Хөгжмийн сургууль-студид нээлттэй хичээл "Арван зургаа дахь нот бүхий хэмнэлийн бүлгүүд"

Хичээл бол хөгжмийн сургуулийн боловсролын үйл явцыг зохион байгуулах үндсэн хэлбэр юм.
Сургууль нь сольфежио, хөгжмийн зохиол, найрал дуу, найрал хөгжим гэсэн бүлгийн ангиудтай. Мэргэжил гэж нэрлэгддэг бие даасан хичээлүүд байдаг. Энэ нь зэмсэг тоглож сурах эсвэл гоцлолын дасгал хийх байж болно. Хөгжим, үзүүлбэрийн хичээлүүд ганцаарчилсан сургалтын зарчмаар явагддаг.
Хөгжмийн гүйцэтгэлийн хичээлийг явуулах олон хэлбэр байдаг. Эдгээр хэлбэрийг багш нарын өдөр тутмын практикт болон нээлттэй хичээлийн үеэр ашигладаг.

.
Санаж үзье уламжлалт төрлүүдхичээлүүд:

.
- танилцах шинэ сэдэвмөн шинэ мэдлэг сурах
- ур чадвар, чадварыг эзэмших
- мэдлэг, ур чадвар, чадварыг практикт ашиглах
- мэдлэгийг нэгтгэх, системчлэх
- мэдлэг, ур чадвар, чадварыг хянах, тохируулах

.
Хичээл нь:
- хосолсон хичээл
- сэдэвчилсэн (моно хичээл)
Хөгжмийн сургуулиудад хосолсон болон сэдэвчилсэн хичээл илүү түгээмэл байдаг.

Хосолсон хичээлгурван үндсэн хэсгээс бүрдэнэ:

.
1 Оюутны бие даасан ажлыг шалгах:
— хэрэгжилтэд хяналт-шинжилгээ, үнэлгээ хийх гэрийн даалгаварбүх талаараа
- оюутантай ажиллах цаашдын даалгаврыг тодорхойлох

.
2 Хичээлийн үндсэн хэсэг:
- оюутны тоглоомд дүн шинжилгээ хийх, эерэг гүйцэтгэл, дутагдлыг тодорхойлох
- цаашдын боловсролын зорилтуудыг тодорхойлох
- бүтэлгүйтлийн шалтгаан, түүнийг даван туулах арга замыг тодорхойлох
- шинэ мэдлэгтэй танилцах, тоглоомын шинэ ур чадвар, чадварыг бий болгох, олж авсан ур чадвараа сайжруулах, нэгтгэх.
- ойлголт шинэ материал, мэдлэг, ур чадварыг системчлэх

.
3 Дүгнэлт, гэрийн даалгавар
- хичээлийн зорилгодоо хүрэх, өгөгдсөн даалгаврыг шийдвэрлэх талаархи дүгнэлт
- оюутны ажил, түүний амжилтыг үнэлэх
- гэрийн даалгавар, хөгжмийн бүтээлийн хэсгүүд дээр бие даасан ажлын тайлбар.

Гэрийн даалгавар нь боломжийн үндэслэл, бэрхшээлийг аажмаар нэмэгдүүлэх, хөгжмийн бүтээлийн нарийн төвөгтэй хэсгүүдэд дүн шинжилгээ хийх, бэрхшээлийг даван туулах арга замыг олох зарчимд суурилдаг.

Моно хичээл эсвэл сэдэвчилсэн хичээл, нэг асуудлыг шийдвэрлэхэд зориулагдсан - техник, аялгуу, хэллэг гэх мэт дээр ажиллах.
Нээлттэй хичээлээр ярилцаж болох сэдэвчилсэн хичээлүүдийн ойролцоо жагсаалтыг энд оруулав.

Нээлттэй хичээлийн сэдвүүд

1 - Эхлэгчдэд зориулсан тоглоомын машин зохион байгуулах
2 - Цус харвалт дээр ажиллаж байна
3 - Кантилена дээр ажиллана
4 - Хөгжмийн илэрхийлэх хэрэгсэл дээр ажиллах
5 - Ритм бол семантик ангилал юм
6 – Бүтээлийн уран сайхны дүр төрх дээр ажиллана
7 – Хичээлдээ салбар хоорондын уялдаа холбоог ашиглах
8 - Сургалтын эхний шатанд гүйцэтгэх ур чадварыг бий болгох
9 – Харгалзах хөгжмийн зэмсэг дээрх хөгжмийн аялгуу, аялгууны бодлого
10 – Гүйцэтгэсэн хөгжмийн хэв маяг болон ашигласан цохилтын хоорондын уялдаа холбоо
11 – Хөгжмийн интонац нь тухайн бүтээлийн агуулгыг сурагчид мэдсэний үр дүн юм
12 – Гүйцэтгэлийн техник, оюутны хөгжим, урлагийн боловсролын хоорондын хамаарал
13 - Дөрөөтэй холбоотой асуудал (төгөлдөр хуурчдын хувьд)
14 – Дуу гаргах ажил
15 – Дууны үйлдвэрлэл ба хөгжим, урлагийн тодорхой ажлуудыг гүйцэтгэх хоорондын хамаарал
16 – Хөгжмийн сэтгэлгээг хөгжүүлэх чиглэлээр ажиллана
17 - Бүтцийн асуудал
18 – Полифоник бүтээл дээр ажиллах
19 - Том маягт дээр ажиллаж байна
20 – Бүтээлийн хэлбэр, агуулгын бүрэн бүтэн байдал дээр ажиллана
21 - Сайжруулалт техникийн тоног төхөөрөмжоюутан

Хичээлийн төлөвлөлт

Хичээлийн цаг хязгаарлагдмал гэдгийг багш санаж байх ёстой. Үүнийг оновчтой, үр дүнтэй ашиглахын тулд хичээлийн явцыг сайтар төлөвлөх хэрэгтэй.

.
Хичээлийн төлөвлөгөө гаргахдаа дараахь зүйлийг хийх шаардлагатай.
- Боловсролын үйл явцад тодорхой хичээлийн байр суурь, бусад хичээлүүдтэй харилцах харилцааг тодорхойлох
- Хичээлийн зорилго, агуулгыг тодорхойлох, хичээлийн хэлбэр, түүнийг хэрэгжүүлэх арга зүйг тодорхойлох
— Хичээлийн явцад тохируулж болох гэрийн даалгавраа төлөвлө
Хичээлийг төлөвлөхөд шийдвэрлэх зүйл бол өмнөх хичээлүүдийн үр дүнд дүн шинжилгээ хийх явдал юм.

.
Хичээл заахдаа багш янз бүрийн зүйлийг ашигладаг заах арга:

.
- аман тайлбар
- шоу үзүүлэх (амьд тоглолт)
- дагаад дуулж байна
- хөтлөх
- яаж тоглохгүй байх тухай үзүүлбэр

Хамгийн түгээмэл, хүртээмжтэй, идэвхтэй сургалтын хэрэгсэл үг. Энэ хэрэгслийг эзэмшсэний дараа багш нарийн төвөгтэй ойлголт, санааг сурагчдад хүртээмжтэй болгодог. Энэ үг нь сурагчдын төсөөлөл, мэдрэмжийг идэвхжүүлж, сэтгэлгээг нь хөгжүүлдэг. Үгсийн тусламжтайгаар багш бүтээлийн агуулга, хөгжмийн урлагийн хууль тогтоомжийг нээж чадна. Гүйцэтгэх аппаратын үе шат, техникийн техникийн мөн чанарыг тайлбарлах, гүйцэтгэлийн дутагдлыг олж илрүүлэх, асуудлыг шийдвэрлэх арга замыг тодорхойлох. Хөгжмийн багшийн яриа хурц, сэтгэл хөдлөм, амьд байх ёстой. Багшийн ярианд харьцуулалт, зүйрлэл, холбоо, тохирох шинж чанарууд чухал байр суурь эзэлдэг. Багштай бүтээлч харилцах нь оюутанд өвөрмөц байдлыг бий болгодог мэргэжлийн үгсийн сан, дүрсэлсэн, товч бөгөөд сургалтын хоёр талд ойлгомжтой.

Сургалтын үндсэн зарчмуудын нэг нь харагдахуйц зарчим. Харагдах байдал нь "амьд дуу чимээ" -ийг үзүүлэхэд илэрдэг. Энэ арга нь багшийн ур чадварыг энгийн харуулах биш, харин тодорхой зорилгыг баримталдаг бол үр дүнтэй байдаг. "Амьд дуу чимээ"-ийн зорилго нь оюутанд багшийн хэлсэн үг, зааврын мөн чанарыг ойлгуулж, тохирох дууг олоход нь туслах явдал юм. Зарим тохиолдолд оюутны гүйцэтгэлийг дүрслэн харуулахын тулд оюутанд хэрхэн хийхгүй байхыг харуулахыг зөвлөж байна. Тэгээд дараа нь лавлагааны гүйцэтгэлийг харуулахаа мартуузай. Энэ нь багшийн үзүүлэх тоглолт, эсвэл алдартай хөгжимчдийн хийсэн дуу, дүрс бичлэг байж болно.

.
Багш нар ангидаа удирдан чиглүүлэх (цаг хугацаа) ихэвчлэн ашигладаг. Энэ нь гүйцэтгэлийн явцад оюутны гүйцэтгэлд нөлөөлөх боломжийг танд олгоно. Эсвэл хөтлөгчөөр дуулахыг хослуулдаг.
Гэсэн хэдий ч сургалтын гол арга нь оюутны идэвхтэй практик үйл ажиллагаахичээл дээр. Мөн багшийн тайлбар нэмэлт юм.

.
Хөгжмийн сурган хүмүүжүүлэх ухаанд чухал үүрэг гүйцэтгэдэг сэтгэл хөдлөлийн хүрээг хүмүүжүүлэх асуудалЭнэ нь зөвхөн тоглож буй хөгжимд мэдрэмжийг хөгжүүлэх замаар хязгаарлагдах ёсгүй. Сэтгэл хөдлөлийн хүрээ нь гүйцэтгэлийн техникт ихээхэн нөлөөлдөг, учир нь хөгжимчний тоглолтын аппаратын ажил нь түүний биеийн байдалтай нягт холбоотой байдаг. мэдрэлийн систем. Тодорхой сэтгэл хөдлөл эсвэл даван туулахад хувь нэмэр оруулдаг техникийн хүндрэлүүд, эсвэл энэ үйл явцыг улам хүндрүүлнэ.

Өөрөөр хэлбэл, аливаа техникийн техник нь оюутан түүнийг сэтгэл хөдлөлийн хүрээнд дамжуулж байж л уран сайхны илэрхийллийн арга болж хувирдаг. Багшийн бүтээмж нь хичээл дээр бий болгож чадах сэтгэл хөдлөлийн уур амьсгал, оюутны сонирхлыг татах чадвараас ихээхэн хамаардаг. Мөн багш сурагчдад хөгжимд дурлах, хөгжмийг бишрэх мэдрэмжийг төрүүлж чадах эсэхээс хамаарна.

.
Бидний дээр дурдсан бүх зүйл өдөр тутмын хичээл болон нээлттэй хичээлд хамаарна.

Сургалтын практикт тоглодог том үүрэгба дараах байдлаар ашиглагддаг:

.
— багш нарын ахисан түвшний сургалтын хэлбэр
- дэвшилтэт техник, технологи, инновацийг нэвтрүүлэх өөрийн туршлагабагш
- багшийн сурган хүмүүжүүлэх ур чадварыг дээшлүүлэх, сайжруулахад захиргаанаас тавих хяналтын нэг хэлбэр
- нээлттэй хичээл зааж буй багш болон сонсогчдод өөрийгөө хөгжүүлэх, бүтээлч эрэл хайгуул, эргэцүүлэн бодох, дүн шинжилгээ хийхэд түлхэц болно.
- тэнхим, сургууль, арга зүйн нэгдлийн багш нарт зориулсан сурган хүмүүжүүлэх зөвлөгөөн:
а) багшийн мэргэжлийн туршлагыг түгээх
б) залуу багшид арга зүйн туслалцаа үзүүлэх боломж

Хамгийн эхэнд нээлттэй хичээл Багш дараахь мэдээллийг өгөх ёстой.

.
- энэ сэдвийг сонгох болсон шалтгаан, сэдэл
- хичээлийн зорилго, зорилтууд
- тухайн оюутны бүтээлч шинж чанар, гүйцэтгэлийн бэрхшээлтэй эсэх
- Хичээлд судалсан бүтээлүүд ажлын аль шатанд байгааг илтгэнэ

.
Хичээлийн төгсгөлдБагш үр дүнг дүгнэдэг - юу хийж гүйцэтгэсэн, өгсөн даалгавраа хэр зэрэг биелүүлсэн, оюутны даалгаврын чанар, хичээлийн зорилгод хүрсэн эсэх.

Нээлттэй хичээлийг хэлэлцэх үедБагш нар дараахь зүйлийг анхаарч үзэх хэрэгтэй.
- багшийн ажлын хэв маяг (суралцахад түлхэц өгөх, хөгжимд сургах, сурагчийг сургах)
- хичээлийг цаг хугацаанд нь зохион байгуулах, түүний бүтэц, хурд
- багшийн ерөнхий хөгжмийн бичиг үсэг, соёл
- даалгаврыг тодорхой томъёолж, түүнийг хэрхэн гүйцэтгэхийг оюутанд тайлбарлах чадвар

Нээлттэй хичээлийн хувьд багш зураг зурдаг хичээлийн төлөвлөгөө, үүнд дараах хэсгүүд орно.
- Хичээлийн огноо
— Хичээл зааж буй оюутны овог нэр
- Анги, хэрэгсэл
- Хичээлийн сэдэв
- Хичээлийн зорилго
боловсролын
боловсролын
- Хичээлийн зорилгод хүрэх тодорхой даалгавруудыг тодорхойлох
- Хичээлийн төрөл
- Хичээлийн бүтэц
- Хичээлийн явц (цэг цэгээр)
- Хичээлийн хураангуй, гэрийн даалгавар

.
Хөгжмийн сургуульд нээлттэй хичээл бэлтгэхдээ дараах зүйлсийг анхаарах хэрэгтэй.

.
Удахгүй зун дуусч шинэ улирал эхэлнэ. хичээлийн жил. Эрдмийн ажлаас гадна багш нар ч бас ажиллана арга зүйн ажил. Нээлттэй хичээл явуулах нь бас багш нарын үүрэг. Тиймээс сэдвээ сонго Хүндэт мэргэжил нэгтэнгүүдээ, мөн хөгжмийн багш нар яаж хийхийг мэддэг учраас гялалзсан, урам зоригтойгоор нээлттэй хичээл явуулаарай.

.
Амжилт хүсье!
Хүндэтгэсэн, Ирина Анищенко

Нээлттэй хичээлээ хэрхэн хийх талаар нийтлэлийн доор сэтгэгдэл дээр бичээрэй.

Хотын төсвийн боловсролын байгууллага нэмэлт боловсролТатарстан улсын Камско-Устинскийн дүүргийн "Камско-Устинскийн хүүхдийн хөгжмийн сургууль" хүүхдүүд

Арга зүйн хөгжил

Сэдэв: Хөгжмийн сургуулийн мэргэжлийн хичээл

Төгөлдөр хуур, онолын хичээлийн багш

эхлээд мэргэшлийн ангилал

Куйбышевский Затон хотын суурин

2014 он

Тайлбар тэмдэглэл

Хичээл бол боловсролын зохион байгуулалтын үндсэн хэлбэр юм боловсролын ажил. Хөгжмийн сургуулийн мэргэжлийн хичээл нь хичээлтэй адилгүй тусгай төрлийн үйл ажиллагаа юм дунд сургууль, учир нь Энэ бол багш, сурагч хоёрын бие даасан хичээл бөгөөд зорилго нь хөгжмийн зэмсэг тоглож сурах, хөгжимд дурлах, хөгжүүлэх явдал юм. бүтээлч байдал, алсын хараагаа тэлэх, хэрхэн

Үүний үр дагавар нь оюун ухааны өсөлт юм. Эдгээр зорилтууд нь энэ ажилд хэлэлцэх даалгавар, заах арга барилд захирагддаг.

Ажлын зорилго нь хичээлийн төрөл, түүнийг явуулах аргуудыг танилцуулах явдал юм.

Хичээлийн зорилго

Хичээл нь цагийн хязгаарлагдмал (30-40 минут), заах, боловсролын харилцан үйлчлэлийн зохион байгуулалттай систем юм.

багш, сурагчид, үүний үр дүнд хүүхдүүд мэдлэг эзэмшиж, ур чадвар, чадварыг хөгжүүлж, чадвараа хөгжүүлж, багшийн туршлагыг сайжруулдаг.

Хөгжмийн сургуулийн мэргэжлийн хичээл нь дараахь зүйлээс бүрдэнэ.

Шинжилгээ,

Засварлах,

Шинэ ур чадвар (тоглоомын техник) болон мэдлэгийг эзэмших,

Судалж буй материалын хэцүү хэсгүүдийг даван туулах,

Судалж буй материал эсвэл түүний хэсгийн бүрэн бүтэн байдлыг эзэмшсэн байх,

Гэрийн даалгавар.

Нэг талаас мэргэжлийн хичээл нь бүлгийн хичээл, жишээлбэл сольфежио, найрал дуу, ерөнхий боловсролын сургуулийн хичээлээс хамаагүй хялбар юм шиг санагддаг. Гэхдээ нэг маш чухал ялгах зүйл байдаг - энэ нь оюутанд маш энгийн зүйлийг ч гэсэн зэмсэг тоглохыг заах ёстой, гэхдээ зөв, чадварлаг байх ёстой. Эцсийн эцэст, мэргэжлийн хичээл дээр судлагдсан хөдөлгөөн бүр нь оюутан шинэ бүтээл судлахдаа өдөр бүр ашиглах асар их мэдлэг, ур чадвар, дадал зуршлын "барилгын блок" юм. Тиймээс энд оюутан бүрийн хувийн чадвараас хамааран сургалтын үйл явцыг нарийн төлөвлөх боломжгүй юм.

Зорилго гэж юу вэ, багш хичээлдээ ямар зорилго тавьдаг вэ? Зорилго нь объектыг өөрчлөх үйл ажиллагааны хүлээгдэж буй, урьдчилан төлөвлөсөн үр дүн гэдгийг ерөнхийд нь хүлээн зөвшөөрдөг. Сурган хүмүүжүүлэх үйл ажиллагаанд өөрчлөлтийн объект нь оюутны үйл ажиллагаа бөгөөд үр дүн нь оюутны мэдлэг, ур чадвар, хөгжил, боловсролын түвшин юм. Иймд хичээлийн зорилго нь сургалт, хүмүүжлийн зорилгод нийцүүлэн тавигддаг бөгөөд зөвхөн бэлэн дүгнэлтийг оюутнуудад шилжүүлэх замаар багасгаж болохгүй.

Мэргэшсэн хичээл бүр өөрийн гэсэн зорилготой байдаг бөгөөд энэ нь нэг, илүү глобал зорилгод хүрэхэд хүргэдэг - бие даан тоглох, зөв ​​тоглох, хийж буй зүйлийн мөн чанарыг утга учиртай дамжуулахыг заах. Хичээл бүрийн зорилгыг бие даан биелүүлэх нь олон хүчин зүйлээс хамаарна: оюутны сэтгэцийн болон бие махбодийн онцлог, сэтгэл хөдлөлийн байдалхичээл дээр оюутны хичээлд бэлэн байдал гэх мэт хичээлийн төрөл, төрлийг зөв сонгох.

Хичээлийн төрлүүд

Ерөнхий боловсролын болон хөгжмийн сургуульд дараахь төрлийн хичээлүүдийг ашигладаг: онолын хичээл, практик хичээл, бие даасан ажил, лекц, яриа, семинар, экскурс, концерт, кино хичээл, хурал, хамтын дүн шинжилгээ, тест хичээл. Багш-хөгжимчин мэргэжлийн хичээлдээ энэ олон төрлийн сонголтуудыг ашиглах тусам сурагчийн уг хөгжмийн зэмсгийг сонирхох сонирхол нь удаан хадгалагдах болно.

Хичээлийн төрлүүд

Аливаа хичээл нь даалгавар биелүүлэхэд зориулагдсан байх ёстой. Эдгээр даалгаврын дагуу хичээлүүдийг дараахь төрлүүдэд хувааж болно.

Шинэ материал сурахад зориулагдсан хичээл,

Хичээл - алдаа засах,

Хичээл - сурсан зүйлээ нэгтгэх,

Хосолсон хичээл.

Сүүлийн төрөл нь хөгжмийн сургуульд хамгийн тохиромжтой.

Ахлах сургуульд, ялангуяа төгсөлтийн үеэр эсвэл тэмцээнд бэлдэж байхдаа бүхэл бүтэн хөтөлбөрөөр тоглоход маш их цаг зарцуулдаг. Мөн энэ тохиолдолд үүнийг хэлэлцэх, алдаа засах, мэдлэг, ур чадвараа нэгтгэх цаг хугацаа үлдсэнгүй. Ийм учраас шаардлагатай даалгавруудыг биелүүлэхийн тулд хичээлийг хосоор нь хийхийг зөвлөж байна.

Хичээлийн бүтэц

Хичээлийн бүтэц (сурган хүмүүжлийн ажлын зохион байгуулалт) нь сургалтын үр нөлөө, түүний үр нөлөөг ихээхэн тодорхойлдог тул үндсэн ач холбогдолтой юм.

Багшийн хичээлийн төлөвлөлт - хичээлийн үйл ажиллагааны дараалал нь хичээлийг зорилготой, цуглуулж, цаг хугацаа хэмнэх боломжийг олгодог. Үүнийг хийхийн тулд багш тухайн материал дээр ямар дарааллаар ажиллах, ямар сурган хүмүүжүүлэх арга техникийг ашиглах, зөвхөн энэ хичээлээр суралцагчтай юунд хүрэхийг хүсч байгаагаа тодорхой ойлгох хэрэгтэй бөгөөд энэ хичээлийн эцсийн үр дүнг төсөөлөх хэрэгтэй. бүх ажил.

Хичээлийн төлөвлөгөө замдаа өөрчлөгдөж болно. Энэ нь оюутны суралцах бэлтгэлгүй байдал (ажлын бус байдал), сурагчийн хичээлд бэлтгэлгүй байх, оюутан түүнээс юу шаардагдахыг сайн ойлгоогүй, гүйцэтгэлийн тодорхой арга техникийг эзэмшихэд бэрхшээлтэй гэх мэт байж болно.

Хичээлийн ердийн бүтэц:

Гэрийн даалгавраа шалгах (алдаа дутагдлыг тодорхойлох, өмнөх ажлаа дүгнэх),

Ажлыг үргэлжлүүлэх (аль хэдийн мэдэгдэж байсан эсвэл шинэ техник, арга барилыг ашиглан дутагдлыг арилгах),

Шинэ материалыг эзэмших (шаардлагатай бол),

Ажлыг дүгнэх (сурагчийн хичээлд бэлэн байдал, хичээл дэх түүний идэвхийг үнэлэх),

Гэрийн даалгавар бичих.

Сургалтын арга

Хичээлийн арга зүй. Хичээл явуулах арга зүй нь тухайн хичээлийн зорилго, зорилт, сурагчийг хүмүүжүүлэх үндсэн зорилтуудыг биелүүлэхэд чиглэгдсэн байх ёстой бөгөөд энэ нь хичээлийн төрөл, төрөл, бүтэцтэй салшгүй холбоотой гэсэн үг юм. Энэ болон бусад төрөл, төрөл, тэдгээрийн хослол (хослол) зэргээс хамааран сургалтын арга барил мөн хамаарна.

Боловсролын ажилд илүү амжилттай байхын тулд хамгийн шаардлагатай үр дүнтэй арга замуудмэдлэг дамжуулах:

Оюутны үгийг сонсож, гүйцэтгэлийг нь засах арга,

Амаар тайлбарлах арга

Аудио, видео бичлэгийг сонсох, үзэх арга,

Асуултуудын хариулт (багшаас оюутан руу болон эсрэгээр).

Шинэ материал дээр ажиллахдаа дараахь аргыг ихэвчлэн ашигладаг.

Заавар (аман тайлбар),

Үзүүлэн үзүүлэх арга (багш өөрөө хийсэн),

Сургалт (хамгийн хэцүү газруудад, түүний дотор хийсвэр дасгалын тусламжтайгаар ажиллах).

Нэг хэвийн байдал, нэг хэвийн байдал боловсролын үйл явцсургалтын аль ч үе шатанд, ялангуяа эхний шатанд хор хөнөөлтэй. Хичээлээс хичээлийн хооронд тухайн бүтээлийн ижил мөр, хэлцийг сонсож, тэдэнд хэлсэн шаардлагууд, зөвлөмжүүд, үг хэллэгүүд, аялгуунууд нь тэдэнд тавигдаж байвал багшийн хэлж буй зүйлийн талаархи оюутны ойлголт эрс буурдаг. Хэрэв оюутан багшийн даалгаврыг удаан хугацаанд хийж чадахгүй бол энэ асуудлыг хэсэг хугацаанд "мартах" эсвэл өөр өнцгөөс хандах хэрэгтэй. Хичээлээ хатуу төлөвлөж, явуулах шаардлагагүй. Багш нь юу хийхээ төлөвлөсний дараа сурагчдынхаа хариу үйлдэл, үйлдэл, анхаарал зэргээс хамааран өөрийн үйлдлээ сайжруулахад үргэлж бэлэн байх ёстой. Багш, сурагчдын хоорондын харилцааны эрч хүчтэй, аяндаа байх нь ангид бүтээлч уур амьсгалыг бий болгоход тусална.

Оюутан юу хийх ёстойг тусгайлан зохицуулах нь түүнд өөрийн бүтээлч байх боломжийг олгохтой хослуулах ёстой. Оюутны бие даан хийж чадах аливаа ажлыг өөрөө хийх ёстой.

Зураг, судалж буй бүтээлийн түүх,

Хайх өөр сонголтуудхуруу, тоглох техник,

Аяыг дуусгаж байна

Аяны өөрчлөлт,

Хөгжмийн тайлбар гэх мэт.

Энэхүү ажлын аргын тусламжтайгаар хэрэгжүүлэх урьдчилсан нөхцөл бүрддэг бүтээлч боломжоюутан, сэтгэлгээ, ассоциатив холбоо, уран сэтгэмж, уран зөгнөл хөгжиж, авхаалж самбаа, овсгоо самбаа, авхаалж самбаа бий болдог.

Оюутан зөвхөн даалгавраа биелүүлэхээс гадна гүйцэтгэлийн чанарт дүн шинжилгээ хийх нь чухал юм. үнэлэгдсэн өөрийн тоглоом. Өөрийгөө үнэлэхийн ач тус нь ойлгомжтой - оюутан өөрийн үйлдлийг хянаж, сонсголын хяналтыг нэмэгдүүлж, хичээлд идэвхтэй оролцдог.

Бяцхан сурагчаас ихээхэн хүчин чармайлт шаарддаг хэцүү ажил (ихэвчлэн шинэ материалыг техникийн хувьд эзэмшдэг хэцүү газрууд), түүнд танил болсон, амархан даван туулж чадах ажилтай (өмнө нь сурсан хэсгүүдийг давтах, хөнгөн дасгалуудыг гүйцэтгэх) холих хэрэгтэй. Энэхүү нарийн төвөгтэй, энгийн хувилбар нь хүүхдийг хурдан ядрахаас сэргийлж, хичээлд оролцох сонирхлыг нь хадгалахад тусална.

Эхний хичээлийг явуулах арга зүй

Эхний хичээлүүдэд гол ажил бол сонирхолтой байх, материалыг төвөгтэй мэт санагдахгүй байхаар харуулах, хамгийн энгийн тоглоомын техникээс нарийн төвөгтэй арга руу аажмаар шилжих, үйл явдлыг албадуулахгүй байх явдал юм. Хичээл дээр олон янз байх шаардлагатай:

Сонсгол,

онол,

хэмнэл,

буух,

Бусад сэдэв рүү шилжүүлэх

Хөгжмийн номын танилцуулга, бичлэг,

Хэрэглээ хөгжмийн тоглоомууд(аналитик ур чадвар, хэмнэл, анхааралтай байдлыг хөгжүүлдэг),

Багаж хэрэгсэлтэй болон багажгүй ээлжлэн ажиллах.

Бага онолыг өгөхийг хичээ, илүү үзүүлбэр үзүүлэхийг илүүд үздэг бөгөөд хүүхдүүдэд энэ нь бас шаардлагатай байдаг бүтээлч ажил(хөгжимт дуу, шүлэг унших, тоглоом, уран зөгнөл).

Бага насны хүүхдүүдтэй хичээл хийх арга зүй

Хүүхэдтэй ажилладаг багш нар сургуулийн өмнөх насныХүүхдийн наснаас хамааралтай сэтгэцийн физиологийн шинж чанараас шалтгаалан түүний анхаарлыг ажилдаа төвлөрүүлэх нь хичнээн хэцүү болохыг бага сургуулийн сурагчид сайн мэддэг. Хэрэв та үүнийг хэсэг хугацаанд хийж чадвал өөр нэг асуудал гарч ирнэ - бүх хичээлийн туршид анхаарлаа хэрхэн яаж хадгалах вэ. Хүүхдийн анхаарлыг төвлөрүүлж, хичээлийн зорилгодоо хүрэхийн тулд та ээлжлэн хичээллэх хэрэгтэй янз бүрийн төрөлажлын хэлбэрүүд:

Тус хөгжмийн зэмсгийн гоцлол болон чуулга тоглох,

Хөгжим рүү шилжих хөдөлгөөн

Дуулах,

түүх,

Төсөөлөл,

тоглох (зэмсэг дээр биш),

Хөгжим сонсох гэх мэт.

Оюутны өмнө өөрийгөө илэрхийлэх боломж нээгдэх үед ажил хийх сонирхол үргэлж байдаг. Тоглоомоор өөрийгөө илэрхийлснээр хүүхэд ажилдаа маш их автдаг бөгөөд түүний анхаарал нь зорилготой бөгөөд өөрийн эрхгүй болдог.

Хичээлийн бусад сонголтууд

Мэргэшлийн дагуу бүлгийн хичээлүүд

Анхлан суралцагчидтай ажилладаг олон багш нарын туршлагаас харахад сурагч хөгжимд "орох", өөрийгөө илэрхийлэх чадвар нь бүлэгт үргэлж илүү үр дүнтэй байдаг. Хамтран суралцагчдынхаа хариу үйлдлийг хараад хүүхэд ажилдаа илүү идэвхтэй оролцож, багштай ганцаараа байхаас илүү хөгжмийг илүү анхааралтай, гүнзгий хүлээн авдаг. Хэрэв хэд хэдэн оюутан байвал ямар ч ажлын арга нь тоглоом хэлбэртэй байж болно. Жишээлбэл, нэг асуудлыг шийдвэрлэхдээ оюутнуудын хоорондох өрсөлдөөний аргыг ашиглах нь хичээлийг үргэлж идэвхжүүлж, ажлын өнгө аясыг нэмэгдүүлж, материалыг илүү амжилттай эзэмшихэд хувь нэмэр оруулдаг.

Мөн хамтрагчаа сонсох, өөрийгөө сонсох чадварыг хөгжүүлдэг жинлүүр, дасгал, хэсгүүдийн хамтарсан гүйцэтгэлийг сургах шаардлагатай. Ансамбльд тоглох ийм эртний хөгжмийг маш ховор ашигладаг боловч практик нь чуулгын ажлын хэлбэр нь маш сонирхолтой (ялангуяа бага насны хүүхдүүдэд) илүү үр дүнтэй болохыг харуулж байна. Тэд чуулгын хэсгүүдийг гоцлол бүтээлээсээ илүү хурдан бөгөөд илүү сайн сурдаг. Хэд хэдэн оюутантай ажиллах тохиолдолд хичээлийн ихэнх цагийг зориулах болно бие даасан ажилТэд тус бүрээр хамтын болон хувийн тоглолтын оновчтой харьцааг олох нь маш чухал юм.

Хичээлээс гадуурх хичээлүүд

Тогтмол нийгмийн харилцаа нь анги дотор болон гадуур аль алинд нь боломжтой.

Ийм харилцааны хэлбэрүүд нь маш олон янз байж болно:

Бичлэг сонсох

Концерт, музей, театрт зочлох,

Хөтөлбөрийг бүх оюутнууд ээлжлэн тоглож, дараа нь үзүүлбэр бүрийн талаар ярилцах,

сэдэвчилсэн концерт,

Бусад хөгжмийн сургуулиудын ангийн концертууд,

Гадна концертууд.

Эдгээр бүх арга хэмжээ нь оюутнуудыг жинхэнэ оюун санааны үнэт зүйлд чиглүүлж, хөгжим судлахад нь тусалдаг бүтээлч таатай орчныг бүрдүүлдэг.

Хяналтын хэлбэрүүд

Техникийн туршилт (хөгжлийн үнэлгээ, дүн шинжилгээ бүхий);

Туршилтын хичээлүүд;

Ангийн шалгалт (хэмжээний гүйцэтгэлийг шалгах, нүдээр унших чадвар, чихээр сонгох, чуулга тоглох, хөгжмийн нотлох мэдлэг);

Сэдэвчилсэн хөгжмийн үдэш;

Сургуулийн тэмцээн, концерт;

Бүтээлч үдшүүд;

Ерөнхий боловсролын сургуулийн эцэг эхийн өмнө хэлсэн үг, цэцэрлэг, соёлын төвүүд;

Уралдаан, семинарт оролцох, асуулт хариулт, олимпиад гэх мэт.

Үр дүнтэй хичээлд юу нөлөөлдөг вэ?

Харамсалтай нь практик дээр орчин үеийн амьдралЗөвхөн ховор оюутнуудтай л өндөр чанартай, үр дүнтэй хичээл хийх боломжтой. Үүнд олон шалтгаан бий. Гэсэн хэдий ч хичээлийн үр дүн нь багш нарын өөрсдийнх нь мэргэжлийн ур чадвар, бэлэн байдлаас хамаарна.

Дээр дурдсан асуудлын талаар дэлгэрэнгүй ярихгүйгээр би хамгийн цөөн хэдэн асуудлыг эргэн санамаар байна үр дүнтэй аргуудоюутны хөгжимчний боловсрол.

Оюутан бүрт хувь хүний ​​хандлага - хөгжмийн сурган хүмүүжүүлэх үндсэн зарчим. Мэдэгдэж буй материалын хэмжээ, нарийн төвөгтэй байдал, түүнийг дуусгах дараалал, хурд, багшийн танилцуулах шинж чанар гэх мэт. оюутан бүрийн хувьд өөр өөр байх ёстой.

Та оюутны дутагдлыг байнга онцолж, залхуурал, бэлтгэл муутай гэж шүүмжилж болохгүй; Үүнээс эерэг зүйлийг олохыг хичээсэн нь дээр. Түүний яриаг дараах байдлаар эхлүүлж: "Чи энэ хэллэгт муу сонсогдсонгүй. Алив, үүнийг илүү сонирхолтой, илүү илэрхийлэлтэй тоглохыг хичээгээрэй" гэж багш нь итгэлцсэн уур амьсгал, үр бүтээлтэй ажиллах нөхцлийг бүрдүүлдэг тул хичээл амжилттай болно.

Тиймээс, хичээлийг цаг үрэхгүй, харин үр өгөөжтэй байхын тулд багш хичээлдээ бэлтгэгдэж, олон төрлийн хичээл, түүнийг явуулах арга барилыг ашиглаж, олж авах чадвартай байх ёстой. хувь хүний ​​хандлагаоюутан бүрт. Залуу хөгжимчний оюун санааны болон ёс суртахууны боловсрол, түүний мэргэжлийн ур чадвар, ертөнцийг үзэх үзэл нь өөрийн мэргэжлээр ажилладаг багш бусад багш нараас хамаагүй илүү боломжуудтай байдаг тул үүнийг "олон нийтийн соёлын давамгайлал" -ыг эсэргүүцэхэд ашиглах ёстой гэдгийг санах нь зүйтэй.

Уран зохиол:

1. Артоболевская А.Д. Хөгжимтэй анхны уулзалт. - М., Зөвлөлтийн хөгжмийн зохиолч, 1978 он.

2. Крюкова В.В. Хөгжмийн сурган хүмүүжүүлэх ухаан. - Ростов Н/А: "Феникс", 2002 он.

3. Надырова Д.С. Төгөлдөр хуур сурах явцад хөгжмийн хөгжил.

4. Николаев A. Мэргэжлийн болон ерөнхий хөгжмийн боловсролын зорилтуудыг нэгтгэх арга замууд. Хөгжмийн боловсролын талаархи арга зүйн тэмдэглэл. - М., 1966

5. Теплов Б.М. Хөгжмийн чадварын сэтгэл зүй. – М., 1985. – Т.1.

6. Цыпин Г.М. Төгөлдөр хуур тоглож сурах. - М.: Боловсрол, 1984.

7. Интернет.

"Tic Tac Toe" тоглоомыг хөгжмийн хичээлд ерөнхий хичээл, хөгжмийн материалыг нэгтгэх, хичээлээс гадуурх үйл ажиллагаанд ашиглаж болно. Тоглоом нь алсын хараа, хөгжмийн ой санамж, уран сэтгэмжийг хөгжүүлдэг. Тоглоом нь танилцуулгатай ажиллах заавартай ирдэг. Интерактив тоглоомыг онд бүтээсэн Microsoft програм PowerPoint.

Хөгжмийн зохиолчийн төрсөн өдөрт зориулав
Зорилго: Модест Петрович Мусоргскийн хөгжмөөр дамжуулан хөгжмийн болон зургийн дүрсийг илэрхийлэх арга хэрэгслийг олж илрүүлэх.
Зорилго: 1. Боловсрол: Хөгжимд сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх.М.Мусоргский Виктор Хартманы бүтээлээс юу сонирхож байгааг мэдэрч, ойлгохыг хичээх. 2. Боловсрол: "Үзэсгэлэн дээрх зургууд" төгөлдөр хуурын иж бүрдлийг танилцуулах. Хөгжмийн илэрхийлэлийн хэрэгслийг тодорхойлох.
3.Хөгжүүлж байна^ Хөгжмийн бүтээлд дүн шинжилгээ хийх, илэрхийллийн арга хэрэгслийг бүтээлийн агуулгатай харьцуулах 4.Сюитийн аль нэг дүрсийн макет зохиох.

Зорилтот үзэгчид: 5-р ангид зориулсан

1-р ангийн 3-р улирлын хөгжмийн хичээлд зориулж "Ардын хөгжимчид зочлох" хураангуй, танилцуулгыг бэлтгэв. Энэ материал нь тэнүүчлэгч хөгжимчид, жүжигчдийн ажилд зориулагдсан болно. "Мэдлэгийн гараг" боловсролын цогцолбор, 1-р анги, Т.И.Бакланова

Зорилтот үзэгчид: 1-р ангид зориулсан

Е.Д.Крицкаягийн хөтөлбөрийн дагуу 4-р ангийн сурагчдад зориулсан "Ардын уламжлал, зан үйл. Масленица" сэдвээр хичээл боловсруулсан. Мэдээллийн хэсгийг багасгаснаар үүнийг 3-р ангид хичээл заахад амжилттай ашиглаж болно. Хэрэв та ардын хувцас, илүү олон дууны материалыг нэмбэл баярын хичээл хийж болно. Харамсалтай нь хичээлийг хөгжмийн файлын хамт сайтад байршуулдаггүй.

Зорилтот үзэгчид: 4-р ангид зориулсан

6-р ангийн мэдлэгийг нэгтгэх, системчлэх хичээл "Газар үүссэн түүх" сэдвээр Хөгжмийн зэмсэг". Ангидаа хуваагдсан багуудын хооронд тоглоом хэлбэрээр явагддаг. Хүүхдийн танин мэдэхүйн болон харилцааны чадварыг төлөвшүүлэхэд хувь нэмэр оруулдаг.

Зорилтот үзэгчид: 6-р ангид зориулсан

Хичээл нь оюутнуудад хөгжмийн интонан шинж чанар, хөгжмийн дүр төрхийг бий болгодог дүрслэл, илэрхийлэлийн талаархи ойлголтыг хөгжүүлэхэд чиглэгддэг. Нэгэн зэрэг асаалттай өөр өөр үе шатуудХичээлийн үеэр оюутнуудын хөгжмийн сонсголыг (давхарга, тембр, хэмнэл) системтэй хөгжүүлэх ажил үргэлжилж байна. Хичээлийн явцад Д.Огородновын хөгжим, дууны боловсролын зохиолчийн арга зүйг ашигладаг.

Зорилтот үзэгчид: 1-р ангид зориулсан

"Дуурь: Руслан, Людмила хоёр"-ийн хөгжилд хичээлийн тэмдэглэл, танилцуулга багтсан болно.
Зорилго, зорилтууд:
1. Хөгжмийг амьдралын үзэгдэл болох хүндлэх сэтгэлгээг төлөвшүүлэх, М.И. Глинка.
2. “сонат хэлбэр” гэсэн ойлголт, түүний бүтэцтэй танилцах
3. найдах, хөгжмийг ухамсартайгаар сонсох чадварыг хөгжүүлэх амьдралын туршлагамөн өмнө нь олж авсан мэдлэг;
4. хүүхдийн яриа, дүрслэлийн болон ассоциатив сэтгэлгээг хөгжүүлэх;
Хичээлийн төрөл: "Руслан ба Людмила М.И. Глинка" дуурийн танилцуулга.

Зорилтот үзэгчид: 3-р ангид зориулсан

Төлөвлөгөө - нээлттэй хичээлийн тойм

төгөлдөр хуурын чиглэлээр 1-р курсын оюутантай

Гүйцэтгэсэн: Ильина Ирина Ивановна

төгөлдөр хуурын багш

MBOUDOD "Чебоксарын Н. Лапсары тосгон дахь Урлагийн сургууль

Хичээлийн сэдэв:

« Сургалтын эхний шатанд хөгжмийн илэрхийлэлийн хэрэгслийг эзэмших»

Хичээлийн төрөл: хосолсон

Хичээлийн зорилго: судалсан бүтээлийн материал дээр хөгжмийн илэрхийлэлийн хэрэгслийн тухай ойлголтыг нэгтгэх.

Хичээлийн зорилго:

Боловсролын:

Сурсан онолын мэдлэгээ нэгтгэх (цус харвалт, горим, хэмнэл, хэмнэл, аялгуу, динамик),

Практик ур чадвараа үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх (legato, staccato цохилтоор тоглох; динамик сүүдэртэй ажиллах, өгөгдсөн хурдаар хэсэг гүйцэтгэх);

Боловсролын:

Сонсголын хөгжил

Хөдөлгөөний зохицуулалт,

Төрөл бүрийн үйл ажиллагаануудаар дамжуулан уран сэтгэмжийн хөгжмийн сэтгэлгээг идэвхжүүл.Сурган хүмүүжүүлэгчид:

Хөгжимд дурлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх

Гоо зүйн амтыг төлөвшүүлэх

Тууштай байдал, тайван байдлыг төлөвшүүлэх.

Арга зүйн техник:

Аман, харааны, практик;

Сонсголыг идэвхжүүлэх, оюутны хөгжмийн ойлголтыг татах;

Нөлөөллийн шууд ба санал болгох хэлбэрүүд.

Сэтгэлгээний хөгжил

Тоног төхөөрөмж: төгөлдөр хуур, 2 сандал, ширээ "хөгжмийн илэрхийллийн хэрэгсэл". Зураг, зураг, хуудасны хөгжим. К.Рейнеке, А.Пушкин нарын хөрөг. Зөөврийн компьютер

Боловсролын технологийн хэрэглээ:

Эрүүл мэндийг хэмнэх:

Хурууны булчингууд хөгждөг бөгөөд энэ нь санах ойд эерэг нөлөө үзүүлдэг бөгөөд энэ нь илүү эрчимтэй хөгжих болно.

Хичээлийн оновчтой зохион байгуулалт: биеийн тамирын хичээл, оролцоо тоглоомын мөчүүд, нүдний гимнастик, булчин сулруулах дасгал, "Солонго" болон " Ярьж буй хуруунууд»

Боловсролын янз бүрийн төрлүүдийг ээлжлэн солих (хэмжээ тоглох, дасгал сургуулилт нь сурсан хэсгүүдийг давтах, хөгжим сонсох зэргээр солигддог).

Урьдчилсан бэлтгэл:

хөгжмийн зохиолуудыг сурах;

Жинлүүр дээр ажиллаж байна

Репертуар хичээлийн төлөвлөгөө:

1. С зэрэглэлийн үндсэн

2.М. Крутицкий "Өвөл"

3. К.Рейнеке “Шерзино”

4.D. Кабалевский "Алиалагч" (сонголт)

5.П. И.Чайковский “Хуучин Франц дуу” (сонсох)

6. Г.Галинин “Амьтны хүрээлэнд” циклээс тоглож байна (сонголт)

Хичээлийн төлөвлөгөө:

1. Зохион байгуулалтын мөч

2. Бие халаах. Яс-булчингийн тогтолцооны эрх чөлөөнд чиглэсэн дасгалууд, хурууны гимнастик

3. Хөгжмийн материалтай ажиллах

4. Оруулсан материалыг нэгтгэх - хөгжимд илэрхийлэх арга хэрэгсэл - ашиглах тоглоомын технологи(хөзрийн тоглоом, зураг, зураг)

5. Хичээлийн хураангуй

6. Гэрийн даалгавар

Хичээлийн үеэр:

1 . Зохион байгуулах цаг. Мэндчилгээ. Хичээлийн сэдэв, даалгаврыг дуугаар хэлэх. Багажны ард сууж байна

2. Дулаацах.

"Солонго" дасгал

Гар дээр нуман дасгал хийж, дараа нь түүнд шумбах. Дасгал нь гар дээр чөлөөтэй чиг баримжаа, булчингийн зайг мэдрэх чадварыг хөгжүүлдэг. Гар нь нуман хөдөлгөөнөөр чөлөөтэй, жигд хөдөлдөг. Тунгалаг дусал солонгон дээр эргэлдэж, гүн нуур руу хэрхэн чангаар унаж байгааг та төсөөлж болно.

Үүнийг гарны дээгүүр зурж, солонгын үзүүрийг дуугаргаж, дараах хэлээрэй.

Өө чи, солонго нуман

Чиний доор нуга байдаг.

Та буулга шиг тэнгэрт дүүжлэв.

Би үнэхээр үзэсгэлэнтэй

Би үүнийг хагас минутын дараа зурна.

Эхлээд зур баруун гар, дараа нь зүүн. Одоо хоёр гараараа хамтдаа оролдоод үзье. Энэ дасгалыг гэртээ давт.

Дасгал хийх "Ярьдаг хуруу"

Хэллэгийг санаарай:

Хокус-покус, трол-вали,

Хулгана өөрөө буулгагч машин дээр сууж байна.

Чи юу хийж байгаа юм бэ, энэ хулгана уу?

Та биднийг дорд үзэж байна уу?

Shoo! Shoo! Shoo!

Ярих - эдгээр хуруугаараа шүлгийг товшино уу:

1 1 2 2 1 1 3 3

1 1 4 4 1 1 5 5

1 1 2 2 1 1 3

1 1 4 4 1 1 5

Хурууны тоглоом: "Шидэт алчуур"


Багш:

Надад хараацай байна -
Тэр ороолтыг бүхэлд нь идсэн, тэгээд л болоо!
Тэр даруй залгисан
Гиппопотамус шиг хэвлий!
Үүнийг авч үзьежижиг ороолтыг булангийн дэргэд авч, зөвхөн нэг гарынхаа хурууг ашиглан бүхэлд нь алган дээрээ тавь. Нөгөө гар нь тус болохгүй. Эхлээд нэг гараараа, дараа нь нөгөө гараараа.

Дараа нь бид оюутны "Д мажор" хэмжүүрийн талаархи мэдлэгийг гар тус бүрээр 2 октаваар урагшлах хөдөлгөөнөөр, хоёр гараараа зөрүүтэй хөдөлгөөнөөр шалгана. Дараа нь бид жингүүдийг дэд текст, өөр өөр хэмнэлтэй тоглохыг төрөлжүүлдэг: "Би хэмжүүрийг чанга тоглож, сайн тоглодог", "Одоо би үүнийг хурдан тоглодог - би тав авна." Хэмжээг 1 ба 2-р хуруугаараа тоглуулна (эхний хуруугаа тавих дасгал).

3 . Хөгжмийн материалтай ажиллах.

Багш: Та одоо бидэнд ямар уран бүтээл хийх вэ?

Оюутан: М.Крутицки "Өвөл"

Багш: Надад хэлээч, жүжгийн дүр юу вэ?

Оюутан: Гунигтай, бага зэрэг догдолж байна.

Багш: Та энэ бүтээлийг тоглохдоо юу төсөөлж байна вэ?

Сурагч:: Хүйтэн өвөл, харанхуй ой.

Багш: Өвөл байгаль ямар байдаг вэ?

Оюутны хариулт.

Багш: Өнгөцхөн харвал нэг хэвийн: цас, хүйтэн. Гэхдээ үгүй: эхлээд гашуун хяруу, дараа нь гэсгээх болно. Өвлийн өдөр ямар өөр вэ! Заримдаа гялалзсан, нарлаг, дуу чимээтэй, заримдаа гунигтай, зөөлөн, нам гүм...

Өвөл бол жилийн хамгийн ид шидтэй цаг байж магадгүй юм. Тэрээр хамгийн дуртай амралт, хамгийн хөгжилтэй үйл ажиллагаа, хамгийн сонирхолтой үлгэрийг урт, нууцлаг үдшээр өгдөг.
Мөн хүн бүр өвлийг өөр өөрөөр хардаг. А.С.Пушкинд тэрээр Цасан хатан шиг хүйтэн, гайхамшигтай гоо үзэсгэлэн юм.


Энд хойд зүгт үүлс хүрч байна,
Тэр амьсгалж, хашгирав - тэр энд байна
Өвлийн шидтэн ирж байна.
Тэр ирж, бутарч,
Царс модны мөчир дээр өлгөгдсөн;
Долгионт хивсэнцэр дээр хэвтээрэй
Талбайн дунд, толгодын эргэн тойронд.
Өвөл нь илбэчин байгалийг илбэдэж, илбэдэг. Түүний хүйтэн амьсгал дор бүх зүйл хөлддөг, хөлддөг, хөлддөг.
Өвлийн илбэчин
Ид шидтэй, ой зогсож байна -
Мөн цасан захын дор
Тэр гайхалтай амьдралаар гэрэлтдэг ...

Хөгжмийн зохиолч яруу найрагчийн нэгэн адил байгалийг зөвхөн үгээр биш, дуу авиагаар дүрсэлдэг.

Өвлийг дүрсэлсэн слайдуудыг үзэх.

Оюутан нэг хэсэг тоглож байна.

Багш: Хөгжмийн зохиолч өвлийн дүр төрхийг илэрхийлж чадсан гэж бодож байна уу? илэрхийлэх хөгжмийн ямар хэрэгслийг ашигладаг вэ?

Оюутан: бага хэмжээний масштаб, удаан хэмнэл, бага регистр, урт зурсан тэмдэглэл ашиглах

Багш: Тийм ээ, урт хагас нот нь хөлдөх мэдрэмжийг төрүүлдэг... Орос дуутай төстэй гунигтай аялгуу аажуухан дэлгэгдэж, намуухан регистрээр сонсогдоно. Жүжиг хийхэд ямар цус харвалт ашигладаг вэ?

Оюутан: Легато

Багш: Нэг бяцхан хүү энэ аялгуунд үг зохиож:

Хашаанд цасан шуурга шуурна

Үүнийг шүүрддэг.

Цонхон дээр хэв маяг бий

Гялалзсан.

Бүх зүйл цасанд хучигдсан байдаг.

Би хөлдөж байна.

Үг нь энэ хөгжимд таарч байна уу? Энэ жүжгийн текстийг гэртээ бодож үзээрэй.

Биеийн тамирын минут.

Нүдний дасгал:нүдээ хөдөлгө (баруун, зүүн, дээш, доош)

Хүзүү, гар, мөрний бүсний булчингуудыг суллах дасгал хийх:Хөлийнхөө хуруун дээр аажуухан, гөлгөр босож, санаа алдахын зэрэгцээ тайвширсан гараа дээш өргө. Дараа нь гараа хажуу тийш нь хялбархан дэлгэж, амьсгалаа гаргахдаа урагшаа чөлөөтэй бөхийлгөж, суларсан гараа хүчтэй доошлуулна. Гар нь зогсох хүртэл чөлөөтэй савлана.

Дасгал: толгойн чөлөөт эргэлт (баруун, зүүн, дээш, доош).

Багш: Аня, таны дараагийн ажлын нэр юу вэ?

Оюутан: Шерзино.

Багш: Чи шерцино гэж юу болохыг мэдэх үү?

Оюутан: Тийм ээ. Гэж нэрлэдэг жижиг хэсэгинээдмийн шинж чанартай.

Оюутны жүжигчилсэн тоглолт.

Багш: Энэ жүжгийг Германы хөгжмийн зохиолч, төгөлдөр хуурч, удирдаач Карл Рейнеке бичсэн. Тэр зуу гаруй жилийн өмнө амьдарч байжээ. (Хөгжмийн зохиолчийн хөргийг харуулах).

Багш: Ажлын сэтгэл санаа ямар байна вэ?

Оюутан: Хөгжилтэй, баяр хөөртэй.

Багш: Ямар өнгөтэй болохыг нарийвчлан авч үзье, өөрөөр хэлбэл. Хөгжмийн зохиолч уг бүтээлийн дүрийг ямар хөгжмийн илэрхийлэлээр дамжуулсан бэ.

Багш: Аня, таныг "шерзино" тоглоход ямар дүр зураг санаанд орж ирдэг вэ?

(Оюутны хариулт).

4 . Бүрхэгдсэн материалыг бэхжүүлэх(хөгжим дэх илэрхийлэлтэй арга хэрэгсэл) тоглоомын технологийг ашиглан (карт, зураг, зураг).

Багш: Одоо та энэ даалгавартай байх болно. Би та нарт бүтээлүүдийг сонсохыг зөвшөөрч, та энд хөгжмийн илэрхийлэлийн ямар хэрэгслийг ашиглахыг тодорхойлох болно.

1 хэсэг: Д.Кабалевскийн "Алиалагч" дуу

2-р хэсэг: П.И.Чайковский "Хуучин Францын дуу"-г эгшиглэв. Хэсэг тоглож байх үед оюутан өөрийнх нь бодлоор өгөгдсөн хөгжмийн бүтээлтэй тохирох хөгжмийн илэрхийлэл бүхий хөзрүүдийг ширээн дээр тавьдаг. Дараа нь тоглолтын үр дүнг шалгаж, хэлэлцэнэ.

Багш: Та зөвхөн өнгөөр ​​төдийгүй дуу авиагаар зурж болно гэдгийг аль хэдийн ойлгосон. Хэдэн амьтдыг тааж, тэдгээрийг зурган дээр харуулахыг хичээ.

Г.Галинин "Чижик" гэж дуугардаг.

"Буужин"

"Баавгай"

"Хун"

"Заан"

5. Хичээлийн хураангуй:

Хөгжмийн илэрхийллийн хэрэгсэл нь хөгжмийн бүтээлийн дүр төрх, дүр төрхөд шууд нөлөөлдөг. Тодорхой хэрэгслийн илэрхийллийн үнэ цэнийг анхаарч үзвэл оюутны хөгжмийн тухай ойлголт илүү бүрэн дүүрэн, ухамсартай болдог. Сурах явцад зураг, үгс нь чухал үүрэг гүйцэтгэдэг бөгөөд хүүхдүүдэд шаардлагатай сэтгэлийн хөдөлгөөнийг бий болгоход тусалдаг. Хөгжмийн бүтээлийг идэвхтэй мэдрэх нь хөгжмийг ойлгоход тусалдаг бөгөөд гүйцэтгэлд эерэг нөлөө үзүүлдэг.

6. Гэрийн даалгавар:

"Өвөл", "Щерзино" жүжгүүдийг нэгтгэх

"Өвөл" гэсэн үгсийг олоорой.

Гэртээ "Ярих хуруу", "Солонго" дасгалуудыг үгээр давт.

Багш: Үүгээр бидний хичээл өндөрлөж байна. Анхаарал тавьсанд баярлалаа!

Ашигласан номууд:

1. Смирнова T. I. “Төгөлдөр хуур. Эрчимжүүлсэн сургалт: удирдамж"; М.: RIF "Crypto-logos", 1992 он.

2. А.Шмидт-Шкловская “Төгөлдөр хуурын ур чадварын боловсролын тухай”; М.: "Сонгодог XXI", 2013 он.

3. А.Щапов " Төгөлдөр хуурын хичээлхөгжмийн сургууль, коллежид"; М.: "Сонгодог XXI", 2009 он.

4. Е.М.Тимакин “Төгөлдөр хуурчийн боловсрол”; М.: "Зөвлөлтийн хөгжмийн зохиолч", 1984 он.


Багшийн төгөлдөр хуурын нээлттэй хичээл

Сэдэв:

Хичээлийн төрөл:

Хичээлийн зорилго:

Хичээлийн зорилго:

Боловсролын:

Боловсролын:

  • Хэмнэлийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх

Боловсролын:

Хичээлийн алхамууд:

1. Зохион байгуулалтын үе шат. 1 мин

2 Үндсэн үе шат.

  • Дасгал хийх тоглоом. 2 минут

Жижиг тоног төхөөрөмжийн байрлалын дасгалууд

Нарийн техникт зориулсан масштабын дасгалууд

Том тоног төхөөрөмжид зориулсан дасгалууд

F. Lekuppe Etude Op.17 No 6

Ф.Рыбицкий “Зефир”

  • Багштай хамт чуулгад харааны уншлага. Хөгжмийн текстийн товч дүн шинжилгээ

3 мин

  • Биеийн тамирын минут. Бөмбөг ашиглан тоглоомыг халаах. Хөгжмийн нэр томьёоны салбарын мэдлэгийг ашиглах, интервалын давталт 2 мин.
  • "Peer Gynt" симфони сюитын хөгжмийн хэсгүүдийг сонсох: 4 мин

- "Өглөө"

- "Уулын хааны агуйд"

Илэрхийлэх хэрэгслийн дүн шинжилгээ, эдгээрт тусгагдсан зургийн шинж чанар

Ажилладаг.

  • Дуртай бүтээлийнхээ төгөлдөр хуур тоглох нь: Г.Уоррен “Чуттанага руу галт тэрэг”

2 минут

3. Эцсийн шат. 4 мин

  • Дүгнэж байна
  • Оюутны ажлыг үнэлэх.
  • Гэрийн даалгавар

Урьдчилан үзэх:

Хүүхдэд нэмэлт боловсрол олгох хотын боловсролын байгууллага

"Нижнеодесскийн хүүхдийн урлагийн сургууль 2011 оны 5-р сарын 25

Багшийн төгөлдөр хуурын нээлттэй хичээлийн бие даасан дүн шинжилгээ

Кириленко Г.В. 2-р ангийн сурагч Евгения Скороватай хамт.

Оюутны онцлог.

Евгения Скорова - төгөлдөр хуурын 2-р ангийн сурагч, 10 настай. Хөгжмийн сургалт байхгүй. Тэрээр хөгжмийн маш сайн чадвартай: тогтвортой, сайн хөгжсөн хэмнэлийн мэдрэмж, хөгжсөн дотоод чих, сонсголын санааны нэлээд өргөн нөөцтэй, маш сайн хөгжмийн ой санамжтай. Хөгжимд сэтгэл хөдлөлийн мэдрэмжтэй, ааштай. Донтуулагч мөн чанар. Ноцтой, өөрийгөө шүүмжилдэг. Настай ч гэсэн дотоод соёл, оюун ухаантай. Хөгжмийн сургуульд бүх хичээлээр онц сурдаг, ерөнхий боловсролын сургуульд "сайн", "онц" оноо авдаг, сурдаг. хэлний сургууль“Lingua” болон поп бүжгийн клуб. Маш найрсаг, ойр дотно. Тэрээр хөгжмийн хичээлд нухацтай хандаж, зэмсэг дээр урам зоригтой, бүхнээ зориулдаг. Маш нарийн төвөгтэй репертуарыг даван туулдаг. Тайзан дээр тоглох дуртай, тайзны сэтгэл хөдлөлийг сайн даван туулдаг. Тэрээр тоглоомын арга техникийг сурсан бүрэн, гар чөлөөтэй, зэмсэг тоглоход сайн зохион байгуулалттай. Гараа байрлуулахад бага зэрэг таагүй байдаг - бага гар нь далдуу модны булчин суларсантай холбоотой юм. Женя энэ таагүй байдлыг засахын тулд аль хэдийн маш их амжилтанд хүрсэн бөгөөд гараа байрлуулах тал дээр идэвхтэй ажиллаж байна. Тэр маш хариуцлагатай, үр дүнтэй, зорилго тавьж, түүндээ хэрхэн хүрэхээ мэддэг. Бие даан үр бүтээлтэй ажиллах боломжтой.

Сэдэв: Оюутны төгөлдөр хуурчны хөгжмийн боловсролд нэгдсэн арга барил.

Хичээлийн төрөл: Мэдлэг, ур чадвар, чадварыг нэгтгэх, нэгтгэх. Мэдлэгийг практикт ашиглах

Хичээлийн зорилго: Уран сайхны болон гүйцэтгэлийн санаачлагыг хөгжүүлэх, төгөлдөр хуурын арга барилыг нэгтгэх.

Хичээлийн зорилго:

Боловсролын:

  • Оюутны хөгжмийн туршлагыг өргөжүүлэх
  • Норвегийн хөгжмийн зохиолч Эдвард Григийн хөгжмийг үргэлжлүүлэн судлаарай
  • Э.Григийн “Peer Gynt” симфони сюитийн агуулгыг танилцуулна уу.
  • Төгөлдөр хуур тоглох оновчтой техник дээр үргэлжлүүлэн ажилла
  • Хөгжмийг зөв уншиж сур
  • Чихний дагалдах аялгууг сонгох ажлыг үргэлжлүүлээрэй

Боловсролын:

  • Хөгжмийн уран сэтгэмжийг хөгжүүлэх, хөгжмийн алсын харааг өргөжүүлэх
  • Мотор болон тоглоомын чадварыг хөгжүүлэх
  • Нот тоглох чадварыг хөгжүүлэх
  • Уянгалаг, гармоник, өндөр сонсголыг хөгжүүлэх
  • Хэмнэлийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх
  • Чих, шилжүүлэн суулгах замаар сонгох чадварыг хөгжүүлэх

Боловсролын:

  • Сэдэв, хэрэглүүрийн сонирхол, хайрыг төлөвшүүлэх
  • Сонгодог хөгжмийг хайрлах, хүндлэх мэдрэмжийг төлөвшүүлэх
  • Ажлынхаа үр дүнд хариуцлага хүлээх мэдрэмжийг төлөвшүүлэх
  • Өөрийгөө хянах чадварыг хөгжүүлэх
  • Багажны ард зан үйлийн соёлыг төлөвшүүлэх

Зарчмууд:

  • боловсрол, сургалт, хөгжлийн нэгдмэл байдлын зарчим.
  • амьдралтай холбогдох зарчим.
  • шинжлэх ухааны зарчим.
  • хүсэл тэмүүллийн зарчим.
  • үйл ажиллагаа, бие даасан байдал, ухамсрын зарчим.

Хичээлийн алхамууд:

1. Зохион байгуулалтын үе шат. 1 мин

  • Мэндчилгээ. Хичээлийн сэдвийн гарчиг. Сонгосон сэдвийн үндэслэл бүхий багшийн танилцуулга үг.

Оюутны төгөлдөр хуурчийг цогцоор нь хөгжүүлэхэд дараахь зүйлс орно.

Мотор тоглоомын ур чадварыг хөгжүүлэх, хөдөлгөөний техник, уян хатан байдал дээр ажиллах.

Нот тоглох чадварыг хөгжүүлэх

Хөгжим-уран сэтгэмжийг хөгжүүлэх, хөгжмийн алсын харааг өргөжүүлэх, сонсголын санааг хуримтлуулах.

Хөгжмийн сонсголын бүх бүрэлдэхүүн хэсгүүдийг хөгжүүлэх

Хэмнэлийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх

Чих, шилжүүлэн суулгах замаар сонгох чадварыг хөгжүүлэх

Үгүй сайн хөгжилЭдгээр бүх чанарууд нь сайн хөгжимчин-гүйцэтгэгч болж чадахгүй.

2 Үндсэн үе шат.

Энэ үе шатанд янз бүрийнаргууд:

Амаар (тайлбар, яриа)

Визуал (уран зураг, хүүхдийн зургийн хуулбар, хөгжмийн зохиолчийн хөрөг зургийг ашиглах)

Практик (хөгжим сонсох, зэмсэг тоглох, төгөлдөр хуур, урлагийн асуудлыг шийдвэрлэх.)

Бүтээлч (чихээр сонгох, шилжүүлэх, хөтөлбөрийн бүтээлийг уран сэтгэмжтэй хуулбарлахын тулд илэрхийлэх хэрэгслийг хайх)

Нөхөн үржихүй (сурсан бичвэрийг хуулбарлах)

Тоглоомын арга

Хөгжмийн ажиглалтын арга

Сэтгэл хөдлөлийн жүжгийн арга

  • Дасгал хийх тоглоом. 2 минут

Хичээлийн эхэнд гараа зэмсэг тоглоход бэлтгэхийг зөвлөж байна. Үүнийг хийхийн тулд бид янз бүрийн төрлийн техникийн хэд хэдэн дасгалуудыг тоглодог: Ч.Ганоны байрлалын дасгалууд, масштабын дасгалууд, том техникт зориулсан дасгалууд (октав, хөвч).

  • Ноорог дээр ажиллаж байна. Төгөлдөр хуурын сул талыг даван туулах: 10 мин

F. Lekuppe Etude Op.17 No 6

К.Черни (ред. Гермер) Этюд No28 1 ном.

К.Черни (ред. Гермер) Этюд No29 1 ном.

К.Черни (ред. Гермер) Этюд No5 2 тетра

Ф.Рыбицкий “Зефир”

Этюдийг гүйцэтгэхдээ оюутанд янз бүрийн практик даалгавар өгсөн: гарны байрлалын шилжүүлгийг үр дүнтэй, хурдан гүйцэтгэх, янз бүрийн бүртгэлд гарыг сайн зохицуулах (F. Lekuppe Etude Op. 17 No 6), сайн хуруугаа харуулах. үе мөчний хэллэг, чөлөөтэй ярих, бугуйн хөдөлгөөнийг эзэмших (К. Черный этюд № 29), 1-р хурууны сайн байрлал, дууны синхрончлолыг хянах (К. Черный этюд № 28), дөрөө цаг тухайд нь солихыг хянах, арпежийн дүрсийн дууны жигд байдал, аялгууны бие даасан нотыг тоглохдоо зүүн гараа гүнзгий дүрэх (Ф. Рыбицкий "Зефир"), өндөр чанартай, жигд, зөв ​​хуруугаараа, дунд зэргийн хэмжээтэй урт масштабтай хэсгүүдийг гүйцэтгэнэ. хэмнэл, бугуйг нугалахгүйгээр (K. Cherny Etude No 5).

Оюутан бүх даалгавраа амжилттай гүйцэтгэж, бодолтой, ухамсартай ажилласан.

  • Багштай хамт чуулгад харааны уншлага. Хөгжмийн текстийн товч дүн шинжилгээ 3 мин

Нотыг тоглож эхлэхээс өмнө сурагчтай хамт басс түлхүүрийн нотыг давтаж, хэмнэлийн хэв маягийг карт ашиглан хуулбарлах хэд хэдэн хэмнэлтэй дасгал хийсэн (гар тус бүрийг тус тусад нь, хоёр гараа хамтад нь).

Уг бүтээлийг тоглохын өмнө харааны хуудас хийсэн товч дүн шинжилгээхөгжмийн текст: хөгжмийн хэмжээ, өнгө аяс, хэмнэл, шугамын онцлог. Дараа нь уг бүтээлийг дунд зэргийн хэмнэлтэй тоглов. Женя даалгавраа гайхалтай даван туулсан.

Харааны ном уншиж байхдаа чуулгад тоглох нь оюутны бүх анхаарлыг төвлөрүүлж, тайвширч зогсохыг зөвшөөрдөггүй бөгөөд дуу нь бие даасан тоглолтоос илүү тод, баялаг байдаг. Оюутнууд ажлын энэ хэлбэрт үнэхээр дуртай бөгөөд нот тоглох чадварыг хөгжүүлдэг. Сул оюутнуудтай бол та чуулга биш, харин хоёр гараараа нэг гараараа тоглож, нөгөө гарынхаа хэсгийг оюутанд даатгаж болно.

  • Бөмбөг ашиглан тоглоомыг халаах. Хөгжмийн нэр томьёоны салбарын мэдлэгийг ашиглах, интервалын давталт 2 мин.

Бөмбөгтэй тоглох нь сурагчийг тайвшруулж, анхаарлаа төвлөрүүлэх боломжийг олгосон.

  • М.Хиллийн “Төрсөн өдрийн мэнд” дууны уянгалаг (Т – Д – Т – С – Т) аяыг чихээр сонгож, ураг төрлийн нэгдүгээр зэргийн түлхүүрт хөрвүүлэв. 3 мин
  • Э.Григийн бүтээлийн тухай яриа. Дүгнэлт"Peer Gynt" симфони сюит. 4 мин
  • "Peer Gynt" симфони сюитийн хөгжмийн хэсгүүдийг сонсох нь:

- “Өглөө”, - “Уулын хааны агуйд” 4 мин.

Эдгээр бүтээлд тусгагдсан дүрсийн шинж чанар, илэрхийллийн арга хэрэгслийн дүн шинжилгээ.

  • Хүүхдийн зураг, хөгжмийн хэсгүүдийг дүрсэлсэн урлагийн хуулбарыг үзэх 1 мин
  • Хөгжмийн оюутан төгөлдөр хуур тоглож байна. хэсгүүд "Өглөө", "Уулын хааны агуйд" арр. С.Баландина 5 мин

Оюутан симфони найрал хөгжмөөр эгшиглүүлсэн эдгээр бүтээлийг сонсож байхдаа өөрт төрсөн уран сайхны дүр төрхийг дамжуулахыг хичээсэн. Тоглолт сэтгэл хөдөлгөм, үнэмшилтэй, уран сэтгэмжтэй байсан.

  • Сонсголын халаалт. Таамаглах тоглоом. 2 минут

Чихээр тус тусын нотыг олох, аялгууны хөдөлгөөний чиглэл, шинж чанарыг таах, интервалыг тодорхойлох даалгавар өгдөг.

  • Төгөлдөр хуур дээр дуртай бүтээлээ тоглох: Г.Уоррен “Чаттануга руу галт тэрэг” 2 мин
  • “Чуттанага руу галт тэрэг” дууг бичлэгээс сонсоорой. Шинжилгээ жанрын хамаарал, ажлын сэтгэлийн байдал. 2 минут

3. Эцсийн шат 4 мин

  • Дүгнэж байна
  • Оюутны ажлыг үнэлэх.

Ажлыг эерэгээр үнэлж, оюутан хичээлдээ маш сайн үнэлгээ авсан.

  • Гэрийн даалгавар: хичээл дээр өгөгдсөн даалгаврыг харгалзан ажил дээрээ үргэлжлүүлэн ажиллах. Э.Григийн “Солвейгийн дуу”-тай төгөлдөр хуурын хувилбартай танилцана уу. Сонголт: дуртай жүжгийнхээ зургийг зур.

Хичээлийн явцад сурагч идэвхтэй, анхааралтай, сонирхолтой байсан. Багшийн өгсөн практик даалгавруудыг бүтээлч, утга учиртай гүйцэтгэсэн.

Хичээлийн зорилго: Уран сайхны болон гүйцэтгэлийн санаачлагыг төлөвшүүлэх, төгөлдөр хуурын арга барилыг нэгтгэх нь амжилтанд хүрсэн гэж би бодож байна.


Үүнтэй төстэй нийтлэлүүд

2023 parki48.ru. Бид хүрээ байшин барьж байна. Ландшафтын дизайн. Барилга. Суурь.