бэ?

(хулгана, харх, жоом, зөгий, мэлхий, нохой, сармагчин).

Оросын пуужин хөөргөсөн сансрын боомтыг нэрлэ.

(Байконур)

Оросын эмэгтэйчүүдийг нэрлэ - сансрын нисгэгч. (В. Терешкова, С. Савицкая)

Таавар:

1. Тэнгэрт зоригтой хөвж, нисэж буй шувуудыг гүйцэж түрүүлэх болно.

Эр хүн үүнийг хянадаг. Юу? /онгоц/

2. Далавч байхгүй ч энэ шувуу саран /сар/ дээр нисч бууна.

З.Шар будаа хар алчуур дээр цацдаг.

Cockerel ирсэн бөгөөд гацах нь тийм ч хялбар биш юм. /од/

4. Замын ойролцоох байшингуудын дээгүүр бялуу өлгөөтэй байна. /сар/

5. Эвэртэй, тулгадаггүй. /сар/

6. За, та нарын хэн нэг нь гал биш хариулах болно, гэхдээ энэ нь өвдөлтөөр шатдаг.

Дэнлүү биш, харин тод гэрэлтэж, талхчин биш, харин жигнэх үү? /нар/

7. Хүн бүрийг гялалзуулж, гялалзуулж, дулаацуулдаг./нар/

8. Өдгүй, далавчгүй, гэхдээ бүргэдээс хурдан.

Зүгээр л сүүлээ суллаад одод руу яараарай./пуужин/

9. Хязгааргүй далай дахь үүлэнд далавчаараа хүрдэг.

Энэ нь эргэн тойрон эргэх болно - туяа дээгүүр, мөнгө цутгадаг./онгоц/

10. Ямар шувуу: дуу дуулдаггүй,

Үүрээ барьдаггүй, хүн ачаа азтай юу? /онгоц/

11. Эмээгийн овоохойн дээр талх өлгөөтэй байна.

Нохой хуцдаг ч авч чадахгүй./сар/

12. Цэнхэр ороолт, час улаан бөмбөг,

Тэр ороолт дээр сууж, хүмүүс рүү инээмсэглэдэг. Энэ юу вэ? / Тэнгэр, нар/

13. Тариа хэмждэггүй, хонь тоодоггүй, хоньчин эвэртэй. / Тэнгэр, одод,

Сар//

14. Нэг эгч дүү дээрээ очиход тэр эгчээсээ нуугдаж байна. /сар, нар/

15. Ямар хувингаас ууж, идэж болохгүй,

Тэгээд тэд зүгээр л түүн рүү хардаг./ Урса хошууч /

X. "Сансрын лабиринт"(Ахмадуудын тэмцээн).

Тэргүүлэх:

Одоо ахмадуудын өрсөлдөөн. Тэдний өмнө сансрын лабиринтууд байдаг.

XI. "Сансрын уралдаан"

1. Жингүйдэл

(ямар баг илүү удаан үргэлжлэх вэ Бөмбөлөгтойрог дотор).

2. "Бөмбөлөгт нисэх".

3. "Нээлттэй орон зай руу гарах".(цагираг)

HP. Дүгнэлт. Дэлхий рүү буцах. Үр дүн.


Сэдэв:Энэ нууцлаг орон зай

Зорилтот: оддын бэлгэдлийг танилцуулах, сансар огторгуйн сонирхлыг төрүүлэх; хүүхдийн сансрын нисэгчийн мэргэжлийн талаарх ойлголтыг өргөжүүлэх, энэ мэргэжлийг хүндэтгэх сэтгэлийг төлөвшүүлэх; төсөөлөл, уран зөгнөлийг хөгжүүлэх.

Хичээлийн явц

Залуус аа, та шөнө тэнгэр лүү харах дуртай юу? Та тэнгэрт юу харж чадах вэ? (Одод, сар.) Тэнгэрт хэдэн од байдаг вэ? Тэд тоо томшгүй олон бий. Үүлэрхэг, цэлмэг орой бидний толгой дээрх тэнгэр олон ододтой. Тэд дэлхийгээс маш хол байдаг тул жижиг гялалзсан цэгүүд шиг харагддаг. Үнэндээ одод маш том. Одууд өөрсдийн гэсэн нэртэй байдаг: Хойд од, Сириус, Вега гэх мэт. Одууд нь одны ордонд холбогдсон байдаг бөгөөд эдгээр нь мөн өөр өөрийн гэсэн нэртэй байдаг: Хонь, Үхрийн, Ихэр, Хорт хавдар, Арслан, Охины орд, Жинлүүр, Хилэнц, Нумын орд, Матар, Aquarius, Pisces.

Сансар огторгуй хүнийг үргэлж сонирхож ирсэн. Бусад гаригуудад агаар байдаг уу? Амьдрал байгаа юу?

Ийнхүү эрдэмтэд зохион бүтээгч С.Королевын удирдлаган дор анхны хиймэл дагуулыг зохион бүтээж, дээр нь багаж суурилуулж, сансарт хөөргөв. Нислэг амжилттай болсон. Эрдэмтэд нислэгийг давтахаар шийдсэн боловч онгоцонд амьд амьтад байсан - эдгээр нь Белка, Стрелка гэсэн хоёр хаски нохой байсан бөгөөд тэд дэлхий рүү эсэн мэнд буцаж ирэв. Дараа нь эрдэмтэд сансарт хүн илгээх нандин мөрөөдлөө биелүүлэхээр шийджээ.

1961 оны дөрөвдүгээр сарын 12-нд энэ мөрөөдөл биелсэн. Дэлхийд анх удаа сансрын нисгэгч Юрий Гагарин "Восток" хөлгөөр дэлхийг тойрон амжилттай нислэг үйлджээ. Энэ нь зөвхөн манай улсын төдийгүй нийт хүн төрөлхтний хувьд маш том баяр баясгалантай үйл явдал болсон. Манай гарагийн бүх хүмүүс анхны сансрын нисэгчийг баяртайгаар угтав.

Удалгүй Гагарины эр зоригийг хоёр дахь сансрын нисгэгч Г.Титов давтав. Дараа нь сансрын нисгэгчдийн баг нэмэгдэж эхлэв. 2-3 сансрын нисгэгч сансарт нисч эхлэв. Гэвч бидний өмнө бас нэгэн сонирхолтой үйл явдал байсан нь дэлхийн анхны эмэгтэй сансрын нисэгч В.Терешкова сансарт ниссэн юм. Дараа нь хоёр дахь эмэгтэй сансрын нисгэгч - С.Савицкая. Олон сансрын нисэгчид манай дэлхийг сансраас харсан бөгөөд тэдний дунд манай эх орон Константин Феоктистов байв. Сансрын нисэгчид нислэгийн үеэр маш олон сонирхолтой зүйлийг харж, ажиглаж, маш их ажилладаг. Тэд эмнэлгийн болон техникийн ажиглалт хийж, дэлхийн гадаргууг судалж, ашигт малтмал олдсон газруудын талаар дэлхийд мэдээлдэг, хар салхи, хар салхи ойртож байгаа, юу болсон талаар мэдээлдэг. байгалийн гамшиг, тайгын түймрийн тухай, цаг агаарын урьдчилсан мэдээг шинэчлэх, сансрын радио, телевизийн харилцаа холбоог хангах. Ямар нарийн төвөгтэй ба сонирхолтой ажилсансрын нисгэгчид дээр.

Гэртээ ном авч, дотогш цэцэрлэг

Хөвгүүд мөрөөддөг, охидууд мөрөөддөг

Сар руу нис.

Тэд сарыг хүсч байна

Тэд бүр нисдэг ... гэхдээ зөвхөн зүүдэндээ л.

Залуус аа, та сансрын нисгэгч болохыг хүсч байна уу? Таны бодлоор сансрын нисгэгч ямар байх ёстой вэ? (Эрүүл, хүчтэй, мэдлэгтэй, хөдөлмөрч, зоригтой, тэсвэр хатуужилтай, тууштай гэх мэт)

Сонсооч, би танд сансрын нисгэгчид сансарт ийм ачааллыг даван туулахын тулд дэлхий дээр ямар туршилт хийх ёстойг хэлье.

Хэрэв та нарын хэн нэгнийг асар том бөмбөгөнд оруулбал асар том аварга түүнийг нэг гараас нөгөө гар руу шидэж эхэлнэ гэж төсөөлөөд үз дээ. Та үүнд ямар санагдах вэ? (хүүхдийн хариулт)

Энд бас нэг шалгалт байна: тэд сансрын нисэгчийг сандал дээр суулгаж, хамгаалалтын бүсээр бэхэлсэн бөгөөд машин энэ сандлыг аймшигтай хурдтайгаар эргэлдэж эхлэв: дээш, доош, нааш цааш.

Энд бас нэг зүйл байна: пуужин хөөрөхдөө маш их чичирдэг. Үүнд дасахын тулд сансрын нисгэгчийг чичиргээний машинд суулгаж, шүдэнд чинь шүд орохгүй тийм чичиргээ эхэлдэг.

Туршилтууд нь маш ноцтой боловч бүх сансрын нисэгчид үүнийг амархан даван туулдаг. Та яагаад бодож байна вэ? (Учир нь сансрын нисгэгчид эрүүл, хүчтэй, бэлтгэлтэй, спортоор хичээллэдэг.)

Сансрын нисэгчид бүгд спортын мастерууд. Тэд өдөр бүр гүйж, үсэрч, дасгал хийдэг. янз бүрийн төрөлспорт.

Залуус аа, миний түүхийн дараа та сансрын нисгэгчдийн корпус руу орохоос айж байгаа байх? Нислэгт бэлэн байхын тулд бид ч гэсэн ийм сургалт явуулна.

Хөдөлгөөнт тоглоом "Үүнийг хий, үүнийг бүү хий ..."

Сайн хийлээ! Бүгд даван туулж, бүгд сансрын нисгэгчдийн корпуст элссэн. Одоо бид сансрын нисгэгчид нислэгт юу хэрэгтэйг шийдэх хэрэгтэй.

"Сансрын нисгэгч нислэгт ямар эд зүйл авч явах вэ" тоглоом.

Тиймээс бид бэлтгэл сургуулилтад хамрагдаж, шаардлагатай зүйлээ авсан. Бидэнд өөр юу дутагдаж байна вэ? (Пуужин.)

Бид энэ төлөвлөгөөний дагуу пуужингаа бүтээнэ. Бид сандлаас барих болно. (Хүүхдүүд пуужин барь, суу.)

Хүүхдүүд ээ, хойш суу, та нар удахгүй хөөрнө, би дэлхий дээр үлдэж, таны нислэгийг дагах болно.

(Хүүхдүүд араваас нэг хүртэл тоолж, "Эхлэх!" командаар хөөрдөг ...)

Тэнгэрт пуужин хөөрөв

Тэгээд тэр агшинд тэр алга болжээ.

Цэнхэр тэнгэрт зөвхөн судал

Цас шиг цагаан хэвээр байна.

Баяртай залуусаа, аз жаргалтай аялал!

"Сансрын нисэгчид" дүрд тоглох тоглоом.


Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

"Цэцэрлэгнөхөн төлбөрийн төрөл №18 "Мытищи

Москва муж

Нэгдсэн хичээлийн конспект ахлах бүлэгцэцэрлэг,

Сансрын нисгэгчдийн өдөрт зориулсан "Сансрын аялал".
Сурган хүмүүжүүлэгч: Романенко Светлана Семёновна Хөтөлбөрийн даалгавар: 1. Боловсролын: - геометрийн хэлбэрийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх; - эргэцүүлэн бодох арга, өөрийгөө хянах туршлага дээр үндэслэн багшийн удирдлаган дор бэрхшээлийг бие даан даван туулах туршлагыг бүрдүүлэх; - тоо хэмжээг хэмжигдэхүүнтэй харьцуулах, нэгтгэлийг харьцуулах, тэдгээрийн хооронд тэгш байдлыг тогтоох чадварыг сайжруулах; - Логик асуудал, даалгавруудыг шийдвэрлэхэд дасгал хийх; - хүүхдүүдэд математикийн сонирхол, мэдлэгт итгэх итгэлийг бий болгох. - галт тэрэг сэтгэцийн үйл ажиллагаа- дүн шинжилгээ хийх, харьцуулах, нэгтгэх, хийсвэрлэх - хүүхдийн алсын харааг өргөжүүлэх; - хүрээлэн буй ертөнцийн объект, үзэгдлийн талаархи мэдлэг, ойлголтыг нэгтгэх. - Сансрын нисгэгчдийн баярын баярын түүхтэй хүүхдүүдэд танилцуулах. - гаригууд, нар, сарны тухай анхны мэдээлэл өгөх. - харааны ур чадвар, чадварыг сайжруулах. 2. Хөгжиж буй: - хөгжүүлэх танин мэдэхүйн сонирхолхүүхдүүд; - "Сансар" сэдвээр толь бичгийг баяжуулах, идэвхжүүлэх; - хөгжүүлэх бүтээлч төсөөлөл, уран зөгнөл; - моторт тоглоомын үйл ажиллагааг хөгжүүлэх; - тоглоом, бүжгийн хөдөлгөөнийг импровизаци хийхийг дэмжих. 3.Хүмүүжлийн: - амжилтанд хүрэх нөхцөл байдлыг бий болгох; - хариуцлагын мэдрэмж, харилцан туслалцаа үзүүлэх; - баяр баясгалантай баярын уур амьсгалыг бий болгох. Тайлбар толь бичгийн ажил Сэдвүүд: сансар огторгуй, сансрын нисэгчид, жингүйдэл, гариг, тойрог зам, орчлон ертөнц, агаарын хөлөг, тойрог замын станц, Буд, Сугар, Дэлхий, Ангараг, Бархасбадь, Плутон, Санчир, Тэнгэрийн ван, Далай ван.
Үйлдэл: нисэх, аялах, газардах, судлах. Тэмдгүүд: зоригтой, зоримог, үл мэдэгдэх, оршин суугчгүй, алс хол, асар том. Тоног төхөөрөмж: Ю.Гагарины хөрөг, Белка, Стрелка нохой, одны орд, сарыг дүрсэлсэн зургууд. Бөмбөлөг. Геометрийн дүрсүүдийн багц, эдгээр дүрсүүдээс бүрдсэн пуужингийн дээж. Будсан харь гаригийнхан, геометрийн дүрсээр хийсэн пуужин, харандаа, онооны од, пуужин барихад зориулсан картон эд анги, гараг, нар, эсгий үзэг зэргийг дүрсэлсэн гэрэл зураг, зурагт хуудас. Урьдчилсан ажил: Эмили Бомонтын "Зураг дахь орон зай" номыг унших, "Сансар огторгуй" сэдвээр зураг зурах, "Манай"-г бүтээх сансрын хөлөг"Сансрын нисгэгч", "Пуужин" загварчлал, "Луноход" програм, Пуужингийн загварууд. Арга, арга: аман яриа: асуулт, оньсого, асуудлын нөхцөл байдал, яруу найраг, тайлбар, практик: динамик завсарлага, пуужингийн дизайн; тоглоом: гэнэтийн мөч; харааны: аудио бичлэг, чимэглэл.
Хичээлийн явц

Оршил
(Хүүхдүүд Ю. Гуляевын тоглосон "Тэр ямар залуу байсан бэ" хөгжмөөр хамтлагт орж байна.) Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, би та нарыг хараад маш их баяртай байна. Гараа барьж, бие биедээ инээмсэглээрэй. Одоо манай зочдыг хар, тэдэнтэй мэндчилж, инээмсэглээрэй. Маш сайн! -Өнөөдөр ямар баяр вэ?
- Өнөөдөр хэцүү өдөр байна.

Үүнийг дэлхийн хүн бүр мэддэг.

Эхлээд сансарт ниссэн

дэлхийн зоригт хүн

Орчлон ертөнцийг байлдан дагуулаарай

Маш их хүсч байсан.

Тэгээд сансарт

Эхний хиймэл дагуул хөөрөв.

Тэгээд сансарт гарав

Тэгээд үүрд алдартай болсон

Пуужин дахь хиймэл дагуулын араас

Хамгийн анхны хүн

Шинжлэх ухаан урагшилж байна

Гэрлийн хурдыг эзэмших

Бид орсон гүн орон зайнисье

Бусад гаригуудыг харь гараг руу.
М.Ю.Богина Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгээд яагаад 4-р сарын 12? Хүүхдүүд: Энэ өдөр анх удаа хүн сансарт нисэв. -Дэлхий гарагийн оршин суугч анх удаа од руу гүйлээ. Сурган хүмүүжүүлэгч: Дэлхийн анхны сансрын нисгэгчийн нэрийг хэн мэдэх вэ? Хүүхдүүд: Орчлонгийн анхны сансрын нисэгчийг Юрий Алексеевич Гагарин гэдэг.
Гол хэсэг
Сурган хүмүүжүүлэгч: Үзэсгэлэнд очиж зургуудыг харцгаая. Хүүхдүүд, инээмсэглэсэн, зоригтой нисгэгч - сансрын нисгэгч, баатар хөрөг дээрээс биднийг харж байна Зөвлөлт Холбоот УлсХурандаа Юрий Алексеевич Гагарин.Мөн энд тэрээр өөр хувцастай, нисэж байсан хувцастайгаа. Түүний хувцсыг бүхэлд нь сансрын хувцас гэж нэрлэдэг. Үүнд бүрхүүл, дуулга, бээлий, гутал орно. Костюм нь сансрын хөлгийн бүхээг шиг, сансрын нисгэгчид нисэх боломжтой бүх зүйлтэй. Костюм нь амьсгалахад шаардлагатай амьсгалын холимог бүхий хоолойтой, мөн дэмжигч жижиг хайрцагтай хэвийн температурбие. Костюм нь маш бат бөх, даралт, цацрагаас хамгаалдаг скафандр юм. Костюм нь дэлхийтэй холбогдсон, түүнд тоног төхөөрөмжийн мэдрэгч бүхий микрофон багтсан бөгөөд бид сансрын нисгэгчдийг харж, ярилцах боломжтой. Костюм нь хүнд бөгөөд зөвхөн бэлтгэгдсэн, тэсвэр хатуужилтай хүмүүс өмсөж болно. Ю.А.Гагаринаас өмнө хэн сансарт ниссэнийг хэн мэдэх вэ? (Мөн тэдэн рүү хамгийн түрүүнд хүмүүс биш, амьтад ниссэн: харх, дараа нь нохой. Энэ зургийг хараарай. Та үүн дээр анхны нохдыг харж болно. Сансарт нисч буцаж ирсэн хүмүүс. Тэдний нэрийг Белка гэдэг. болон Стрелка.. Тэгээд бусад ноход шиг сансарт амжилттай ниссэний дараа л анхны хүн тийшээ очсон.) Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ бол сансарт ниссэн анхны хүн бөгөөд манай гаригийн тойрог замд 108 минут зарцуулсан хүн бол Юрий Гагарин юм! Тэрээр "Восток" хөлгөөр тойрон ниссэн бөмбөрцөг. Мөн 1961 оны 4-р сарын 12-ноос эхлэн бид Сансрын нисгэгчдийн өдрийг тэмдэглэж байна
.
Энэ жил буюу 2016 оны дөрөвдүгээр сарын 12-нд анхны хүн сансарт ниссэний 55 жилийн ой тохиож байна. Манай нутаг нэгт Юрий Алексеевич Гагарин үүнийг хийсэн. Пер богино хугацааСансарт анх ниссэнээс хойш хүн саран дээр очиж, нарны аймгийн бараг бүх гаригийг судалж үзсэн боловч анхны нислэг нь хамгийн хэцүү бөгөөд аюултай байсан. Цагийн дараа Ю.А. Гагарин дэлхийн хамгийн алдартай хүн болсон ч хүнтэй сансрын хөлөг дэлхийг анх тойрох нь олон, олон хүмүүсийн гавьяа, юуны түрүүнд сансрын хөлгийн ерөнхий зохион бүтээгч Сергей Павлович Королев юм. (хүүхдийн нэр) энэ гайхалтай хүний ​​тухай шүлэг мэддэг гэдгийг би мэднэ.
Шүлэг уншиж байна
Тэр ямар залуу байсныг чи мэдэх үү?

Оддын замыг нээсэн хүн үү?

Бүх дэлхий түүнийг тэвэрлээ.

Дэлхий ба оддын хүү.

Тэр эелдэг, энгийн байсан.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Сансрын нисгэгч ямар байх ёстой гэж та бодож байна вэ? (эрүүл, хүчтэй, мэдлэгтэй, хөдөлмөрч, зоригтой, тэсвэр хатуужилтай гэх мэт). - Сурган хүмүүжүүлэгч: Сансрын нисгэгч айдасгүй байх ёстой, яагаад? (Хүмүүс сансарт юу тохиолдож болох, пуужин ажиллаж байгаа эсэхийг мэдэхгүй). Сурган хүмүүжүүлэгч: Үүний тулд тэр юу хийх ёстой вэ? (галт тэрэг)
Үйл ажиллагааны оруулга.
-Тиймээс "Сансрын сургалт" явуулахыг санал болгож байна.
Эсрэг тоглоом.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Гараа нийлүүлж, тойрог үүсгэцгээе, би бөмбөг шидэж, үгийг дууддаг, харин та үгийг эсрэгээр нь дууддаг. Жишээлбэл: ·
Хөгжилтэй - гунигтай

хурдан удаан

· Сайхан - муухай

Нимгэн - тарган

Ухаалаг - тэнэг ......
-Багш: Сургалт сайн боллоо. -Тэгээд одоо бид залуу сансрын нисэгчид, сансрын нисгэгч нислэгийн өмнө юу судлах ёстой вэ (Нарны аймаг: гаригуудын байршил, нар, сар). Ингээд нарны аймгийн КОСМОС-ын дүр төрх рүү шилжье.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгэхээр

Сарны систем

ма - гаригийн систем, үүнд орно

Төв од, хэн үүнийг нэрлэх болно - Нар! Нарыг тойрон эргэлдэнэ

байгалийн сансрын биетүүд, гаригууд
. -Хэдэн гараг вэ? -Та ямар гаригийг мэдэх вэ? Хүүхдүүд:
Бүх гаригууд эмх цэгцтэй байна

Бидний хэн нэгэн рүү залга:

Нэг удаа - Мөнгөн ус,

Хоёр - Сугар,

Гурав - Дэлхий,

Дөрөв бол Ангараг.

Тав - Бархасбадь,

Зургаан - Санчир гариг,

Долоон - Тэнгэрийн ван,

Түүний ард Далай ван байдаг.

Тэрээр дараалан наймдугаарт бичигдэж байна.

Түүний дараа аль хэдийн, дараа нь,

Мөн ес дэх гараг

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, чи үнэхээр бүх гаригийг мэддэг.

Аль гараг хамгийн ер бусын вэ? (Дэлхий)

Дэлхий яагаад хамгийн ер бусын гараг вэ? Яагаад?
(Энэ гараг дээр хүн зэрэг олон сая төрлийн амьд оршнолууд амьдардаг. Сансрын нисэгчид болон эрдэмтэд манай нарыг тойрон эргэдэг гаригуудад амьдрал байдаггүйг олж тогтоосон: зарим нь хэт хүйтэн, зарим нь хэт халуун байдаг. Эдгээр гариг ​​дээр хэн ч амьдардаггүй. .)
Хүүхдүүд:
Зөвхөн манай дэлхий

Бүгдээрээ амьдрахад тохиромжтой.

Эцсийн эцэст Дэлхий бол цэцэрлэгт хүрээлэн юм

Энэ хүйтэн орон зайд

Зөвхөн энд ой мод шуугиантай,

Нүүдлийн гэж дууддаг шувууд.

Эх дэлхийгээ халамжил

Эцсийн эцэст үүнтэй адил зүйл байхгүй!

Сурган хүмүүжүүлэгч:
Дэлхий ямар хэлбэртэй вэ? Хүүхдүүд: Манай дэлхий бөмбөг шиг дугуй хэлбэртэй. Сурган хүмүүжүүлэгч: Жилийн туршид дэлхий нарыг нэг удаа тойрон эргэдэг. Дэлхий нэг байгалийн хиймэл дагуултай юу? Аль нь
? (Сар.)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Өө, энэ юу вэ, бидэн рүү бөмбөлөг ниссэн, энд захидал байна: 18-р цэцэрлэг 4-р .... Эх сурвалж: Харь гарагийнхан.
"Залуус аа, бидэнд таны тусламж хэрэгтэй байна, манай хөлөг сүйрлээ

чамгүйгээр үүнийг хийж чадахгүй!"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, харь гаригийнхан хэн бэ? (Харийн

нин -

өөр гаригаас ирсэн харь гаригийнхан.

-За та туслахад бэлэн үү?

-Нислэгээр явахдаа бидэнд хамгийн хурдан тээврийн хэрэгсэл хэрэгтэй ...

аль нь? (Пуужин)

-Мэдээж пуужин. Би пуужин хэрхэн нисдэгийг бөмбөлөгний жишээн дээр харуулах болно.
(Багш хөөрөгдөнө бөмбөлөгмөн хуруугаараа нүхийг хавчих. Тэгээд тэр хуруугаа онгойлгож, бөмбөг огцом дээшээ дэлбэрч байна.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Манай бөмбөг пуужин шиг ниссэн - тэр үед урагш хөдөлсөн

агаар байсан. Пуужин бол агаар биш, харин түлш юм.
Гэхдээ бид олуулаа болохоор бид 2 сансрын хөлөг онгоцоор нисэх болно.Одоо бид сансрын буудал руу явна, энд бид харж байна.
геометрийн дүрсүүд!
Залуус аа, гараа нийлүүл, бид дугуйлан алхаж, хөгжим зогсоход хүн бүр өөртөө зориулж дүрс авах болно ... (Starship Troopers хөгжим сонсогдоно) -Бид яаж салах вэ? (өнгө, хэлбэрээр) - За өнөөдөр бид хоёр хуваагдана
хэлбэрээр
, баруун талдаа дөрвөлжин, зүүн талд гурвалжин, Хэн хамгийн том дөрвөлжин гурвалжинтай байна, тэд сансрын хөлгийн командлагч болно. - Бид буух газар руу явж, таны зураг дээрх дугаарын дагуу байр эзэлдэг.
Дидактик тоглоом"Пуужин бүтээх"
Сурган хүмүүжүүлэгч: Эхний даалгавар бол өөрийгөө дизайнерууд гэж төсөөлөөд үз дээ, одоо баг бүр өөрийн пуужингаа барьж байна, танд загвар бий.
Нислэг зохион байгуулахын тулд бид бүгд пуужин бүтээх ёстой.
(багийн ажил: хүүхдүүд пуужин хийдэг).
-Сайн хийлээ! Гайхалтай ажилласан! Та ямар геометрийн дүрс ашигласан бэ? -Хэдэн гурвалжин вэ? -Хэдэн квадрат вэ? -Маш сайн! харин нисэхийн тулд маш их зүйлийг мэдэж, чаддаг байх хэрэгтэй. Бид оюун ухааны тестийг санал болгож байна. Багууд бэлэн үү? (Бэлэн).
Бид багуудын нислэгийн бэлэн байдлыг шалгадаг.
Та блиц судалгааны асуултуудад хариулах ёстой. Уралдаан №1 Блиц санал асуулга. 1. Хүмүүсийн бүтээсэн онгоцыг нэрлэ. (Бөмбөлөг, агаарын хөлөг, онгоц, нисдэг тэрэг, пуужин, хиймэл дагуул, сансрын станц). 2. Тэгээд юу үлгэрийн баатруудхэн нисч чадах вэ, тэдний онгоцыг та мэдэх үү? (Хивс бол Баба Ягагийн онгоц, шүүр, зуурмаг, Бяцхан бөхөг морь, өвгөн Хоттабыч, гутал, Могой Горынич).
Одоо би танд сансарт нисэхийг санал болгож байна: нүдээ аниад 10-аас тоол

нэг хүртэл бид нисэх болно.

Явцгаая гэсэн шидэт үгийг хэлье.
Хөгжим "Нууцлаг галактик" Zodiac Ansemble дуугарна. Бүгд тонгойж, гараа толгой дээрээ конус хэлбэрээр байрлуулж, хүүхдүүд пуужин дээр нисэхийг дуурайдаг. Энд бид сансарт байна. Ийнхүү манай сансрын хөлөг онгоцнууд дэлхий дээр бууж, газардав ... .., эдгээр ул мөрийг хар, тэд биднийг хааш нь хөтөлж байна, бид скаутуудыг илгээх хэрэгтэй, тэд бидний командлагч байх болно, тэд хоёр хосоороо зам дагуу алхаж, тоолдог. Хоёр нисдэг таваг, тэд эвдэрсэн мэт харагдаж байна.
Та юу хийх ёстой гэж бодож байна вэ? Даалгавар: "Тооны хөршүүдийг ол." Энэ бол командлагчдад зориулсан даалгавар юм: Сурган хүмүүжүүлэгч: Командлагч нар энэ даалгавраа биелүүлж, тэд од хүлээн авлаа. Буцъя, (тоо тоо.) - Сайн байна! Тэгээд одоо ажлаа үргэлжлүүлье. - Тэгээд бид харь гарагийнханд зочилж байгаа болохоор тэдэнд зориулсан амттан, бялуу бэлдээцгээе. Өнөөдөр бялуу (дөрвөлжин) ямар хэлбэртэй байх вэ.
- "График диктант"-ыг сонсоход бэлэн байгаарай:
- зүүн дээд буланд цэнхэр гурвалжин тавь; - баруун доод буланд ... тавь. дөрвөлжин; - төвд - зууван; - зүүн доод буланд - тэгш өнцөгт; - баруун дээд буланд - тойрог.
-Шалгаж байна. Баруун дээд буланд, баруун доод буланд ямар зураг байна ....) (сайн хийсэн,

одоор)

Ширээ засах цаг боллоо.
-Баг бүр өөр өөрийн гэсэн ширээтэй, өөр өөрийн гэсэн төхөөрөмжтэй, аль төхөөрөмж нь илүүдгийг бодоод үзээрэй.
(одоор)

Дидактик тоглоом "Сансрын хөлөгт харь гарагийнхныг үржүүлэх"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, хуудсыг хараад надад хариулна уу.

Хэн ямар пуужин нисдэг вэ?
(Цаасан дээр харь гаригийнхныг геометрийн дүрс, пуужингаас ижил дүрс хэлбэрээр зурсан байна. Та ижил геометрийн дүрсээс бүрдсэн пуужин болон харь гарагийн зургийг шугамаар холбох хэрэгтэй.)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Захирагч нар аа, даалгавраа шалгана уу ..., (багууд дахин од авна.)
Бид харь гарагийнханд тусалсан бөгөөд бид буцаж ирэх цаг болжээ
,
Залуус аа, бид дэлхий рүү буцах цаг болжээ.
. Тэд суудалдаа суугаад хамгаалалтын бүсээ зүүв. Хөгжим "Нууцлаг галактик" чуулгын "Зодиак" дуугарна. Бүгд тонгойж, гараа толгой дээрээ конус хэлбэрээр байрлуулж, хүүхдүүд пуужин дээр нисэхийг дуурайдаг. Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо сансарт хийсэн аяллаа санаж байхын тулд бид зураг зурах болно, бидэнд сансрын зураг байгаа, үүн дээр аль хэдийн одод байгаа, пуужингуудыг нугалж, зургаа нааж, сансарт илгээцгээе. Практик ажил.
(хүүхдүүд зургаа пуужин дээр нааж, сансарт илгээдэг) II. Эцсийн хэсэг Өнөөдөр юу хийснээ, шинэ зүйл сурснаа санацгаая: тэгээд анхны сансрын нисэгчийн нэр хэн байсан бэ? Хамгийн хурдан тээврийн хэрэгсэл юу вэ? Сансрын нисгэгчийн хувцасны нэр юу вэ? Сансарт анх ниссэн нохойн нэрийг юу гэж нэрлэдэг байсан бэ? Орчлон ертөнцийн хамгийн том халуун од гэж юу вэ? Дэлхийн хиймэл дагуулын нэр юу вэ? -Гэртээ харсан, сонссон зүйлээсээ юу хэлэх вэ?
Дугуйлан зогсоно уу.

Бүх хүүхдүүд тойрогт цугларав

Би чиний найз, чи бол миний найз.

Гараа чанга атгацгаая

Тэгээд бид бие бие рүүгээ инээмсэглэнэ

Одоо надад хуруугаа харуул. Тэдэнтэй найзууд болцгооё

(хөдөлгөөний зохицуулалт, нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, санах ойг хөгжүүлэх).

Манай бүлгийн охид хөвгүүд найзууд.

Бид тантай бяцхан хуруугаараа нөхөрлөх болно.
1, 2, 3, 4, 5! Бид дахин тоолж эхлэв: 5 4 3 2 1 - Энд бидний аялал дууссан ... Бүгдэд баярлалаа!

Виктория Хозякина
"Сансрын нисгэгчдийн өдөр" хичээлийн хураангуй

Зорилго:

Хүүхдүүдийг баярын түүхтэй танилцуулах Сансрын нисгэгчдийн өдөр.

талаар анхан шатны мэдлэг олгох Гадаад орон зай, гаригууд, эхлээд сансрын нисэгчид.

Үгийн санг баяжуулах: гаригууд, зай, сансрын хөлөг, солир, дуран.

Даалгаврууд:

Хүүхдүүдийн баярын талаархи мэдлэгийг нэгтгэн дүгнэх « Сансрын нисгэгчдийн өдөр» .

Мэргэжлийн талаар ойлголттой байх сансрын нисгэгч.

Геометрийн хэлбэрийн талаархи мэдлэгээ нэгтгэх.

Хөгжүүлэх нарийн моторт ур чадваргар

төсөөллийг хөгжүүлэх, логик сэтгэлгээ, эргэн тойрон дахь ертөнцийн талаархи мэдлэгийг сонирхож байна.

Тоног төхөөрөмж:

Ю.Гагарин, В.Терешкова, Белка, Стрелка нохойн хөрөг, солир, пуужин, нарны системийг дүрсэлсэн зургууд.

Гель бөмбөг.

Энэ сэдвээр хүүхдийн зураг: "Планетариум руу хийх аялал".

Өнгөт цаас, цавуу, хайч, цомгийн багц.

Пуужингийн загвар.

Хичээлийн явц:

Эрт дээр үед хүмүүс шувуу ажиглаж байхдаа нисэхийг мөрөөддөг байв. Одтой тэнгэрийг хараад бид яаж илүү өндөрт нисч, тэнд юу байгааг олж мэдэх вэ гэж бодсон.

Байгаа эртний Грекийн домогДедал ба Икарын тухай.

Мастер Дедалус өөрөө болон хүү Икардаа зориулж тэнгэрт нисэхийн тулд лаваар бэхэлсэн далавч хийжээ. Нислэгийн өмнө ч Дедал асуув хүү: "Хэт өндөрт авирч болохгүй, нар лав хайлуулна. Хэт доогуур нисч болохгүй далайн усөд дээр гарч, тэд нордог. Гэвч нислэгийн үеэр Икар эцгийнхээ зааврыг мартаж, маш өндөрт хөөрч, наранд дөхөж очжээ. Нарны туяа лавыг хайлуулж, үүний үр дүнд Икар унаж, далайд живжээ. Эртний Грекчүүд Дедалус анхны нисдэг дугуйг зохион бүтээсэн гэж үздэг байсан бөгөөд тэд түүний шинэ бүтээлийг нэрлэжээ.

Хүмүүс нисдэг машин бүтээхийг сурснаас хойш маш их цаг хугацаа өнгөрчээ. Дараа нь тэд тэднийг туршиж эхлэв. Анхны туршигчид бол амьтад байсан. Хамгийн алдартай нохой нь Белка, Стрелка нар байв.

(Зургийн дэлгэц).

Тэгээд зөвхөн үүний дараа зайхүмүүс сурч эхлэв. Хамгийн анх 1961 оны 4-р сарын 12-нд пуужин дээр "Зүүн" in зайЮрий Гагарин нисэв. Тэр пуужингаараа дэлхийг тойрон ниссэн нь бидний амьдарч буй гаригийн нэр юм.

(Зургийн дэлгэц)

Шүлэг уншиж байна (1 хүүхэд):

AT сансрын пуужин

Тэр бол дэлхий дээрх анхны хүн юм

Би одод хүртэл гарч чадсан.

Энэ тухай дуу дуулж байна

хаврын дусал:

Үүрд ​​хамт байх болно

Гагарин, дөрөвдүгээр сар.

Гэхдээ дотор зайзөвхөн эрэгтэйчүүд төдийгүй эмэгтэйчүүд нисдэг.

Мөн анхны эмэгтэй сансрын нисгэгчВалентина Терешкова байв.

(Зургийн дэлгэц).

Мэдээж одоо сансрын нисэгчидгар хийцийн биш нисдэг нисэх онгоц, гэхдээ пуужин дээр.

(Зургийн дэлгэц).

Пуужин яаж хөөрдөг вэ? Гель бөмбөгний жишээг ашиглан үүнийг харцгаая.

Багш гель бөмбөлөг гаргаж, шалан дээр тавиад суллаж, бөмбөг тааз хүртэл өсдөг.

Бөмбөг бол бидний пуужин, тааз бол тэнгэр гэж төсөөлөөд үз дээ. Манай пуужин тэнгэрт хэрхэн өндөрссөнийг бид харж байна. Зөвхөн жинхэнэ пуужинг гель биш, харин түлшээр цэнэглэдэг.

Гэхдээ зөвхөн биш сансрын нисэгчидхолыг харж чадна зай. Анхны нислэг хийхээс нэлээд өмнө одон орон судлаачид дурангаараа харвал алс холын зайд Гадаад орон зайолон од, гариг, солир байдаг. Солир бол одноос тасарсан асар том хэсэг бөгөөд тэдгээр нь маш том юм.

(Зураг харах).

Эрдэмтэд гаригууд нарыг тойрон эргэдэг, манай гараг ч мөн адил эргэдэг болохыг олж тогтоосон. Гэхдээ өөр гариг ​​дээр хэн ч амьдардаггүй. Зөвхөн манай Дэлхий дээр таны амьдралд хэрэгтэй бүх зүйл бий (агаар, ус).

(Нарыг тойрсон гаригуудын парад зургийг үзэх).

Шөнийн тэнгэрийг харахад бид олон оддыг харж болно. Зарим нь маш тод гэрэлтэж, маш том харагддаг бол зарим нь дэлхийгээс хэр ойрхон эсвэл хол байгаагаас шалтгаалан сул гэрэлтэж, жижиг харагддаг. Гэхдээ бүхнээс хамгийн тод харагддаг нэг од байдаг бөгөөд тэр нь чиглүүлэгч од юм. Далайчид түүгээр харих замаа олдог байв.

Шүлэг уншиж байна (2 хүүхэд).

Тэнгэрт нэг од бий

Аль нь, би хэлэхгүй

Гэхдээ орой болгон цонхноос

Би түүн рүү харж байна.

Тэр маш тод гялалзаж байна!

Мөн далайн хаа нэгтээ

Одоо далайчин байх

Зам тавьж өгдөг.

Дэлхий бол хамгийн үзэсгэлэнтэй гараг, зөвхөн түүнд далай, гол мөрөн, нуур, уулс, тэгш тал байдаг. Зөвхөн түүн дээр л хүн, амьтан, мод, цэцэг ургадаг.

Хүмүүс байшин, сургууль, цэцэрлэг барьж болно. Мэдээжийн хэрэг тэд нисэхийг мөрөөддөг зай.

Шүлэг уншиж байна (4 хүүхэд).

Цомогт зурах

Бид бол сургууль, цэцэрлэг.

Сургуулийн дээгүүр, цэцэрлэгийн дээгүүр

ялаа сансрын нисгэгч.

Одтой тэнгэр рүү

Бид удаан ширтэж байна:

руу явах зай

Бид ч бас хүсч байна.

Одоо бид авах болно

өөр харандаа,

Тэгээд тэнгэрт гар

Манай багийнхан.

Сургуулийн дээгүүр, цэцэрлэгийн дээгүүр

Замд гарцгаая

Тиймээс тэнгэрээс газар хүртэл

Гэр бүлээ хараарай.

Хүн бүр очихыг хүсдэг зай?

(хариулах залуус).

Тэгвэл тус бүр өөрийн гэсэн бүтээн байгуулалтыг хийгээд алс хол руу нисье зай.

Гэхдээ эхлээд бид сайн бэлтгэл хийх хэрэгтэй.

Хурууны гимнастик « Сансрын нисгэгч» .

Харанхуй тэнгэрт одод гэрэлтдэг

Сансрын нисгэгч пуужинд нисч байна. (Алган дээр алгаа үрэх)

Өдөр нисч, шөнө нисдэг. (нударга зангидаж, тайлах)

Тэгээд газар руу харна. (дурран дүрслэх)

Тэр талбайнуудыг дээрээс хардаг (Гараа хажуу тийш нь сунгаж, алгаа доошлуул)

Уулс, гол мөрөн, далай тэнгис

(бид гараа дээш өргөөд, уулсын өндрийг харуулна. Бид алгаа холбож, голыг дуурайлган долгион шиг хөдөлгөөн хийдэг. Гараа алгаа дээш нь сунгана).

Тэр дэлхийг бүхэлд нь хардаг (Толгой дээрх гараа нийлүүлэх).

Дэлхийн бөмбөрцөг бол бидний гэр юм. (ээлжлэн гар барих).

Одоо пуужингаа бүтээж эхэлцгээе.

Багш геометрийн хэлбэрээс бүрдсэн пуужингийн дээжийг үзүүлэв. Тэрээр хүүхдүүдийг сурган хүмүүжүүлэгчийн өнгөт цааснаас урьдчилан хайчилж авсан геометрийн хэлбэрийг авахыг урьж байна (дөрвөлжин, зууван, гурвалжин, тэгш өнцөгт)пуужингийн загварыг гаргаж, дараа нь ландшафтын хуудсан дээр цавуугаар наа.

Пуужингууд баригдсан.

Яв! Эхлэхийн өмнө Юрий Гагарин ингэж хэлэв.

Холбогдох хэвлэлүүд:

4-р сарын 12 - Сансрын нисгэгчдийн өдөр. Залуус аа бэлтгэл бүлэг№8 ба дунд бүлэгМанай цэцэрлэгт хүрээлэнгийн 2 дугаар энэ өдрийг тохиолдуулан маш хариуцлагатай бэлтгэл хийсэн.

Дөрөвдүгээр сарын 12-нд манай улс сансрын нисгэгчдийн өдрийг тэмдэглэв. Энэ бол үндэсний баяр юм! 1961 оны 4-р сарын 12 Дэлхийд анх удаа "Восток" сансрын хөлөг дээр.

Биеийн тамирын чөлөөт цаг "Сансрын нисгэгчдийн өдөр"Биеийн тамирын чөлөөт цаг "Сансрын нисгэгчдийн өдөр" Даалгаварууд: бие бялдрын чанарыг хөгжүүлэх, эрүүл мэндийг дэмжих, биеийн тамир, спортын сонирхлыг бий болгох;

Ахлах бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан "Сансрын нисгэгчдийн өдөр" биеийн тамир, эрүүл мэндийг сайжруулах хичээлийн тойм.Даалгавар: 1. Хөдөлгөөний төлөвлөгөөг хэрэгжүүлэх арга зам, арга хэрэгслийг хайхад бие даасан байх хүслийг бий болгох. 2. Хурд хөгжүүлэх.

"Сансрын нисгэгчдийн өдөр" нэгдсэн шууд боловсролын үйл ажиллагааны тойм.Зорилго, зорилт: Хүүхдэд эх оронч үзлийг төлөвшүүлэх. хүүхдүүдэд өгөх энгийн төлөөлөлорон зайн тухай. Өгөгдсөн толь бичгийг идэвхжүүлнэ үү.

Нина Пацюк
Ахлах бүлгийн сансрын нисгэгчдийн өдөрт зориулсан нэгдсэн хичээлийн хураангуй

Ахлах бүлгийн сансрын нисгэгчдийн өдрийн нэгдсэн хичээлийн конспект

Нууцлаг зай

Сурах даалгавар.

Санаагаа боловсронгуй болго Гадаад орон зай. Хөгжлийн түүхийн талаархи хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх сансрын нисгэгч. дуудах сансар огторгуйн сонирхол. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн үгсийн санг идэвхжүүлэх. Гаригуудын талаархи анхны санаа бодлыг бий болгох.

хөгжүүлэх даалгавар.

Уран зөгнөл, уран сэтгэмж, авъяас чадвар, оюун ухаан, ярианы чадвар, харааны анхаарал, ойлголт, дүн шинжилгээ хийх, харьцуулах, үндэслэл гаргах, нотлох чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын даалгавар.

Эх дэлхий, эх орноо хайрлах, сурган хүмүүжүүлэгч, нөхдөө сонсох, дуудах чадварыг төлөвшүүлэх. сонирхолруу танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа,

Арга зүйн аргууд.

- харааны: гаригуудыг харж байна Гадаад орон зай, одод, байлдан дагуулагчдын гэрэл зургууд Гадаад орон зай;

- аман: харилцан яриа, асуулт, санамж, шүлэг унших, тухай оньсого Гадаад орон зай;

- тоглоом: анхаарал татах тоглоом,

Демо материал.

Нарны аймгийн гаригуудын зураг, сансрын хөлөг, зурхайч, дуран, байлдан дагуулагчдын гэрэл зураг Гадаад орон зай.

Урьдчилсан ажил.

байлдан дагуулалтын түүхтэй танилцах Гадаад орон зай; -тай манай улсын сансрын нисгэгчидтухай шүлэг унших орон зай, сансрын дүрслэлийг үзэх; бүтээмжтэй үйл ажиллагаа(сэдвийн дагуу зураг зурах « Орон зай»

Хичээлийн явц:

асран хамгаалагч:

Эрхэм залуусаа!

Хүн төрөлхтөн үргэлж байдаг сонирхож байсанорчлон ертөнцийн үүслийн нууц. Орчлон ертөнц бол биднийг хүрээлж буй бүх зүйл, хязгааргүй юм ертөнц: гаригууд, сар, одод, галактикууд. Орчлон ертөнц ямар том болохыг хэн ч мэдэхгүй. Үзэгдэх орчлон ертөнцөд 100 тэрбум гаруй галактик, өөрөөр хэлбэл асар том оддын бөөгнөрөл байдаг.

Манай галактик гэж нэрлэгддэг сүүн зам. Үүнд нарны аймгийн гаригууд багтдаг. "Гараг" гэдэг үг нь "тэнүүчлэгч" гэсэн грек үгнээс гаралтай. Гариг бол тэнгэрлэг бие. "Нарны аймгийн төв нь нар"

Нарны аймаг нь Нар болон түүнийг тойрон эргэдэг бүх селестиел биетүүдээс бүрддэг бөгөөд үүнд найман том биет орно. гаригууд: Мөнгөн ус, Сугар, Дэлхий, Ангараг, Бархасбадь, Санчир, Тэнгэрийн ван, Далай ван, тэдгээрийн хэдэн арван хиймэл дагуулууд, тухайлбал манай Сар, түүнчлэн астероид, сүүлт одууд.

Бие бүр өөр өөрийн тойрог замаар нарыг тойрон хөдөлдөг. Орбит нь тойрог буюу эллипс хэлбэртэй зам юм зайогторгуй огторгуйн биеийг хөдөлгөдөг. ,

Нарны таталцлын хүч нь нарны системийг хамтад нь байлгадаг. зайзай эсвэл зүгээр л Гадаад орон зайДэлхий ба Сарны хоорондох, нарны аймгийн гаригуудын хоорондох, оддын хоорондох талбай гэж нэрлэгддэг. Орон зайбүрэн хоосон биш, дотор нь агаар байхгүй, харин тоос, хийн тоосонцор байдаг.

Залуус аа, одоо бие бялдрын минутыг өнгөрөөцгөөе.

(Нэг хүүхэд нь Нар, бусад нь Нарыг тойрон хөдөлдөг гаригууд байх болно. Залуусын хөдөлгөөн маш удаан байх ёстой. Дараа нь пуужин ямар хурдан хөөрч байгааг харуул, өөрөөр хэлбэл хүүхдүүд тонгойж, хурдан босдог. )

Эрт дээр үеэс хүмүүс шувуу шиг нисэхийг мөрөөддөг байсан. Ямар ч үлгэр домгийн баатрууд диваажинд очсон!

Аладдин шидэт хивсэн дээр нисэв. Баба Яга миномётоор газар дээгүүр давхив.Нэг үлгэрийн баатрууд нисдэг хөлөг онгоцоор аян замд гарав. Эдгээр нь бүгд үлгэр, домгийн баатрууд байв.

Гэвч маш их цаг хугацаа өнгөрч, хүмүүс дэлхийн агаарын орон зайг эзэлж чадсан. Эхлээд тэд тэнгэрт гарав бөмбөлөг. Дараа нь тэд онгоц, нисдэг тэргээр агаарын далайг хагалж эхлэв. Гэхдээ хүмүүс зөвхөн агаарт төдийгүй бас нисэхийг мөрөөддөг байв Гадаад орон зай . Нууцлаг "одтой ангал" орон зай хүмүүсийг татав, үүнийг судалж, оньсого нь тайлах гэж дуудсан. Телескопоор тэнгэрийг ажиглаж байхдаа хүмүүс дэлхийгээс гадна өөр гаригууд байдгийг мэдсэн.

Хүмүүс өөр гариг ​​дээр амьдрал байгаа эсэхийг мэдэхийг хүссэн үү? Хэрэв тийм бол тэнд хэн амьдардаг вэ? Эдгээр амьд биетүүд хүмүүстэй адилхан уу? Гэхдээ энэ талаар мэдэхийн тулд эдгээр гаригууд руу нисэх хэрэгтэй. Онгоцнууд үүнд тохиромжгүй байсан, учир нь гаригууд маш хол байсан.

Мөн эрдэмтэд пуужин зохион бүтээжээ.

Эхлээд сансрын хөлөгДэлхийг тойрон тойрог замд гарсан нь Оросын Спутник-1 байсан. Онгоцонд ямар ч баг, амьтан байгаагүй, харин тэдний оронд дэлхий рүү мэдээлэл илгээдэг төхөөрөмж байсан.

Эхний орсон хүн Сансар бол Зөвлөлтийн сансрын нисгэгч байсанЮрий Алексеевич Гагарин 1961 оны 4-р сарын 12-нд хөлөг онгоцон дээр дэлхийг тойрон бүрэн хувьсгал хийсэн. сансрын хөлөг"Восток-1". зарцуулсны дараа зай 2 цагаас багатэр олон улсын баатар болсон.

Тиймээс манай улсад дөрөвдүгээр сарын 12-ны өдрийг өдөр болгон тэмдэглэдэг сансрын нисгэгч, амьдралаа холбосон хүмүүст зориулсан баяр Гадаад орон зай.

Дөрөвдүгээр сарын 12-нд манай улс баярын өдөр буюу өдрийг тэмдэглэдэг сансрын нисгэгч.. Дэлхийн анхны нислэг үйлдэж байна сансрын хөлөг 1961 оны 4-р сарын 12-нд Зөвлөлт Холбоот Улсыг аль хэдийн мэдэж байгаа сансрын нисгэгчЮрий Алексеевич Гагарин. Түүний баатарлаг үйлстэрээр хязгааргүй орон зайд хүрэх замыг нээсэн. Мөн манай ард түмэн түүгээр бахархаж байна. Олон орны эрдэмтэд урт жилүүдчи яаж нисэх талаараа бодсон зай. Оросын эрдэмтэд үүнийг анх санаачилсан.

хиймэл дагуулын хөлөг "Зүүнд"тойрог замд гарч 108 минутын дотор дэлхийг тойрсон. Түүнээс хойш олон жил өнгөрч, сансарт олон сансрын нисэгчид очсон. Тэд бүгд манай дэлхийг харж, манай дэлхий ямар үзэсгэлэнтэй болохыг ойлгосон.

тухай дүрслэлүүдийг харж байна Гадаад орон зай.

сурган хүмүүжүүлэгч; Манай залуус энэ өдөрт зориулсан шүлгээ бэлдсэн сансрын нисгэгч.

Хүүхдүүд шүлэг уншдаг.

Залуус аа! Бид сургалтын төвд байна гэж төсөөлөөд үз дээ сансрын нисэгчид. Бяцхан асуулт асууж, олж мэдье. Та юу мэдэх вэ Гадаад орон зай.

Яагаад өдөр вэ сансрын нисгэгчДөрөвдүгээр сарын 12-ны өдрийг манай улсад тэмдэглэдэг үү? (хүүхдийн хариулт).

Одон орон судлал гэж юу вэ? - Хүүхдүүд хариулдаг.

Нарны аймгийн бүх гаригийг нэрлэ. - Хүүхдийн жагсаалт (Дэлхий, Тэнгэрийн ван, Далай ван, Санчир, Сугар, Буд, Ангараг, Плутон).

Нэр нь юу байв сансрын хөлөг, түүн дээр Юрий Гагарин очсон зай? (Хүүхдийн хариулт).

сурган хүмүүжүүлэгч; Залуус аа, та нар бүгд гайхалтай! Тэгээд одоо би танд хэлэх болно сансрын оньсого:

1. Үүр цайхын өмнөх хар тэнгэрт дэнлүү бүдэгхэн гэрэлтэнэ.

Гар чийдэн - гар чийдэн.

Шумуулаас бага. (Одод).

2. Та бүх дэлхийг дулаацуулдаг.

Мөн та ядрахыг мэддэггүй.

Цонх руу инээмсэглэв.

Тэгээд бүгд чамайг дууддаг. (Нар)

3. Жолооч, нисгэгч биш.

Тэр онгоц хардаггүй,

Бас асар том пуужин.

Хүүхдүүд ээ, хэн хэлэх вэ? (Сансрын нисгэгч) .

4. Өдгүй, далавчгүй, гэхдээ бүргэдээс хурдан,

Зүгээр л сүүлээ сулла - Энэ нь одод руу яарах болно. (Пуужин).

асран хамгаалагчХ: Тийм шүү залуусаа. Сайн хийлээ.

Одоо тоглоцгооё!

Тоглоом « сансрын нисэгчид»

Хүүхдүүд хөтлөлцөн алхаж байна.

Хурдан пуужингууд биднийг хүлээж байна.

Гаригийн алхалтад зориулагдсан.

Гэхдээ тоглоомонд нэг нууц бий.

Хожуу ирсэн хүмүүс - өрөө байхгүй!

Хүүхдүүд гүйж, цагирагт байр эзлэхийг хичээж байна. Нэг пуужинд 2 хүүхэд л сууж чадна (сансрын нисгэгч) .

Хүүхдүүд дүрсэлсэн зургуудыг хардаг сансрын пуужингууд(үүнтэй зэрэгцэн багш пуужингийн бие нь конус шиг харагдаж байгааг тэмдэглэв). Мөн хүүхдүүдийг орж ирж буй пуужинг дүрслэн харуулахыг урьж байна зай.

Хүүхдүүд пуужин зурдаг.

Залуус аа, та нар өнөөдөр бүгдээрээ мундаг байна оролдсон.

Үүнтэй төстэй нийтлэлүүд

2022 parki48.ru. Бид хүрээ байшин барьж байна. Тохижилт. Барилга. Суурь.