Сэдвийн хичээлийн хураангуй төлөвлөгөө (ахлах бүлэг): Сансрын нисгэгчдийн өдөр сэдэвт цэцэрлэгийн ахлах бүлгийн хичээлийн хураангуй. Ахлах бүлгийн сансрын нисгэгчдийн өдөрт зориулсан нээлттэй хичээл

Анна Шунина
"Сансрын нисгэгчдийн өдөр" бэлтгэл бүлгийн хичээлийн хураангуй

"Сансрын нисгэгчдийн өдөр"

Зорилго:

хүүхдийн талаарх ойлголтыг өргөжүүлэх сансрын нислэгүүд;

орос хэлний хөгжлийн гарал үүслийн үндэс болсон Оросын эрдэмтдийг танилцуулах сансрын нисгэгч - К. Е.Циолковский, С.П.Королев;

Эхнийх нь юу болох талаар хүүхдүүдийн мэдлэгийг бататгах сансрын нисгэгч орос хүн байсан - Ю. А.Гагарин;

хүүхдүүдэд үүнийг ойлгуулах сансрын нисгэгчэрүүл, боловсролтой, тууштай, айдасгүй хүн л байж болно;

хүүхдүүдэд эх орноороо бахархах, эх орноо хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

К.Циолковский, С.Королев, Ю.Гагарин, В.Терешкова нарын хөрөг;

проектор;

мультимедиа танилцуулга.

Хичээлийн явц.

асран хамгаалагч: Залуус аа, 4-р сарын 12-нд манай улс бүхэл бүтэн баяр тэмдэглэдэг гэдгийг та бүгд мэднэ. Сансрын нисгэгчдийн өдөр. Өнөөдөр мэдээжийн хэрэг бид хүмүүс хэрхэн эзэмшиж эхэлсэн талаар маш товч ярих болно зайорон зай, яагаад бид дөрөвдүгээр сарын 12-нд тэмдэглэдэг Сансрын нисгэгчдийн өдөр.

Эрт дээр үеэс нууцлаг ертөнцгариг, одод хүмүүсийн анхаарлыг татаж, нууцлаг, гоо үзэсгэлэнгээрээ тэднийг татдаг байв.

Эрт дээр үед хүмүүс дэлхийг дөнгөж таньж эхлэхдээ үүнийг гурван аварга заан дээр тулгуурласан, хамгийн чухал нь хясаан дээрээ зогсож буй урвуу хэлбэртэй аяга гэж төсөөлдөг байв. асар том яст мэлхий. Энэхүү гайхамшигт яст мэлхий далай тэнгист сэлж, дэлхий даяар гялалзсан олон одтой тэнгэрийн болор бөмбөгөр бүрхэгдсэн байдаг.

Түүнээс хойш хэдэн мянган жил өнгөрчээ. Хүмүүс хөлөг онгоц барьж сурсан бөгөөд үүнийг хийжээ дэлхийн аялалДэлхий бол бөмбөрцөг гэдгийг мэдсэн. Мөн одон орон судлаачид дэлхий нисдэг гэдгийг нотолсон Гадаад орон зай.

Залуус аа, хэн нисдэгийг надад хэлээрэй зай?

Хүүхдүүд: in сансрын нисэгчид.

асран хамгаалагч: Тэд хэн бэ сансрын нисэгчид?

Хүүхдүүд: Эдгээр нь нисдэг хүмүүс юм зайпуужин дээрх орон зай.

асран хамгаалагч: Хүмүүс яагаад нисэхийг хүссэн гэж та бодож байна вэ? зай?

Хүүхдүүд: Хүмүүс бусад гариг ​​дээр юу байгааг олж мэдэх, судлах сонирхолтой байсан орон зай гэх мэт..

асран хамгаалагчХ: Тийм шүү залуусаа. Нэгэн хүн одтой тэнгэрийг хараад тэд ямар одод болохыг, яагаад ийм тод байгааг мэдэхийг хүсчээ. Эрдэмтэд ийм дүгнэлт гаргажээ тусгай төхөөрөмж- телескопууд ба оддын тэнгэрийг ажиглаж байхдаа тэд Дэлхийгээс гадна өөр гаригууд байдгийг олж мэдсэн - зарим нь жижиг, бусад нь илүү том байдаг.

Залуус аа, та ямар гаригийг мэддэг вэ?

Хүүхдүүд: Мөнгөн ус, Сугар, Дэлхий, Ангараг, Бархасбадь, Санчир, Тэнгэрийн ван, Далай ван, Плутон.

асран хамгаалагч: Сайн байна уу залуусаа.

Гэхдээ хүмүүс зөвхөн оддыг сонирхоод зогсохгүй өөр гариг ​​дээр амьдрал байдаг эсэхийг бас сонирхож байв? Хэрэв тийм бол тэнд хэн амьдардаг вэ? Амьд биетүүд хүнтэй адилхан уу? Гэхдээ энэ талаар мэдэхийн тулд эдгээр гаригууд руу нисэх хэрэгтэй. Онгоцнууд үүнд тохиромжгүй байв. Учир нь гаригууд маш хол байсан. Тэгээд эрдэмтэд пуужин зохион бүтээжээ.

Дэлхийн анхны пуужинг Оросын эрдэмтэн зохион бүтээжээ. КонстантинЭдуардович Циолковский. Тэрээр Калуга хотод амьдарч, сургуулийн багшаар ажиллаж, математик, физикийн хичээл зааж байжээ. КонстантинЭдуардович оддыг дурангаар ажиглах дуртай байсан бөгөөд тэдгээрийг судалж, тэдэн рүү нисэхийг мөрөөддөг байв.

Тэр жирэмсэлсэн барихгаригууд руу нисч чадах ийм онгоц. Эрдэмтэн тооцоо хийж, зураг зурж, дэлхийгээс цааш нисч чадах ийм онгоц зохион бүтээжээ. Гэвч харамсалтай нь түүнд ийм боломж олдсонгүй. Олон жилийн дараа л Оросын өөр нэг эрдэмтэн С.П.Королев үүнийг хийж чаджээ барихмөн эхнийхийг нь хий сансрын хиймэл дагуул. Энэ хоёр хүн бүтээн байгуулалтын суурийг тавьсан зай.

1955 онд хөөргөх тавцан барих шийдвэр гаргасан сансрын пуужингууд . Энэ нь Казахстанд, хошуучаасаа хол байсан суурин газрууд. Байршил Сансрын буудал - Байконур.

1957 оны 11-р сарын 3-нд хоёр дахь хиймэл дагуул хөөргөсөн бөгөөд түүний бүхээгт амьдралд шаардлагатай бүх зүйлээр тоноглогдсон Лаика нохой байв.

Залуус аа, хэн мэдэх вэ Дэлхий дээрх сансрын нисгэгч?

Хүүхдүүд: Юрий Алексеевич Гагарин.

асран хамгаалагчХ: Тийм шүү залуусаа. Дөрөвдүгээр сарын 12-нд ОХУ-ын иргэн Ю.А.Гагарин дэлхийн анхны нислэгээ хийлээ зай. Тэрээр дэлхийн анхны хүн болсон сансрын нисгэгчхэн рүү нисэв зай. Тийм ч учраас өдөр 4-р сарын 12-ны өдөр нисгэгчдийг хүндэтгэх үндэсний томоохон баяр болжээ. сансрын нисгэгчид болон бүх ажилчидбүтээхээр ажиллаж байгаа хүмүүс сансрын пуужин, хөлөг онгоц.

Гагарины нислэг Гадаад орон зай 1 цаг 48 минут үргэлжилсэн. Энэ хугацаанд тэрээр манай дэлхийг тойрон эргэн иржээ.

Ю.А.Гагарин ниссэний дараа сансарт олон сансрын нисэгчид очсонтэдний дунд эмэгтэйчүүд байсан. Дэлхийн анхны эмэгтэй сансрын нисгэгч- Валентина Тпрешкова.

Олон сансрын нисэгчид сансарт нисэвнэгээс олон удаа Одоо хамтарсан нислэг хийж байна сансрын нисэгчид өөр өөр улс орнууд . Ажил сансрын нисгэгчид маш аюултай.

Залуус аа, та юу гэж бодож байна, ямар чанарууд байх ёстой вэ? сансрын нисгэгч?

Хүүхдүүд: тууштай байдал, зорилготой байх, хариуцлага, зориг, хичээл зүтгэл.

асран хамгаалагчХ: Тийм шүү залуусаа. Та олон чанарыг нэрлэсэн: a сансрын нисгэгч. Бидний хөдөлмөр сансрын нисэгчидманайд үнэлэгдсэн улс: бүгд сансрын нисэгчидөндөр шагнал авсан.

Одоо би таны хэр болгоомжтой байсныг шалгахыг хүсч байна хичээл. Таны өмнө одтой тэнгэр байна. Од бүрт зөв хариулах шаардлагатай асуулт байна. Би та нарт амжилт хүсье.

(Хүүхдүүд нэг нэгээр нь зурагт хуудас руу ойртдог "Одот тэнгэр"мөн одыг таслах. Асуултыг уншаад хариул.)

Асуултууд:

1. Анх хэн рүү ниссэн бэ зай?

2. Хамгийн түрүүнд очсон эмэгтэйг нэрлэ Гадаад орон зай.

3. Бидний баяр тэмдэглэх үед Сансрын нисгэгчдийн өдөр?

4. Тэдний хөөргөх газар сансрын пуужингууд?

5. Нисэж буй хүн зай?

6. Од, гаригуудыг судлахад зориулсан цэг?

7. Хувцасны нэр юу вэ сансрын нисгэгч?

8. Хэн ниссэн бэ Ю руу зай. А.Гагарин?

9. Тэнгэрийн биеНарыг тойрон эргэдэг үү?

10. Нарны аймагт хэдэн гараг байдаг вэ?

асран хамгаалагч: Сайн байна уу залуусаа, бүх асуултанд хариуллаа. Тэгээд сүүлчийнх дасгал хийх: Охидын баг, хөвгүүдийн баг гимнастикийн саваа ашиглан пуужин бүтээх ёстой. Захиргааны тусламжтайгаар командлагчдыг сонгоцгооё тушаалууд:

Бүх гаригууд эмх цэгцтэй байна

Бидний хэн нэгэн рүү залга:

Нэг удаа - Мөнгөн ус,

Хоёр - Сугар,

Гурав - Дэлхий,

Дөрөв бол Ангараг.

Тав - Бархасбадь,

Зургаан - Санчир гариг,

Долоон - Тэнгэрийн ван,

Түүний ард Далай ван байдаг.

Тэрээр дараалан наймдугаарт бичигдэж байна.

Түүний дараа аль хэдийн, дараа нь,

Мөн ес дэх гараг

Плутон гэж нэрлэдэг.

асран хамгаалагч: Та ямар гайхалтай пуужинтай болсон бэ? Магадгүй та нарын зарим нь ч бас тэгэх байх сансрын нисгэгч, эсвэл бүтээгчпуужин харваж, Эх орноо алдаршуулна.

Нина Болдыр
Хичээл "Сансрын нисгэгчдийн өдөр. Сансарт хийсэн аялал»

Зорилтот: хүүхдийн сонирхлыг хөгжүүлэх орон зай ба хүмүүстүүний өргөн уудам нутгийг эзэлсэн хүн.

Даалгаврууд:

Сурах даалгавар:

Хүүхдүүдийг танилцуулах Гадаад орон зай(нарны систем);

Хүүхдүүдийн дэлхий дээр амьдардаг тухай мэдлэгийг нэгтгэх;

Хүүхдийг хөгжлийн түүхтэй танилцуулах сансрын нисгэгч;

Идэвхжүүлэх үгсийн сан (од, нар, зай, пуужин);

Хөгжлийн даалгавар:

Юуны түрүүнд юу болох талаар хүүхдүүдийн мэдлэгийг бэхжүүлэх сансрын нисгэгчЮрий Гагарин ОХУ-ын иргэн байсан.

Орон зайн төсөөллийг хөгжүүлэх;

Эерэг сэтгэл хөдлөлийн суурь, сайн санааны уур амьсгалыг бий болгох;

боловсролын даалгавар:

Сониуч зан төлөвийг төлөвшүүлэх.

Эх орон, шинжлэх ухааны ололт амжилт, Оросын ард түмний баатарлаг байдлын төлөө бахархах сэтгэлийг төрүүл.

Материал: мультимедиа.

Сайн байна уу эрхэм залуусаа. Өнөөдөр бид явлаа сансрын аялал . (слайд 1)

Гэртээ ном авч, дотогш цэцэрлэг

Хөвгүүд мөрөөддөг, охидууд мөрөөддөг

Сар руу нис.

Тэд сарыг хүсч байна

Тэд бүр нисдэг, гэхдээ зөвхөн зүүдэндээ л.

Манай улс дөрөвдүгээр сарын 12-ны өдрийг тэмдэглэдэг Сансрын нисгэгчдийн өдөронд хүн төрөлхтний анхны нислэгийг хүндэтгэн зай. (Слайд 2)

Юу зай? Орон зайод, гариг ​​болон бусад объектуудын нууцлаг ертөнц юм. (слайд 3)

Орой тэнгэрийг хар. Хичнээн сайхан одод байгаа бол. Тэд бидэнд жижиг, гялалзсан цэгүүд шиг харагддаг. (Слайд 4)

Тэнгэрт алс холын одод шатаж байна,

Тэд манай хүүхдүүдийг зочлохыг урьж байна.

Зам дээр хамтдаа байх нь бидний хувьд тийм ч урт биш юм -

Одоо бид нисэхэд бэлэн боллоо.

Илтгэгч тушаал өгнө: "Анхаарал - хөөрөх!",-

Мөн бидний пуужин урагшлах болно.

Баяртай нүдээ анивчиж хайлна

Бидний хайрт эх дэлхийн алтан гэрэл.

Бид чамтай найзлахыг хүсч байна, Луна,

Ингэснээр та ганцаараа уйддаггүй!

Нууцлаг Ангараг, биднийг жаахан хүлээ.

Бид замдаа чамайг харах боломжтой болно

Одод бол халуун бөмбөг юм. Тэд жижиг, том, аварга том юм.

Тэнгэрт маш том од биш ч гэсэн хамгийн чухал нь байдаг. Тэгээд үүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ, та оньсого тааж надад туслах болно. (Слайд 5)

Би өглөө эрт босдог

Би хараад инээх болно

Эцсийн эцэст миний цонхонд

Хурц гэрэлтдэг ... (Нар)

Нар бол бас од юм. Нарнаас болж бид өдрийн цагаар оддыг харж чадахгүй. Гэвч үнэн хэрэгтээ Нарыг тойрон 9 гариг, мөн астероид, сүүлт од эргэдэг. Тэд нарны эргэн тойронд байдаг бөгөөд жижиг, жижиг. Гараг бүр өөрийн гэсэн нэртэй бөгөөд бие биенээсээ тодорхой зайд байрладаг.

Бүх гаригууд эмх цэгцтэй байна

Бидний хэн нэгэн рүү залга:

Нэг удаа - Мөнгөн ус,

Хоёр - Сугар,

Гурав - Дэлхий,

Дөрөв бол Ангараг.

Тав - Бархасбадь,

Зургаан - Санчир гариг,

Долоон - Тэнгэрийн ван,

Түүний ард Далай ван байдаг.

Тэрээр дараалан наймдугаарт бичигдэж байна.

Түүний дараа аль хэдийн, дараа нь,

Мөн ес дэх гараг

Плутон гэж нэрлэдэг.

Бид ямар гариг ​​дээр амьдарч байгааг та мэдэх үү? Дэлхий дээр. Бусад гаригуудын дунд 3-р байранд ордог. Энэ бол газар устай цорын ганц гараг юм. (Слайд 6-7)

Нэг гараг байдаг - цэцэрлэг.

Тэр нь хүйтэн орон зай.

Зөвхөн энд ой мод шуугиантай,

Нүүдлийн гэж дууддаг шувууд.

Тэд зөвхөн үүн дээр цэцэглэдэг,

Ногоон зүлгэн дэх хөндийн сараана

Мөн соно зөвхөн энд байна

Тэд гайхан гол руу харна.

Эх дэлхийгээ халамжил

Эцсийн эцэст, өөр

Үүнтэй төстэй зүйл байхгүй!

Хүмүүс үргэлж үзэх сонирхолтой байдаг зай. Хэдэн зуун жилийн өмнө нэгэн хотод энгийн нэгэн багш Константин Эдуардович Циолковский амьдардаг байв. (Слайд 8)Тэрээр аль нэг гариг ​​руу нисэх боломжтой ийм онгоц зохион бүтээхээр шийджээ. Тэр зураг зурсан (слайд 9-10)мөн нисдэг машин зохион бүтээжээ. Харамсалтай нь түүнд барих боломж байгаагүй.

Гэвч Циолковскийн туршилтаас олон жилийн дараа Сергей Павлович Королевын удирдлаган дор Оросын эрдэмтэд (слайд 11)пуужин хийж, 1956 оны 10-р сарын 4-нд анхны пуужингаа хөөргөв сансрын хиймэл дагуул.

Тэгээд олон тооны туршилт хийсний дараа тэд явуулахаар шийдсэн амьтны орон зай. Эхнийх нь туулай, нохой, хулгана байв. Нохойг нислэгт маш болгоомжтой сонгосон. Тэд чимээ шуугиан, чичиргээнээс айх ёсгүй, гэрэл асах үед иддэг.

Эхний ниссэн ноход зайБелка, Стрелка нар дэлхийд буцаж ирэв. (Слайд 12)Тэдний араас хүмүүс нисэхээс айхаа больсон сансрын нисгэгчдийг сургаж эхлэв. Энэ нь ямар байх ёстой гэж та бодож байна сансрын нисгэгч?

At сансрын нисэгчид, тусгай горим.

Цэнэглэж байна өдөрмөн тэд цагтаа унтдаг.

Энэ нь эрүүл мэндэд маш чухал юм

Энэ онцгой дэглэмийг дагаж мөрдөх ёстой.

Гүйлт, түлхэлт, суулт,

Хүйтэн ус асгаж байна.

Эхлээд сансрын нисгэгчхэн ниссэн юм зайЮрий Гагарин болсон.

(Слайд 13,14,15)

AT сансрын пуужин

Гарчигтай "Зүүн"

Тэр бол дэлхий дээрх анхны хүн юм

Би одод хүртэл гарч чадсан.

Энэ тухай дуу дуулж байна

хаврын дусал:

Үүрд ​​хамт байх болно

Гагарин, дөрөвдүгээр сар.

Залуус аа, хэрэв та хүсвэл би бөмбөгний жишээн дээр пуужин хэрхэн нисдэгийг харуулах болно.

Бөмбөлөг хийлж, нүхийг хуруугаараа хавчих. Тэгээд бид хуруугаа тайлж, бөмбөг гэнэт тасардаг.

Залуус аа, манай бөмбөлөг пуужин шиг ниссэн - дотор нь агаар байх тусам урагш хөдөлсөн. Пуужин бол агаар биш, харин түлш юм. Тиймээс тэр дэлхийг тойрон нисч, буцаж ирэх боломжтой.

Энд ийм ер бусын байдлаар аялал, бид өнөөдөр зочиллоо. Түүхэнд умбаад зогсохгүй бас судалж үзсэн зай, манай гарагаас гадна өөр олон гараг байдгийг мэдсэн. Хүмүүс, шувууд амьдардаг гаригууд байсаар байгааг эрдэмтэд нотлох байх. Гэхдээ бусад гаригуудын оршин суугчид бид "хайртай"харь гарагийнхан гэж нэрлэдэг. (Слайд 16)

Холбогдох хэвлэлүүд:

Дөрөвдүгээр сарын 12-нд манай улс сансрын нисгэгчдийн өдрийг тэмдэглэв. Энэ бол үндэсний баяр юм! 1961 оны 4-р сарын 12 Дэлхийд анх удаа "Восток" сансрын хөлөг дээр.

GCD "Сансрын нисгэгчдийн өдөр"-ийн конспектДаалгавар: Хүүхдийн сансар огторгуйн сонирхлыг өдөөх; Хүүхдүүдийг одны орд, бүтэцтэй танилцуулах нарны систем; Хүүхдүүдийн нарны талаарх мэдлэгийг бататгах.

Хүүхдийн сансрын талаарх мэдлэгийг нэгтгэх хичээл "Зурхайчтай уулзах"Зорилго: эх орноо хайрлах, эх орноороо бахархах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх. Даалгавар: хүүхдийн сансрын талаархи санаа, мэдлэгийг нэгтгэх; өргөжүүлэх.

Удахгүй сансрын нисгэгчдийн өдөр тохиож байна, энэ жил хүн сансарт анх ниссэний 55 жилийн ой тохиож байна. Орос залуу дэлхий даяар пуужингаар хөөрөв.

Эцсийн тоглоом - бэлтгэл бүлгийн "Сансар руу аялах" хичээл

Ефимова Алла Ивановна, ГБДОУ №43 багш, Колпино Санкт-Петербург
Материалын тодорхойлолт:Би танд "Сансар руу аялах" бэлтгэл бүлгийн хичээлийн хураангуйг санал болгож байна. Энэ материалбэлтгэл бүлгийн сурган хүмүүжүүлэгчдэд хэрэгтэй болно.

Зорилтот:Хүүхдэд сансрын талаархи санаа бодлыг бий болгох.
Даалгаварууд:
тухай хүүхдийн санаа бодлыг үргэлжлүүлэн хөгжүүл нэр хүндтэй хүмүүсОрос: анхны сансрын нисгэгч Юрий Гагарин.
Хөгжүүлэх Бүтээлч ур чадвардахь хүүхдүүд янз бүрийн төрөлүйл ажиллагаа.
Эх орноороо бахархах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.
Тоног төхөөрөмж:Юрий Гагарины хөрөг; дэлхийн анхны хиймэл дагуул болох Белка, Стрелка, пуужингуудыг дүрсэлсэн зургууд; сансрын нисгэгчдийн хөрөг зураг, долоо хоногийн сэдэвтэй ном.
Урьдчилсан ажил:шүлэг сурах, чимэглэл үзэх. Байшинд өгсөн гэрийн даалгавар: "Сансар огторгуй" сэдвээр гар урлал хийх.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, энэ жил 4-р сарын 12-нд манай улс даяар тэмдэглэдэг чухал огноо? Хэн алийг нь хэлж чадах вэ?
Хариултууд.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Хэн анх сансарт ниссэнийг санацгаая?
Хариултууд.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Та надад мэддэг сансрын нисгэгчдийнхээ нэрийг хэлж чадах уу?
Хариултууд.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Тэгээд бүгдээрээ хамтдаа гаригуудын нэрийг санацгаая? Та хэдэн гараг мэддэг вэ?
Хариултууд.
хүүхдүүд уншдаггаригуудын тухай шүлэг
Бүх гаригууд эмх цэгцтэй байна
Бидний хэн нэгэн рүү залга:
Нэг удаа - Мөнгөн ус,
Хоёр - Сугар,
Гурав - Дэлхий,
Дөрөв бол Ангараг.
Тав - Бархасбадь,
Зургаан - Санчир гариг,
Долоон - Тэнгэрийн ван,
Түүний ард Далай ван байдаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, пуужин ямар харагдаж байна гэж та бодож байна вэ?
Хариултууд.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Би танд Gyenesh блокоос пуужин байрлуулахыг санал болгож байна уу? Анхааралтай хараад алийг нь хэлнэ үү геометрийн хэлбэрүүдчи пуужин хийсэн үү?


Хариултууд.

Сурган хүмүүжүүлэгч:"Сансар огторгуй" сэдвээр бидний уншсан номнуудын нэрийг санаж байна уу?


Хариултууд.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Мөн нарны систем гэж юу вэ?
Хариулт.Хүүхэд хэлдэг.


Сурган хүмүүжүүлэгч:Би чамайг физик минутанд урихыг хүсч байна, гэхдээ энгийн биш, харин сансрын нэг.
Физминутка.
Бид сансрын буудал руу явна (алхах)
Бид хамтдаа алхам алхаж байна
Хурдан пуужин биднийг хүлээж байна (Гараа толгой дээрээ бариад алхаарай)
Гариг руу нисэхийн тулд.
Ангараг руу явцгаая (Гараа хажуу тийш)
Тэнгэрийн одод, биднийг хүлээж байгаарай.
Хүчтэй, авхаалжтай болохын тулд
Дасгалаа эхлүүлцгээе: (зогсоод текстийг дагаарай)
Гараа дээш, доошоо гар
Зүүн ба баруун тийш хазай
Толгойгоо эргүүл
Мөн мөрний ирээ дэлгэ.
Баруун алхам, зүүн алхам
Тэгээд одоо ингээд үсэр.


Сурган хүмүүжүүлэгч:Оньсого сонсож, хариултуудыг нэрлэнэ үү.
- Нэг хүн пуужинд сууж байна.
Тэр зоригтойгоор тэнгэрт нисч,
Мөн бидэн дээр таны сансрын хувцастай
Тэр сансар огторгуйгаас харж байна (сансрын нисгэгч)
- Сансарт хамгийн анхны
Их хурдтай нисдэг
Зоригтой орос хүү
Манай сансрын нисгэгч ... (Гагарин)
- Агаарын хөлөг дээр
Сансар огторгуй, дуулгавартай,
Бид салхиг гүйцэж түрүүлж,
Бид яарч байна ... (пуужин)
Сурган хүмүүжүүлэгч:Та оньсого таавар таасан, сансрын аялалд гарцгаая, гэхдээ аялал хийхийн тулд танд тээврийн хэрэгсэл хэрэгтэй. Би пуужин бүтээж, түүн дээр аялахыг санал болгож байна.
(бид зохион бүтээгчээс пуужин хийдэг).
Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, ямар төрлийн пуужин вэ?
Хариултууд.(том, зай, хурдан...)


Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, бид энд өгүүлбэрт байгаа үгсийг хольсон байна, бид тэдгээрийг байранд нь тавьж, өгүүлбэрийг унших хэрэгтэй.
Дидактик тоглоом: "Цуглуулж унш."
- Юрий Гагарины сансарт нисэв (Юрий Гагарин сансарт нисэв)
-Бид дөрөвдүгээр сард сансрын нисгэгчдийн өдрийг тэмдэглэдэг. (4-р сард сансрын нисгэгчдийн өдрийг тэмдэглэдэг)
- мөн Белка Стрелка сансарт нисэв (Белка, Стрелка нар сансарт нисэв)
Сурган хүмүүжүүлэгч:Бид аялалд гарах гэж байна, би чамайг ширээн дээр ирэхийг урьж байна, хараарай, энэ юу вэ?
Хариултууд.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ нь зөв - энэ бол бөмбөрцөг, манай дэлхийн жижиг загвар юм. Бяцхан загвар өмсөгчтэйгээ танилцацгаая.
Хүүхдүүд дэлхийн бөмбөрцгийг судалж, судалж байна.


Сурган хүмүүжүүлэгч:Өөрийгөө сансрын нисгэгчдийн оронд төсөөлж, сансрын нисэгчийг хэрхэн харж байгаагаа дүрсэлнэ үү?
Хариултууд.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Өнөөдрийн бидний хичээл тийм ч амар биш, би танд бас нэг сюрпризтэй байна. Би чамайг надад зориулж гарагуудыг байрлуулаасай гэж хүсч байна, гэхдээ эдгээр гаригууд онцгой юм. Та тэдний нэрийг гаргаж, тэдний талаар бага зэрэг ярих хэрэгтэй.


Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, өнөөдөр бид юу ярилцсанаа санаарай. Өнөөдрийн материалаа нэгтгэхийн тулд би танд дараах асуултуудад хариулахыг санал болгож байна.
Сансарт нисдэг хүмүүсийг хэн гэдэг вэ? (сансрын нисэгчид)
- Сансрын нисгэгчийн хувцасны нэр юу вэ? (сансрын хувцас)
-Юу гэж нэрлэдэг байсан юм сансрын хөлөгЮрий Гагарин аль дээр ниссэн бэ? (Зүүн)
- Эмэгтэй сансрын нисэгчийн нэрийг санаж байна уу? (Валентина Терешкова)
Сурган хүмүүжүүлэгч:Бид сансар огторгуйн талаар маш их ярилцсан, одоо би чамайг Planetarium руу аялалд урьж байна. Планетариумыг юу гэж бодож байна вэ?


Хариултууд.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Танд сайхан, сонирхолтой аялалыг хүсч, бүх зүйлийг анхааралтай ажиглаж, санаж, дараа нь надад бүгдийг хэлээрэй.
Энэ хооронд бид таны бүтээлийн үзэсгэлэнг үзэх болно (эцэг эх, хүүхдийн хамтарсан бүтээл)


Анхаарал тавьсанд баярлалаа.

Элина Шавалиева
Хичээлийн хураангуй Танин мэдэхүйн хөгжил"Сансрын нисгэгчдийн өдөр"

Хийсвэр боловсролын үйл ажиллагаатанин мэдэхүйн хөгжилд зориулагдсан

"Сансрын нисгэгчдийн өдөр" сэдвээр. бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Е.Д.Шавалиева

Зорилтот:"Сансрын нисгэгчдийн өдөр"-ийн талаархи хүүхдийн санаа бодлыг бий болгох; энгийн төлөөлөлсансрын тухай, сансарт анхны нислэгийн тухай, Оросын сансрын нисгэгчдийн хөгжлийн гарал үүслийн үндэс болсон Оросын эрдэмтдийг танилцуулах.

Даалгаварууд:

"Танин мэдэхүйн хөгжил" ТББ

Хүүхдийн сансрын тухай, сансрын нисгэгчдийн алдартай хүмүүсийн талаархи мэдлэгийг тодруулах, нэгтгэх;

Гаригуудын нэрийг засах;

Аман төсөөллийг хөгжүүлэх, үгсийн санг идэвхжүүлэх;

Сонирхол, төсөөлөл, бүтээлч сэтгэлгээг хөгжүүлэх;

Танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг бүрдүүлэх.

"Нийгэм, харилцааны хөгжил" ТББ

Сэтгэл хөдлөлийн эерэг хандлага, сахилга батыг төлөвшүүлэх;

Хүүхдэд эх орноороо бахархах, эх орноо хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Багаар ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.

"Ярианы хөгжил" ТББ

Энэ сэдвээр хүүхдийн идэвхтэй, идэвхгүй үгсийн санг баяжуулах;

Хүүхдүүдийн гаригуудыг зөв нэрлэх, асуултанд бүрэн хариулт өгөх чадварыг бий болгох.

Санах ойг хөгжүүлэх, уялдаа холбоотой яриа.

Ерөнхий дүгнэлт хийх чадварыг хөгжүүлэх.

Материал:зураг - орон зайн тухай, гэрэл зураг алдартай хүмүүсорон зайтай холбоотой; сансрын тухай оньсого, сансар огторгуйн тухай хуваах зураг, зургаас өгүүлэх диаграмм, сансар огторгуйн тухай будах хуудас, бөмбөг, гаригуудын зураг (одоо байгаа болон байхгүй, соронзон үсэг, сансрын тухай хэвлэмэл өгүүлбэр (үгээр хайчилж).

В .: - Сайн байна уу залуусаа, өнөөдөр бид 4-р сарын 12-нд тэмдэглэдэг баярын талаар ярих болно. Өнөөдөр ямар баяр гэж бодож байна вэ?

- (хүүхдийн хариулт).

В .: - Өнөөдөр "Нисэх ба сансрын нисгэгчдийн өдөр" баярын өдөр

Энэ өдрийг юу гэж бодож байна вэ?

- (хүүхдийн хариулт)

В.: Энэ өдрийг хүн анх удаа сансарт ниссэн, сансрын пуужин, хиймэл дагуул, сансрын бүхий л техникийг бүтээх, бүтээх, турших ажилд оролцож буй хүмүүст зориулав.

Хүмүүс яагаад сансарт нисэхийг хүссэн гэж та бодож байна вэ?

(хүүхдийн хариулт)

А: - Тэр сансарт юу байдгийг мэдэхийг хүссэн байх? Бусад гараг дээр амьдрал хэвээр байна уу? Орчлон ертөнцөө харцгаая.

Сансар огторгуйн тухай слайд: сансар огторгуй, хиймэл дагуул, гаригууд ...

Та сансар огторгуйн тухай сайхан зургуудыг харсан, гэхдээ энэ бүхнийг хэн анх харсан бэ? Мөн хэрхэн?

Энгийн онгоцоор бусад гаригуудад хүрэх боломжтой юу? Тэгээд та юу хийж чадах вэ? (хүүхдийн хариулт).

Тэгэхээр анхны пуужинг хэн зохион бүтээсэн бэ?

Сансрын нисгэгчдийн тухай түүх.

Энгийн багш Константин Эдуардович Циолковский Калуга хотод амьдардаг байв. Тэрээр оддыг дурангаар ажиглах их дуртай, тэднийг судалж, алс холын гаригууд руу нисэхийг үнэхээр хүсдэг байв.

Тэрээр аль нэг гариг ​​руу нисэх боломжтой ийм онгоц зохион бүтээхээр шийджээ. Тэр тооцоо хийж, зураг зурж, ийм онгоц зохион бүтээжээ. Гэвч харамсалтай нь түүнд энэ онгоцыг бүтээх боломж байгаагүй.

Зөвхөн олон, олон жилийн дараа өөр нэг эрдэмтэн, дизайнер Сергей Павлович Королев Белка, Стрелка нохойнууд дэлхийг тойрон ниссэн анхны сансрын хиймэл дагуулыг зохион бүтээж, үйлдвэрлэж чадсан юм.

С.П.Королевын удирдлаган дор 1961 оны 4-р сарын 12-нд хүн дэлхийд анх удаа сансарт ниссэн "Восток" пуужинг зохион бүтээжээ.

Сансарт ниссэн анхны сансрын нисгэгч бол Юрий Алексеевич Гагарин юм.

Юрий Гагарин сансарт анх ниссэн хүн. Тэрээр цэргийн нисгэгч байсан бөгөөд дараа нь сансрын нисгэгч болсон.

Сансарт нисэхээр бэлтгэж байхдаа сансрын нисгэгчдийг бэлтгэх төвд бэлтгэл сургуулилтаа хийж, тэнд янз бүрийн сорилтод хамрагдсан. Эхлээд тэр тусгай сандал дээр эргэлдэж байсан бөгөөд дараа нь түүнийг даралтын камерт оруулав. Даралтын камерт амьсгалахад хэцүү байсан, миний чихийг хаасан. Хэрэв тэр улаан товчлуурыг дарвал туршилт зогсч, дараа нь сансар огторгуйн мөрөөдөлтэй салах ёс гүйцэтгэнэ.

Юрий Гагарин бүх туршилтыг зохих ёсоор гүйцэтгэсний дараа сансарт нисэв. "Эхлэх" команд эхнээсээ сонсогдов. Тэгээд пуужин дээшээ гарав. Гагарин радиогоор алдартай "Явцгаая!"

Гагарины нислэгийн дараа олон сансрын нисэгчид сансарт очсон, тухайлбал Герман Степанович Титов сансарт урт удаан нислэг хийсэн анхны хүн (нэг хоногоос илүү хугацаанд сансарт гарсан Зөвлөлтийн хоёр дахь хүн, дэлхийн хоёр дахь хүн тойрог замд гарсан хүн) Энэ нислэг нь түүхэн дэх хамгийн залуу сансрын нисгэгч юм.Тэрээр тойрог замд 25 цаг гаруй байж, Восток-2 аппаратаар 17 орчим тойрог эргэлт хийсэн.

Сансрын нисгэгчдийн өөр нэг нь сансарт гарсан анхны сансрын нисгэгч Леонов Алексей Архипович байв. Сансрын нисгэгчдийн дунд эмэгтэйчүүд байсан.

Анхны сансрын нисгэгчийн нэрийг хэн мэдэх вэ? Тэд бол Валентина Терешкова - анхны эмэгтэй сансрын нисгэгч, Светлана Савицкая нар - анх удаа сансарт ниссэн анхны эмэгтэй сансрын нисгэгч юм.

Таны бодлоор сансрын нисгэгч ямар байх ёстой вэ?

Юуны өмнө сансрын нисгэгч заавал байх ёстой эрүүл энх, тэр хүчтэй, тэсвэр хатуужилтай байх ёстой, учир нь сансрын нислэгийн үеэр хүн асар их ачааллыг мэдэрдэг.

Б.Б.Егоров сансарт нисэх үеэр шинжлэх ухааны маш үнэ цэнэтэй материалыг цуглуулж чадсан.

-AT:- Залуус аа, хар даа, бид сансрын станцСансрын нисгэгчид сансар огторгуйн талаар бидний юу мэддэгийг мэдэхийг хүсдэг.

2 багт хуваагдан ахлагчаа сонгон багуудаа нэрлэнэ үү. Зөв хариулт бүрийн хувьд чип, тоглоомын төгсгөлд, асуулт хариултын төгсгөлд багууд сансрын нисгэгчдээс бэлэг авах болно (сансрын сэдвээр 2 өнгөт дугтуйнд).

1. Сансрын тухай оньсого.

А: - Сансрын нисгэгчдийн хийсэн 1 даалгавар бол сансрын тухай оньсого юм. Багийн тоглоомын дүрмийг санацгаая.

Д: - Бүү тасал, найзынхаа үгийг сонс, гараа өргөсөн хүн хариулдаг, эхлээд гараа өргөөд зөв хариулсан хүнд хариулт уншина.

Сансарт юу хийж болохгүй вэ?

Жилийн зузааныг дамжин сансарт

Мөстэй нисдэг биет.

Түүний сүүл нь гэрлийн зурвас,

Объектын нэр нь...

Оддын дунд хаа нэгтээ гүйдэг.

Тэр олон жил нисдэг, нисдэг,

Сансрын…

(солир)

Шөнө замыг гэрэлтүүлдэг

Одууд унтахгүй.

Бүгдийг унтъя, тэр унтаж чадахгүй байна

Бидний төлөө тэнгэрт гэрэлтдэг

цэнхэр гариг,

Хайрт минь, хонгор минь.

Тэр чинийх, тэр минийх

Үүнийг ... (Дэлхий) гэж нэрлэдэг.

Ёроолгүй далай, төгсгөлгүй далай,

Агааргүй, харанхуй, ер бусын,

Түүнд орчлон ертөнц, одод, сүүлт од амьдардаг,

Мөн амьдрах боломжтой гаригууд байдаг.

Тэнгэрт шар тойрог бий

Мөн туяа нь утас шиг юм.

Дэлхий эргэн тойрон эргэдэг

Соронз шиг.

Би хөгшин биш ч гэсэн

Гэхдээ аль хэдийн эрдэмтэн -

Энэ бол тойрог биш, бөмбөг гэдгийг би мэднэ.

Маш халуун.

Нартай шөнө би өөрчлөгддөг

Тэгээд би тэнгэрт шатаж байна.

Би зөөлөн туяа асгаж,

Мөнгө шиг.

Би шөнө бүрэн дүүрэн байж чадна

Тэгээд би чадна - хадуураар.

Харанхуй тэнгэрт тарсан вандуй

Элсэн чихрийн үйрмэгээр хийсэн өнгөт карамель,

Тэгээд зөвхөн өглөө болоход л

Бүх карамель гэнэт хайлах болно.

Сансарт хамгийн анхны

Их хурдтай нисдэг

зоригтой орос хүү

Манай сансрын нисгэгч...

Шөнө харанхуй тэнгэрт одод.

Бүгдийг мэддэг

Тэнгэрт одод....

(Зурхайч)

Агаарын хөлөг дээр

Сансар огторгуй, дуулгавартай,

Бид салхиг гүйцэж түрүүлж,

Бид яарч байна ... (Пуужин)

AT:Сайн байна уу залуусаа, та нар сайн ажил хийлээ.

2. Тоглоом "Дугуй бүжиг"

I. Урам зориг

- AT:- Сансрын нисэгчид бид сансар огторгуйн талаар хэдэн үг мэддэг, юуг сансарт аваачиж болохыг мэдэхийг хүсдэг. Бид тэдэнд хэлэх үү?

(Хүүхдүүд зөвшөөрч байна).

II. Зохион байгуулалтын

-AT:- Бид ээлжлэн тоглоно.

Эхлээд 1 баг дугуй бүжигт зогсоно. 2-р баг ажиглагчаар ажилладаг. Дараа нь багууд солигдоно.

1 баг сансрын тухай үгсийг нэрлэнэ.

2-р баг - сансарт юу авч явах боломжтой.

Дүрмүүдийг санацгаая.

(Хүүхдүүд дугуй бүжиглэн босож, дүрмийг санаарай: бөмбөгийг тойрог хэлбэрээр дамжуулж, бие биедээ саад болохгүй, солих хэрэггүй. Эхлээд 1-р баг, дараа нь 2-р баг тоглодог).

III. үйл ажиллагаа

Тойрог дээр зогсож буй багш эхлээд энэ үгийг дууддаг:

2-р баг - "САНСАР ДАЛГАЙ" ба бөмбөгийг хүүхдүүдэд дамжуулна.

(Хүүхдүүд дараах үгсийг дуудаж байхдаа бөмбөгийг дарааллаар нь дамжуулдаг.

1- сансрын нисгэгч, гаригууд, солир, астероид, сүүлт од, пуужин, хиймэл дагуул ...

2- сансрын хувцас, дуртай ном, хоол хүнс, хувцас, гутал, хамаатан садныхаа гэрэл зураг, шүдний оо, сойз) Ажиглагчдын баг хариултыг гүйцээнэ.

IV. Финал

-AT:-Сайн байна, та даалгавраа амжилттай даван туулж чадсан, сансар огторгуйн тухай болон сансарт юу авч явах талаар олон үг мэддэг. Бид яагаад амжилтанд хүрсэн бэ?

Хоёр баг хийж, тус бүр 1 чип авсан.

(Хүүхдийн хариулт:

Учир нь бид бие биенээ сольдоггүй байсан

Тэд хамтдаа, хамтдаа ажилласан).

3. "Гинж" тоглоом (эхний үсгээр тааварлаарай)

I. Урам зориг

-AT:- Сансрын нисэгчид өөрсдөдөө авч явсан сониноос оньсого тайлахыг биднээс гуйсан ч бүтсэнгүй.

1 баг - жингүйдэл

2 баг - планетариум

(Хүүхдүүд сансрын нисгэгчдэд оньсого таахад нь туслахыг зөвшөөрч байна).

II. Зохион байгуулалтын

-AT:- Гинжээр зогсоод ээлж дараалан гараад хүссэн үсгээ аваад самбар дээр тавьснаар бид шифрлэгдсэн үгтэй болно.

Дүрмүүдийг санацгаая.

(Хүүхдүүд дүрмийг санаж байна: бие биенээ бүү түлх, ээлжлэн ажиллах, саад болохгүй

гинжин хэлхээнд нэгдэх).

III. үйл ажиллагаа

-AT:- Зургийг (шифрлэгдсэн үгийн) самбар дээр дараалан үзүүлэв; та үсгүүдийн дундаас зургийн эхний үсгийг олж, самбар дээр байрлуулах гэх мэт дараалсан хэлхээнд оруулах хэрэгтэй.

Асуудал гарсан үед багш тусалдаг.

(Хүүхдүүд ар араасаа (эхний 1-р баг, дараа нь 2-р баг) гарч, зурагтай холбоотой эхний үсгийг олж, дарааллаар нь самбар дээр тавина. Аль үг болсныг уншина уу).

IV. Финал

-AT:- Боллоо, сайн байна, даван туулж, бид яагаад ийм сайн хийснийг надад хэлээч?

(Хүүхдийн хариултууд: - Бид яараагүй, бие биедээ саад болоогүй, анхааралтай байсан, бид зөв үсгийг олж чадна).

-AT:- Сайн байна, хийсэн ажилдаа чипс аваарай.

4.Тоглоом "Аквариум" Өгүүлбэр дэх үгсийг зөв байрлуул.

I. Урам зориг

-AT:- Сансрын нисэгчид санамсаргүйгээр муудаж, сониноо хайчилж, тэнд байсан сонирхолтой нийтлэлТэд үүнийг уншихыг хүсч байна. Бид тэдэнд нийтлэлийг сэргээхэд тусалж чадах уу?

(Хүүхдүүд сансрын нисгэгчдэд өгүүллийг сэргээхэд туслахыг зөвшөөрч байна).

II. Зохион байгуулалтын

-AT:- 1 баг хамгийн түрүүнд тусалж, 2-р баг ард нь зогсож ажиглагч байцгаая, тэгвэл багууд солигдоно.

2, дууссаны дараа баг даалгавраа зөв гүйцэтгээгүй тохиолдолд нэмэлт, засвар хийх боломжтой. Энэ тоглоомын дүрмийг санацгаая.

(1 баг ширээний ард сууж, 2 баг ардаа зогсоод харж байна. Дараа нь тэд солигдоно.

Тэд дүрмийг санаж байна: эсрэг багийнханд саад учруулах, саад болохгүй, бие биенээ сонсох).

III. үйл ажиллагаа

-AT:- Зөв угсарсан байх ёстой тайрсан өгүүлбэрүүдийг дугтуйнд хийж гүйцэтгэх.

1 баг:

Сансрын нисгэгч пуужингаар нисч байна.

анхны эмэгтэй сансрын нисгэгч Валентина Терешкова.

Сансрын нислэгийг хөлөг онгоц руу илгээв.

2 баг:

Сүүлт сүүлт од тэнгэрээс унаж байна.

Юрий Гагарин анхны сансарт ниссэн.

Одод тэнгэрт гэрэлтдэг 1 баг үг цуглуулж, 2 - ажиглаж, дараа нь өөрчлөгддөг.

(Хүүхдүүд нийтлэх санал)

1 баг:

Сансрын нисгэгч пуужингаар нисдэг.

Валентина Терешкова бол анхны эмэгтэй сансрын нисгэгч юм.

Усан онгоц сансарт явж байна.

2 баг:

Сүүлт сүүлт од тэнгэрээс унаж байна.

Юрий Гагарин сансарт анх ниссэн хүн.

Тэнгэрт одод гялалзаж байна.

IV. Финал

-AT:- Бид энэ хүнд хэцүү ажлыг даван туулж, саналыг зөв цуглуулсан. Сайн хийлээ. Та яагаад үүнийг хийсэн гэж бодож байна вэ?

(Хүүхдийн хариулт: - Яагаад гэвэл бид бие биенээ сонсож, өгүүлбэрийг зөв цуглуулсан).

- AT:- Хоёр баг хоёулаа сайн ажилласан, үүний төлөө танд нэг чип байна.

5 .Ахмадуудын тэмцээн. Хуваасан зургийг цуглуулж, схемийн дагуу түүх зохио.

А: - Сансрын нисгэгчдийн ахмад ахмадуудад даалгаврыг тусад нь бэлдсэн, ахмадууд гарч ирдэг, та тайрсан зургийг цуглуулж, түүн дээр юу байгааг хэлэх хэрэгтэй.

(Ахмад бүрт дугтуйнд хуваасан зургийн хэсгүүдийг өгдөг, үүнийг цуглуулах шаардлагатай, түүхийг эмхэтгэх схемийг самбар дээр өлгөх эсвэл зурагтаар харуулах).

6.Мэдлэгийн мод. Гаригууд.

I. Урам зориг

-AT:- Сансрын нисэгчид бидэнд гаригуудын гэрэл зургийг илгээсэн боловч тэд хууран мэхэлж, зөвхөн байгаа гаригуудын гэрэл зураг төдийгүй, байхгүй гаригуудын гэрэл зургийг илгээсэн, тэд гаригуудын талаарх бидний мэдлэгийг шалгахыг хүсч байна. Бид мэдлэгээ харуулах уу?

(Энэ ажлыг шийдвэрлэхийг зөвшөөрч байна).

II. Зохион байгуулалтын

-AT:- Мэдлэгийн мод бидэнд үүнд тусална. Модон дээр гарагуудын гэрэл зургууд өлгөөтэй байна.1-р баг одоо байгаа гаригуудыг, 2-р баг байхгүй гаригуудыг цуглуулна. Амжилтанд хүрэхийн тулд бид хэрхэн ажиллах дүрмийг санацгаая?

(Тэд бүлгүүдэд хуваагдаж, дүрмийг санаарай: бүү саад бол, бие биедээ саад учруулахгүйгээр ажилла).

III. үйл ажиллагаа

-AT:- Мэдлэгийн модонд очиж, хэрэгтэй зургуудаа олцгооё

1 баг байгаа гаригуудыг цуглуулдаг.

2-р баг байхгүй гаригуудыг цуглуулдаг.

Бид хэцүү үед тусалдаг. Тэд ямар гаригууд байдаг, аль нь зохиомол болохыг санаж, ангиллын дагуу эсүүдэд байрлуулдаг.

IV. Финал

-AT:- Захиалсан, сайн байна, гаригуудыг зөв эрэмбэлсэн эсэхийг харцгаая.

Сайн байна, та бүх зүйлийг зөв хийсэн, яагаад бид амжилтанд хүрсэн бэ? Чи юу гэж бодож байна?

(Хүүхдийн хариулт: -Хамт ажиллаж, нэг нэгэндээ саад болохгүй, зөвлөлдсөн учраас).

А: - Энэ даалгаврын хувьд та нэг чипс авах болно, сайн байна.

AT:-За ингээд сансрын нисгэгчдээс өгсөн даалгавар дуусч, бид бүх зүйлийг зөв хийж, бүлгийнхээ нэр төрийг гутаагvй, их юм мэддэг, чаддаг гэдгээ батлан ​​харууллаа.

Та өнөөдөр ямар шинэ, сонирхолтой зүйлийг сурсан бэ?

Та гэртээ харсан, сонссон зүйлээсээ юу хэлэх вэ?

Магадгүй та нарын хэн нэг нь сансрын нисгэгч эсвэл пуужин зохион бүтээгч болж, одоо сансрын нисгэгчид тулгарч байгаа хэт ачааллыг хүмүүс мэдрэхгүй пуужин зохион бүтээж магадгүй юм. Мөн эх орноо алдаршуулна.

Улс үндэстэн бүрт эх орон, эх орноо алдаршуулсан хүмүүс байдаг бөгөөд манай Орос улсад ийм сайхан хүмүүс байдагт бид бахархдаг.

Дүгнэж, хүн бүр хэдэн чипстэй болохыг тоолж, сансрын нисгэгчдээс шагнал авцгаая.

Насны бүлэг: Бэлтгэл
Хөгжлийн даалгавар: Анхны сансрын нисгэгч нь ОХУ-ын иргэн Юрий Гагарин байсан тухай хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх.
Сурах даалгавар: Сансрын нислэгийн талаархи хүүхдийн санаа бодлыг өргөжүүлэх; Оросын сансрын нисгэгчдийн хөгжлийн үндэс суурь болсон Оросын эрдэмтэд - К.Е.Циолковский, С.П.Королев нартай танилцах.
Боловсролын даалгавар: Эх орон, шинжлэх ухааны ололт амжилт, Оросын ард түмний баатарлаг байдлын төлөө бахархах сэтгэлийг төрүүлэх.
Эрүүл мэндийг хамгаалах даалгавар: Эрүүл, боловсролтой, хүчтэй хүн л сансрын нисгэгч байж чадна гэдгийг хүүхдүүдэд ойлгуулах.
Материал: мультимедиа.

Би хүүхдүүдэд оньсого хэлдэг.
1. Гайхамшиг - шувуу, час улаан сүүл
Оддын сүрэгт ирлээ. (пуужин)

2. Сар биш, сар биш,
Гариг ч биш, од ч биш
Энэ нь тэнгэрт нисч, онгоцыг гүйцэж түрүүлдэг. (хиймэл дагуул)

3. Харанхуй тэнгэрт тархсан полка цэгүүд
Элсэн чихрийн үйрмэгээс өнгөт карамель
Тэгээд зөвхөн өглөө болоход л
Бүх карамель гэнэт хайлах болно. (од)

4. Жилийн шугуй дундуур сансарт
Мөстэй нисдэг биет.
Түүний сүүл нь гэрлийн зурвас,
Мөн объектын нэр ... .. сүүлт од
Залуус аа, бид өнөөдөр юу ярих гэж байгааг таамаглаж байна уу? (сансар огторгуй, сансрын нисгэгчдийн тухай ...)
Манай улс дөрөвдүгээр сарын 12-нд ямар баяр тэмдэглэдэг вэ? (Сансар судлалын өдөр - слайд - дэлгэц амраагч)
- Энэ баярыг яагаад ингэж нэрлэсэн бэ? (Энэ бол зөвхөн сансрын нисгэгчдийн төдийгүй сансрын пуужин, хиймэл дагуул, сансрын бүх техникийг бүтээх, бүтээх, турших ажилд оролцдог хүмүүсийн баяр юм).
- Сансрын нисэгчид гэж хэн бэ? (анхны хүн сансарт гарахаас өмнө хиймэл дагуул, сар, гариг ​​хоорондын автомат станцуудыг тийш нь илгээж байсан - слайд. Тэгээд л сансрын тойрог замд хүмүүс гарч ирсэн. Тэднийг сансрын нисгэгчид гэж нэрлэж эхэлсэн).
-Хүмүүс яагаад сансарт нисэхийг хүссэн гэж та бодож байна вэ? зай - слайд
Сансар огторгуй хүмүүсийн анхаарлыг үргэлж татсаар ирсэн: энэ нь гүн гүнзгий, нууцлаг байдлаараа татагддаг.Хүн одтой тэнгэр - гулсуурыг хараад тэд ямар төрлийн одод болохыг, яагаад ийм гэрэлтдэг болохыг мэдэхийг хүсчээ. Эрдэмтэд тусгай төхөөрөмж - слайд дуран, ажиглалт хийжээ Одот тэнгэр, Дэлхийгээс гадна өөр гаригууд байдаг гэдгийг олж мэдсэн - зарим нь жижиг, бусад нь илүү том.
- Та ямар гаригуудыг мэдэх вэ? (Буд, Сугар, Дэлхий, Ангараг, Бархасбадь, Санчир, Тэнгэрийн ван, Далай ван, Плутон - гулсдаг).
ХҮҮХЭД: Бүх гарагийг дарааллаар нь
Бидний хэн нэгэн рүү залга:
Нэг удаа - Мөнгөн ус,
Хоёр - Сугар,
Гурав - Дэлхий,
Дөрөв бол Ангараг.
Тав - Бархасбадь,
Зургаан - Санчир гариг,
Долоон - Тэнгэрийн ван,
Түүний ард Далай ван байдаг.
Тэрээр дараалан наймдугаарт бичигдэж байна.
Түүний дараа аль хэдийн, дараа нь,
Мөн ес дэх гараг
Плутон гэж нэрлэдэг.
(шүлгийн зохиогч - А. Хэйт)
-Сайн байна, чи үнэхээр бүх гаригийг мэддэг, гэхдээ Сар гэж юу болохыг надад хэлээч?
Хариултууд: Дэлхийн хиймэл дагуул
-Сарны гадаргуу нь том жижиг тогоонуудаас тогтдог. Бяцхан туршилт хийж, тэд ямар харагдахыг харцгаая.
"Сарны тогоо" туршилт
Слайд гурилыг аяга эсвэл таваг руу хийнэ. Бид тэнд хуванцар бөмбөг шиддэг. Бөмбөгийг болгоомжтой гаргаж аваад тогоо шиг дүр төрхийг аваарай.
- Залуус аа, одоо Сугар, Ангараг, Дэлхий, Санчир, Сар, Нар гэсэн гаригуудыг сохорцгооё. Сугар бол нарны аймгийн хоёр дахь дотоод гараг юм. Сугар бол нар, сарны дараа дэлхийн тэнгэрт гурав дахь хамгийн тод биет юм. Ангараг гаригийн гадаргуу нь цөл, тогоо, уулс юм. Бархасбадь бол хамгийн их том гарагнарны систем. Ромын гол бурхны нэрээр нэрлэгдсэн. Дэлхий бол хамгийн ногоон гараг. Гадаргуугийн ихэнх хэсгийг ус эзэлдэг - 70. Санчир гариг ​​бол хамгийн ер бусын юм. Гадаад төрхтүүний гараг нь тод цагирагуудаар хүрээлэгдсэн байдаг. Тэдгээр нь янз бүрийн тоосонцор, чулуу, мөс, цаснаас үүсдэг. Тэнгэрийн ван бол ногоон цэнхэр гариг ​​юм. Метан агуулсан агаар мандалд . Плутон бол нарны аймгийн хамгийн том одой гаригуудын нэг юм. Нарны аймгийн ес дэх гараг. Сар олон тогоотой. Нар бол хамгийн тод, хамгийн халуун, хамгийн том гариг ​​юм.
Санчир гаригийн цагираг тоглоом
(Залуус цагирагыг бие биедээ дамжуулж, өөр хоорондоо дамждаг)
Хүмүүс өөр гариг ​​дээр амьдрал байгаа эсэхийг мэдэхийг хүссэн. Хэрэв тийм бол тэнд хэн амьдардаг вэ? Эдгээр амьд биетүүд хүмүүстэй адилхан уу? Гэхдээ энэ талаар мэдэхийн тулд эдгээр гаригууд руу нисэх хэрэгтэй. Онгоцнууд үүнд тохиромжгүй байсан, учир нь гаригууд маш хол байсан. Тэгээд эрдэмтэд пуужин зохион бүтээжээ.
- Орост анхны пуужинг хэн зохион бүтээсэн бэ?
Энгийн багш Константин Эдуардович Циолковский Калуга хотод амьдардаг байсан - слайд. Тэрээр оддыг дурангаар ажиглах их дуртай, тэднийг судалж, алс холын гаригууд руу нисэхийг үнэхээр хүсдэг байв.
Тэрээр аль нэг гариг ​​руу нисэх боломжтой ийм онгоц зохион бүтээхээр шийджээ. Тэр тооцоо хийж, зураг зурж, ийм онгоц зохион бүтээжээ. Гэвч харамсалтай нь түүнд энэ онгоцыг бүтээх боломж байгаагүй.
Зөвхөн олон, олон жилийн дараа өөр нэг эрдэмтэн - дизайнер Сергей Павлович Королев слайд нь анхны сансрын хиймэл дагуулыг зохион бүтээж, үйлдвэрлэж чадсан бөгөөд энэ слайдыг хэн анх дэлхийг тойрон ниссэн бэ? (Нохой Белка, Стрелка - слайд). Энэ явдал 1960 оны 8-р сарын 20-нд болсон бөгөөд нислэг нэг хоног гаруй үргэлжилсэн бөгөөд энэ хугацаанд тэд дэлхийг 17 удаа тойрч, хөөргөх капсулаар дэлхийд буцаж ирэн дэлхийн алдартнууд болжээ.
С.П.Королевын удирдлаган дор 1961 оны 4-р сарын 12-нд хүн дэлхийд анх удаа сансарт ниссэн гулсуур пуужин зохион бүтээжээ.
-Энэ хүний ​​нэр хэн бэ? Анхны сансрын нисгэгч хэн бэ? (Ю.А. Гагарин) - слайд
Нислэг 1 цаг 48 минут үргэлжилсэн. Энэ хугацаанд дэлхийг тойрох нэг эргэлт дууссан. Пуужин хөөргөх үеэр Гагарин радиогоор дэлхий даяар алдартай болсон хэллэгийг хэлэв: "Явцгаая!". Юрий Гагарин тойрог замд хамгийн энгийн туршилтуудыг хийсэн: тэр ууж, идэж, харандаагаар тэмдэглэл хийсэн. Харандаагаа хажууд нь тавиад тэр даруй хөвж эхэлснийг санамсаргүй олж мэдэв. Эндээс Гагарин сансарт харандаа болон бусад зүйлийг уях нь дээр гэж дүгнэжээ. Тэрээр бүх мэдрэмж, ажиглалтаа самбар дээрх дуу хураагуурт бичжээ.
Гагарины нислэгийн дараа олон сансрын нисгэгчид сансарт очсоны дотор эмэгтэйчүүд байсан
-Анхны сансрын нисгэгчийн нэрийг хэн мэдэх вэ? (Валентина Терешкова - слайд) Түүний нислэг 3 хоног үргэлжилсэн. Дэлхийг тойрон 48 эргэлт хийсэн. Эхлэхээсээ өмнө түүний хэлсэн хэллэг: "Хөөе! Тэнгэр минь, малгайгаа тайл! Тэрээр сансарт ганцаараа ниссэн дэлхийн цорын ганц эмэгтэй хэвээр байна.
Таны бодлоор сансрын нисгэгч ямар байх ёстой вэ?
- Юуны өмнө сансрын нисгэгч эрүүл байх ёстой, хүчтэй, тэсвэр хатуужилтай байх ёстой, учир нь сансрын нислэгийн үеэр хүн асар их ачаалалтай байдаг.
Физминутка
Хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр сандал зохион байгуулдаг. Дараа нь тэд бүлгийг тойрон гүйж, багштай хамт текстийг хэлнэ.
Хурдан пуужингууд биднийг хүлээж байна
Гаригийн алхалтад зориулагдсан.
Бидний хүсч буй зүйл
Энэ рүү нисцгээе!
Гэхдээ тоглоомонд нэг нууц байдаг -
Хоцорсон хүмүүст зай байхгүй.
Багш хэд хэдэн сандлыг авч хаяв. Багшийн "Суудалдаа суу!" хүүхдүүд сууна. Тоглоомыг 2-3 удаа давтана.

Хэт ачаалал гэж юу вэ?
Хэт ачаалал гэдэг нь бие махбодь хүн бүр тэсвэрлэх чадваргүй ийм ачаалалтай тулгардаг төлөв юм.
Тухайлбал, пуужин хөөрч, газардах үед сансрын хөлөгт байгаа хүний ​​бие маш хүнд болж, гар, хөл нь өргөгдөж чадахгүй болдог. Гэтэл нөгөө талаас сансрын хөлөг сансарт байх үед бие нь гэрэлтдэг. Хөвсгөр, хүмүүс хөлөг онгоцны эргэн тойронд нисдэг, өд шиг - гулсдаг.
- Сансарт ийм мужийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (жингүй байдлын байдал).
-Та сансрын нисгэгчдийн хоол юунд байдгийг мэдэх үү? (хоолонд - гулсуур, эс тэгвээс сансрын нисэгчид талх эсвэл жүүс авахаар хөлөг онгоцны эргэн тойронд хөөцөлдөх байсан). Анхны сансрын нисгэгчид ямар хэцүү байсныг та харж байна.
-Яагаад сансрын нисгэгч айхгүй байх ёстой гэж хэлдэг юм бэ?
Өмнө нь хүмүүс сансарт нисч байгаагүй бөгөөд тэнд юу тохиолдохыг мэддэггүй байв. Эцсийн эцэст пуужинд ямар нэгэн гэмтэл гарч болзошгүй. Тиймээс сансрын нисэгчид эвдрэлийг арилгахын тулд пуужин хэрхэн ажилладагийг маш сайн мэддэг байх ёстой. Сансрын нисэгчид бусадтай мөргөлдсөн байж магадгүй нисэх онгоц- Эцсийн эцэст өөр гариг ​​дээр амьдрал байгаа эсэхийг хэн ч мэдэхгүй.
Сансрын нисгэгчид эргэн ирэхийг төрөл төрөгсөд нь төдийгүй нийт ард түмэн хүлээж байна. Мөн аюулгүй газардахдаа бүгд баярладаг.
Тиймээс Юрий Гагарин анх удаа сансарт нисэхэд манай бүх ард түмэн энэ нислэгийг дагаж, анхны сансрын нисэгчийн төлөө хүн бүр санаа зовж байсан. Тэгээд түүнийг эсэн мэнд буухад улс даяараа баярласан.
-Юрий Гагарин анх хаана газардсаныг та мэдэх үү? (Саратовын газар, Энгельс хотын гадна, Ю. Гагарины буух газарт обелиск - слайд суурилуулсан). Саратов сансрын нисгэгчтэй уулзсан боловч Москва улам их баярлав. Москвад хүмүүс төв хэсэгт, Улаан талбайд цугларч, үдэш болтол баяр үргэлжилж, "Ура! Гагарин, "Эх орныхоо алдар!" слайд.
Сансрын нисгэгчдийн хөдөлмөрийг манай улс зохих ёсоор үнэлэв: бүх сансрын нисэгчид өндөр шагналуудаар шагнагдсан. Москвад сансрын нисгэгчдийн аллея байдаг - слайд.
Түүний хөшөөг босгосон талбайг Ю.А.Гагарины нэрэмжит болгосон - слайд. Олон хотод гудамж, талбай, өргөн чөлөө түүний нэрэмжит байдаг. Голландад "Юрий Гагарин" гэж нэрлэдэг олон төрлийн алтанзул цэцэг үржүүлжээ.
Ю.А.Гагарины төрж, амьдарч байсан Гжатск хот одоо түүний нэрийг Гагарин хот гэж нэрлэжээ. Энэ хотод Ю.А.Гагарины музей байдаг - слайд.
Нисгэгч-сансрын нисгэгчдийг бэлтгэдэг Агаарын цэргийн академи мөн Ю.А.Гагарин нэрээр нэрлэгдсэн байдаг - слайд
С.П.Королевын нэрэмжит гудамжийг нэрлэсэн (Академика Королевын гудамж - слайд).
Гагарин сансраас буцаж ирснийхээ дараа бичсэн зүйлийг энд дурдав: “Хиймэл дагуулын хөлөг онгоцоор дэлхийг тойроод манай гараг ямар үзэсгэлэнтэй болохыг харлаа. Ард түмэн ээ, бид энэ гоо сайхныг устгаж үгүй ​​биш хадгалан үлдээх болно! (Дэлхий - слайд)
Үр дүн:
- Өнөөдөр та ямар шинэ, сонирхолтой зүйлийг сурсан бэ?
-Гэртээ харсан, сонссон зүйлээсээ юу хэлэх вэ?
Магадгүй та нарын хэн нэг нь сансрын нисгэгч эсвэл пуужин зохион бүтээгч болж, одоо сансрын нисгэгчид тулгарч байгаа хэт ачааллыг хүмүүс мэдрэхгүй пуужин зохион бүтээж магадгүй юм. Мөн эх орноо алдаршуулна.
Улс үндэстэн бүрт эх орон, эх орноо алдаршуулсан хүмүүс байдаг бөгөөд манай Орос улсад ийм сайхан хүмүүс байдагт бид бахархдаг.

Үүнтэй төстэй нийтлэлүүд

2022 parki48.ru. Бид хүрээ байшин барьж байна. Тохижилт. Барилга. Суурь.