Дунд бүлэгт бичиг үсэг заахад бэлтгэх тухай GCD-ийн конспект "Дуу чимээ. Сэдвийн талаархи бичиг үсгийн хичээлийн тойм (дунд бүлэг): дунд бүлгийн "м, m авиа ба үсэг" дэх бичиг үсгийн хичээлийн хураангуй.

Сэдэв: [M], [M "] дуу, M, m үсэг.

Зорилго: [M], [M "] дууны талаархи мэдлэгийг тодруулах; хүүхдүүдэд [M], [M"] дууг үгээр тодотгож, үгэнд байгаа авианы байрлалыг тодорхойлох дасгал хийх; M, m үсэгтэй танилцах; урвуу болон шууд үеийг уншиж сурах; график ур чадвараа үргэлжлүүлэн нэгтгэх; харааны ойлголт, фонемик сонсголыг хөгжүүлэх; нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: Фил, Каркуш тоглоом, үгийн схемийг зурах өнгөт дөрвөлжин, тоглоом - машин, бөмбөг; аяга (цэнхэр, ногоон, машин, бөмбөгний зураг, тоглоомын зураг, үсэг бүхий карт, үсгийн байшин, үгийн хүснэгт, бичгийн даавуу, захидлын касс; иж бүрдэл бүр ширээн дээр иж бүрдэлтэй: толь , дохионы карт, үгийн схем, дууны дүн шинжилгээ хийх өнгөт квадратууд, тоолох саваа, өнгөт харандаа, энгийн харандаа, дэвтэр.

Хичээлийн явц:

I Зохион байгуулах цаг:

А: Залуус аа, өнөөдөр бид хичээл дээр зочид ирж байна. Энэ хэн бэ?

Фил, Каркуша.

А: Тэд хаанаас ирсэн бэ?

Шоунаас " Сайн шөнөхүүхдүүд"

А: Каркуша, Филя хоёр өнөөдөр тантай хамт ажиллахыг үнэхээр хүсч байна. Чадах уу?

Б: Тэгээд орж ир, суудалдаа суу. Мөн та зочид суу. Тэгээд бид хичээлээ эхлүүлж байна.

II. Судалсан материалын давталт:

А: Залуус аа, өнөөдөр бид дуу авиа, үсгийн ид шидийн орноор аяллаа үргэлжлүүлж, шинэ авиа, үсэгтэй танилцах болно. Үсэг, авиа хоёрын ялгаа юу вэ?

Бид дууг сонсдог, хэлдэг, гэхдээ хардаггүй, гэхдээ бид үсэг харж, бичиж, уншдаг.

А: Бид аль хэдийн зарим дуу авиа, үсэгтэй уулзсан. Тэднийг нэрлэ.

A, O, U, E, I.

А: Тэд юу вэ?

Эгшиг.

А: Тэдгээрийг хэрхэн дууддаг вэ?

А: Энэ үгийн бүдүүвчийг хараарай. Энэ нь ямар дуу авианаас бүрддэг вэ?

Эгшигээс.

Асуулт: Хэд байна вэ?

А: Татаж ав богино үгсЭнэ схемийн хувьд.

Өө! Өө! Хөөе!

III. Шинэ материалыг шингээх:

1) Сэдвийн танилцуулга.

К .: Залуус аа, би та нарт оньсого хэлж болох уу?

К .: Бензинийг сүү шиг уудаг,

Хол гүйж чадна.

Бараа, хүн зөөдөг.

Та мэдээж түүнийг мэднэ. /машин/

(тоглоом машин үзүүлсэн)

К .: Үсрэх - үсрэх, үсрэх - үсрэх,

Боов тоглов

Ани унадаг дээр

Манай хөгжилтэй...

А: Залуус аа, эдгээр үгсийг дахин оньсого гэж нэрлэе.

Машин, бөмбөг.

А: Эдгээр үгсийн эхний авиа нь юу вэ? мм машин.

Б: Ммм.

Асуулт: Тийм ээ, бид өнөөдөр эдгээр дуу чимээний тухай ярих болно.

2) Дууны хэллэгийг тодруулах.

Б: Толин тусгал ав, инээмсэглэ. Эхлээд [М] авиаг дуудъя (найрал дуугаар, тус тусдаа).

А: Одоо [М "] дуу (найрал дуугаар, тус тусдаа)

А: Бидний уруул юу болдог вэ?

Тэд эхлээд хааж, дараа нь нээгддэг.

А: Тийм ээ, гэхдээ агаар чөлөөтэй гардаг уу?

А: Түүнд юу саад болж байна вэ?

3) Дуу авианы шинж чанар.

А: Дуудлага хийх явцад бидэнд ямар нэг зүйл саад болдог дуу авианы нэр юу вэ?

гийгүүлэгч.

А: Тэгэхээр [М] ба [М"] дуунууд юу вэ?

гийгүүлэгч.

А: Мөн гийгүүлэгч нь дуутай, дуугүй байж болохыг бид мэднэ. Бидний аль дуу хоолойтой эсвэл дүлий болохыг тодорхойлъё. Үүнийг хийхийн тулд алгаа хоолойд тавиад [М] ба [М "] дууг дуудна уу. ... Чи хоолой хэрхэн хангинаж байгааг мэдэрч байна уу?

А: Тэгэхээр [М] ба [М "] дуунууд юу вэ?

Дуутай.

А: Тийм ээ, гийгүүлэгч нь бас зөөлөн, хатуу байж болно. Бид хатуу дууг ямар өнгөөр ​​ялгадаг вэ?

Асуулт: Зөөлөнгүүдийг яах вэ?

Ногоон.

А: Манай Tumbler туслахуудыг хараарай. Цэнхэр аяга халаасанд нь юу байгаа вэ?

Машинаар зураг зурах.

А: Энэ үгийн эхний авиа юу вэ?

А: Цэнхэр Tumbler машинтай болохоор [M] ямар дууг илэрхийлж байна вэ?

Хатуу бөгөөд диаграммд цэнхэр өнгөөр ​​тусгагдсан болно.

Асуулт: Тэгээд халаасан дээр юу зурсан ногоон аяганы талаар юу хэлэх вэ?

А: Анхны дуу юу вэ?

Асуулт: Энэ нь хатуу эсвэл зөөлөн үү?

Зөөлөн бөгөөд диаграммд тусгагдсан болно ногоон өнгөтэй.

А: Ингээд нэгтгэн дүгнэе. [М] ба [М "] сонсогдож байна уу?

Дуут гийгүүлэгч, [M] - хатуу гэж цэнхэр өнгөөр, [M "] - зөөлөн, ногооноор тэмдэглэсэн.

4) Фонемик сонсголыг хөгжүүлэх тоглоомууд

Ф: Энэ бүхнийг илүү сайн санахын тулд "Хатуу, зөөлөн" тоглоом тоглохыг санал болгож байна.

F: Таны ширээн дээр нэг ногоон, нэг цэнхэр дохионы карт байна. Хэрэв та сонсвол би шинэ дуу авианы үгсийг нэрлэх болно хатуу дууцэнхэр карт өргөх, зөөлөн бол ногоон.

F: Намуу, хяруу, шүүр, зөгийн бал, сүү. (зураг харуулах)

К: Тэгээд би чамтай үгээр тоглохыг хүсч байна. M эсвэл M авиатай хүнсний ногоог нэрлэ.

Лууван, улаан лооль.

K: Жимс, жимсгэнийг эдгээр дуугаар нэрлэ.

Үхрийн нүд, мандарин, бөөрөлзгөнө, нимбэг.

К: Одоо хаврын саруудыг М авиатай нэрлэ.

Гуравдугаар сар, тавдугаар сар.

Асуулт: Би өөр нэг тоглоомыг мэднэ, энэ нь "Дуу чимээ хаана амьдардаг вэ? »

Асуулт: Үгийн дунд, төгсгөлд, эхэнд байгаа авианы байрлалыг тодорхойлохоос гадна хатуу, зөөлөн эсэхийг нь тодорхойлж, диаграмм дээр өөрийн өнгөөр ​​тэмдэглэх ёстой.

(хүүхдүүд карт, өнгөт дөрвөлжин авдаг)

Б: Маск, гном, муур загас, ялааны агарик, нимбэг, медуз. (зураг харуулах).

5) Биеийн тамирын хичээлийн минут.

А: Одоо жаахан амарцгаая. (дэвсгэр дээр гарах)

Охид, хөвгүүд дугуйлан гүйнэ

Тэд бөмбөг шиг үсэрч байна. Тэд сууж, амрах болно.

Тэд алгаа ташиж, дахин үсэрцгээе.

Тэд хөлөө дэвсдэг. За, тэднийг битгий тайвшруулаарай!

6) M m (том ба том) үсэгтэй танилцах.

А: Залуус аа, бид энд М, М дууны тухай ярьж байсан. Бид тэднийг сонссон, дууддаг, харахын тулд яах ёстой вэ. Үүнд бидэнд юу хэрэгтэй вэ?

Асуулт: Тийм ээ, бидэнд эдгээр авиаг илэрхийлэх үсэг хэрэгтэй. Тэр тэнд байна.

Саваа ба саваа

Тэдний хооронд шалгах хайрцаг байна.

Мөн энэ нь бүгдэд ойлгомжтой:

М үсэг авлаа.

Б: Түүнийг анхааралтай хар. Тэр ямар харагддаг вэ?

А: Энэ нь хэдэн элементтэй вэ?

Б: Үүнийг саваагаар хий.

А: Одоо энэ захидлыг агаарт бичье.

А: Мөн бид энэ захидлыг түүний байранд тавих хэрэгтэй. Тэр ямар байшинд амьдрах вэ?

Цэнхэр дээвэртэй.

А: Энэ нь зөв, учир нь энэ нь гийгүүлэгч - энэ нь хоёр гийгүүлэгчийг илэрхийлдэг. Тэднийг дуудаж байгаа тул орон сууц зүүн талд, гуравдугаар давхрын хоёрдугаар орцонд байх болно. (захиа зарах)

Асуулт: Одоо дэвтэрээ нээгээд өөртөө мөн адил зүйлийг хий. Эхлээд бид байшингийн дээврийг будаж, дараа нь бид түүний байранд захидал оруулна.

+ (биеийн байдал, даалгаврын зөв байдлыг хянах, урам зориг өгөх)

Асуулт: Энэ орон сууцанд нэг үсгээр тэмдэглэгдсэн хоёр авиа амьдрах болно гэдгийг анхаарна уу.

7) Үгийн хүснэгтийн дагуу үеийг унших.

F: Залуус аа, шинэ үсэгтэй үеийг уншъя.

(дангаараа, найрал дуугаар)

IV. Тэмдэглэлийн дэвтэр дээр ажиллах.

А: Одоо би хуруугаа сунгахыг санал болгож байна.

(хурууны гимнастик)

V: Сайн байна. М үсэг хэрхэн бичигдсэнийг дахин хараарай.(Би самбар дээр харуулав) том үсэгМ.

V. Дууны үсгийн шинжилгээ.

А: Залуус аа, надад хэлээч, дэлхийн бүх хүүхдүүдэд хамгийн их дуртай үг юу вэ?

Асуулт: Энэ үгэнд дүн шинжилгээ хийж, схемийг нь зураад дараа нь уншъя.

(үгийн схем зурах, үсгийн кассаас үсгээр гарын үсэг зурах (самбар дээр)

А: Одоо энэ үгээр гоё өгүүлбэр зохиож ирээрэй.

VI. Үр дүн. Ерөнхий ойлголт.

F: Сайн байна уу залуусаа, маш их баярлалаа. Бид танд маш их таалагдсан. Харин бид тантай салах ёс гүйцэтгэж, "Сайн амраарай хүүхдүүд" шинэ нэвтрүүлгийн зураг авалтад яарах цаг болжээ. Мөн бид тантай дахин дахин уулзах нь гарцаагүй. Баяртай!

А: Одоо бидний хичээл дууслаа, бид ямар дуу чимээтэй уулзсан бэ?

Тэд юу вэ?

А: Эдгээр дуу авианы үсэг нь юу вэ?

Лилия Золотаревская
Дунд бүлгийн хүүхдүүдэд бичиг үсэг заахад бэлтгэх

Боловсролын дагуу дахь хөтөлбөр дунд бүлэгбидний өмнө, сурган хүмүүжүүлэгчид нэлээд хэцүү даалгавартай тулгардаг хүүхдүүдэд бичиг үсгийн боловсрол олгох. Бид заах ёстой амьдралын тав дахь жилийн хүүхдүүд:

нэр томъёог ойлгох "үг"болон "дуу чимээ";

Үг нь урт, богино гэдгийг ойлгох;

Үгүүдийг бие даан дуудах, тэдгээрийн доторх шаардлагатай дуу авианы интонацийг онцлон тэмдэглэх;

Үг авианаас бүтдэг гэдгийг ойлгох, тэр ч байтугай эгшиг, гийгүүлэгчийг чих, зөөлөн, хатуугаар ялгах;

Тэр ч байтугай үгэнд байгаа авианы байршлыг тодорхойлох (эхний, сүүлчийн, дунд);

Жилийн хоёрдугаар хагасаас эхлэн хүүхдүүд өгүүлбэр зохиож сурдаг "амьд загвар".

Хамгийн сорилттой даалгаваруудхэсэгт бичиг үсгийн бэлтгэлнэр томъёоны ойлголт юм "үг". Оксана Семёновна Ушакова хэд хэдэн санал болгож байна сонирхолтой тоглоомууд. Бид одоо тэдний нэгийг тоглох болно.

1. Тоглоом "Шидэт дэлгэц"

Даалгавар: Танилцуулна уу нэр томъёотой хүүхдүүд"үг". Үгийн авиаг сонсож, тод дуудаж сур. Дуу хоолойны хүч чадал, хэмнэлийг зохицуулах чадварыг бий болгох.

Та шидэт дэлгэц болохоос өмнө түүн дээр юу ч байхгүй. Би шидэт үгсийг хэлэх болно "Нэг, хоёр, гурав, надад үзүүл"мөн дэлгэцэн дээр зураг гарч ирнэ. Та дуу бүрийг тодорхой, тод дуудаж, зургийг харуулсан үгийг хэлэх ёстой. Чимээгүйхэн давт, чи илүү чанга. Дахилтаар, аажуухан, хурдан давтъя.

Та тодорхой, зөв ​​ярилаа.

Хамт олон, нэрлэх явцад хамгийн янз бүрийн зүйлцагт хүүхдүүдгэдэг үг нь аливаа объектын нэр гэсэн ойлголт бий болсон цаашдын арга хэмжээмөн чанар.

Хэрэв танд мультимедиа ашиглах боломж байхгүй бол заагч эсвэл ашиглан үгсийг нэрлэх чадварыг дадлагажуулж болно шидэт саваа. Аливаа зүйл рүү саваагаар чиглүүл. Энэ юу вэ? (бөмбөг). Намайг энэ үгийг дуудаж байхад сонс. Үүнийг давт.

Тиймээс хүүхдүүд энэ нэр томъёог ойлгож эхэлдэг "үг".

Хүүхдүүд үгийг хэрхэн нэрлэх, сонгохыг мэддэг байхаас гадна бид үгсийг уртаар нь харьцуулж сурдаг, өөрөөр хэлбэл аль нь урт, аль нь богино болохыг тодорхойлдог. Би танд санал болгож байна тоглоом: 2."Урт богино" Даалгавар: Сура хүүхдүүд энэ нэр томъёог ойлгодог"үг", богино болон урт үгсийг тодорхойлох. Гараа бэлдээрэй, үгийн уртыг хэрхэн хэмжихийг сурцгаая (муур, дугуй). Тэгээд одоо чи чи болноүгийн уртыг хэмжих (муурын загас, дэлгүүр, бөмбөг, цагдаа). Сайн байна, үгсийн уртыг зөв хэмжсэн.

Хүүхдүүд энэ нэр томъёоны талаар сайн ойлголттой болсон үед "үг", бид тэдэнд өгүүлбэр зохиохыг заадаг "амьд загвар". Одоо бид хэрхэн өгүүлбэр хийхийг сурах болно.

3. "Салбарын төсөл боловсруулах "амьд загвар".

Даалгавар: Танилцуулна уу хүүхдүүдгэсэн саналтай "амьд загвар".

Бидэн дээр хэн ирсэн бэ? (зараа)Ямар зараа вэ? (өргөстэй). Санал гаргахад хялбар болгохын тулд бид диаграммыг ашиглах болно. Та үг байх

"зараа", энд диаграмм байна. Та - "өргөстэй". хүүхдийн загвар саналууд:

- "Өргөст зараа"; Хэрэв бид байраа солих юм бол бидэнд ямар санал ирэх вэ?

- "зараа өргөст".

Одоо дэлгэцийг хар. Зараа юу хийж байна вэ? (унтаж байна). Та үг байх"унтаж".

Загварчлалыг санал болгох:

- "зараа өргөстэй унтдаг";

- "Өргөст зараа унтдаг";

Энэ тоглоомоор та олон төрлийн өгүүлбэр зохиож болно.

Одоо би та бүхэнд ярианы соёлыг хөгжүүлэх цуврал тоглоомуудыг санал болгож байна.

Жилийн эхэнд бүх хүүхдүүд исгэрэх, исгэрэх дуу чимээ, R, L. Бид хүүхдүүдийн тод дууддаг энгийн дуу чимээтэй дасгалуудыг хийдэг. дөрөв. "Дууг барих"Энэ тоглоомонд бид суралцаж байна хүүхдүүд энэ нэр томъёог ойлгодог"дуу чимээ", хүссэн дууг үгээр сонсох. Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх.

Бид одоо дуугаар тоглох болно "Б".

Бөжин дуу авиа заадаг байсан

Бөжин дууг мартжээ.

Энд манай туулай уйлсан.

Түүн дээр зулзага гарч ирэв

Тэр ярьдаг: "Битгий уйл, ташуу,

Бид тантай хамт дуу авиа сурах болно.

"Б"сонсох - чанга алгадах.

Мөн хөлөө дэвс.

Би үгсийг нэрлэх болно, та зөвхөн дууг нь сонссон үгсийг л барих ёстой "Б" (байшин, мөөг, хожуул, лууван, бух, хэрээ, боов)

Та даалгавруудыг хүндрүүлж, зөвхөн дуу чимээтэй үгсийг барьж чадна "Б"үгийн эхэнд байна (боов, тавиур, баглаа, шайб)

Одоо зөвхөн үгийн дунд (колобок, завь, хайрцаг, нохой)

Энэ тоглоомонд та суралцах боломжтой хүүхдүүддууны хатуулаг, зөөлөн байдлыг тодорхойлох.

Одоо бид зөвхөн дуу чимээ гардаг үгсийг л барих болно "Б"зөөлөн (хэрэм, хайрцаг, хүүхэд, торх, унага).

Нэг дуугаар хэдэн дасгалын сонголтыг ашиглаж болохыг хараарай.

Хүүхдүүдийн хувьд дуудлагаа сайн эзэмшдэг нарийн төвөгтэй дуу чимээ, бид эдгээр дууг тоглоомд оруулдаг. Эдгээр нь исгэрэх, R, L авиа, исгэрэх юм.

Энэ тоглоомонд бид суралцаж байна хүүхдүүдөгөгдсөн авиатай үгсийг сонгох.

5. "Гэрт хэн амьдардаг вэ?"

Даалгавар: Сура хүүхдүүддуутай үгсийг сонгох "БА".

Бид байшинд байгаа амьтдыг суурьшуулах хэрэгтэй. Зөвхөн байшинд амьтад амьдрах болно, тэдний үгээр бид дууг нь сонсдог "БА".

Гэрт амьдарч болох хүмүүсийг нэрлэ. Үгсийг тодорхой, зөв ​​дуудна. Одоо бид хариулт зөв эсэхийг шалгах болно. Тэд яагаад шийдэгдээгүй юм бэ?

Та энэ даалгавраа сайн хийж, байшинд түрээслэгчдийг зөв нүүлгэн шилжүүлэв.

Хүүхдүүд үгэнд байгаа авиаг ялгаж сурсан бол бид үгэнд байгаа авианы байрлалыг олохыг заадаг. Үүний тулд бид диаграммыг ашигладаг.

6."Үгэнд байгаа авианы байрлалыг ол"

Даалгавар: Сура хүүхдүүдэгшиг олох "ГЭХДЭЭ"үгэнд.

Би чамайг дуутай үгс гэж нэрлэх болно "ГЭХДЭЭ", мөн та диаграмм дээр чиптэй үгэнд байгаа дууны газрыг харуулах ёстой (эхлэл, төгсгөл, дунд) (өрөвтас, намуу, үнэг, бөмбөг)

Мөн ийм тоглоом ашиглан үгэнд байгаа авианы байрлалыг тодорхойлж сурах боломжтой.

Энэ тоглоомонд надад 6 хүн хэрэгтэй.

7. "Хайраа ол"

Даалгавар: дасгал хийх хүүхдүүдүгийн эхний ба сүүлчийн дууг тодорхойлоход.

Би танд зураг өгөх болно. Та найзаа олох ёстой.

Та юу зурсан бэ? (конус)

Энэ үгийн сүүлчийн авиа юу вэ? (ГЭХДЭЭ)

Хэн үгтэй зураг байна, эхний А авиа хаана байна?

(сандал - халбага, цайны сав - түлхүүр, овойлт - автобус)

Сайн байна, үгийн эхний болон сүүлчийн дууг зөв тодорхойлсон.

Дунд бүлгийн бичиг үсгийн анги

"Ойн аялал"

Сурган хүмүүжүүлэгч MBDOU - 49 Амурск
I мэргэшлийн ангилал.

Даалгаварууд:Хүүхдүүдэд үг өөр өөр байдаг гэсэн ойлголтыг өгөх - дууны уртыг танилцуулах. Оньсого тайлах чадварыг бэхжүүлэх.Өгөгдсөн дуу чимээтэй үгсийг сонсох чадварыг бий болгох. Моторын ур чадвар, чадварыг сайжруулах. Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх бүтээлч төсөөлөл. Хүмүүжүүл нөхөрсөг хандлагаүе тэнгийнхэндээ, зэрлэг ан амьтдыг хайрлах.
Урьдчилсан ажил: Зэрлэг амьтад, модны тухай дүрслэлийг шалгах; хөгжмийн бичлэгийг сонсох, хэлийг мушгих, хэлийг мушгих; хөгжил нарийн моторт ур чадваргар; оньсого таавар.
Хөгжлийн орчин: Цэвэрлэгээний хувьд: мод - гацуур, боргоцой, хожуул, тоглоом - хэрэм, амьтдыг дүрсэлсэн картууд; тэмдэглэгээ, цаас; бөмбөг, цэнхэр, ногоон чипс.

Сценарий явц.

Залуус аа! Та аялах дуртай юу? Өнөөдөр ой руу явцгаая. Ойд олон янзын дуу чимээ байдаг - тэднийг сонсож, тоглоцгооё.

"Мэдээд дүрслэх" тоглоом.

Дусал дуслаар, навчийг тогшиж байна - хүүхдүүд дүрсэлж байна; энд өвс шуугиж байна - хүүхдүүд дүрсэлсэн - шу-шу-шу; харин хөхөө жиргэж байна - хүүхдүүд дүрсэлж байна; одоо салхи үлээж байна - хүүхдүүд дүрсэлж байна; одоо тоншуул тогшиж байна - хүүхдүүд дүрсэлж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ бол олон янзын дуу чимээ, тиймээс бид аль хэдийн ойд байна. (Хүүхдүүд сандал дээр сууна).

Ойн цэвэрлэгээнд хэн бидэнтэй таарахыг хараарай. Хэрэм. Хүүхдүүд мэндчилж байна. Цагаан байна сонирхолтой оньсогоТэднийг тааж үзье.

Зальтай заль мэх, Улаан толгой,
Сэвсгэр сүүл - гоо үзэсгэлэн,
Энэ хэн бэ? …(Үнэг).

Өвөл хэн даардаг вэ

Уурлаж, өлсөж тэнүүчилж байна уу? ... (Чоно).

3. Энд зүү, зүү байна

Тэд вандан сандлын доороос мөлхөж гарч ирдэг.

Тэд над руу харж байна

Тэд сүү хүсч байна ... (зараа).

4. Тэр бүх өвөл үслэг дээлтэй унтсан,

Тэр бор сарвуугаа хөхөв.

Тэгээд тэр сэрээд уйлж эхлэв.

Энэ бол ойн амьтан ...... (Баавгай).

урт чих,

хөвсгөр бөмбөг,

Ухаалаг үсрэх

Тэр лууванд дуртай ... .. (Туулай).

6. Улаан бяцхан амьтан

Бүх мөчрүүдийн дагуу үсрэх - үсрэх ... (хэрэм).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энд байгаа залуус бид бүх амьтдыг таньсан бөгөөд тэд манай цэвэрлэгээнд ирэв. Хэн ч тэднийг төөрөлдүүлэхгүйн тулд зөвхөн тэд таныг нэрээ болон нэрний эхний дууг хэлэхийг хүсч байна.

Даалгавар "Үг ба эхний дууг нэрлэ." (карт)

Хүүхдүүд дуудагддаг

Хэрэм - "б", үнэг - "л", чоно - "в", баавгай - "м", туулай - "h", хандгай - "л", шилүүс - "р", буга - "о".

"Том ба бяцхан ах" тоглоом - хатуу, зөөлөн дууны өнгийг харуул.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бид амьтдад зочлох хэрэгтэй. Эхлээд бид заан дээр очсон. Биднийг аав-заан, ээж-заан, тэдний хүү-заан угтдаг. Тэгээд хэн бидэнтэй уулзах вэ ...

Энэхүү гарын авлага нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн хөгжилд зориулагдсан болно дууны таляриа, бичиг үсгийн үндэстэй танилцах. Уг номонд бага, дунд, ахлах, бэлтгэл бүлгийн хөтөлбөр, заавар, хичээлийн төлөвлөгөө багтсан болно.

Энэхүү ном нь сургуулийн өмнөх боловсролын багш нарт зориулагдсан болно боловсролын байгууллагууд.

    Наталья Сергеевна Варенцова - Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд уншиж, бичиж сургах. Багш нарт зориулсан гарын авлага. 3-7 насны хүүхдүүдтэй ангиудад 1

Наталья Сергеевна Варенцова
Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд бичиг үсэгт сургах. Багш нарт зориулсан гарын авлага. 3-7 насны хүүхдүүдтэй ангиудад

Варенцова Наталья Сергеевна - сурган хүмүүжүүлэх ухааны нэр дэвшигч; Сургуулийн өмнөх насны бичиг үсгийн үндсийг эзэмших, хүүхдийг сургуульд бэлтгэх, хөгжүүлэх асуудлаар шинжлэх ухааны нийтлэлийн зохиогч. сэтгэцийн чадварСургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа, сургуулийн өмнөх болон бага ерөнхий боловсролын тасралтгүй байдал.

Өмнөх үг

Гэхдээ уншиж эхлэхээсээ өмнө хүүхэд үг ямар дуу авианаас бүрддэгийг сонсож сурах, үгсийн дууны дүн шинжилгээ хийх (өөрөөр хэлбэл үгсийг бүрдүүлдэг дууг дарааллаар нь нэрлэх). Сургуульд нэгдүгээр ангийн хүүхдийг эхлээд уншиж, бичиж сургаж, зөвхөн дараа нь дуудлагын зүй, морфологи, синтакстай танилцдаг. эх хэл.

2-5 насны хүүхдүүд ярианы дуу авианы талыг маш их сонирхдог нь харагдаж байна. Та энэ сонирхлын давуу талыг ашиглан хүүхдийг дуу авианы гайхамшигт ертөнцөд танилцуулж ("шүргэх"), орос хэлний авиа зүй, морфологийн үндэс суурь эхэлдэг хэл шинжлэлийн тусгай бодит байдлыг олж илрүүлж, улмаар нас ахих тусам уншихад хүргэж болно. 6-аас, үсэг холбосноор цуутай "нийлэхийн зовлон" дууг тойрч гарах ("мболон а -байх болно ээж ").

Хүүхдүүд төрөлх хэлний тодорхой хэв маягийн тогтолцоог ойлгож, дуу авиаг сонсож, эгшиг (даралтгүй ба хүчдэлгүй), гийгүүлэгч (хатуу, зөөлөн) ялгаж сурах, үгсийг авиагаар харьцуулах, ижил төстэй байдал, ялгааг олох, үгсийг үе болгон хувааж, үг зохиож сурах. Дараа нь хүүхдүүд ярианы урсгалыг өгүүлбэрт хувааж, өгүүлбэрийг үг болгон хувааж, орос цагаан толгойн үсгүүдтэй танилцаж, тэдгээрээс үг, өгүүлбэр зохиож, дүрмийн зөв бичих дүрмийг ашиглан үг, өгүүлбэр зохиож сурдаг. тасралтгүй унших арга замууд. Гэсэн хэдий ч уншиж сурах нь өөрөө төгсгөл биш юм. Энэ даалгавар нь ярианы өргөн хүрээнд шийдэгдэж, хүүхдүүд төрөлх хэлнийхээ бодит байдалд тодорхой чиг баримжаа эзэмшиж, ирээдүйн бичиг үсгийн үндэс суурийг тавьдаг.

Энэхүү гарын авлагын сургалт нь 3-7 насны хүүхдүүдэд зориулагдсан болно. Үүнийг харгалзан бүтээдэг насны онцлогСургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд бөгөөд тэдний бичиг үсэгт тайлагнасан мэдрэмж дээр суурилдаг. 3-5 насны хүүхдүүд ярианы дуу авианы тал дээр онцгой авьяастай, 6 настай хүүхдүүд дохионы системийг эзэмшиж, маш их сонирхон уншдаг.

Суралцсаны үр дүнд хүүхдүүд зөвхөн унших төдийгүй дүн шинжилгээ хийх чадвартай сургуульд ирдэг аман яриа, цагаан толгойн үсгүүдээс үг, өгүүлбэрийг зөв зохиох.

Хүүхдэд бичихийг заахдаа бид гараа бичихэд бэлтгэхээр ухамсартайгаар хязгаарладаг. Бага сургуулийн өмнөх насны (3-4 жил) чухал амжилт бол гар, хурууны сайн дурын хөдөлгөөнийг эзэмших явдал юм. Үүний зэрэгцээ хүүхдүүдийн дуурайх чадварыг өргөнөөр ашигладаг: хүүхэд өөрийн дуртай дүрийг дүрслэн насанд хүрэгчдийн тодорхой хэмжүүрээр хөдөлгөөнөө тохируулдаг. Сургуулийн өмнөх насны (5-6 нас) хүүхдүүд графикийн ур чадвар, бичгийн хэрэгслийг (эсгий үзэг, өнгөт харандаа) шууд эзэмшдэг. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд байшин, хашаа, нар, шувуу гэх мэт тоймыг дүрсэлдэг; үсгийн зургийг гаргах, гүйцээх, бүтээх. Хүүхдүүд тохиргоонд ойрхон байгаа янз бүрийн сэдвийн зургийг ажлын мөрөнд хуулбарлаж сурдаг блок үсэг. Хүүхдэд бичихийг заахдаа бие даасан ур чадвар эзэмшүүлэх нь чухал биш, харин тэдэнд бичихэд бэлэн байх бүхэл бүтэн цогцолборыг бүрдүүлэх нь чухал юм: ярианы хэмнэл, хэмнэлийг нүд, гарны хөдөлгөөнтэй хослуулах.

Боловсрол хөгжилтэй байдлаар явагддаг.

Энэхүү гарын авлага нь хэд хэдэн хэсгээс бүрдэнэ: програмууд, удирдамжСургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн ярианы дуу авианы талыг хөгжүүлэх, тэднийг бичиг үсгийн үндэс суурьтай танилцуулах. нарийвчилсан төлөвлөгөөбүх насны бүлгүүдэд зориулсан дидактик материалын тайлбар бүхий ангиуд.

Энэхүү гарын авлага нь сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын багш нарт зориулагдсан болно. Энэ нь эцэг эхчүүдэд ч тустай байж болно.

Програм

Энэ хөтөлбөрт хүүхэдтэй ажиллах гурван чиглэл багтсан сургуулийн өмнөх насны: ярианы дууны талыг хөгжүүлэх, хэлний дохионы системтэй танилцах, гараа бичихэд бэлтгэх

Хүүхдийн ярианы аяыг төлөвшүүлэх, бичиг үсгийн үндэстэй танилцах ажил нь юуны түрүүнд танин мэдэхүйн чадварыг хөгжүүлэх, дур зоргоороо зан төлөвийг төлөвшүүлэхтэй холбоотой юм.

Хүүхдийн сэтгэцийн чадварыг хөгжүүлэх нь ярианы дууг орлуулах үйлдлийг эзэмших явцад тохиолддог. Хүүхдүүд ярианы бие даасан нэгж (үе, дуу авиа, үг) болон ярианы урсгалыг бүхэлд нь (өгүүлбэр) загварчилж сурдаг. Танин мэдэхүйн асуудлыг шийдвэрлэхдээ тэдгээрийг ашиглах боломжтой бэлэн схемүүд, загварчлах, тэдгээрийг өөрөө бүтээх: үгсийг үе болгон хуваах, үгсийн дууны дүн шинжилгээ хийх, өгүүлбэрийг үг болгон хувааж, үг, үсэгнээс зохиох; үгийн загварыг дууны бүтцээр нь харьцуулах, тухайн загварт тохирох үгсийг сонгох гэх мэт.

Танин мэдэхүйн чадварыг хөгжүүлэх нь хүүхдүүдийн ярианы бодит байдлын янз бүрийн талуудад (дуу, дохио) ухамсартай хандах хандлагад хувь нэмэр оруулж, төрөлх хэлний тодорхой хэв маягийг ойлгох, бичиг үсгийн үндэс суурийг бүрдүүлэхэд тусалдаг.

Гараа бичихэд бэлтгэх явцад хүүхдүүд танин мэдэхүйн болон хоёуланг нь хөгжүүлдэг Бүтээлч ур чадвар. Нэгдүгээрт, сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд гар, хурууны сайн дурын хөдөлгөөнийг эзэмшдэг (янз бүрийн үзэгдэл, объектуудыг дүрслэх: бороо, салхи, завь, галт тэрэг, бөжин, эрвээхэй гэх мэт); дараа нь - бичгийн ярианы элементүүдтэй танилцах график ур чадвар. Хүүхдүүд яриаг кодлож, "түүний кодыг уншиж", өөрөөр хэлбэл орос хэлний соёлд хүлээн зөвшөөрөгдсөн тэмдгүүдээр яриаг загварчилж сурдаг. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд эсгий үзэг эсвэл өнгөт харандаа ашиглан бие даасан объект, үзэгдлийг барьж, дуусгадаг: овоохой, нар, шувууд, завь гэх мэт. Ийм үйл ажиллагаа нь хүүхдийн төсөөлөл, уран зөгнөл, санаачлага, бие даасан байдлыг хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулдаг.

Бичиг үсгийн үндсийг "эх хэлний фонетикийн пропедевтик курс" (D. B. Elkonin дагуу) хөтөлбөрт авч үздэг. Энэхүү хөтөлбөр нь Д.Б.Эльконин, Л.Е. Журова. Хүүхдийг хэлний фонемик (дууны) системтэй танилцуулах нь түүнийг уншихад сургах төдийгүй төрөлх хэлээ дараагийн бүх сурахад чухал ач холбогдолтой юм.

Бага бүлэг

зориулсан програм бага бүлэгЭнэ нь хүүхдүүдийг үгийн дууны дүн шинжилгээ хийхэд бэлтгэхийн тулд ярианы фонетик-фонемик талыг хөгжүүлэх, гараа бичихэд бэлтгэхийн тулд гар, хурууны хөдөлгөөнийг хөгжүүлэх гэсэн хоёр хэсгийг агуулдаг.

Хүүхдийн ярианы дууны талыг хөгжүүлэх чиглэлээр ажиллахЭнэ нь тэдний артикуляторын аппарат, фонемик ойлголтыг сайжруулахад чиглэгддэг.

Хичээлийн үеэр хүүхдүүдийг хүрээлэн буй ертөнцийн дуу чимээ, дууг ярианы нэгж болгон танилцуулдаг. Дуу чимээг ерөнхий урсгалаас тусгаарласнаар хүүхдүүд хэн, юу хийж байгааг таньдаг. Дараа нь ономатопой дасгалын явцад тэд эгшгийг зөв дуудаж сурдаг. (аа, өө, чи, чи, өө)болон зарим гийгүүлэгч (m - m, p - p, b - b, t - tгэх мэт)? исгэрэх, исгэрэхээс бусад нь. Дуу авиаг (эгшиг, гийгүүлэгч гэх мэт) тодорхойлдог нэр томъёог ангид ашигладаггүй.

(дунд бүлэг)

Зорилтот:

1. Үгийн авианы аялгууг сонгох чадвар, үгийн эхний дууг тодорхойлох чадварыг нэгтгэх, нэгээс гурван нийлмэл үгийн үений найрлагыг загварчлах.

2. Өгөгдсөн авиатай үг сонгох чадварыг хөгжүүлэх.

3. Хурууны сайн дурын хөдөлгөөнийг хөгжүүлэх.

4. Баяжуулах үгсийн санхүүхдүүд

Хичээлийн явц.

Хэн нэгний зохион бүтээсэн

Энгийн бөгөөд ухаалаг

Уулзахдаа "Өглөөний мэнд" гэж мэндчил

Өглөөний мэнд нар, шувууд

Өглөөний мэнд инээмсэглэсэн царай

Хүн бүр эелдэг, итгэлтэй болж,

Болъё өглөөний мэндорой болтол үргэлжилнэ!

Залуусаа, гар нийлж, бие биедээ халуун дулаан сэтгэлээ хуваалцъя, ингэснээр бидний өглөө орой болтол сайхан байх болно. Залуус аа, би та бүхэнд ой руу бяцхан аялал хийхийг санал болгож байна.

Залуус аа, хараарай, энд нэг байшин байна. Тэд энэ байшинд хамт амьдардаг

Муур - Китти - Китти

Галуу - Га - Га

Баран - Зөгий

Морь - Иго - яв

Бар бамбарууш - Архирах

Байшингийн хүслээр гол урсдаг бөгөөд та зөвхөн энэ гүүрээр л байшинд очиж болно. Гэхдээ энэ гүүр энгийн биш, ид шидтэй. Гэрээсээ гарах боломжтой ч буцаж очиход хэцүү байдаг. Гүүрний хашлага дээр эрдэмтэй шувуу сууна. Тэр гүүрэн дээр ирсэн хүн бүрээс амьтан, шувууны нэр ямар дуугаар эхэлдэг болохыг асуудаг. Зөв хэлсэн хүн гэрт орно, хэлэхгүй эсвэл мартсан нь гүүр унахаас өмнө гэрт орно.

Энд амьтад, шувууд алхаж байгаад буцаж байна, тэд гүүрэн дээр дөхөж, маш их ядарсан, аль болох хурдан гэртээ харихыг хүсч, чадахгүй, нэр нь ямар дуугаар эхэлснийг мартжээ. Хүүхдүүддээ тэдэнд тусалцгаая! (амьтдыг ээлжлэн гүүрэн дээр аваачиж, хүүхдүүд тохирох дууг нэрлэж, энэ нь юу болохыг нэрлэнэ (хатуу эсвэл зөөлөн гийгүүлэгч).

Сайн байна залуусаа! Бүх амьтад танд маш их талархаж байна. Одоо бос, жаахан тоглоцгооё:

Бид сайхан байрлалтай

Бид мөрний ирийг хамтад нь авчирсан.

Бид оймс шиг юм

Тэгээд өсгий дээр

Үнэг шиг зөөлөн явцгаая

Бас баавгай баавгай шиг

Мөн хэрхэн саарал чоно- бяцхан чоно

Бас хулчгар туулай шиг.

Энд чоно бөмбөлөг болж бөхийж,

Учир нь тэр хүйтэн байна

Зарааны туяа хүрэв

Зараа аятайхан сунгав.

Одоо та нар ямар ухаантай болохыг харцгаая. "Хэр ихийг нэрлэ" тоглоом. Багш янз бүрийн объектын дүрс бүхий картуудыг үзүүлж, хүүхдүүд нэр үгийг олон тоогоор нэрлэнэ.

Сайн байна уу залуусаа, тоглох дуртай юу? "Нэрлэх үү?" гэсэн өөр тоглоом тоглоцгооё. Ямар харандаа вэ? (модон, хурц, ногоон, эвдэрсэн). Ямар моднууд вэ? гэх мэт

Сайн байна залуусаа! Чамтай хамт тоглож, аялах нь надад үнэхээр таалагдсан. Дараагийн удаа бид тантай хамт өөр сонирхолтой аялал хийх болно.

Үүнтэй төстэй нийтлэлүүд

2022 parki48.ru. Бид хүрээ байшин барьж байна. Тохижилт. Барилга. Суурь.