Гитарын ангид арпеджио техник дээр ажиллах. "Гитарын урлагийг танилцуулах нь" танилцуулах хичээлийн тойм

"Рудный хотын ЗДТГ-ын 21-р биеийн тамирын заал" хотын төрийн өмчит үйлдвэрийн газар

ХИЧЭЭЛ ХӨГЖҮҮЛЭХ

4-р ангийн сурагч Алина Власоватай хамт

Сэдэв: “Техникийн ур чадварыг хөгжүүлэх

бага ангийн сурагчдын дунд"

Гитарын багш

Гунко М.Ю.

2014 он .

4-р ангийн сурагч Алина Власоватай хийсэн хичээлийн боловсруулалт.

Хичээлийн сэдэв : Бага ангийн сурагчдын техникийн ур чадварыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн зорилго : Хүмүүжил бүтээлч хандлагабүтээл дээр ажиллах.

Хичээлийн зорилго : Боловсрол, хөгжүүлэх, хүмүүжүүлэх.

    "Апояндо", "тирандо" тоглох техникийг гүйцэтгэх техникийн шинж чанарыг судлах.

    Нотны хөгжим унших чадварыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн төлөвлөгөө:

    Хөгжмийн бүтээлүүд дээр ажиллах (Нэргүй - "Хуучин бүжиг", О. Киселев "Хүүхэлдэйн киноны сайн дуу").

    Харааны уншлага дээр ажиллах (А. Виницкий “Багш ба шавь. 95 дуэт”).

    Дүгнэлт. Гэрийн даалгавар.

Хичээлийн үеэр:

    Нэргүй "Хуучин бүжиг". Шалгалт гэрийн даалгавар– оюутан бүтээлийн эхний хэсгийг цээжээр гүйцэтгэсэн. Текстийг эргэлзэлгүйгээр гүйцэтгэх ёстой гэдэгт багш оюутны анхаарлыг хандуулав. Үүнийг хийхийн тулд яг одоо хийж байгаа зүйлээс бага зэрэг түрүүлэх чадварыг хөгжүүлэх нь маш чухал юм, жишээлбэл: Оюутан эхний баар тоглодог, гэхдээ түүний бодлоор тэр хоёр дахь баранд аль хэдийн "тоглосон". гэх мэт. Бид зүүн гарын ажилд ч анхаарлаа хандуулсан. Чухал цэг- зүүн гарны хуруунууд нь хөндлөвчний дээгүүр "унжиж" байх ёстой, жишээлбэл. урьдчилан бэлдэх. Үүнийг хийхийн тулд та зүүн гараа зөв байрлуулсан эсэхийг шалгах хэрэгтэй.

Үүний дараа хоёрдугаар хэсгийн бичвэрт дүн шинжилгээ хийж, яг хурууны үзүүрийг тодорхойлж, оюутанд цээжээр сурах даалгавар өгсөн.

    О.Киселев “Хүүхэлдэйн киноны сайхан дуу”. Ажилтай танилцах - бид хэмжээ, өнгө аясыг тодорхойлсон. Багш шавьдаа жүжгээ эхнээс нь дуустал тоглосон. Дараа нь уг хэсгийг 8 баар бүхий гурван үе болгон хуваасан. Үүний дараа оюутан маш удаанаар уншиж эхлэв. Энэ үе шатанд сурагч хуудаснаас уншиж байхдаа ч гэсэн гүйцэтгэлийн жигд байдалд онцгой анхаарал хандуулдаг;

Бид мөн зүүн болон хурууны яг хурууг олсон баруун гар. Оюутанд ажлын эхний хэсгийг сурах даалгавар өгсөн.

    А.Виницкий “Багш шавь. 95 дуэт." Хичээлийн төгсгөлд хуудаснаас тэмдэглэл унших чадварыг хөгжүүлэхэд анхаарлаа хандуулав. Оюутан багшийн хамт А.Виницкийн түүвэрээс 1,2,3-р аялгууг нүдээр уншив.

Бүтээлийн ажил дууссан. Багш гэрийн даалгавар өгдөг.

Дотоод сэтгэлгээ :

Би Гунко Максим Юрьевич, гитарын багш, 2-р ангилал, ажлын туршлага 3 жил 7 сар, 2014 оны 10-р сарын 23-нд 4-р ангийн сурагч Власова Алинатай "Бага ангийн сурагчдын техникийн чадварыг хөгжүүлэх" сэдвээр хичээл заав.

Хичээлийн зорилго : бүтээл дээр ажиллах бүтээлч хандлагыг төлөвшүүлэх. Хичээлийн явцад боловсрол, хөгжлийн болон боловсролын ажлуудыг шийдсэн, тухайлбал:

1) "Апояндо", "тирандо" тоглох техникийг гүйцэтгэх техникийн шинж чанарыг судлах.

2) Хуудаснаас тэмдэглэл унших чадварыг хөгжүүлэх.

    Бүтээл дээр ажиллахдаа оюутнуудад бүтээлч хандлагыг төлөвшүүлэх.

Хичээл бүтээлч уур амьсгалд болов. Оюутан хичээлдээ маш хичээнгүй, сонирхолтой ажилласан.

Хичээлийн явцад би аман дидактик арга, багаж дээр үзүүлэх аргыг ашигласан.

Цаашид би оюутнуудтай үргэлжлүүлэн техникийг хөгжүүлэх, хуудаснаас тэмдэглэл унших, мөн чуулгад тоглоход ихээхэн анхаарал хандуулахаар төлөвлөж байна. Энэ нь сонсгол, хэмжүүрийн мэдрэмжийг хөгжүүлж, сурагчдын хичээлд сэдэл, сонирхлыг нэмэгдүүлдэг.

Багшлах ур чадвараа дээшлүүлэхийн тулд хамт ажиллагсад болон хөгжмийн коллежийн багш нарын хичээлд суухаар ​​төлөвлөж байна.

Хичээлийн сэдэв нээгдэж, хичээлийн зорилтууд шийдэгдэж, зорилгодоо хүрсэн гэж би үзэж байна.

Олон нийтийн хичээлэнэ сэдвээр: "Ажил техникийн материалгитарын ангид"

Хүүхдийн хөгжмийн 14-р сургуулийн багш

Антух Дарья Викторовна

3-р ангийн сурагч

Владимирова Алена.

Зорилтот: Оюутны техникийн чадварыг бүрдүүлэх, хөгжүүлэх.

Арга:

Амаар - оюутнуудтай харилцах, хэлэлцүүлэг.

Харааны багшид техникийн материалыг үзүүлэх, видео материалыг үзүүлэх, ятгах.

Практик оюутны техникийн материалын гүйцэтгэл, шууд дадлага бие даасан газрууд, ишлэл, арпеджио, өөрийгөө үнэлэх, хянах.

Даалгаварууд: Боловсролын:

1. Танилцуулах шаардлагатай дасгалуудбаруун гарын хурууны бие даасан хөдөлгөөнийг хөгжүүлэх.

2. Хэрхэн масштабтай, масштабтай төстэй ишлэлүүд болон арпеггиат бүтэцтэй ажиллахыг заах.

​ Боловсролын:

1. Баруун гарын хурууны хүч чадал, бие даасан байдлыг хөгжүүлэх.

2. Тоглоомын үндсэн хөдөлгөөнийг хөгжүүлэх.

3. Боломжтой хөгжмийн материал дээр үндэслэн баруун гарт хурууны нарийн төвөгтэй хувилбаруудыг гүйцэтгэх чадварыг хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулах.

​ Боловсролын:

1. Гитар тоглох дурлалыг төлөвшүүлэх.

2. Хөгжимчний салшгүй хэсэг болох техникийн материалыг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

3. Гүйцэтгэлийн соёлыг төлөвшүүлэх.

4. Техникийн хөгжмийн материалыг утга учиртай гүйцэтгэх замаар чадварлаг хөгжимчин хүмүүжүүлэх.

Хичээлийн төлөвлөгөө:

Оршил.Хичээлийн ажлын эхний үе шат.

а) сурагчдад зориулсан багаж хэрэгсэлгүй дасгал.

Гитар дээр баруун гарын хурууны бие даасан байдал дээр ажиллах анхны практик ур чадварыг олж авах.

a) баруун гарын хурууны бие даасан байдлын дасгал хийх;

б) дууны чанар дээр ажиллах дасгалууд.

3.Этюдын жишээг ашиглан масштаб, масштабтай төстэй хэсгүүд дээр ажиллах.

а) дууны үйлдвэрлэлийн чанар дээр ажиллах;

б) карт ашиглан хэмнэлтэй хэв маягтай ажиллах.

V) янз бүрийн сонголтуудэтюдын гүйцэтгэл.

4. М.Каркассигийн “Прелюд” жүжгийн жишээг ашиглан арпеджио техник дээр ажилла.

a) видео материал сонсох, сэтгэгдэл, хэлэлцүүлэг.

б) оршилд дүн шинжилгээ хийх (гүйцэтгэлийн хувилбаруудыг сонгох);

в) гүйцэтгэх янз бүрийн сонголтууд, өөрийн үйлдлийг үнэлэх.

5. Ажлаа дүгнэж байна.

a) хамрагдсан материалыг давтах.

б) сурагчийг урамшуулах, гэрийн даалгавар өгөх.

Явцын хичээл

Би агуу хүмүүсийн хэлсэн үгээр эхэлмээр байна: "Авьяаслаг, ажилдаа дуртай хүний ​​хувьд ямар ч саад бэрхшээл байхгүй" ( Людвиг ван Бетховен).

Үнэн хэрэгтээ хүн зөвхөн хайр, тэвчээртэйгээр амжилтанд хүрдэг маш сайн үр дүнзөвхөн хөгжмийн салбарт ч биш.

Өнөөдрийн хичээл нь гитарчдын хүнд хэцүү ажилд зориулагдсан болно. Энэ бол техникийн материал дээр хийсэн ажил. Дүрмээр бол оюутнуудын хувьд энэ бол уйтгартай, сонирхолгүй үйл ажиллагаа, жинлүүр, дасгал, этюд тоглох боловч үүнгүйгээр бид хөгжих, хөгжмийн бүх төрлийн өндөрт хүрэх боломжгүй юм.

Хичээлийн төлөвлөгөө:

1) Зохион байгуулалтын мөч

2) халаах. Яс-булчингийн тогтолцооны эрх чөлөөнд чиглэсэн дасгалууд.

3) Хөгжмийн материалтай ажиллах (эрүүл мэндийг хэмнэх технологийг ашиглах).

4) Боловсролын материалд суурилсан асуудлын нөхцөл байдал.

5) Хамрагдсан материалыг нэгтгэх - илэрхийлэх хэрэгсэлхөгжимд (ашиглах тоглоомын технологи).

6) Хичээлийн хураангуй.

7) Гэрийн даалгавар.

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

Луховицкийн дүүргийн захиргааны боловсролын тогтолцооны удирдлага

MBOU DOD "Краснопоимовская хөдөөгийн хүүхдийн хөгжмийн сургууль"

Мэргэжлийн чиглэлээр нээлттэй хичээл

(Ардын хөгжмийн зэмсгийн тэнхим)

Сэдэв: "Гитар тоглож сурах үндсэн үе шатууд"

Багш: Романова О.Н.

П.Красная Пойма 2012 он

Хичээлийн төрөл : хосолсон (мэдлэгийг нэгтгэх, мэдлэгийн цогц хэрэглээ).

Хичээлд:

Зохион байгуулалт, агуулгын тохиргоо

Оюутны ойлголтын гүн, мэдлэгийн бат бөх байдлыг шалгах

Мессеж дээр суурилсан багш, хүүхдийн харилцан үйлчлэл - шинэ мэдлэг, ур чадвар, ур чадвар эзэмших.

Сурсан материал, дасгалуудыг нэгтгэх

Мэдлэг эзэмших чадварын оношлогоо

Гэрийн даалгавар

Хичээлийн төрөл: уламжлалт

Хичээлийн зорилго : дасгал, дидактик тоглоом, судалж буй бүтээлийн материал дээр хөгжмийн илэрхийлэх хэрэгслийн талаархи ойлголтыг нэгтгэх.

Сургалтын аргууд:

1) Хэтийн төлөв: аман дамжуулалт ба сонсголын ойлголт. Багш нь үзүүлэнг ашиглан бэлэн мэдээллийг дамжуулдаг. Оюутан ойлгож, санаж байна.

2) Нөхөн үржихүй: оюутнууд багшийн хэлсэн мэдээллийг санаж байна. Дасгалын системээр дамжуулан мэдлэг, ур чадвар, чадварыг хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулдаг.

3) Практик: хөгжимт дидактик тоглоомууд, ур чадвараа дээшлүүлэх, хөгжим сонсох чихийг хөгжүүлэх зорилгоор давтан үйлдлүүд.

Арга зүйн техник:

Аман, харааны, практик

Сонсголыг идэвхжүүлэх, оюутны хөгжмийн ойлголтыг татах

Сэтгэлгээ, бүтээлч санаачлагыг хөгжүүлэх

Хяналт, өөрийгөө хянах аргууд: гүйцэтгэхдээ дууг сонсох; аяыг зөв хийж, хэмнэлийн хэв маягийг дамжуулах.

Хичээл дэх сэтгэлзүйн нөхцөл байдал:

Анхаарал төвлөрүүлэх, танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа, хичээлийн оновчтой хурд, уян хатан байдал, одоогийн нөхцөл байдал, хичээл дэх сэтгэлзүйн бичил цаг уурыг харгалзан хичээлийг зохион байгуулах чадвар.

Хичээлийн зорилго:

Хүүхдэд сонирхолтой хэлбэрээр хөгжимд илэрхийлэх хэрэгслийн тухай ойлголт, бүтээлийн сэтгэл хөдлөлийн болон дүрслэлийн өнгөнд үзүүлэх нөлөөллийг нэгтгэх, зэмсэг тоглож сурах явцад оюутны бүтээлч чадварыг өргөжүүлэх.

1) Боловсролын: олж авсан онолын мэдлэгээ нэгтгэх (цус харвалт, горим, хэмнэл, тембр, хэмнэл, аялгуу), практик ур чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх, динамик сүүдэртэй ажиллах, өгөгдсөн хэмнэл дээр бүтээлийг гүйцэтгэх.

2) Хөгжүүлэлт: сонсголыг хөгжүүлэх, хөдөлгөөнийг зохицуулах, уран сэтгэмжийн хөгжмийн сэтгэлгээ, янз бүрийн төрлийн үйл ажиллагааны тусламжтайгаар бүтээлч үйл ажиллагаа.

3) Сурган хүмүүжүүлэгчид: дуу хөгжимд дурлах, гоо зүйн амтыг төлөвшүүлэх, тэсвэр тэвчээр, хөдөлмөрч, тайван байдлыг төлөвшүүлэх.

Боловсролын хэрэгсэл:

Багаж (гитар), сандал, хөлийн түшлэг, алсын удирдлага, хуудасны хөгжим, зураг зурах, хөгжмийн таавар.

Боловсролын технологийн хэрэглээ:

1.Эрүүл мэндийг хэмнэх:

Хурууны булчингууд хөгждөг бөгөөд энэ нь санах ойд эерэг нөлөө үзүүлдэг. Хөгжмийн хичээл нь ажлын өдрийг хэрхэн оновчтой ашиглахыг заадаг, энэ нь илүү зохион байгуулалттай байх болно.

Хичээлийн оновчтой зохион байгуулалт: динамик завсарлага, оруулах тоглоомын мөчүүд, дасгалууд.

Сэлгээ янз бүрийн төрөлболовсролын үйл ажиллагаа (хөгжмийн материалд дүн шинжилгээ хийх, сурсан хэсгүүдийг давтах, хөгжим сонсох зэргээр тоглох, дасгал хийх).

Хичээлийн хувьд сэтгэл зүйн тайтгарал, багш, сурагчийн харилцааны хэв маяг, төлбөр чухал байдаг. эерэг сэтгэл хөдлөл, сайн санааны илэрхийлэл.

2. Оюутан төвтэй сургалтын технологи:

Сурагчийг бүх зүйлийн гол дүр гэж хүлээн зөвшөөрөх боловсролын үйл явцХувь хүн рүү чиглэсэн сурган хүмүүжүүлэх ухаан байдаг. Энэхүү технологи нь хүн бүрийн өвөрмөц байдал, өвөрмөц байдлыг хүлээн зөвшөөрөх, түүний хөгжил, юуны түрүүнд өөрийн өвөрмөц субъектив туршлага бүхий хувь хүн болгон хөгжүүлэхэд суурилдаг. Хичээл нь оюутны өөрийгөө танин мэдэх, хувь хүний ​​танин мэдэхүйн чадвар, бүтээлч төсөөллийг хөгжүүлэх нөхцлийг бүрдүүлдэг.

"Алхах хуруу", "Хокус покус" дасгалууд.

Энэ даалгавар нь оюутанд урам зориг өгдөг бие даасан сонголтэнэ асуудлыг шийдвэрлэх арга замууд; оюутны субъектив туршлагыг илчилдэг; зөвхөн үр дүнг төдийгүй сургалтын үйл явцыг голчлон үнэлдэг; мэдлэг олж авах явцад өөрийгөө хөгжүүлэх, өөрийгөө илэрхийлэх чадварыг өдөөдөг.

3. Асуудалд суурилсан сургалтын технологи:

Энэхүү технологи нь боловсролын асуудлыг оюутанд тууштай, зорилготойгоор танилцуулах явдал юм. Оюутан сэтгэцийн идэвхтэй үйл ажиллагаанд оролцдог, илэрхийлдэг өөрийн үзэл бодолмөн мэдлэгийг идэвхтэй шингээж авдаг.

4.Сэдэл төрүүлэх технологи буюу тоглоомын технологи:

Технологи гэдэг нь зохион байгуулалтыг хэлдэг тоглоомын үйл ажиллагаахайх, боловсруулах, шингээхэд чиглэгдсэн боловсролын мэдээлэл. Сургалтын эхний үе шатанд үүнийг ашиглах нь сайн хэрэг. Боловсролын үйл явцад тоглоомын мөчүүдийг оруулах нь оюутны багаж хэрэгслийг ашиглах сонирхлыг нэмэгдүүлж, бүтээлч үйл ажиллагааг идэвхжүүлдэг. Багш хичээлийн явцад "амжилтын нөхцөл байдал" гэж нэрлэгддэг нөхцөл байдлыг бий болгодог. Амжилтанд хүрэх мэдрэмж нь сурах хүсэл эрмэлзлийг нэмэгдүүлж, хөгжим тоглох сонирхол, урам зоригийг хадгалж, эерэг сэтгэл хөдлөлийг төрүүлдэг.

Хичээлийн төлөвлөгөө:

1) Зохион байгуулалтын мөч

2) халаах. Яс-булчингийн тогтолцооны эрх чөлөөнд чиглэсэн дасгалууд.

3) Хөгжмийн материалтай ажиллах (эрүүл мэндийг хэмнэх технологийг ашиглах).

4) Боловсролын материалд суурилсан асуудлын нөхцөл байдал.

5) Хамтарсан материалыг нэгтгэх - хөгжимд илэрхийлэх хэрэгсэл (тоглоомын технологийг ашиглах).

6) Хичээлийн хураангуй.

7) Гэрийн даалгавар.

Хичээлийн үеэр:

1) Зохион байгуулалтын мөч. Мэндлэх, багажны дэргэд суух, идэвхтэй бүтээлч ажилд бэлтгэх.

2) халаах. "Алхах хуруу" дасгалууд, баруун гарын хурууг чөлөөлөхөд чиглэсэн. (Бид дуу чимээний чанар, баруун гарын хурууны эрх чөлөөг хянадаг).

"Хокус покус" дасгал(шүлгийн хэмнэлийн хэв маягийг товших):

Анхаарах - хазах, троллох - төөрөх,

Хулгана өөрөө буулгагч машин дээр сууж байна.

Чи юу хийж байгаа юм, энэ хулгана уу?

Та биднийг дорд үзэж байна уу?

Шоо, шо, шоо.

P P P P

1 1 2 2 1 1 3 3

P P P P

1 1 4 4 1 1 3 3

P P P |

1 1 2 2 1 1 3

P P P |

1 1 4 4 1 1 2

Сурах масштаб дахь legato бус ур чадварыг нэгтгэхФ хошууч . Анхны дуунд суурилсан гүйцэтгэл, динамиктай ажиллах.

До мажор болон Д мажорын хуваарийг давтах хөдөлгөөнт хэмнэлээр, динамик сүүдэр, янз бүрийн хэмнэлтэй хэв маягийг ашиглан (хугацаа ашиглах - улирлын тэмдэглэл ба найм дахь тэмдэглэл).

Л.Панаётов этюд (насанд хүрээгүй).

3) Хөгжмийн материалтай ажиллахэрүүл мэндийг хэмнэх технологийг ашиглах. Оюутан өмнө нь сурсан хэсгүүдийг гүйцэтгэдэг.

Н.Поняев “Намар”(сонсох, зураг дээр ажиллах, динамик дээр ажиллах), ашиглах харааны тусламж(зураг).

Украины ардын дуу "Дунайг гаталсан казак" (хэцүү газар дээр ажиллах).

Физик. халаалт:

Нүдэнд зориулсан дасгал - нүдээ баруун, зүүн, дээш, доош хөдөлгөж, хааж, нээ.

"Центипед" дасгал - гараа цагираг болгон атга (баруун гар нь дээд талд), хоёр гарынхаа хурууг гарынхаа гадаргуугийн дагуу ээлжлэн алхаж, "Замын дагуу хоёр зуун наст гүйв. Бид гүйж, гүйж, бие биенээ гүйцэж ирлээ."

4) Боловсролын материалд суурилсан асуудлын нөхцөл байдал

Аранжирлагч В.Калинин орос ардын дуу “Нуга шиг”

(хөгжмийн текстийг задлан шинжлэх, бие даасан хэсгүүдийг үзэх - сэдэв ба дагалдах, дууны үгтэй сэдвийг тоглуулах, 2 хэсгийг хослуулах).

5) Хамрагдсан материалыг нэгтгэхТоглоомын технологи (зураг, оньсого) ашиглан (эхний ба хоёр дахь октавын тэмдэглэл, хөгжимд илэрхийлэх хэрэгсэл).

6) Хичээлийн хураангуй:

Хөгжмийн илэрхийллийн хэрэгсэл нь хөгжмийн бүтээлийн дүр төрх, дүр төрхөд шууд нөлөөлдөг. Сонсгол, хэмнэлийн мэдрэмж, хөгжмийн нотыг унших, тоглох чадварыг нэгэн зэрэг хөгжүүлэх нь ур чадвар тус бүрийг тусад нь эзэмших үр нөлөөг нэмэгдүүлж, нэгдмэл байдлыг хангадаг. системийн хандлагасурах. Хөгжмийн бүтээлийг идэвхтэй мэдрэх нь хөгжмийг ойлгоход тусалж, эерэг нөлөө үзүүлдэг бүтээлч үйл явц. Хөгжмийн гайхалтай ертөнцийг судлах сонирхлын очийг бадраснаар бид сурагчдад урлагт дурлах сэтгэлийг төлөвшүүлж, уран сайхны болон гоо зүйн амтыг төлөвшүүлдэг.

7) Гэрийн даалгавар, үнэлгээ.


Хотын захиргаа боловсролын байгууллага нэмэлт боловсролхүүхдүүд "Unecha хүүхдийн урлагийн сургууль"

Олон нийтийн хичээл

Сэдэв:“Гитарын ангид арпеджио техник дээр ажиллах”

Багш удирдсан: Малюкова И.И.

2-р ангийн сурагч Михаил Карпекинтай

Хичээлийн сэдэв:"Гитарын ангид арпеджио техник дээр ажиллаж байна."

Хичээлийн зорилго: Хүүхдийн урлан бүтээх сургуулийн бага ангид гитар дээр арпеджио тоглох чадварыг хөгжүүлэх.

Даалгаварууд:

    Оюутандаа арпеггиат бүтэцтэй ажиллах ур чадвар, чадварыг сургах;

    Хөгжмийн сонсголын ойлголтыг заах;

    Баруун гарын техникийг хөгжүүлэх;

    Гүйцэтгэх чадварыг хөгжүүлэх;

    Сэтгэн бодох чадвар, дүн шинжилгээ хийх, харьцуулах чадварыг хөгжүүлэх;

    Судалж буй хөгжмийн бүтээлийг сонирхох, өөрийгөө хөгжүүлэх хүсэл эрмэлзлийг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

  • Хөлийн амралт

  • Хөгжмийн уран зохиол

    Дидактик материал

    Компьютер

    Видео материал

Хичээлийн төлөвлөгөө

    Зохион байгуулах цаг

    Хичээлийн сэдвийн мессеж

    анхан шатны мэдлэгийг нэгтгэх

    бүтээлд ашигласан хөгжмийн нэр томъёоны тодорхойлолт

    Сургалтын материал дээр ажиллаж байна

    баруун гарын хурууны бие даасан байдал, хөдөлгөөнт дасгалууд

    Л.Панаётов Этюд С - дур

    Жишээ ашиглан арпеджио техник дээр ажиллах

    R.N.P. арр. Токаревт "Чийглэг ойд зам бий"

    В.Козлов “Бяцхан ятгачин”

    Бүрхэгдсэн хөгжмийн материалыг давтах

    Хичээлийн хураангуй

Хичээлийн үеэр

    Зохион байгуулах цаг

Мэндчилгээ.

Хичээлийг гитараар мэргэшсэн хоёрдугаар ангийн сурагч Михаил Карпекин (10 настай) хамт явуулдаг.

    Хичээлийн сэдвийн мессеж

Хичээлийн сэдэв:"Гатара ангид арпеджио техник дээр ажиллах"

Яриа.Та гитарчин тоглож байгааг, гар нь ямар амархан, чадварлаг ажилладагийг харсан. Та гүйцэтгэлийн ийм хялбар байдалд хэрхэн хүрэхийг мэдэхийг хүсч байна уу? Оюутан - "Тийм ээ."

Дараа нь бид гүйцэтгэх техник дээр ажиллах үндсэн аргуудыг судлах хэрэгтэй. Мэдээжийн хэрэг, бүх ажлыг нэг хичээлээр харуулах боломжгүй тул өнөөдөр бид зөвхөн нэг хэсгийг нь харуулах болно.

Дууны үйлдвэрлэл– Гитар тоглох хамгийн хэцүү бөгөөд чухал хэсгүүдийн нэг. Цэвэр, үзэсгэлэнтэй, баялаг өнгөт дууг олж авахын тулд объектив бэрхшээлийг шаарддаг онцгой анхааралүүн дээр ажиллах, ялангуяа сургалтын эхний үе шатанд.

Дуу гаргах үндсэн техникүүд юу вэ? Оюутан - апояндо ба тирандо. Зөв.

Апояндо(цохих) - энэ техник нь хуруугаа утсаар гулсуулах эсвэл дараагийн утсан дээр зогсохоос бүрдэнэ.

    Төхөөрөмж дээр харуулах

    Картууд

Апояндогоор олж авсан дуу нь гүн гүнзгий, хүчтэй, хүчтэй байдаг. Аяыг тодруулах шаардлагатай үед хэрэглэнэ.

Тирандо(чимхэх) - техник нь нуман хуруугаараа утсыг татах явдал юм. Хэрэв та хуруугаа үргэлжлүүлэн хөдөлгөх юм бол энэ нь таны алган дээр хүрнэ. Энэ нь утсан дээр зогсолтгүй байна.

    Төхөөрөмж дээр харуулах

    Нээлттэй утсан дээр тоглож байна

    Картууд

Тирандог давхар нот, аккорд, арпеджио хийх, дагалдан арын хоолой хийх үед ашигладаг.

Аккорд гэж юу вэ? Оюутан гэдэг нь гурав ба түүнээс дээш дуу авианы нэгэн зэрэг авсан гийгүүлэгч юм.

Хэрэв хөвчний дууг ээлжлэн тоглодог бол ийм гүйцэтгэлийг арпеджио гэж нэрлэдэг.

Арпеджио гэдэг үг нь ятга шиг тоглох гэсэн утгатай Италийн арпеджио үгнээс гаралтай.

Та ийм хэрэгсэл мэдэх үү? Оюутан - Тийм ээ, тэр байна гурвалжин хэлбэртэймөн маш олон утас.

    Ятгын тухай яриа

    Видео материалыг харуулах

Гитарын техник дэх арпеджио нь маш өргөн тархсан тул тэргүүлэгч тоглох техникүүдийн нэг гэж үзэж болно. Arpeggio хурууны хослолууд нь маш олон янз байдаг. Арпеджио дээр ажиллах нь удаан хэмнэлтэй энгийн дүрслэлээс эхлэх ёстой.

    Сургалтын материал дээр ажиллаж байна.

    А.Гитманы цуглуулгын дагуу задгай утсан дээр дасгал хийх нь " Анхны сургалтзургаан утастай гитар дээр"

    М.Александровын “Гитарчин АВС” түүврээс сэдэвлэсэн дасгал (No9,10,11,12)

    Хүүхдийн дуу: М.Александрова “Бяцхан хөлөг онгоц”, “Далайн давалгаа”

Хичээлийн ажил:

    Бид дууны чанарыг хянаж байсан;

    Баруун гарын хурууг зөв ажиллуулах;

    Бид баруун гарын хурууны хөдөлгөөн, бие даасан байдлыг янз бүрийн дарааллаар хийдэг.

    Л.Понаётов Этюд С - дур

Харилцаа:Этюдийг С – дурын түлхүүрээр, метр 3\4 аялгууг дагалдан бичжээ.

Ямар техникээр боловсруулсан бэ? Оюутан - триад уруудах арпеджио. Баруун гарын хуруу гэж юу вэ? Оюутан - a m i.

Нарийвчилсан мэдээллийг шалгаж байна- текст болон хурууны талаархи мэдлэгийг шалгах.

Хичээлийн ажил: Бид дээд уянгалаг дууг баруун гарын бөгж хуруугаараа апояндо аргаар, дагалдах дууг тирандо аргыг ашиглан тодотгож, дууны хамгийн тод, давтамж, жигд байдалд хүрэхийг хичээсэн. Баруун гарын хурууны хөдөлгөөний дарааллыг хянаж байв.

Д/з- зөв дуу чимээ гаргах, хурууны хөдөлгөөнийг хянах.

    Арпеджио техник дээр хэсэг хэсгээр ажиллана.

    R.N.P арр. Токаревт "Чийглэг ойд зам бий."

Яриа.Жүжгийг вариацын хэлбэрээр (сэдэв болон хувилбар) бичсэн. Түлхүүр нь бага, өөрчлөлтөд гармоник хэлбэр байдаг.

Өнөөдөр бид хувилбар дээр хэрхэн ажиллахыг танд үзүүлэх болно. түүний гүйцэтгэлд тэргүүлэх үүргийг баруун гар гүйцэтгэдэг. Энэ нь эрхий хуруугаараа уянгалаг шугамыг чиглүүлж, p i m i хуруугаараа дөрвөн нот бүхий арпеггиацаар толилуулж байна.

d/z шалгаж байна– яг текстийн гүйцэтгэл, зөв ​​хуруу.

Хичээлийн ажил:сонсож, дүн шинжилгээ хийж, дуу дээр ажиллаж, жижиг октавын хурц ноот G дээр гурав дахь хуруугаа зөв цохих дасгал хийсэн.

Д/з– удаан, жигд тоглох, басс сонсох.

    В.Козлов “Бяцхан ятгачин”

    Багшийн ажлыг гүйцэтгэх;

    Хөгжмийн зохиолчийн тухай түүх, түүний бүтээлийн танилцуулга;

    Ажлын дүн шинжилгээ.

Д/збие даасан дүн шинжилгээтекст.

    Бүрхэгдсэн хөгжмийн материалыг давтах.

    Б.Ковач Этюд С – дур

    О. Максимов "Мөрөөдөл"

    Хичээлийн хураангуй

    Хичээл дэх оюутны хөгжмийн болон практик үйл ажиллагаанд дүн шинжилгээ хийх

    Урам зоригтой үнэлгээ өгөх

    Ерөнхий дүгнэлт d/z

Хичээлийн бие даасан дүн шинжилгээ

Хичээлийн сэдэв: "Гитарын ангид арпеджио техник дээр ажиллах"

Арпеджио бол гитар тоглох хамгийн байгалийн арга юм. Гармоник дүрсийг гүйцэтгэх нь баруун гарын хурууны техникийг хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулдаг. Тоглох техникийн бат бөх суурь тавигдсан бэлтгэл дасгалууд, тойм зураг. Тогтвортой зөв ур чадвар, баруун гарын хурууны байгалийн хөдөлгөөнийг хөгжүүлэхэд зориулагдсан. Технологийн хөгжил нь оюутны байгалийн чадвараас ихээхэн хамаардаг. Дундаж гүйцэтгэлтэй оюутнууд системтэй ажлыг зөв зохион байгуулбал техникийн өндөр ур чадвартай болно.

Оюутан Михаил Карпекин хөгжмийн дундаж чадвартай, чадварлаг, ухамсартай суралцдаг. Төхөөрөмжийн нөхцөл байдал хангалттай байна.

Хичээлийн зорилго:Хүүхдийн урлагийн сургуулийн бага ангид гитар дээр арпеджио техникийн техник тоглох чадварыг хөгжүүлэх.

Даалгаварууд:

    Боловсролын:

    Баруун гарын хурууны бие даасан хөдөлгөөнийг хөгжүүлэхэд шаардлагатай дасгалуудыг нэвтрүүлэх;

    Арпегжуулсан бүтэцтэй ажиллах аргад суралцах;

    Боловсролын:

    Баруун гарын хурууны хүч чадал, бие даасан байдлыг хөгжүүлэх;

    Арпегжуулсан бүтэцтэй тоглоомын үндсэн хөдөлгөөнийг хөгжүүлэх;

    Боломжтой хөгжмийн материал дээр үндэслэн баруун гарын хурууны хурууны нарийн төвөгтэй хувилбаруудыг гүйцэтгэх чадварыг хөгжүүлэх.

    Боловсролын:

    Гитар тоглох хайрыг бий болгох;

    Гүйцэтгэлийн соёлыг төлөвшүүлэх;

    Техникийн хөгжмийн материалыг утга учиртай гүйцэтгэх замаар чадварлаг хөгжимчин бэлтгэх.

Хичээлийн төрөл:нэгтгэсэн.

Арга, техник:Хичээл нь ухамсартай, харааны, тайлбарлах, тайлбарлах, мэдлэг хуримтлуулах, өөрийгөө хянах, хэсэгчлэн хайх арга, видео материалыг ашиглан амжилтанд хүрэх нөхцөл байдлыг бий болгосон.

Дагаж мөрдөх хичээлийн үе шатууд.

Хичээлийн бүх үе шатанд хуваарилсан цагийг оновчтой хуваарилдаг. Дүгнэж хэлэхэд, өгөгдсөн даалгавруудыг шийдэж, суралцах, сэтгэл санаа, сайн сайхан байдлын үр бүтээлтэй сэдлийг хадгалах, хөгжүүлэх боломжтой гэж хэлж болно.

Хичээл үр дүнтэй байна.

Нээлттэй хичээлийн төлөвлөгөө

Багш Портнягин Сергей Алексеевич

MBUDO Эрхүүгийн CDT

"Гитар" холбоо

Хичээлийн сэдэв:“Гитарын ангид биеийн байдал, гар байрлал дээр ажиллах”

Хичээлийн төлөвлөгөө

2. Дулаацах

3. Үндсэн хэсэг

4. Нэгтгэл

Хичээлийн зорилго:

боловсролын: сурагчийг зөв байрлал, гараа байрлуулах талаар танилцуулах.

боловсролын: гоо зүйн амтыг төлөвшүүлэх, зорилгодоо хүрэх тууштай байдал, шаргуу хөдөлмөр.

хөгжиж байна: төсөөллийг хөгжүүлэх, уран сэтгэмж, багаж дээрх практик ур чадвар, чадвар.

хичээлийн зорилго:сурагчийн байрлал, гарыг хэрхэн байрлуулах талаар ажиллах.

Хичээлийн үеэр

Гүйцэтгэлийн үндэс нь гитарын зөв байрлал нь тулгын чулуу юм. Үүний нэгэн адил гараа зөв байрлуулах нь сурагчдын техник хөгжих үндэс болдог.

Үндсэн зарчмуудыг авч үзье зөв буух:

1) Тохиромжтой өндөртэй сандал сонгох.

2) Хөлийн түшлэгийн өндөр.

3) Шалтай харьцуулахад багажийн түвшний байрлал.

4) Баруун гарыг бүрхүүл дээр байрлуулах.

5) Бага зэрэг нуман хэлбэртэй эсвэл шулуун бугуйтай гарын заавал байх ёстой байрлал.

6) Биеийн байрлалыг шулуун нуруутай, багажтай шүргэлцэх хүртэл урагшаа бага зэрэг хазайлгана

7) Зүүн хөлөндөө сайн дэмжлэг үзүүлж, баруун гараараа багаж дээр тулгуурлан тайван биеийн байрлал.

Гараа байрлуулах үндсэн зарчим:

1) Зүүн гараа байрлуулах гол зүйл бол түвшний байрлал юм эрхий хуруухурууны самбарын дунд байрладаг

2) үлдсэн дөрвөн хурууны байрлал нь утсанд перпендикуляр, төгөлдөр хуурын алх шиг нугалж байна

3) зүүн гарын хуруунууд сунгасан байрлалд дасах ёстой.

Багш нь зөв байрлал, гараа байрлуулах жишээг харуулж байна. Мөн оюутны гаргасан алдааг засах.

Эцсийн шат: хичээлээр сурсан зүйлээ сурагчдад үзүүлэх.



Үүнтэй төстэй нийтлэлүүд

2024 parki48.ru. Бид хүрээ байшин барьж байна. Ландшафтын дизайн. Барилга. Суурь.