Дууны автоматжуулалтын талаархи ярианы эмчилгээний ганцаарчилсан хичээлийн конспект (бэлтгэл бүлэг). "Үг, өгүүлбэр дэх L дууг автоматжуулах" сэдвээр ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй

Зорилтот:Үг, үг, хэллэг дэх [л] дууг автоматжуулах.

Даалгаварууд:

Залруулга - сургалт:

[l] дууг дуудахдаа зөв артикуляцийн хэв маягийг хөгжүүлэх.

[l] авиаг үе, үг,

Залруулга - хөгжүүлж байна:

Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх

Гөлгөр амьсгалыг хөгжүүлэх

Сонсголын болон харааны анхаарлыг хөгжүүлэх,

Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Залруулах - хүмүүжүүлэх:

Тэвчээртэй байх, өөрийгөө хянах чадварыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж : шоо үе мөчний гимнастик, устай сав, ширээний теннисний өнгөт бөмбөг, хайрцаг, бүтээлч бөмбөлөг, хосолсон зураг, цэцгийн дэлгэрэнгүй мэдээлэл (цагаан ба өнгөт), заан, тор, цайз, нүх хэлбэртэй хайрцаг, жижиг амьтад : арслан, тахө, хиппопотам, сармагчин, бар.

урьдчилсан ажил : "Ид шидтэн" бие халаалтад суралцах /

Хичээлийн явц:

I. Зохион байгуулах цаг.

- Сайн уу. Сандал дээр суу. Өнөөдөр бид үлгэр рүү явах болно. Үүнд орохын тулд нүдээ аних ( Хэл ярианы эмч ширээн дээр цайз, заантай тор тавьдаг). Нүдээ нээгээд үлгэрийн эхлэлийг сонс. Тэнд заан амьдардаг байсан. Тэр Л дууг дуудсангүй. Тэд түүнд энэ дууг дуудахад нь туслах шидтэн шилтгээнд амьдардаг гэж хэлэв. Тэгээд заан түүн рүү явав. Гэвч энэ нь муу ёрын шидтэн болж хувирав. Түүнийг торонд хорьжээ. Зааны нялх хүүхдийг аврах хэрэгтэй.

II. Хичээлийн сэдвийн мессеж.

Бид зааанд тусалж чадах уу? Түүнийг шидтэнгээсээ аваръя, тийм үү? Чи бид хоёр Л авиаг дуудаж сурна.Үүний зэрэгцээ зааны нялх хүүхдэд сургана. Гэхдээ цайз руу хүрэх зам тийм ч амар биш юм. Илбэчин бидэнд урхи тавьсан бөгөөд тэдгээрийг тойрон гарахын тулд та даалгавраа биелүүлэх хэрэгтэй. Гэхдээ та тэдгээрийг амархан зохицуулж чадна гэдэгт би итгэлтэй байна.

III. Гол хэсэг.

1. Үе мөчний гимнастик.

“Эхний урхи бидний замд байна. Чулуу. Чулуу нь энгийн зүйл биш гэдгийг та харж байна. Эдгээр бүх ажлыг дуусгасны дараа бид түүнийг замаас нь гаргах болно.

Кубын тал бүр дээр үе мөчний дасгалд тохирсон зураг байна.

жижиг хашаа

Жолооч ирж байна
За, урд нь хашаа байна.
Тоормос ба нуруу.
Ингээд найман удаа дараалан.

Цонх

Амаа том нээ

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв барина.

Хэл үсэрвэл

Бид "Аа-аа-аа" гэж дуулдаг, тэр худлаа хэлдэг!

бин

Бид хэдэн бин жигнэсэн

Цонхон дээр хөргөнө

Бид тэднийг цөцгийтэй хамт идэх болно,

Ээжийг оройн хоолонд урьцгаая.

Зураач

Би хэлээ өргөх болно

Мөн таазыг будна

Нааш цааш хөдөл

Бидний хэл маш их баяртай байна!

Сайн байна, чи сайн хийлээ. Бид чулууг арилгасан.

2. Гөлгөр амьсгалыг хөгжүүлэх.

Тэгээд тэд гол дээр ирэв. Гэвч илбэчин гүүрийг эвдсэн тул одоо амьтад нөгөө тал руугаа гарч чадахгүй. Тэднийг тантай хамт хөдөлгөе. Завь үлдсэн нь сайн хэрэг.

(Хүүхдийн өмнө устай тэгш өнцөгт сав, усан дээр өнгөт теннисний бөмбөг байдаг. Хүүхэд бөмбөгийг үлээж, ярианы эмч амьтдыг ээлжлэн байрлуулна).

Бүгдийг хөдөлгөсөн, сайн байна.

3. Фонемик сонсголыг хөгжүүлэх. Тоглоом "Дууг барих"

"Одоо бид дараагийн урхинд ирлээ. Энэ бол янз бүрийн амьтад унахын тулд мэргэ төлөгчийн ухсан нүх юм. Чамтай унтъя. Би одоо чамд үг хэлэх гэж байна. Анхааралтай сонсох. Хэрэв энэ үг L авиатай бол нүх рүү чулуу шиднэ.

Лак, намуу, ширээ, зогсоол, холтос, лав, буйдан, цонх, шохой, сандал, байшин, сарвуу.

Та гайхалтай ажил хийж байна. Одоо амьтад урхинд орохгүй нь гарцаагүй.

4. "Өнгөгүй цэцэг" тоглоом.

-Чи бид хоёр цэлмэг газар очсон ч харагтун: цэцэг нь өнгөгүй. Энд илбэчин оролдсон бололтой. Гэхдээ бид цэцгэнд хэрхэн өнгө оруулахыг би мэднэ. Өнгөт дэлбээ авахын тулд та L дуутай хоёр үеийг зөв дуудах хэрэгтэй.

ал-ол, ол-ул, ул-ал, ал-ал, ла-ло, ло-лу, лу-лы, лы-ла,

(Хүүхэд ярианы эмчийн дараа үг хэллэгийг давтаж, цагаан дэлбээг өнгөт болгон өөрчилдөг).

5. Физик минут.

– Би чамайг шидтэний урхиг тойрч яваад бага зэрэг ядарсан байх гэж бодож байна. Жаахан амарцгаая.

(Хүүхэд ярианы эмчийн дараа үг, хөдөлгөөнийг давтдаг)

Муу шидтэн ойд ирэв.
Энэ нь аймшигтай бөгөөд том юм.

Тэр гараа даллав
Тэгээд тэр амьтдыг ид шидэв.
Гэхдээ миний найзууд ирсэн,
дэггүй новшнууд,
Бодож, шийдэж эхлэв
Даалгавруудыг хэрхэн гүйцэтгэх вэ.
Эцэст нь тэд шийдсэн
Тэгээд амьтдыг суллав.
Одоо найзууд аа, бүжиглэ,
Бид сэтгэлээр унах шаардлагагүй.

Газар дээрээ алхаж байна

Нүүрэн дээр нь уураа харуулж, гараа том тойрог хэлбэрээр эргэлддэг

Тэд ид шид хийж байгаа мэт гараа даллаж байна

Баяр хөөртэй үсэрч байна

Тэдний юу бодож байгааг харуул

Тэд асуудлыг шийдсэн гэдгээ харуул

Гараа бариад бүжиглэ

6. Дидактик тоглоом"Нэг-Олон".

- За, бид тантай хамт муу шидтэний шилтгээнд ирлээ. ( Торыг зайлууллаа, зааны хүүхэд шилтгээний өмнө зогсож байна). Тэр биднийг энэ бүх хугацаанд ажиглаж, та түүний урхинд хэрхэн урам зоригтойгоор тойрч байгааг, тэр айж, зугтаж байгааг харав. Тэгээд тэр гүйж очоод ширээн дээрх зургуудыг сойж, бүгд холилдсон ( Ярианы эмч нь тухайн мэргэжлийн сэдвээр хосолсон зургуудыг байршуулдаг). Мэдээжийн хэрэг, бид зааны нялх хүүхдэд тусалсан, тэр танд тусалсанд баярлалаа. Гэхдээ бид энд ийм замбараагүй байдлыг орхиж болохгүй. Хоёулаа цэвэрлэж, ойн бүх амьтад шидтэний ордонд амьдарцгаая.

(Хосолсон мэргэжлийг олж, нэгээс олон гэж нэрлэнэ үү).

IV. Хичээлийн хураангуй.

-Чи ямар мундаг залуу вэ. Тэгээд тэр урхинд орсонгүй, шидтэнг хөөн зайлуулж, зааны нялх хүүхдийг суллав. Хичээл таалагдсан уу? Ямар даалгавар таалагдсан бэ? Юу хийхэд хэцүү байсан бэ?

(Хүүхдийн хариу үйлдэл.)

Ганцаарчилсан хичээл

Сэдэв: "Үг, хэллэг дэх [l] дууны автоматжуулалт"

Хичээлийн зорилго:

Залруулах, хүмүүжүүлэх:

Дуу үүсэх механизмын тухай ойлголтыг нэгтгэх [L].

Хүүхдэд дууны акустик-артикуляцийн шинж чанарыг өгөхийг заах.

Үе, хэллэг дэх L авиаг зөв дуудах чадварыг нэгтгэх.

Залруулж хөгжүүлэх:

Нарийн, үе мөчний моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Хөгжүүлэх сэтгэцийн үйл явц- санах ой, анхаарал, харааны мэдрэмж.

Нэр үгийг тоогоор зохицуулах чадварыг хөгжүүлэх.

Залруулах, хүмүүжүүлэх:

Хэл ярианы эмчилгээний хичээлүүдийн сонирхлыг нэмэгдүүлэх.

Картууд, үе мөчний профайл - L дууны схем, үгийн карт, толь.

Хичээлийн явц.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

2. Үе мөчний гимнастик.

    Өөр гүйцэтгэл "Инээмсэглэл" ба "Хоолой";

    "Хүрз" - инээмсэглэж, амаа нээж, хэлний урд талын өргөн ирмэгийг доод уруул дээр тавьж, 1-5, 1-10-ийн зардлаар барина.

    "Дэггүй хэлийг шийтгэ" - "Scapula" дасгалын адил хэлний байрлал, - хэл нь доод уруул дээр хэвтэж, "PYa-PYA-PYA-PYA" гэж уруулаараа алгадана. Энэ үед хэл нь чангарч, амандаа "зугтахгүй" байх ёстой.

    "Амттай чанамал" - амаа бага зэрэг онгойлгож, хэл нь дээд уруулын дагуу доороос дээш хөдөлдөг, гэхдээ хажуу тийш биш (чанамал долоох мэт). Доод эрүү нь хөдөлгөөнгүй байх ёстой.

    "Савлуур" - инээмсэглэх, шүдээ харуулах, амаа нээх, доод шүднийхээ ард өргөн хэлээ тавих ( дотор) ба энэ байрлалд 1-ээс 5 хүртэлх тоогоор барина, дараа нь дээд шүдээрээ өргөн хэлээ өргөж, 1-ээс 5 хүртэлх тоогоор барина. Зөвхөн хэл нь ажиллаж, доод эрүү, уруул нь хөдөлгөөнгүй хэвээр байгаа эсэхийг шалгаарай.

    "Морь" - инээмсэглэх, шүдээ харуулах, амаа нээх, хэлнийхээ үзүүрийг дарах (морь жиргэх мэт).

    "Чимээгүй товш" - Морин дасгалын адил хэлний хөдөлгөөн, гэхдээ чимээгүй.

    « Уурын усан онгоц дуугарч байна" Амаа ангайлган [s] дууг удаан дууд (уурын усан онгоц дуугарах мэт). Хэлний үзүүрийг доошлуулж, амны гүнд байгаа эсэхийг шалгаарай, нуруу нь тагнай руу өргөгдсөн байх ёстой.

    Ярианы зөв амьсгалыг хөгжүүлэх дасгал.

Бид нүдээ нээдэг

Амьсгалах - удаан хугацаагаар татах: A-A-A ...

Өглөө нар мандсан

Бид доороос дээш татна: Өө-Өө-Өө...

Үдээс хойш бид толгод дээр явдаг: S-S-S ...

Шөнөдөө бид од руу хардаг - Дээрээс доош нисдэг: U-U-U ...

Уйлах цасан шуурга

Та ганц ч зүйлийг харж чадахгүй: би-би-би ...


Хичээлийн сэдвийг зарлах.

Оньсого тааварлаарай:

Өвөө сууж байна

Зуун үслэг дээл өмссөн

Хэн түүний хувцсыг тайлах вэ

Тэр нулимс урсгаж байна (НУМ)

BOW (L) гэдэг үгийн эхний авиа юу вэ?

Та зурган дээрх зүйлсийг нэрлэж чадах уу? (Хүрз, чийдэн, халбага)

Эдгээр үгсэд ямар нийтлэг зүйл байдаг вэ? (L дуугаар эхэлдэг)

Өнөөдөр хичээл дээр бид L дууг хэрхэн зөв дуудах талаар үргэлжлүүлэн сурах болно.

3. Дууны артикуляцияд дүн шинжилгээ хийх L. (арт. профиль)

L дууг зөв дуудахын тулд уруул, шүд, хэл юу хийх ёстой вэ?

Уруул- үл ялиг инээмсэглэн

Шүд- ойрхон байна.

Хэлний үзүүр- дээд шүдэнд тулгуурладаг.

дунд хэсэгхэл ба хажуугийн ирмэгүүдорхигдуулсан.

Арын төгсгөл хэлөсгөсөн.

агаарын тийрэлтэтхэлний хажуугаар урсдаг.

Диаграмыг өөрөө хэлээрэй.

L дууг дахин дахин, огцом хэлээрэй.

L авиаг дуудахдаа уруул, шүд, хэлээ зөв ажиллаж байгаа эсэхийг шалгаарай.

4. Дууны автоматжуулалт.

1. Үгүүдийг санаж, давт:

AL-OL-UL-YL BLA-BLO-BLUE

OL-UL-YL-AL KLA-KLO-KLU

UL-YL-AL-OL PLA-PLO-PLU

YL-AL-OL-UL EVIL-EVIL-ZRU

2. УТАСНЫ ОЙЛГОЛТ ХӨГЖҮҮЛЭХ ДАСГАЛ.

Би эдгээр үгсийг хэлэх болно, та L авиатай үгийг сонсохдоо алгаа таших болно.

НҮХНИЙ ТАВИГЧ

УСНЫ АЛДАР

БӨМБӨГ ХУДАГ

ГЭРЭЛТИЙН ТАРВАС

СҮҮНИЙ майхан

2). Алга болсон L үсгийг оруулан үгсийг уншина уу.

ОТТО ЯБ ... НҮД БҮ ... АРЬС

АК КРЫ ... О Б ... УЗКА

UPA PO...KA GA...KA

АМА СТО...БИК МЭТ...А

АДЬЯ КУ...АК К..АСС

OKOTI KAB ... UK P ... FROM

3) "1-2-5-7-9-10" тоглоом

Тоол БАГАНА.

ЦАМЦ, ТООХОЙ.

4) - Алим, сонгино хоёрын хооронд юу байдгийг надад хэлээч?

Алимны дээр юу байдаг вэ?

Нумын доор юу байгаа вэ?

Шилэн дээр юу байдаг вэ?

5)Тоглоом Эсрэгээр нь хэл.Хариулахаа мартуузай бүрэн санал, мөн [l] дууг зөв дуудна.

Хус нь нимгэн их биетэй, царс нь ... ..

Туулай хулчгар, арслан .......

Шөл нь халуун, зайрмаг нь...

Нохой дүүрч, чоно .......

Бөмбөлөгхөнгөн, гэхдээ данх …….

Аварга хүчтэй, Эрхий хуруун……

Настенка эелдэг, гэхдээ Марфуша ......

Нүүрс нь хар, шохой ...

6).Үг-объектыг утгын хувьд тохирсон үг-тэмдэгтэй холбоно. Үүссэн хэллэгүүдийг уншина уу

АЛИМЫГ ТЕНДЕР ХИЙЖ БАЙНА

Дугуй сандал

Эвдэрсэн САВЬ

ШИДЭТ НАР

7). Тоглоом "Насанд хүрсэн хүнийг засах"

Уснаас хоолой гоожсон.

Майкл хоолны өрөөнд шарсан мах идэж байв.

Клава тос авахаар дэлгүүрт очив.

Луша сургуульд явсан.

5. Доод шугам.

Бид ангид ямар дууны зөв дуудлагыг зассан бэ?

Л авиаг зөв дуудахын тулд үе мөчний эрхтнүүд юу хийх ёстой вэ.

(бие даасан дүн шинжилгээ)

Зэрэг.

Сайн байна, өнөөдөр та L дууг зөв дуудаж, үе мөчний эрхтнүүдийг дагаж, бүх дасгалуудыг даван туулсан.

Гэрийн даалгавар.Хэл эргүүлэх аргыг сур: Клава нумыг тавиур дээр тавиад Николка руу залгав.

Өргөдөл

Даалгаврын дугаар 1.Алга болсон L үсгийг оруулаад үгсийг уншина уу:

ОТТО ЯБ ... НҮД БҮ ... АРЬС

АК КРЫ ... О Б ... УЗКА

UPA PO...KA GA...KA

АМА СТО...БИК МЭТ...А

АДЬЯ КУ...АК К..АСС

OKOTI KAB ... UK P ... FROM

Даалгаврын дугаар 2. АСУУЛТУУДАД ХАРИУЛНА УУ

- Алим, сонгино хоёрын хооронд юу байдаг вэ?

Алимны дээр юу байдаг вэ?

Нумын доор юу байгаа вэ?

Шилэн дээр юу байдаг вэ?

Сэрээний дээд ба доор юу байдаг вэ?

Доод тавиур дээр юу байгаа вэ?


Хайртай

АЛИМ

САЙХАН

ДАРГА

Эвдэрсэн

WAND

ИД ШИД

АЛИАЛАА

АЗ ЖАРГАЛТАЙ

Хотын төрийн тусгай (засах) боловсролын байгууллага, сурагчидтай хөгжлийн бэрхшээлтэй VIII төрлийн эрүүл мэндийн тусгай (засах) интернат, Поронайск.

Сэдэв

Огноо: 01/27/12.

Ярианы эмч: Писарева Т.С.

Хувь хүний ​​​​конспект ярианы эмчилгээний сесс

Сэдэв : Үг, үг, өгүүлбэр, текст дэх дууны (L) автоматжуулалт.

Зорилтот

Даалгаварууд:

Залруулах, хүмүүжүүлэх:

Залруулга - хөгжүүлж байна:

Баяжилт үгсийн сан"Тээвэр" сэдвээр;

Залруулах, хүмүүжүүлэх:

Ажил мэргэжлийн төрөл: нэгтгэх

Тоног төхөөрөмж: Демо:компьютер; слайд.

Тараах материал

Тайлбар толь бичгийн ажил:)

Зохион байгуулалтын хэлбэр: хувь хүн.

Арга, техник

: аман хариулт,

Сурган хүмүүжүүлэх технологи:

тоглоомын технологи;

Компьютерийн технологи.

Цус харвалт:

1. Зохион байгуулах мөч (хичээлийн хөдөлгөөнт хэсэг)

Сайн уу Сергей! Би таныг өнөөдрийн сэтгэл санаа ямар байгааг тодорхойлохыг урьж байна.(муу, сайн, онц) "Инээмсэглэл".

2. Сэдвийн танилцуулга. Эдгээр зургууд танд хичээлийн сэдвийг хэлэх болно.(доторлогч, нисгэгч)

Энэ бол доторлогоо юм агаарын харагдах байдалтээвэрлэлт, ... .. Слайдын дугаар 3

Үгийн эхний авиа нь юу вэ (Liner)

Нисгэгч бол мэргэжил, тэнгэрт нисэх онгоцыг удирддаг хүн юм.

3. Нийтлэлийн сэдэв. Өнөөдөр бид дуу чимээтэй (L) үргэлжлүүлэн ажиллах болно.

Өнөөдөр бид онгоцоор богино аялал хийх болно.

Та нисгэгч үү.

4. Аялалд бэлтгэх.

a) Гарны хөдөлгөөн "нударга хавирга-алга".

б) Үе мөчний гимнастик (Хэлээ хүчтэй болгож, дуугаа тод гаргахын тулд бид хэлний гимнастик хийнэ) (Бид тав хүртэл тоолох дасгал хийдэг: дасгалын тоо 5)

"Инээмсэглэл", "Хүрз", "Бид дэггүй хэлийг шийтгэх болно", "Савлуур", "Аяга" дасгалууд. "Мөөг". Дууны дуудлага (L-L-L- олон дахин ба огцом; ээлжлэн шивнэх, чимээгүй, чанга). "Уурын завь дуугарч байна" -Y-Y-S (чанга, чимээгүй, шивнэх)

в) Дууны шинж чанар (L) - инээмсэглэсэн уруул, шүд нь хамтдаа татагдаж, хэлний үзүүрийг дээд шүд рүү өргөв. Энэ бол гийгүүлэгч авиа, хатуу.

б) Амьсгалын дасгал (хацрыг нэгэн зэрэг болон ээлжлэн гаргах).

5. Үе, үгэнд дуу авианы (L) автоматжуулалт.

Бид уулсын дээгүүр нисдэг. Слайд дугаар 4

(үеийн дуудлага: la-lo-lu-ly; al-ol-ul-yl)

Нисгэгч бүр онгоцны дууг сайн сонсож, таних ёстой.

Тоглоом: "Хянагч". Хэрэв та дууг (L) сонсвол дохиог дээшлүүл. L - ногоон дохио, үгүй ​​(L) - улаан дохио.

Үг (чийдэн, жолооны хүрд, салон, нисгэгч, пуужин)

Та ямар үгсийг санаж байсан бэ?

Ямар үгс тодорхойгүй байна вэ?

Ямар үг дутуу байна вэ?

Бид талбай дээгүүр нисдэг. Слайдын дугаар 5. Тоглоом "Хамгийн анхааралтай».

(хөндий сараана, сонгино, хэрэм, тоншуул,) хэрхэн байрлаж байгааг санаарай. Одоо тэдгээрийг ижил дарааллаар хэлээрэй. Үгэнд байгаа авианы байрлалыг тоогоор харуул.

Аяллаа үргэлжлүүлье. "Шүршигч" тоглоом. Слайд №6. Тэнгэрт тархсан дуу чимээ, тархсан дуу чимээг цуглуулж, та үг авах болно.

(o la b ko o) - үүл - энэ үгийг энхрийлэн хэлэх (үүл), хэрэв тэд олон байвал - үүл.)

(үг сонгох - үйлдэл; тэмдэг).

Үүл тэнгэрт юу хийж байна вэ? (хөвөгч); ямар өнгөтэй үүл (цагаан)

6. Өгүүлбэр дэх дууны автоматжуулалт (L)., жижиг текст. Даалгавар бол үгсээс өгүүлбэрийн бүтэц юм: (карт дээр ажиллах - үүл, хөвөх, цагаан, тэнгэр, хөндлөн) .- өгүүлбэр дэх үгсийн тоо. Саналыг давт.

Бид цахилгаан утас хүлээн авсан.

Л: Би чамд цахилгаан илгээх болно, хэрэв та "Түүнийг гараараа барь" гэсэн дууг сонсвол (L)

Л: миний араас давт.

Цэнхэр тэнгэрээр

Цагаан - цагаан үүлэн дээр

Манай онгоц байшин руу явж байна

Зөөлөн завь шиг.

Бие даасан дуудлага. (2 удаа)

7.Нүүр хуудас.зад.

8. Доод шугам. Энд бидний аялал өндөрлөв. Ямар дуу чимээ биднийг аялахад тусалсан бэ?

Таны сэтгэл санааг шалгацгаая. "Инээмсэглэл".

Хэл ярианы эмчилгээний хичээлд бие даасан дүн шинжилгээ хийх.

Хичээлийн сэдэв : Үг, үг, өгүүлбэр, текст дэх дууны (L) автоматжуулалт.

Хичээлийг бэлтгэхдээ дараахь зүйлийг харгалзан үзсэн: оюутны онцлог: нас; Логопедийн дүгнэлт: "Хэл ярианы ерөнхий сул хөгжил III түвшний" хэлбэрийн дагуу ярианы семантик тал давамгайлсан хэлний бүх хэрэгслийн хангалтгүй байдлаас илэрхийлэгддэг авианы дуудлагын зөрчил; эрүүл мэндийн хүчин зүйл.

Хэл ярианы эмчилгээний хуралдааны үеэр дараахь зүйлийг хийнэ

Зорилтот : хэлбэр практик ур чадварзалруулсан (дууны хувьд цэвэр, үг хэллэгийн хувьд хөгжсөн, дүрмийн хувьд зөв) яриаг ашиглах ур чадвар.

Даалгаварууд:

Залруулах, хүмүүжүүлэх:

Сайжруулах зөв дуудлагадуу (L) үе, үг, өгүүлбэрт;

Залруулга - хөгжүүлж байна:

Хөгжүүлэх фонемик үйл явцүг хэллэг дэх дууны байршлыг тодорхойлох дасгалуудаар дамжуулан дууны дүн шинжилгээ, синтезийн ур чадварыг нэгтгэх;

Ярианы дүрмийн бүтцийг хөгжүүлэх;

"Тээвэр" сэдвээр үгсийн санг баяжуулах.

Сэтгэцийн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх.

Залруулах, хүмүүжүүлэх:

Тоглоомын техникийг ашиглан ярианы эмчилгээний хичээлд хамрагдах сонирхлыг нэмэгдүүлэх.

Ажил мэргэжлийн төрөл: нэгтгэх олж авсан мэдлэг, ур чадвараа системчлэх.

Тоног төхөөрөмж: Демо:компьютер; слайд.

Тараах материал : ногоон, улаан дохио, карт.

Тайлбар толь бичгийн ажил:ярианы үгсийг идэвхжүүлэх (доторлогоо, нисгэгч)

Зохион байгуулалтын хэлбэр: хувь хүн.

Арга, техник : аман, практик, үзүүлэх; тоглоомын нөхцөл байдал; тоглоомын дасгалууд.

Сургалтын үр дүнтэй байдлын хэлбэр, арга, хэрэгсэл: аман хариулт,

ганцаарчилсан судалгаа, картын ажил.

Сурган хүмүүжүүлэх технологи:

тоглоомын технологи;

эрүүл мэндийг хэмнэх технологи;

Компьютерийн технологи.

Хүүхдийн шинж чанар: 3-р ангийн сурагч; нас - 10 жил MSKOSHI-8 төрлийн хөтөлбөрийн дагуу сургадаг. Ярианы эмчилгээний дүгнэлт: зөрчил аман яриа"III түвшний ярианы ерөнхий сул хөгжил" гэсэн төрлөөр ярианы семантик тал давамгайлж байгаа хэлний бүх хэрэгслийн сул дорой байдалаар илэрхийлэгддэг. (st.f. Dysarthria - шүгэлдэх, исгэрэх бүлэг - шүдний хоорондын дуудлага зөрчсөн; дуу чимээ (L) - ярианд байхгүй байсан); шууд нээлттэй хазах.

1-р ангиасаа ярианы эмчилгээний хичээлд суудаг

Энэхүү ажил нь янз бүрийн арга, орчин үеийн технологийг ашиглан тавьсан даалгавруудын нарийн төвөгтэй байдал, харилцан уялдаа холбоог судалжээ.

Хичээлийн бүтэц зохион байгуулалттай байсан бие даасан хичээлүүддуу засах зориулалттай

Хурууны гимнастик

Артикуляцийн гимнастик

Амьсгалын дасгалууд

Дууны дуудлага дээр ажиллах (үе, үг, өгүүлбэр, текстээр)

Фонемик ойлголт

сэтгэцийн үйл явц

Хичээл дээр дууг засахын тулд янз бүрийн анализаторуудыг ашигласан.

Харааны;

Сонсголын;

Мэдрэхүй-булчин;

Урам зоригтой.

Хичээл дээр сэтгэл зүйн таатай уур амьсгал бүрдсэн гэж бодож байна, учир нь хичээл зохион байгуулалттай эхэлсэн. Хичээлийн агуулга, хүүхдийн сонирхол хоорондын уялдаа холбоо байсан.

Хичээлийн залруулах чиг баримжаа: хүүхдийн сэтгэцийн өндөр үйл ажиллагааг хөгжүүлэх тусгай дасгалуудыг сонгосон. (" Илүүц үг»; "Хамгийн анхааралтай", "Рассыпушки"). Толь бичгийг нэр үгээр баяжуулах олон тоо, багасгах дагавар; энгийн нийтлэг өгүүлбэр зохиох; "Тээвэр" сэдвээр толь бичгийг баяжуулах; унших чадварыг тогтмол бэхжүүлэх. Нарийн төвөгтэй байдлыг нэмэгдүүлэхийн тулд уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх.

Зорилгодоо хүрсэн гэж үзэж байна.


Дууны автоматжуулалтын тухай GCD-ийн хураангуй [l]
Лунтиктай далайн аялал.

Емельянова Н.В. багш - ярианы эмчилгээний эмч MADOU-ийн тойм. Цэцэрлэг№ 273, Перм.
Би хураангуйг шууд танилцуулж байна - боловсролын үйл ажиллагаадууны автоматжуулалт дээр Л.
Энэхүү хөгжил нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй ажилладаг сурган хүмүүжүүлэгч, ярианы эмч нарт сонирхолтой байх болно. дууны автоматжуулалт [l] Залруулах, хүмүүжүүлэх:[л] дууны зөв илэрхийлэл, шинж чанарыг засах, [л] дууг тусгаарлагдсан хэлбэрээр, үг, үе, өгүүлбэр, хэлээр мушгих автоматжуулалт, угтвар үг хэллэгийг зөв ашиглах дасгал хийх, нэр үгийг нэрлэж сурах олон тоогоор.
Залруулж хөгжүүлэх:үе мөчний хөдөлгөөн, нүүрний булчинг хөгжүүлэх, фонемик сонсголыг хөгжүүлэх, ой санамжийг хөгжүүлэх логик сэтгэлгээнарийн болон бүдүүн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.
Залруулах, хүмүүжүүлэх:тэвчээр, тэвчээрийг төлөвшүүлэх.
Тоног төхөөрөмж:хуваах зураг "Лунтик", зураг Лунтик, зураг "Усан онгоц", су-жок булаг, зургийн багц "Хоол", бөмбөг, будах зураг.
GCD явц:
1.Зохион байгуулалтын мөч.Хэл ярианы эмч хүүхдүүдийг угтан авч, өнөөдөр тэдний хичээлд хэн ирэх, хэнтэй хамт далайн аялалд гарахыг таахыг санал болгож байна.
Ярианы эмч:Сайн уу залуусаа. Өнөөдөр бид тантай хамт далайн аялалд гарах болно. Гэхдээ бид ганцаараа далайд гарахгүй. Биднийг хэнтэй аялахыг та мэдмээр байна уу? Үүнийг хийхийн тулд та хэд хэдэн зургаас нэг бүтэн зургийг цуглуулах хэрэгтэй.
2. Ойлголтын бүрэн бүтэн байдлыг хөгжүүлэх.
Тоглоом "Зургийг цуглуул."
Ярианы эмч:
Бүх дэлхийн хүүхдүүдийг мэддэг
Сарнаас тэдэн дээр унасан хүн
Энэ бол жижиг амьтан
Хэн таамаглаж чадах вэ?
Хүүхдүүд Лунтикийн зургийг цуглуулдаг.
Ярианы эмч:
Зөв, энэ бол Лунтик. Тэр сарнаас бидэн дээр ирсэн. Түүний зам урт бөгөөд хэцүү байсан бөгөөд тэрээр маш их ядарсан байв. Лунтикийг жаахан амраагаарай, бид түүнд аль хэдийн сурсан зүйлээ харуулах болно.
3. Психогимнастик.
Ярианы эмч:Лунтик гарч ирсэнд хичнээн их баярлаж байгаагаа харуулъя: "А-А-А!" гэж баяр хөөртэй хэлцгээе.
Одоо хамтдаа Лунтик руу инээмсэглээд: "Би-би-би!" гэж хэлцгээе.
Тэгээд одоо манай гариг ​​дээр түүний дүр төрхийг гайхшруулъя: "Өө - Өө - Өө!"
Одоо түүнийг буцаж нисэхэд бид ямар их бухимдахаа харуулъя: "У-У-У"
4. Артикуляцийн гимнастик.
Ярианы эмч:
Лунтик амарч, бидэнтэй хамт далайн аялалд гарахад бэлэн боллоо. Гэхдээ аялалын өмнө өөрийгөө сэргээх хэрэгтэй. Хуушуур жигнэж, амттай чанамалаар идэцгээе (хүүхдүүд "Хуушуур", "Амттай чанамал" дасгал хийдэг), одоо далайн ороомог хэрхэн хөдөлгөж болохыг шалгацгаая ("Савлуур" дасгал)
Энд манай хөлөг онгоц байна.
Завины зургийг харуулав.
Манай завины дарвуул ямар том болохыг хараарай ("Дарвуулт" дасгал)
5. Дууны тусгаарлагдсан дуудлагыг засах [l].
Ярианы эмч:Бид маш сайн бэлтгэлтэй, явахад бэлэн байна.
Усан онгоцны тоглоом.
Ярианы эмч:Бид хөлөг онгоцондоо суугаад "L - L - L" хөлөг онгоцны дуугаар далайн аялалд гарна.
Хүүхдүүд L дууг дууддаг
Ярианы эмч: L авиаг хэрхэн зөв дууддагийг Лунтикт хэлээч?
Хэл ярианы эмч хүүхдүүдтэй хамт L дууны зөв илэрхийлэлийг давтана: уруул нь инээмсэглэж, шүд нь нээлттэй, хэл нь өргөн, хэлний үзүүр нь дээд шүдний ард байрладаг, бид хацар дээр үлээлгэдэг.
Ярианы эмч:Надад хэлээч, [l] авиа нь эгшиг үү эсвэл гийгүүлэгч үү?
Хүүхдүүд:гийгүүлэгч.
6. Үе дэх автоматжуулалт [L].
Ярианы эмч:Биднийг L дууг давтаж байтал манай хөлөг арал дээр газардлаа. Энэ арал дээр хичнээн сайхан хясаа байдгийг хараарай. Лунтикт зориулж хясаа цуглуулцгаая. Энэ хооронд бид цуглуулж байна, надаас хойшхи үеийг давт: ала-улу-силт-оло. (Хүүхдүүд хясаа цуглуулж, ярианы эмчийн дараа үеийг давтдаг.)
7 Автоматжуулалт [l] үгээр.
Ярианы эмч:
Бид хэдэн хясаа цуглуулсан бэ? Тэгээд одоо та тоглож болно. Лунтик бөмбөг тоглох их дуртай. Түүнд "Нэг - олон" тоглоомыг үзүүлье.
"Нэг-Олон" тоглоом (ярианы эмч хүүхдүүд рүү бөмбөг шидэж, үгсийг ганц тоогоор дууддаг, хүүхдүүд тэднээс олон тооны тоог үүсгэдэг)
зөгий - зөгий
чулуулаг - чулуулаг
Акул - акулууд
Хөрөө - хөрөө
Сургууль-сургууль
Унтагч - унтдаг
8. Фонемик сонсголыг хөгжүүлэх.
"Feed Luntik" тоглоом
Ярианы эмч:Сайн хийлээ! Та энэ даалгаврыг маш сайн гүйцэтгэсэн. Тэгээд одоо жаахан амрах цаг болжээ. Лунтик маш их өлсөж байв. Бид түүнийг тэжээх үү?
Хүүхдүүд:Тиймээ.
Ярианы эмч: Luntik-д нэр нь дуугарсан бүтээгдэхүүнийг сонгоцгооё [l]
Хүүхдүүдийг L авиатай (алим, хиам, сүү, гүзээлзгэнэ, боов) зургийг сонгохыг урьж байна.
9.Физкультминутка.
Ярианы эмч:Дараа нь сайхан үдийн хоолЛунтик биднийг түүнтэй тоглохыг урьж байна.
Тоглоом "Хөрөө" Хүүхдүүд хосоороо гараа хөндлөн барьж, "лог" (доод хос гар) хараад:
Хөрөө эхэллээ
Зөгий шиг чимээ шуугиантай
Хэсэг харсан
Салбар дээр үсэрсэн
Хагарч, болсон -
Эхнээс нь эхлэх!
10. Автоматжуулалт [l] өгүүлбэрт.
Тоглоом: "Лунтик хаана нуугдаж байсан бэ?" Саналтай санал гаргах.
Ярианы эмч:Лунтик янз бүрийн объектуудыг нуух дуртай.
Зургийг хараад асуултанд хариулна уу:
Лунтик луувангаа хаана нуусан бэ? (алим, хулуу)
Хүүхдүүдийн хариулт(Лунтик лууванг сандал дээр нуув.
Лунтик алимыг хайрцагт нуув. Лунтик вандан сандлын доор хулуу нуув.)


Ярианы эмч:Сайн хийлээ! Та даалгавраа биелүүлсэн, одоо хөлөг онгоц руугаа буцъя. Бид буцах цаг болжээ. Буцах замдаа бид Лунтикийн тухай шүлэг хэлэх болно.
11.Хэлний мушгиа дахь автоматжуулалт [л].
Хэл ярианы эмчийн ард байгаа хүүхдүүд хэл эргүүлэх хөдөлгөөнийг давтаж, хуруугаа Су-Жок пүршээр массажлана.
Ла-ла-ла, Лунтик ширээний ард зогсож байна.
Лу-лу-лу, ширээ рүүгээ явцгаая.
Лай-ли-ли, Лунтик бүх ширээг угаав.
Ла - ла - ла, Лунтик зөгийн балыг зөгий зөөдөг
Ла-ла-ла, Лунтик, бүх зүйл яаж байна?
12.Хичээлийн хураангуй.
Ярианы эмч:Энд бидний аялал өндөрлөв.
Ямар даалгавар танд хэцүү байсан бэ?
Та ямар тоглоомд дуртай байсан бэ?
13.Хүүхдийн ажлын үнэлгээ.
Ярианы эмч:
Та сайн тоглосон бөгөөд Лунтик танд маш их талархаж, бидний аяллын дурсамж болгон будах номыг зургаар өгч байна.
Үүнтэй төстэй нийтлэлүүд

2022 parki48.ru. Бид хүрээ байшин барьж байна. Тохижилт. Барилга. Суурь.