Повідомлення морального вибору людини добро і зло. Моральний вибір "добро та зло". Яке спостерігається протиріччя

Урок суспільствознавства у 9 класі

Тема : Моральний вибір: добро і зло

Цілі: Розкрити зміст основних моральних понянь - добра і зла; пояснити поняття моральноговибору; роз'яснити необхідність усвідомлення відповідіності за свій вибір, свої вчинки; усвідомитинеобхідність подолання зла у собі. Продовжитироботу порівняно норм моралі та права (Міжнародне гуманітарне право), з вивчення нормМГП про ставлення до поранених та хворих; поясннитку необхідність терпимого, гуманного поведінкиня людей у ​​ситуаціях збройного конфлікту;вдосконалення навичок порівняльного аналізуліза наукового та художнього тексту; викликатисильний емоційний відгук на моральнупроблему (проблема вибору).

Устаткування

1. Текст вилучення з Женевської конвенції від 12 серпня 1949 р. (про поранених та хворих).

2. Текст художнього твору(В. Закруткін «Матерь людська» // РОЗУМ До «Навколо тебе - світ». 6-й клас, с. 63).

3. Аркуш із підготовленими епіграфами до уроку.

4. Підготовлений лист із визначенням поняття «зло».

5. Тлумачний словник російської Ожегова.

Підготовка дітей (випереджальне завдання до уроку)

1. Підготувати цифровий та фактологічний матеріал, що розповідає про прояви добра та зла.

2. Скласти синквейн «Добро».

План уроку

    Вступний етап

    Занурення у тему через використання прийому «телетайп» (учні зачитують по черзі підготовлені вдома факти зі ЗМІ).

    Відпрацювання поняття «добро», використовуючи домашнє завдання – синквейном – та тлумачний словникОжегова; поняття «зло» - за словником і через розмову з учнями.

    Постановка проблемного питання: «Як зробити світ добрішим?»

    Основний етап

    Закріплення знання норм Міжнародного гуманітарного права, знайомство з новими статтями (розмова за текстом – роздатковий матеріал1).

    Робота з текстом уривка з повісті В. Закрутіна «Матерь людська». Роз'яснити сутність морального вибору людини, причини та наслідки цього вибору.

    Прийом «Перехрестя»: порівняти статті Женевської конвенції та дії героїні повісті Марії (робота з текстом).

    Робота з епіграфом (роздавальний матеріал 2), запис ключових слів.

    Індивідуальні завдання: скласти словнички уроку.

    Підсумок уроку

Відповідь на проблемне запитання.

ХІД УРОКУ

На дошці. Алгоритм заповнюється протягом уроку

Моральний вибір:

добро і зло


Сінквейн

Визначення


Твори добро

За велінням душі

Не дозволяй

Миттєвого суду

Стривай

Охолонь

Повір

Зброя сильних – доброта.

I. Вступний етап

Урок починається з читання кількома учнями підготовлених цитат із ЗМІ з фактами, що ілюструють поняття добра та зла.

Зразкові тексти

1. Внаслідок аварій, катастроф та стихійних лиху Росії щорічно гине в середньому 105 тис. осіб.

2. У XX ст. сталося дві світові війни, людські втрати в яких становили до 72 млн осіб.

3. Росія у XX ст, брала участь у 13 збройних конфліктах, загальні втрати в яких становили близько 30 млн осіб.

4. 27 вересня 2003 р. на Алтаї стався 12-бальний землетрус. Матеріальні збитки становили близько 1 млрд рублів. У республіку Алтай терміново було надіслано допомогу з Абакана, Барнаула, Красноярська та інших міст Сибіру. 50 млн. рублів було виділено урядом, 30 млн. рублів зібрано для фонду допомоги.

Вчитель. Що ви відчули, почувши ці цифри та факти?

Про що свідчать ці факти?

Щодня протягом усього життя ми зустрічаємося з проявами добра та зла. І щодня нам доводиться обирати між добром та злом. Тема цього уроку так і називається: «Моральний вибір: добро і зло». Вдома ви обмірковували поняття «добро» та складали синквейн.

1. Познайомте нас із вашою творчістю. ( Вислуховуються 4-5 учнів, виконані синквейни на альбомних листах, вивішуються на дошку .)

2. Одночасно з цією роботоюдвом парам учнів дається завданнязнайти у словнику Ожегова визначенняпонять «добро» та «зло».(Під синквейном записується оп розподіл поняття «добро»).

СІНКВЕЙН

Ласкаво.

Справедлива, позитивна.

Зберігати, творити, допомагати.

Добро має перемогти зло.

Світло душі.

Добро – все корисне, хороше, позитивне.

Вчитель.Так, добро - це чудово, але у світі є ще й зло.

Як пояснює це словник?

запис на дошці

Зло - все негативне, протилежне добру.

Вчитель. Що може бути джерелом зла?

Учні. Людина та природа.

Вчитель. Яким може бути зло?

Учні. Моральне, фізичне.

Вчитель . Яке зло страшніше для людини - моральне чи фізичне?

Вислуховуються відповіді учнів. Домашнє завдання: синквейн «Зло» (для бажаючих).

    1. Основний етап

Вчитель.Я познайомлю вас із стародавньою китайською притчею.

«Одного разу юнак звернувся до мудреця з проханням взяти його до себе в учні для того, щоб наставити на шлях істини.

- Чи вмієш ти брехати? - спитав мудрець.

- Звичайно, ні! - відповів юнак.

А красти?

Ні.

А вбивати?

Ні...

- Так іди, - вигукнув учитель, - і пізнай усе це. А, пізнавши, не роби!

Подумайте над змістом притчі та прокоментуйте її.

Учні. Звичайно ж, вчитель не закликав юнака брехати, красти та вбивати, але відчути, що це є у житті.

Добро і зло переплетені в нашому житті, вони не існують один без одного.

Не відчуваючи, не розуміючи зло, людина не може відчути та оцінити добро.

Вчитель. Як ви вважаєте, що важливіше – боротися зі злом чи робити добрі справи? Як зробити світ добрішим?

У звичайного життялюдина може показувати себе з вигідної сторони, лицемірити, приховати погане ставлення до людини під маскою доброти. Але є такі критичні ситуації, коли це неможливо і людина має робити свій вибір.

Такий критичною ситуацієює війна. Вона не шкодує ні тих, хто воює, ні тих, хто перебуває осторонь військових дій.

Чи існують норми права, що регулюють відносини між людьми під час збройних конфліктів?

Як називається ця галузь права?

Учні. Міжнародне гуманітарне право.

Вчитель. Кого боронить МГП?

Учні. Тих, хто безпосередньо не бере участі у військових діях: поранених, хворих, дітей, старих та жінок.

Вчитель. Чиї інтереси стосуються ці глави?

Учні. Поранених та хворих.

Вчитель. У яких випадках сторони зобов'язані захищати хворих та поранених?

Учні. За всіх обставин...

Вчитель. Яке поводження з пораненими та хворими забороняє МГП?

Яке звернення до померлих наказує МДП?

Як повинні припинятися зловживання та порушення норм МГП?

Чому сторони мають дотримуватись норм МГП?

Вислуховуються відповіді учнів.

Вчитель(Підсумовує відповіді учнів). Сама ситуація збройного конфлікту сприяє протиправному поведінці його, війна стимулює насильство, воно стає звичним: війна знецінює моральні цінності. Часто людиною керують страх, ненависть, страждання близьких, бажання помститися за загиблих товаришів. І цей момент першому плані виходять норми моралі, тобто. правила, що рекомендують людині, як їй вчинити у тому чи іншому випадку. Але правил багато, і людина має постійно обмірковувати та обирати те чи інше рішення.

Хто контролює наш вибір?

Учні. Є такий невидимий, але могутній і строгий контролернаше сумління.

Вчитель. Під час Великої Вітчизняної війникарателі вщент спалюють хутір, а мешканців – одних убивають, інших виганяють у неволю. І ось на згарищі залишається одна Марія, чоловіка та сина якої повісили.

Однак нове випробування чекало на Марію, яка повернулася до спаленого села...

Учні читають уривок із повісті В. Закруткіна «Мати людська».

Запитання та завдання за текстом:

* Яке історична подіяописує автор?

* Знайдіть опис німців у тексті.

* Чому описи німців-карателів та Вернера Брахта - різні?

* Які почуття відчувала Марія, побачивши пораненого німця у льоху? Яке рішення вона ухвалює?

* Чому Марія запам'ятала кожну з 9 сходинок, які ведуть у льох?

* Який вибір став перед Марією?

* Що зупинило Марію? Чому?

* Про що нам говорить назва твору?

Вчитель. «Дев'ять сходинок наближали Марію до морального падіння, але вони підняли її». Підтвердьте рядками тексту.

Проведіть паралелі між текстом Конвенції9роздавальний матеріал 1) та текстом твору В. Закруткіна (робота за текстом).

Читання вірша Т. Кузовлєвої «Твори добро»

(Роздавальний матеріал 2).

Вчитель. Чому цей вірш можна назвати епіграфом до цього уроку?

Знайдіть ключові слова, словосполучення або речення, які розкривають тему уроку

Твори добро

За велінням душі

Не дозволяй

Миттєвого суду

Стривай

Охолонь

Повір

Зброя сильних – доброта.

Вчитель.Домашнє завдання: на аркуші епіграфів ще є висловлювання. Виберіть те, яке вам більше сподобалося, і поясніть його в міні-творі.

I ІІ. Підсумок уроку

Вчитель.Колись у давнину люди вигадали ось такий знак

- знак гармонії та боротьби протилежностей.

Поясніть його з погляду нашої теми. Правильна відповідь: Чим більше в людині зла, тим більше менше добраі навпаки).

Вчитель. Як же зробити світ добрішим?

Учні висловлюють свою думку.

Вчитель.Якщо добро і зло є породженням внутрішнього, духовного світу людини, значить, боротьба зі злом, подолання зла і утвердження добра можуть відбуватися тільки шляхом внутрішніх зусиль. Він залишиться «морально мертвим», поки сам внутрішньо не чинить опір злу, не спробує подолати його в собі.

Рефлексіяучні заповнюють «лист відповіді»

Я впізнав

Я зрозумів Я здивований

Додаток 1


Додаток 3

Женевська Конвенція від 12 серпня 1949 р. про поліпшення долі поранених та хворих у діючих арміях (витяг)

Розділ II. Поранені та хворі

Стаття 12Особовий склад збройних сил та інші учасники військових дій, у разі їх поранення чи хвороби, повинні користуватися заступництвом та захистом за всіх обставин.

(...) Суворо забороняється будь-яке посягання на їхнє життя та особистість і, зокрема, забороняється добивати чи винищувати їх, наражати їх на катування, проводити над ними біологічні досліди, навмисно залишати їх без медичної допомогиабо догляду, навмисно створювати умови їхнього зараження.

Тільки з медичних причин невідкладного характеру допускається перевага у черговості надання медичної допомоги. (...)

Стаття 15У будь-який час, і особливо після бою, сторони, які перебувають у конфлікті, негайно вживуть усіх можливих заходів до того, щоб розшукати та підібрати поранених і хворих та захистити їх від пограбування та поганого поводження, забезпечити їм необхідний догляд, а також для того, щоб розшукати мертвих і перешкодити їх пограбуванню. (...)

Стаття 17(...) Крім того, сторони, які перебувають у конфлікті, повинні спостерігати, щоб померлі були поховані з честю і, якщо можливо, згідно з обрядами релігії, до якої вони належать, щоб могили поважалися, були зосереджені, наскільки можна, відповідно до національності померлих , утримувалися належним чином та відзначалися таким чином, щоб завжди можна було їх розшукати. (...)

Розділ IV. Особистий склад

Стаття 24Санітарний особовий склад (...), а також священнослужителі, які перебувають при збройних силах, користуватимуться повагою та заступництвом за всіх обставин.

Розділ IX. Припинення зловживань та порушень

Стаття 49Високі Договірні Сторони беруть на себе зобов'язання запровадити законодавство, необхідне для забезпечення ефективних кримінальних покарань для осіб, які вчинили або наказали вчинити ті чи інші серйозні порушення цієї конвенції (...).

Стаття 50До серйозних порушень, згаданих у попередній статті, належать порушення, пов'язані з однією з таких дій, у тому випадку, якщо ці дії спрямовані проти осіб або майна, які користуються заступництвом цієї конвенції: навмисне вбивство, тортури та нелюдське поводження, включаючи біологічні експерименти, навмисне заподіяння тяжких страждань або серйозного каліцтва, заподіяння шкоди здоров'ю, незаконне, довільне і руйнування і присвоєння майна, що проводиться у великому масштабі, не викликане військовою необхідністю.

Додаток 4


Додаток 2


Е т і ко - одна з найдавніших теоретичних дисциплін, об'єктом вивчення якої є мораль. Етика вивчає історію розвитку моральності людства, досліджує мораль як форму суспільних відносинта свідомості, її роль у суспільстві. Етика міркує про те, що таке добро, а що - зло, в чому мета та сенс життя людини, якими людьми ми повинні бути і як правильно прожити нашу єдину і досить коротке життя. Мисляча людинане може обійтися без роздумів над цими питаннями, і в цьому йому допоможе етика – теорія моралі.

Добре з л о - найважливіші поняття етики. Під добром розуміється те, що суспільство в даний історичний період вважає моральним, гідним поваги, наслідування. Ми, люди, вкладаємо в це поняття все, що сприяє покращенню життя, моральному піднесенню людини, удосконаленню суспільства. Ми вважаємо добром відношення довіри, справедливості, милосердя, любові до ближнього. Коли ми говоримо про людину «добру», то маємо на увазі, що вона готова прийти на допомогу іншій людині не заради вигоди, а безкорисливо, на переконання, морального обов'язку. Створення добра - це сенс життя кожної людини. У всіх випадках, коли людині доводиться приймати відповідальне рішення, вона керується головним практичним орієнтиром – цінністю добра.

Все, що протилежне добру, є зло. Це порушення моралі, це аморальне, гідне засудження, антигуманне. Це поняття узагальнено виражає все те, що заслуговує на презирство і має бути подолано людьми, суспільством, окремим індивідом. Зло знаходиться там, де людину принижують, ображають. Поняття зла охоплює все негативні явища: насильство, обман, грубість, підлість, крадіжка, зрада тощо. буд. т. д. На жаль, зло дуже поширене і багатолике, а нерідко і підступно. Воно не заявляє про себе: «Я – зло! Я – аморальність!», навпаки, зло вміє прикриватися маскою добра.

Отже, добро і зло є основними поняттями етики. Вони служать нам орієнтиром у величезному моральному світі. Моральна людинапрагне будувати свою діяльність таким чином, щоби придушити зло і створити добро. Людина - істота моральна, вона покликана жити за законами моралі, які осмислюються в етиці, а не за законами джунглів, де сильний завжди правий.

Усі наші вчинки, дії мораль оцінює з погляду гуманізму, визначає, добре це чи погано, добро чи зло. Якщо наші вчинки корисні людям, сприяють покращенню їхнього життя – це добре, це добро. Не сприяють, заважають – це зло. Англійський філософ І. Бентам сформулював такий критерій добра: «Найбільше щастя для найбільшого числалюдей». Якщо ви не погоджуєтесь з Бентамом, дайте свою власну інтерпретацію добра. Аналізуйте свої вчинки, свою діяльність, використовуючи уявлення про етичні цінності, і вам вдасться відкрити таємницю добра і зла. Добрими стають лише тоді, коли ведуть інтенсивне моральне життя (творять добро). А дорогу на добро здолає той, хто йде.

«Свобода, - пише архімандрит Платон (Ігумнов), - це здатність особистості до творчого становленняу межах можливостей, які визначені Богом. З погляду свого метафізичного змісту, свобода є неоціненним даром Божої доброти, мудрості та любові, даним людині у її володіння. Бог дає людині свободу у її власність як джерело, володіючи яким людина здатна творчо себе розкрити, проявити і здійснити. Хоча все у світі підпорядковане закону необхідності, людина завдяки свободі не підпорядкована їй остаточно. Він - винуватець свого становлення, оскільки має свободу. У його владі змінювати та спрямовувати процес свого формування та розвитку. Він сам є причиною свого стану. Користуючись даром свободи, людина повідомляє зміст процесу свого становлення, віддаючи перевагу тому чи іншому закону існування... Свобода - найглибша моральна основа особистості, її винятковий привілей і невід'ємний дар». Коли ми, християни, звертаємось до проблеми зла, то опиняємось у парадоксальній ситуації. Св. Писання говориться: відвертайтеся зла (Рим 12:9). Як ми можемо відвертатися від зла, якщо не знаємо, від чого треба відвертатися? Як ми можемо прагнути добра, якщо не знаємо, чим воно відрізняється від зла? Цей парадокс вказує на те, що проблема зла не є суто теоретичною. Розуміння зла саме собою є моральною, а краще сказати, духовною проблемою. Моральний вибір людини між добром і злом можна розглядати по-різному. Можна дослідити те зло, яке відбувається у світі і наслідки якого ми відчуваємо на собі. Це події та процеси, що відбуваються в природному та соціальному світі. Ми бачимо, що зло твориться - і твориться самими людьми. А це означає, що не можна обійти й інше питання - про витоки зла в самому етосі людини, у його намірах та поведінці.

Розглянемо тепер власне механізм виникнення гріха, оскільки гріх є те, у чому втілюється зло у світі, у житті та людині. Гріх - це порушення християнського морального закону - такий зміст відбито у Посланні апостола Іоанна: «Кожен, хто робить гріх, робить і беззаконня (1 Ін.3; 4)».

Святі подвижники свідчать, що всі гріхопадіння людські відбуваються не інакше, як із поступовістю.

Святитель Феофан Затворник по даному питаннюкаже: «Скажу вам, коли починається грішність. Ось як іде спокуса: 1) представляється в думках худе або око що побачить, і бачене будить думки недобрі! Це є приклад або прираження. Тут немає грішного, бо те й інше мимоволі нападає. Якщо ви відразу, як усвідомите, що це погане, чините опір йому і звернетеся до Господа, ви зробите належне - подвиг духовний. Але якщо ви не чините опір, а станете думати і думати, не опираючись і не ненавидячи, не відвертаючись, то це вже не добре. Душа похитнулася. Тут ще немає гріха, але крок до гріха зроблено...

Але якщо хто займеться цим помислом і стане думати про нього і думати, то він зробить другий акт гріхопадіння: 2) увагу до злого помислу або співбесіду з ним. Тут ще немає гріха, як я сказав, а покладається йому початок; 3) третій момент у гріхопадінні - співчуття худому помислу: приємно думати і справді приємно. Тут більше гріха (ближче до гріха - а. к.), але ще немає його. Це нечистота. І буває, співчуття виривається раптом - мимоволі; 4) четвертий момент у гріхопадінні є відміна волі, побажання поганого, хоча ще не рішуче. Тут є гріх, бо є справа довільна. Почуттями не завжди можна володіти, але побажання у нашій владі. Проте все це не справжній гріх, а тільки переддень до нього; 5) п'ятий момент - згода на злочин чи рішення згрішити. Тут справжній гріх, тільки внутрішній. За цим не забариться і 6) гріх справою... І це справжнє падіння, згуба душі, втрата благодаті, підпадання під владу ворога. Так ось... женіть помисли, не вступаючи з ними в розмови, пригнічуйте відразу співчуття, знищуйте побажання... Тут вся боротьба... І буває, що помисел, співчуття й побажання - всі в один момент відбудуться... Нічого ...В такому разі вони всі стоять начебто прилог... І боротьба все зручно прожене їх.

Почуття грішне, коли волають на нього, утримують і розпалюють його; а коли воно мимоволі вривається в душу, душа не хоче його і напружується витіснити його - тут гріха немає, а є добра боротьба... Грішна справа так іде: думка, почуття і співчуття, довіль, рішення або обрання і справа. Хто прожене думку... чистий залишається. З почуття та співчуття починається грішність у міру волі. Де немає волі, там немає гріха». Тут ми наочно зі слів свт. Феофана самітника бачимо, як зло проявляє себе в людині. Так само це дає нам орієнтир до правильному керівництвусвоєю свободою щодо добра та зла.

Ті істоти, яким Сам Творець дав можливість, свободи вибору ставитися до Бога створеного світу - до світу, дарованого Богом Своїм творінням.

  • 1. Гордість.
  • 2. Черевоугоддя.
  • 3. Блуд.
  • 4. Гнів.
  • 5. Сріблолюбство.
  • 6. Смуток.
  • 7. Зневіра.

Такий вибір веде до поступового ослаблення здатності вибирати вільно.

Така свобода призводить до того, що людина свою богоподібність починає використовувати самогубним чином. Порушуючи межі морально недозволеного, людина стає не вільною, але рабом пристрастей. Тому свобода є властивістю, втрата якого призводить до деградації особистості. Можна сказати, що свобода дана людині одночасно і як шлях і як завдання. Тут треба наголосити на тому, що є образ Божий у людині. «Образ Божий дано людині спочатку, він є онтологічною основою буття особистості людини, її життя і творчості. Тому образ - це і є саме прагнення стати подобою. Образ - не стільки певна якість буття, скільки здатність вийти за рамки своїх готівкових якостей». есьми: бути ж за подобою Божою є приналежність одних тих, які за великого коханнясвободу свою поневолили Богу». Святий Максим Сповідник звертають особливу увагуна фізичну сторону гріха, замість того, щоб слідувати своїй природній прихильності до Бога, людський розум звернувся до світу; замість того, щоб одухотворювати тіло, він сам віддався течії тваринного та чуттєвого життя, підкорився матеріальному. З волі людини зло стає силою, що заражає творіння. Отже, людина повинна здійснювати деякі дії для подолання від рабства гріха, докладати зусиль для зміни свого стану. І під гріхом мають на увазі такі діяння чи наміри людини, які суперечать заповідям Божим, совісті, законам суспільного та державного життя. Архімадрит Платон дуже добре описав, що є істинно - моральна свобода: «Прагнення людини до морального самовизначення означає вибір одного з двох можливих шляхів: або занурення у стихію пристрастей, безтурботності та безвідповідальності, які поневолюють, спустошують, страждають і руйнують особистість, або звернення до віри до віри у Христа, що перетворює і оновлює людину, що дає виправдання та зміст процесу її вільного формування. Будь-яка помилка у моральному виборі, який здійснюється протягом усього людського життя, веде до втрати духовної свободи. У цьому помилка у виборі має розумітися у сенсі як злочин, а втрата духовної свободи повинна розцінюватися як його наслідок». Істинно - моральна свобода не пересудить у людині спочатку, а вона досягається вихованням та самоконтролем. Це здатність контролювати свої нахили, бажання та мотивації. Одним із головних елементів є випробування у другому посланні апостола Павла до Коринтян пишеться: «Випробовуйте самих себе, чи у вірі ви; самих себе досліджуйте. Чи ви не знаєте себе, що Ісус Христос у вас?». Випробування загартовують людину, виховують волю, витримку, наполегливість та енергію. Саме коли людина відчуває себе чи піддається випробуванням, то їй доводиться страждати. Але саме у стражданнях людина набуває життєвого досвіду.

Боротьба добра та злапроявляється у вчинках людини, її виборі, відношенні до себе та інших. «Вчини по відношенню до іншого так, як ти хотів би, щоб він чинив по відношенню до тебе» — це твердження називають «золотим правилом моральності». Воно є ключем до розуміння того, як вибирати між добром та злом. Саме здатність до такого вибору дає підстави для висновку, якою є та чи інша людина: доброю чи злою.

Моральвиникла з необхідності регулювати відносини між людьми. Важко навіть уявити, що буде, якщо кожен житиме, думаючи лише про власні проблеми та бажання. Однак, за довгу історію людства сталося так багато трагічного, що необхідність постійного вибору між добром і злом є очевидною. Матеріал із сайту

Поняття добра та злаз часом набувають новий зміст. Був час, коли вважали, що природа, довкілля, - Невичерпна скарбниця для задоволення людських потреб. Люди безоглядно вирубували ліси, розорювали цілинні землі, полювали, рибалили. Але наприкінці минулого століття стало зрозуміло, якщо люди й надалі будуть використовувати природу, то остаточно знищать її і себе разом з нею, оскільки забруднені. хімічними речовинамивода, повітря і земля перетворяться на джерело смертельних хвороб.

На цій сторінці матеріал за темами:

  • Що таке етика

  • Безкоштовно як у кіно роблять вибір між добром та злом

  • Історія про вибір між добром та злом що вибереш

  • Етика доповідь

  • Чому людям часто потрібно вибирати між добром та злом

Питання щодо цього матеріалу:


Добро і зло – основні поняття етики

Моральний вибір

План відповіді:

Етика – теорія моралі.

Поняття добра та зла.

Моральний вибір людини.

Етика - філософська наука, об'єктом вивчення якої є мораль, моральність як одна з найважливіших сторінжиттєдіяльності людини, специфічне явище суспільно-історичного життя.

Етика з'ясовує:

місце моралі у системі інших суспільних відносин;

аналізує її природу та внутрішню структуру;

вивчає походження та історичний розвитокморальності;

теоретично доводить ту чи іншу її систему;

аналізує її основні принципи та норми людської діяльності з погляду понять про добро і зло.

Добро і зло:

позитивне, тобто. благо;

негативне, погане;

у вчинках та мотивах людей, у явищах суспільного життя.

2 точки зору на причини виникнення добра та зла:

ці поняття пов'язувалися з людськими потребами та інтересами, бажаннями, з насолодою та стражданнями, щастям та нещастям людини ------ добре – все те, що приносило насолоду щастя, задовольняло бажання;

зле - те, що породжувало нещастя та страждання.

друге трактування виводило поняття добра і зла з божественного веління або розуму та відхилень від них:

добро - веління бога;

зло – диявола.

Добро – це те, що може бути предметом задоволення людських потреб, прагнення його чуттєвості чи духу.

Під добром ми розуміємо все те, що сприяє покращенню життя, піднесенню особистості людини, удосконаленню суспільства.

Це – стосунки довіри, справедливості, милосердя, любові до ближнього; це і рух за демократичне суспільство, правову державу, за права та свободи кожного громадянина, за моральне відродження самої людини, за її справжнє щастя.

Зло – все, що збуджує в нас невдоволення чи огиду, або взагалі оцінюється нами негативно та протилежне добру.

Це – аморальне, антигуманне, недобре.

Зло знаходиться там, де людину принижують, ображають, де до неї ставляться як до речі, за допомогою якої можна отримати зиск.

Поняття зла охоплює всі негативні явища: насильство, обман, підлість, крадіжка, жорстокість, зрада, донос...

Види зла:

фізичне зло - це все, що завдає людині страждання (хвороба);

моральне зло – це порушення велінь морального закону, що викликає наше осуд;

соціальне зло – невідповідність суспільної та державної організаціїідеї справедливості (нерівномірний розподіл благ між соціальними групами);

метафізичне зло - недосконалість, необхідне з природи буття взагалі й природи людини особливо.

Людина постійно стикається з ними в повсякденному житті, постійно здійснюючи моральний вибір, що визначається безліччю причин як об'єктивних, і суб'єктивних.

Важливо з дитинства формувати тверді моральні принципи, уявлення про хороше і погане, добро і зло. Ці принципи допоможуть людині зберегти себе і не завдавати шкоди як окремим індивідам, так і суспільству в цілому.

Моральна людина будує свою діяльність таким чином, щоб збільшити добро та зменшити зло.

Оцінюючи якесь явище, дію, вчинок ми висловлюємо свою моральну оцінку по-різному:

хвалимо, погоджуємося, схвалюємо;

дорікаємо, критикуємо, не схвалюємо.

Оцінюючи навколишній світ, ми щось у ньому змінюємо і, передусім, себе, свою позицію, поведінка, світогляд – у цьому полягає моральний вибір.



Схожі статті

2024 parki48.ru. Будуємо каркасний будинок. Ландшафтний дизайн. Будівництво. Фундамент.