Хичээлийн хураангуй "Үе, үгэнд дуу авиаг автоматжуулах". "Үг, өгүүлбэр дэх "L" дууг автоматжуулах" ярианы эмчилгээний ганцаарчилсан хичээл

Дууны дуудлагыг засах ганцаарчилсан хичээл "Дууны автоматжуулалт [L]" (эрүүл мэндийг хэмнэх технологи ашиглан).

Багш ярианы эмч

Власова Л.В.

GBOU SOSH 863 SPDO №2

Эрүүл мэндийн даалгавар:

- дуураймал булчин, үе мөчний аппаратыг хөгжүүлэх;

- яриа, физиологийн амьсгалыг хөгжүүлэх;

- гарт рецепторын нөлөө, нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх;

- харааны бэрхшээлээс урьдчилан сэргийлэх;

- ерөнхий моторт ур чадварыг хөгжүүлэх;

- төсөөлөл, сэтгэлгээг хөгжүүлэх.
Зорилтот:үг, хэллэг дэх [L] дууг автоматжуулах.
1. Засах, хүмүүжүүлэх ажил:

- үг, хэллэг дэх дууны дуудлагыг автоматжуулах;

- үгсийг үе болгон хуваах чадварыг бэхжүүлэх;

- нэг үет үгсийг гийгүүлэгчийн нэгдэлгүйгээр унших;

- багасгах дагавар бүхий нэр үг үүсгэх ур чадварыг бэхжүүлэх;

- яриан дахь аграмматизмыг даван туулах (хэллэг нэр + тоо);

- үгсийн санг тодруулах, өргөжүүлэх (антоним);
2. Залруулах - хөгжүүлэх:

- артикуляцийн хөдөлгөөний кинетик үндсийг хөгжүүлэх;

- мэдрэхүйн болон моторын үйл ажиллагааг хөгжүүлэх;

- хэлний анализ, синтезийн функцийг хөгжүүлэх;

- хөгжил танин мэдэхүйн үйл явцхичээлийн явцад тэдний байнгын идэвхжлээр;

- ярианы дүрмийн, лексик, синтаксийн бүтцийг хөгжүүлэх.

3. Засан хүмүүжүүлэх:

- боловсролын үйл ажиллагаанд эерэг сэдлийг бий болгох;

- ярианы зөв соёлыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: амьсгалыг хөгжүүлэх тоглоомын симулятор, су-жок бөмбөг, од дээрх объектын зураг [L], гийгүүлэгчийн нийлбэргүй үүлэн дээр бичсэн нэг үет үгс бүхий "Үүлс" зураг, тоо бүхий хуваах карт, амьтадтай наалт. , чимэглэл.

Хичээлийн явц
1. Зохион байгуулах мөч. Психогимнастик.
“Хараач, энэ хараацай байна. Та энэ шувууг мэдэх үү? Залгих нь хэрхэн нисч, халуун дулаан байдалд баярлаж байгааг дүрсэл. Гэвч цаасан шувуу нисч, хараацай дэгдээхэйнийхээ төлөө айдаг.

Одоо цаасан шувуу нисч, хараацай наранд баясаж байна.

2. Хичээлийн сэдвийг мессежээр илгээнэ үү .

"Залгих" гэдэг үг ямар авиагаар эхэлдэг вэ? Өнөөдөр бид энэ дууг хэрхэн дуудах талаар үргэлжлүүлэн сурах болно. Бид үргэлж юунаас эхэлдэг вэ? Цэнэглэж байгаа нь зөв.

3. Үе мөчний дасгалууд.

“Гоёлын инээмсэглэл”, “Бүжин бодож байна”, “Заан”, “Савлуур”, “Шүдээ угаацгаая”, “Амттай чанамал”, “Турк хэл”, “Амттай чихэр”.

4. Амьсгалын дасгал (физиологийн амьсгал, ярианы амьсгалыг хөгжүүлэх).

A) "Хөдөлгүүр", "Торонд байгаа шувуу", эргэдэг тавцангийн хүч чадал, амьсгалын гүнийг хөгжүүлэх тоглоомын симулятор ашиглах.

B) "Утас" тоглоом: Хамараар амьсгалж, ходоод руу агаар татаж, амьсгалахдаа z [L]-ийг татаж, гараараа төсөөлсөн утсыг ороож, амьсгалах утас урт болж хувирна.

  1. Цэвэр байдал. Су-жок бөмбөгөөр өөрөө массаж хийх.

Бид цэвэр үгсийг хэлж, алга, хуруугаараа массаж хийдэг. Бөмбөлөгөөр далдуу модны дагуу дугуй хөдөлгөөн хийх, дараа нь хуруу тус бүрийн дагуу бөмбөгөөр уртааш хөдөлгөөн хийх (зүүн, баруун гар).

Ly-ly-ly - хараацайнууд нь жижиг.

Ly-ly-ly - үүлс цагаан.

Ла-ла-ла - чихэрлэг хараацай.

Ла-ла-ла - хараацай бизнестэй.

Лу-лу-лу - Би зөгий харсан.

Лу-лу-лу - халуун дулаан байдалд баярладаг.

Ло-ло-ло - зуны улиралд маш тод!

Ло-ло-ло - зун маш дулаахан!

6. Тоглоом "Үгийг өөрчлөх." Су-жок цагираг бүхий өөрөө массаж хийх.

"Үгийг энхрийлэн хэл" (Нэр үгийн багасгах дагавар). Үг бүрийн хувьд бид бөгжийг хуруунаасаа зүүж, салгаж авдаг.

Ярианы материал: морь, майхан, алим, подволк, хүүхэлдэй, хөрөө, толгой, сүү, тагтаа, дуу хоолой.

7. "Арлууд" динамик тоглоом: үгсийг үе болгон хуваах. "Эсрэгээр нь хэлэх" (эсрэг утгатай).

"Арлын" шалан дээр 1,2,3,4 гэсэн тоотой дөрвөлжин хэлбэртэй байна.

“Үе үе, арлаас арал руу үсэр. Нэг үгэнд хэдэн үе байвал тэр арал руу үсрэх ёстой. Эсрэгээр нь хэл:

Несмейана гунигтай, Пиноккио-;

хүчтэй хүн хүчтэй, харин хүүхэд -;

дагина эелдэг, илбэчин -;

өвөө хөгшин, аав нь хөгшин;

шалбааг гүехэн, гол-;

гашуун шахмал, чихэр -;

өд гэрэл, саваа-;

цайны аяга халуун, цас-;

хар шороо, цас-;

нохой дүүрсэн, чоно.

8. "Үүл" тоглоом. Харааны гимнастик.

A) Нэр үг + тоо. “Энд юу зурсныг хар даа. Хэдэн үүл байгааг тоолъё (нэг үүл, хоёр үүл .... зургаан үүл).

B) Үүлэн дээр бичсэн зүйлийг унш: лак, нум, нум, дух, шал, гадас.

C) "Үүл" дасгал.

Бид нүдээрээ үүлийг зурдаг: тойрог хэлбэрээр - цагийн зүүний дагуу 3 удаа, цагийн зүүний эсрэг 3 удаа, хэвтэж буй найм - өөр өөр чиглэлд).

9. Тайвшруулах минут.Бейтс аргын дагуу хиймэл далдуур хийх:

Нүдээ аниад алгаа далдуур тагла. Алга нь хөндлөн нугалж, жижиг хурууны эхний залгиурын үеүүд хоорондоо давхцдаг. Духан дээрээ хуруугаа гатлаарай. Алга нь нүдний алим дээр дарахгүйн тулд аягатай байх ёстой. Бяцхан хурууны огтлолцлын цэг нь хамрын гүүрний хатуу хэсэгт "суудаг".

10. "Утгагүй" тоглоом: "Сайн харж, зураач юуг буруу зурсныг надад хэлээч?"

11. Хичээлийн үр дүн.Сайн байна, шагнал болгон одтой наалт сонгоорой. [L] (заан). Дараагийн хичээл дээр та илүү сайн болно гэдэгт итгэлтэй байна.

Светлана Овсянникова

Зорилтот: [l] дууг үе дэх автоматжуулах

Даалгаврууд:

Боловсролын:

бэхлэх зөв дуудлага [l] дууг үен доторх, үг, хэллэг, өгүүлбэр.

Тооныг нэр үгтэй уялдуулах чадварыг бий болгох;

Залруулах:

Бүхэл бүтэн ойлголт, ой санамж, нарийн моторт ур чадвар, анхаарал, фонемик сонсголыг хөгжүүлэх;

Баяжуулах, өргөжүүлэх үгсийн сан;

Ур чадвараа нэгтгэх дууны шинжилгээ ба синтез;

Боловсролын:

Бие даасан байдал, сонирхлыг төлөвшүүлэх ажил мэргэжил.

Тоног төхөөрөмж: үе мөчний гимнастикийн бэлгэдлийн зургууд, цэцэг дүрсэлсэн зургууд (хөндий сараана, хонх, гладиолус, намуу, алтанзул цэцэг, мартаж болохгүй, Dandelion, сараана, эрдэнэ шиш); тоолох объектыг дүрсэлсэн зургууд тэр: хүүхэлдэй, алим; тоглоом - зөгий, Луша зөгий дүрс бүхий хуваасан зураг; сэдвийн багц зургууд: хараацай, хүрз, чийдэн, сараана, хандгай, халат, цагаан гаатай хүн, акул, сэрээ, тагтаа, шохой, ширээ, сандал, харандаа.

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулах цаг.

Сайн уу Коля! Зочиддоо мэндчилгээ дэвшүүлж, тэдний анхаарлыг цаашид сатааруулахгүй байцгаая.

Өнөөдөр бидэнд байна шинэ зочин. Оньсого сонсож, хэн болохыг таахыг хичээнэ үү?

Цэцгийн дээгүүр тэр шуугиж байна,

Тэр үүр рүү маш хурдан нисдэг,

Би зөгийн балаа зөгийн сархинагуудад өгсөн;

Түүний нэрийг хэн гэдэг вэ?. (зөгий).

Энэ бол Луша хэмээх хөгжилтэй, эелдэг зөгий юм. Тэрээр цэцгийн тоос цуглуулж, түүнээс зөгийн бал хийх дуртай. Тэр чиний хэлэхийг сонсохоор ниссэн дуу чимээ[l] мөн тантай өөр өөр тоглоом тогло.

2. Үе мөчний гимнастик.

Гэхдээ эхлээд хэлний дасгал хийцгээе. Мөн энэ нь танд туслах болно "инээдтэй зураг" (ухаалаг самбар дээр). Тэднийг хараад дасгалаа хий.

"Хусуур"

Хэлийг хусуураар хийнэ

Бас жаахан хүлээ.

Хэлийг тайвшруулах хэрэгтэй

Тэгээд дансандаа байлга.

"Зүү"

Би хэлээ зүүгээр татдаг.

Битгий ир! Би хатгана!

"Дарвуулт онгоц"

Салхи далбааг үлээж байна

Манай завь жолоодож байна,

Нэг хоёр гурав дөрөв тав,

Бид усан онгоцыг хадгалах болно.

"Үзэх"

Зүүн - баруун, зүүн - баруун,

Миний хэл зальтай:

Цагийн дүүжин шиг

Тэр дүүжлэхэд бэлэн байна.

"Савлуур"

Би савлуур дээр савлаж байна.

Би дээшээ нисээд доошоо буудаг.

"Амттай чанамал"

Хараал ид, бид баяртайгаар идсэн -

Сааталд дэвтээсэн.

Уруулын саатал арилгахын тулд,

Амаа долоох хэрэгтэй.

3. Тусгаарлагдсан хэллэг дуу [л], онцлог дуу чимээ.

Хайр гэж хэлье Луши зөгий дуу: LLL. Артикуляцийн тухай хэлэлцүүлэг дуу чимээ: Өргөн хэл нь шүдний ард гарч, уруул инээмсэглэнэ.

Магтаал дуу [л]. (Дуу [л] - гийгүүлэгчУчир нь аманд саад тотгор байдаг - хэл, чанга дуу, хатуу).

4. Дууны автоматжуулалт [L] үе дэх.

Зөгий зүлгэн дээр нисч, дуу дуулах дуртай. Мөн тэр чамайг түүнтэй хамт дуулахыг хүсч байна.

Дуу дуулах "ла"аль болох олон удаа алга ташина.

Дуу дуулах "би"хэд хэдэн удаа гишгэх тусам.

Дуу дуулах "лу"гараа дээш өргөх тусам олон удаа.

Дуу дуулах "ly"ширээн дээр зөгий байгаа шиг олон удаа.

Дуу дуулах "le"би тогших тусам.

5. Дууны автоматжуулалт[L] үг, хэллэгээр.

Зургийг харж, нэрлэ дуу Л(наранцэцэг, хэрэм, хөндийн сараана, алиалагч, саван).

Цагаан арьстнуудын талаар юу хэлэх вэ. хөндийн сараана.

Аз жаргалтай. алиалагч.

Цэнхэр ... саван.

Хурдан. хэрэм.

Шар. наранцэцэг.

6. Фонемик дүрслэл үүсэх.

Зүлгэн дээр хичнээн цэцэг ургадаг вэ. Луша нэг цэцэгнээс нөгөө цэцэг рүү нисч, цэцгийн нектар цуглуулахын тулд алийг нь сонгохоо мэдэхгүй байна. Түүнд тусалцгаая, нэрээр нь байгаа цэцэгсийг сонго дуу [L].

(хөндий сараана, хөх хонгил, намуу цэцэг, намайг март, данделион, эрдэнэ шиш, хахуун цэцгийн).

Хонх, хөндийн сараана, хахуун цэцгийн цэцгийг сонго.

7. Хурууны гимнастик.

Зул сарын гацуур мод дээрх жижиг байшин

Зөгий гэр, гэхдээ зөгий хаана байна?

Байшин тогших хэрэгтэй

Нэг хоёр гурав дөрөв тав.

Зөгий нисч эхлэв:

Нэг хоёр гурав дөрөв тав!

Нэг гар нь ширээн дээр, тохойн дээр тулгуурлаж, хуруугаа дэлгэв (Зул Сарын мод). Хоёр дахь талаас нь хуруунууд нь цагираг руу ойртдог (зөгний үүр). "Зөгий"эсрэг дарагдсан "Зул Сарын мод"хүүхэд хардаг "үүр".

Нударгаа зангидна. Гараа ээлжлэн бие биенийхээ эсрэг нударга тогшдог. Гараа дэлгэж, хуруугаа дэлгэж, сэгсэрнэ (зөгий нисдэг.)

8. Тоглоом "Чи хаана нуугдаж байсан юм дуу чимээ» (үүсэлт дууны шинжилгээ) .

Луша түүнтэй хамт авчирсан сайхан цэцэгсболон хайрцаг. Үүнд юу байгааг хараарай. Тийм ээ, та цэцгийн дэлбээ засах хэрэгтэй маш олон зураг байдаг. Үүнийг хийхийн тулд газрыг тодорхойл үгээр [l] дуугарна: үгийн эхлэл, дунд, төгсгөл. Бүрэн хариулахыг хичээ.

(залгих, хүрз, чийдэн, сараана, хандгай, халат, цагаан гаатай хүн, акул, сэрээ, тагтаа, шохой, ширээ, сандал, харандаа).

9. Биеийн тамирын хичээл.

Зөгий бага зэрэг ядарсан байна. Түүнтэй завсарлага авцгаая.

Энд зөгий цэнэглэгч байна.

Үүнийг дарааллаар нь хий.

Хурдан босоод инээмсэглэ.

Илүү өндөр, илүү өндөр сунах.

За, мөрөө тэгшлээрэй

Татаж аваад буулгана уу.

Зүүн тийш, баруун тийш эргэ

Өвдөгөөрөө гараа хүр.

10. Тоглоом "Тоолох".

Би Лушад хичнээн их бэлэг авчирсныг хараарай. Тэднийг тоолъё (хүүхэлдэй, алим).

11. Өгүүлбэр дэх дууны автоматжуулалт [L].

1) Лушагийн найз Алла охин түүнд зун, өвлийн улиралд эмээтэйгээ амарч байхдаа юу хийснийг харуулсан гэрэл зургуудаа илгээжээ. Бурхан юу хийснийг надад хэлээч (зураг дээр).

Аллах оёсон. Аллах сүлжсэн ...

2) Луша таныг инээлгэхээр шийдэж, хөгжилтэй өгүүлбэрүүдийг гаргаж ирэв. Анхааралтай сонсож, алдаагаа засаарай.

Салад Мила идэв.

Пол сандал дээр унав.

Хөлбөмбөг аавд очсон.

Хусуур нь Ладаг авав.

Хүүхэлдэй Лушаг худалдаж авсан.

Алла цагаан ороолт зүүв.

3) Луша зураач болохоор шийдэж, зураг зуржээ. Луша юу буруу байсан бэ, тэр юу буруу зурсан бэ? (Зураг "Юу болохгүй вэ").

Луша хараацай хэзээ ч улаан байдаггүй гэж андуурчээ. Луша алим хэзээ ч цэнхэр байдаггүй гэсэн буруу байсан. Луша гацуур мод дээр гүзээлзгэнэ ургадаггүй гэж алдаа гаргасан. Луша цааш алхаагүй алдаа гаргасан төмөр замзун цанаар гулгах.

12. Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Хараач, хэрэв та энэ зургийг цуглуулвал Лушагийн хөргийг авах болно. Үүнийг цуглуулж аваад зөгийд өгье. (Хүүхэд хуваасан зургийг цуглуулдаг).

Сайн хийлээ! Луша маш их баяртай байна.

13. Дүгнэлт хичээлүүд.

Манай хичээл дууслаа. Бид өнөөдөр юу хийсэн бэ? (Хэрхэн дуудахыг сурсан дуу [L]) . Ямар тоглоом танд хамгийн их таалагдсан бэ? Дурын 3 үгийг нэрлээрэй дуу [L].

Зөгийтэй баяртай гэж хэлэх цаг болжээ. Луша танд талархаж, хөрөг зурагтай наалт өгсөн.

Холбогдох хэвлэлүүд:

Дууны автоматжуулалтын талаархи ярианы эмчилгээний ганцаарчилсан хичээлийн хураангуй [L]Үг, өгүүлбэрт [L] дууг автоматжуулах талаархи ярианы эмчилгээний ганцаарчилсан хичээл.

Дууны автоматжуулалтын талаархи ярианы эмчилгээний ганцаарчилсан хичээлийн хураангуй [L]Зорилго: [л] дууны зөв дуудлагыг нэгтгэх Даалгаварууд: Залруулах, сурган хүмүүжүүлэх: - [l] дууны зөв дуудлагыг нэгтгэх.

Дууны автоматжуулалтын тухай ярианы эмчилгээний бие даасан хичээлийн хураангуй [L] үгээрЗорилго: [L] дууг үгээр автоматжуулах. Залруулга-сургах даалгавар: [L] дууны шинж чанарыг тодруулах, зөв ​​дуудлагыг засах.

Дууны автоматжуулалтын талаархи ярианы эмчилгээний ганцаарчилсан хичээлийн хураангуй [P]Зорилго: Үе, үг, хэллэг дэх [P] дууны зөв дуудлагыг засах. Даалгавар: Залруулах, хүмүүжүүлэх: -зөв заах.

Үг, өгүүлбэр дэх дууны автоматжуулалтын тухай ярианы эмчилгээний бие даасан хичээлийн хураангуй [R]Зорилго: үг, өгүүлбэр дэх [r] дууг автоматжуулах. Даалгавар: Залруулах, сурган хүмүүжүүлэх: - дууны зөв дуудлагыг засах.

5-7 насны ONR-тэй хүүхдүүдэд дууны автоматжуулалтын тухай ганцаарчилсан хичээлийн хураангуй [L]Зорилго, зорилт: Засах, хүмүүжүүлэх: - “Л” авиаг тод, зөв ​​дуудаж сурах, энэ авиаг үе, үгээр автоматжуулах.

Үг, үг, хэллэг дэх дууг [l] автоматжуулах ганцаарчилсан хичээлийн хураангуй (ахлах бүлэг)Зорилго: Үе, үг, хэллэг дэх автоматжуулалтын дуу [l]; [l] дуутай үгсийн чихээр тусгаарлах; Үеийн мөрүүдийг хуулбарлах; Хөгжил.

Дууны автоматжуулалтын ганцаарчилсан хичээлийн конспект [Ш]Хийсвэр бие даасан хичээлүүддууг автоматжуулах замаар [Ш] Зорилго: [Ш] дууг автоматжуулах. Даалгавар: Фонемик сонсголыг хөгжүүлэх (ойлголт,.

Дууны автоматжуулалтын талаархи ганцаарчилсан хичээлийн хураангуй [F]Дууны автоматжуулалтын тухай ганцаарчилсан хичээлийн конспект [F] Зорилго: Нээлттэй үе дэх [g] дууг автоматжуулах. Даалгавар: Фонемикийг хөгжүүлэх.

Дууны автоматжуулалтын бие даасан хичээлийн тойм [R]Зорилго: "P" дууны автоматжуулалт. Даалгавар: "R" авианы зөв дуудлагыг тусад нь, шууд үе, үг хэллэгээр засах;

Зургийн сан:

Зорилго: дууны дуудлагын чадварыг бий болгох [L]шууд ба урвуу үе, үгээр.

Даалгаварууд:

Залруулах, хүмүүжүүлэх:

  • дууг автоматжуулах [L]үе, үг, өгүүлбэрт.

Залруулах, хүмүүжүүлэх:

  • сурах сонирхлыг төлөвшүүлэх
  • яриагаа хянах чадвар.

Залруулж хөгжүүлэх:

  • ярианы аппаратын моторт чадварыг хөгжүүлэх
  • өгөгдсөн дууны зөв дуудлагыг үе, үг, өгүүлбэрт засах
  • харааны-орон зайн функцийг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: толь, зураг, газрын зураг, дууны шинжилгээний схем.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Ярианы эмч: Сайн уу! Би чамайг харсандаа маш их баяртай байна! Юу байна? Юу байна?

Тав тухтай сууж, нуруугаа шулуун байлгахаа бүү мартаарай. Хичээл бүр маань хэрхэн эхэлдэгийг санацгаая?! Цэнэглэж байгаа нь зөв. Толинд харж, хөдөлгөөнийг дагаж мөрдөөрэй.

2. Үе мөчний гимнастик

Яриа эмч: Зөв, сайхан ярихын тулд хэл, уруул, хацрын гимнастик хийх хэрэгтэй.

  • "Инээмсэглэл-Томбосцис"
  • "Хусуур" - "Зүү"
  • "Савлуур"
  • "Уурын завь дуугарав"
  • "Амттай чанамал"

3. Амьсгалын дасгал

Яриа эмч: Хараач, надад ийм зөгий байна, тэр нислэгийн үеэр хэрхэн далавчаа хийдгийг үлээж үзье.

Заавар: (Бид хамраараа амьсгалж, амаараа уруулаараа хоолойгоор амьсгалж, мөрөө өргөж, хацраа бүү хий)

4. Хичээлийн танилцуулга

Яриа эмч: Өнөөдөр бид ангид зочинтой байна. Оньсого сонсож, хэн болохыг таахыг хичээнэ үү?

Цэцгийн дээгүүр тэр шуугиж байна,
Тэр үүр рүү маш хурдан нисдэг,
Би зөгийн балаа зөгийн сархинагуудад өгсөн;
Түүний нэрийг хэн гэдэг вэ?! (Зөгий)

Ярианы эмч: Зөв! Энэ бол хөгжилтэй, эелдэг зөгий бөгөөд түүний нэрийг Лоло гэдэг. Тэр жаахан төөрч, үлгэрийн нутаг болох Биланд дахь гэртээ харихыг үнэхээр хүсч байна. Тэгээд тэр Л авиаг хэрхэн дууддагийг санахад нь туслах хэн нэгнийг хайж байгаад төөрчихсөн.

Лолог гэртээ харьж, L авиаг хэрхэн дууддагийг санацгаая.

5. Дуу авианы артикуляцийн шинжилгээ. Дууны шинж чанар.

Яриа эмч: Дууг хэрхэн зөв дуудахыг Лоло хэлээрэй [L].

[L]

Ярианы эмч: Дуу [L]гийгүүлэгч эсвэл эгшиг?

Хүүхэд: Зөвшөөрч байна

Ярианы эмч: Яагаад?

Хүүхэд: Дуу [L]гийгүүлэгч, учир нь аманд бөглөрөл байдаг.

Яриа эмч: Дуутай эсвэл дүлий юу?

Хүүхэд: Дуутай.

Ярианы эмч: Яагаад дуу чимээтэй байна вэ?

Хүүхэд: Дуу гаргах үед [L]хоолой чичирдэг.

Ярианы эмч: Хатуу эсвэл зөөлөн үү?

Хүүхэд: Хатуу

Ярианы эмч: За, одоо явцгаая! Лологийг эх орондоо ирэхэд нь туслах газрын зураг бидэнд байна. Энэ карт нь ер бусын, та шилжих хэрэгтэй долоовор хуруу баруун гармөн дуу чимээ гаргадаг [L].

6. Аудио автоматжуулалт [L]үг хэллэгээр.

Яриа эмч: Ингээд бид эхний цэгт хүрлээ. Бидэнтэй зөгий дуучин уулздаг, тэр зүлгэн дээр нисч, дуу дуулах дуртай. Мөн тэр чамайг түүнтэй хамт дуулахыг хүсч байна.

ла ла ла ла ла ла
лу-лу-лу оо-оо-оо
ly-ly-ly ly-ly-ly
lo-lo-lo olo-olo-olo

7. Аудио автоматжуулалт [L]үгээр.

Яриа эмч: Одоо бид хоёр дахь цэгт хүрсэн бөгөөд энэ зөгий таныг шүлэг зохиож сурахыг урьж байна. Хэллэг үг бодож, шүлгийг бүхэлд нь давт. Тодорхой бөгөөд зөв ярихаа мартуузай [L].

Ла ла ла амттай зөгийн балбаавгай...
Хүүхэд: (зөгий).
Лу-лу-лу, бид харсан...
Хүүхэд: (зөгий).

Ly-ly-ly, бид айж байсан ...
Хүүхэд: (зөгий).

Яриа эмч: Мөн зөгий биднээс оньсого тайлахыг хүсч байна. Картуудыг анхааралтай ажигла. Энд юу харагдаж байна. Та өөр юу харж байна вэ? Зөв! Үг. Үгийг үгтэй нийлүүлбэл ямар үг гарах вэ.

8. "Ребус"

Боо (дэлгүүр)Ямар үг вэ?

Ку (лак)Ямар үг вэ?

такси (сонгино)Ямар үг вэ?

9. Физик минут.

Яриа эмч: Зөгий бага зэрэг ядарсан байна. Түүнтэй завсарлага авцгаая.

Энд зөгий цэнэглэгч байна.
Үүнийг дарааллаар нь хий.
Хурдан босоод инээмсэглэ.
Илүү өндөр, илүү өндөр сунах.

За, мөрөө тэгшлээрэй
Татаж аваад буулгана уу.
Зүүн тийш, баруун тийш эргэ
Өвдөгөөрөө гараа хүр.

10. Үгийн дуу авианы автоматжуулалт.

Тоглоом "Дуу хаана нуугдав" .

Яриа эмч: Энэ зөгий нэг сайхан хайрцаг авчирсан. Үүнд юу байгааг хараарай. Тийм ээ, олон зураг байдаг бөгөөд тэдгээрийн нэрээр зүйл бүр нь дуу чимээг нуусан байдаг [L]. Үг дэх авианы байршлыг тодорхойлох: үгийн эхэнд, дунд эсвэл төгсгөлд.

(Шаахайн, морь, дугуй, илжиг, хөл бөмбөг, хараацай, хөрөө, алх, чоно, саваа, шохой, сэрвээ, өнхрөх, ягаан, ширээ, өлгүүр, нум, завь).

11. Өгүүлбэр дэх дуу авианы автоматжуулалт.

Яриа эмч: Энд бид бараг л Лоло зөгий улсад ирлээ, сүүлчийн цэг хэвээр байна. Энд биднийг инээдтэй өгүүлбэрээр инээлгэхийг хүссэн зөгий угтав. Тэдний үгийг сонсож, зөв ​​болгоё.

Яриа эмч: Салад Мила идсэн.

Хүүхэд: Мила салат идэв.

Ярианы эмч: Пол сандал дээр унав.

Хүүхэд: Сандал шалан дээр унав.

Яриа эмч: Милугийн сонгино хагарлаа.

Хүүхэд: Мила нумаа хагас болгов.

Хүүхэд: Ура! Тиймээс бид Beeland улсад ирлээ! Тэд Лолод Л дууг санахад тусалсан.

12. Хичээлийн үр дүн.

Яриа эмч: Өнөөдөр бид ямар дууг давтсан бэ?

Хүүхэд: Өнөөдөр анги дээр бид дууг давтлаа [L].

Ярианы эмч: Үүнийг хэрхэн зөв дуудах вэ?

Хүүхэд: Дууг дуудах үед [L]уруул инээмсэглэж, шүд нь нээгдэж, хэлний үзүүр нь дээд шүдний ард байрлах сүрьеэгийн эсрэг дарагдсан.

Ярианы эмч: Тэр юу вэ?

Хүүхэд: Дуу [L]гийгүүлэгч, хатуу, хоолойтой.

Яриа эмч: Бидний хичээл дууслаа. Лолотой салах ёс гүйцэтгэх цаг боллоо. Түүний гэртээ харих цаг болжээ.

Хотын төрийн тусгай (засах) боловсролын байгууллага, сурагчидтай хөгжлийн бэрхшээлтэй VIII төрлийн эрүүл мэндийн тусгай (засах) интернат, Поронайск.

Сэдэв

Огноо: 01/27/12.

Ярианы эмч: Писарева Т.С.

Хувь хүний ​​​​конспект ярианы эмчилгээний сесс

Сэдэв : Үг, үг, өгүүлбэр, текст дэх дууны (L) автоматжуулалт.

Зорилтот

Даалгаварууд:

Залруулах, хүмүүжүүлэх:

Залруулга - хөгжүүлж байна:

"Тээвэр" сэдвээр үгсийн санг баяжуулах;

Залруулах, хүмүүжүүлэх:

Ажил мэргэжлийн төрөл: нэгтгэх

Тоног төхөөрөмж: Демо:компьютер; слайд.

Тараах материал

Тайлбар толь бичгийн ажил:)

Зохион байгуулалтын хэлбэр: хувь хүн.

Арга, техник

: аман хариулт,

Сурган хүмүүжүүлэх технологи:

тоглоомын технологи;

Компьютерийн технологи.

Цус харвалт:

1. Зохион байгуулах мөч (хичээлийн хөдөлгөөнт хэсэг)

Сайн уу Сергей! Би таныг өнөөдрийн сэтгэл санаа ямар байгааг тодорхойлохыг урьж байна.(муу, сайн, онц) "Инээмсэглэл".

2. Сэдвийн танилцуулга. Эдгээр зургууд танд хичээлийн сэдвийг хэлэх болно.(доторлогч, нисгэгч)

Энэ бол доторлогоо юм агаарын харагдах байдалтээвэрлэлт, ... .. Слайдын дугаар 3

Үгийн эхний авиа нь юу вэ (Liner)

Нисгэгч бол мэргэжил, тэнгэрт нисэх онгоцыг удирддаг хүн юм.

3. Нийтлэлийн сэдэв. Өнөөдөр бид дуу чимээтэй (L) үргэлжлүүлэн ажиллах болно.

Өнөөдөр бид онгоцоор богино аялал хийх болно.

Та нисгэгч үү.

4. Аялалд бэлтгэх.

a) Гарны хөдөлгөөн "нударга хавирга-алга".

б) Үе мөчний гимнастик (Хэлээ хүчтэй болгож, дуугаа тод гаргахын тулд бид хэлний гимнастик хийнэ) (Бид тав хүртэл тоолох дасгал хийдэг: дасгалын тоо 5)

"Инээмсэглэл", "Хүрз", "Бид дэггүй хэлийг шийтгэх болно", "Савлуур", "Аяга" дасгалууд. "Мөөг". Дууны дуудлага (L-L-L- олон дахин ба огцом; ээлжлэн шивнэх, чимээгүй, чанга). "Уурын завь дуугарч байна" -Y-Y-S (чанга, чимээгүй, шивнэх)

в) Дууны шинж чанар (L) - инээмсэглэсэн уруул, шүд нь хамтдаа татагдаж, хэлний үзүүрийг дээд шүд рүү өргөв. Энэ бол гийгүүлэгч авиа, хатуу.

б) Амьсгалын дасгал (хацрыг нэгэн зэрэг болон ээлжлэн гаргах).

5. Үе, үгэнд дуу авианы (L) автоматжуулалт.

Бид уулсын дээгүүр нисдэг. Слайд дугаар 4

(үеийн дуудлага: la-lo-lu-ly; al-ol-ul-yl)

Нисгэгч бүр онгоцны дууг сайн сонсож, таних ёстой.

Тоглоом: "Хянагч". Хэрэв та дууг (L) сонсвол дохиог дээшлүүл. L - ногоон дохио, үгүй ​​(L) - улаан дохио.

Үг (чийдэн, жолооны хүрд, салон, нисгэгч, пуужин)

Та ямар үгсийг санаж байсан бэ?

Ямар үгс тодорхойгүй байна вэ?

Ямар үг дутуу байна вэ?

Бид талбай дээгүүр нисдэг. Слайдын дугаар 5. Тоглоом "Хамгийн анхааралтай».

(хөндий сараана, сонгино, хэрэм, тоншуул,) хэрхэн байрлаж байгааг санаарай. Одоо тэдгээрийг ижил дарааллаар хэлээрэй. Үгэнд байгаа авианы байрлалыг тоогоор харуул.

Аяллаа үргэлжлүүлье. "Шүршигч" тоглоом. Слайд №6. Тэнгэрт тархсан дуу чимээ, тархсан дуу чимээг цуглуулж, та үг авах болно.

(o la b ko o) - үүл - энэ үгийг энхрийлэн хэлэх (үүл), хэрэв тэд олон байвал - үүл.)

(үг сонгох - үйлдэл; тэмдэг).

Үүл тэнгэрт юу хийж байна вэ? (хөвөгч); ямар өнгөтэй үүл (цагаан)

6. Өгүүлбэр дэх дууны автоматжуулалт (L)., жижиг текст. Даалгавар бол үгсээс өгүүлбэрийн бүтэц юм: (карт дээр ажиллах - үүл, хөвөх, цагаан, тэнгэр, хөндлөн) .- өгүүлбэр дэх үгсийн тоо. Саналыг давт.

Бид цахилгаан утас хүлээн авсан.

Л: Би чамд цахилгаан илгээх болно, хэрэв та "Түүнийг гараараа барь" гэсэн дууг сонсвол (L)

Л: миний араас давт.

Цэнхэр тэнгэрээр

Цагаан - цагаан үүлэн дээр

Манай онгоц байшин руу явж байна

Зөөлөн завь шиг.

Бие даасан дуудлага. (2 удаа)

7.Нүүр хуудас.зад.

8. Доод шугам. Энд бидний аялал өндөрлөв. Ямар дуу чимээ биднийг аялахад тусалсан бэ?

Таны сэтгэл санааг шалгацгаая. "Инээмсэглэл".

Хэл ярианы эмчилгээний хичээлд бие даасан дүн шинжилгээ хийх.

Хичээлийн сэдэв : Үг, үг, өгүүлбэр, текст дэх дууны (L) автоматжуулалт.

Хичээлийг бэлтгэхдээ дараахь зүйлийг харгалзан үзсэн: оюутны онцлог: нас; Логопедийн дүгнэлт: "Хэл ярианы ерөнхий сул хөгжил III түвшний" хэлбэрийн дагуу ярианы семантик тал давамгайлсан хэлний бүх хэрэгслийн хангалтгүй байдлаас илэрхийлэгддэг авианы дуудлагын зөрчил; эрүүл мэндийн хүчин зүйл.

Хэл ярианы эмчилгээний хуралдааны үеэр дараахь зүйлийг хийнэ

Зорилтот : хэлбэр практик ур чадварзалруулсан (дууны хувьд цэвэр, үг хэллэгийн хувьд хөгжсөн, дүрмийн хувьд зөв) яриаг ашиглах ур чадвар.

Даалгаварууд:

Залруулах, хүмүүжүүлэх:

Үг, үг, өгүүлбэр дэх дууны (L) зөв дуудлагыг тодруулах;

Залруулга - хөгжүүлж байна:

Хөгжүүлэх фонемик үйл явцүг хэллэг дэх дууны байршлыг тодорхойлох дасгалуудаар дамжуулан дууны дүн шинжилгээ, синтезийн ур чадварыг нэгтгэх;

Ярианы дүрмийн бүтцийг хөгжүүлэх;

"Тээвэр" сэдвээр үгсийн санг баяжуулах.

Сэтгэцийн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх.

Залруулах, хүмүүжүүлэх:

Тоглоомын техникийг ашиглан ярианы эмчилгээний хичээлд хамрагдах сонирхлыг нэмэгдүүлэх.

Ажил мэргэжлийн төрөл: нэгтгэх олж авсан мэдлэг, ур чадвараа системчлэх.

Тоног төхөөрөмж: Демо:компьютер; слайд.

Тараах материал : ногоон, улаан дохио, карт.

Тайлбар толь бичгийн ажил:яриан дахь үгсийг идэвхжүүлэх (доторлогоо, нисгэгч)

Зохион байгуулалтын хэлбэр: хувь хүн.

Арга, техник : аман, практик, үзүүлэх; тоглоомын нөхцөл байдал; тоглоомын дасгалууд.

Сургалтын үр дүнтэй байдлын хэлбэр, арга, хэрэгсэл: аман хариулт,

ганцаарчилсан судалгаа, картын ажил.

Сурган хүмүүжүүлэх технологи:

тоглоомын технологи;

эрүүл мэндийг хэмнэх технологи;

Компьютерийн технологи.

Хүүхдийн шинж чанар: 3-р ангийн сурагч; нас - 10 жил MSKOSHI-8 төрлийн хөтөлбөрийн дагуу сургадаг. Ярианы эмчилгээний дүгнэлт: зөрчил аман яриа"III түвшний ярианы ерөнхий сул хөгжил" гэсэн төрлөөр ярианы семантик тал давамгайлж байгаа хэлний бүх хэрэгслийн сул дорой байдалаар илэрхийлэгддэг. (st.f. Dysarthria - шүгэлдэх, исгэрэх бүлэг - шүдний хоорондын дуудлага зөрчсөн; дуу чимээ (L) - ярианд байхгүй байсан); шууд нээлттэй хазах.

1-р ангиасаа ярианы эмчилгээний хичээлд суудаг

Энэхүү ажил нь янз бүрийн арга, орчин үеийн технологийг ашиглан тавьсан даалгавруудын нарийн төвөгтэй байдал, харилцан уялдаа холбоог судалжээ.

Хичээл нь дууны дуудлагыг засах ганцаарчилсан хичээлийн бүтцийг дагаж мөрдсөн

Хурууны гимнастик

Артикуляцийн гимнастик

Амьсгалын дасгалууд

Дууны дуудлага дээр ажиллах (үе, үг, өгүүлбэр, текстээр)

Фонемик ойлголт

сэтгэцийн үйл явц

Хичээл дээр дууг засахын тулд янз бүрийн анализаторуудыг ашигласан.

Харааны;

Сонсголын;

Мэдрэхүй-булчин;

Урам зоригтой.

Хичээл дээр сэтгэл зүйн таатай уур амьсгал бүрдсэн гэж бодож байна, учир нь Хичээл зохион байгуулалттай эхэлсэн. Хичээлийн агуулга, хүүхдийн сонирхол хоорондын уялдаа холбоо байсан.

Хичээлийн залруулах чиг баримжаа: хүүхдийн сэтгэцийн өндөр үйл ажиллагааг хөгжүүлэх тусгай дасгалуудыг сонгосон. (" Илүүц үг»; "Хамгийн анхааралтай", "Рассыпушки"). Толь бичгийг нэр үгээр баяжуулах олон тоо, багасгах дагавар; энгийн нийтлэг өгүүлбэр зохиох; "Тээвэр" сэдвээр толь бичгийг баяжуулах; унших чадварыг тогтмол бэхжүүлэх. Нарийн төвөгтэй байдлыг нэмэгдүүлэхийн тулд уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх.

Зорилгодоо хүрсэн гэж үзэж байна.


TO №10 "Алма"

Ярианы эмч: Балмагамбетова.Г.К.

Ганцаарчилсан хичээлийн хураангуй
"Дууны автоматжуулалт [L]"

Зорилго: Үе, үг, хэллэг дэх [л] дууг автоматжуулах.

Залруулга - сургалт:

[l] дууг дуудахдаа зөв артикуляцийн хэв маягийг хөгжүүлэх.

[l] авиаг үе, үг,

Залруулга - хөгжүүлж байна:

Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх

Гөлгөр амьсгалыг хөгжүүлэх

Сонсголын болон харааны анхаарлыг хөгжүүлэх,

Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Залруулах - хүмүүжүүлэх:

Тэвчээртэй байх, өөрийгөө хянах чадварыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: үе мөчний дасгал бүхий шоо, устай сав, ширээний теннисний өнгөт бөмбөг, хайрцаг, саваа, цэцгийн дэлгэрэнгүй мэдээлэл (цагаан ба өнгөт), фламинго, тор, цоож, нүх хэлбэртэй хайрцаг.

Хичээлийн явц:

Зохион байгуулах цаг.

- Сайн уу. Сандал дээр суу. Өнөөдөр бид үлгэр рүү явах болно. Үүнд орохын тулд нүдээ ань (Ярианы эмч ширээн дээр цоож, шувуутай тор тавьдаг). Нүдээ нээгээд үлгэрийн эхлэлийг сонс. эрт урьдын цагт хөөрхөн шувуу. Тэр Л дууг дуудсангүй. Тэд түүнд энэ дууг дуудахад нь туслах шидтэн шилтгээнд амьдардаг гэж хэлэв. Тэгээд шувуу түүн рүү явав. Гэвч энэ нь муу ёрын шидтэн болж хувирав. Тэр түүнийг торонд хорьжээ. Фламингог аврах хэрэгтэй.

Хичээлийн сэдвийн мессеж.

- Бид тусалж чадах уу? Түүнийг илбэчинээс аваръя, тийм үү? Чи бид хоёр Л авиаг дуудаж сурна.Үүний зэрэгцээ шувуунд сургана. Гэхдээ цайз руу хүрэх зам тийм ч амар биш юм. Илбэчин бидэнд урхи тавьсан бөгөөд тэдгээрийг тойрон гарахын тулд та даалгавраа биелүүлэх хэрэгтэй. Гэхдээ та тэдгээрийг амархан зохицуулж чадна гэдэгт би итгэлтэй байна.

Гол хэсэг.

Артикуляцийн гимнастик.

“Эхний урхи бидний замд байна. Чулуу. Чулуу нь энгийн зүйл биш гэдгийг та харж байна. Эдгээр бүх ажлыг дуусгасны дараа бид түүнийг замаас нь гаргах болно.

Кубын тал бүр дээр тохирох зураг байна үе мөчний дасгал:

жижиг хашаа

Жолооч ирж байна
За, урд нь хашаа байна.
Тоормос ба нуруу.
Ингээд найман удаа дараалан.

Амаа том нээ

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв барина.

Хэл үсэрвэл

Бид "Аа-аа-аа" гэж дуулдаг, тэр худлаа хэлдэг!

Бид хэдэн бин жигнэсэн

Цонхон дээр хөргөнө

Бид тэднийг цөцгийтэй хамт идэх болно,

Ээжийг оройн хоолонд урьцгаая.

Би хэлээ өргөх болно

Мөн таазыг будна

Нааш цааш хөдөл

Бидний хэл маш их баяртай байна!

Сайн байна, чи сайн хийлээ. Бид чулууг арилгасан.

Гөлгөр амьсгалыг хөгжүүлэх.

Тэгээд тэд гол дээр ирэв. Гэвч илбэчин гүүрийг эвдсэн тул одоо бид нөгөө тал руугаа гарч чадахгүй. Завь үлдсэн нь сайн хэрэг.

(Хүүхдийн өмнө устай тэгш өнцөгт сав байна, усан дээр өнгөт теннисний бөмбөг байна. Хүүхэд бөмбөгийг үлээж байна).

Фонемик сонсголыг хөгжүүлэх. Тоглоом "Дууг барих"

"Одоо бид дараагийн урхинд ирлээ. Энэ бол янз бүрийн амьтад унахын тулд мэргэ төлөгчийн ухсан нүх юм. Чамтай унтъя. Би одоо чамд үг хэлэх гэж байна. Анхааралтай сонсох. Хэрэв энэ үг L авиатай бол нүх рүү чулуу шиднэ.

Лак, намуу, ширээ, зогсоол, холтос, лав, буйдан, цонх, шохой, сандал, байшин, сарвуу.

Та гайхалтай ажил хийж байна. Одоо амьтад урхинд орохгүй нь гарцаагүй.

Су-Жок эмчилгээ "Гномууд"

Хараач, энд бас нэг саад байна. Муу шидтэн зам дээр гарах гарцыг хаасан тул үүнийг шийдье.

Нэгэн цагт гномууд байсан

Гайхалтай байшинд.

Одой аав мод жижиглэсэн

Одой хүү тэднийг гэрт аваачив.

Одой ээж шөл чанасан

Одой охин түүнийг давсалж,

Гном-эмээ сүлжмэл,

Гном-авга эгч угааж байсан,

Өвөө цонхоо онгойлгов

Бүх найзуудаа урьсан

Тоглоом "Өнгөгүй цэцэг".

-Чи бид хоёр цэлмэг газар очсон ч харагтун: цэцэг нь өнгөгүй. Энд илбэчин оролдсон бололтой. Гэхдээ бид цэцгэнд хэрхэн өнгө оруулахыг би мэднэ. Өнгөт дэлбээ авахын тулд та L дуутай хоёр үеийг зөв дуудах хэрэгтэй.

ал-ол, ол-ул, ул-ал, ал-ал, ла-ло, ло-лу, лу-лы, лы-ла,

(Хүүхэд ярианы эмчийн дараа үг хэллэгийг давтаж, цагаан дэлбээг өнгөтэй болгон өөрчилдөг).

Физминутка.

– Би чамайг шидтэний урхиг тойрч яваад бага зэрэг ядарсан байх гэж бодож байна. Жаахан амарцгаая.

(Хүүхэд ярианы эмчийн үг, хөдөлгөөнийг давтдаг)

Дэлгэцийг анхааралтай ажиглаад "L" авиа байгаа зургуудыг нэрлээрэй.

Дэлгэц дээр зургууд гарч ирнэ. Хүүхэд хариулдаг.

Тоглоомын цагаан "Өнгө"

"Аллах юу хийсэн бэ" тоглоом

- За, бид тантай хамт муу шидтэний шилтгээнд ирлээ. (Торыг зайлууллаа, нялх заан шилтгээний өмнө зогсож байна). Тэр биднийг энэ бүх хугацаанд ажиглаж, та түүний урхинд хэрхэн урам зоригтойгоор тойрч байгааг, тэр айж, зугтаж байгааг харав.

Хичээлийн хураангуй.

-Чи ямар мундаг залуу вэ. Тэгээд тэр урхинд унасангүй, илбэчинг хөөж, Шувууг суллав. Хичээл таалагдсан уу? Ямар даалгавар таалагдсан бэ? Юу хийхэд хэцүү байсан бэ?

Үүнтэй төстэй нийтлэлүүд

2022 parki48.ru. Бид хүрээ байшин барьж байна. Тохижилт. Барилга. Суурь.