Нээлттэй хичээл: "Бага найрал дууны ажлын тоглоомын хэлбэр. Найрал дууны нээлттэй хичээл

1-7-р ангийн сурагчидтай найрал дууны сэдвээр нээлттэй хичээл боловсруулах (1-2-р бүлэг)

Сэдэв: "Найрал дуунд амьсгалыг дуулах ажил."

Лектор: Утегенов Марат Сергеевич

Концертмейстер: Андреева С.Н.

2013 он

Найрал дууны сэдвээр нээлттэй хичээл боловсруулах

1-7-р ангийн сурагчидтай (1-2-р бүлэг)

Багш аа- Утегенов М.С.

СЭДЭВ: "Найрал дуунд амьсгалыг дуулах ажил."

Зорилтот: Хүүхдийн найрал дууны ангийн сурагчдын ур чадварыг эзэмшүүлэх, дуулахдаа зөв амьсгалах.

Даалгаварууд:

Боловсролын.Хичээл дээр амьсгалах дуулах үйл явцтай оюутнуудыг танилцуулах. Амьсгал дээр зөв дуулах тухай ойлголт өгөх. Амьсгалах, амьсгалах үед дууны хөвчний үндсэн арга техникийг заах.

Хөгжиж байна.Дуудах хамгийн хэцүү гийгүүлэгч үгсээр ханасан хэмнэлтэй уянгалаг хэлний мушгиануудыг баяжуулж, өөртөө шингээх. Шинжилгээ хийх, харьцуулах чадварыг хөгжүүлэх зөв гүйцэтгэлнайрал дуунд.

Боловсролын.Эх орноо хайрлах, эх оронч үзлийг төлөвшүүлэх. Оюутнуудын ёс суртахууны чанарыг төлөвшүүлэх, цогц төлөвшсөн хувь хүнийг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн зохион байгуулалтын хэлбэрүүд:Бүлэг, хосууд.

Хичээлийн дидактик дэмжлэг: TSO.

Төлөвлөгөө:

    Нар. үг

    Дуу, дасгал

    Найрал дууны хэсгүүдийн репертуар дээр ажиллах

    Хичээлийн хураангуй

    Нээлттэй хичээлийн танилцуулга

Хичээлийн явц.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Уран дуулах: гайхалтай газархүүхдүүдтэй найрал дууны ажлын системд дууны болон найрал дууны дасгалууд ордог.

Урьдчилсан дасгалын даалгавар бол дууны аппаратыг бэлтгэх явдал юм. Хүүхдийн найрал дууны бүтээлийг сурах, гүйцэтгэхэд зориулсан дууны утсыг халаах. Дуу дуулах явцад дуучдын сэтгэл хөдлөлийн дасан зохицох, тэднийг аажмаар оруулах явдал байдаг. найрал дууны ажил. Дасгалыг системтэй, зорилготой ашиглах нь дуу хоолойг бэхжүүлэх, хөгжүүлэх, уян хатан байдал, тэсвэр тэвчээрийг сайжруулахад маш сайн хувь нэмэр оруулдаг. Дуу дуулахыг хуваарилдаг (10 - 15 минут).

Дасгал:

Амьсгал бол дууны зөөлөн довтолгоо юм. Эхлээд амьсгалаа аваад дараа нь амьсгалаа бариад амьсгалаа идэвхтэй, гэхдээ тайван байх ёстой (жишээлбэл: цэцэг үнэрлэж байгаа мэт). Амьсгалах - гөлгөр, урт байх ёстой;

Дикци, артикуляция - эгшгийг зөв бүрдүүлэх. Дуулах үед гийгүүлэгчийг аль болох товчхон хэлэх хэрэгтэй. Эгшиг нь бүрэн, өргөн дуугарна (жишээлбэл: эгшиг нь гол, гийгүүлэгч нь эрэг). Амны хөндийн бүх эрхтнүүдийн идэвхтэй ажил. Дуу дуулах үед хэл чөлөөтэй хөдөлж байх ёстой.;

Хамрах хүрээг өргөтгөх дасгал (1-р октавын "re"-ээс 2-р октавын "re" хүртэлх үндсэн дууны бүсийг ашигладаг).

2. Дуу дуулах амьсгалын механизм.

Хүний биед түүний амин чухал үйл ажиллагаанд шаардлагатай үйл явц тасралтгүй явагддаг. Хүний эрхтнүүдийн гүйцэтгэдэг ажил - зүрх, мэдрэлийн систем, булчингууд, хоол тэжээл шаарддаг. Ийм хоол тэжээлийн бүтээгдэхүүн нь юуны түрүүнд хүн түүнийг хүрээлэн буй агаараас хүлээн авдаг хүчилтөрөгч юм.

Хүчилтөрөгч авах, нүүрстөрөгчийн давхар ислийг ялгаруулах үйл явц нь тасралтгүй үйл явц юм. "Хүн анхны амьсгалаараа амьдралаа эхлүүлж, сүүлчийн амьсгалаараа дуусгадаг."

Дуунууд:"Савка, Гришка хоёр гаанс хийв!", "Чи хөхөө байна, чи хаана байсан юм ...", "Дэгдээхэйгээ жиргэх ...", "Кобелек".

Дуу дуулах үед амьсгалах үйл явц. Амьсгалах үед авсан агаар нь битүү шөрмөсний доор өтгөрдөг. Агаарын даралт нь багцуудыг салгаж, агаарын зарим хэсэг нь гадагшилж, дахин хаагддаг. Шөрмөс дахин хаагдах нь гуурсан хоолой, гуурсан хоолойн даралт ихсэх шалтгаан болж, нээлхийн шөрмөсөөс агаарын шинэ дайралт үүсдэг.

Дасгалууд:"C, Ch, K, G, F, X" гийгүүлэгч дээр; "ма-ме-ми-мо-му" гэж ээлжлэн солигдох үед амьсгалыг илүү тайван, бүрэн гүйцэд хийдэг. Амьсгалахдаа агаарын зарцуулалт жигд, бүх үе дээр жигд байх ёстой. Үгийн хэллэг нь хөнгөн, идэвхтэй байх ёстой. (5 минут)

3. Дуун дээр ажиллах " Казахстан-кыран далам»

Эхлээд хүүхдүүдийг багшийн гүйцэтгэсэн дууг сонсохыг урьж байна. Хүүхдэд аяыг сурахад нь туслахын тулд түүнийг удаан хөдөлгөөнөөр, дагалдахгүйгээр хийж, дараа нь "ла - ла", "ку - ку" гэсэн үе дээр дуулахыг санал болгож, амжилтанд хүрнэ. уушигны гүйцэтгэл, хөнгөн дуу чимээ.

Хүүхдүүдэд дуулахыг заах, дууны хөгжилтэй, баяр баясгалантай шинж чанарыг дамжуулах. "Куанам" үгийн "у" эгшиг, "р" "тандармен" гийгүүлэгчийг анхаарч үзээрэй. "Ү" "мунайсан" эгшиг 2-р доод "d2 хавтгай", "Мунайям" гэж урт дуудах шаардлагатай. Хөгжмийн танилцуулгын дараа цаг тухайд нь оруулна уу. Аяын огцом хөдөлгөөний цэвэр аялгуу - октав дээш (do1 - do2) ба цэвэр дөрөв дэх доошоо (си-фа-си) гэх мэт.

(10-15 минут)

4. "Би англи хэл сурч байна" дууг давтаж бататга.

Бүтээлийн дүр дээр ажиллах. Дууны үгийг утга учиртай, илэрхий дууд:

Анхаар

Амьсгалах

Дууны эхлэл ба төгсгөл.

Цэвэр нэгдмэл байдалд нийлэхийн тулд дуулж байхдаа өөрийгөө, мөн найрал дууг бүхэлд нь сонсож, хөгжмийн зэмсэгтэй ерөнхий дуугаралттай нэгдэж, ялгарахгүй байх хэрэгтэй. (10 минут)

Хичээлийн үр дүн: Зөв амьсгалж, үгсийг тод хэлж сурсан. Хэл мушгиж, дуулахаас болж. Анхаарал тавьсан та бүхэнд баярлалаа!

Нээлттэй хичээлийн танилцуулга

Олон нийтийн хичээл"Найрал дуунд амьсгалыг дуулах ажил" сэдвээр

Би энэ сэдвийн сонголтыг хамааралтай гэж үзэж байна. ингэснээр сурагчид амьсгалах дуулах үйл явцыг ойлгох болно.

Зарлагдсан сэдвийн дагуу "Хүүхдийн найрал дууны ангийн сурагчдын ур чадварыг эзэмшүүлэх, дуулж байхдаа зөв амьсгалах" зорилтыг тавьсан. шийдсэн энэ асуудалдараах ажлуудаар дамжуулан:

Боловсролын:

Хичээл дээр амьсгалах дуулах үйл явцтай оюутнуудыг танилцуулах.

Амьсгал дээр зөв дуулах тухай ойлголт өгөх. Амьсгалах, амьсгалах үед дууны хөвчний үндсэн арга техникийг заах.

Хөгжиж байна:

Дуудах хамгийн хэцүү гийгүүлэгч үгсээр ханасан хэмнэлтэй уянгалаг хэлний мушгиануудыг баяжуулж, өөртөө шингээх. Найрал дуунд зөв гүйцэтгэлийг харьцуулах, дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын:

Эх орноо хайрлах, эх оронч үзлийг төлөвшүүлэх. Оюутнуудын ёс суртахууны чанарыг төлөвшүүлэх, цогц төлөвшсөн хувь хүнийг төлөвшүүлэх.

Сургалтын дараах аргуудыг ашигласан.

Өмнөх мэдлэгээ шинэчлэх арга (өмнөх мэдлэгийг тухайн үед хамааралтай болгох).

Үйл ажиллагаа байнга өөрчлөгдөж байсан нь хичээлийг илүү багтаамжтай, үр бүтээлтэй, оюутнуудын анхаарлыг байнга татах боломжийг олгосон.

Хичээлийн зорилго, зорилтууд биелсэн.

ХИЙСЭН МЭДЭЭ

Нээлттэй найрал дууны хичээл

"Дуулах амьсгалыг бий болгох

дээр эхний шатдууны болон найрал дууны ур чадварыг хөгжүүлэх"

Найрал дууны багш

МБУ ДО Локотская ДШИ

Матюшкова В.В.

Орчин үеийн хүүхдүүд хичээлд идэвхгүй сонсогчдын дүрд сэтгэл хангалуун бус байдаг. Тэд хүлээж байна ер бусын хэлбэрүүдшинэ хөгжмийн материалтай танилцах, үүнд тэдний үйл ажиллагаа, сэтгэлгээний идэвхтэй шинж чанар, бие даасан байдлын хүсэл эрмэлзэл тусгагдсан болно. Тиймээс ашиглах шаардлага гарч байна стандарт бус хэлбэрүүдхичээл: хичээл - хэлэлцүүлэг, хичээл - тэмцээн, хичээл - хөгжмийн асуулт хариулт, хичээл - хамгаалалт, түүнчлэн хөгжүүлэхэд чиглэсэн янз бүрийн бүтээлч даалгавруудыг танилцуулах. бүтээлч сэтгэлгээболон бүтээлч чадвар. Бага ангийн найрал дууны ангиудын хэлбэрүүд нь хоорондоо нягт холбоотой байдаг: жишээлбэл, хичээлийн хажуугаар хэлэлцүүлэг, тэмцээн, хичээл гэх мэт хичээлийн хэлбэр - олж авсан мэдлэг, ур чадвараа хамгаалах зэрэг үүсч болно.

Энэ хичээлийн эхлэл нь найрал дууны урлаг, хөгжмийн сурган хүмүүжүүлэх чиглэлээр тэргүүлэх мэргэжилтнүүдийн зохиогчийн арга барил юм: Виктор Поповын санал болгосон байрлал, булчингийн хурцадмал байдлыг арилгах дасгалууд; А.Н., Стрельникова нарын системийн дагуу амьсгалын дасгал хийх; н.Княжинская (Гнесиний нэрэмжит Оросын хөгжмийн академийн дууны багш) системийн дагуу амьсгалах үед амьсгалын булчинг бэхжүүлэх дасгалууд; Г.Струвегийн системийн дагуу найрал дууны сольфежио.

Бага насны найрал дууны хүүхдүүдийн дуулах амьсгалыг бүрдүүлснээр хөгжмийн бүтээлийн талаарх ойлголт онцгой үр дүнтэй байх шиг байна. Энэ төрөлАнгиуд нь зөвхөн сургалтын үйл явц, алсын харааг хөгжүүлэхэд нөлөөлдөггүй сүнслэг байдалбага сургуулийн сурагчид төдийгүй залуу жүжигчний хатуу байдлыг арилгах хэрэгсэл болдог. Хавчаарын эх сурвалж нь хүүхдийн сэтгэлийн гүнд нуугдаж буй гүнзгий туршлага байж болно. Гадны бодол нь тоглож буй бүтээлдээ анхаарлаа төвлөрүүлэхэд саад учруулаад зогсохгүй жүжигчний гар, хөлийг зангидаж байгаа мэт өөрөө боол болгодог. Шинэхэн жүжигчдийн хувьд дотоод амар амгалангийн хүсэл нь хүртэл тоглодог гэдгийг мэдэх нь чухал юм чухал үүрэгтайзны урлагт. Үүнд амьсгалын дасгалууд асар их үүрэг гүйцэтгэдэг.

Хөгжмийн хүүхдэд үзүүлэх нөлөө нь чичиргээ, сэтгэл хөдлөл, оюун санааны гэсэн гурван түвшинд илэрдэг. Үүнтэй холбогдуулан бид ганц бөгөөд маш чухал зорилго - дууны болон найрал дууны ур чадварыг хөгжүүлэх.

Сэдэв: "Дууны болон найрал дууны ур чадварыг хөгжүүлэх эхний үе шатанд дуулах амьсгалыг бий болгох"

Зорилтот:Хүүхдүүдийн хийж буй дууны бүтээлд сэтгэл хөдлөлийн - ухамсартай хандах замаар дууны болон найрал дууны ур чадвар, тухайлбал дуулах амьсгалыг бий болгох.

Даалгаварууд:

    А.Н.Стрельникова, Н.Княжинская нарын системийн дагуу амьсгалын дасгалуудыг ашиглан амьсгалах, амьсгалах үед амьсгалын булчинг бэхжүүлэх.

    Динамик чуулгын тусламжтайгаар сайн дурын амьсгалыг хөгжүүлэх: диминуэндо ба кресцендо, түүнчлэн дууны дэмжлэгийг эзэмшиж, цаг хугацаанд нь сунгах;

    Стаккато, легато, легато бус дууны шинжлэх ухаанд хоолойн амьсгалын чадварыг хөгжүүлэх, гинжин амьсгалыг дуучдад тохиромжтой байдлаар зохицуулах чадварыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн төлөвлөгөө.

    Амьсгалын дасгалууд:

a) дасгал No1 "Алга";

б) дасгал No2 "Тээгч";

в) дасгал No3 "Мөрөө тэврэх";

г) дасгал No4 "Бүртгэл";

2. Уран дуулах.

a) дуу чимээ, гинжин амьсгалыг жигд болгох дасгал №1;

б) дуу хоолойны хялбар байдал, нислэгийн 2-р дасгал;

в) дуулах аппаратыг чөлөөлөх дасгал No3;

d) №4 хэлийг мушгих дасгал;

e) Стоккатогийн дууны мэдлэгийг хөгжүүлэх дасгал №5.

3. Г.Струвегийн системийн дагуу найрал дууны сольфежио.

4. Бүтээлтэй ажиллах.

a) Туркмен ардын дуу "Эрвээхэй";

б) Циклээс "Интоорын зузаан шүүс авах" Муу зөвлөгөө» Самарина.

Хичээлийн явц:

Найруулагч:Залуус аа, өнөөдөр бидэнд маш их зүйл байна чухал хичээлАмьсгалын талаар дуулах талаар юу сурсан, энэ мэдлэгийг ашиглан хэрхэн дуулж сурсныг харуулах хэрэгтэй. Гэхдээ амьсгалын дасгал хийж эхлэхээсээ өмнө амьсгалын талаар юу мэддэгээ санацгаая.

Судалгааг явуулж байна:

    Бидний амьсгал нь гурван чухал үйл явцаас бүрддэг бөгөөд эдгээр нь ... (амьсгалах, амьсгалаа барих, амьсгалах);

    Амьсгал ямар байх ёстой вэ? (хурдан боловч үл үзэгдэх, богино боловч гүн);

    Дууг амьсгалах, амьсгалах нь тусгаарлагдсан ... (шууд зогсолт - дууг дэмжих);

    Амьсгал ямар байх ёстой вэ? (удаан, хэмнэлттэй);

    Бид агаарын урсгалыг хаашаа чиглүүлдэг вэ? (хэвлийн булчинд);

    Хэвлийн булчинг бэхжүүлж, зөв ​​амьсгалж сурахад юу тусалдаг вэ? (амьсгалын дасгал).

    Амьсгалын дасгал хийдэг.

А.Н.Стрельниковагийн системийн дагуу.

Зорилго: Амьсгалах үед амьсгалын булчинг бэхжүүлж, амьсгал нь үл үзэгдэх боловч гүн гүнзгий, мөр нь дээшлэхгүй, түгшүүрийн сэтгэл хөдлөлийн тусламжтайгаар богино, хурдан байх ёстой бөгөөд үүнийг хамгийн сайн, байгалийн аргаар зохион байгуулдаг. , амьсгалах, гар хөдөлгөөний нэгэн зэрэг давхцаж байгааг хянах:

а) Дасгалын дугаар 1 "Алга":Амьсгалахтай зэрэгцэн гараа урд нь өргөж, сунгаж, гараа тохойгоор нь огцом нугалж (гараараа барих хөдөлгөөн), дунд зэргийн хурдтайгаар 8 удаа хий;

б) №2 "Тээгч" дасгал:гараа бүсний түвшинд биш тохойгоор бөхийлгөж, амьсгалах үед гараа огцом доошлуулж, дунд зэргийн хурдтайгаар 8 удаа хий;

в) дасгалын дугаар 3 "Мөрөө тэврэх":гараа цээжний түвшинд тохойгоор нугалж, бие биенийхээ дээр нугалж, амьсгалахдаа гараараа нуруугаа чангалж, хурц хөдөлгөөн хий. цээж, дунд зэргийн хурдаар 8 удаа гүйцэтгэх;

г) №4 "Бүртгэл" дасгал:амьсгаа аваад, тулгуур дээрх булчингуудыг идэвхтэй барьж, байгалийн ярианы бүртгэлд 10, 15, 20 хүртэл тоол.

Даалгавар: Амьсгалах үед амьсгалын булчинг бэхжүүлж, амьсгалах нь хэмнэлттэй байх ёстой.

a) дасгалын дугаар 4: "Inэфир". Бид бүгд "салхи" болж, амьсгалаараа хурууны үзүүр дээр үлээж, амьсгал нь жигд, ганхах, урт байх ёстой;

б) дасгалын дугаар 5:"Машины хавтгай дугуй" ("C" гийгүүлэгч авиагаар амьсгалах).Мөн урт амьсгалах үед бид зөвхөн амьсгалыг мэдрэх төдийгүй бас сонсох болно.

Даалгавар: Амьсгалах үед амьсгалын булчинг бэхжүүлэх, харин амьсгалах нь хэмнэлттэй байх ёстой бөгөөд амьсгалыг бүрэн дэмжиж, идэвхтэй хадгална.

а) алгаа ашиглан, хурууны үзүүрээр үлээж, амьсгал нь жигд, чичиргээгүй, урт байх ёстой;

б) "С" гийгүүлэгчийг удаан амьсгалахад ашиглах үед бид зөвхөн амьсгалыг мэдрэх төдийгүй сонсох болно; "C"-ийг жижиг хэсгүүдэд түлхэж, шүдээр дамжуулж, булчингуудыг идэвхтэй байлгана.

2. Уран дуулах.

Дуу дуулах нь дуулах хоолойн амьсгалыг бий болгох чухал эхний үе шат юм. Дууны болон найрал дууны бүх ур чадварыг юуны түрүүнд уран сайхны репертуараар дамжуулан хүмүүжүүлдэг. Бэлтгэл сургуулилт бүрт тодорхой бүтээлийг эзэмших, түүний бие даасан ангиудыг өнгөлөх, дууны тусгай дасгалуудыг ашигладаг. Чухал онцлог нь зөвхөн сонсгол, дуу хоолойны зохицуулалтыг хянах чадвар төдийгүй дууны амьсгалыг зөв ашиглах чадвар юм. Дасгал бүрийг тодорхой сэтгэлийн хөдөлгөөнөөр гүйцэтгэдэг.

a) дасгалын дугаар 1"ma-me-mi-mo-mu" гэсэн үеийг ашиглан нэг дуугаар дуулах: дууны жигд байдлыг хянах, гинжин амьсгал; legato дууны шинжлэх ухаан, дунд зэргийн хэмнэл, дунд зэргийн тесситура, зөөлөн дууны довтолгоо, mf динамик; дасгал нь толгойн бүртгэл дэх мэдрэмжийн тод байдалд хувь нэмэр оруулдаг; сэтгэл хөдлөлийн байдал: тайван, сүр жавхлантай гүйцэтгэх,

б) дасгалын дугаар 2зэргэлдээх гурван авиаг дуулж, "ле" ба "ли" гэсэн үе, уруулын чичиргээг ашигладаг: хоолойны хялбар байдал, нислэг, эгшгийг гүйцэтгэх жигд байдлыг хянах, оюутнуудын хүрээг Эд хүртэл өргөжүүлэх. -хоёр дахь октавын үргэлжлэх хугацаа; staccato дууны чиглүүлэгч дуулах чадварыг ашиглах, идэвхтэй амьсгалах;

в) дасгалын дугаар 3дуулах аппаратыг чөлөөлөхийн тулд "тийм" гэсэн үеийг ашигладаг, дасгал нь холимог бүртгэл дэх мэдрэмжийг хурц тод болгох, идэвхтэй амьсгалах, хэмнэлттэй амьсгалахад хувь нэмэр оруулдаг;

г) дасгалын дугаар 4Хэл мушгирах: "Туурайн чимээнээс талбай дээгүүр тоос ниснэ", "Хэрээ алдсан байна", мөн "ма-ме-ми-мо, ба-бе-би-бо, тийм-дэ" гэсэн үеийг ээлжлэн солино. -ди-до-ду”; сэтгэл хөдлөлийн байдал: хөгжилтэй, өдөөн хатгасан; mp динамик, нэг амьсгалаар дуулах.

e) №5 дасгал "li-le-la" үе, staccato дууны тэргүүлэх дууг ашиглан тоник гурвалыг дуулах; бөөрөнхий дуу авиа, эгшиг ба гийгүүлэгчийн тод дуудлага, хэллэг хоорондын амьсгалыг идэвхтэй өөрчлөх.

3. Г.Струвегийн системийн дагуу найрал дууны сольфежио.

Ажлын эхэнд байгаа бүтээл бүрийг найрал дууны онооны дагуу, Г.Струвегийн системийн дагуу удирдан чиглүүлж эсвэл гарын дохиогоор (гараар дуулах) дуулах ёстой. Хаана Онцгой анхааралхэллэг, динамик сүүдэрийг зохион байгуулахад анхаарлаа хандуулах шаардлагатай. Тексттэй хамт дуулж байгаа мэт хэллэгийг хэмнэлээр өөрчлөхгүйгээр дуулахгүйгээр гинж, идэвхтэй амьсгал, динамикийг хөгжүүлэх нь ашигтай байдаг.

4. Бүтээлтэй ажиллах.

a) Бүтээлтэй ажиллахдаа дараахь сурган хүмүүжүүлэх арга техникийг ашигладаг.

"Өгүүлбэрийг дамжуулах" тоглоом:найрал дуу нь дэд бүлгүүдэд хуваагддаг бөгөөд тус бүр нь цэвэр аялгууг ажиглаж байхдаа дараагийн хэллэгийг ээлжлэн гүйцэтгэдэг;

"Хөгжмийн цуурай" тоглоом:багш дуулдаг - найрал дуу давтдаг эсвэл нэг бүлэг дуулж, нөгөө нь давтдаг.

Гүйцэтгэсэн репертуарт хийх даалгавар:

    гинжээр амьсгалах, үг хэллэгээр амьсгалах, хэмнэлттэй амьсгалах, тулгуур дээр дуулах, өгөгдсөн хурдаар идэвхтэй урам зориг өгөх;

    хэллэгийг ээлжлэн дуулах замаар дотоод чихийг хөгжүүлэх: чангаар эсвэл өөртөө зориулж, уруулын чичиргээ ашиглан Емельяновын системийн дагуу дуулах;

    динамик тодосгогч, хөгжмийн илэрхийлэлийг ажигла.

Репертуар:

a) Э.Осины "Эрвээхэй" үг, А.Зарецкийн хөгжим

б) Г.Остерийн "Муу зөвлөгөө" циклээс "Интоорын зузаан шүүс ав" үг, В.Самарины хөгжим.

Дүгнэлт.

Хичээлийг нэгтгэн дүгнэхэд бага насны найрал дууны хүүхдүүдийн дуулах амьсгалыг бий болгох арга техникүүдийн тусламжтайгаар тэдний сэтгэл хөдлөлийн мэдрэмж, төсөөлөл, уран зөгнөл нь илүү их хөгжиж, боловсролын агуулгыг ойлгоход тусалдаг гэж хэлж болно. илүү гүнзгий, илүү нарийвчлалтай боловсруулах. Оюутнууд илүү тайван, эв найртай болж, хариултууд нь илүү чадварлаг, анхны, олон талт болж, хүүхдүүдийн сэтгэгдлийг сайжруулдаг.

Тиймээс бага насны сурагчдын дууны болон найрал дууны ур чадвар, хувийн чанарыг хөгжүүлэхэд дуулах амьсгалыг ашиглахын ач холбогдлыг ухамсарлах, энэ төрлийн үйл ажиллагааг багшид шаардлагатай чиглэлээр удирдан зохион байгуулах нь боловсролын үйл явцын үр нөлөөг нэмэгдүүлэх, сурган хүмүүжүүлэх чадварыг нэмэгдүүлэх боломжийг олгодог. оновчтой.

Үүн дээр үндэслэн дууны болон найрал дууны ур чадварыг хөгжүүлэх эхний үе шатанд дуулах амьсгалыг бий болгох нь дараахь үр дүнд хүргэсэн гэж бид дүгнэж болно.

    Сургуулийн сурагчдын ихээхэн сэргэлт, урам зоригийг бий болгож, хөгжмийн хичээлд тавих сонирхлыг нэмэгдүүлэх;

    Тэдний дотоод үйл ажиллагааг сэрээх, гадаад төрх байдал тод санаануудболон зураг;

    Хамтдаа гүйцэтгэсэн ажлын үр дүнд дүн шинжилгээ хийх чадвар бий болсон.

Тиймээс амьсгалыг дуулах ажил нь хүүхдүүдийг хамтран ажиллахад сургах, бие биетэйгээ ойртоход хувь нэмэр оруулах маш сайн хэрэгсэл болжээ.

Ашигласан уран зохиолын жагсаалт.

    В.Попов "Сургууль найрал дууны дуулалт».

    В.Живов "Найралын тоглолтын онол".

    Л.Шамина "Сонирхогчдын найрал дуутай ажилла".

    A. N. Стрельникова "Дуу дуулах амьсгалыг хөгжүүлэх дасгалууд."

    Г.Струве "Нуурын сольфеджио".

Төлөвлөгөө - Найрал дууны нээлттэй хичээлийн хураангуй

багш Тулина Татьяна Владимировна

Лектор: Тулина Т.В.

Концертмейстер: Тулина Т.В.

Сэдэв: хамтын хөгжим бүтээх (найрал дуу)

Хичээлийн сэдэв: Бага насны найрал дуунд дуулахын утга учир

Барилгын хэлбэр: хамтын

Хичээлийн төрөл: хичээл - давтах, ур чадвараа нэгтгэх

Хичээлийн зорилго: сурагчдын дуулах анхан шатны чадварыг төлөвшүүлэх

Даалгаврууд:

    Боловсрол: сурагчдын дуулах үндсэн ур чадварыг бий болгох. Тэдний дунд бид дараахь зүйлийг багтааж болно.

дуу суурилуулах;

Дуу дуулах амьсгал, дууг дэмжих;

Дууны өндөр байрлал;

Нарийвчлалтай аялгуу;

Дуу хоолойны бүх хүрээн дэх дууны жигд байдал;

Хэрэглээ төрөл бүрийнсайн шинжлэх ухаан;

Толь бичиг: артикулятор ба орфоэпийн ур чадвар

    Хөгжиж байна:

Дууны болон найрал дууны ур чадвар, чадварыг хөгжүүлэх ажлыг үргэлжлүүлэх;

Гармоник сонсголыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх;

Хөгжмийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх, өөрөөр хэлбэл сонсох, сонсох чадвар, дүн шинжилгээ хийх, харьцуулах чадварыг хөгжүүлэх;

    Боловсролын:

Дууны чихний боловсрол чухал хүчин зүйлнэг дуулах маягаар дуулах;

Байгууллагын боловсрол;

Анхаарал, хамтын хөгжим хийх үеийн байгалийн байдал.

Сургалтын арга:

Харааны (сонсголын болон харааны);

Амаар (дүрслэлийн харьцуулалт, гүйцэтгэлийн аман үнэлгээ);

индуктив;

Дедуктив;

Асуудалтай - хайх;

Тайлбар - нөхөн үржихүйн (багшийн дуу хоолой дахь дууны дүрслэл, хүүхдүүдийн сонссон зүйлийг хуулбарлах) хослуулсан дүрслэл.

Арга зүйн аргууд:

Бүтээлч даалгаварсэтгэцийн үйл ажиллагааг идэвхжүүлж, хайлтын нөхцөл байдлыг бий болгох асуултууд;

Өргөдөл хувь хүний ​​хандлага, сурагчдын хөгжлийг хянах, бүлгийн бие даасан судалгаа;

Хүүхдийг дуулах явцад өөрийгөө хянах, өөрийгөө үнэлэх чадварыг хөгжүүлэх;

Дасгалыг давтах үед даалгаврын хэлбэлзэл;

Эхний дууны "оюун ухаанд" дүрслэл нь амьсгал дээр аль хэдийн байдаг;

Оюутны хичээлд оролцох сонирхлыг өдөөх зорилгоор хошин шог, батлах, амжилтыг дэмжих, эерэг сэтгэл хөдлөлЭнэ нь хүүхдийн гүйцэтгэлийг сайжруулдаг.

Хичээл дэх сэтгэлзүйн нөхцөл байдал:

Багийн эрүүл мэндийг хэмнэх орчинг бүрдүүлэх

Сэтгэл зүйн хувьд тухтай уур амьсгал. сэтгэл хөдлөлийн сэтгэл ханамж;

Хөгжмийн хөгжлийн түвшинг харгалзан хувь хүнд чиглэсэн харилцаа холбоо;

Нягтлан бодох бүртгэл хувь хүний ​​онцлог;

Ялгаварласан хандлага

Тоног төхөөрөмж: төгөлдөр хуур, сандал, дасгал, дууны хөгжим, найрал дууны хэсэг, харааны хэрэгсэлсольфег хийх зориулалттай

Хичээлийн төлөвлөгөө

I. Зохион байгуулалтын үе шат.

Сайн байцгаана уу, оюутнуудын сэтгэл зүйн байдал

Танилцуулга хэсэг

Хичээлийн сэдэв, түүний даалгаврын талаархи мессеж

II. Гол хэсэг.

Амьсгалын халаалт

дууны дасгалууд

Ажил дээрээ ажилла

III. Эцсийн хэсэг

Дүгнэлт (хичээлийн үр нөлөөг үнэлэх)

Гэрийн даалгавар

Хичээлийн хураангуй тайлбарын тэмдэглэл

Бүх дууны ур чадвар нь хоорондоо нягт холбоотой тул тэдгээрийг зэрэгцүүлэн ажиллуулдаг. Мэдээжийн хэрэг, дууны дасгал бүр нь тодорхой ур чадварыг хөгжүүлэх зорилготой боловч үүнийг хийхдээ бусад зүйлийг үл тоомсорлох боломжгүй юм. Тогтвортой үр дүнд хүрэхийн тулд ангид олж авсан бүх мэдлэг, ур чадвар, ур чадвараа ашиглах шаардлагатай гэдгийг олж мэдэх нь бяцхан дуучны гол бэрхшээл юм.

Эхний үе шатанд эдгээр ур чадваруудыг энэ эсвэл бусад техникийн нарийн ширийн зүйлийг эрэлхийлэхгүйгээр анхан шатны хэлбэрээр нь хөгжүүлэх шаардлагатай. Цаашид дуулах ур чадварыг байнга нэгтгэх, хөгжүүлэх, сайжруулах, дуу авианы соёл, зөв ​​байдал, тембрийн гоо үзэсгэлэн, илүү нарийн төвөгтэй хөгжмийн материал дээр нарийн, олон янзын нюансуудыг гүнзгийрүүлэх чиглэлээр гүнзгийрүүлэн ажиллаж байна.

Та яарахгүйгээр аажмаар ажиллах хэрэгтэй.

Ямар ч тохиолдолд албадан дуугарахыг зөвшөөрөх ёсгүй.

Та дунд зэргийн аялгуугаар дуулах хэрэгтэй (чанга биш, чимээгүй биш).

Дуулахдаа дууны чанар, эрх чөлөөнд хамгийн их анхаарал хандуулах хэрэгтэй.

Их ач холбогдолдууны хүч чадлын жигд байдлын талаар ажилладаг (нэг, өөр дуу авиа, бүхэл бүтэн хэллэг дээр). Энэ ажлыг илүү хязгаарлагдмал хүрээнд хийхийг зөвлөж байна.

Дууны чанарын хувьд бүх дууг тэгшитгэх шаардлагатай.

Тусгай дасгалууд дахь дууны болон техникийн техникийг системтэй хөгжүүлэх нь үнэ цэнэтэй ур чадвар - тэдгээрийг хэрэглэх "автоматизм" -д хүргэдэг. Энэ зарчим нь хамгийн энгийн үйлдлүүдийг давтан гүйцэтгэхэд оршино дуут хайрцагХэрхэн өөрийгөө зохицуулах системЭнэ нь тохирох булчингийн системийг нэгэн зэрэг сургахдаа хамгийн оновчтойг автоматаар олдог. Насны ялгааг чадварлаг ашиглах, тохиромжтой тесситурад репертуар сонгох, албадан дуу чимээ гаргахгүй байх нь байгалийн дуу чимээ, дуу хоолой үүсгэх эрхтнүүдийн зохицолтой хөгжил, оюутнуудын бие даасан тембрийг тодорхойлох боломжийг олгодог.

Нэг нь Гол онцлогдууны дасгалыг гүйцэтгэхэд "автоматизм" ур чадварыг бий болгодог тул хүүхдийн анхдагч бүсэд тулгуурлан тодорхой дарааллаар, тодорхой хүрээнд үргэлж дуулдаг. Хэсэг хугацааны дараа бүр капелла дуулж, хүүхдүүд өөрсдөө ердийн тэмдэглэлээс дуулж эхэлдэг бөгөөд энэ нь мэдээжийн хэрэг тэдний сонсголын мэдрэмж үүсч байгааг илтгэнэ.

ХИЧЭЭЛИЙН ҮЕД

IЗохион байгуулах цаг.

Бэлтгэлээ хийж буй оюутнуудын мэндчилгээ амьсгалын дасгалуудболон дуунууд.

Хичээлийн зорилго, зорилтыг тодорхойлох.

Өнөөдөр та бүхэндээ шинэ бүтээлээ танилцуулах болно. Энэ бол хүүхдийн хөгжмийн зохиолч Александр Владимирович Кудряшовын Ирина Яровскаягийн шүлгүүдэд бичсэн дуу юм " хөгжилтэй тэмдэглэлүүд". Гэхдээ бидний мэдлэг, ур чадвар ажил гүйцэтгэхэд тусална. Бид хамгийн түрүүнд юу хийх ёстой вэ?

Санал болгож буй хариулт бол дуулах явдал юм.

Бидний даалгавар бол дуулах үндсэн ур чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх явдал тул бид багаар болон төгөлдөр хуураар дуулж байхдаа багш, бие биенээ анхааралтай сонсдог бөгөөд энэ нь бидэнд тодорхой өнгө аясыг өгдөг. Эхний алхам руугаа явцгаая -

II Амьсгалын дасгалууд. (А.Стрельниковагийн эмчилгээний гимнастикийн амьсгалын дасгалын гүйцэтгэл)

Хамараар амьсгалах, амаараа амьсгалах. Мөр нь дээшлэх ёсгүй, гэдэс нь дүүрэх ёстой бөмбөлөг, мөн амьсгал дээр нуруундаа зөөгч.

1 хамараараа амьсгалах, 2 амаараа амьсгалах. Мөр дээшлэхгүй, амьсгалахдаа ходоод нь бөмбөлөг шиг хөөрч, амьсгалахдаа ар талдаа наалддаг.

Гараа уруулынхаа өмнө барьж, алгаа дээш, шалан дээр параллель, хуруугаа урагшлуулна. Гарынхаа алган дээр үлээж, лаа асааж байгаа мэт "s" дуугаар амьсгалаа гарга.

Даалгавар нь зөвхөн "z" дуунд зориулагдсан. Чичирхийлэл, уналт байхгүйн тулд дууны жигд байдлыг хянах.

- "зараа". Диафрагмын дасгал. Хүүхдүүд "f" дууг олон удаа дуудаж, дуудлага бүрийг ходоодоороо түлхэж өгдөг.

- "бид алгаа дулаацуулдаг" (бид уураа гаргаж байгаа мэт амьсгалдаг);

- "дулаан" ба "а" дууг дуулах;

Stroh басс;

Штро-басс - уйлах;

Штро-басс - цахлайн хашгирах;

- "бронтозавр";

1-ээс 10 хүртэл кресендогийн оноо;

1-ээс 10 хүртэл тоолж, гурван удаа "A! A! A!";

- « аймшигт үлгэр»;

- "brrr" (машин жолоодох дуураймал).

Уран дуулах:

Морморандогийн хоёр авиан дээр (амаа аниад дуулах); - ая тэгшитгэх.

Гурван дууны хагас тонн дээр; - ижил дууны формацийн хөгжил.

Арпеджио гурвалыг "ми-и-я" үе дээр дээш доош дуулах; - тагнай өргөх

- "Би дуулдаг, дуулдаг, дуулдаг" - хагас тонноор дээш

- “чанга дуулах, чанга дуулах; чанга дуулах шаардлагагүй "; - нюансын ялгаатай байдал (форте ба төгөлдөр хуур).

- "leli, li, le", "bra-du, bra-do" - таван дууг алхам алхмаар дээш доош; артикуляцийн аппаратыг идэвхжүүлж, "эвшээх" байрлалыг бүрдүүлж, легато (холбогдсон) ба стаккато (эрхэм) дуулах чадварыг хөгжүүлэх.

С-мажор хэмжүүрийг өөр өөр хугацаанд дуулах;- амьсгалын уртыг хөгжүүлэх, тод диктор.

Бүх дасгалын зорилго- дууны аппаратыг идэвхтэй ажилд бэлтгэх, дууны болон найрал дууны үндсэн ур чадварыг автоматизмд оруулах. Дасгал бүр өөрийн гэсэн тодорхой даалгавартай байдаг бөгөөд үүнийг хүүхдүүд ойлгох ёстой. Дасгалыг анхдагч бүсийн дуугаар эхлүүлэхийг зөвлөж байна, бүх дуу чимээг хагас тонноор аажмаар дээш доош хөдөлгөж байна.

Хүүхдийн дуу "Хөгжилтэй тэмдэглэл":

Дууны зан чанар, сэтгэлийн байдлын тухай яриа;

Шүлгийн хэмнэлээр алга таших

Сольфеджио 1-р хэсэг (тоглоомын мөч) - тэмдэглэлийг гүйцэлдүүл

Нэгдмэл байдал, тодорхой диктор, амьсгалын урттай ажиллах;

Текстийн дуудлага, агшилтын стрессийг тавь

Бөөрөнхий дууг гаргах;

Залуус аа, таны даалгавар бол шүлгийн аялгуутай танилцах төдийгүй дуулах ур чадвараа ашиглах явдал юм.

- хэллэгийг нэг амьсгалаар гүйцэтгэх;

- сайн хөл дээр дуулах, идэвхтэй, гэхдээ чанга биш;

- хэллэгүүдийг өгүүлбэр болгон нэгтгэх;

- үүн рүү "орцгүй" дууг ав, гэхдээ тэр даруй "дээрээс" өгөгдсөн аялгууг аялгуу;

-

- тоглолтынх шиг эхнээс нь дуустал хийх: цуглуулж, утга учиртай (зогсож, биеэ татсан).

IIIДүгнэлт (хичээлийн үр нөлөөг үнэлэх):

Өнөөдөр бид A.V дуутай уулзлаа. Кудряшов "Хөгжилтэй тэмдэглэл" Бид тэдгээрийг хэрхэн олж авсан бэ? (Хүүхдүүд тэмдэглэлийн мөн чанарыг тайлбарлаж хариулдаг)

Тиймээс, тэмдэглэлүүд ар араасаа алхаж, нэг гэр бүлд, C-major-ийн түлхүүрт амьдардаг. Бид текстийн найм, дөрөвний аль алинтай нь уулзсан. Та тэднийг маш найрсаг дуулах хэрэгтэй, үгсийг тодорхой хэлж, аялгууг цэвэрхэн, хоолойныхоо чанга байдлыг сонсож, дуулахаа хянах хэрэгтэй бөгөөд ингэснээр ур чадвар болж хувирна.

Гэрийн даалгавар:

Дууны үгийг (утга зохиол, хөгжим) сур. До мажор руу цэвэр аялгуутай алхмууд.

Нээлттэй найрал дууны хичээл, 2-4-р анги

багш бэлтгэсэн

MAUK DO "Хөгжмийн сургууль", Комсомольск-на-Амур

Носкова Ольга Юрьевна

Комсомольск-на-Амур 2016 он

Найрал дууны нээлттэй хичээл, 2-4-р анги.

Сэдэв:"Бага найрал дууны дуу, найрал дууны ур чадварын ажлын эхний үе шат"

Зорилтот:Бага насны найрал дууны дууны ажлын хэлбэр, төрлийг харуулах.

Даалгаварууд:

Боловсролын:

    Найрал дууны хөгжмийн уран сайхны гүйцэтгэлд зориулсан дууны болон найрал дууны ур чадварыг эзэмшүүлэх.

    Дууны амьсгал, дууны шинжлэх ухаан, хэл яриаг хөгжүүлэх чиглэлээр ажиллана.

    Дууны болон найрал дууны эзэмшсэн ур чадвараа найрал дууны бүтээл дээр ажиллахад хэрхэн ашиглахыг заах.

Хөгжиж байна:

    Сэтгэн бодох чадвар, анхаарал, хөгжмийн ой санамж, ойлголт, төсөөлөл, танин мэдэхүйн үйл ажиллагааны сонирхлыг хөгжүүлэх.

    Хөгжүүлэх Бүтээлч ур чадвар, дууны болон найрал дууны ур чадвар.

    Харилцааны ур чадвар, багаар ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын:

    Оюутнуудын уран сайхны болон гоо зүйн амтыг төлөвшүүлэх, сонгодог болон орчин үеийн найрал дууны хөгжмийн шилдэг жишээн дээр найрал дууны дуулах дуртай байх.

    Бусдад эелдэг хандлагыг төлөвшүүлэх - эелдэг байдал, мэдрэмж, хариу үйлдэл, нийтэч байдал.

    Маягт:

эерэг өөрийгөө үнэлэх;

Хөгжмийн бүтээлийг хамтран гүйцэтгэх замаар хамтын бүтээлч ур чадвар; найрал дууг бий болгоход оруулсан хувь нэмрийг нь мэддэг байх;

Дууны амьсгал, дуу чимээг зөв эзэмшсэний улмаас эрүүл мэнддээ болгоомжтой хандах;

Үйл ажиллагааны хэлбэр:хамтын хөгжим.

Сургалтын аргууд:

    харааны-сонсголын

    аман (хөгжмийн мөн чанарын тухай хэлэлцүүлэг, дүрслэлийн харьцуулалт, гүйцэтгэлийн аман үнэлгээ);

    дүрслэл

    сэтгэл хөдлөлийн-дүрслэлийн

    асуудалтай - хайх;

    тайлбар - нөхөн үржихүйн (багшийн дуу хоолой дахь дууны дүрслэл, хүүхдүүдийн сонссон зүйлийг хуулбарлах) хослуулсан дүрслэл.

Хичээлийн төрөл: давталтын хичээл, ур чадвар, чадварыг нэгтгэх.

Тоног төхөөрөмж:төгөлдөр хуур, хөгжмийн зохиол, проектор, зөөврийн компьютер, дэлгэц, акустик систем.

Хичээлийн үеэр:

    Танилцуулга хэсэг. Хичээлд оролцож буй багш нартай найрал дуучидтай танилцах. Хичээлийн үндсэн зорилго, зорилтыг сурагчидтай харилцах замаар асуудал хайх аргаар тодорхойлох.

    Артикуляцийн гимнастик:

- "Хацар": ээлжлэн баруун болон хазах зүүн хацар.

- “Сэлэм”: амаа хааж, хэлний үзүүрээр баруун, зүүн хацар, дээд ба доод уруулын дээгүүр “тариа” хийнэ.

- "Piglet": уруулаа урагш сунгаж, цагийн зүүний дагуу, цагийн зүүний эсрэг тойрог зур.

- "Мэлхий": амаа нээ, долоовор хурууДоод эрүүгээ хөдөлгөөнгүй байлгаж, хэлээ урагш хойш нь чиглүүлнэ.

- "Тэсрэх цагаан толгой": "Sh, S, F, K, T, P, B, D, G, V, Z, Zh" гийгүүлэгчийн идэвхтэй дуудлага. Эхлэх байрлал - ам нь аль болох нээлттэй байна (бид "А" гэж чимээгүйхэн дууддаг). гийгүүлэгч бүр дөрвөн удаа дуудагддаг. Дуу бүрийн өмнө болон дараа амны анхны байрлалыг тогтоож, чимээгүй амьсгал авна.

    дуулах. Тайлбар бүхий дасгалууд - дасгал бүрийн даалгавар.

Арын хэлний хамрын сонат "N-nasal" (зөөлөн эрүү, амьсгалын дууг дуустал нь барина)

Үг дээр дуулах Тийм-аха-аа (бид "алгаа" руу амьсгалахад анхаарлаа хандуулдаг)

"Ёо" гэсэн үеийг дуулах (стаккато дуулах, цус харвалтын нарийвчлалыг дагаж, диафрагмын хэсэгт амьсгалах)

"Бид эрэг дээгүүр гүйв" дуу (идэвхтэй хэллэг)

Гамма С-дур (легато, нэг эгшгийг дараагийнх руу оруулах)

Гинжээр амьсгалах дуунууд, "woo" гэсэн үг (бид амьсгалаа үл анзааран барьж сурдаг, кресендо, диминуэндо хийж сурдаг)

    Хөтөлбөр дээр ажиллах.

    "Мөрөөдөл" хөгжим. болон sl. Мөн Баранова:

Эв нэгдэл дээр ажиллаж байна цэвэр интонац: бид "lu" сопрано үг хэллэгийн эхний хэмжүүр, дараагийн альто дээр дуулдаг. Даалгавар бол яг интонацийг оруулах, амьсгал дээр дууны шугамыг үргэлжлүүлэх явдал юм.

Легато дууны удирдамжийг ашиглан хэллэгүүдийг гүйцээнэ үү.

Дикц дээр ажиллах: үгийн төгсгөлийг нэгэн зэрэг хийх (ойрын гийгүүлэгч, өгүүлбэрийн төгсгөлд "t" гэж хэлээрэй)

Амьсгал дээр ажиллах: амьсгалах үед хурхирах, мөрөө бүү өргө.

Хэсгийг бүхэлд нь гүйцээнэ үү.

    И.Брамс "Ladybug":

Түлхүүрийг тааруулах, дуулах алхмууд, тогтвортой алхмуудын оршуулга, хоёр хоолойт тааруулах.

Нэгдүгээр бадаг: нэгдмэл байдал, аялгуу, хэллэг, хоёр хоолойгоор дуулах талаар тус тусад нь ажиллана.

Хоёр, гурав дахь шүлгийн тексттэй танилцах, дүрийн талаар ярилцах.

Хүүхдийн найрал дууны дууг бүхэлд нь харуулсан видеог үзэж байна.

Хэлэлцүүлэг.

5. Эцсийн хэсэг: дүгнэлт гаргах, гүйцэтгэлд дүн шинжилгээ хийх - юу болсон, юу дээр ажиллах шаардлагатай байна. Оюутны гүйцэтгэлийг үнэлэх, суралцах эерэг сэдлийг бий болгох.

О.Хромушин "Туулай яагаад сүүл хэрэгтэй вэ?" - сэтгэлийн хөөрөл, хошин дууны илэрхийлэлтэй гүйцэтгэл.

Үр дүн.Хичээлийн үеэр хүүхдийн дууны болон дуулах чадварыг бий болгох, нэгтгэх ажлыг үзүүлэв. Энэ зорилгоор сонгосон дуунууд, гинжин амьсгалын дасгалууд. Гүйцэтгэсэн бүтээлийн репертуар нь олон янзын бөгөөд хүүхдүүдэд сонирхолтой байдаг. Ажил бүрийг тодорхой шийдвэрлэхийн тулд сонгосон сурган хүмүүжүүлэх даалгавар.

Хичээл нь орчин үеийн аргыг ашигладаг боловсролын технологи,

тоглоом, эрүүл мэндийг хэмнэх, асуудал хайх, мэдээлэл, харилцаа холбооны технологи, мультимедиа төхөөрөмжийг ашигласан.

MOU DOD "Төв хүүхдийн 1-р хөгжмийн сургууль", Кемерово

Хөвгүүдийн найрал дуутай нээлттэй хичээлийг хөгжүүлэх

"1-2-р ангийн хөвгүүдийн найрал дууны дуу, найрал дууны ажлын техник" сэдэвт нээлттэй хичээлийн тайлбар.

... "Хөвгүүдийн найрал дуу бол найрал дууны ахлагчаас багаар зохион байгуулалт, хүмүүжил, хүмүүжлийн ажилд онцгой хандлагыг шаарддаг маш нарийн төвөгтэй өвөрмөц бүтээлч организм юм."

(Г. Струве)

Хөвгүүдийг найрал дуутай танилцуулах эхний үе шат нь маш чухал юм. Охидын хувьд дуулах нь төрөлхийн, "эмэгтэй" мэргэжил бөгөөд тэд найрал дууны хичээлд оролцоход маш их бэлэн байдаг. Хөвгүүд хөдөлгөөнтэй холбоотой үйл ажиллагаанд илүү ойр байдаг бөгөөд охидоос илүү тоглоом, спорт, технологид сонирхолтой байдаг. Ихэнх тохиолдолд хөвгүүд сахилга бат багатай, илүү урам зоригтой байдаг тул бэлтгэл сургуулилтын үеэр тэдний анхаарлыг татахад хэцүү байдаг бөгөөд байнга хөдөлж байх хэрэгцээ нь залуу найрал дуучдын сахилга батыг зөрчихөд хүргэдэг. Хичээл дээр хөдөлгөөн хийх арга техникийг ашиглан, тухайлбал: үе мөчний халаалт, "Шилдэг удирдаач" тоглоом, харааны хөдөлгөөнтэй бүтээлүүдийг гүйцэтгэх, багш хөвгүүдэд бүх хөдөлгөөн, тайван бус байдлаа хөгжмийн материалыг хөгжүүлэхэд чиглүүлэх боломжийг олгодог.

Дууны болон найрал дууны ур чадварыг заах эхний үе шатанд репертуар гол үүрэг гүйцэтгэдэг. Спорт, тоглоом, цэргийн дуунууд нь хөвгүүдийн сэтгэлийг хөдөлгөдөг бөгөөд энэ нь уран бүтээлийн амьд, илэрхий гүйцэтгэлийг бий болгодог. Жишээлбэл, хөлбөмбөгийн шүгэл ("Ер бусын хөлбөмбөг" дуу) гэх мэт үзүүлбэрийн дэлгэрэнгүй мэдээлэл нь багшид найрал дуучдын анхаарлыг судалж буй материалд төвлөрүүлж, нэгтгэхэд тусалдаг. Тодорхой хөдөлгөөн (хөлбөмбөгийн тоглогч шиг марш, галт тэрэг, онгоцны далавчны хөдөлгөөнийг гараараа дүрслэх гэх мэт) ашиглан бүтээл сурах нь хөгжмийн ой санамжийг сайн хөгжүүлж, найрал дууны сонирхлыг хадгалахад тусалдаг. Сонирхолтой бол хичээлд дадал зуршил бий болдог.

Хөдөлмөрлөж, түүнээсээ сэтгэл ханамж авч сурсан хөвгүүд найрал дуугаа чин сэтгэлээсээ ханддаг. Ингэснээр ирцийн асуудал шийдэгдэнэ.

чадварлаг ашиглах сэтгэл зүйн болон физик шинж чанархөвгүүдийн найрал дуу зэрэг өвөрмөц хамтлагийн гишүүд тэдэнтэй ажиллахад хэцүү байсан ч маш сайн үр дүнг авчирдаг. Дуучин хөвгүүдийн эзэмшсэн өвөрмөц дуу чимээ нь найрал дууны дууг бий болгож, гоо үзэсгэлэнгээрээ зүйрлэшгүй юм.

МОДОД багшийн найрал дууны нээлттэй хичээл "ЦДМШ No1"

Хичээлийн сэдэв:"1-2-р ангийн хөвгүүдийн найрал дууны дууны болон найрал дууны ажлын техник".

Хичээлийн төрөл: Хосолсон хичээл, үүнд: шинэ материал сурах, мэдлэгийг нэгтгэх, нэгтгэх.

Зорилтот: Жишээлбэл үе мөчний дасгалууд, 1-2-р ангийн хөвгүүдтэй дуу, найрал дууны ажлын арга барилыг харуулахын тулд дуулах, хөгжмийн бүтээл дээр ажиллах.

Даалгаврууд:

Боловсролын:

Тусгай арга техник ашиглан шинэ бүтээл сурах;

Хамрагдсан материалыг нэгтгэх;

Хөдөлгөөнтэй дуулах дасгал хий.

Хөгжиж байна:

Оюутнуудын дунд ойлголтыг бий болгох: дуулах суурилуулах, амьсгалах, дууны шинжлэх ухаан, артикуляция;

Өөрийгөө бүтээлчээр илэрхийлэх хэрэгцээг бий болгох.

Ажлын маягт: Бүлэг.

Сургалтын арга:

2. Практик

3. Тайлбар

4. Дасгал хийх

6. Өрсөлдөөн

Хичээлийн бүтэц:

1. Зохион байгуулалтын мөч

2. Үе мөчний болон амьсгалын дасгал

3.Дуулах

5. Дүгнэж байна

6. Гэрийн даалгавар.

Хичээлийн үе шатууд

Багш, сурагчдын үйлдэл

Багшийн асуулт, сурагчдын хариулт

Цаг хугацаа

1. Зохион байгуулалтын мөч

1.1.- Сайн байна уу залуусаа. Өнөөдөр хичээл дээр бид дууны болон найрал дууны ажлын арга техникийг харуулах болно: бид шинэ дууг хэрхэн сурдаг, яаж бид сонирхолтой үзүүлбэраль хэдийн сурсан ажил. Хичээлээ ердийнхөөрөө - халаалтаар эхэлцгээе.

Халаалт юунд зориулагдсан вэ? (дууны аппаратыг дуулахад бэлтгэх).

Эхний дасгал юу вэ? (уруулын хувьд).

2. Үе мөчний болон амьсгалын дасгал

2.1.Артикуляцийн дасгалууд:

Уруул: "хоолой утас" (урагш татаж, хажуу тийшээ сунгаж, амаа хаасан);

Хэл: хэлээ дарах, "харах" (хэлээрээ хацраа ээлжлэн түлхэх);

Хацар: ээлжлэн хийлж, нэгэн зэрэг ухрах;

Доод эрүүний булчингийн хувьд: амаа өргөн нээх - тав хүртэл тоолох - хаах;

Үүнтэй ижил дасгал, гэхдээ доороос нударгаараа дарж, эрүүнд ачаалал нэмнэ;

2.2.Дууны амьсгалыг хөгжүүлэх дасгалууд:

- "зараа" - дүлий гийгүүлэгчээр эхэлсэн нэрсийг гаргаж ирэн, шивнэх, агаарыг хүчээр гаргах;

- "Bumblebee" - хоёр үе шаттайгаар агаарт авч, 3 секундын турш барьж, "z" дууг аажмаар суллана. Багш оноогоо хадгалдаг.

Бид ямар булчинг сургасан бэ? (нүүр, ам).

Эдгээр булчингийн ажлын нэр юу вэ? (артикуляция).

Дикци гэж юу вэ? (зөв, тодорхой дуудлага).

Амьсгалын дасгал хийхэд бид ямар булчингуудыг сургадаг вэ? (уруул, гэдэс).

3. Уран дуулах

3.1.Хүрээ болон өндөр дуулах байрлалыг хөгжүүлэх дасгалууд:- - "Машин" - 5 цагийн дотор том жингийн дагуу дээш доош ярвайж, 2 м-ийн дагуу хязгаар хүртэл хөдөлнө. (Хавсралт харна уу).

- "Галт тэрэг" - "y" эгшиг дээр b.2, non legato дуулж, аажуухан эхлүүлж, аажмаар хурдасгана. (Хавсралт харна уу).

3.2.Модал сонсголыг хөгжүүлэх дасгалууд, дууны шинжлэх ухааны цус харвалт:

Том хэмжүүр дуулах - легато цус харвалтаар дээш, стакатогоор доош. (Хавсралтыг үзнэ үү).

3.1.-Хүн бүр жолоодох машинаа төсөөлдөг байсан. (феррари, Форд, Хонда гэх мэт).

Бид галт тэрэг буудлаас хөдөлж, хурдаа авдаг гэж төсөөлдөг.

3.2.- Легато ба стаккато гэж юу вэ?

D, F major-ийн товчлуурууд ямар тэмдэгтүүд байдаг вэ?

4. Хөгжмийн бүтээл дээр ажиллах

4.1.Сурах ажил: "Ер бусын хөлбөмбөг", хөгжим. болон sl. И.Резникова.

а) багшийн бүтээлийг үзүүлэх, агуулгын талаар ярих;

б) эхний шүлгийн үгийг цээжлэх уралдаан; (багш 2-4 мөр дуулсны дараа үгсийг хэн хамгийн түрүүнд санах болно);

в) бүх бүлгийн үгсийг давтах;

d) "цуурай" техник (багш нэг хэллэг дуулдаг - хүүхдүүд үүнийг давтдаг);

д) хэмнэлийн алга ташилт; д) гараар дуулах; ж) эхний бадаг дуулах.

4.2. "Бид папо-карт тоглосон"

sl. A. Усачева, хөгжим. А.Пинегина.

a) 1-р шүлгийн үгсийг хэл;

б) Хөдөлгөөнүүд ямар үгээр хийгдсэнийг санах;

в) Хөдөлгөөнтэй дуулах, синхрон гүйцэтгэлд хүрэх.

д) Шүлэг болгон дээрх ижил даалгавруудыг хий.

e) Хэсгийг эхнээс нь дуустал гүйцээнэ. Тоглолтыг хүлээн авах, шилдэг удирдаач сонгох.

4.1. Дууны нэрийг гаргаж ирээрэй; Энэ нь товч бөгөөд ажлын агуулгыг тусгасан байх ёстой гэдгийг санаарай.

Гол дүрүүд нь хэн бэ? (хулгана, зулзага).

Дууны мөн чанар нь юу вэ? (хөгжилтэй, хөгжилтэй).

4.2.-Бодсон үг, хөдөлгөөнөө санацгаая.

(дууг илүү тод, сонирхолтой, үзэгчдэд таалагдах зорилгоор).

Хамгийн сайн удирдаачийг сонгоцгооё. Би гурван оролцогчийг урьж байна (тус бүр нь шүлэгтэй).

5. Дүгнэж байна

Өнөөдөр хичээл дээр бид шинэ дуу сурлаа; бүтээл дээр ажиллахдаа бидний ашигладаг арга техникийг харуулсан: "цуурай", хэмнэл тогших, гар дээр дуулах, хөдөлгөөнтэй тоглолт, удирдаачдын өрсөлдөөн. Хүн бүр тав авдаг.

6. Гэрийн даалгавар

"Ер бусын хөлбөмбөг" дуунд зориулж зураг зур.

Үүнтэй төстэй нийтлэлүүд

2022 parki48.ru. Бид хүрээ байшин барьж байна. Тохижилт. Барилга. Суурь.